BUtQECSEL Kicuw$blad voor let Land van lensden en Altena, de Langstraat en de Bomnielerwaard. No. 4106. Zaterdag 23 Juli WORMEN i ZELFOPOFFERING. tëgën^T- FEUILLETON. WORM BON BOKS! BEHOORENDE BIJ HET MATIGHEID, opgewektheid, frische lucht, geregelde ge woonten, de noodige rust en slaap, lichaams beweging en een zorgzame leefwijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren gezond, en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuchtige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig beschermen tegen het klimaat, on matigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen onge twijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, niergruis, en dui zeligheid zijn verschijnselen van te veel urine zuur in het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaasontsteking en ongenees lijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren by door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewan den, doch zijn een betrouwbaar en veilig Diergeneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugpijn nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn verkrijgbaar bij alle bekende drogisten fl.75 per doos. BUITENLAND. Bet pantserhemd van Napoleon. Keizer Napoleon was nog al achterdochtig en eens, vóórdat hij een tocht naar België ging ondernemen, liet hij een als zeer bekwaam bekend staand wapensmid bij zich ontbieden, en vroeg hem, of deze eeri pantserhemd zou kunnen vervaardigen, dat alle wapens weerstand bood. De smid beantwoordde de vraag beves tigend en op bepaalden tijd ging hij zelf de bestelling afleveren bij den keizer. Napoleon onderzocht nauwkeurig het door meesterhand vervaardigde werkstuk en zei toen tot den wapensmid «Past dat ding eens aan. Ik wil zien hoe of het ziu. De smid gehoorzaamde, maar merkte tot zijn schrik, dat de keizer een pistool in de hand nam. We zullen eens onderzoekenzei Na poleon, «of het pantserhemd de beloofde proef doorstaat Stom van schrik voldeed de man aan (eene novelle door Louise.) 10) Nog tien maanden sleepte zij dat leven loos leven voort, verzorgd en verpleegd door de trouwe Josephine, die op haar en Eduard alle liefde van haar liefeademend hart had overgestort. De tijd heelt de smarten en hecht de vriendschapsbanden vaster samen, maar dan komt de dood en rukt weer de snoeren der vriendschap van een en slaat nieuwe wonden in den pas genezen boezem. Het was avond het kind, dat thans twee jaar oud was, had gedarteld aan de voeten van Josephine, die, schoon 't hart vol zorgen, bij het leger zijner moeder was gezeten, den knaap met kinderlijke ver halen bezig hield en hem eindelijk, ver moeid van spelen, in zijn bedje legde. «Josephine,® sprak de moeder op nauw verstaanbaren toon, «geef mij mij kind nog eens, dat ik het kussemogelijk zal ik het morgen niet meer kunnen doen.® Josephine, bijna stikkende in hare tranen, voldeed aan het verzoek der lijderes, die het aanvallig kind in de armen nam en het aan haar verstyvend hart klemde, en het oog niet kon afwenden van dat lieve dit bevel. De keizer trad een paar passen achter uit, mikte op de borst van den man en vuurde, de kogel ketste af en vlooog in een hoek van de kamer. Het pantserhemd was onbeschadigd gebleven. «Draai je om,® kommandeerde Napoleon, nam een ander pistool en schoot nog een keer. De kogel trof thans in den rug, doch met dezelfde uitwerking. Toen nam de keizer een jachtgeweer en herhaalde de proef met schoten tegen maag en schouders van den smid. Het pantserhemd bleef volkomen onbeschadigd. «Ik ben tevreden,c sprak de keizer, die in een goede stemming was gekomen. «Hoeveel moet je voor je werk hebben Op bedeesden toon vroeg de smid 18 duizend francs loon. «Dat is te weinig,® beweerde de keizer, «ga naar myn betaalmeester en laat je zes-en-dertig duizend francs geven. Je hebt de proef meesterlijk doorstaan.® o Boe de sigaar in de mode kwam. Het is thans ongeveer een eeuw geleden dat het rooken van sigaren in de mode kwam. Het rooken is veel vroeger bekend geweest. Reeds Columbus deelde mede, dat zijn officieren Indianen hadden ontmoet, zoowel mannen als vrouwen, die opgerolde brandende kruiderijen in den mond hadden en daar rook uitzogen, die ze weer uit bliezen. Een Spaansche geschiedschrijver, Gonzalo de Valdez schreef in 1555 even eens over rookende Indianen en gaf zelfs een beschrijving van de kruiden waaruit de sigaren waren gemaakt en de wijze waarop de Indianen deze maakten. Na dit laatste jaartal hoort men echter langen tijd niet over het rooken van sigaren of tabak en eerst tegen het einde van de achttiende eeuw werd weer een en ander over het rooken gehoord. Wel is waar was het rooken toen nog allesbehalve populair maar toch werd aan het einde van die eeuw reeds de eerste sigarenfabriek in Europa opgericht. Het schijnt, dat Hamburg de eerste Europeesche stad is geweest voor den im port van tabak. Daar werd reeds in 1788 de sigarenfabriek van Schötmann opgericht welke jarenlang voor een der beste van Europa gold. Reeds weinige jaren later had zich het rooken in Hamburg en andere Duitsche steden algemeen verbreid, zoo zelfs, dat een tiental jaren later reeds werd geschreven Om het den dames aange namer te maken, mogen de heeren gedurende de wandeling niet rooken, doch in den laatsten tijd is het heiaas gewoonte geworden onder jongere heeren, dat ze dan wel geen tabak uit pijpen maar toch wel sigaren rooken. Krautendag. Op de scholen in Australië is de «kl anten dag® reeds lang ingevoerd. De krantendag op school is de dag, dat alle schriften, boeken, atlassen en dictionaires terzijde geschoven worden, en elke leerling een krant voor zich krijgt. De onderwyzer neemt ook de krant ter hand, en het is de krant, die als uitgangs punt dient om de schooljeugd een schat van nieuwe wijsheid bij te brengen. Geza menlijk wordt door de geheele klas het dagblad gelezen en dë onderwijzer geeft bij elke rubriek zijn uillegging. «Scheeps tijdingen® brengen hem op geographische gezichtje, dat haar zorgeloos toelachte. »0 Josephine,® zeide zij, «het is zoo hard voor eene moeder te scheiden van kind het is zoo droef de wereld te ver laten als er banden zijn die het hart zoo vast aan het stof verbinden.® «Maar gy zult niet sterven, gij moet niet sterven 1® fluisterde het meisje en zocht hare aan doening onder een glimlach te verbergen «gij moet niet sterven I® «Ik voel het dat mijn einde nadert, dier baar meisje, mijn oog wordt doffer, een ongekend geruisch treft mijn oor, ik zie duizend schrikbeelden en duizend engelenge stalten, ik zie mijn Karei, ik zie hem en en hij is niet hier. Dat is de dood, dat is de troost die hij zijn' nadering geeft. «Dank voor uwe liefdeuwe zorg mijn kind zij het uwe de erfenis van eene stervende moeder Denk aan mij Josephine min hem om mij en als gij zijn rader mocht weerzien geef hem dan deze haarlok en mijn kind Misschien zal ik Karei daar boven weer zien Gij zult mijn Eduard liefhebben, Josephine God zegene u.« Toen trok ze met eene laatste inspanning de hand van het sprakelooze meisje aan hare lippen lang worstelde zij eer de doodsengel den geest geheel van het hulsel had losgemaakt maar toen de tintelende morgenzon hare eerste stralen door de vensters van het nederig huisje schoot, waakte Josephine bij een lijk. Eduard had geene moeder meer. De dorpsbewoners spraken lang en veel onderwerpen. «Binnen- en buitenlandsch nieuws® geven hem gelegenheid, politieke, staatkundige, godsdienstige, economische, ja, welke onderwerpen al niet, aan te roeren. De «Kunst® verschaft hem een onuitputte lijke stof en «Wetenschappen® een cursus op zich zelf. o De Duitsche schadevergoeding. Parijs. De Commissie van Herstel deelt mede, dat de Duitsche regeering ter amor tisatie van biljetten op do Duitsche schat kist andermaal ongeveer 31 millioen goud mark in Europeesche muntspecie heeft betaald. Tot op heden is door Duitschland gestort voor amortisatie van schatkistbiljetten 275.276.690 goudmark. Voorts deelde de Duitsche commissie aan de Commissie van Herstel mede, dat de Duitsche regee ring een nieuwe storting van 41 millioen goudmark in Europeesche muntspecie aan biedt. Do cholera. Naar de »Matin« meldt, zijn er volgens een te Londen uit Móskou ontvangen tele gram op het oogenblik meer dan 60.000 cholera-gevallen in Rusland. Het geheele Zuiden van het land is aangetast en de ziekte woedt vooral in de districten Astrakan, Rostof, Weronesj en Taratof. Dagelijks sterven honderden menschen. Een hooggesalarieerde kat. Een kat met een staartje zou men kunnen zeggen. De te Moskou verschij nende «Prawda® had n.l. vernomen, dat een lid der centrale uitvoerende commissie tot de ontdekking was gekomen, dat het departement voor het boschwezen te Kostroma een bedrag van 15.000 roebels per maand uittrok voor hel onderhoud van een kat, die gebruikt werd voor het weg vangen der muizen. De communist, die bij kinderen en volwas senen beslaah slechte één afdoend middel en wel lie Deze zijn zuiver welen- schappelijk samenge steld en bezitten in hoog ste mate wormdooden- de cn wormafdrijvende eigenschappen. Ze zijn daarom he verkiezen boven alle andere wormmiddelen. Prijs per doos 60ct. bij Apof-h. en alle drogisten A.MIJNHARDT IpS&HSj 60el- Uitsluitend echt in deze verpakkin^m^^^^s^ Beschermd door de Hederlancbche Wak over de schoone bleeke vrouw, die uit verre streken hierheen was gekomen om te ster- ze trachtten door liefde en dienst ver! bewijs het achtergelatene tweetal de smarte van het wreede verlies te vergoeden. De jaren gingen voorbij, de knaap groeide op tot een kloek jongeling, en Josephine werd en bleef de beschermengel van het dorp. Het woord van Charlotte«zelfopoffering moet zelfverloochening zijn,« maakte zy waar in hare opvatting. Zij voedde Eduard op in de liefde tot de deugd en zijn'vader land, zij leidde hem rond op de bergen en liet hem de grootsche schoonheden der na tuur en Gods almacht bewonderen zij was niet zwak tegenover zijne feilen, niet streng voor zijne ontluikende gedachten zij kweekte het vuur van heldenmoed, dat langzamer hand in de borst van den knaap ontgloeide, zij sprak hem van zijn moeder, en zij was hem eene moeder in den volsten zin des woords. Achttien jaren waren er sedert de inname van Lyon over Frankrijk heengegaan, en Frankrijk had gedurende die achttien jaren geheel Europa, neen geheel de wereld ver vuld met den roem zijner overwinningen. De besturen hadden elkander afgewisseld, volken waren onderworpen, de bijl der guillotine had plaats gemaakt voor den kiezersschepter. Napoleon, de held van Toulon, het wonder van het nieuw geboren Frankrijk, had op het gevalletje uitbracht by de autoriteiten, had des te meer reden om verbolgen te zijn, omdat hij zelfs 2000 roebels per maand minder verdiende dan de dakhaas 1 Noodlottig oorlogssoufcuir. Te Versailles heeft weer een allertreurigst ongeval plaats gehad met een oorlogssou venir. Een jongetje van 9 jaar, wiens vader hem van den krijgstocht verhaalde, speelde met een Duitsch geweer, dat men meende vrijwel onschadelijk te zijn gemaakt. Opeens, by wijze van grap legde de kleine aan op zijn vaderhet geweer ging af en de vader storte dood neer. Sport en geiondheid. De bewering wordt dikwijls vernomen dat sport en vooral het deelnemen aan wed strijden, schade aan de gezondheid doet, die dikwijls pas in het latere leven blijkt. Een Engelsche arts heeft zich daarom ge roepen gevoeld, de lotgevallen na te gaan van vroegere race-roeiers, van 1829 tot 1869. De meesten verklaarden dat zij van de beoefening der sport alleen profijt voor hun gezondheid hadden gehad. Sommigen echter klaagden over hart zwakte eri digestie- stoornissen. Dezen bleven echter bepaald in de minderheid. De geheele uitkomst was zeer ten gunste van de sport. Van de 403 antwoorden gaven 26 eigenlijk geen bijzonder effect aan, 167 een ver betering van den gezondheidstoestand en slechts 20 een achteruitgang. De man met de twintig bruiden. Een zeer actief huwelijkszwendelaar heeft in de laatste vier maanden in Weenen tal van meisjes en weduwen deels bedrogen, deels bestolen. De man was een ijverig lezer van huwelijksadvertenties en wanneer hij in een krant er een vond, liet hij niet na met de dame, die ze gesteld had, in briefwisseling te treden. Het gevolg was dan gewoonlijk de uitnoodiging tot een bezoek en het heertje deed zich bij die gelegenheden goed voor. Daar hij geen onaangename verschijning was, wist hij in den regel een zoo gunstigen indruk te maken, dat de trouwlustige de kennisma king gaarne voortzette, te meer, daar hij zijn maatschappelijke positie steeds in een voor- deelig licht wist te plaatsen. Zijn bezoeken dienden er voor om zijn beklagenswaardige slachtoffers te laten bloeden. Wanneer het slechts doenlijk was, stal hij bij het eerste of t weede bezoek wat hem in handen kwam anders trachte hij haar onder allerlei \oorwendsels geld of voorwerpen vanwaarde te ontfutselen. Zoo lichtte hij midden Juni van dit jaar een jonge dame uit Leopoldstadt op voor een bedtag van 250.000 kronen aan sieraden. Bij het commissariaat van politie te Leopold stadt werd hiervan aangifte gedaan en men kwam, na eeaonderzoek ingesteld te hebben, te weten, dat de bedrieger op het post kantoor nabij het Zuiderstation brieven liet komen onder verschillende door hem aan genomen namen. Recheicheurs hielden wacht bij het postkantoor en konden den oplichter inrekenen, juist toen hij zijn brieven in ontvangst wilde nemen. Het was de in Mei van het vorige jaar uit Graz naar Weenen gekomen en uit hoofde van bedriegerijen re<ds gestrafte 32-jarige meubelmakersknecht Franz Stander. Bij z'n inhechtenisneming bekende hij alle hem ten laste gelegde bedriegerijen en dief de puinen van den koningstroon, op de versplinterde schavotten zijn kiezerszetel op gericht. Hij had zich vertoond, en allen waren door de vleugelen van zijn genie overschaduwd, geen had hem het recht be twist dien loodzwaren stat te voeren, die slechts in zijne vuist paste, hij had ge sproken, ieder had hem met eerbied aan gehoord. De namen van gewonnen veld slagen, van veroverde steden, van onder worpen volken, blonken als zoo vele schitte rende diamanten aan zijne kroon, maar hij was niet enkel krijgsman, de eene hand sloeg de natiën neder en klemde ze in een vaak ondragelijk juk, maar de andere schreef wetten die hem een' onvergankelijken roem verzekerden de eene hand sloeg bloedige wonden, de andere strooide weldaden uit hier maatregelen, geëvenredigd aan de be hoeften, het welzijn der volken, daar met ijzeren koel hen op het hart trappende. Hij was als het bliksemvuur, dat den eik verschroeit en splijt, en waarbij, ginds, door den milden regen, de verdorde velden weder met frisch groen worden overdekt. Zijne macht was een reuzengebouw, steunend op de pylers van kracht en geniewaar om dat gebouw nog hooger opgetrokken Napoleons onverzadelijke eerzucht zou hem ten valstrik worden. Op een zomeravond van het jaar 4812 ontmoetten eenige officieren van verschillende corpsen elkander toevallig in een der salons van Parijs. Men sprak daar toen veel over stallen. Hy moet de gestolen en ontfut selde goederen, die een waarde vertegen woordigden van 300.000 kronen, in een logement in de omgeving van den straat weg aan een man die hem bekend was, voor 50.000 kronen verkocht hebben. Men is begonnen den kooper op te sporen. De huwelijkszwendelaar, tegen wien 20 aan klachten waren ingekomen, i3 voor het Landesgericht gedaagd. o De greote Ya'k, Het opperhoofd van den stam der Sueca- Indianen, de groote Valk, vertoeft op het oogenblik te Parijs, om onaericht te geven aan de Franscbe padvinders, die hem wel met veel enthousiasme begroet zullen heb ben. Het is een eenvoudig man, die gaarne onopgemerkt zijns weegs gaat, als is dat laatste niet gemakkelijk, wanneer men als man tenminste 85 witte veeren als hoofddeksel gebruikt. Parijs bevalt hem wel. Het is een bosch- stad, heeft hij ontdekt, maar het zou nog mooier zijn als men al die huizen kon laten verdwijnen, en alleen de boomen overhield. Bovendien zou dat het voordeel hebben, dat men dan in tenten zou moeten slapen, hetgeen, volgens het opperhoofd, de eenig juiste manier is. Clément Vautel verteld in «Le Journal« allerlei bijzonderheden van hem. Zoo merkte de Groote Valk veel kaalhoofdigen op, waar uit hij de conclusie trok, dat men" de aan- genaame gewoonte van het scalpeeren ook te Parijs ineerehied. De Parijsche apachen beschouwde hij natuurlijk als stamverwanten die echter door de beschaving waren be dorven. In uw land zijn het de vrouwen, die veeren op het hoofd dragen,® merkte hij nog op. «Wanneer iedere veer, evenals bij ons, een deugd vertegenwoordigt, moeten de Parissiennes de deugdzaamste «squaws® ter wereld zyn. o EEN NIEUWE HITTE-C0LF TE WACHTEN I. De toestand in Engeland, De meteorologische medewerker van de «Times® schrijft, dat het weerbericht in Engeland dezer dagen plotseling zijn gewone optimisme heeft laten varen en tot een uitgesproken pessimisme is vervallen. Geen hoop op eene onmiddellijke verbete ring in de droogte, die nu alle vorige «records® heeft overtroffen. Een anticy cloon, zoo lezen wij, vormt zich boven 't Britsche koninkrijk, en de barometer ver toont slechts wijzigingen. Het weer zal zeer waarschijnlijk de eerstkomende twee of drie dagen zeer mooi en zeer droog zijn. Om ons echter blijk te geven van hun onveranderde blijmoedigheid, voegen de profeten er aan toe dat er «nog eenige kans is op donderbuien.Overigens schij nen wij te moeten berusten in de komst van een nieuwe serie mooie, droge dagen, en er wordt zelfs gemompeld, dat volgens een andere autoriteit er niet de kleinste kans is op een onderbreking van deze droogteperiode in deze maand. Op verschillende plaatsen langs de Zuid kust van Engeland zijn Zondag regenbuien gevallen. Ook in het Noorden en Noord- Westen van het land is regen gevallen. o Wollen dekens. Een lakenfabrikant in Bristol was de eerste die in 1340 de wollen dekens uit vond en ze gebruikte. de toebereidselen die er in het leger voor den tocht naar Rusland werden gemaakt. Vele oude gedienden schudden het hoofd over dit waagstuk, tegen den winter zoo koud een land te gaan veroveren. Echter verhieven allen den heldenmoed des keizers, al konden ze zijne plannen niet goedkeuren. «Al is Napoleon keizer, hij is nog in zyn hart een echt republikein,® zeide er een. «Voor niets vervaard, alles met zijn geest omvattend, ik herrinner mij hem nog bij 't beleg van Toulon. Gehard als de minste soldaat, zag ik hem by 't ge schut slapen. Een echte republikein. «Hoe, mijnheer Francheville,® vroeg er een, «hebt gij het beleg van Toulon bijge woond «Om bijzondere iredenen had ik mij als officier van gezondheid bij het leger ge voegd, ik heb het gansche land en een groot deel van Europa doorkruist, maar het doel dat ik zocht heb ik niet mogen bereiken. Napoleons vanen hebben die eigenaardigheid dat ze hare volgers niet lang aan eene plaats gekluisterd houden.® «Mijne dienstjaren klimmen zoo hoog niet® zeide een ander wiens haar reeds begon te grijzen, «van 93 tot 98 ben ik zwer vende geweest. Bij die ongelukkige inname van Lyon, zijn mijne vrouw en mijn kind omgekomen. PHARM. FABRIEK. ZEIST. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5