EER OM EER. Und van ALTENA Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden. No. 4111. Woensdag 10 Augustus1921. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Met den aanvang dezer week wil men trachten de netelige kwestie van Opper- Silezië, dat een der voornaamste beletselen is voor een blijvenden vrede, tot oplossing te brengen. Dat zulks te Parijs zal gebeuren achten sommige Duitsche bladen een boos voor teeken de Parijsche atmosfeer deugt niet voor ons, klagen zij. Er zijn echter voor Duitschland ook bemoedigende teekenen, die vermoedelijk meer gewicht in de schaal leggen dan het milieu waarin de bespre kingen worden gehouden. Zoo de verklaring van Harding, dat »de Amerikaansche regéering zeer groot belang stelt in behoorlijke economische schikkingen en in een rechtvaardige regeling van de vraagstukken, waarbij de geheele wereld belang heeft, en dat zij daarom wil mee doen aan de vergaderingen van den Raad. Verder de door hem geuite hoop op »een rechtvaardige en bevredigende schikking inzake Opper-Silezië. Dan de zending van Harvey, den zeer Engelschgezinden gezant te Londen, als afgevaardigde naar Parijs, welke zending in verband met de voor Duitschland gunstige houding van Engeland te Berlijn met voldoening is begroet. Aan gezien ook Italië een regeling voorstaat, die rekening houdt met de rechtmatige belangen van Duitschland, mag men inder daad hopen dat de uitkomsten van de volks stemming den Oppersten Raad bij haar beslissing tot eenige richtsnoer zullen zijn. Slechts dan zal van een bevredigende be schikking sprake kunnen zijn. Behalve deze moeilijk verteerbare hoofd schotel staan op het Parijsche menu nog eenige toetjes die de spijsvertering van den Oppersten Raad op een zware proef zullen stellende sancties, de oorlogsmisdadigers, de hongersnood in Rusland en de vraag stukken van het Naburige Oosten. Men kan zich dus voorbereiden op een langdu rige en moeielijke gedachtewisseling, waar aan wel scherpe kantjes kunnen komen. Rusland met zijn cholera en hongersnood blijft nog steeds in den meest beklagens- waardigen toestand. Laat ons hopen, dat, nu de nood het hevigst is, ook de Sovjetten zullen gaan inzien, dat men een regeering met den knoet, onder het oude regime, niet in een oogenblik tot een ander uiterste kan overbrengen. Het blijkt toch al meer en meer dat Lenin en Trotzky dat zelf JVaar het Fr arisch. Eerste Gedeelte. DE MONTENEGRIJNSCHE. 2) Om deze eigenaardige vuurplaats bevond zich een breede ring van groote steenen, waarop de graaf ging zitten. In een hoek der kamer stond een ledekant en in den anderen, daartegenover gesteld, een groote kast, beschilderd met levendige kleuren, die men in de bazar te Rièka had gekocht. Het jonge meisje bood den gast een kop koffie aan en nam van den wand een pijp, waarvan hij echter weigerde gebruik te maken. »Mag ik weten,® begon de graaf, »aan wie ik de gastvrijheid verschuldigd ben Het meisje lachte trotsch. aVeertig jaar geleden,® antwoordde zij, >zat Peter I, die toen in zijn vieren twintigste jaar was, op uwe plaats. Aan de ver schillende legerhoofden, in wier midden hij zich toen bevond, gaf hij tal van aanwijzingen om de geschillen, die tusschen de Plemena waren gerezen, in der minne te schikken. En toen later de oude Vladika zijn einde voelde naderen, wenschte hij op dat bed te liggen, waar hij weldra den laatsten beginnen te begrijpen. Volgens mededeelingen der Sovjet-regee ring kregen in de maanden Mei en Juni 150.000 menschen, waarvan 52.000 kin deren, cholera. Dit aantal omvat echter alleen de steden van centraal Rusland. De regeering te Moskou heeft de meest dras tische maatregelen genomen om het over brengen der besmetting naar de ziektevrije gebieden te verhinderen. De regeeringen der Oostzeestaten hebben meenschappelijk maatregelen genomen om het binnensluipen der ziekte te verhinderen. Zij hebben besloten tot oprichting van een centraal bureau van sanitaire deskundigen. Tot alle Europeesche Staten is een verzoek gericht om financieelen steun voor de op richting van quarantaine stations langs de Russische grens. De Sovjetbladen publiceeren thans de totale cijfers in zake den hongersnood. Hieruit blijkt, dat in een gebied van 19 millioen inwoners de oogst geheel is mis lukt, terwijl in acht districten met een totale bevolking van ongeveer 29 millioen personen de mislukking gedeeltelijk is. In totaal heerscht er dus hongersnood in een gebied met 48 millioen inwoners. Volgens uit Moskou ontvangen berichten heeft Lenin inderdaad op advies van zijn geneesheer besloten, voor zijn gezondheid eenigen tijd naar Engeland te gaan. Zijn reis zal echter ook met politieke doeleinden geschieden. Lenin denkt tusschen 15 en 20 Augustus a. s. te zullen vertrekken hij is voornemens, ongeveer een week te Londen te blijven en daarna naar Schotland te gaan. Kwamen onlangs berichten in, die hoop gaven dat de Iersche kwestie tot een ge- wenscht einde zou komen, toch schijnt ten slotte de oplossing nog op verschillende moeilijkheden te stuiten. Zoo wordt offi cieel gemeld, dat overeenkomstig de in het openbaar gedane verklaring van den pre mier, de Britsche regeering op elke mo gelijke wijze alle stappen zal begunstigen, welke er toe leiden, dat de vrede in Ier land wordt bevorderd, de regeering heeft besloten, om onmiddellijk en onvoorwaar delijk alle leden van het Sinn Fein parle ment, die thans zijn geïnterneerd of gevangen zitten, vrij te laten. Dublin-Castle, de zetel van het Britsch- Iersch bestuur te Dublin, melddeOver eenkomstig de gepubliceerde verklaring van den premier, dat de Engelsche regee ring iedere mogelijkheid wil te baat nemen ademtocht uitblies. Den volgenden morgen, na den dood van Peter I, trokken de leger hoofden zijn neef Radekamora de koninklijke gewaden aan, gaven hem den scepter in de hand en stelden hem aan het volk voor. Ik ben de nicht van Peter II. De graaf Poloscaï knikte en vroeg verder, terwijl hij opstond. ïZyt gij alleen »Ik ben alleen. Mijn vader werd op bevel van Danilo I gedood. Een treurige geschiedenis die mij slechts aanbelangt. Mijn moeder, die hem zielslief had, heeft hem niet lang overleefd zij volgde hem spoedig. Ik ben groot geworden, door kennissen verzorgd en heb slechts één ge loof: het vaderland!® Toen zij dit zeide schoten haar oogen vlammen. De graaf staarde haar eenige oogenblik- ken aan. Het meisje bemerkte dit niet. Zij stond op, liep naar den muur, haalde er een tamboerijn af en zong )Een haïdouk weeklaagt en roept in het gebergte Arme Stanicha, wee mij, die u ongewroken heeft laten sterven In de vallei van Tsouse hoort de vrouw van Stanicha zijne kreten en begrijpt, dat hij gestorven is. Dan, met het geweer, in de hand, springt zy op en volgt het spoor dergenen, die haar man doodden, vijftien Turken aange voerd door Tjengitj-adja. Nauw ziet zij den aanvoerder of zy legt op hem aan en om de gedane stappen tot bevordering van den vrede iu Ierland te bestendigen, werd besloten tot onmiddellijke en onvoorwaar delijk invrijheidsstelling van alle leden van de Dail Eyrian, die op het oogenblik ge ïnterneerd of gevangen zijn, teneinde hen in staat te stellen, de op 10 dezer bijeen komende vergadering van de Dail Eyrian bij te wonen. De Britsche regeering besloot evenwel, dat een der afgevaardigden, n.l. J. J. Mc. Keowunt, die wegens moord werd gear resteerd, niet kan worden vrijgelaten. Dat laatste besluit, ten opzichte van Keowunt, is geheel verklaarbaar, maar niet naar den zin der Sinn Feiners. Het Sinn Fein-parlement vergaderde Zaterdag tot laat in den nacht. Van bevoegde zijde werd gemeld, dat, tenzij Mac Keowun in vrijheid wordt gesteld, de mogelijkheid bestaat, dat Sinn Fein den wapenstilstand bijna onmiddellijk zal be ëindigen. Volgens een later bericht zou in deze, met het oog op het algemeen belang, door de regeering zijn toegegeven en ook aan den moordenaar Mac Keowant de vrijheid zijn geschonken. Zou er nu dan eindelijk rust in Ierland komen Wij hopen het, maar hoe lang zal het duren Hebben we Opper-Silezië, Rusland en Ierland de revue laten passeeren, nu komt nog de kwestie van de bewapeningsbe perking. De Britsche rijksconferentie is geëindigd zonder de hoofdpunten van haar program de vernieuwing van het verdrag van Japan en de vlootverdediging te hebben afgedaan. In beide hangt de beslissing af van de uitkomsten der conferentie te Washington, die naar men te Londen hoopt, zal leiden tot een entente tusschen de mogendheden die levensbelangen hebben bij de Stille Zuiderzee. Komt het daartoe, dan is de verlenging van het verbond met Japan vanzelf van de baan. Slaagt Engeland er niet in de Ver. Staten en Japan tot elkaar te brengen, dan is het nog tijd genoeg om tusschen beide te kiezen. Wat de Britsche vloot betreft is besloten dat zij even sterk moet zijn als de steikste buitenlandsche, maar de grootte is af hankelijk gesteld van de uitkomsten der Washingtonsche conferentie, die beperking van wapenen op haar agenda heeft staan. Nog zijn we niet ten einde. De zaak Spanje-Marokko is nog verre van opgelost. Hoe de toestand in de Spaansche zone doet hem doodelijk getroffen neder vallen. De andere Turken, door de driestheid der heldhaftige vrouw verbaasd, slaan op de vluchtzij houwfc hun aanvoerder het hoofd af, dat zij naar haar dorp medevoert. Toen schreef Fadi de weduwe van Tjengitj-adja een brief aan de weduwe van Stanicha»Afsehuwelijke Christin, door mijn Tjengitj-adja te dooden, hebt gij mij de beide oogen uitgestoken als gij een ware Tsernogortse zijt, verschijn alleen, opdat wij onze krachten kunnen meten en zien, wie onzer de beste echtgenoote is.« De christin trekt haar vrouwengewaad uit, kieedt zich in het costuum van Tjengitj, voorziet zich van zijne wapenen, neemt zijn beide pistolen, zijn prachtige karabijn, be- stygt fier het ros van den adja, begeeft zich op weg, naar de voorposten van Tsour, bij iederen rots schreeuwende Maar, de voorposten genaderd, ziet zij, dat de slechte Muzelmane haar peet heeft medegenomen, die, op een groot zwart paard gezeten, zich onmiddelijk op de jeug dige Christinne werpt. Deze wacht hem moedig afmet een welgericht schot velt zij hem ter neer en hakt hem het hoofd afde Muzelmane vervolgende, gelukte het haar deze in te halen en haar gebonden naar Tsour te voeren, waar zij haar in dienst nam en van Marokko eigenlijk is, valt moeilijk te zeggen. Volgens officieus getinte berichten uit Madrid is generaal Navarro er in ge slaagd met zijn troepen door de opstandige Rifstammen heen te breken en Melilla te bereiken. Een telegram uit de Spaansche hoofdstad aan de Frankf. Ztg. zegt daaren tegen dat de nederlaag der Spanjaarden volkomen is. Zij hebben niet slechts de in 1909 bezette streken moeten ontruimen, doch feitelijk het geheele Spaansche gebied, met uitzondering van de stad Melilla, die zich met steun der oorlogsschepen tot dusver staande heeft kunnen houden, doch thans geheel is ingesloten. BUITENLAND. Belgische passen. De Belgische regeering heeft met Enge land besprekingen geopend, om te komen tot opheffing van de passen, zooals dit reeds het geval is met Frankrijk en Luxembnrg. De regeering heeft een zelfde stap ge daan bij de Nederlandsche regee ring, maar men zegt in officieele kringen dat Nederland nog een tijd lang het status quo wil handhaven. Be eischen der Parijsche kellncrs. Afschaffing der fooien. De Parijsche kellners volgen het voor beeld hunner Hollandsche collega's en eischen de afschaffing van het fooienstelsel. Binnen eenige dagen zal een vergadering worden gehouden van den bond van hotel-, café- en restaurant-personeel, om de eischen nader te formuleeren. Zij wijzen er op, dat hun apourboire® inderdaad een vpour- manger« is. Zy willen niet, dat hun in komsten blijven afhangen van de grillen der gasten of den graad van onderdanig heid, welke zy aan den dag leggen. Dc hitte. Verscheidene sterfgevallen in Italië. Londen 7 Aug. Uit Italië wordt aan de Tiuies gemeld, dat de hitte daar nog steeds voortduurt. Te" Triest zijn door de groote hitte 13 personen aan zonnesteek overleden. Bovendien is de stad door een defect aan de waterleiding twee dagen zon der drinkwater geweest. Ook te Florence en Genua zijn talrijke personen door zonne steek getroffen. o Baat Lenin heen Men seint uit Kopenhagen aan de N.R.Ct. de verplichting oplegde, het wiegenlied der weezen van Stanicha te zingen. Hierna gaf zij de Turkin de vrijheid weder en zond haar naar haar land terug.® De oogen der schoone zangeres vulden zich met tranen, doch zij wischte ze spoedig af. Als in een tooverslag kreeg haar gelaat eene kalmer uitdrukking, zij glimlachte treurig. De zon brak door de wolken, de vroolijkheid keerde weder. »Ja,« mompelde zij, »ik heet Heléne, Heléne Borda Langzamerhand gevoelde de graaf, dat dit zonderlinge maar bekoorlijke wezen, eene groote aantrekkingskracht op hem begon uit te oefenen. Hij wilde aan de begeerte, om haar te bezitten, niet toe geven, nam van haar afscheid, bedankte haar voor de vriendelijke ontvangst, ging zijn paard opzoeken en vertrok zoo spoedig mogelijk. De graaf Polescaï verwonderde er zich over, dat dit jonge meisje op hem zoo'n krachtigen invloed had. Hij trachtte haar te vergeten en streed een bitteren strijd. Alles was^ tevergeefs. Het beeld van Heléne Borda kwam hem telkenmale voor den geest. Bij eenige aanzienlijke familiën in Cettinje, waar hij dikwijls kwam, won hij omtrent haar persoon inlichtingen in. Zy bevestigden alles, wat Heléne hem had verteld en voegden er aan toe, dat zij in geheel Montenegro zeer gezien was. De Montenegrijnsche vrouw is gewoolijk in Lenin is voornemens tusschen 15 en 20 dezer Rusland te verlaten en zich naar Engeland te begeven mits hij vergunning krijgt dat land binnen te komen. Het einddoel van zijn reis is Schotland of Capri, waar hij op voorschrift van zijn geneesheer rust zal nemen. Te Moskou spreekt men van een diplomatieke ongesteldheid. o Vacantiereizen per vliegmachine. Een opmerkelijk verschijnsel bij de vacan tiereizen van Londenaars is het groote aantal personen, dat van vliegmachines gebruik maakt, om zich naar het continent te be geven. Tijdens de laatste dagen speelden zich ongekende tooneelen af bij de groote Londensche vlieghaven. Elke machine ver trok met het maximum aantal passagiers, terwijl nog verscheidene personen achter gelaten moesten worden. In de week ein digende 25 Juli bedroeg het aantal lucht- passagiers tusschen Engeland en het vas teland 463 en in de daaropvolgende week schijnt dit aantal nog aanmerkelijk grooter te zijn geweest. Er zijn alle voorteekenen, dat het passagiervervoer in Engeland aan zienlijk zal toenemen. De Ver. Staten en sovjet-Rusland. Uit Parijs wordt gemeld Het Ameri kaansche Roode Kruis heeft een telegram uit Riga gekregen, waaruit blijkt, dat Har ding's nota aan Rusland, waarbij de vrij lating van alle in dit land gevangen Ame rikanen werd geeischt, de spoedige uit werking heeft gehad, dat men verwacht, dat alle Amerikanen in Rusland binnen enkele dagen aan de Letsche grens zullen aankomen. Een afdeeling van het Ame rikaansche Roode Kruis, bestaande uit doctoren en pleegzusters, vertrekt met een bijzonderen trein met geneesmiddelen, voedsel en kleeren, en zal de verschillende troepen repatrieerenden aan den grens op wachten. "Van hun aankomst af zullen zij de gasten zijn van het Amerikaansche Roode Kruis in Letland. o Erkenning der Russische schulden 1 Van de Russische .grens wordt gemeld: In Moskousche goedingelichte politieke krin gen verluidt dat in den Raad van Volks commissarissen een beweging tot erkenning van de oude schulden onder leiding van Krassin aan den gang is en dat de voor uitzichten dezer partij gunstig zijn. o haar eigen land weinig in tel. Zij wordt meestal gebezigd tot het dragen van las ten. Zij is minder gezellin dan dienstbode, ja, vaak niets meer dan een slavin. Heléne daarentegen genoot aller achting. Het bijge- loovig volk beschouwde haar als een bo- schermfee. Dat alles was nu juist niet, om den graaf te bevredigen. Haar te misleiden, kwam hem uiterst gevaarlijk voor. Er schoot niets anders over dan met haar in het huwelijk te treden. Tal van bezwaren gevoelde hij oprijzen tegen eene echtvereeniging, waar de nationali teit van beide partijen zoozeer verschilde. De graaf deed alle moeite het denkbeeld van zich af te zetten. Hij vroeg de hand van Heléne, na vooraf den keizer omtrent zijn huwelijk opheldering verschaft te hebben. Kalm hoorde Heléne het voorstel van den graaf aan. Zij zou weldra twintig jaar worden. Het verschil van leeftijd vormde voor haar geen bezwaar. Zij zag in dit huwelijk, waarbij zij als voorwaarde stelde dat zij de Zwarte Bergen niet zou verlaten, in de eerste plaats eene gelegenheid, om aan het juk der dienstbaarheid te ontkomen, dat elke getrouwde vrouw in Montenegro wordt opgelegd en in de tweede plaats kwam zij in het bezit von een aanzienlijk fortuin, waarvan zij, wellicht sen behoeve van haar land, eenmaal een gepast gebruik zou kunnen maken. Wordt vervolgd NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Baimoelerwaard ïZoo hier zich een broeder Tsernogotsé verborgen houdt, dat hij mij, voor een Turk aanziende, niet doode, want ik ben een dochter van de Zwarte Bergen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1