Und van altena ZELFOPOFFERING. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4101, Woensdaq 6 Juli1921. FEUILLETON. 25 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 centè Advertentiën van 16 regels 90 cent. Eike regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De mijnwerkersstaking in Engeland is geëindigd en Touchstone, de dichter van de Daily Mail, die de gebeurtenissen van den dag berijmt, verklaart in een gedicht, niet te kunnen zeggen, wie van beide par tijen gewonnen heeft. Een verliezer is er echter zeker en dat is de belastingbetalende burger, die tusschen beide vechters in de klappen heeft opgevangen. Welk een vreeselijke ramp de staking in de mijnen is geweest, kan men nagaan, als men weet dat zij den Engelschen be lastingbetalers méér gekost heeft dan de heele Boerenoorlog, en de gezamenlijke kosten, directe en indirecte, worden zelfs op 500 millioen geschat, waaronder al leen een bedrag van 60 millioen is aan verbeurd mijn werk ersloon. Er zijn nog meer redenen om den jubelzang over den afloop in mineur te houden. Vele schachten zullen pas over een of twee weken her opend kunnen worden, zelfs als men dade lijk met de herstellingen begint. Andere, ongeveer veertig, zijn voorgoed in verdron ken putten veranderd en duizenden delvers zullen elders werk moeten zoeken. De productie aan Britsche steenkolen zal dit jaar 140 millioen ton beneden die van 1913 blijven en de industrieën, die onder kolen- gebrek tot stilstand gekomen zijn, zullen moeite hebben, weer aan den gang te ko men, daar het natuurlijk met de bestellin gen is gaan hokken. Eindelijk betoogt de pers, dat de over eenkomst hare deugdelijkheid nog moet bewijzen door het goedkooper worden van de Engelsche steenkolen. Indien de pro ductiekosten 39 sh. per ton blijven, zooals voor de staking zullen er, zegt een van de bladen, wel Engelsche kolen aan de markt komen, maar zal de vraag gering zijn en de Engelsche handel verlamd blijven. Het is daarom te verwachten dat werk - gevers en werknemers uit het conflict nog eens de les geleerd hebben, dat strijd door uitsluiting of staking onevenredig veel grootere verliezen brengt dan het prijs geven van daartegenover betrekkelijk kleine voor- deelen, en dat de regeering zich zal be denken voor zij weer een bezuinigingsprogram in paniek-stemming teu uitvoer legt. Het was al voorspeld dat de afloop van de mijnwerkersstaking invloed zou hebben op den looop van andere arbeidsconfliton. Inderdaad is het geschil met de Engelsche bankwerkers, hoewel dezen de voorwaarden (eene novelle door Louise.) 7) Ze had veel gevoeld en veel gedacht de slotsom van al die overdenkingen en gevoelens had ze op het papier neergesteld en aanCharlotte de tijding van het weder zien haars vaders medegedeeld. Sedert dat oogenblik hadden al hare denkbeelden eene nieuwe, minder droevige inrichting aange nomen. Het was haar of de tintelende Juli-zon helderder glazen schoot, of het of het groen frisscher, de zang der vogelen melodischer was geworden. Zij dacht nu dat al hare beproevingen een einde zouden nemen, ze had immers een vader die haar liefhad, die beschermen zou, wie zij wilde beschermen, en schoon ze huiverde voor den invloed zijner begrippen, zij koesterde de streelende hoop, dat hij misschien in het bijzijn van zijn kind een minder ontstui- migen levensloop zou leiden. Toch scheen het of dat onschuldig vrouwen hoofd door alle slagen van het noodlot moest worden getroffen, of ze den boordenvollen alsembeker tot den bodem moest ledigen. Een enkele lichtstraal, en weder pakten zich donkere wolken rond haar samen. Ruim eene week na de kortstondige ver van de patroons pas met groote meerder heid verworpen hadden, op het laatste oogenblik nog geregeld. Er heerscht eenige zenuwachtigheid aan gaande de vooruitzichten van de onderhan delingen over Ierland. Valera's voorloopi'g antwoord aan Lloyd George wekt wel eeni- gen twijfel aan het slagen van de poging tot onderhandeling met de Engelsche regeering. Daarbijkomt nu de weigering van sir James Craig, den eerste-minister van Ulster, om met de Valera te Dublin een samen komst te houden, waarbij hij als reden opgaf, dat hij de uitnoodiging van Lloyd George om te Londen te komen confereeren, reeds had aangenomen. Bovendien blijkt de brief van de Valera aan Sir James Craig die in de pers openbaar gemaakt was, niet bestemd te zijn geweest voor den eerste- minister, maar voor Sir James Craig, die lid is van het zuidelijke parlement voor de universiteit te Dublin. Argwaan aan den kant van Ulster ten aanzien van het behóud van zijn volle autonomie in een vereenigd Ierland en on zekerheid aan dan kant van Sinn-Fein, hoe ver men verlangen zal dat het met conces sies zal gaan, zijn de twee factoren die een spanning hebben doen ontstaan. Maar het gezonde verstand zegt, dat die het tot standkomen van de conferentie niet mogen verhinderen en dat alles erop aan komt, dat men eerst aan het praten gaat. De geallieerden hebben Turkije gewaar schuwd, dat schending van de onzijdige zóne om Konstantinopel als een casus belli zou gelden. De Turken schijnen volgens de Daily Express, beloofd te hebben deze zóne te zullen eerbiedigen. Maar de Eclair bericht, dat Kemal pasja de Oostersche volken heeft opgeroepen tot den heiligen oorlog tegen de Westersche volken, omdat de Engelschen Konstantinopel bezet houden en de Hooge Porto onder voogdij hebben gesteld. Volgens de opwekking moet de heilige oorlog worden voortgezet tot Kon stantinopel is ontruimd en de onafhankelijk heid van Indië en de andere mohamedaan- sche landen is gewaarborgd. De Grieken laten niet veel los over de operaties, waarin zij gewikkeld zijn, maar wij weten nu uit de mededeeling van de Engelsche regeering in het Lagerhuis, dat zij Ismid al ontruimd hebben en de stad in brand staat. Berichten uit Turksche bron wijzen uit, dat de Kemalisten op een veel breeder front aanvallen. De Turken schijning van Chalier meldde de bediende een jongman aan, die zich Franquelin noemde en zeide berichten uit Caen te brengen. «Uit Caen I« riep Josephine uit, en snelde naar de ontvangzaal tot den bode harer vriendin. Het was een jeudig krijgsman in de kleeding der volontairs, die sedert weinige dagen onder den generaal Wimpffen uit Caen vertrokken waren. Hij had, zoo hij zeide met veel moeite voor een paar dagen verlof bekomen om de overbrenger te zijn van een brief van Charlotte, en hier trilde zijn stem ze had dien slechts aan hem als haar meestbeproefden vriend willen toevertrouwen. Josephine rukte den brief met zenuwachtige drift open en las maar hoe verder ze las, des te bleeker werden hare trekken, hare lippen beefden, hare oogen sloten zich en met den schrillen kreet «Charlotteliet zij het onheilbrengend papier vallen en zeeg achterover. Wat zou Franquelin aanvangen Zelve doodelijk ontsteld bij de uitwerking die het schrijven van Charlotte, en deze was hem meer dan eene vriendin, op het jeudige meisje maakte was zijne eerste beweging naar den nood- lottigen brief te grijpen, toen had hij een blik op de machtelooze jonkvrouw geslagen zijn kreten hadden de verschrikte bedienden ter hulp geroepen, en toen weer een blos de wangen van het ongelukkige meisje be gon te kleuren, toen eerst had hij het ge waagd een enkelen blik te werpen in het opengeslagen papier dat voor zijne voeten lag. Josephine,schreef Charlotte, «de hebben ook bij Broessa (110 KM. ten Z.W. van Ismid) en bij Oosjak (170 K.M. ten Zuiden van Broessa) aanvallen gedaan en den Grieken klappen toegebracht. Dit alles beteekent, dat het offensief van Griekschen kant nu verkeken is en Kemal aan zijn vijand de wet van handelen voor schrijft. De 11de Grieksche divisie is te Ismid verstrooid en de 13de in het vak van Oesjak, en zoo ontstaat voor de Grieken het gevaar dat hun front van het Noorden uit opgerold wordt. Tusschen Engeland en de Vereenigde Staten staan drie dingen, waarover men liever niet spreekt, n.l. Ierland, het verbond met Japan en de Schuld. De vergelijking ten opzichte van Ierland door Lloyd George gedaan met Noord- en Zuid-Amerik, die ook telkens met elkaar harrewarren, heeft in Amerika een slechten weerklank gevonden, maar gelukkig is men nu in Amerika ten aanzien van Ierland zoo ver, dat de Valera niet meer licht vaardig kan denken over een bot afslaan van de uitgestoken hand, al neemt hij haar niet zonder meer aan, in het besef dat hij bedachtzaamheid mag stellen tegen over een gebaar, dat niet geheel spontaan lijkt, maar uit deugdelijke beweegredenen te verklaren is. De schuld kan in deze tijden van finan- cieele zorg tot later blijven rusten, maar het bondgenootschap met Japan is zoo actueel, dat men te Londen geen andere keus had dan het voorloopig voor drie maanden te verlengen, tot tijd en wijle over de definitieve verlenging beslist kan worden. Het verbond is zoo bij uitstek rijkszaak dat die verlenging haar beslag niet kan krijgen, zonder dat de dominions erin ge kend worden. Canada deelt in het Ame- rikaansche standpunt, dat het verbond, hoe men het ook inkleede, voor Amerika den onaangenamen kant behoudt, van een versterking van Japans macht en aanzien, en Australië en Nieuw-Zeeland wenschen ook zijn hernieuwing niet, omdat zij, evenzeer als Amerika, in Japan een mede dinger in de Stille Zee zien, dien men zich moeilijk tot bondgenoot kan maken. Wordt het verbond echter niet vernieuwd, dan is dat een hatelijke daad tegenover Japan, dubbel hatelijk, omdat men er een vriend mee af zou wijzen, wiens hulp door de verzwakking van Rusland en Duitsch- land minder beteekenis heeft gekregen, vlak nadat hij in den grooten oorlog zijn tijd is daar, ik zal het offer brengen ik vertrek naar Parijs, Marat moet vallen, mijn arm zal de daad volbrengen. Treur niet om mij, mijne Josephine, ik ben ge rust in het vertrouwen dat mijn bloed niet nutteloos zal stroomen, dat ik in mijn val een der steunpilaren der tirannie zal medeslepen. Ik ben getroost ook om u, omdat ik weet dat gij niet geheel alleen zult staan in de wereld, gij hebt thans een vader die u mint en dien gij zult leeren lief te hebben. En ik heb zooveel moge lijk getracht uwe toekomst te verzekeren, uw leven en uwe vrijheid te beveiligen. Binnen weinige dagen zult gij uit Parys een vrijbrief van Duperret voor twee of drie personen naar Zwitserland ontvangen, maak er gebruik van, zoo bij eene omkee ring van zaken de vrijheid uws vaders be dreigd wierd. Spoed u naar Lyon, ik vrees voor zijn leven. Lyon aan den over van 't meer van Geneve, is eene veilige wijk plaats. Denk aan mij al ben ik er niet meer, en geloof dat ware vriendschap ook na den dood blijft leven. Velen zullen mij miskennen, maar gij weet het dat de hoogste zelfopoffering ook de hoogste zelfverlooche ning is. Geef aan den brenger dezes geen kennis van dit mijn schrijven, laat mijne daad zoo lang mogelijk voor den armen Franquelin verborgen blijven. Een mannen hart wordt licht gebroken, waar de vrouwe buigt en de smart in zich opneemt. Vaar wel tot in eeuwigheid mogelijk heeft in dezen oogenblik de dood reeds de lippen bondgenootschappelijken plicht, door de expeditie tegen K(ao-tsjou trouw is nage komen. Uit de moeilijkheden zoekt de rijkscon ferentie te Londen den uitweg. BUITENLAND. Vrouwelijke burgemeesters in België. Carton de Wiart heeft ten bureele der Belgische Kamer een wetsvoorstel neerge legd, waarbij de vrouwen toegang krijgen tot de ambten van burgemeester, secretaris en ontvanger. Het Belgische Koningspaar. Het Belgische Koningspaar en de eerste ministers zijn naar Ostende vertrokken, waar zij zich zullen inschepen op het, Engelsche Koninklijke jacht Alexandra om naar Dover over te steken, teneinde een officieel bezoek te brengen aan de Britsche majesteiten. Uiieren ais huizensloopers. Een groot wisselkantoor te Wichita, met een waarde van 50.000 pond sterling, wordt met verwoesting bedreigd. Horden mieren zijn haar sloopingswerk onder het gebouw begonnen. Het houten gedeelte der fun damenten is reeds zoo goed als weggevreten, terwijl een geheel netwerk van gangen en tunnels zich onder het kantoor bevindt. Verschillende pogingen om aan dit ver nielingswerk een einde te maken waren tevergeefs. Bij verstopping der gangen graven de insecten nieuwe. Men hoopt evenwel het leger mieren te verdelgen, wanneer zij boven den grond komen door ze in te sluiten. Amerika en Duitschland. Volgens een bericht uit New-York zal Harding, na gevolg te hebben gegeven aan de vredesresolutie, dadelijk onderhandelingen beginnen met Duitschland over een handels- tractaat. o Een moedermoordenaar. Te Koningsbergen (Duitschland) is een 17 jarige jongen, die zijn moeder had ver moord om haar te kunnen bestelen, tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dat is de hoogste straf, die de Duitsche recht bank aan jeugdige misdadigers kan opieggen. Tegen twee zijner meerderjarige mede plichtigen werd het doodvonnis uitgesproken. van uwe Charlotte gekust. Nu begreep Franquelin, maar bij dat besef was hij te gelijk geknakt, zoo als Charlotte's teerhartige ziel het terecht had vooruitgevoeld. Stom, onbewegelijk stond hij tegenover Josephine, tot hij eindelijk in een tranenvloed zijn overkropt gevoel lucht gaf en hij schaamde zich die tranen niet. Neergebogen over het lijdende meisje fluisterde hij met afgebroken stem «En velen hebben haar zoo lief gehad, maar ik het meest van allen o waarom moet haar bloed stroomen, waarom heeft zij geen mannenarm gevraagd voor een daad, die niet aan hare teedere vingeren past, waarom haar zielsgeheim niet overgestort in eene andere borst maar zij is niet meer,« kreet hy in wilde wanhoop «zij is niet meer, en Frankrijks zonen zullen zich wreken Toen vloog hij als door furiën nagejaagd het vertrek uit. De tijd heeft die radelooze vertwijfeling gematigd, maar Franquelin heeft immer het beeld der heldhaftige Charlotte in het diepst zijner ziel bewaard. Weinige dagen daarna rolde door de straten van Parijs de kar der veroordeelden, en bracht eene schoone jonge vrouw Char lotte Corday, naar de guillotine. Tallooze scharen verdrongen elkaar op haar weg, hier stegen kreten van bewondering uit de dichte volksmassa, daar klom die be wondering tot dweepende aanbidding, ginds braakte het laagste gepeupel een vloed Droogte en hitte in Frankrijk. Parijs. Een droge Maart en een natte April, dan heeft het boertje wat hy wil. Ik geloof dat het spreekwoord zóó luidt 1Het kan ook wel net andersom zijn, een natte Maart en een droge April Want boeren houden er gewoonlijk een grilligen wil op na, als het droog is zou een buitje wel goed doen en als het een dag regent, dan hebben zij alleen nog maar wat zon noodig De natuur maakt het den boeren nu eenmaal niet gauw naar den zin. Den Franschen boeren heeft de natuur het dit jaar heelemaal niet naar den zin gemaakt. Er heerscht een droogte zooals sinds 4874 nog niet is voorgekomen. En droogte is voor een land als Frankrijk nog hee! iets anders dan voor de natte Noordhollandsche provincie. Uit alle deelen van Frankrijk komen berichten binnen, dat de gewassen staan te verschroeien in de velden, dat het latere zaaisel niet op komt, dat er geen gras is voor den vee stapel en dat er zelfs geen water is, zoowel voor menschen als dieren. De groente, die deze tijd van het jaar in overvloed de markt moest overstroomen, ontbreekt bijna geheel, of is door de groote navraag en tegelijk door de kunstmatige besproeiing in streken waar dan nog wèl wat water is, zóó duur, dat men weer wordt herinnerd aan oorlogsprijzen. Sinds den eersten Januari is er in Frankrijk gemiddeld slechts 104 millimeter water gevallen, terwijl in gewone jaren het gemiddelde van 't eerste semestre 261 millimeter water bedraagt. o Inbraak iu het postkantoor te Hemel. Voor 5 millioen aan bankbiljetten en 30.000 Mark aan postzegels gestolen. Memel, 2 Juli. Naar gemeld wordt, is in den afgeloopen nacht in het postkantoor van Memel ingebroken. Er is voor meer dan 5 millioen mark aan nieuwe duizend mark biljetten en voor meer dan 30 000 mark aan postzegels gestolen, terwijl bovendien een aantal aangeteekende brieven en pakketen worden vermist. Er is eeu belconing van 100.000 mark uitgeloofd voor de opsporing. Officieel wordt gemeld uit Lucknow (Hin doestan, Britsch-Iudië), dat daar 250,000 morgen bosch van de 400.000 morgen, die het district bevat, verwoest zijn door brand, veroorzaakt door brandstichting. van verwenschingen uit over het hoofd der moordenaresse van Marat en zij, kalm bij al dat gewoel, met den gloed van het bewustzijn der zelfopoffering, op het beeld schoon gelaat, tartte den dood, die haar den schoonsten krans om de slapen scheen te vlechten, Zij gevoelde dat haar naam door de eeuwen zou worden bewaard zij wist het dat Frankrijk, dat Europa, dat het nageslacht den blik op haar gevestigd hieldzij huiverde evenmin terug voor het oordeel dat haar wachtte, als .voor de bijl der guillotine die haar beidde. In hare ziel was er geen onrust, en mocht zij hebben gedwaald, God zou haar vergiffenis schenken, omdat zij gedwaald had onder den aandrang van die grootsche gedachte, die haar wellicht bedrogen had dat zelf opoffering het levensdoel moest zijn der vrouw, en dat dit offer was bestemd voor Charlotte Corday. Het schavot heeft Char lotte's bloed gedronken, en dat schavot is weggezonken met de tirannie, op wier" bevel het offers vroegde grond, die toen daverde van den kamp van duizenden en tienduizenden, nu eens verwinnaars, dan weder verwonnenen, nu beulen, straks slacht offers, is weer met vredig groen bekleed, en heeft nieuwe geslachten gedragen en zien voorbijgaan, maar nog altijd klinkt de stem der geschiedenis en oordeelt die daad van Charlotte Corday. Wordt vervolgd.) ^o(ir [iet Land van Hoysdoii eo Allang, (ie Lenostrea! es

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1