Fa. A LP H HÖPSCH Week's Inmaakglazen, Ketels, Saptoestellen en alle onderdeelen. Op een zijner armen i Vughterstraat 19. 's-BOSCH. TELEFOON 715. zijn zoon werden gearresteerd. Meer arres» taties zyn te wachten. De wapens zyn uit Beieren afkomstig. o Groote brand te Linden (New Jersey.) Er is een reusachtige brand uitgebroken in een asfaltfabriek, die men de eerste dagen nog wel niet meester zal worden, daar het onmogelijk is het vuur met de gewone middelen te bestrijden. De vlam men slaan onder geweldige ontploffingen van de eene naar de andere oliehouder over. De omringende moerassen, waarin de bran dende olie vloeit, zijn een brandende prair ie gelijk. De in de nabijheid gelegen stands der .Standard-Oil-Compagny zijn niet buiten gevaar. De schade wordt op minstens 4 millioen dollar geraamd. o Van schrik doodgebleven. Frankrijk. In de buurt van Rouaan is Zondag, gelijk zomers wel tneer voorkomt, een man door den bliksem gedood voor bijgangers hebben het lijk van den man thuis gebracht. Toen zijn schoonmoeder het ongeluk vernam, bleef zij op slag dood. o Millioenenschandaal. Uit Nancy wordt gemeld, dat Jarry, secretaris van de vereeniging tot het ver strekken van geldelijke voorschotten en landbouwmateriaal in de bevrijde gebieden gearresteerd is, wegens verduistering van ongeveer 20 millioen francs. Verdere arrestaties worden verwacht. De hongersnood in Rusland. Het Moskousche blad Economitsj Shiszn bevat, naar het Deensche blad Rolitiken uit Reval verneemt, verschrikkelijke bij zonderheden over den hongersnood, die in Rusland den omvang van een geweldige katastrophe aanneemt. Tengevolge van de aanhoudende droogte is in verscheiden gedeelten het land gescheurd. De bronnen en rivieren zyn uitgedroogd. In de 15 gouvernementen, die reeds geheel aan den hongersnood overgeleverd zijn, is de veestapel omgeko men. In ontzaggelijke massa's vlucht de bevolking dier streken. Het aantal dergenen, die in de richting van Kirgisiê en Toerkestan aan den honger trachten te ontsnappen, bedraagt een twin tigtal millioen. Ook vluchten velen naar de Oekraine, naar Koeban of in de rich ting van Moskou en St. Petersburg. Het is eene ware volksverhuizing, die ongeorganiseerd en in paniekstemming plaats heeft, onder de ergste hygiënische om standigheden. Die verschrikwekkende volksverhuizing brengt dan ook een groot gevaar voor de verbreiding van de cholera mee. De re geering staat volkomen hulpeloos tegenover dezen hongersnood. Eeri aantal niet com munisten heeft op aansporing van Gorki aan de regeering aangeboden een commissie te vormen tot ondersteuning van de nood lijdende gebieden en tot bestrijding van de epidemie. De regeering heeft dit voorstel aangenomen en aan de commissie het recht toegekend haar werkzaamheid vrijwel on afhankelijk van de regeering van Moskou uit te oefenen. BINNENLAND. Het late fruit. De droogte heeft een allerslechtsten in vloed op den stand van het late fruit. Vele boomgaarden, zoo wordt uit de Betuwe gemeld, die een goeden oogst beloofden, zullen weinig of niets opbrengen. Alle vruchten vallen af. Bovendien is het ge vaar volstrekt niet denkbeeldig, dat zeer veel fruitboomen zullen sterven. Nu staan er reeds vele zoo geel en kaal als in het einde van den herfst. Tapverbod. Een door den gemeenteraad van Steen - wijk gemaakt tapverbod o.a. het tappen, verkoopen of verstrekken van alcoholhou dende dranken, in een localiteit waar ver gunning is verleend, is verboden op Zater dag na des namiddags 12 uur, op Zon dagen en Christelijke feestdagen, kermis dagen, verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis enz., is j.l Zaterdag in werking getreden. De vergunninghouders waren overeen gekomen door te gaan met tappen en zich r.iet aan het tapverbod te storen. Gevolg hiervan was, dat Zaterdag en Zondag eenige hunner procesverbaal kregen. Het doel van dit algemeen verzet moet zijn, den rechter uitspraak te laten doen of bedoeld verbod Het Maandagmiddag Limburg een hevig hevige regens en vry zwaren hagel, wind heerschte en tendeels binnen is, schade veroorzaakt. geldig voor de wet is. (N. v. d. D.) -o •nweder. ontlastte zich boven onweer, vergezeld van hier en daar ook van Doordien er weinig de rogge reeds groo- heeft de hagel weinig Te Hoogeloon sloeg de bliksem op de woning, toebehoorende fcn bewoond door P. Smetsers. De zoon W. S., die vlak voor het huis stond, werd getroffen en gedood. P. S., die in de kamer was, bekwam eenig letsel. De bliksem sloeg op den schoorsteen en heeft bijna door het geheele huis sporen nagelaten, doch brand werd niet veroorzaakt. Door het inslaan van den bliksem brandde te Hedel de boerderij genaamd »Klein Amsterdam*, met annex schuur en hooi schelf, toebehoorende aan den heer Wijn stekers, tot den grond af. Direct- nadat het hemelvuur insloeg, stegen de vlammen op, zoodat niets van den inboedel kon worden gered. Met moeite konden de kinderen in veiligheid worden gebracht. Ook werden nog drie varkens bijtijds uit de vlammen gered. Te St. Oedenrode zijn 5 boerderijen met schuren enz. verbrand. Een der bewoners wist zijn geld te redden en bracht dit in een naburige schuur in veiligheid. Later ging ook deze schuur in vlammen op. Te Heesch sloeg de bliksem in de woning van den fabrieksarbeider P. M. Ze brandde totaal af. 1 koe, 2 varkens en 1 geit werden gered. De schade wordt geraamd op f200"). Het huis was ver zekerd voor f1400 bij de N. C. B. Ook een drietal boomen werden door het hemelvuur getroffen. Te Nistelrode sloeg de bliksem in de woning toebehoorende en bewoond door Corn, van den Burgt op den Loosbroek- schen dijk. In een korte spanne tijds was het één puinhoop. De brandweer kon geen redding brengen ook wegens gebrek aan water. Het vee is gered en een weinig inboedel. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Te Dwingelo is de boerderij van den landbouwer W. Smit afgebrand. Te Lutje-Lollum onder Franeker brandde de boerdery van den landbouwer E. af. Raad ran State. Bij thans ingekomen Kon. besluit is o.a, de volgende beslissingen genomen De heer A. B. Snoek te Almketk, was door Ged. State van Noord-Brabant niet ontvankelijk verklaard in zijn beroep tegen het besluit van den raad der gemeente Almkerk, waarbij hij geschorst is als lid van dien raad wegens het aanvaarden van de betrekking van tijdelijk directeur van het electrisch bedrijf dier gemeente. Op het daartegen door hem ingesteld beroep is nu het besluit van Ged. Staten vernietigd uit overweging dat de gemeenteraad niet bevoegd was, ten deze het raadslid te schor sen en Ged. Staten niet hadden behooren te beschikken gelijk zij deden, maar het raadsbesluit aan de Kroon ter vernietiging hadden behooren voor te dragen. o Slaat welleu Nu de droogte rampspoedige gevolgen heeft, is de volgende ervaring leerrijk. Eenige jaren geleden liet iemand in de buurt van Zwijndrecht, daar hij zijn moes tuin besproeien wilde en ook brongas hoopte te vinden, op goed geluk een wel slaan. Het gas kwam niet uit het boorgat te voorschijn, maar het water spoot op als een machtige fontein, de omliggende slooten raakten boordevol en er kwam een klacht van het polderbestuur. Het gevolg was, dat de wel weer dichtgeworpen werd. Wegens de droogte is zij nu pas weer opengemaakt en het water spoot nog altijd met macht en geweld op, zoodat het wen schelijk bleek, haar rendement te temperen. Intusschen lippen de slooten, die bijkans leeg waren, opnieuw vol en op ettelijke plaatsen werden duikers en sluisjes open gezet, om aandeel te krijgen van den zegen rijken waterstroom. Geen boer in den polder klaagt meer, integendeel, allen zijn dankbaar. De eene wel drenkt een wij den omtrek. Het is niet onmogelijk, dat het slaan van wellen ook op andere plaatsen uitkomst zoo kunnen brengen. 25-jarig regeering*jubile ran de Koningin. In de vergadering van het Haagsche Comité voor v< Iksfeesten is besloten, de herdenking van de 25-jarige regeering van de koningin in het jaar 1923 luisterrijk te 's-Gravenhage te vieren. Daartoe zullen binnen korten tijd aan alle vereenigingen te 's-Gravenhage en Scheveningen uitnoodigingen worden ge zonden tot bijwoning van een nog dit jaar te houden bijeenkomst, ten einde in ge zamenlijk overleg een plan vaq feestviering te ontwerpen en vast te stellen. o Op de Veenendaalsche bijenmarkt waren 2700 korven aangevoerd. o Gerechtshof ran den Bosch. Valsche beschuldiging. R. J. uit Amstenrade had zich te ver antwoorden wegens valsche aangifte. De rechtbank had hem veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Beklaagde had een ander aangeklaagd van diefstal van geld en een horloge. Doch die aangifte was valsch en had zelfs tot gevolg dat iemand onschuldig in preventieve hechtenis ging. Beklaagde was niet voor het hof ver schenen. De proc.-gen. vond de straf te gering voor iemand die een ander van zijn vrij heid doet berooven en valsche aangifte doet. De eisch luidde dan ook 3 maanden ge vangenisstraf. llit het leren ran minister Nelissen. Iemand, die den oud-minister Nelissen goed gekend heeft schrijft in »de Tijd* het volgende Hoe consciëntieus, tot in de kleinste en eenvoudigste bemoeienissen, mr. Nelissen zyn taak als minister heeft opgevat, is dezer dagen in herinnering gebracht. Een der zaken, die hem het meest be nauwde, was de keuze, die hij te doen had by benoemingen. Vooral, indien hem van alle zijden aanbevelingen hadden be reikt, waarin de verschillende candidaten werden opgehemeld, baarde hem de be slissing, welke hij te nemen had, groote zorg. Hij wilde alleen rechtvaardig zijn en zich niet van dit goede spoor laten afleiden. Eens, toen weder een vrij belangrijke benoeming te doen viel en een hoogge plaatst persoon hem kwam bezoeken om een der candidaten wegens allerlei goede eigenschappen aan te bevelen, verzuchtte minister Nelissen »Och, meneer, U is de dertiende, die hier komt voor denzelfden persoon. Wat moet iemand, die zóó veel steun noodig heeft, zelf zwak staan o Slecht drinkwater. Te Hollandsche Veld zijn verschillende personen ernstig ziek geworden door het drinken van water uit een wijk. Sterfte onder de vhschen. In de wateren van het vischrijke Geest- mer-Ambacht, sterven de zoetwatervisschen in grooten getale, 't Zijn vooral snoeken, baarzen, haspers en witvisschen, die men dood in het water ziet d/ijven. Oorzaak van deze sterfte is het binnendringen van zout water in de binnenwateren. o Roeibootje omgeslagen. Op den Ouden IJsel bij Doetinchern is een roeibootje omgeslagen waarin een drietal jongens gezeten waren. Allen geraakten te water. Twee werden gered, maar de 22-jarige Hendrik Eilers verdronk. Zijn lijk werd na een uur dreggen opgehaald. o Valsche munters. Het Gerechtshof te 's Bosch uitspraak doende in hooger beroep, veroordeelde H. v. E., zeeman en R. A. B., caféhouder, beiden te Antwerpen ieder tot drie jaar gevangenisstraf. Beklaagden waren door de Rechtbank veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf we gens invoeren en uitgeven in Nederland van valsche bankbiljetten van f 25.Er wa ren 38 bankbiljetten die bleken valsch te zijn in beslag genomen. o Burcht ran Jan ran Cujjk. Men meldt uit Grave Door den buitengewoon lagen waterstand van de Maas voor Cuyc zijn thans achter de oude kerk de fundeeringen te voorschijn gekomen van de burcht van Jan van Cuyk (14001500). Men kan door de in drie dubbel geslagen rjjen dikke eiken palen tusschen de steenblokken thans precies de afmetingen zien welke de burcht heeft gehad. o Door de locomotief onthoofd. Op de spoorbaan nabij de koelinrichting »Vianda« te Hoek van Holland heeft een noodlottig ongeluk plaats gehad. De heer L. van Crefeld, wonende aan de Weste Wagenstraat te Rotterdam, wilde de rails oversteken, juist toen een rangeerde ma chine aankwam, waarvan de machinist hem niet had kunnen zien. De heer Van Crefeld geraakte onder de locomotief, die hem het hoofd van het lichaam scheidde. J De droogte. Als gevolg' van de droogte ondervinden op vele plaatsen in Noord-Holland de te velde staande gewassen veel last van de luis. Vooral komt dit voor bij slaboonen en ook bij spruiten en augurken. In den polder De Beemster zijn naar het »Hbld.« meldt, proeven genomen om de luis te bestrijden door middel van sproeien met een oplossing van groene zeep in kokend water met brandspiritus. Dit sproeien gaf goed resultaat. Wegens de langdurige droogte doen zich ook onder de aardappe len allerlei ziekten voor als Rihnoctonia, ringvurir, bladrol e. a. o Zomertyd. De Ned. Bond van Veehandelaren vraagt opheffing. Middelburg, 20 Juli. In de heden al hier gehouden algemeene vergadering van den Ned. Bond van Veehandelaren, waarop uit alle provincies, behalve Limburg, ver tegenwoordigers aanwezig waren,is met algemeene stemmen een motie aangenomen, ten gunste van intrekking van den zomer- tijd. o Een eigen woning Sedert Dinsdagavond verheugen 41 ar beidersgezinnen te Kampen zich in het onbezwaard bezit van een goedonderhouden huis met tuintje een feit, dat in dezen tijd van droeve woningtoestanden en schro melijke huurprijzen zeker wel vermelding verdient. Op dien avond zijn namelijk de in 1888 door de bouwvereeriiging »Des Werkmans Vriend« gestichte arbeiders woningen aan den Singel in eene algemeene vergadering officieel aart de bewoners in vtijen eigendom overgedragen, waarna de vereeniging ontbonden werd verklaard, als hebbende voldaan aan het doel »het ver schaffen van een eigen woning aan de leden*. Gedurende 33 jaar hebben dezen daartoe wekelijks den matigen huurprijs van f 2 betaald, uit welk bedrag de kosten van onderhoud enz. werden bestreden, en waarvan het overschot diende tot aflossing der obligate-leening, welke schuld thans geheel gedelgd is. Het ongeluk niet de Goliath. Men tsieldt uit Brussel dd, 18 dezer: Een Goliath van den luchtdienst Amster damParijs is des namiddags, toen hij oj> het vliegveld te Evere bij Brussel aankwam, te ver doorgereden, tot buiten de grenzen van het vliegveld en omgeslagen. Twee passagiers van Nederlandsche nationaliteit er waren zes passagiers aan boord zijn licht gewond. De ware toedr acht van het ongeluk, dat de Goliath van den vliegdienst Amsterdam Parijs te Evere overkwam, vertelt de Brusselsche correspondent van de »N. R. Ct.« aldus Om half vier is het vliegtuig, dat van Amsterdam kwam in een onweersbui gekomen, doch het heeft gelukkig Evere weten te bereiken, waar het gedaald is. Een hevige windstoot heeft het echter buiten het kamp bij den staart gepakt, waardoor het met den neus met groote kracht tegen den grond gestooten is. Hierdoor braken de ruiten en hebben twee Nederlandsche passagiers eenige schrammen opgeloopen. Nadat het bloed van die lichte verwondingen afgewasschen was, hebben zij per trein hun reis naar Parijs kunnen vervolgen, daar het vliegtuig niet verder gevlogen is. o Dr. J. A. Cramer hoogleeraar. Naar de »Avp.« verneemt is met vrij groote zekerheid te verwachten de benoe ming van dr. J. A. Cramer, Ned. Herv. predikant te 's Gravenhage, tot gewoon hoogleeraar in de theologie aan de Rijks universiteit te Utrecht. Prof. Cramer zal doceeren in de kerkgeschiedenis, dogmen- geschiedenis en Chr. archeologie. Wij brengen hierbij in herinnering dat Dr. Cramer vóór circa 25 jaar te Neder- hemert als predikant bevestigd was. o- >og eens de candidatuur „Had Je me maar". De zoon van den bekenden De Gelder, met wien de Rapaillepartij bij de laatste verkiezingen haar spel heeft gespeeld, heeft een schrijven gericht tot den burgemeester van Amersfoort, die zooals bekend de opvoering der »Had je me maar«-fi!m had verboden, waarin hy zijn oprechten dank en waardeering uitspreekt voor dit verbod, een daad, die op hem wien de schandelijke en onmenschelijke exploitatie door een gewetenlooze bende van den man die zich zijn vader noemt, zooveel leed heeft gedaan een weldadigen indruk heeft gemaakt. De brief besluit met den wensch, dat het gunstig voorbeeld van den burgemeester van Amersfoort ook in andere gemeenten zal worden nagevolgd. o Als een merkwaardig staaltje van de huidige droogte meldt men aan het Hbld. uit Doorn Een zware beukenboom, die reeds tien tallen jaren menige orkaan weerstond, viel bij volkomen windstilte plotseling tegen den grond. Door de droogte van den bodem, van meters diep, hadden de wortels geen voldoenden steun meer om de een zijdige belasting van den boom te houden. De boom stond onder Schoonoord, in het lage gedeelte van het dorp. o Malaria. Naar de »Tel.« verneemt, neemt de malaria te Amsterdam de laatste weken sterk toe, speciaal aan den overkant van het IJ en in de voormalige gemeente Watergraafsmeer. Alleen reeds op 40.000 inwoners, die Amsterdam benoorden het IJ bevolken, zijn officieel 1450 malariagevallen vastge steld. Daarbij komen dan nog de gevallen van personen die zich niet tot den genees heer wenden. Zeven ontmuggers zyn door de autoriteiten aangewezen de broedplaatsen, h.v. de stallen te ontmuggen in aansluiting met wat de malaria-commissie in Noord- Holland doet. had de Heer H. HARTMAN te Nw.- Scheemda een bloedvin. Als eenig afdoend middel ter genezing werd gebruik ^emaaktvan deOFRECHTE WINSUMER ZALF. Na 3 dagen was volkomen genezing ingetreden. Bloedvinnen, gezwellen van allerlei aard, wonden, zwerende borsten, open beenen en brandwonden genezen geheel door Oprechte Winsntner Zalf. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f 1.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Heasden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt f VBosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen -Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden. Het concert, jl. Woensdag gegeven in de Buiten-Sociëteit door de ïHeusdensche Harmonie« en de Zangver- eeniging »Crescendo,« slaagde in alle op zichten. Jammer dat de warmte het Zangkoor drong om in de open lucht hare uitvoering te geven, waardoor veel van het werkelijk schoone verloren ging, dat in de zaal beter tot zijn recht zou gekomen zijn. Een welverdiend applaus bij elk der gegeven nummers, gaf de algemeene inge nomenheid weder van de opgekomen leden met hunne dames. Bij het op 19 en 20 dezer gehouden examen te Breda slaagde voor het eind examen B M. U. L. O., de jongejuffrouw G. Breeden, leerlinge van den Heer Stassen alhier en de jongejuffrouw A. Keunen voor examen A, die hare opleiding te Vught ontving. Mejuffrouw L. van Gendt slaagde

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2