Altijd in huis De ontsmettende, verzachtendeen heelende eigenschappen vaR Foster's Zalf maken deze onmisbaar voor huiduitslag, kloven, huid* vlekken, eczema, psoriasis, en de verschil lende voirnen van aambeien. Spoedige aanwending brengt weldra baat. Houdt Foster's Zalf altijd in huis; prijs fl.75 per doos, alom verkrijgbaar. Een botsing met een üsb«rg. Het reddende graan. Het stoomschip Seapool is vrij ernstig beschadigd te Chardiff binnengeloopen, na in den Atlantischen oceaan in botsing te zijn geweest met een ijsberg. De Seapool, die op de thuisreis was van Montreal met een lading graan, bevond zich in de nabijheid van Grand Banks ter hoogte van Newfoundland, toen de botsing plaats had. Met gebroken voorplecht, verbogen kiel en 24 verpletterde pantserplaten, begon het schip vol water te loopen. De kapitein seinde draadloos om hulp waaraan spoedig gehoor werd gegeven door het stoomschip Orduna. Bij onderzoek bleek echter, dat het graan in het voorruim zoodanig door het water was opgezwollen, dat het lek erdoor gestopt was en het schip dus geen gevaar meer liep te zullen zinken. Na de haven van St. John te zijn bin nengeloopen, waar de lading werd gelost, werd de Seapool voorloopig hersteld, waarna het schip de reis naar Cardiff aanvaardde. De moordeuaar ran Tisza gearresteerd. Ee moordenaar van den Hongaarschen president Tisza, de vroegere officier Czsernyak, is Zondag te Hamburg ontdekt en gearresteerd. Opper-Sileilë. Het district Groot-Strelitz is nog het tooneel van talrijke buitensporigheden van de Duitschers, die met bajonetten en gummistokken gewapend het platteland afloopen, de Poolsche bevolking aanvallen en eenzame huizen plunderen. Dikwijls hebben er aanvallen en plunderingen plaats onder de oogen van Duitsche officieren, die er kalm getuige van zijn. De Poolsche overheid heeft te Beuthen een nieuwe Duitsche samenzwering ontdekt, waarvan het doel was ongeregeldheden uit te lokken op het oogenblik dat de Opperste Raad zijn beslissing genomen heeft. Huiszoekingen bij verdachte per sonen ingesteld, hebben tot de ontdekking geleid van een geheime organisatie, die over machtige propaganda-middelen beschikt en tal van vertakkingen heeft onder het Duitsche element in het industrie-gebied. Bekende communisten waren in dienst van die organisatie, die hoewel zij gevoed werd uit alduitsche kringen, het niet versmaadde onder de bevolking een communistische campagne te voeren. De Paus en de hulp aan Rusland. De Paus heeft een brief gericht aan den kardinaal-staatssecretaris om aile chris telijke en beschaafde volkeren te verzoeken het hongerlijdende Russische volk edelmoe- diglijk ter hulp te snellen. De pest in Rusland. Men meldt uit Moskou, dat in de stad Astrakan de pest steeds sterker om zich heen grijpt. Gemiddeld sterven er per dag 30 personen. De regeering heeft een groot aantal quarantaine-stations opgericht en de heele stad in een omtrek van 400 werst door troepen laten afzetten. BINNENLAND. De depressie in den diamanthandel. Een van de takken van handel, die voor ons land en speciaal voor Amster dam van het grootste belang is, verkeert op het oogenblik in een bepaald noodlij denden toestand. Niet alleen de diamant industrie, doch ook de handel in ruw en geslepen krijgt met eiken dag minder be- teekenis, krimpt aanhoudend in. Bij een beschouwing over den diamant handel dient men echter allereerst onder scheid te maken tusschen den grooten en den kleinen handelaar. De groothandelaars die hun afzetgebied hebben in Parijs, Amerika, Australië, enz., wier wereldreizi gers hun overal afnemers verschaffen, zijn niet geworden tot een noodlijdende klasse. Doch de tweede categorie, de menschen, die voor hun afzetgebied aangewezen zijn op de diamantbeurs in Amsterdam, van wie slechts enkelen eens buiten de grenzen verkoopen, hun is het water tot de lippen gestegen. o Werkplaatsen stopgezet. Naar het Huisgezin meldt, zijn Maandag bij de firma Th. Houtman en v. d. Pas te 's Hertogenbosch, hunne werkplaatsen stop gezet, waardoor 180 arbeiders werkloos worden. - De feesten te Breda. Te Breda is een comité gevormd ter voorbereiding der feestelijkheden op 8 October bij de onthulling van het stand beeld van stadhouder-koning Willem III. Aan de verschillende vereenigingen is een uitnoodiging gezonden deel te nemen aan den allegorisch historischen optocht dien 't comité wenscht te organiseeren en aan den intocht van H, M. de Koningin. De tabaksbelasting. Het Ned. Corr. bureau te Den Haag verneemt dat het bericht van het U. D., als zou de minister van financiën voorne mens zijn, een wetsontwerp in te dienen tot intrekking van de wet op den tabaks accijns, absoluut ongegrond is. o Poging tot moord en zelfmoord. Amsterdam 8 Aug. Bij een huiselijke twist in den afgeloopen nacht heeft de 30-jarige H. L. zijn 25-jarige echtgenoote J. D. met een plank op 't hoofd geslagen. L. is daarna uit het raam gesprongen en voor dood opgenomen. Beiden zijn naar 't Gasthuis vervoerd, waar L. bereids is overleden. Een frissche dronk. De politie te Rotterdam heeft een vat in beslag genomen, welks inhoud bleek te bestaan uit karnemelk, waar zich een groote hoeveelheid kleine wormen in bevonden. Een melkverkooper ventte met het goedje. o Paruchutist verongelukt. De parachutist Hamer uit Twello is Zondagavond bij de vliegdemonstraties te Apeldoorn verongelukt. Hij sprong van 1000 M. hoogte, maar viel doordat de parachute weigerde. NederlandBelgië. Gezuiverde atmosfeer. Ter gelegenheid van de Wetenschap pelijke Vlaamsche Congressen, die te Mechelen worden gehouden, hield minister Franck een toegejuichte rede, waaruit wij de volgende zinsneden vermelden »Ik hoop dat de Nederlandsche congres sisten een boodschap naar hun land zullen meedragen, nl. onzen wensch voor goede nabuurschap, oprechte verstandhouding en hartelijke sympathie. »De Belg in het algemeen heeft niet vergeten, wat in Noord-Nederland voor de Belgische vluchtelingen werd gedaan. (Stormachtig applaus). o Treurig ongeval. Omtrent het verdrinken van een jong verloofd paar in zee nabij de uitspanning jOrarijezon onder Oostkapelle, meldt men Zondagmiddag waren twee heeren uit Vlissiogen, beiden tijdelijk opzichter bij de genie aldaar, met hun aanstaanden aan het strand. De heeren en het meisje van een hunner gingen zwemmen. Plotseling wer den zij door een groote golf overvallen. Een der heeren bereikte met groote moeite den wal de andere, G. geheeten, en zijn meisje, verpleegster in het gasthuis te Middelburg, werden niet meer gezien. De reis van de Kouingiii en de Prinses. Uit Kopenhagen wordt geseind Koningin Wilhelmina is Zondag te Sogn aangekomen en is van plan, naar Fmmar- ken door te reizen, om iets van het leven der Lappen te zien. De Koningin zal op haar bezoek aan de Zeeuwsche landbouwtentoonstelling te Mid delburg, op 15 September, vergezeld worden van den Prins en Prinses Juliana. Dat zal het eerste bezoek van de Prinses aan Zeeland zijn. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER van HEUSDEN, maakt bekend: dat op Donderdag 11 Augustus a. s., des voormiddags 10 uur, ten stad huize gelegenheid zal bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. Heusden, 8 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, H, J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De aanslag in den Hoofde- lijken Omslag is dit jaar voor de ingezetenen een minder aangename gewaarwording. Werd in 1920 het omrekeningscijfer op 2.5 gesteld, in 1921 moet het 3.1 zijn en het is te vreezen, dat het in de toekomst, nu eenige aangeslagenen door toevallige omstandigheden de gemeente verlaten heb ben, het procent nog hooger zal worden. De schelpschutterij »St. Blasius® alhier schynt weer op te leven. Het ledental werd vergroot en thans heeft het den schuts- boom van Heesbeen aangekocht, waarop weldra de oefeningen met nieuwen moed zullen beginnen. Bij de gehouden verpachtingen van toemaat in de omgeving van deze gemeente werd besteed van f420 tot f 130 per H A. en dat voor nog niet eens goede kwaliteit. Op de waard, tegenover deze ge meente, is het nagras zoo schaarsch, dat het niet wordt verpacht als toemaat, doch uitsluitend om er vee te scharen. Almkerk. De heer K. Punt, Burge meester dezer gemeente, geruimen tijd vertoevende wegens ziekte te Ginneken bij Breda, heeft heden zijn functie als zoodanig weder hervat. Donderdagavond j.l. hield de Bonds- ring »Altena« in de Ger. Kerk alhier hare zomervergadering. Door de heeren Van Herpen, van Andel en H. v. d. Stelt, van den Nieuwendijk (gem. Almkerk) werd een opstel geleverd, getiteld 1. »Als de zon opgaat in haar kracht® 2. »De ver loren Zoon®. Beiden onderwerpen werden op keurige wijze behandeld. Enkele dames hadden er voor gezorgd om deze avond zoo gezellig mogelijk te maken. Andel. Op het te Dalem gehouden concours verwierf de Gem. Zangvereen. »Sursum Cordaa een eerste prijs, terwijl de Gem. Chr. Zangvereen. »Heb dan de Waarheid en den Vrede lief« een tweede prijs ten deel viel, beiden in de 4de af deeling. Het 3-jarig zoontje van A. de L. kwam Zaterdag, terwijl het met andere kinderen aari 't spelen was, te vallen en brak daarbij een arm. Aalst. Mej. F. Straver, onderwijzeres alhier, heeft de benoeming naar de Nuts- school te Gorinchem aangenomen en voor die naar Aalburg bedankt. Bommelerwaard. In de vergadering van het gecombineerd college van den Bommelerwaard kwam aan de orde Besluiten van de polders Hedel, tot toekenning van f 40 gratifi catiën aan politiebeambten en aankoop van een huis, in totaal f 10.000, ten behoeve van den daar gestationneerden Veearts. Driel, tot toekenning van f 60 aan de geitenfokvereeniging Rossum, om in het belang van de fruitteelt aan den bijenhou der toe te kennen f 40. Deze besluiten zullen ter goedkeuring aan Ged. Staten worden opgezonden. Aan de orde komtvoorziening van water. De Voorzitter deelde mede, dat water voorziening voor Gameren, na plaatselijk onderzoek, onmogelijk isdoch dat het inlaten van water aan den Hurnschen molen bij Rossum zou kunnen geschieden. De kosten zullen bedragen voor het leg gen der pijpleidingen, het halen en weg brengen der machine etc. f 1100. Verder voor 12 uur pompen f 325 per dag, bij 24 uur pompen f 600 per dag. De ver bintenis wordt voor minstens een week aangegaan. De machine levert met één pomp 1600 M8 per minuut. Overwogen werd thans of de uitgaven voor 't District voor een proefneming voor de polders Rossum Hurwenen geoorloofd zouden zijn. De polders zijn groot 900 H.A. waarvan minstens 45 H.A. sloot. Wordt hier het water tot 1 Meter hoogte ingebracht, dan wordt dit een watermassa v>n 450.000 M8. waarvoor dus 9 etmalen gemalen zou moeten worden, en aangenomen dat geen deeltje water wegzakt, doch 't staat vast, dat het grootste deel zal wegzakken, en om dus water te houden weken lang gemalen zou moeten worden. Verder is het district wat zijn watergangen betreft niet ingericht op 't inlaten, alleen op 't uitlaten, van zelf dus zijn de sloten aan 't bovendeel het smalst. Andere polders zullen bij deze proefneming het zelfde eischen, dit geeft ontzaglijke geldelijke bezwaren. Breedvoerige gedachtenwisseling heeft thans plaats. Alle bezwaren worden onder 't oog gezien het resultaat der besprek n- gen is dat met 11 tegen 4 stemmen (v. d. Laar, Dingemans, v. d. Kaag en Kleber) wordt besloten geen proef te nemen tot inmaling van water te Rossum. Beneden-Langstraat. De hooiprijzen gaan geleidelijk omhoog en men besteedt reeds tot f40,per 500 K.G. Met het voeder voor den veestapel staat het er meer dan slecht bij. De weiden liggen dor en kaal en de akker is zoo droog, dat er geen knolgroen kan worden gezaaid met eenig succes. Capelle. J.l. Donderdag nam onze ge mengde zangvereeniging »Het Rozeknopje® onder leiding van haar eminenten directeur, den heer N. Sneyers uit Raamsdonksveer, deel aan het concours van den bond van gemengde zangvereenigingen, gehouden te Papendrecht en wist in de eerste afdeeling een eersten prijs te behalen met het respec tabel aantal punten van 248, 38 punten boven het vereischte aantal. Zoodra deze uitslag in onze gemeente bekend was, wer den de noodige toebereidselen gemaakt om de zegevierende vereeniging aan den trein van 8,38 af te halen. Het muziekgezel schap »Kunst na Arbeid® alhier was tegen dien tijd p het perron opgesteld en bij het binnenstoomen van de trein werd door de muzikanten het »Lang zullen ze leven® ingezet, direct gevolgd door het marsch- nummer »Le Dauphin®, waarna de zang vereeniging namens het muziekgezelschap geluk gewenscht werd door den president, den heer Adr. van Beek. Vervolgens nam de Voorzitter van »Het Rozeknopje® de heer W. G. Treffers het woord, die in een gloedvolle rede directeuren werkende leden feliciteerde met dezen uitslag en hun dank zegde voor den ijver en toewijding, die zij op de repetitiën en ook op het concours betoond hadden. Voorts bracht hij een woord van dank aan het muziekgezelschap voor de hartelijke ontvangst de zangver eeniging bereid en hij hoopte, dat beide vereenigingen steeds zooveel mogelijk hun best zouden doen tot heil van de toonkunst, waarna in optocht met de muziek voorop, onder het spelen van lustige marschen huiswaarts werd getogen. Ook wij kunnen niet nalaten deze vereeniging die het in korten tijd zoover wist te brengen op het gebied van zangkunst hartelijk te feliciteeren en spreken den wensch uit, dat zij steeds in bloei en groei moge vooruit gaan en zij nog vele lauweren mag oogsten voor de door haar te leveren prestaties op muzikaal gebied, alsmede dat er immer een goede samenwerking zal blijven bestaan tusschen muziek- en zanggezelschap en dat zij beiden voortdurend zich meer en meer kunnen verheugen in de belangstelling van het Capelsche publiek. Ook een woord van lof mag in deze niet onthouden worden aan den directeur en werkende leden van boven genoemd muziekgezelschap, dat in korten tijd zooveel goeds wist ten gehoore te brengen. A s. Zondag wordt op het voetbal terrein alhier de 3e serie-wedstrijd gespeeld, waaraan deelnemenT.S.V. uit Tilburg, Juliana uit Baardwijk, R.W.B. (combinatie) uit Besoyen en S.V.V. uit Sprang. Voor dezen wedstryd zijn uitgeloofd een zilveren lauwertak, als eerste prijs en een schild als tweede prijs. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier ds. B. v. d. Wal te Barrieveld. Jl. Vrijdag stierf bij den landbouwer W. B. R. een beste stamboekkoe, ter waarde van circa f 1000, terwijl jl. Maan dag bij den landbouwer J. V. een beste kalfkoe stierf. Voor genoemde landbouwers een groote schadepost. Dalem. Op het concours van den Bond van Chr. Zangvereen. »De Drie Provinciën®, op Woensdag 3* Aug. waarbij als juryleden fungeerden de heeren B. Diamant, van Rotterdam J. Hamel en J. Bonset, van Amsterdam, werden o.m. de volgende prijzen behaald: 4e Afdeeling, gem. koren 2e prijs met 269 punten »Door Eendracht sterk® te Nieuwaal. Ie pr. met 308 p. »De Lofstem® Rijswijk, le 327 Sursum Corda, Andel. 3e 246 De Lofstem, Genderen. 2e 262 d Soli Deo Gloria W'chem. 2e 269 Heb dan de Waarheid en den Vrede lief, Andel. 3e Afdeeling, gem. koren le pr. met 315 p. Hulleiuja, Werkendam. 2e Afdeeling, gem. koren le pr, met 343 p. Looft den Heere, Werkendam. Gameren. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier ds. Menkens te Scherpenzeel. Dezer dagen is het hooi in prijs steeds stijgende. Door den commissionair van Ballegooien wordt nu al tot f 40 per 500 K.G. besteed. Giessen. Onze dorpsgenoot, de heer A. A. Benders, legde vorige week met gunstig gevolg examsn Engelsch M.O A af. 's Gravenmoer. In de voorgaande week gehouden raadsvergadering werden na mededeelirtgen van eenige ingekomen stukken, aangeboden de rekeningen der Gemeente en van het Distributiebedrijf over- 1920 en vastgesteld de staat der oninbare en nog te verhalen posten over dat dienstjaar. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot opheffing van het Distributiebedrijf. Vastgesteld werd het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag en gewijzigd de gemeente begrooting over het loopende dienstjaar. Voorts werden besprekingen gehouden omtrent de verbouw der openbare lagere school, de wijziging van het belastingwezen, de regeling van het vervolgonderwijs, de uitvoering der vleeschkeuringswet, de hypo- theekverleening voor den woningbouw en het aangaan eerier geldleening voor de ver bouwing en uitbreiding der Christelijke school. Sprang. Thans is men druk bezig met het opruimen der ruïnes van den brand. Enkele huizen zullen spoedig worden op gebouwd. Daar door de Kroon de verordening op het sluiten van de herbergen op Zondag is vernietigd, zijn de café's in deze ge meente weer voor het publiek gedurende den geheelen Zondag opengesteld. A.s. Zaterdagmiddag zal alhier vanwege de Ring Tilburg van den Bond van J. V. op G. G. in het gebouw van de Chr. Volksbond een openbare vergadering ge houden worden. Een tweetal sprekers zullen optreden. Waspik. Het nieuwe gasthuis zal bin nen enkele weken reeds onder de kap komen, zoodat de oplevering wellicht op 1 Oct. a. s. zal kunnen plaats hebben. Onze harmonie nam Zondag jl. deel aan het festival te 's Bosch. In den Bosch werden verschillende nummers ten gehoore gebracht o.a. ook de concoursnummers van Breda waarmede ook veel bijval werd geoogst. Van den landbouwer W. Zijlmans geraakte een koe in den sloot. Toen er hulp kwam opdagen was het beest al ver dronken. Het vleesch werd echter voor de consumptie goedgekeurd. Onze vroegere dorpsgenoot de heer M. V, behaalde te 's Bosch het diploma boekhouden. Onze beide voetbalclubs Olympia en D.E.V.O. namen Zondag jl. deel aan de seriewedstrijden te Sprang. Eerst speelde Olympia tegen S.V.V. uit Sprang, uitslag 22. Na loting won S.V.V. Daarna kwam D.E.V.O. in het veld tegen Neer- landia uit Kaatsheuvel en won met 31. In de finale kwamen aldus D.E.V.O. tegen S.V.V., welken wedstrijd gewonnen werd door D.E.V.O. met 21, zoodat aan haar den eersten prijs werd toegekend. Aan de maatschappij tot detailverkoop van petroleum »De Automaat® is door B. en W. vergunning verleend tot het plaatsen van 2 kluizen tot berging van benzine, op het perceel sectie G No. 1156, terwijl aan W. Zijlmans vergunning werd verleend tot het plaatsen van een electromotor. De hooiperserij alhier die eenigen tijd heeft stil gestaan wegens het overlijden van den eigenaar, is thans weer volop in werking. Bedeelde perserij is aangekocht door de firma Boezer en Van Dongen. Wij wenschen deze firma alle goeds, wat voorzeker ook ten goede zal komen der verschillende arbeiders, die daar werkzaam zijn. Wijk. Behalve gedeeltelijke mislukking van den oogst, gebrek aan voedsel voor het vee, gebrek aan drink- en waschwaler, heeft "cle droge zomer hier ook nog een wateroorlog ontketend. De Polder van Aalburg heeft door ge regelde invloeiïng steeds overvloed van water, terwijl de Polder van Wijk zoo goed als droog ligt en de boeren het drinkwater voor hun vee aan de rivier moeten gaan halen. Dat deze dus jaloersch op Aalburg zijn ligt voor de hand. Op alle mogelijke manieren is reeds beproefd van Aaiborg water te krijgen, doch het Bestuur van het Waterschap beweert, dit niet te kunr.en missen en dan zelf zonder water te zullen komen. Daarop zijn de ingezetene van Wijk er toe over gegaan om de Aalburgsche Steeg, die de scheiding den Polder van Aalburg en Wijk vormt, door te steken, die daarop echter door de Aalburgers weer is dicht geworpen, welk spelletje zich geregeld herhaalde. Het geschil is thans zoover gevorderd, dat Vrijdagavond reeds klappen zijn ge vallen en de onbezoldigde rijksveldwachter B. een schot in de lucht loste. Indien de hoogere autoriteiten niet tusschenbeide treden is het te vreezen dat bij aan houdende droogte nog erger dingen staan te gebeuren. Nader vernemen we dat de polder van Wijk reeds voldoende van water is voorzien, terwijl de slooten in Aalburg nog vol staan. J.l. Zaterdag speelde een combinatie onzer Voetbalvereen. »D.V.O.® een vriend- schappelijken match tegen een veel sterkere combinatie van $Julianac (Baardwijk). Deze onfortuinlijke wedstrijd verloren onze Groen- Witten met 20. De wedstrijd werd op het Juliana-veld te Baardwijk gehouden. Znilichem, Voor een vacature aan de openbare school alhier hebben zich 8 sollicitanten aangemeld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2