I voor li el Lui vai neusden ei A11 e n a, ile Laigstmt ei it Bomoielerwaard ZELFOPOFFERING. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No4104. Woensdag 13 Juli. 1921. FEUILLETON. X v X----,.* T Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De ïDaily Mailt deelt mee, dat er voor Engeland een nieuwe oorlog dreigt in het Midden-Oosten. In Britsche officieele krin gen wordt, volgens dit blad, beweerd, dat er aanleiding is voor de vrees dat de Ke- nalisten hun krachten samentrekken voor een aanval op Konstantinopel. Het is de opvatting der Britsche regee ring, dat iedere poging die door de Kena- listen mocht worden gewaagd om Kon stantinopel binnen te komen moet worden gestuit. Met het doel om tegenstand te bieden aan de Turken, zijn generaal Har rington, de opperbevelhebber der geallieer den te Konstantinopel, en sir Horace Rumbold, met elkaar in overleg getreden ten einde de noodige maatregelen te treffen. Het is het officieele Britsche standpunt, dat Konstantinopel in handen moet blijven van de geallieerden, opdat de vrije door vaart door Dardanellen en Bosporus zooals die is vastgesteld in het verdrag van Sèvres worde gehandhaafd, en het tevens den Turken worden belet verbinding te krijgen met de Bulgaren, die aan het kuipen zijn om westelijk Thracië terug te krijgen. En dan gaat het bericht in de »DaiIy Maik voort ais volgt: Britsche regeeringskringen betoogen, dat een aanval van de Kemalisten op Konstan tinopel niets te maken heeft met den oorlog tusschen de Turken en de Grieken in Klein-Azië en dat het een slag is die direct tegen Engeland gericht is.« Tot zoover het bericht, dat de »Daiiy Maik op zeer in het oogvallende wijze lanceert. Het komt er in een hoofdartikel op terug, in welk artikel het blad uiteen zet, dat Engeland noch over het geld noch over de mannen beschikt om een nieuwen oorlog te kunnen voeren. Een der argumenten van de »Daily Maik is de volgende Wanneer deze nieuwe oorlog mocht komen, weet niemand hoe hoog wel de belasting zal worden. (eene novelle door Louise.) 9) »Zegen over uw hoofd,fluisterde hij toen betrad hij moedig de trappen van het schavot, het hoofd viel en met dien val was het of Lyon op zijne grondvesten schudde. Die onbedachte daad had de wraak der regeering getergd, het leger der republikeinen rukte stormend aangeen drie maanden meer, en de schoone bloeiende koopstad zou in een puinhoop verkeerd zijn. In een tyd van omwenteling volgen de gebeurtenissen snel op elkander, en wisselen de indrukken met ieder oogenblik voor Josephine bleef alles dof en donker één bliksemstraal verlichtte bijwijlen het duister, 't was de gedachte dat Grichy de moor denaar haars vaders was hij wist het niet, dat hij tot vloek der ongelukkige, verlatene Josephine was geboren. Ze had te Lyon een kleine woning betrokken wat deerde haar het gevaar dat de stad, naar men zeide bedreigde voor wie kon haar leven nog nuttig zijn Zij zag niets dan bloed... Maar had Charlotte niet gezegd dat zelf opoffering het schoonste doel der vrouw was moest eigen smart haar ongevoelig In en na den oorlog is de menschheid door alle historische plagen bezocht en geteisterd. De tegenwoordige droogte kan nu weer ernstige politieke gevolgen heb ben. Uit Helsingfors wordt n.l. gemeld, dat een tweede misgewas in Rusland te verwachten is. De stand van het winter graan is daar slecht en de stand van het zomerkoren is beneden het gemiddelde. De Sowjet regeering had, bij het op raken van den oogst van het vorige jaar, met chronische voorjaarsmoeilijkheden te kampen, die in de groote Russische steden tot het staken van de broodverdeeling leid den. Toen Krassin onlangs te Londen kwam, verklaarde hij, dat alles wat Rus land noodig had, een paar goede oogsten waren. Het vooruitzicht is, dat het dit jaar, na het misgewas van verleden jaar, opnieuw een slechten oogst zal krijgen. Bij de reeds sterk verminderde bebouwde op pervlakte, wordt daarmee voor het onge lukkige Russische volk een vreeselijk ver schiet geopend. En misschien beteekent het ook dat eindelijk de doodsklok geluid zal worden voor de Sowjet-regeering, die in paniek-stemming bezig is, om, voorloopig op papier, een nieuwe kapitalische oecorio- mische politiek uit te voeren, nadat alles was stukgeslagen waarop de welvaart van een land moet rusten. De ellende uit het Oosten begint nu ook Polen te overweldigen. De Poolsche mark is tot een katastrofaal peil gedaald, de banken in Oost-Galicië kraken en de nijverheid dreigt meegesleept te worden. Vreemde kapitalisten willen geen geld in Polen beleggen. En inmiddels drukt by het stilstaan van den uitvoer van benzine, petroleum en hout, de bankbiljettenpers, volgens de Poolsche bladen, 400 millioen nieuwe Poolsche marken. Bij de open wond die de Donaulanden en Rusland in Europa's oostelijke zijde vormen, komt hoe langer hoe meer het uitgestrekte gebied van Polen. En nog is het einde van het ziekteproces niet te voor zien. De kleir.e conferentie te Dublin, die Vrijdag tusschen de Valera en de Unio nisten uit het zuiden is voortgezet, heeft al de goede uitkomsten gehad, die men er van verwachten mocht, en komt in de eerste plaats een wapenstilstand tusschen beide partijen, waarbij dan blijken zal, of er nog heethoofden zijn, die den vrede niet willen. In de tweede plaats verklaart de Valera maken voor het lijden van anderen? In een buigzaam gemoed, als dat van Jose phine, de et grooter lijden ook grooter zielskracht ontwaken de omstandigheden zouden er toe medewerken, die veerkracht te vermeerderen. Ze had den vrijbrief naar Zwitserland ontvangen, die nog van Charlotte's laatste teedere zorg voor het heil harer vriendin getuigdeze had heete tranen geschreid in het opnieuw verlevendigd bewustzijn van haar nameloos ongeluk. Toen had eene koortsige sluimering voor het eerst sedert vele dagen hare oogleden gesloten. En ziet, het was of alle nevelen in en buiten haar verdwenen langzamerhand steeg er een heldere gloed uit de diepte van den afgrond, kronkelende lichtstralen vloeiden langs het azuren hemelgewelf, en weer kaatsten hun helderen schijn op haar droe vig gelaat. Charlotte stond naast haar, ze kuste de tranen van de wangen harer Josephine en fluisterdeïweldoen is de schoonste wraak der vrouw Verre stemmen hoorde zij ruischen en de toonen werden menigvuldiger en voller dan het gebruis der baren, lichter en lichter werd het om haarhenenzij ontwaakt een droom had hare zinnen begoocheld, maar dat licht was geen waan. Vurige tongen kronkelden zich aan den hemel en de kreten der aandringende menigte, die den vuurdood ontvluchtte, verkondigde haar het vreeselijk onheil, dat een bom der belegeraars in een der eerste magazijnen zich bereid om met Lloyd George samen te komen en te beraadslagen over de basis waarop de voorgestelde groote conferentie redelijkerwijze het gewenschte doel zou kunnen bereiken. Men ziet, de Valera blijft omzichtig vóór de conferentie wer kelijk plaats heeft, verlangt hij overeen stemming over den grondslag van de regeering. Maar als men vergelijkt, hoe ver men kort geleden nog van den vrede af leek, en hoe dicht men hem nu genaderd schijnt, is er alle reden tot voldoening. Nader wordt nog uit Londen geseind, dat de vijandelijkheden met j.l. Maandag te beginnen in Ierland zullen ophouden. In Frankrijk heeft de vrijspraak van generaal Stenger door het rijksgerecht te Leipzig zoo groote verbittering gewekt, dat de regeering hare vertegenwoordigers, die de processen bijwoonden, terug heeft geroepen. Men weet dat de berechting door Duitsche rechters slechts een proef was en dat de geallieerden zich voorbe houden hadden, indien de behandeling hun niet aanstond, de zaak zeiven opnieuw ter hand te nemen. Om een uitlevering door te zetten zou de Duitsche regeering, die tot nog toe de volgelingen van Kapp niet eens aangedurfd heeft, allicht te zwak blijken. In Frankrijk zou men echter de demonstratie van een veroordeeling by verstek verkiezen boven een rechterlijke beslissing, die de in Fransche oogen schuldigen vrij laat uitgaan. Ook de moord op een Fransch majoor te Beuthen, in Opper-Silezië, heeft in Frankrijk kwaad bloed gezet. De juiste toedracht is uit de lezingen van beide partijen nauwelijks te begrijpen, maar het ligt voor de hand dat men er aan Fran sche zijde een daad van haat en wraak oefening in ziet, vooral omdat de Fran sche officieren van te voren dreigbrie ven hadden ontvangen. Engelsche of Italiaansche officieren zijn in elk geval tot dusver niet het slachtoffer geworden van dergelijke verdwaalde kogels. Een incident als dat van Beuthen kan, door de verbittering die het achterlaat, voor Duitschland ongunstige politieke ge volgen hebben bij de definitieve regeling van de Silezische kwestie, en wanneer de kwestie van de afschaffing der sancties ter sprake komt. was gevallen, eene geheele straat in vlam men had doen vergaan. In die straat zij sidderde er van stor.d de woning van Grichy, in dat huis woonde de vrouw, die haar hare eerste liefde had ontroofd maar het was eene vrouw en die vrouw was moeder. Eer zij dit alles kon bedenken, had Josephine alleen door 't gevoel voort gedreven, reeds de plek der verwoesting bereiktde woning, die zij zocht, was reeds door de vlammen aangetast. Uit de ver brijzelde ruiten lekten de sissende vuur tongen, toch bespeurde men geene beweging in het huis, het scheen onbewoond. Het was gevaarlijk door de blakende en gloeiende neergestortte binten en balken door te dringen, die den ingang versperden. Dit alles schrikte Josephine niet af, en de menigte, die deze jonge vrouw tusschen de vuurzuilen heen zag glijden en in de bran dende woning verdwijnen, waande het óf eene spookverschijning óf eene waanzinnige was, te meer daar er niet de minste hoop op redding bestond. Dwars door de vlammen, die haar de schoone lokken schroeiden en haar feeder gelaat en handen blakerden, was de moe dige jonkvrouw door gedrongen tot eene binnenkamer, waar het vuur in hevigheid begon te verminderen en waar zij hoopte de ongelukkige bewoonster van het huis te vinden. Een dikke rookwalm omgaf haar, eene flauwe lichtstraal schemerde door de half geopende deur. Goddank haar helden moed was niet vergeefs. Half verstikt BUITENLAND. Op het kantje af. Dezer dagen werd een dame, die aan den Amerikaanschen oever van de Niagara even voor de watervallen zat, door de warmte bevangen, zoodat zij bewusteloos geraakte en in de rivier gleed. Een andere vrouw, die getuige was van dit ongeluk, geraakte zoo onder den indruk, dat zij eveneens haar bewustzijn verloor en in net water viel. Zij kon gemakkelijk gered worden daar er ter plaatse weinig water stond en de stroom gering was. De eerste dame was intusschen door den stroom naar het midden van de rivier meegesleurd en dreef in de richting van den waterval af. Een tourist, die het gevaar zag, liet zich een touw om het middel binden, en sprong in de rivier Het gelukte hem de dame op drie meter afstand van de rand te grijpen en daarna behouden aan wal te brengen. o— Ue Spoorwegramp in België. Het misdadag opzet bewezen. Betreffende het spoorwegongeluk te Hennuyés (sneltrein AmsterdamParijs) wordt nog gemeld, dat in de nabijheid van de plaats van de ramp werktuigen in het struikgewas zijn gevonden. Het parket bezit de bewijzen, dat deze werktuigen gediend hebben om de ramp te veroorzaken. Be bevolking van Weenen. De Centrale Commissie te Weenen heeft statistieken gepubliceerd, welke aantoonen, dat tusschen 1910 en 1921 de bevolking met 190.000 zielen, d. i. 10 pet., is achteruitgegaan. Teekenend is, dat van die 190.000 niet minder dan 130.000 kinderen zijn. Be „vliegende Fiets". De heer Gabriël Poulain, een Fransch wielrenner, heeft in het toestel, dat hij een »Aviëtte« noemt, een vlucht boven het terrein in Longchamps gemaakt. De machine is door hem zelf uitgevonden. Poulain heeft met zijn vliegende fiets« den uitgeloofden prijs van 10.000 francs gewonnen. Bij zijn eerste poging maakte het toestel een -sprong van 11 meter 70 met een hoogte van 70 c.M., bij de tweede poging bleef de »aviëtte« 11,46 Meter van den grond en bereikte een hoogte van 80 c.M. door de steeds dikker wordende rookwolken lag de jonge vrouw bewegingloos in een zetel, met hare laatste kracht had ze haar eenig kind, haar zoontje in de armen ge klemd, maar de moederborst bood geen bescherming aan voor het bleeke, schreiende wicht dat nu ook niet meer schreide. Josephine had geen beraad, nog weinige oogenblikken en het kon te laat zijn. Het dringende van den nood gaf het zwakke meisje reuzenkrachten, met eene hand rukte zy een raam open. Toen stootte zij de half bewustelooze vrouw voort, hielp haar het venster uitklimmen, drukte toen het knaapje in de armen en sprong haar na op eene binnenplaats die haar door eene, door Gods wijze beschikking open gelaten poort, naar buiten bracht. Zij voelde geen pijn, want zij waren immers gered Dankend hief zy de handen ten hemel, toen het kind de oogjes opende en zijne armpjes liefkozend om haar hals sloeg, toen ook mevrouw Grichy geheel tot zich zelve kwam, en in het bewustzijn van het vreeselijk gevaar, waaraan zij was ontkomen, met een blik vol erkentenis tot haar opzag, en stamelde »gij hebt met G-ods zegen eene gade voor haar echtgenoot, een kind voor zijn vader behouden.t Dat woord deed haar smartelijk aan, maar het deed haar ook goed, want zij gevoelde dat zij eene daad der vrouwe waardig had verricht. Zij waren nu als door een wonder, hoe wist zij zelve niet, buiten de stad en buiten 't gezicht van het republikeinsche leger ge- De lersche kwestie. Dublin, 9 Juli. Een wapenstilstand is hedenmiddag gesloten tusschen de Britsche strijdmachten en de lersche opstandelingen, hij voorziet in de opheffing van beide zijden van elke militaire actie, 't aanvoeren van versterkingen en ook de spionnage. De Valera vaardigde een proclamatie uit, waarin hij aandringt op een stipte naleving van de voorwaarden van den wapenstilstand. Bij de onderhandelingen zal aangestuurd worden op den zekersten en besten vrede, maar hij waarschuwt tegen overdreven optimisme. Verder geeft hij zijn onwrik baar besluit te kennen, den strijd voort te zetten, indien de onderhandelingen mis lukken. o Engeland geeft hel voorbeeld tot bezuiniging. De zuinigheid gebiedt dat men allerlei groote plannen laat varen tot betere dagen. De raad van de Londensche borough Marylebone heeft bijv. dezer dagen met 35 tegen 11 stemmen een plan voor het ver beteren van Park-road, den weg die langs een zijde van Regent's Park loopt, ver worpen. De kosten werden geraamd op 171,000 pond sterling, waarvan de Lon densche graafschapsraad en het ministerie van transportwezen, naar men hoopte, 130.000 pond sterling voor hun rekening zouden nemen. tiet besluit werd met toejuichingen ont vangen door de belastingbetalers op de publieke tribune. Russische welvaart! Volgens berichten uit Kopenhagen heeft het Petersburgsche blad t>Prawda« een aantal gegevens gepubliceerd van het stati- tische bnreau te Moskou over de jongste volkstellingen in Rusland. Daaruit blijkt dat daar in 1920 waren 133 millioen menschen. Sedert 1914 is dat aantal met 12 millioen verminderd. Te Moskou woon den 1.056.011 menschen in 1920 tegen 2.043.000 in 1917 het aantal ambtena ren daar bedraagt 228 000 terwijl er in 1897 in heel Rusland maar 223 000 waren. Kinderen lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauwworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Foster's Zalf, prijs fl.75 per doos, alom verkrijg baar. raakt. De twee vrouwen beraadslaagden met elkander wat nu aan te vangen. Terug- keeren in de brandende stad, door de heg gen van pieken en bajonnetten henen, in die stad waar toch niemand was dien zij lief hadden, waar men den naam Chalier haatte, waar alles eene spoedige verwoesting aanduidde. Zoo ze konden ontkomen Daar herinnerde zich Josephine den vrijbrief van Dupporret, zij konden ongehinderd naar Zwitserland gaan. Zwak en wankelend bereikten de beide vrouwen nog denzelfden avond een dorpje op niet verren afstand van Lyon gelegen. Toen eerst begon Josephine de pijn der brandwonden te gevoelen de liefderijke dorpelingen en mevrouw Grichy verpleegden haar, en die zorg, maar nog meer de in nerlijke kracht, die de wil tot het goede geeft, stelde haar in staat na een paar dagen met haar beschermelingen hare reis te vervolgen. Een grof boerinnengewaad omhulde de teedere vrouwengestalten, en schoon in gedurige vrees voor vervolging, maar zichtbaar door hooger macht beschermd, kwamen zy ongedeerd aan het doel harer bestemming. Lyon ligt aan het meer van Genève. Een oud kasteel, waarvan de grijze tinnen afsteken tegen den bergachtigen horizont, ryst uit het stadje omboog. Wordt vervolgd - Dln ambtelijke kringen wordt verzekerd, dat Italië, Roemenië, Zuid-Slavië en Tsjecho- Slowakije een verbond hebben gesloten om aan elke mogelijke (gewapende) actie van Bulgarije het hoofd te bieden. De strijd krachten der geallieerden in Konstantinopel worden geschat op 10.000 Britten en 50 duizend Franschen. Men houdt het er voor, dat Roemenië de hulp heeft aange boden van een divisie (15000 man).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1