I" Zjóvt Een nerkwaardig gevangenis-drama. Gevangenen, die niet weg wilden De Fransche Rechtbank heeft kennis ge nomen van een misdaad, die onder bijzon dere omstandigheden plaats had te Nogent- le-Rotrou (Frankrijk). Aldaar waren in het huis van Bewaring 20 gevangenen, onder bewaring van twee cipiers. Op Zondag 6 Februari jl. was de hoofd cipier 's middags een wandeling gaan doen. Toen achtte Royer de gelegenheid gekomen om zijn plan uit te voeren. Zonder eenige aanleiding zeide hij tot zijn lotgenooten iWjj zyn met z'n twintigen de cipier is alleen; zullen we er vandoor gaan?* «Nooit van zijn leven antwoordden de anderen als uit één mond «we hebben het hier goed, en we blijven." «Dan maar nietDan ga ik alleen, en als het noodig is, rijg ik den cipier aan m'n mes 1" Hij volvoerde zijn plan en bracht den cipier verschillende messteken toe, die op zijn gillen, door de andere gevangenen werd ontzet, waarop Royer de vlucht nam. In de gevangenis brachten de gevangenen hun cipier weer bij bewustzijn, maakten zijn wonden schoon en verbonden hem. Daarna overlegden zij, wat hun thans te doen stond. Twee hunner gingen ook de stad in, maar niet om te vluchten I Een ging er naar de marechausseé, de ander ging den rechter van instructie halen. Toen deze met de gendarmen bij het huis van bewaring aankwamen, werden zij door Besnou ontvangen. «Ik ben de gevangene Besnou«, zeide deze. «Wij hebben geen cipier meer. Nu neem ik zoolang zyn betrekking waar, en bewaak de andere. Doch vier of vijf dagen later werd Royer, die zich inmiddels als bediende had verhuurd te Théiigny, in het Departement Sarthe, opnieuw gearresteerd. Zijn slacht offer, de cipier Guilotaux, was zijn wonden gelukkig te boven gekomen. Wereld-Bevolking. De wereld is bevolkt met 1500mi!lioen bewoners. Jaarlijks sterven er 33.033.033. Er worden 3.064 talen gesproken en er bestaan 1.000 verschillende godsdiensten. De gemiddelde levensduur van den mensch is 33 jaar. Een vierde gedeelte sterft voordat het den leeftijd van 15 jaren heeft bereikt. Op 1.000 personen bereikt er slechts één den leeftijd van 100 jaar. Één voor allen. Den 9en Juli 1386 was'het een heete dag, en heet was ook de strijd bij Sempach in het kanton Luzern in Zwitserland. Daar streden de Zwitsers om bevrijding uit de macht van Oostenrijk. De gepantserde Oostenrijksche ruiters waren van het paard gestegen en stonden in een breed front, verscheiden gelederen achter elkaar als een muur van ijzer. De twee voorste gelede ren hielden hun vijf meter lange lansen gestrekt, Tegen hen liepen in den namiddag de Zwitsers storm. Ze naderden in den vorm van een wig, enkelen voorop, daarachter wat meer, telkens breeder gelederen, dicht aaneengesloten. Doch hoe zouden ze door dringen door dien levenden muur Overal stonden ze voor de vijandelijke lansen. Toen sprong Arnold von Winkelried vooruit, greep met wijd uitgestrekte armen zooveel speren als hij grijpen kon, drukte ze in zijn borst, en met de woorden «Een pad voor de vrijheidzonk hij stevend neder. En de Zwitsers drongen in de gelederen van den vijand door en behaalden de overwinning. De heldhaftige zelfopoffering van een man had de zege beslistArnold von Winkelried had de vrijheid van zijn land gekocht met zijn bloed. Hij wordt dan ook geëerd als de bevrijder van zijn vaderland. Ieder jaar den 9en Juli wordt die bevrijding herdacht op het slagveld van Sempach, en ieder Zwitsersch kind weet, wat Winkelried heeft gedaan. Tim. ^Vaacf/ Slechte spijsvertering OP K ispinö,Gebrek aan eetlust. Gebruik m MtJhhARDT's MaAd-tabietten B FABR. A.MIJMHARDT. ZËlSïï^y binnenland! Dure hengst verbrand. Te Achtmaal (N.-Br.) is in den brand bij C. v. L. de stamboekhengst, ter waarde van f 20.000 in de vlammen omgekomen. Staatsraad Mr. J. A. Leeff. f In den nacht van Zondag op Maandag is overleden het lid van den Raad van State mr. J. A. Loeff, oud-minister van Justitie, die gedurende tal van jaren het district Heusden in de Provinciale Staten en in de Tweede Kamer vertegenwoordigde. De heer mr. Joannes Aloysius Loeff werd in 4858 te Baardwijk in Noord- Brabant geboren. Hij bereikte dus den leeftijd van 62 jaar. In 1887 promoveerde hij aan de uni versiteit te Leiden tot doctor in de rechts- en staatswetenschappen, op proefschrift «publiekrecht tegenover privaatrecht* en vestigde zich als advocaat-generaal alhier, waar hij een zeer drukte praktijk had. In 4896 werd mr. J. A. Loeff door het kiesdistrict 's Hertogenbosch naar de Twee de Kamer afgevaardigd als opvolger van generaal Van der Schrieck. Hij bleef lid der Tweede Kamer tot 4901, toen hij minister van Justitie werd in het ministerie- Kuyper (49014905). In 1905 werd dit ministerie vervangen door het kabinet- De Meester. Bij de verkiezingen in dit jaar werd mr. Loeff in het kiesdisdrict Waalwijk tot lid der Tweede Kamer gekozen als opvol ger van den heer W. P. A. Motsaers. Sedert dien werd mr. Loeff bij de volgende verkiezingen (1900 en 4913) in hetzelfde district herkozen, totdat bij de verkiezingen onder het ste'sel der E. V. in 4918 hij als eerste op de lijst in den Rijkskieskring Den Bosch als lid der Tweede Kamer ge kozen werd. In Januari 1920 volgde zijn benoeming tet lid van den Raad van State en werd hij in de Kamer opgevolgd door jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt. Heidebrand. Zondagmiddag ontstond op drie ver schillende plaatsen in de Vughterheide en in de omgeving van den IJzeren Man, in de richting Cromvoirt en bij de Lunetten een heide- en boschbrand. Met vereende krachten gelukte het den brand tamelijk spoedig meester te worden. De Noorsche reis der Koningin. Naar gemeld wordt, zal de Noorsche reis der koningin toch doorgaan. Op 3 Aug. zullen H.M. en prinses Juliana met de «Meropo« van de Koninkl. Stoomboot Maatschappij, geheel tot dit doel ingericht, naar Noorwegen uitvaren. Twee torpedo booten zullen het vaartuig begeleiden. Ook wordt een stoombarkasje meegenomen, waarmede H. M. voornemens is bij haar bezoek aan de fforden tochtjes in den omtrek te maken. Brand. Gorinchem, 9 Juli. Hedenmiddag is de groote boerderij van A. Kooij te Kedichem bij Gorinchem totaal afgebrand. Eenig vee bekwam brandwonden, 150.000 pond hooi ging verloren. De brand woedde zoo hevig, dat boerderijen aan gene zijde der Linge en op eenigen afstand gelegen, in brand geraakten, doch werden gebluscht. o B00 kindereu vergiftigd. Meppel, 40 Juli. Zaterdag en Zondag verkocht de ijsventer Vliertnan zijn wafels langs de straat. Reeds Zaterdagavond deden zich vergiftigingsverschijnselen voor bij de kinderen, die bij hem ijs gekocht hadden op het sportterrein. Volgens tie geruchten vertoonden zich bij 300 kinderen verschijnselen van vergiftiging. Zondag waren alie drie apotheken, anders slechts één geopend. Een groepje van 40 a 50 menschen stonden voor de deur om geholpen te worden. Alle dokters waren in de weer, terwijl assistentie vari buiten was gekomen Tot nu toe zyn vier kinderen aan de gevolgen overleden. Medegedeeld wordt, dat Vlierman door toevoeging van een essence zijn zure melk weer goed wilde maken, maar hij schijnt te veel essence te hebben toegevoegd. Later bericht Acht patiënten zijn reeds overleden, ter wijl er nog vele zorgwekkende gevallen zijn. Dokteren uit Zwolle en Nijeveen zijn overgekomen voor assistentie, waarna de geneeskundige dienst gecentraliseerd werd met als centrale apotheek Knoppeis. In vele woningen ligt het geheele gezin ziek, sommigen zelfs na het gebruik van een stukje ijswafel. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN op Vrijdag 8 Juli nam. half acht. Voorzitter de EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig de Heeren Van Everdingen, De Jong, F. H. Verhoeven, Van Herwaarden en De Mol. Afwezig de Heer H. Verhoeven. De Voorzitter opent de vergadering, waarna mededeeling wordt gedaan van de navolgende ingekomen stukken a. Brief van den heer N. F. Vermeulen alhier, houdende bericht, dat hij zijne be noeming tot lid van het College van Re genten der Godshuizen aanneemt. b. Proces-verbaal van kasopneming, gehouden 28 Juni j.l. bij den gemeente ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in orde is bevonden. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Alsnu komt ter tafel een schrijven van de Directie der gasfabriek, waarin naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit omtrent de concessievoor waarden der fabriek wordt medegedeeld, dat eene belangrijke uitgaaf moet worden gedaan om de fabriek te verbeteren en deze eenigszins in te richten naar de tegen woordige werkwijze, hetgeen onmogelijk kan worden gedaan, indien de Directie geen zekerheid heeft, dat haar voor eenige jaren het recht wordt gegeven gas te leveren. De Directie acht het billijk, dat ingeval de gemeente voor zich het recht bedingt tot jaarlijksche opzegging, deze alsdan eene vergoeding geeft voor de ge maakte kosten, tenzij de gemeente zich voor eenige jaren (bijv, 6 jaren) verbindt, terwijl de Directie het recht verkrijgt om jaarlijks op te zeggen. Van dit recht zou natuurlijk alleen gebruik worden gemaakt, als met verlies wordt gewerkt, wijl het belang der onderneming meebrengt, de fabriek zoo lang mogelijk staande te houden. De Directie is voorts volkomen bereid, eene z.g. kolenclausule op te nemen, echter niet op de in Juli 1919 voorgestelde basis, daar de omstandigheden sedert geheel ge wijzigd zijn. De gasprijs zou volgens die clausule niet hooger zijn dan 10 cents per M3. bij een kolenprijs van f10 per ton in magazijn en bij iedere vermeerde ring van f 1 per ton eene verhoogirig van J cent per M3. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het voorstel der Directie in 't algemeen niet onaannemelijk achten, 't Is wel verklaar baar, dat tegenover de onkosten, die aan de fabriek zullen worden gemaakt, eenige vastheid van de zijde der gemeente wordt verlangd. Een concessie voor 6 jaren kan wel worden toegestaan er zou kunnen worden bepaald, dat na afloop van dien termijn het contract van jaar tot jaar stilzwijgend doorloopt, tenzij opzegging door een der partijen plaats heeft. De formu leering der kolenclausule zou bij nader overleg kunnen worden vastgesteld. De heer de Haan kan hiermede wel accoord gaan, mits uitdrukkelijk wordt bepaald, dat de kolenclausule telken jare wordt herzien. Dit is beslist onvermijdelijk met het oog op de tijdsomstandigheden, die vooreerst nog te veel aan schomme lingen onderhevig zgn, Bij de formuleering der kolenclausule verdient het aanbeveling, den gasprijs te regelen naar den kolenprijs loco-mijn en niet in magazijn. Dit laatste is niet te controleeren. Na nog eenige discussie wordt besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. aangevuld in den door den heer de Haan aangegeven zin, aan de Directie te berichten. De vergadering gaat daarna over in besloten zitting ter behandeling van het kohier van den Hoofd. Omslag over 1921. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK c.a. op Vrijdag 8 Juli, des voormiddags 10 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluimers. Aanwezig de leden Bouman, v. Kuik, v. d. Velden, Roza en Boender. Afwezig de leden Vos en v d. Pol. Te 10.45 opent de Voorzitter de ver- gadering met gebed. Het lezen der notulen wordt aangehouden tot een volgende ver gadering. Ingekomen is a. Bericht van den Minister van Ar beid, houdende goedkeuring van de door den Raad krachtens de warenwet vastgestelde keuringsver ordening. b. Goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening groot f 69.000.ten behoeve van het Gemeentelijk Electr. Bediijf. c. Goedkeuring door den Inspecteur op het Lager Onderwijs van de vastgestelde verordening op het schoonhouden van de terreinen en gebouwen der O. L. school te Wijk. d. Goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit van 2 Juni betreffende de afstanddoening van een strookje grond aan de P.N.E.M. voor den bouw van een transformatorenhuisje. De stukken a, b, c en d. worden aan genomen voor kennisgeving. e. Bericht van de Rijksverzekeringbank, dat zij genegen is de gemeente een bedrag van f 69.000.te leenen ten behoeve van het G. E. B. onder voorwaarde, dat deze leening in 35 jaar zal zijn afgelost de eerste aflossing zal geschieden na het 5e boekjaar, en de rente zal bedragen 53 pet., terwijl conversie of vervroegde aflossing niet zal kunnen plaats hebben. De Voorzitter vindt deze laatste bepaling wel wat bezwaarlijk. Daalt de rentestan daard, dan zal men toch 5' pet. moeten blijven betalen. De Secretaris deelt mede nog te hebben geschreven op een advertentie in de «Ge meentestem, waarin f 5000.000.werd aangeboden voor gemeentelijke leeningen. Op dit schrijven is echter nog èeen bericht ingekomen. Het lid Roza vraagt of men op de eigendommen der gemeente niet een hypotheek zou kunnen aangaanook te Drongelen sehijnt daartoe besloten te zijn. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten dit besluit toch niet goedkeuren. De gemeente Veen heeft dit vroeger ook reeds beproefd, doch Ged. Staten konden daartoe geen toestemming verleenen, omdat naar het oordeel van dit college, het verpanden van het gemeentelijk eigendom de credietwaar- ditfheia der gemeente ten zeerste zou schaden. De aannemer van het gemeentelijk Electr. Net zou reeds met zijn werkzaamheden zijn aangevangen, zoo spr. de verzekering had kunnen geven, dat ook 3 gedeelte der aanneemsom betaald zou kunnen worden zoodra de materialen waren aangevoerd. Hij voelde echter geen gerustheid deze verzekering te geventhans is door de Gorincbemsche Bank voor den tijd vari 4 maanden een kasgeldleening aangeboden Besluit de Raad dus deze leening aan te gaan voor den tijd dat de leening van f 69000.nog niet is gesloten, dan kun nen de werkzaamheden spoedig beginnen. Het lid Roza vraagt hoe hoog het per centage van deze kasgeldleening zal zijn. De Voorzitter zegt, dit nog niet te weten, doch meent dat het wel 7 pet. zal bedragen. Hij zal bij de Bank echter even telefonisch naar het percentage informeeren. Het lid Roza vindt de 7 pet. geen bezwaar, aangezien de leening siechts voor korten tijd wordt aangegaan hij vindt het wel jammer dat nog geen bericht is ingekomen cp de advertentie van de «Gemeentestem*. Misschien dat dit een voordeeliger aanbod is, te meer omdat den menschen van verschillende zijden wordt aangeraden steekt uw geld in gemeente lijke en provinciale leeningen, dan is het zeker. De Voorzitter zegt dat dit slechts per soonlijke oordeelen zijn de administrateur van de P.NE.M. heeft bij verschillende Banken geïnformeerd, doch overal was het percent hooger dan bij de Rijksverzeke ringbank. Na eenige discussie, in welks tusschentijd van de Bank het bericht is ingekomen dat het percent 6| bedraagt, wordt op voorstel van het lid Roza met algemeene stemmen besloten bij genoemde Bank te Gorinchem een kasgeldleening aan te gaan voor den tijd en het bedrag dat noodig is, en het aanbod der Rijksverze keringbank aan te houden tot de volgende vergadering, die in den loop van een 14tal dagen zal worden gehouden. f. Een schrijven van het Hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Politiebond, waarin wordt aangedrongen het salaris van den gem.veldwachter te verhoogen en te bren gen op f 2000.met 10 jaarlijksche verhoogingen van f 100.In deze sala riëring is vrije kleeding niet begrepen. Wethouder Bouman zegt, dat de ge meente thans een goed politieman heeft, die veel nachtdienst doet. Vroeger kon de veldwachter nog eens met een bijbaantje iets extra verdienen, tegenwoordig is dit echter uitgesloten. Het lid v. d. Velden zegt, dat de actie die thans gevoerd wordt niet meer gaat om loonsverhooging, doch uitsluitend om te houden wat men heeft. Vergelijkt men echter het salaris van den gem.veldwachter met de salarissen van andere ambtenaren, b.v. de brievenbestellers, dan steekt het eerste daarbij nog ongunstig af. De gem. veldwachter heeft f1400 salaris, spr. zelf als brievenbesteller fl7l)0. Hij zou liever voor f' 1400 brievenbesteller zijn dan veld wachter voor f1700. Hij vindt het jammer dat de verdienste van een goed politieman niet meer gewaardeerd wordt. Gelukt het dezen, zooals onlangs, een paar verdachte individuen op diefstal te betrappen, dan worden die door de rechtbank met een heel lichte straf naar huis gestuurd. De Voorzitter stelt voor het schrijven nog eens aan te houden de veldwachter krijgt nu toch zijn jaarlijksche verhooging en intusschen kunnen de leden de zaak nog eens overdenken. Benoeming onderwijzeres aan de openbare lagere school te Aalburg. Hiervoor heeft zich slechts een sollicitante aangemeld, nl. mej. V. Straver, thans onderwijzeres te Aalst. Met algemeene stemmen wordt mej. Straver benoemd met in diensttre- ding zoo spoedig mogelijk. De heer J. Rüger verzoekt met 1 Sept. eervol ontslag als onderwijzer aan de Op. Lagere school te Aalburg wegens zijn benoeming als onderwijzer te Aalst. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit ontslag eervol verleend met ingang van 1 Oct., of zooveel vroeger als de functie zal zijn vervuld. De heer Platteeuw, onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de O. L, school te Wijk, verzoekt eervol ontslag als zoo danig. Ook dit ontslag wordt verleendt met ingang van 1 October of zooveel vroeger als de functie zal zijn vervuld. Nog is een nadere toelichting ingekomen van de sportvereeniging D. V. O. Het gevraagde terrein zou een lengte moeten hebben van 64 meter. De vereeniging is genegen een afsluithek te maken aan den Noorderkant, met cementen of ijzeren palen, waarin een opening zal worden gelaten om toegang te geven tot de andere perceelen. Alieen bij te houden wedstrijden zal deze opening worden afgesloten. Zij verzoekt tijdens deze wedstrijden den toe gang tot haar terrein te mogen afsluiten en een doorlaat te mogen aanbrengen naast het hek, waardoor de controle voor de vereeniging zeer zou worden vereen voudigd. De Voorzitter zou in elk geval aan den Oostkant 10 Meter willen reserveeren. Wethouder Bouman meent dat het vast staat, dat de Ebbe niet steeds tweemaal gehooid kan worden en vreest zoo men tot beweiding besluit, dat het vee bij wedstrij den onrustig zal worden en de afrastering zal stuk maken, terwijl hij dan ook de afrastering aan een zijde onvoldoende acht. Het lid Roza zou de afrastering willen doen plaatsen ter. gerioege van het gemeente bestuur en alleen bij beweiding ook aan de andere zijde een heining doen plaatsen Men moet de vereeniging het bestaan niet onmogelijk maken met te zware bepalingen. De Voorzitter zou daarom bij beweiding de vereeniging een jaarlijksch subsidie van f 20,willen verleenen, om in de kosten van afheining ten goede te komen. Het lid v. d. Velden meent dat deze kleine subsidie voor de Ebs-kas geen be zwaar kan zijn en men de vereeninging het bestaan niet onmogelijk moet maken. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten de vereeniging vergunning te ver leenen tot bespeling, van het terrein der Ebbe onder voorwaarde dat zij daarvoor zal betalen de gemiddelde opbrengst van het terrein, dat 10 meter aan de de voor zijde blijft gereserveerd, de vereeniging aan de noordzijde een afrastering moet plaatsen, met een hoogte van minstens 2$ Meter en twee gegoede borgen moet stellen voor de nakoming harer veiplichtingen. Van den Minister van Arbeid is een schrijven ingekomen, bevattende de mede deeling dat voor den bouw van 7 woningen te Aalburg een subsidie zal worden ver leend van f.7700,-—; over een te verleenen hypotheek zal nog nader worden beslist. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aan genomen. Slot in 't volgend nummer. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De Heer J. C. Farla, die de vorige week slaagde voor het examen van Machinist bij de Zeevaart, ontving direct eene aanstelling als Machinist bij de Kon* Pakketvaart en trad reeds als zoo danig in functie. Bij Kon, besl. zijn benoemd in het bestuur van het Waterschap 't Nieuwland van Altena, tot Dijkgraaf de Heer J. Snoek Wz. en tot Heemraad de Heer W. Snoek Az., beiden te Almkerk. Aalst Tot onderwijzer aan de O. L. school te Aalst is benoemd de Heer J. H. Rüger, thans in gelijke betrekking te Aalburg. Almkerk. J.l. Donderdagavond 8 uur gaf het Fanfarecorps «Nooit Gedachtal hier, voor eene enorme volksmassa, een goed geslaagd concert, ter gelegenheid van het behalen der 1ste prijs en een Eereprijs in de afdeeling Uitmuntendheid. Enkele jonge dames hadden voor deze gelegenheid de muziektent van genoemde Vereeniging prachtig versierd zoodat 't geheel een fees telijk aanzien gaf tevens werden de leden flink onthaald op wijn en sigaren. Alles getuigde hier weer dat de bui gerij van Almkerk meeleeft met «Nooit Gedacht*. Omstreeks 10 uur gingen de opgekomenen goed voldaan huiswaarts. Beneden Langstraat. Op de lage gronden geven de aardappelen eene zeer bevredigende uitkomst en zijn ze ook uit nemend van smaak. Door de langdurige droogte is dit op de hoogere gronden juist Pér koker/sd btj&pofh droqisten J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2