Und van altena ZELFOPOFFERING. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4105. Woensdag 20 Juli1921. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Van het nieuwe Grieksche offensief in Klein-Azië koestert men geen groote ver wachtingen. In een terrein als Klein-Azië te vechten tegen soldaten als de Turken, die onder de beste der wereld gelden en vooral in de verdediging geweldige krijgs lieden zijn, zullen voor de Grieken wel niet veel duurzame lauweren te behalen zijn. Zooals bij de meeste offensieven, is er in de eerste dagen een flinke vooruitgang bereikt aan Griekschen kant, maar zijn nu reeds teekenen merkbaar dat de aanvallers sterke verdedigingsstellingen ontmoet hebben. De linkervleugel van de Grieken in het Noorden en hun rechtervleugel zijn het verst vooruitgekomen, maar hun centrum is bij de beweging van de vleugels achter uitgebleven. Een Kemalistisch legerbericht meldt dat de Turken hun vooruitgeschoven troepen op hun hoofdstelling teruggetrokken en dat hun vliegende afdeelingeri eenige bruggen in den rug van de Grieksche stellingen bij Üesjak (aan den uitersten rechtervleugel van de Grieken) vernield hebben, waarbij een brug was van meer dan 200 voet lang. Berichten uit Athene van Viijdag gewagen van ongerustheid in regeerings- kringen over de militaire operaties en die berichten zijn de censuur gepasseerd. Zaterdag kwam een geruststellender tele gram, maar de daarin uit particuliere bron gegeven verzekering, dat de Grieken nu ook Koetaia genomen hebben, zal wel on juist zijn. Met een leege schatkist, een leger, dat de eindelooze oorlogen door en door moe is, een tegenstander, die den strijd nimmer zal opgeven en bondgenooten, die volkomen onverschillig zijn, is nauwelijks anders te verwachten, dan dat de Grieken toestemmen in onderhandelingen met An gora over een grondige herziening van het tractaat van Sèvres. De samenkomsten om aan den oorlog in Ierland een einde te maken zijn Don derdag begonnen met een onderhoud tus- schen Lloyd George en de Valera onder vier oogen. Allerlei geruchten doen de ronde, waaraan echter niet veel waarde gehecht kan worden. Vlotten de onderhandelingen met Zuid-Ierland, dan is het altijd nog niet zeker, dat ook Noord-Ierland met een dusdanige regeling genoegen nemen zal. Er is een lange weg af te leggen ge- (eene novelle door Louise.) 10) Het is er stil en de plechtige kalmte wordt er ternauwernood afgebroken door het kabbelen van het meer dat de muren kust, en, somtijds opgejaagd door den kouden wind die, van de bergen dalend, een eigen- aardigen zang doet hooren, een zang van vergankelijkheid en leven, van de broosheid van al het aardsche en de eeuwigheid van het onstoffelijke T Zoo dacht het ten minste Josephine, wier dwepende geest behagen vond in het sombere, romantische plekje, waar ze een veilige schuilplaats had ge vonden met de twee wezens aan hare zorg toevertrouwd. Het was een moeielijke taak die zij op zich had genomen het weinige geld, waarover zij konden beschikken, ver minderde met den dag, weldra zouden zij gebrek moeten lijden. Verborgen in een groot gebouw, dat steeds door Fransche vluchtelingen was bewoond en uitzicht had op den breeden waterspiegel van het meer vervaardigde zij vrouwelijke handwerken, die door een medelijdend boerenmeisje wer den verkocht. Zoo voorzagen zij in hare behoeften en in die van het kind, dat on bewust van zijn zwervenden staat en van weest, voor de Valera in Downing Street toegelaten en ontvangen werd, maar het begin is toch geweest de wenk dien hij, als balling in Amerika, kreeg, om naar Ierland over te komen. Verleden jaar waren er al vertrouwelijke onderhandelin gen over een wapenstilstand, die afstuitten op den eisch van Londen, dat Sinn Fein eerst al de wapens zou afleggen. In Dec. kwam de wijziging in het nieuwe Home Rule-wetsontwerp, op voorstel van de regeering, orr^ het mogelijk te maken, dat pas het volgende parlement ovër definitief kroonkolonie-bestuur in Zuid-Ierland zou beslissen. Daarna ging Lord French heen en werd vervangen door den eersten ka tholieken onderkoning, Lord Edmund Talbot, met zijn nieuwen titel Lord Fitz-Alan. Eindelijk de samenkomst van de Valera en Giaig, den nieuwen minister-president van Noord-Ierland, op uitnoodiging van den eerste. Het heeft niet ontbroken aan verbitterende gebeurtenissen en voorvallen, om de ontwikkeling van den toestand in de richting van den vrede telkens in nieuw gevaar te brengen. Maar zoo ver als nu is men nooit geweest. Er is een bestand dat het mogelijk maakt, de weer geheel nieuwe sensatie te ondergaan van een land, dat in vrede leeft. Er zijn onderhande lingen aangeknoopt, die de Valera, de man, te New York uit een Spaanschen vader en een Iersche moeder geboren, zoo zij slagen, de »president!ëele« waardigheid zullen kosten. Maar wat hij zoekt is nu geen eer voor zichzelf, maar het einde van den opstand of oorlog tegen Engeland. In Ierland en in Engeland wenscht men dat einde algemeen en geen staatsman aan een van beide kanten zal den aangeknoopten draad lichtvaardig stukbreken. Een bijzondere Japansche correspondent van de New-York Times meldde Woensdag, dat de Japansche regeering de uitnoodiging tot de ontwapeningsconferentie aannam. Het was daaruit al duidelijk, dat men den nadruk moest leggen op het eerste lid van de samenstelling. De correspondent van de Londensche Times te Washington vult het bericht vandaag aan, dat Japan Har ding's uitnoodiging alleen aanneemt voor zoo ver zij op de de beperking der krijgs toerustingen betrekking heeft, maar zwijgt over de conferentie over de Stille Zee, die aan de ontwapeningsconferentie moet voor afgaan. Men blijft te Washington hoop houden, dat Japan ten slotte ook mee zal doen aan de beraadslaging over de Stille het leed zijner ouderen, spoedig zijne vroegere vroolijkheid en gezondheid terugkreeg en Josephine als zijn tweede moeder leerde beschouwen. Het was een bekoorlijk tafereel, die twee vrouwen te zien, beiden lijdend, beiden vluchtelingen, en toch beiden alle pogingen aanwendende om elkander een vroolijk en opgeruimd gelaat te toonen, en het lieve knaapje, het voorwerp barer teerste zorgen, eenig speelgoed, eenig fraaier klee- dingstuk, de vrucht van moeielijk opge spaarde penningen, te verschaffen, 's Avonds als de zwakke moeder in sluimering viel, nam Josephine het kind in hare armen en plaatste zich mijmerend voor het raam, waaruit ze een vrij uitzicht had op het schilderachtig verschiet. Dan was het haar of de witte toppen der bergen in nevelbeelden veranderden dan was het haar of de sterren die door het effen meer werden weerkaatst, in dichte rijen naar haar toewandelden en of de hemelen haar toefluisterden »zie hoe het watervlek de vuurbollen draagt en ze toch niet uitbluschtzoo wandelt de deugd op aarde en gaat niet onder in de weder waardigheden des levens, want de deugd is een weerglans van boven.Zij begreep dan wel niet wat die duistere taal beduidde, maar ze zag op naar den hemel en uit iedere ster die daar boven blonk scheen zij kracht en troost te putten. Nu eens zag ze donkere wolken uit het Westen aandrijven en de fonkelende stippen een oogenblik verduisteren, straks braken de hemellichten weer in vollen luister door Zee. Natuurlijk dat men die hoop houdt. Want anders kan er van de ontwapenings conferentie niets komen. Mocht het initiatief van Harding om welke reden ook, op eene mislukking uitloopen, dan wordt daarmee de toestand in het verre Oosten erger, dan hij tot nog toe was. Voor Engeland is er alles aan gelegen, dat de Engelsch-Japansch-Amerikaansche entente over de Stille Zee verwezenlijkt wordt, want het bondgenootschap met Japan kan in zyn tegenwoordigen vorm niet voort bestaan, zonder Engeland met zijn eigen dominions en met Amerika in tegenstelling te brengen. Het vooruitzicht van een samen gaan tegen Amerika is voor Engeland on mogelijk, maar even onmogelijk is het ver loochenen van de heiligheid van tractate» en het afschepen van Japan. Lloyd George heeft zelf aan Frankrijk te verstaan gegeven dat hij oude bondgenootschappen zou kun nen opgeven en nieuwe zoeken. Japan kan dat evenzeer. De conferentie-atmosfeer is nog te zwoel, om de ontwapeningsgedachte nu reeds te gaan verheerlijken. Maar de taak om een toestand van vrede en evenwicht te scheppen in een deel van de wereld, dat gevaren voor de toekomst bergt, moet de staats lieden die de politiek niet als tusschenspel tusschen twee oorlogen zien aanlokken. De vrees in één onzer vorige overzichten geuit over een nieuw misgewas in Rusland wordt bevestigd door berichten, dat het geheele gebied van Zuid-en Midden-Rusland verschroeit, en men op geen oogst van eenige beteekenis kan rekenen. In de gouvernementen Wormesj en Tambof beeft het in de laatste drie maanden zoo goed als niet geregend. Alleen in de westelijke gedeelten van Wolhynië en Podolië is een middelmatige oogst te verwachten en daar heen heett de Sowjetregeering troepen met landbouwwerktuigen gezonden om den oogst met geweld binnen- en weg te halen. Een hongersnood,' erger dan men nog nooit ondervonden heeft, bedreigt Rusland in den komenden winter. In zulk een toestand zal de Sowjet-regeering om haar leven moeten vechten. Slechte spijsvertering en de onaangename gevolgen als brakingeri, hoofdpijn, gemelijkheid, verstopping, geel zucht, hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Foster's Maagpilien. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. en de bezielde reien aan het mateloos uit spansel zweefden de ruimte door in einde looze mengeling en omkransten de toppen der berggevaarten, en boven de bergen steeg haar geest naar de bron van al het licht. Dan herdacht ze haar verleden, dan mijmerde zij over hare toekomst en dan ook sloeg ze een blik op die bleeke vrouw naast haar, geknakt door de smart van het afscheid. Moest zij het zijn die de gade zou terugvoeren in de armen van den man die haar had vergeten, die, zonder het te weten, het doodvonnis van haar had geteekend Hevige strijd in de borst van die vrouw hier de vrees van het ongeluk door een verwijt, al was het dan ook stil zwijgend, te krenken daar de pijnigende gedachte dat zelfzucht haar gevoel bestierde, en dan weer dat huiveringwekkend denk beeld, dien man, dien Grichy weer te ont moeten Neen, zij kon hem nooit weer zien, het bloed haars vaders kleefde aan zijne vingeren, hij moest het nimmer weten wat hij haar schuldig waseer zou zij vluchten, en Gód, die haar de kracht had gegeven veel te doen, zou haar op het doornenpad tot het betere henenleiden. Maar God had de lotsbestemming dezer twee vrouwen anders beschikt. Twee maan den gingen er voorbij in onverstoorde rust, maar in ondermijnend zielsverdriet voor mevrouw de Grichy. Zij, niet even als Josephine gehard in den kamp der tegen spoeden, zij die met geheel haar ziel en zijn hing aan dien eenigen, dien echtgenoot BUITENLAND. De droogte in Rusland. Volgens berichten uit Rusland is de droogte daar al even erg als in "West- Europa. Geheel zuidelijk en centraal- Rusland zijn kurkdroog en kunnen geen noemenswaardigen oogst opleveren. In sommige districten in de gouvernementen Woronesj en Tambof is de laatste drie maanden zoo goed als geen regen gevallen. Tegen den winter wordt geheel Rusland bedreigd met een vreeselijker hongersnood dan ooit te voren. De Russische patriarch heeft zich tot den aartsbisschop van York gewend met het verzoek om onverwijld brood en me dicijnen naar Rusland te zenden, waar anders een groot gedeelte der bevolking ten doode is opgeschreven tengevolge van de droogte. Ook Maxim Gorki heeft zich telegrafisch tot de volken van Europa ge wend met de mededeeling, dat millioenen worden bedreigd met den hongerdood. o Ken gentleman-inbreker te Londen. Zekere deftige wijken van Londen wor den op het oogenblik geregeld bezocht door een inbreker, die op een eigenaardige wijze optreedt. Hij acht het beneden zich om het huis, waarop hij zijn aandacht heeft gevestigd, door een achterdeur binnen te dringen, en gaat hij regelrecht door de hoofddeur. Is hij eenmaal binnen, dan slaat hij links en rechts zijn slag, en heeft het vooral gemunt op oudheden en curi ositeiten, waarbij bij zeer goed oud van nieuw en mooi van leelijk weet te onder scheiden, Hij doet zijn zaken vlug eri afdoende, en voor zijn vertrek ontdoet hij zich van jas en hoed, hangt deze aan een kapstok en neemt er andere voor in de plaats. Zoo doet hij in elk huis, dat hij bezoekt, waarschijnlijk om de politie op een dwaalspoor te leiden. Tot heden is het deze niet gelukt, den gentleman-inbre ker in handen te krijgen. De tandarts op school. Op verschillende scholen in Amerika is een lokaal ingericht voor een tandarts, die geregeld het gebit van de kinderen onder zoekt en zoo noodig behandelt. o Getallen die spreken. Yan de kosten voor den bouw van een huis komen tegenwoordig 14 pCt. aan bouwmateriaal en liefst 86 pCt. aan arbeids- hare eerste liefde, kon het denkbeeld der scheiding niet dragen. Zij wist het, Grichy zou keeren onder de manschappen die Percy tot ontzet van Lyon aanvoerde. Ieder oogenblik kon hij vallen en zij was veilig, waar hij aan duizend gevaren was bloot gesteld. De gedachte aan haar kind alleen belette haar naar Lyon terug te keeren. Maar zij kwijnde, haar leven was als het frissche blad dat, van den boom afgevallen nog trillend aan een najaarsdraad blijft hangen. Dagelyks verkwijnt het meer, maar het blijft toch zwevend boven den stroom, tot eindelijk de koude adem van den nachtwind het geheel losmaakt van zijne steunplaats en het vermengt met die duizende andere bladen, die het zijn voor gegaan in den schoot der aarde of in de koele bedding der rivier. De echtelingen zouden elkander niet wederzien op aarde. Intusschen was het beleg van Lyon met volle kracht en met de vasthoudendheid, die de republikeinen kenschetste, voortge zet. De verdedigers hielden stand, doch weldra zou de veege veste bezwijken, zoo er geen nieuwe hulp, maar vooral zoo er geen levensbehoeften wierden aangebracht. De Piemonteesche hulptroepen vielen achter eenvolgens in het leger der republikeinen juichte men over de zege en er bestond nog maar een verschil tusschen de aan voerders dezen wilden de stad uithongeren, genen door een storm tot een snelle be slissing komen. Afdoende middelen zijn loon, zooals werd medegedeeld op de ver gadering van de Ned. Maatschappij van Nijverheid. Een immigratieschandaal in Amerika. De New-Yorksche correspondent van de »Times« meldt, dat de immigratiedienst te New-York zware critiek heeft te door staan naar aanleiding van onthullingen omtrent omkooperij en corruptie onder de havenambtenaren. De Commissaris van Immigratie verklaart dat een door hem ingesteld onderzoek hem aanleiding heeft gegeven te vermoeden dat een bedrag groot ongeveer 125 000 pond per jaar wordt afgeperst door inspecteurs, tolken en anderen van immigranten, die onbekend zijn met de Amerikaansche douanebepalingen en geldswaarden en in het algemeen geen Engelsch kennen. Reeds zijn 12 ambtenaren ontslagen, terwijl an deren in arrest zijn en de chef van de ïlaw division®:, August Schel!, is geschorst. o Boschbranden in Frankrijk. De groote hitte der laatste dagen is de oorzaak van tal van ernstige boschbranden geweest. In de omgeving van Angers staan enkele bosschen in lichte laaie, ter wijl de bosschen van Hautvillers en Mesmin over een oppervlakte van verscheiden heet. zijn verwoest. De vredesvooruitzlchten in Ierland. Bijna allerwegen heerscht optimisme ten aanzien van de onverwachte goede vorde ringen der Iersche besprekingen en de vredesvooruitzichten. Ofschoon de onder handelaars en ministers de strikste geheim houding bewaren, verraadt hun houding, dat de moeilijkheden voor een regeling niet onoverkomelijk zijn. o Groote erfenis. Een arme wever te Verviers kreeg be richt, dat hem eerie enorme onverwachte erfenis is ten deel gevallen. De notaris overhandigde hem de papieren, waardoor hij 3 millioen fres. zal erven, benevens een Kantfabriek te Kortrijk. Nederland en de conferentie te Washington. Aan de »Temps« wordt verzekerd, dat de Amerikaansche regeering er aan denkt om Nederland uit te noodigen voor de conferentie over de kwesties van den Grooten Oceaan. Dit zou billijk zijn, want Neder land bestuurt in den Grooten Oceaan een byzonder waardevol rijk. het lokaas der menigte. Lyon moest zich overgeven en vreeselijk was de straf, der oproerige stad opgelegd. De koningsge- zinden werden ter dood verwezen, de rijken van hunne schatten beroofd, de schoonste gedeelten der bloeiende handelstad geslecht een klein deel der bezetting onder Percy zocht naar Zwitserland te ontkomen, doch van de 2000 man mochten slechts 80 het doel bereiken. Onder die 80 bevond zich Grichy. Op zekeren morgen kwam de trouwe dorpeling, die de beide vrouwen bediende, bijna ademloos tot haar vlucht, vlucht 1« riep zij, ïde Franschen rukken aan om Lyon te bezetten, ik ken een uitweg, die u naar het diepst van Zwitserland zal leiden, daar zal men u niet volgen.c »Mijn kind !t kreet de beangste moeder en nam haar Eduard op den arm. Josephine zeide niets, maar richtte zich op, pakte eenige voorwerpen bij elkander en, gevolgd door de behulpzame dienstbode, van wier gehechtheid zij overtuigd waren, zochten zy een afgelegen dorpje tusschen de bergen, waar zij vrede vonden, al was het dan niet voor het geschokt gemoed. Mevrouw de Grichy, die door een onge» gronden schrik op nieuw, en thans voor eeuwig, van haar echtgenoot was afgeschei den, voelde hare gezondheid met iederen dag meer afnemen. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor tiet Land van Heusden m Aitena, de Langstraat 11U Bomielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1