Dit nummer Bestaat uit drie mailen. ZELFOPOFFERING. 1 Rook ons SUCCESNSER SENORIO de 10 cents sigaar, HAGAZZJI Tel. lat. 481. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH FEUILLETON'. KtllLNAKVs Heeren- en Kinderkleeding. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusderu No, 4100. Zaterdag 2 Juli1921 samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. DRAAGT Gorinchem. land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. □Ba Cim HB8CZSBH- BHD BUITENLANDSCH OVERZICHT De Grieken, die niet van bemiddeling wilden weten, hun door de beschermende mogend heden aangeboden, hebben een eersten tegen slag geleden, nog vóór het groote offensief, dat reeds lang is aangekondigd, is losgekomen. De oorlog is in het Oosten al weer in vollen gang. Het terrein van den strijd is Ismid aan de zee van Marmara, nog geen 100 K.M. van Konstantinopel. De loop van de operaties bewijst, dat de Kemalisten uitstekend op de hoogte zijn met de zwakke plaatsen in het Grieksche front. De aanval van de Turksche nationalisten kwam los op het oogenblik, dat de elfde Turksche divisie zich inscheepte, om daarna door andere troepen vervangen te worden. Op 23 Juni bezetten de Kemalisten een lakenfabriek op 3200 M. ten Oosten van de stad en op den ochtend van den 25sten trokken zij, volgens berichten uit Konstan tinopel, de stad zelf binnen, een heirleger van vluchtelingen uit den omtrek voor zich uitdrijvende. De Grieksche troepen hadaen intusschen moeten terugkeeren, om den aanval der Turken te keeren, maar waren in een lastige positie, omdat zij tegelijk de handen vol hadden met het wegvoeren van de vluchtelingen. Een bericht uit Grieksche bron zegt, dat de aanvallen der Turken op 24 dezer eindigden, maar dat strookt niet met het bericht uit Turksche bron, dat zij den 25sten de stad zijn (eene novelle door Louise.) 6) »En zeker u het geheim van mijn vlucht en de reden mijner afwezigheid verhaald en u den naam geopenbaard, dien gij toen slechts met schande zoudt hebben gedragen, doch die thans, onder den zegenrijken in vloed der republiek, in eere is hersteld.* ïVader, ik ken mijn waren geslachts naam niet. Ik heb mijn eed gestand ge daan, dien slechts van u te vernemen. Moeder vreesde dat er gevaar in zou wezen voor u, als onze naam door anderen gekend wierd.c »Zij heeft dien eed u afgevergd, nog in haar laatste oogenblikken heeft ze mijner in liefde gedacht o Josephine, wees uwe moeder waardig, en ik zal trachten te vergeten dat ik zoo rampzalig ben van haar te missen.* Tranen verstikten zijne stem, doch wel dra herstelde hij zich. Josephine,* zeide hij, »ik weet niet in welke beginselen men u heeft opgevoed. De republiek ligt daar als een open boek, waaruit ieder zijne blad zijde kan lezen. Mogelijk hebt gij niet de beste keuze gedaan. Is dit zoo, ik zal voor u geen strenge rechter wezen aan mijne binnengerukt. De toestand is vermoedelijk deze, dat de Grieken de stad niet kunnen houden, omdat de Turken er omheen liggen, maar deze laatsten er ook niet volledig van bezit kunnen nemen, omdat zij onder het bereik van de kanonnen van de Griek sche oorlogsschepen ligt, een bekende positie uit de krijgsgeschiedenis van evenwicht tusschen twee strijdkrachten. Inmiddels zitten de Grieken met 30.000 vluchtelingen uit de stad (Ismid wordt door de Grieken als Nikodemia aaangeduid) en haren omtrek opgescheept, wien zij werk en onderstand moeten verschaffen. Men zal moeten afwachten, welke de gevolgen zijn van den tegenslag der Grieken te Ismid in verband met hun verdere front in Klein-Azië. Het geschil in de Engelsche steenkoolnijverheid is Dinsdag, na 89 dagen geduurd te hebben, tot een goed einde gekomen. De Engelsche mijneigenaars en mijnwerkers zijn tot een overeenstemming gekomen om het werk op 4 Juli te her vatten, als men tenminste mag aannemen, en dit wordt wel verwacht, dat het gros der kolendelvers de overeenkomst aanvaardt, die hun bestuur geteekend heeft. Omtrent de voorwaarden wordt gemeld, dat zij tot overeenstemming zijn gekomen over de loonen gedurende het tijdperk van slapte en ook over een verhoudingsgetal tusschen winst en loonen bij terugkeer van voor spoed, alles neergelegd in een overeenkomst die geldig zou zijn tot December 4922 en waarbij stilzwijgend wordt aangenomen dat de regeering haar aanbod van een subsidie van ^40 millioen zou hernieuwen. Er zijn echter twee onzekere elementen in zorgeloosheid zou het toch te wijten zijn, dat het beste u niet ten deel werd, maar daarom is ook de indruk verschillend, dien ik wachten moet van den naam dien ik zal openbaren, en tevens van het geheim, dat thans voor ons geslacht is opgeheven.* Het meisje luisterde met ingehouden adem »De republiek, dus vervolgde hij, »is mijn ideaal, haar welzijn bevorden, haar met kracht en macht steunen en niets ver- schoonen wat dit groote doel in den weg staat, ziedaar mijn grondbeginsel. Sedert vier jaren eerst is het gebouw der vrijheid opgetrokken, de grondslagen zijn reeds voor vele jaren gelegd. In veler borst, ook in de mijne, even als in een vulkaan, woelden reeds vóór jaren de kokende stoffen, die eindelijk tot volle uitbarsting zijn gekomen of waant gij dat alleen de zoogenaamde gematigde wijsheid der Girondins, hunne welsprekendheid, hunne theoretische staat kunde het groote werk tot stand heeft gebraht In eene republiek moet er wor den gehandeld zwakheid is de dood van alle vrije beginselen, voortgegaan moet er worden, al ging de weg door stroomen van bloed.* sJosephine beefde. ïMaar vader zijt gij dan een Jacobijn,* sprak zij, krampachtig. ïKind, ik ben u vader, schrik niet voor mij en beef niet wanneer ik het woord vbloed* uitspreek. De dochter van een republikein moet moedig en sterk zijn.* »Ik ben sterk, vader,* hervatte het meisje en ze dacht aan het offer dat zij, zonder den toestand, het eerste het regeerings- subsidie en het tweede de opvatting van het gros van de werklieden over de thans aangeboden voorwaarden. Lloyd George had bij de opening van de conferentie de kwestie van de 40 millioen terloops aangeroerd, maar niet stellig beloofd, dat de regeering het aan bod zou herhalen. Intusschen wordt algemeen verwacht, dat de regeering opnieuw de 40 millioen pond sterling zal aanbieden. Het geschil in het mijnwerkersbedrijf heeft aangetoond, dat de vakbeweging een log werkende machinerie is voor het be slechten van conflicten. De oplossing is dan ook alleen te bereiken geweest, door dat de leiders, zonder daartoe eigenlijke bevoegdheid te bezitten, uit naam van de mijnwerkers, den knoop hebben doorgehakt, hoewel de kortgeleden gehouden stemming onder de leden hun het mandaat had verstrekt, om aan den nationalen pot vast te houden. De oplossing van de kwestie der Alands- eilanden, waarover wij in ons vorig over zicht repten, en waarbij door den volken bondsraad bepaald werd, dat deze eilanden bij Finland zouden behooren, heeft, zooals ook te verwachten was, bij de bevolking van Aland een slecht onthaal gevonden. Geografisch behoort Aland stellig bij Finland, want zijn natuurlijke gesteldheid verschilt nauwelijks van die van het Finsche kustgebied. De bevolking is evenwel in hoofdzaak Zweedsch. In 4940 spraken van de 24356 inwoners nog -minder dan duizend de Finsche taal 20458 spraken Zweedsch. Toen in 4949 een volksstem ming op de eilanden werd gehouden ver klaarde zich meer dan 90 pet. der inwo ners voor aansluiting bij Zweden. Indien het recht van zelfbeschikking voor de ei landen ware toegepast, zou dus zeker aan sluiting bij Zweden zijn gevolgd. Niettemin heeft Finland het pleit te Genève gewonnen, met dien verstande dat de volkenbondsraad waarborgen heeft ge steld voor de taal- en cultureele rechten der Zweedsche bevolking. De draadiooze dienst te Stockholm geeft thans weer wat een (niet bij name ge noemd) Alandsch blad over de beslissing zegt»Niet alleen de Alanders, maar ook de beginselen van recht en rechtvaardigheid zijn gekrenkt*, schrijft het. »De uitspraak van Genève schokt het vertrouwen in den volkenbond, omdat zij niet is gegrond op haar vaders weten, hem had gebracht en dat ze zich nu plechtig voornam hem altijd te verzwijgen. sik heb,* dus ging de vader voor en geraakte langzamerhand meer en meer in vuur, ik heb den heilstaat helpen voorbe reiden dien Frankrijk thans geniet. Ik heb gekampt en geworsteld voor dat heerlijk doel, net is bereikt. Ik heb er veel voor geleden, ik heb huis en haard moeten ver laten ik heb in den vreemde rondgedoold ik heb mijne dierbaarste betrekkingen in bekrompenheid, ik mag 't zeggen voor onzen stand in armoede, achtergelaten ik heb, zooals de menschen 't noemen, een moord op mijn geweten geladen, maar het geweten van een republikein lost zich op in de vrij heid.* Josephine sidderde en waagde 't niet hare oogen tot den vreeselijken man op te heffen. Beef niet, mijne dochter, uw vader is geen moordenaar. Mijn tegenstander, een verklaard koningsgezinde, had mij uitge daagd en is in een eerlyk tweegevecht ge vallen. Toch heb ik moeten vluchten het is waar dat niet het schavot, de misdaad schandelijk is, maar ik wilde mijn huisge zin, mijn dochter niet voor heel haar leven brandmerken met mijne oneer. Vijftien jaren heb ik gezworven in vreemde landen om alle nasporingen te ontgaanze zijn verstreken en de bloedschuld is opgeheven. Bij het zegevieren der republiek was ik reeds vrij, in daad en woord maar ik wilde eerst handelen en dan, met eer beladen, tot u het recht doch is overgegeven door politieke overwegingen. De Bond heeft gemeend daardoor in de Noordsche landen vrede en eensgezindheid te bevorderen, maar dit is een dwaling. De Alanders zullen hun aan spraken niet prijsgeven en hun onweer staanbaar verlangen naar vereeniging met het moederland Zweden niet laten verstik ken. De eilanden zullen van nu af aan in nog hoogere mate dan tot dusver een provincie op zichzelf worden*. Voorts brengt het blad hulde aan Zweden voor alles wat het ten bate van een recht vaardige oplossing heeft gedaan en besluit »De slag, die thans gevallen is, treft Zwe den even zwaar als Aland*. De in Helsingfors verschijnende Zweed sche krant Svenska Tidningen schrijft dat de beslissing van Genève de kloof tusschen Zweden en Finland nog heeft verdiept. Als men voor het herstel van den vrede in Ierland hoop wil putten uit de uitnoo- diging van Lloyd Georg aan de Valera en Craig om onder aanwijzigingen van de Britsche regeering te Londen een samen komst te houden, kan men dit doen op grond van de veronderstelling, dat de eerste minister van het trotsche Britsche rijk zich vermoedelijk wel vooraf zal hebben gepolst, dat de Valera, het hoofd van de rebellie, niet met een botte weigering zal ant woorden. Wij brengen in herinnering, dat het Zuidelijke parlement 28 dezer bijeen moest komen en dat de leden dan nog veertien dagen respijt zouden hebben, om de ver- eischte eeden of geloften af te leggen. Te Londen wist echter nog niemand te zeggen, waar het parlement bijeen was geroepen en of er wel een plaats van samenkomst was bepaald. Dit wordt ech ter van geen belang in de veranderde omstandigheden. Komt het tot onderhan delingen en dragen zij vrucht, dan zal men van dit parlement hooren. Loopt het spaak, dan komt het Zuidelijke parlement van zelfvoorloopig niet op de proppen en blijft Dail Eireann voor de rebellen de ge zaghebbende wetgevende vergadering. BUITENLAND. Fen rooverbende. Carabinieri hebben een bende roode bandieten omsingeld, die sedert eenigen tijd zich in de Campagne verborgen hadden gehouden, waar zij de bevolking terrori seerden. Drie bandieten, onder wie de keeren. Ach, dat ik uwe moeder niet mocht weerzien En nu Josephine Chalier zijt gij bereid uw vader te volgen Die laatste woorden werkten als een donderslag op de arme Josephine. Chalier, de dweepzieke, bloeddorstige Chalier, wiens naam geheel Lyon vervulde en ontzetting verspreidde ook buiten de grenspalen der stad, het hoofd van de centrale club, de roode republikein die dreigde den geesel van iedere meer gematigde partij te worden. Chalier stond voor haar, was haar vader zij dacht het met afschuw en zij wilde het niet denken. Ja, Chalier was haar vader hij was de man dien hare moeder had be mind tot haar laatste oogenblik. Eeri hevige strijd ontstond in haar binnenste des te heviger naarmate hij korter duurde. Een minuut aarzelde zij, op, leide haar hand in die van Chalier, en sprak »Ik zal uw gehoorzame dochter wezen.* De schrik van het meisje op het hooren van zijn naam was den republikein niet ontgaan des te hooger stelde hij hare ge hoorzaamheid op prijs, en haar in zijne armen klemmende, zeide hij Josephine, Gij zijt uwer moeder waardig maar zooals ik zie, even teerde als zij. Gij kunt geen bloed zien, gij kunt geene strijd- tafereelen aanschauwen. Welnu, ik geef u vrijheid nog eenige maanden dat stille lieve plekje te blijven bewonen. Eer het jaar is verstreken zullen er vele groote ge beurtenissen hebben plaats gehad. De aanvang leider, werden gedood en de anderen ge arresteerd. De bevolking vierde feest met de carabinieri. Bomaanslag. Naar de ïGazetta del Popoio" uit Berlijn verneemt, heeft de Hongaarsche communist Stegicy een bom geworpen naar het rijtuig waarin prins Alexander en Pasjits zaten, die te Belgrado uit het parlement kwamen. Geen van hen werd getroffen, doch zes anderen werden ernstig gewond. o Ontploffing. Er heeft een ernstige ontploffing plaat3 gehad in het Duitsche munitiedepot te Bois Bedry, een 40 K.M. van Metz. Het vuur sloeg over op het bosch. Uitbarstingen gingen door. De overheid heeft de noodige schikkingen getroffen. o Een nieuw spoorwegongeluk. Een trein, welke troepen vervoerde, die uit Rijnland kwamen, is te Marinaillers, nabij Luneville, met een rangeertrein in botsing gekomen. Drie soldaten werden gedood en 47 gewond, van wie drie zwaar. o Mobilisatie in Rusland. De »Times« verneemt uit Helsingfors, dat een bevel tot algemeene mobilisatie voor personen tot den leeftijd van 48 jaar van alle klassen voor de noordelijke pro vinciën en waarschijnlijk voor geheel Rusland is afgekondigd wegens de opstanden in Siberië, waar de toestand zorgwekkend van 4793 heeft het hoofd van Capet zien vallen, eer 4793 is voleindigd zal zijne trotsche gemalin den nek onder de bijl der guilotine buigen en velen zullen er vallen voor en na haar. Dan zal ook het woelige, koningsgezinde Lyon ten onder gebracht zijn dan zal uw vader groot worden en in eere en rang stijgen in de republiek dan lieve Josephine, als er rust is, zal ik u tot mij roepen om myn lot te deelen.* De liefderijke toon, waarop deze woorden werden uitgesproken, verzachtte eenigzins den somberen indruk der bloedige fanatieke beginselen, die door al de woorden van Chalier henenstraalden, en in Josephine's oog blonk een traan toen hij haar een vader- kus op het voorhoofd drukte en een innig vaarwel tot haar sprak. ïNu reeds sprak het meisje. ïMijn plicht roept mij van hier, Josephine ik ben gelukkig in het bewustzijn dat ik eene dochter achterlaat, die bidden zal voor mij, en wier hart mij zal volgen op mijne moeielijke loopbaan want Josephine,* flluis- terde hij, geloof niet dat het mij een zoet vermaak is, bloed te eischen myn plicht, mijn onverbiddelijke plicht gebiedt het, ik ben martelaar van mijne beginselen.* Diep geschokt had Josephine den avond van deze vluchtige en toch zoo veelbetee- kenende ontmoeting doorgebracht. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor u\lui til HeislBi bi Altcia, Ie Langstraat n U Buitlirvnrl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1