BUITENLAND. De Leipziger processen. Een scheepsramp Set Eugelsche steenkoolconflict geëindigd. De Iersche quaestie. De fiuancieele misère. De Valera's antwoord. Spoorwegongeluk in Britsch-ludië. De openbare vermakelijkheden. Een stad van moordenaars. De Iersche kwestie. Hinderen ter dood' veroordeeld. Afschuwelijk. Beperking vau den vlootbouw. Per luchtschip over deu Atlantischen Oceaan. Zijn gebit ingeslikt. Loonsverlaging in de Ëngelsehe gasfabrieken. Grondwet goedgekeurd. De Britsche textiel-iudustrie. BEHOO RENDE BIJ HET De eerste Fransche zaak. Berlijn, 28 Juni. Uit Leipzig wordt ge meld Morgen begint voor het gerechtshof het eerste Fransche oorlogsproces. Dit proces is gericht tegeir generaal-luitenant Stenger en tegen den majoor Crusius. Voor het proces zijn 24 getuigen en 5 deskundigen gedagvaard. Dit proces zal zeer omvang rijk zijn en een geweldig opzien verwekken. Het betreft ditmaal voorvallen aan het front. Luitenant-generaal Stenger zou in Augustus 1914 aan den commandant van de 58e infatrie brigade het bevel gegeven hebben, geen gevangenen te maken, noch gewonden, noch ongewonden. Majoor Crusius die toen nog kapitein was, heeft dit bevel, volgens de Fransche aanklacht, streng door gevoerd en klaarblijkelijk ook gewonden laten doodschieten. In het geheel zouden 25 gewonden doodgeschoten zijn. Beide beklaagden spreken deze beschuldigingen tegen. o 27 personen verdronken. Naar Reuter den 27sten Juni uit Sydney meldt, is daar bericht binnengekomen, dat de stoomboot Fitzroy ter hoogte van Kaap Hawke met 30 man aan boord zou zyn vergaan. Slechts' drie leden der bemanning konden de kust bereiken en men vermoedt, dat alle overigen zijn omgekomen. Twee lijken zijn reeds gevonden. De laatste besprekingen. Londen, 28 Juni. De steenkoolstaking is bygelegd. Londen, 27 Juni. De conferentie van mijneigenaren en mijnwerkers werd om halfnegen verdaagd. De gedelegeerden had den om tien uur een onderhoud met Lloyd George over de regeerings-subsidie. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld dat afhankelijk van overeenstemming met de regeering over de subsidiëering, een voorloopige overeenkomst is getroffen, vol gens welke de arbeid op 4 Juli e.k. zal worden hervt. Sir James Craigh de premier van Noord- Ierland, en zijn minister hebben de uit- noodiging van Lloyd George voor een con ferentie over de Iersche quaestie besproken en kwamen overeen de uitnoodiging der regeering aan te nemen. Graigh gaf zijn verlangen te kennen naar de conferentie vergezeld te worden van vier zijner minister onder wie lord Londonderry. De Eugelsche »Daily News« is een reeks artikelen begonnen over de financieele mi- sèrre en constateert daariu, dat men van een vchaosc overal kan spreken. Een crisis, in haar rampspoedige gevolgen bijna gelijk aan den oorlog zelf, is de vrucht van drie jaren vrede. Het eenige middel om uit het moeras te komen, ligt in de meest doortastende bezuiniging. Er mag geen cent meer onnut uitgegeven worden. Londen, 28 Juni. De Valera heeft aan Lloyd George geantwoord hij zeide Ik raadpleeg diegenen van de voornaamste vertegenwoordigers van het Iersche volk, welke het meest daarvoor in aanmerking komen. Wij wenschen ten zeerste mee ie helpen om vrede te stichten tusechen de volken dezer beide eilanden, maar wij zien geen middel, waardoor dit kan worden bereikt, indien gij Ierlands wezenlijke een heid ontkent en het beginsel der zelfbepa ling verwerpt. Overstroomingen hadden een wijde bres geslagen in den spoorweg bij Amrohia een passagierstrein reed in de diepte, waarin de locomotief en de twee voorste rijtuigen geheel verdwenen. Men vreest, dat er veertig passagiers verdronken zyn, behalve de mannen op de locomotief. Naar uit den dezer dagen gepubliceerden staat der Parijsche gemeentelijke inkomsten blijkt, hebben de publieke vermakelijkheden der Fransche hoofdstad het vorig jaar een belasting moeten betalen, welke overeen komt met ongeveer 220 rnillioen francs aan recettes, of drie maal zooveel als het vooroorlogsehe record van 1913. Alleen de bioscopen hadden 58 rnillioen, de thea ters, behalve die, welke door den staat gesubsidieerd worden, 62 rnillioen francs aan recttes. Het Paleis Gaumont, waar schijnlijk wel de grootste bioscoop der we reld, ontving drie en een half rnillioen. De hoogste ontvangsten had echter, vol gens de »Msb.«, de Opera met zeven rnillioen francs, terwijl de Opera comique en de Comedie fran^aise een weinig min- der ontvingen. Opmerkenswaardig is nog, dat de ope rettes en revues de beste ontvangsten maakten. De stad New-York heeft tegenwoordig de treurige reputaties een stad vau moor denaars te zijn. Volgens een officiëele statisiek zijn gedurende de eerste maanden van het loopende jaar niet minder dan 109 moorden gepleegd. In 59 gevallen is het der politie niet kunnen gelukken de daders te vatten. Messina, 27 Juni. Hedenavoud werd uit de richting van Strómboli een hevige ont ploffing vernomen. De vulkaan kwam in werking. De bevolking van het eiland Stromboli neemt de vlucht naar elders. Een later ontvangen telegram van Dublin meldt, dat de vier leiders der unionisten in Noord-Ierland de uitnoodiging van De Valera hebben aangenomen voor de con ferentie te Dublin op 4 Juni. o Te Orel, in Midden-Rusland, hebben naar de Daily Maik verneemt, 27 school kinderen terecht gestaan onder beschuldi ging van aan een i evolutie tegen het Sowjet-regime te hebben deelgenomen en smokkelhandel te hebben gedreven. Vijf van deze kinderen, van wié de oudste 17 jaar is en de anderen ongeveer 14, zijn ter dood veroordeeld, de anderen kregen verschi tiende ge vangen isstraf f en o Te Capelle-Brouck bij Duinkerken is ongeveer een jaar geleden een landbouwer een man van 43 jaar, Mihieux geheeten, spoorloos verdwenen, zonder dat iemand voor .zijn vertrek maar eenige reden wist op te geven. In Mei is er op verzoek van een broer van Mihieux een onderzoek ingesteld, dat echter niets heeft opgeleverd. De vorige week nu trof het de buren van den verdwenen boer, dat zijn vrouw' zoo druk in den grond van haar tuin gewerkt had en men ging zich afvragen ol er soms een misdaad m tiet spel kon zijn en bijv. het lijk van den verdwenen man in den tuin verborgen kon zijn. De veldwachter werd gewaarschuwd en de vrouw werd ondervraagd. Zy bekende zonder slag of stoot, dat zij haar man doodgeschoten had en zijn lijk in den tuin verborgen. Maar zij was een paar dagen geleden ongerust geworden, omdat tè Boulogne aan zee een moordenaar ontdekt was niettegenstaande ook hij het lijk van zijn slachtoffer begraven had. De vrouw had het lijk toen maar weer opgegraven, in stukken gehakt en in haar kachel verbrand. Het Amerikaansche huis van volksver tegenwoordigers heeft met 340 tegen 4 stemmen een door senator Borah voorge steld amendement aangenomen om den President .der Vereenigde Staten te mach tigen met Engeland en Japan in onder handeling te treden over de beperking van den vlootbouw. Het Britsche luchtschip R. 36, het grootste stijve luchtschip ter wereld, zal in Augustus over den Atlantischen Oceaan vliegen, waar na het, zooals wij reeds gemeld hebben, deel zal uitmaken van den luchtdienst der Vereenigde Staten. De voorgenomen vlucht wekt groote belangstelling en het is moge lijk, dat het luchtschip in plaats van te New Jersey te lauden zyn vlucht zal voort zetten, dwars over het geheele Ameri kaansche vasteland tot de kust van de Stille Zuidzee en aldus een recordreis zal maken van bijna 8000 mijlen zonder tus- scherilanding. Een fietser, Walter Bramley, reed bij Bletcheley langs een kanaal, toen zijn val- sche gebit van zijn plaats raakte en in zijn keel kwam. Hij viel met zijn rijwiel te water en stierf voor men hem bij had kunnen brengen. Toen men zijn lijk uit het water haaide zat het gebit hem nog in de keel. De arbeiders in de gasfabrieken ten getale van 90.000 hebben heden toege stemd in een loonsverlaging ten bedrage van 6| shilling per week. De Zuid-Slavische Constitueerende ver gadering heeft de Grondwet met 223 tegen 35 stemmen goedgekeurd. Geestdriftige betoogingen werden gehou den ter- eere van den koning, den prins- regent en den minister-president.. In een belangrijk loongeschil is het tot een regeling gekomen. Do stemming der werklieden in de wol- en sajet-industrie over de voorgestelde verlaging der loonen wees zulk een groote meerderheid aan voor de aanneming der voorstellen, dat de ver tegenwoordigers van den nationalen raad van den bond voor wollen en aanvervyante textiel-industrie er den vorm aan gaven van een overeenkomst. De verlagingen bedragen van 43 shillings 6 pence tot 12 sh., 5 penee per week voor mannen en van 9 shilling 3 pence tot 5 sh. 7 pence per week voor vrouwen, 20.000 werklieden zijn betrokken bij deze regeling. Zoowel in de wol- als in de katoen industrie zijn de moeilijkheden geregeld en als nu maar spoedig steenkool genoeg komt, zullen weldra Lancashire en Yorkshire tot nieuwen bloei geraken. 0*0§BÊ 4 Nieuwsblad voor bet Land van fieusden en Altena, de Langstraat en de Bomnielerwaard. Nd. 4100. Zaterdag 2 Juli i 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 9