voor het Land van Beusden en Altena, ie Langstraat en ie Bonnnelerwaard. in 4104. Zaterdag 16 Juli 2 HA puike Erwten 2 HA puike Haver 239 MA PUIKE TARWE 60 Are Erwten en 60 Are Tarwe W. C. FRIEDLI. EEN WINKEL P. J. FIBSTER. Buitengewone Uitverkoop Minderbroederstraat 6 's-Hertogenbosch Planken- verkooping WIJK, a. d, Bol op Maandag 18 Juli 1921 Notaris A. SCHAAP De Groote DUURT SLECHTS I4 DAGEN. puDiieK verKoopen Heeren-, Jongeheeren- en Kinderkleeding BEHOORENDE BIJ HET INFLUENZA EN DE GEVOLGEN. Velen hebben tot hun schade ondervonden dat de gevolgen van inflluenza en griep soms erger dan de kwaal zelf zijn. Een van de gevolgen is achteruitgang van de nieren, en dit kan maanden van pijn en ellende met zich brengen Bij kou en koorts toch worden de teedere nierorganen overspannen door hun pogen om de ongewone hoeveelheid onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Zorg voor de nieren bij deze inspanning zou uitputting voorkomen, doch hoe zelden wordt die zorg besteed. En deze verwaarloozirig leidt tot ontsteking van de nieren en blaas, urinekwalen, on zuiver bloed, niergruis, nierwaterzucht, rheumatiek, steen, rugpijn,duizeligheid enz Fosters's Rugpijn Nieren Pillen baten tegen deze nierverschijnselen. Wees niet moedeloos door vroegere verwaarloozirig hoewel vroegere behandeling het best is, kan verdere ernstige ontwikkeling voor komen worden. Dit speciale geneesmiddel voor de nieren behaalde zelfs bij gevorderde en ernstige nier» en blaaskwalen succes. Duizenden dankbare mannen en vrouwen hier in het land danken hun goede gezond heid aan tijdige behandeling niet Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar bij alle bekende drogisten k fl.75 per dctos, Vervolg Raadsverslag WIJK van 8 Juli. De Voorzitter deelt mede dat vandaag nog een vertegenwoordiger zal komen van de P. N. E. M. ter bespreking van de plaatsing der verschillende lichtpunten voor de gemeente. De P. N. E. M. heeft mede gedeeld, dat zoo het transformatorenhuis op de door den Raad bepaalde plaats kwam, niet verder stroom geleverd zou kunnen worden dan tot A. Nieuwkoop in de Polstraat. Spr. meent, dat de plaatsing daarom zal moeten geschieden op het Kruis te Wijk. Het lid Roza vraagt of zoo de geheele gemeente zou aansluiten dan ook stroom geleverd zou kunnen worden tot in de Rievelsteeg, zoo dit niet het geval is en dan een tweede transformatorenhuisje gebouwd zou moeten worden, zou hij thans met de plaatsing daarvan rekening willen houden, om geiijker stroom verdeeling te verkrijgen over de geheele gemeente. Plaatsing van het eerste transformatorenhuis vooraan op de Aaiburgsche steeg kwam spreker dan gewenscht voor. De Voorzitter zegt het denkbeeld van het lid Roza met den vertegenwoordiger der P. N. E. M. te zullen bespreken. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten dat B. en W. in overleg met de P. N. E. M. het gedeelte der openbare straat zullen bepalen, dat aan den publieken dienst ont trokken moet worden ter plaatsing van een transformatorenbuis. Wethouder Boender meent dat de Raad in zijn vorige vergadering wel wat karig is geweest met dén aanleg der lichtpunten in de onderwijzerswoningen. Spreker zou zooveel lichtpunten willen geven als 't Hoofd der School verlangt, den aanleg komt aan het bedrijf ten goede. Hierop wordt be sloten in elke kamer der onderwyzerswo- ningen waar dit wordt verlangt een licht punt uit de gemeente-kas te doen aanleggen. Het lid Roza vraagt hoeveel den aanleg heeft gekost van de telefoon-aansluiting der secretarie. De Voorzitter zegt dat de aanleg niets kost en de gemeente er met een jaarlijksche contributie van f35.af is. Het lid Van Kuijk zou beter politie-toe zicht wenschen op den Hoogen Maasdijk op het rijden met automobielen, niettegen staande de waarschuwingsborden aangeven dat de dijk voor auto's gesloten is, rijden ze dien dikwijls in razende vaart uit, zoodat het spr. verwondert dat niet meer onge lukken gebeuren. De Voorzitter zegt dat de gemeente over de afsluiting van den dyk niets heeft te zeggen en de auto's die hem bereiden voor het raeerendeel vergunning hebben gekre gen zoodat het moeilijk is te controleeren wie wel en wie geen vergunning heeft spr. is er trouwens ook vóór den dijk vrij te stellen voor auto's, het wordt eenmaal het vervoermiddel van onzen tijd, daaraan valt niets te keeren. Wethouder Bouman zou in elk geval borden willen plaatsen nabij bochten. Het lid v. d. Velden vraagt hoe het staat met het afgraven van den dijk, hij acht het thans den geschiksten tijd daarvoor en verschillende werkeloozen, waren er een tijd mede geholpen. De Voorzitter vraagt hoe het moet met het ijzeren hek bij de onderwijzerswoning. De fundamenten waarop deze heining rust, komen geheel bloot te liggen, de heg verderop voor de school wat moet daar mede gebeuren deze moet weg en dan dient er een andere afsluiting voor te komen. Aan het geheel zijn dus belangrijke kosten verbonden. Spr. begrijpt niet waarom den Hoogen Maasdijk zelf dit zaakje niet op knapt. De gemeente-opzichter zal echter de zaak opnemen en de kosten berekenen. In een volgende vergadering kan hierover dan nader worden gesproken. Het lid V. d. Velden zou gaarne de pomp in de Heistraat herleid zien, de merischen zitten daar zonder drinkwater. De Voorzitter zegt dat herstelling nogal zal kosten en goed drinkwater verkrijgt men toch niet, htj zal echter met Ver hoeven uit Drunen de zaak bespreken en naar de kosten vragen. Wethouder Bouman vraagt hoe het met het Korenzarid moet, of het nagras ge hooid of beweid moet worden. Spreker is voor beweiden, en zou dit per schaar willen doen, de kleine boeren kunnen dan daar van profiteeren om hun vee vanaf 1 Aug. tot 1 Sept., als het van de Waard moet, daarop te weiden, na 1 October kunnen zij hun vee daarop dan weder doen gra zen, vooral nu er zoo'n gebrek aan gras is, is dit voor hen misschien een uitkomst. De Voorzitter verklaart zich voor be weiding, doch vraagt wie dan voor afhei- ning moet zorg dragen, moet de gemeente dit doen dan zijn daaraan niet onbelang rijke kosten verbonden. Spr. is daarom voor vrije verpachting, de pachters moeten dan zelf voor een heining zorgen. Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. BINNENLAND. Door eeri zeis gedood. Den landbouwer W. F. te Nieuwen- huizen (Ov.) is een verschrikkelijk ongeluk overkomen. Hij fietste met een zeis op den nek naar het land en deed een val. De zeis drong hem in den buik en stak aan den rugkant weer uit het lichaam, de man werd naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd, maar bij aankomst was bij reeds bezweken. voor den Heer C. LANKHAAR aldaar, i. h. Nieuwland te Babyiontënbroek i h. Oudland van Babylomënbroek Voor den Heer C. J. MUSKENS te Meeuwen in het Noorderveld onder Dussen Baan. Betaling, mits borgstelling, op Kerstmis a.s. Vacante predikantsplaatsen. In de Ned. Herv. Kerk waren op 1 Juli j.l. 240 vacante predikantsplaatsen of 5 meer dan op 1 Jan. j.l. Naar de provincies was het getal vacatares aldus verdeeld Gelderland 24, Zuid-Holland 52, Noord-Hooiland 51, Zeeland 16, Utrecht 13, Friesland 27, Overijsel 10, Groningen 20, Drenthe 6, Noord-Brabant 16 en Limburg 5. o Lagere bouwkosten. De woningbouwvereniging »De volks woning* te Purmerend heeft aanbesteed den bouw van 41 arbeiderswoningen. De kosten van den onderbouw bleven f 22.000 en die van den bovenbouw f öff.OOO be neden de raming van eenigen tijd geleden. Het geheele werk is nu aangenomen voor f 280.000, terwijl de begrooting f 358.000 bedroeg. Een dooptram. Voor het doopen van 40 kinderen in de Ned. Herv. Kerk te Musselkanaal werd Zondag een aparte paardentram-wagon af gehuurd. llooge belasting. Naar men ons mededeelt, zal de gem. belasting te Gorinchem van 1 Mei 19211 Mei 192'2 moeten opbrengen een bedrag van f 397 500.en zal dientengevolge het vermenigvuldigirtgscijfer moeten worden gesteld op 2.6, wat beteekent dat de minstaangeslage ruim 7.8 pCt. en de huogst- aangeslagene ruim 15 pCt. gem. ink. bel. zal moeten betalen. Iemand met een belastbaar inkomen van f 1000.zal hier nu ongeveer moeten betalen f 100. 3000.zal hier nu ongeveer moeten betalen f375. 9 5000,zal hier nu ongeveer moeten betalen f 670. 10000.-- zal hier nu ongeveer moeten betalen f1400. o Een „braaf" echtpaar gearresteerd, De recherche te Delft heeft gearresteerd zekeren W. v. Beek en diens vrouw, wonende te 's Gravenhage, op het oogen- blik dat hij een ring met diamanten in de Stadsbank van leening wilde beleenen. Op het politiebureau bleek, dat hij nog een kostbare ring in zijn mond verborgen had. De sieraden zijn afkomstig van dief stal, IJ jaar geleden -te 's Gravenhage ge pleegd. Beiden zijn ter beschikking van de Haag- sche politie gesteld. Vlekziekte. De gevreesde vlekziekte richt onder de varkens van De Meierij en van De Peel wederom veel onheil aan. Honderden gevallen komen voorer worden maat regelen genomen ter voorkoming van uit breiding in verschillende gemeenten. De paardenfokkerij ran het zware trekpaard. De Voorzitter van den Ned. Boerenbond gaf als zijne meening te kennen, dat de magere jaren in den landbouw te voorzien zijn doch dat de paardenfokkerij hierbij aan velen ten goede zal komen. Hoe groot de vlucht is, die deze fokkerij van het oorspronkelijke Belgische paard heeft genomen, kan men uit de jongste tentoonstel ling leeren. In 'n geschrift van de Vereen, 't Nederlandsche Trekpaard kan men dat ook aan de cijfers zien. In Zeeland waren er op de dekstations in 1902 84 k. b. hengsten, in 1911 118, in 1918 168; in N.-Brabant in genoemde jaren 23, 49 en 106in Limburg 42, 47 en 71 in Z.-Holland 7, 27 en 59 in Gelderland 2152 en 83Groningen had er geen in 1902, 4 in 1911 en 24 in 1918 Drenthe en Friesland hadden er nog in 1911 geen, in 1918 5 en 7, en zoo voorts. Einde 1920 waren 1081 hengsten, 15.144 merries en 21.617 veulens in het Stam boek ingeschreven. Gelijk men ziet is de toeneming het sterkst tusschen de jaren 19111918, en dat komt omdat de Belgen in 1914 bij hun vlucht over onze grens een aantal dekhengsten en daaronder van hun beste hebben meegenomen. Dat heeft de fokkerij van het zware trekpaard in ons land 'n grooten stoot vooruit gegeven zoo dat wij daarmede nu onder de eersten zijn gekomen, zoo niet de eersten zijn. Groote brand by Arnhem. Een schade van f 75.000. Woensdagmorgen is brand ontstaan in de houtopslagplaatsen vari den houthandel N. V. Cours aan den Rijnoever tegenover Arnhem. Door de groote droogte greep het vuur om zich heen. Hoog laaiden de vlammen op en dikke rookwolken wezen reeds op grooten afstand de plaats van den brand aan. Een der loodsen brandde reeds tot den grond toe af. Spoedig vatte ook een andere vlam. Het blusschingswerk wordt zeer bemoeilijkt door het gebrek aan water in de omgeving en den lagen stand van den Rijn. Hieraan kunnen wij nog toevoegen, dat de brarid zich inmiddels reeds aan eenige huisjes heeft medegedeeld. Kantongerecht te Hensden. Uitspraak 8 Juli 1921. Jachtwet: A. M. te Elshout f 15 of 10 d. H. P. v. J. te Almkerk f 2 of 1 w. Ts. verb, verkl. en vern. C. P. te id. f 2 of 1 d. verb, verkl. en vern. TrekhondenwetP. J. K. te Waalwijk 2 maal f 3 of 2 maal 1 w. Ts. J. F, te Drongelen 2 maal f 2 of 2 maal 1 d.J. A. V. te Ilerpt f3 of 2 d Vogelwet (verzet) G. en F. V. te Els- hout vonnissen bekrachtigd. WoningwetC. H. te Veen f5 of 3 d. InvaliditeitswetW. v. D. te Dussen f 5 of 3 d. ArbeidswetH. J. A. H. C. te Heusden 4 maal f 2 of 4 maal 1 d.C. H. B. te W'dara 48 maal f 0.50 of 48 maal 1 d. VisscherijwetA. K. te De Werken en G. H. te W'chem ieder f 10 of 5 d.N. H. te W'dam f 5 of 3 d. Springstierenregl. W. N. te Rijswijk 2 maal f 10 of 2 maal 5 d. Art. 426 Sr. H. K. te Rijswijk f 15 of 40 d. Motor en rijwielwetF. v. D. te W'dam f 10 of 5 d.J. M. I. en B. M. I. beiden te W'dam ieder f 5 of 3 d.H. J. d. R. te Andel en Th. K. te Vrijhoeve-Capelle ieder f3 of 2 d. Voertuig z. lichtA. C. v. T. te Heus den f5 of 3 d. Rijwiel z. licht: J. d. H. te N'dijk f3 of 1 w. Ts.B. en C. C. te Andel, K. K. te Wijk en B. C. v. A. te Andel ieder f3 of 2 d. Marktberichten. GORINCHEM, 11 Juli. Aangevoerd 188 koeien, 6 nuchtere kalveren, lammeren, 877 biggen, 253 overloopers. Men besteedde voor kalfkoeien f 530 a f 610, melkkoeien t 440 a f 530, kalf- vaarzen f 390 a f 460, guiste vaarzen f a graskalveren f af nuchtere kalveren f 25 a f 28, schapen f a f lammeren fa foverloopers f30 a f60, biggen f15 a f28. ROTTERDAM, 11 Juli. Aanvoer 381 vette runderen, 306 vette en graskalveren, 764 schapen of lammeren, 1820 varkens. Men besteedde koeien en ossen 50 77| 87J ct. p. p., kalveren van 65 82j 97| ct. p. p„ schapen 45 - 50 ct. p. p., zuiglammeren f3540 p. stuk, varkens 474951J, licht soort (export) 5255 ct. p. p. De Rotterdamsche eiervelling. Op de lieden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 10.85f 13.25 idem (klein) f 9.05 f 10.75 Eendeieren f 8.50f 11.00 Aanvoer 215000 stuks. Z ALT-BOMMEL, 12 Juli. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 153 biggen, prijs f 10 f30 per stuk, 11000 eieren, prijs 11 k 12J ct. p. st. 480 K.G. boter, prijs per J K.G. room boter fl.40, boerenboter fl.65 fl.75. 's BOSCH, 13 Juli. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 412 run deren, 50 zeugen, 800 biggen en 40 lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 400 f625, kalfvaarzen f350 f525, ma gere ossen en koeien f 200 a f 350, vette Ossen en koeien le kw. 85, 2e kw. 75 ct. p. p., pinken f160 k f275, zeugen f 80 f 130 per stuk, biggen f 2.50 f 3 per week, lammeren f 30 a f 35 p. stuk. ADVERTENTIEN TE des namiddags ten 6 uur (Z.- T.) Deurwaarder. te Waalwijk zal op Vrijdag 22 Juli 1921 des namiddags om 3 uur (Nieuwe Tijd) ten koffiehuize van JAC. HEIJMANS, op den Hill, gern. Meeuwen, I Ba I I Zoolang de voorraad strekt is de prijs der Cokes, bij afname van DRIE H.L., afge haald aan de gasfabriek, f 1.per H.L. Ondergeteekende P. A. LEIJTEN, Rund- en Varkensslager, maakt bekend dat by hem verkrijgbaar is eiken DINSDAG Versch Vartcens vleescri Hamschijf a fl.Karbonade a f 0.90 Doorregen spek a f0.85 en Vet spek a f0 75 per pond; Varkensworst k f 4.per pond. RUNDVLBESCH tegen cóncurreerende pi ijzen. Beleefd aanbevelend, P. A. LEIJTEN, Herptsche straat HEUSDEN. Ondergeteekende bericht hiermede dat hij vanaf 1 Juli heeft geopend op het gebied van Rijwielen, Motoren en Onderdeelen, alsmede van Electrische Artikelen, en houdt zich aan bevolen voor het leveren, repareeren en onderhouden van Rijwielen en Motoren. Releefd aanbevelend, WIJK (BIJ HEUSDEN). in 's-Hertogenbosch' Goedkoopste Kleedingmagazijnen Daar wij ons devies Groote Omzet en Kleine Winst willen blijven handhaven, en steeds ieder Seizoen met eene gaiisch nieuwe collectie willen uitkomen, worden al de voorradig zijnde goederen, courant of incourant, tegen ongelooflijk lage prijzen opgeruimd. ZIE ONZE ETALAGES! ZIE ONZE ETALAGES! BIJVOEGSEL Jflcuwsblaii C0KES.-»1 FIRMA P.M.VELTMAN& ZONEN,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5