J Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4102. Zaterdag 9 Juli1921 Ijw Hook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, JIAiMïJI fr f» m A Tel. sat. 412. U Uj M éfej Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. FEUILLETON. ZELFOPOFFERING. Kiiiderkleeding. Gori nebcin. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. DRAAGT IUHLÜIAINN'S Heeren- en UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. DIST BUITENLANDSCH OVERZICHT Maandag j.l. heeft de Valera, de pre sident® van de lersche republiek, op het Raadhuis te Dublin een eerste conferentie met vier unitionistische leiders uit het Zuiden gehad, welke als geslaagd be schouwd mag worden. De Lord Maijor van Dublin zeide in een vergadering van den Raad met betrekking tot deze confe rentie Ik schend geen vertrouwen, indien ik u zeg dat in de laatste drie of vier uur, in de ontvangkamer hier vlak bij, naar mijn meening een van de meest kiesche en gewichtigste conferenties die ooit hier te lande gehouden zijn, plaats heeft gehad. »Ik schend geen vertrouwen, als ik u zeg, dat ik groote verwachtingen koester dat er heel veel goeds uit voort zal komen.® Er is tot dusver alle hoop op een vrede in Ierland. De eigenlijke moeilijkheden komen echter pas op het oogenblik, dat Sinn Fein en Ulster te Londen of waar ook tegenover elkaar komen te staan. Ulster bood weinig neiging zijn nieuwe parlement, ofschoon het dit nooit begeerd heeft, dadelijk weer af te schaffen. Generaal Smuts de eerste minister van Zuid- Afrika, die in Engeland misschien de po pulairste vertegenwoordiger uit de dominions op de rijksconferentie is, is te Dublin aan gekomen en heeft zich dadelijk onzichtbaar en onvindbaar gemaakt. Eigenlijk weet men evenmin, of hij er is, als eenige dagen geleden, toen het gerucht hem er (eens novelle door Louise.) 8) Wij wagen het niet haar tot voorbeeld te stellen aan de vrouwen van het nage slacht wij wagen het niet de heldhaftige daad af te keuren, die uit dweepende vaderlandsliefde en ongekende zelfverloo chening ontsprootwij schrijven slechts de weinige regelen over, die Josephine later onder een vloed van tranen in haar dag boek schreef^Charlotte, waarom is uw hand met bloed bevlekt En toch, uwe zelfopoffering was grootsch, uwe verblinding verheven. Waarom hebt gij ons reeds zoo vroeg verlaten en is uw jeugdig leven uit- gebluscht in de volvoering van eene daad, die edel en bewonderenswaardig, en die toch onvrouwelijk is Latere geslachten zullen het oordeel over u spreken, ik oor deel u niet, ik heb slechts tranen voor u, die mij zoo vroeg zijt ontvallen ik weet dat uwe daad, wie haar raiskenne, een uitvloeisel was van eene reine, dweepende vrouwenziel. Gij hebt mij in uw leven en sterven zelfopoffering geleerd in mijnen kring, maar de snerpende smart, die er in mijn boezem woelt als ik u gedenk, leert m\j ook, dat wraak, zelfs voor het reeds vermoedde, maar hij weer te Londen opdook, om dat te logenstraffen. Maar de bijzonderheden die over zijn heimelijke aankomst intusschen zijn gemeld, laten ditmaal geen twijfel meer aan het feit. Hij blijft echter het onderwerp van tegen spraak. Dinsdag wisten eenige bladen te vertel len, dat hij zulke uitgebreide volmachten bij zich had, dat zijn aanwezigheid in Ier land voorloopig voldoende was en de Lon- densche conferentie overbodig maakte, Woensdag komt de Daily Chronicle, de spreekbuis van Lloyd George, verzekeren, dat hij geen enkele volmacht bezit en ten deele uit eigen wil is gegaan, ten deele omdat eenige Ieren uit het Zuiden hem uitgenoodigd hadden over te komen. In verstaanbaar Hollandsch kan men dus zeg gen dat hij een uitnoodiging van de Zui delijke unionisten voor een conferentie heeft aangenomen. In Ierland zal Smuts met iedereen kunnen confereeren met wien hij dat wenscht, hij zal zoowel bij de Valera als bij Craig de deur open vinden. Daar ook Lloyd George alles van zijn bezoek afweet, is het ook al zou hij geen volmacht hebben, omdat Smuts volkomen vertrouwd moet zijn met de plannen van de Engel- sche regeering, zeer belangrijk. Smuts, die, gelijk de Londensche cor respondent zoo levendig beschreven heeft, met zijn eerlijke rede over den Volkenbond in Engeland zooveel instemming gevonden heeft, is in dit geval de ideale man voor vertrouwelijke onderhandelingen. Hij heeft, gelijk Sinn Fein, met de wapens in de hand tegenover de Engelschen gestaan in heiligst beginsel, nooit in het bestaan der vrouw moet zijn ingeweven. Thans zijt gij ingetreden in die sfeeren, waar we hopen elkander eenmaal weder te zien, waar geen schijn, geen verblinding meer bestaat. Heldin moogt ge der wereld zijn, blijf mij met den zegenrijken adem uwer Vriendschap omgeven, en ik zal ook kracht hebben om offers te brengen.® Op hetzelfde oogenblik misschien, dat er met Charlotte's leven een vezel werd los gerukt uit het hart en het aanzijn van Josephine, vinden wij het arme meisje we der, maar thans bijna vernietigd Onder den reuzenlast van smarten dien zij moest en dien zij niet vermocht te dragen. Nood lottige 15de Juli! Hy ontrukte haar eene vriendin en een vader Wij vinden haar weder in de gevan genis te Lyon. Charlotte had het haar voorzegd, Chalier was in doodsgevaar. Half wezenloos door het droevig lot harer vriendin, had de dochter zich toch vermand en ge hoor gegeven aan de stem der kinderliefde, die haar naar Lyon, naar haar vader riep. Ze had zich geen ruste gegund, ze had dag en nacht doorgereisd, ze had hoon en smaad verduurd om den naam Chalier, die thans verguisd en gevloekt werd, waar men hem vroeger duchtte en hemelhoog verhiefzij had geschreid en gebeden, maar zij had haar doel bereiktze was niet te laat gekomen. Nog een dag en haar vader was niet meer. Lyon had een strijd, die de terugslag was op een j>eeuw van onrecht® en daarna getoond, het vermogen te bezitten, om, bij eerlijke betoonde verzoeningsgezindheid van de andere partij, het bittere van het verleden te vergeten. Zoowel Engelschen als Ieren zullen gereeder naar zijn raad dan naar die van andere staatslieden luisteren, want de eersten heeft hij tot dankbaarheid aan zich verplicht, de anderen nooit van zich afgestooten. Hij brengt ook een verschen kijk op al het oude zeer mee. En ten slotte vertegenwoordigt hij ongetwijfeld het gemiddelde van de opvattingen die de re geeringen van de dominions over de lersche kwestie hebben, welke zij, meer dan als enkel een geschil tusschen Engeland en Ierland, als een rijksprobleem zien. Nu president Harding de vredesresolutie, die in beide Amerikaansche Huizen was aangenomen, Zaterdag onderteekend heeft, is de vrede tusschen de Vereenigde Staten eener- en Duitschland, Oostenrijk en Hon garije anderzijds hersteld. De vraag is nu of de Amerikaansche troepen deel zullen blijven uitmaken van de geallieerde wacht aan den Rijn. Het derde Scandinavische vredescongres is te Kopenhagen gehouden. Haakman, de voorzitter van de Noorsche vredesvereeniging betoogde dat alle ge schillen aan het int. Gerechtshof van den Volkenbond in Den Haag behooren te worden voorgelegd, en dat de beslissingen van dat Hof bindend moeten zijn voor alle partijen. De Zweedsehe vertegenwoordiger Knud Sandberg brak een lans voor het vredes verdrag van Versailles, dat wel hard lijkt, maar niettemin rechtvaardig is. Ook ver dedigde hij de beslissing van den volken bondsraad inzake de Alandseilanden. Niels Petersen, voorzitter van de Deen- sche vredesvereeniging, bracht de ontwa peningskwestie ter sprake en merkte op, dat het verdrag van Versailles slechts het maximum en niet het minimum van wape ning vaststelt. De kleine landen moeten den weg voor de ontwapening banen en hun eerste stap daartoe moet de afschaffing van den militairen dienstplicht zijn. Bernard Hansen, een der Noorsche ge delegeerden, uitte den wensch, dat in de grondwetten der Scandinavische landen een bepaling wordt opgenomen, die hun ver biedt oorlog te voeren. Zaterdag is het congres, dat een week geduurd heeft, gesloten. In de laatste zitting de revolutionaire kluisters afgeschud, de hevige republikeinen waren door eene gril lige wisseling van het lot ten dood gedoemd op hetzelfde schavot, die zij wellicht voor anderen hadden willen oprichten. Jose phine vroeg niet of het vonnis tegen haar vader rechtvaardig of onrechtvaardig was; zij zag slechts de bijl hangen boven het hoofd van het eenige wezen, dat haar nog aan de aarde boeide. Zij zat in het vochtige schemerende ker kerhol aan de voeten van haar vader weinige uren slechts mochten zij nog te zamen zijn. Het gelaat van Chalier drukte kalmte en berusting uit, de strengheid van zyne trekkan scheen door een waas van zwaarmoedigheid getemperd, en er rolde een traan langs zijne bruine wang, toen hij het oog sloeg op dat wezen, nog in de lente van haar leven, dat van hem sedert haar geboorte niets dan lijden had geërfd, en dat nu met eer. blik vol engelachtige liefde tot hem opzag. ïls er dan geen redding mogelijk, va der sprak het meisje snikkend. »Onmogelijk,« was het antwoord. »Ik vraag ook niets meer van het leven ware het niet om u, myne dochter, ik zou blij moedig heengaan ik wil niet zwak zijn, maar de gedachte van u hulpeloos achter te laten, snijdt mij door het hart. Zoo geheel alleen op de wereld en zoo beval ligJosephine, zeg mij, heht gij ooit liefde gekend »Vader,« antwoordde zij, en verborg is besloten de regeeringen te Kopenhagen, Stockholm en Kristiania te verzoeken bij den Volkenbond een voorstel in te dienen tot verplichte onderwerping van internatio nale geschillen aan het Internationaal Ge rechtshof. Verder is een motie ten gunste van af schaffing van den dienstplicht in de drie Skandiraafsche landen aangenomen en heeft het congres besloten den Volkenbond te ver zoeken een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van invoering eener wereldtaal, die op alle scholen onderwezen zou dienen te worden. Uit de andere desiderata van het congres vermelden we nog moties voor de afschaf fing der geheime diplomatie, de hervorming van de geestelijke en lichamelijke opvoeding en de onafhankelijkheid van de Oostzee- staten. Een en ander zal intusschen, gezien de zucht tot oorlogvoeren nog in verschillende deelen der wereld, nog wel eenigen tijd op zich laten waehten. BUITENLAND. Wolven in Zuid-Frankrijk. Uit Marseille wordt aan de »Times« gemeld In de boschrijke buitenwijken van de gemeenten Signes en Rougairs in het de partement Var ondervinden de boeren veel last van troepen wolven, die zich sedert ruim veertig jaar daar niet meer hadden vertoond. Een der boeren zag voor zijn oogen zeven van zijn schapen dooden door de wolven, die ook van een anderen boer zeventien schapen doodden. Er heerscht een paniek onder de inwoners dezer gemeenten. De prefect van Var verzocht dringend om bescherming van de boeren. p Vlugge journalistiek in Frankrijk. Om te voldoen aan de geweldige belang stelling, welke te Parijs bestond voor den bokswedstrijd Dempsey-Carpentier hadden de Parijsche bladen bijzondere maatregelen getroffen. De correspondenten zaten in den ring met een telefoontoestel voor zich en tele fooneerden den uitslag naar een draadloos seinstation. Om 8 uur 30 minuten 16 seconden volgens Franschen tijd, werd Carpentier neergeslagen. Om 8 uur 32 minuten 12 seconden maaktsn de kranten den uitslag haar betraand gelaat aan zijne borst, va der, rijt geen oude wonden open.® ïlk had gehoopt,ging Chalier voort, mijne dochter eens een glansrijken staat te verschaffen, al mijne verwachtingen zijn in damp vergaan, en gij staat alleen.® ïVader, bedroef u niet om mij nimmer had ik den bruidskrans ontvangen, zelfs niet uit uwe hand een man heeft mij eenmaal trouwe gezworen en hij heeft zijn woord gebroken, een vrouwenhart bemint slechts eenmaal.® iWie, wie is hij,® riep Chalier en wilde oprijzen de boeien, die zijn forsche ge stalte kromden, herinnerden hem dat hij een gevangene was. ïO zuchtte hij, maar vervolgde met meer bedaardheid op troostenden toon mogelijk keert hij nog.® »Hij is voor mij verloren, vóór drie jaren knielde hij aan mijne voeten en smeekte mij om wederliefde. Toen vertrok hij naar het leger.® Josephine verzweeg opzettelijk dat zij, trouw aan haar eed, den jongen edelman zelve den raad had gegeven, eenige jaren in krijgsdienet te treden. Kon ze dien man aan den oever vam het graf krenken door het bewustzijn, dat ze, hem ter wille alleen, het heil van haar leven had verwoest. vVóór twee jaren,® ging zij huiverend voort, ïheb ik vernomen dat hij eene andere tot gade heeft gekozen. O vader, de wereld is zoo onbarmhartig. Omdat velen mijne genegenheid zochten en ik gebukt ging onder de ontrouw van te Parijs bekend en om 8 uur 34 minuten 17 seconden stegen de vliegmachienes op en binnen enkele minuten mist heel Parijs de jobstijging. Terwijl Carpentier nog bewusteloos neder- Jag, wist heel Parijs den uitslag van den strijd reeds. Waarlijk een staaltje journalistiek, een betere zaak waardig. De Sprinkhanenplaag in Zuid-Frankrijk. 40.000 hectaren geteisterd. Pas heeft Frankrijk den invaller uit het Oosten van zijn grondgebied verjaagd of reeds wordt zijn Zuiden door millioenen- legers van den nieuwen vijand verwoest. Veertigduizend hectaren grondgebied zijn door sprinkhanen bezet. In tien gemeenten is de vijand met zijn verwoestende horden reeds binnengerukt. Eyguières, Aureilles, Arles, Saint-Martin-de-Crau, Enthessen, Mouriés Istres, Miramas, Graus, Salon, allen liggende in het district van de Bouches du Rhóne, zijn geteisterd door den meedoogenloozen aanvaller. De schade aan gewassen, aan grasland en aan ooft- boomen in dit district door de vraatzuchtige insecten, die deze twee invase hebben uit gevoerd, toegebracht is niet bij benadering op te geven. Duur proces. In een proces tusschen den Belgischen Staat en de Mij. Lewis te Antwerpen is de laatste veroordeeld tot een boete van li millioen frcs. éénen, daarom hadden de menschen den staf over mij gebroken, en men zegt dat ik eene coquette ben. Vader, ik had een vriend, hij was een broeder, een engel voor mij, plotse ling is hij uit onze stad verdwenen, juist toen de tijding van Grichy's woordbreuk mij het brein verwarde. En de menschen zeiden dat ik uit berouw krankzinnig werd.« Grichy 1« riep Chalier, dat is de naam van een mijner rechters.® ï»Grichy,« herhaalde Josephine, »o, dan is er nog redding mogelyk.® En zonder naar het doffe »nog vijf minuten slechts te hooren, snelde zij de gevangenis uit. De wachten, als betooverd door zoo veel schoonheid en zoo veel smart, lieten haar ongedeerd voorbijgaan. Zij vroeg naar de woning van Grichy, die woning lag verre met hangende lokken snelde zij door de straten, over pleinen, vergeefs Grichy had vóór weinige degen de stad verlaten, zijne jonge vrouw, diep geschokt bij den aanblik van dat vreemde, troosteleoze meisje, vermocht niets, en zoo keerde Josephine weder met de wanhopige gedachte dat haar vader moest vallen en dat Grichy onwetend zijn moordenaar was. Reeds stond de kar der veroordeelden aan den voet der guillotinedaar sloeg een snijdende gil uit den kring der om standers Chalier keerde zich even om, een glimlach van liefde plooide zijn mond, hij had zijn kind nog eens moffen zien. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor tiet Land van Heusdon ea Altena, de Langstraat en do Bommglorwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1