Festival Meeuwen. Ban mag het 1 Een op zijn doorreis in Memel vertoe vende bloedverwant van den Deenschen minister van buitenlandsche zaken, de Deensche baron Mülertz, werd door een Fransch officier, toen hij per ongeluk tegen een dezen vergezellende dame aanliep, met een hondenzweep neergeslagen. Ter ver ontschuldiging verklaarde de Franschman, dat hij gemeend had een Daitscher voor zich te hebben. o flillioenen-diefstal. Uit Dantzig wordt aan het «Berliner Tageblattc bericht, dat de politie daar dezer dagen een buit van millioenen heeft ontdekt, die door dieven was begraven. In April van dit jaar was er te Dantzig een Deensch schip aangekomen met een geldtransport uit Engeland, dat voor de Poolsche regeering bestemd was. Het was een aanzienlijke hoeveelheid nieuwe, nog niet in omloop zijnde Poolsche guldens, die in Engeland voor Polen waren aangemunt en deze kostbare lading, die van Dantzig naar Warschau moest worden doorgezonden, heeft haar bestemming nooit bereikt, maar werd te Dantzig gestolen. Thans zijn de dieven opgespoord, een Deen en een in woner van Dantzig, die beiden destyds behoorden tot de bemanning van het Deen sche schip. Na een langdurig verhoor vielen beiden door de mand. Ze bekenden het geld tijdens het overladen te hebben gestolen en wezen ook de plaats aan waar ze hun buit hadden begraven. o Een commies in den trein doodgeschoten. In den trein tusschen Emmerik en Wezel is de Duitsche geheim-commies Strecker uit Elten, die een verdacht smokkelaar wilde visiteeren, door dezen doodgeschoten. De dader trok aan de noodrem en wist toen uit den trein, die stilhield, te ont vluchten, doch werd bij Millingen gevangen genomen. Om het bouwen te bevorderen. In de buurt van New York heeft men een practisch middel gevonden om den bouw van huizen aan te moedigen. Al wie een huis bouwt wordt voor een tijdvak van tien jaren vrijgesteld van het betalen van plaatselijke belasting. Dit heeft ge leid tot een bijna koortsachtige bedrijvigheid in het bouwbedrijf, zonder eenige subsidie van overheidswege, o BINNENLAND. Typhus in Zwolle. 172 personen aangetast. Het gevaar van ongekookte melk en water. Zwolle, 16 Juli. Alhier is sedert eenigen tijd typhus geconstateerd. Gisteren is de ziekte in zes nieuwe gezinnen bij 6 per sonen uitgebroken. Tot hedenmorgen tien uur werd 1 geval aangemeld. Totaal zijn er nu 172 personen aangetast. Allen zijn geïsoleerd. Door den burgemeester van Zwolle is een waarschuwing tot de burgerij gericht, betreffende het gebruik van on gekookte melk en water. Be taak Broenendaal. De vervolging van De Ligt. In de openbare terechtzitting van Dinsdag 26 Juli e.k. van de Haagsche Rechtbank zal behandeld worden de zaak tegen den bekenden anti-militarist ds. B. de Ligt uit Katwijk, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te 's Gravenhage, die zooals men weet verdacht wordt van opruiing tijdens een protestvergadering in verband met de zaak Groenendaal. De Crt. Concours-Hippique te 's Hertegenbosch. De datum van het te houden concours- hippique, reeds aangegeven op 28 Augustus is verzet en officieel vastgesteld op 11 September a.s. Het zal gehouden worden, op hetzelfde terrein van het vorig jaar. o Een inktwerper aan 't werk. Amsterdam. Drie dames hebben aan gifte gedaan, dat in den omtrek van het Rijksmuseum, het Leidscheplein en het "Vondelpark een onbekende hare kleeding met zwarten inkt heeft bemorst. Doodeiyk vliegongeluk te Vlissingen. Zaterdag-middag is op het vliegterrein te Vlissingen geoefend met den nieuwen eendekker uit Fokker's fabriek te Veere, voorzien van triplenvleugels. Een dezer vleugels brak en daardoor viel de machine neer. De inzittende Duitsche vlieger zag blijkbaar het ongeluk aankomen en zette den motor stil. De machine kwam neer op een dijk aan de overzijde van het kanaal nabij wachtpost 66 van den spoorweg. De machine was geheel vernield. De vlieger vreeselyk verminkt, was op slag dood. Be vergiftigde (jswafels. De droogte indirect de oorzaak. Besmette melk door besmet water. Met betrekking tot de bekende Meppel- sche vergiftigingszaak is een ernstig onder zoek ingesteld naar de melk, uit welk verslag we het volgende overnemen Maar ook zonder dat de melkboer er 't minst idéé in heeft en meent zuivere, versche melk te leveren, kan de melk zyner koeien besmet zijn met ziekteverwekkende bacillen. Ons komt ter oore, dat een veearts dezer dagen werd verzocht te komen op een boerderij in een der omliggende ge meenten. Een paar runderen waren ziek. Geconstateerd werd dikke, opgezwollen buik en vertraagde hartwerking, verschijnselen, overeenstemmende met die der patiënten van het vergiftigingsdrama. Aan 't voer, dat de dieren genuttigd hadden, kon de ziekte niet geweten worden. Daarom werd een onderzoek ingesteld naar 't drinkwater dat verkregen werd uit een drinkkuil in de weide, waarvan het niveau door de langdurige droogte en warmte geducht was gedaald en 't water bovendien door de koeien, die graag by warm weer eens graag pootjebaden, ten zeerste was ver ontreinigd. Monsters water werden mee genomen naar 't laboratorim. En wat was 't resultaat De vervaardigde cultures vertoonden duizenden en duizenden para- typhusbacillen. Onmiddellijk is toen de drinkkuil met prikkeldraad omheind, opdat de koeien er niet meer uit kunnen drinken en zich besmetten. Vorst in den zomer 1 In Zuidoost-Groningen en langs het Stadskanaal heeft het de vorige week zoo hevig gevroren, dat geheele kampen aard appelen tot den grond toe zwart zyn. In vele tuinen zijn ook de boonen totaa! weg- gevroren. Plotseling doodgebleven. Zaterdag reed de 64 jarige A. H. Sm. te Tilburg per fiets naar Ulvenhout. Op de hoogte van Dorst klaagde Sm. aan zijn broer over ongesteldheid. Men stapte aan een herberg af, doch nauwelijks had Sm. het bestelde glas bier aan zijn lippen gebracht of hij zakte leven loos ineen. Per ziekenauto is het lyk van Sm., die ongehuwd was, naar zijn woning vervoerd. flonumentcn in Noord-Brabant. Aan het verslag van de commissie tot Bewaring en Bescherming van Monumenten in de Prov. N.-Brabant is het volgende ontleend In de vacature, ontstaan door het ver trek van dr. H. P. Corter, werd benoemd prof. I. s. Dijk, emeritus hoogleeraar der Hoogeschool van Groningen, wonende te Heusden. Het autogcraar. Onder de gemeente Haarlemmerliede is een onbekende fietser door een hem achterop rijdende auto gegrepen. Hij viel, werd overreden en was terstond dood. De auto is door de politie in beslag genomen. Openbare vergadering van den Raad dei- Gemeente Almkerk op Woensdag 13 Juli nm. 3 uur. Voorzitter de heer Verschoor, (l.-B.) Secr. de heer C. J. v. d. Wiel. Aanwezig de .heeren Verschoor, Buizer, Walraven, de Jong, v. d. Wal, v. d. Meijden, Ottevanger en Middelkoop. De Voorzitter opent de vergadering en leest het gebed. Het laatst benoemde Raadslid, de heer Middelkoop, neemt na beëediging enz. zijn plaats in als Raadslid. Door den Secr. worden de notulen van de vorige vergadering gelezen, die daarop onveranderd goedgekeurd worden. Aan de orde ingekomen stukken. 1. Een schrijven van het Bestuur van de vereeniging tot oprichting en instand houding van de christelijke school te Waardhuizen en Uitwijk, waarbij zij den Raad, met overlegging van de noodige bescheiden, vragen hun een subsidie te verleenen van f 25.000.tot het oprich ten van eene christ. school te Waardhuizen. De heer Buizer (Weth.) zegt dat B. en W. besloten hebben hierop gunstig te ad- viseeren onder bepaling, dat met de opening van de chr. school te Waardhuizen de openbare school te Uitwijk zal worden opgeheven. De bewoners van Uitwijk, die voor hunne kinderen openbaar onderwijs verlangen, kunnen die naar de openbare school te Rijswijk zenden. Hierover is met de school-autoriteiten overleg gepleegd. De Raad kan zich met bovenstaand voorstel vereenigen. Hierna wordt namens B. en W. door den heer Buizer (Weth.) voorgesteld om mej. v. Haeften-Bol met ingang van 4 Jan. 1922 als onderwijzeres aan de openbare school te Uitwijk eervol te ontslaan, op grond dat deze onderwijzeres gehuwd is en meermalen door ongesteldheid verhinderd is haar functie waar te nemen, waardoor de kinderen schade aan hun onderwijs ondervinden. Volgens den Voorzitter is het zelfs voorgekomen dat genoemde onderwij zeres geen kennis gaf van hare ongesteld heid. De Raad besluit om aan mej. van Haeften-Bol op genoemden datum eervol ontslag te verleenen. Naar aanleiding van een eerder ingeko men schrijven van het bestuur der bizon- dere school aan den Verlaatschen dijk alhier, waarin het den Raad verzoekt eene subsidie van f28.000.te verleenen tot uitbreiding van bedoelde school, stelt de Heer Buizer namens B. en W. voor om het benoodigde bedrag voor het bij bouwen van één schoollokaal ter hunner beschikking te stellen. (Gevraagd was voor den bouw van 2 lokalen.) De heer de Jong dringt zeer op zuinig heid aan, terwyl de heer Ottevanger het noodig oordeelt het onderwijs zooveel mo gelijk te steunen. Het is op die school een onhoudbaren toestand. Spr. is van meening dat de aanvrage niet geweigerd mag worden. De heer de Jong betoogt dat het vroeger ook wel eens voorkwam dat twee onder wijzers in één lokaal les gaven. Door den Raad wordt besloten overeen komstig het voorstel B. en W. Enkele leden voerden hierna het woord over de openbare school te Nieuwendijk. De heer Buizer meent dat genoemde school desnoods nog wel verbouwd zou kunnen worden, terwijl de heer Ottevanger opmerkt, dat genoemde school al lang afgekeurd is en weinig kinderen aan den Nieuwendijk die school bezoeken. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat de heer J. Buchner de benoeming als Arbeids-correspondent wonende te Uitwijk heeft aangenomen. De heer Ottevanger vindt het zeer be zwaarlijk, dat de werklooze arbeiders van den Nieuwendijk naar Uitwijk zouden moeten gaan om zich te melden. Spreker ging net zoo lief naar Gorinchem, het is een afstand van 2 uren en men moet ook de weersgesteldheid in het oog houden. De heer de Jong meent," als hij niets te doen had, het hem niet zou hinderen al moest hij wat ver loopen. De heer Buizer geeft te kennen dat dhr, Buchner de vrijheid is gegeven om naar zijn inzien de werkzaamheden te regelen, doch dat hij niet twijfelt of een en ander zal naar ieders tevredenheid worden ge regeld. Genoemde persoon is jachtopziener, daarmee moet ook rekening gehouden worden. De Voorzitter zegt, de meest mogelijke moeite in het werk te hebben gesteld om dezen persoon te benoemen op een trac- tement van f 200 per jaar. De Secretaris zal in deze ook zijne gewaardeerde medewerking verleenen. De heer Buizer thans het woord voe rende, deelt den Raad mede, dat in deze gemeente op 't oogenblik veel werkioozen zijn en dat het op den weg van het Gemeentebestuur ligt, zoovee! mogelijk daarin verandering te brengen. Het is volgens spreker toch een onhoudbaren toe stand, dat de arbeider door werkloosheid niets kan verdienen. Daar moet verandering in komen. Op 't oogenblik zijn de men- schen zeer kalm, maar er kan een tyd komen dat dit zich wijzigt. Resumeerende stelt spreker namens B. en W. voor, om ernstige pogingen in 't werk te stellen de arbeiders aan werk te helpen, door zich in verbinding te stellen met de militaire autoriteiten, om de in deze gemeente gelegen loopgraven te slechten, waardoor de arbeiders werk zouden hebben. Aan de eigenaars der landerijen zou de toezeg ging worden gedaan dat, indien het Rijk minder schadevergoeding geeft dan aan arbeidsloon zou moeten worden uitbetaald, dit tekort door de gemeente zou worden bijgepast. De landeigenaars kunnen zich zelf met het toezicht over 't werk op hun eigendom belasten. Het voorstel van den Heer Buizer vindt vrijwel algemeene instemming. Alleen de heer de Jong komt met eenige bezwaren, die ten slotte worden ondervangen. Ook meerdere leden voeren hierover het woord. Na een lange discussie wordt eindelijk het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Eene commissie, bestaande uit de heeren Buizer en Ottevanger, wordt gekozen om zich met de militaire autoriteiten in ver binding te stellen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. o Vervolg Raadsverslag Gemeente DRON- GELEN van Vrijdag 8 Juli 1920. De heer v. d Stelt vindt het bedrag van f3000.per H.A., door den heer Nieuwkoop genoemd, zeker niet te hoog. - De heer v. d. Schans noemt het voor stel van B. en W. voor den veldwachter veel voordeeliger. De heer Vos zou den veldwachter de keus willen laten tusschen koopen of in erfpacht nemen. Het voorstel Nieuwkoop hierop in stem ming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Schans en Vos. Het voorstel van den Voorzitter om de koopsom te bepalen op f 200.wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem. De heer v. Campen stemde tegen. Het voorstel van den Voorzitter, om den veldwachter de keus te laten en het erfpachtsrecht te bepalen op f 2.en zoo de woning van bestemming verandert op f 15.wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. De heeren Nieuwkoop, van Gammeren en van Campen stemden tegen. De Voorzitter deelt mede, dat punt 4 van de agenda kan worden afgevoerd, omdat de hypotheek voor woningbouw niet verlangd wordt. De keuringsverordening, die volgens de warenwet moet worden gemaakt, wordt met algemeene stemmen vastgesteld zooals zij ter tafel is gebracht. Bij de rondvraag informeert de heer Nieuwkoop waarom de aanvrager om rijkshypotheek voor woningbouw op zijn verzoek is teruggekomen. De Voorzitter zegt, dat de aanvrager niet kon of wilde voldoen aan de bepaling door B. en W. gesteld, om twee soliede borgen op te geven, die voor de hypotheek aansprakelijk bleven. De heer Nieuwkoop meent, dat B. en W. in dezen wel den securen weg ge volgd hebben, doch zou bij volgende aan vragen de bepalingen zoo gunstig mogelijk willen maken. Het ligt naar sprekers meening op den weg van het gemeente bestuur, den woningbouw zooveel mogelijk te bevorderen. Het is ook de wensch van het Rijk, dat hypotheek wordt verstrekt ter bevordering van woningbouw, welke hypotheek door het rijk wordt gegeven. De Voorzitter zegt, dat te Genderen wel 12 of 13 woningen worden gebouwd allen zonder rijkshypotheek, dat het wel waar is, dat de regeering den woningbouw wenscht te bevorderen, doch dat het ryk hypotheek verstrekt, onder voorwaarde dat de gemeente borg blijftook het rijk acht dus de hypotheek niet vol doende, B. en W. hebben gemeend hier hetzelfde te moetéh doen. Vandaag komt A, morgen B, C en D en de gemeente blijft voor allen aansprakelijk. Is de mensch soliede of te vertrouwen, dan wordt best iemand gevonden, die hem wil helpen. Het voorbeeld van het Ryk is in deze slechts gevolgd. De heer Nieuwkoop meent, dat er niet veel goede vrienden gevonden zuller. worden, die 30 jaar lang borg willen blijven voor een hypotheek. Het is een feit dat in dertijd door de groote bezwaren van ge meentewege het bouwen door de Bouw- vereeniging is blijven zitten, gaat men de particuliere woningbouw nu ook bezwaren dan komt er niets. De Voorzitter zegt er geen bezwaar tegen te hebben, bij een volgende gelegen heid met de meening van den heer Nieuw koop rekening te houden en in de vergadering van B. en W. een punt van overweging te doen uitmaken. De heer Nieuwkoop zegt, dat in het voorjaarreeds een schoolcommissie is be noemd, doch dat hij tot heden van geen vergadering heeft gehoord. De Voorzitter zegt nog steeds te wachten op voorschriften, zooals men dit waarschijn lijk overal heeft gedaan, want spr. zou hier hetzelfde willen zeggen wat hij vroeger op een vergadering heeft gezegd, n.l. «alweer een commissie maar wat ze moet doen weet ik niet.» De heer v. Campen vraagt, of al kan worden medegedeeld waar de lantaarns geplaatst zullen worden. De Voorzitter zegt, dat hierover nog in geen enkele vergadering is gesproken, omdat hij eerst zou willen weten waar de palen komen te staan, dit is slechts een kwestie van een week of drie. Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. Het alhier gehouden Festival van Muziek- en Zanggezelschappen, uitgeschreven door den Bond voor het Land van Heusden en Altena, mag volkomen geslaagd heeten. Het prachtig groote terrein voldeed in alle opzichten aan de eischen die gesteld werden. De ingang was versierd met een buitengewoon mooie eerepoort, van wit linnen, boven den ingang beschilderd met de letters «Festival Meeuwen», terwyl daarboven een zeer mooi ontworpen en geschilderd symbool, op muziek en zang betrekking hebbende, prijkte. Verder waren de pilaren op eenige hoogte op smaakvolle wijze met levende bloemen ge tooid, zoodat een en ander een levendige en smaakvolle aanblik vertoonde. Het terrein zelf gaf blijk van groote orde en regelmaat, in het opstellen der diverse vermakelijkheden en tenten. Om ringd door tal van vlaggen en wimpels gaf dit geheel een zeer gezelligen aanblik. Alles deed zien dat hier krachtige leiding, goed inzicht en samenwerking hebben mede gewerkt. Teneinde de festiviteiten nog meer te doen slagen was door de Feestcommissie op 12 Juli een groot concours hippique op touw gezet, welk concours, zooals reeds in een vorig verslag vermeld is, uitmuntend geslaagd mag heeten. Vóór den aanvang van dit concours werd een kinderfeest gehouden, waarbij de kleinen eenigen tijd mochten draaien in een caroussel, afgewis seld door het gebruiken van versnaperingen en verfrisschingen. Op Woensdag te 10 uur ongeveer kwamen de verschillende deelnemende vereenigingen in onze geheel met vlaggen getooide gemeente aan. Toen allen aan wezig waren, werden de vereenigingen opgesteld en met volle muziek een optocht gehouden door het dorp naar het feest terrein. Inmiddels was per auto gearriveerd onze EdelAchtbaren Heer Burgemeester Brune, Eere-Voorzitter van de Feestcommissie, die de vereenigingen op het feestterrein ont ving en aldaar in een gloedvolle feestrede het Festival opende. ZijnEdelAehtbare sprak ongeveer de navolgende rede uit «Muziek, zang, bouw- schilderkunst en poëzie worden als een groep van schoone kunsten aangeduid. Najaren lange studie moet die kennis aangekweekt worden toch wordt de schoone kunst slechts bewonderd bij tientallen. Muziek en zang echter bij duizendtallen, ja, de geheele wereld luistert er naar. Daarom wenschte spreker de vereenigingen die daar geschaard stonden, geluk met de edele beoefening. Spreker schetste nog in den breede, hoe een lied stemming aan brengt, welke gevoelvollen indruk b.v, een treurmarsch op den mensch maakt. De muziek aldus is een cosmopoliet en wordt geliefd. Hij heette de vereenigingen een hartelijk welkom en verzocht ten slotte het «Wilhel mus» te spelen. Vervolgens werd de eerewijn aange boden en ving het Festival aan. Alle nummers werden zeer goed uitgevoerd en gaven over het geheel blijk van degelijke studie en leiding. De Fanfare corpsen van Veen en Wijk gaven bovendien eenige extra nummers ten beste wat zeer op prijs gesteld werd. Na afloop gaf het Fanfare corps «Crescendo» van Nieuwendijk een welgeslaagd concert. Inmiddels was de feestvreugde aange- vangen onder de van wijd en zijd gekomen bezoekers Overal heerschte onder de ruim 2509 aanwezigen een feestelijke stemming, zonder dat ook maar een enkelen wanklank ver nomen werd. Zweefmolen, carroussel en verdere ver makelijkheden hadden allen een vrij druk bezoek. Te elf uur werd het vuurwerk ontstoken dat uit tal van groote en kleine stukken bestond en verschillende zeer mooie mo menten gaf. Tot 1 uur werd in groote gezelligheid doorgefeest. Het geheele terrein was electrisch verlicht door de ijverige be moeiingen van den heer Noite, oprichter der electriciteitswerken voor de A.N.E.M. te Amsterdam wien geen moeite te veel was om het feest te doen slagen. Ook de eerepoort was werkelijk schitte rend verlicht en maakte een verrassend effect. En thans behooren deze festiviteiten we der tot het verleden, doch nog lang zullen aangename herinneringen ons bijblijven, want er is hier weer feestgevierd, zooals door ieder feestgevierd mag worden, vrij en ongedwongen doch in alle opzichten gepast. Het doet ons goed te mogen zeggen, dat niettegenstaande de verschillende voorko mende inzichten op allerlei gebied, in deze dagen weder door onze bevolking is begrepen en toegepast het «Eendracht maakt Macht», en aanleiding was tot het welslagen van het feest. Thans past het ons nog een woord van dank te brengen aan allen, die geen moeite of tijd ontzien hebben, om deze dagen te maken tot onvergetelijke dagen, waaronder in de eerste plaats de verschillende leden van de Feestcommissie, de leden der ver. «Kunst en Vriendschap,» de heer Nolte

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2