SENORIO de 10 cents sigaar, MAGAZIJN nr. EER OM EER. Rook on. SUCCESMERK, U= Hinthamerstpaat 24, 's-BOSCH. «J Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4112. Zaterdag 13 Augustus. 1921. Til. int. 412. FEUILLETON. IMIILMANN's Ileeren- en fiinderkleeding. '•AND VAN ALTENA samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. DRAAGT Gorincheui. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Naar uit Parijs gemeld wordt, heeft de Opperste Raad zich bezig gehouden met den door hongersnood in Rusland geschapen toestand, waarbij besloten werd aan te dringen op de stichting van een internationale commissie, die belast zou zijn met het bestudeeren van de mogelijkheid om hulp te verleenen aan de hongerende bevolking van Rusland. Lloyd George verklaarde zich eens met Briand over de noodzakelijkheid om aan het Russische volk hulp te verleenen. Hij wees op de moeilijkheden van dit vraag stuk, want er zijn ongeveer 25 millioen inwoners getroffen door hongersnood en cholera. Het zal zeer moeilyk zijn, aan Rusland hulp te verleenen, als de Russische regeering geen faciliteiten verleent aan de Roode Kruisorganisaties. Vooral moest men het graan kunnen vervoeren, dat in sommige streken van Rusland aanwezig is, naar minder gelukkige streken, Bonomi beloofde de samenwerking van Italië, zoo ook deed de vertegenwoordiger van Japan. Harvey verklaarde, dat hij zich ter beschikking van de geallieerden hield om alle noodige inlichtingen te verschaffen voor de plannen van de commissie Hoover. Jaspar stelde voor de benoeming van een speciale commissie, die belast zou zijn met het vaststellen van alle noodige maatre gelen. 3) Zij nam dan ook het huwelijksaanzoek aan. Heléne had geen familie meer. Zij woonde bij den oudsten krijgsman van Cettinje in. Zij had bepaald, dat alles zou gaan, volgens Montenegrijnsch gebruik. De graaf moest haar door zijn afgevaardigden het glas wijn doen aanbieden en een appel, waarin zich een geldstuk bevond. Op den huwelijks dag, bij het krieken van den morgen, zag men vijf honderd ruiters, die een prachtigen witten schimmel, voor de jonge vrouw be stemd, met zich voerden, bij den graaf den afscheidsdronk gebruiken en dooreen vaandel voorafgegaan, vormden zij een prachtigen stoet, door Heléne naar den graaf afgevaar digd. Het waren allen krijgslieden te paard. De beide stoeten, want Poloscaï had er ook een naar zijn bruid gezonden, werden in een schijngevecht gewikkeld, schoten hunne geweren af, vereenigden zich daarna en keerden toen naar Heléne terug, die zij den schimmel en tal van andere kostbare voorwerpen ten geschenke aangeboden. Daarna steeg de bruid te paard. Zij Ten slotte besloot de Raad de st chting te bevorderen &an een internationale com missie, die belast zou zijn met het bestu deeren van de mogelijkheid van hulpver leening aan de hongerende Russische be volking. Wij hopen voor het lijdende Rusland, dat met het bestudeeren niet te veel tijd zal verloopen want de treurige toestand maakt direct ingrijpen hoog noodig. Beraadslaging op elk gebied had ver volgens plaats. Woensdag heeft Briand aan de leden van den Oppersten raad medegedeeld, dat de deskundigen in zake Opper-Silezië eerst om 7 uur 's avonds klaar zouden zijn met hun arbeid. Terwijl de opperste raad zich vanochtend bezig gehouden heeft met de Oostersche kwestie en 's middags met het toezicht op de militaire luchtvaart in Duitschland zijn de hooge geallieerde commissarissen in Opper-Silezië, generaal Lerond, generaal sir Harold Stuart en generaal de Maunes om half negen vanochtend op het mi nisterie van buitenlandsche zaken bijeen gekomen, tezamen met de deskundigen Fromageot Laroche, sir Cecil Hurst en Terre franca. De Temps zegt, dat de arbeid der des kundigen vooral ten doel heeft te antwoor den op de volgende vragen 4o. Welke zijn de landelijke en bij de steden gelegen gemeenten, die zich aan sluiten bij elk industrieel centrum van het Silezisch bekken 2o. Wat zijn de betrekkingen van die centra onder elkaar en wat zijn hun be zag er fier uit en nog lieftalliger dan te voren en was gekleed in een prachtig ge waad van zijde van Scutari, met lange ge borduurde mouwen. Op haar hoofd droeg zij een hapa, het zinnebeeld van maagde lijke onschuld. De graaf wachtte haar op. Zijn zwarte kleeding stak zeer af bij de schitterende uniformen der genoodigden. Toen zij af steeg, trad een staritjina haar tegen, met een jong kind in de handen, het symbool der ouderlijke plichten. Haar echtgenoot omhelsde haar. Het feest der gasten begon. Na den maaltijd werd water rondgediend waarin men te voren versche en gedroogde vjjgen had gelegd. En toen de genoodigden waren vertrokken, trokken de graaf Poloscaï en zijn vrouw zich in hunne vertrekken terug. Maar den volgenden morgen toen bij zonsopgang de ajevers den graaf en de gravin wijn brood, dunne weitekoek en ge roosterd brood brachten, zagen zij Heléne doodsbleek terug. Ongetwijfeld had zij ge weend. Het gelaat van den graaf, dat eerst zeer vriendelijk had gekeken, stond evenals tevoren streng, in zijn oogen lag iets minachtends. De dagen gingen voorbij. De koelheid, welke tusschen het echtpaar was ontstaan, jveranderde niet. Maanden verliepen er. Ze bleven even koud tegen over elkaar. De bewoners van Cettinje zeiden met de beeldspraak, die zij gewoon waren te bezigen ïHet is toch beter een trekkingen met de streken ten Noorden en ten Zuiden van het industrieel gebied De deskundigen hebben niet tot taak een plan voor een grenslijn te ontwerpen. Hun onderzoekingen moeten er toe strek ken de verscillende elementen te onder scheiden, waaruit het industrie-bekken be staat en het verband aan te wijzen tus schen die elementen onderling of van die elementen met streken buiten het industrie gebied. Wanneer de geallieerde regeerin- geh het rapport ontvangen zullen hebben, zullen zij het probleem beoordeelen, en zelf een beslissing nemen. Daar hef een beslissing van regeeringen is, zullen er zich natuurlijk politieke overwegingen bij doen gelden, waarover de deskundigen zich niet uit te spreken hebben. Inmiddels wordt uit Berlijn bericht, dat bij Rosenberg Poolsche benden over de grens drongen. De Polen werden door Duitsche politiebeambten en Engelsche terug gedreven, na een langdurig gevecht, waarbij de Engelschen verliezen leden. Uit Parijs wordt gemeld dat de opstand der Rif-bewoners tegen Spanje geen terug slag heeft gevonden in de Fransche zone. De stammen ten noorden van Taza heb ben de Fransche autoriteiten de verzekering gegeven van hun absolute loyaliteit. Meer naar het westen heeft Abdel Malek een aanval trachten te doen op de posten bij Ouergha, doch hij stuitte op krachtigen tegenstand van de stammen die het meest aan zijn invloed onderworpen zijn. Bij Ouezzan was een rondgang van een klein detachement Fransche politie voldoende om de orde te herstellen. Inzake de Iersche kwestie wordt uit Londen bericht, dat de minister van Justitie bij een beschouwing over den toestand in Ierland, deze had geleid tot de tegenwoor dige onderhandelingen, dat de pogingen der regeering om met geweld de beweging daar te onderdrukken zooals wel bekend was, groote teleurstelling hadden gebracht. Eenige weken geleden scheen er geen hoop de moeilijkheid te overwinnen, anders dan door nog krachtiger militaire pogingen. Toen kwam het bezoek des konings aan Ierland en weldra bleek, dat er mannen in Ierland waren van genoeg aanzien, en in staat en bereid om met de regeering te onderhandelen. Indien de regeering had geweigerd om in besprekingen te treden, dan zou dat hebben beteekend, dat wy voor onbepaalden tijd onze actie met militairen en politie moesten voortzetten en nog meer halve cent geluk, dan duizend ponden goud Zoo was de verhouding tusschen den graaf en de gravin Poloscaï, toen in Juni 4876 vorst Milan, het beruchte manifest uitvaardigde, tengevolge waarvan de Bos nische opstandelingen antwoordden, dat zij besloten waren, zich met Servië te ver eenigen. De Herzogowiniërs sloten zich toen bij Montenegro aan, waar Nikita de regeerende vorst, het voorbeeld van vorst Milan volgde. De oorlog werd verklaard, een godsdienst- en rassenoorlog. Serviërs en Montenegrijnen trokken nu tégen de Turken te velde. II. Overal in het land zag men groote bil jetten geplakt, oproepingen der regeering, om zich bij het leger, dat den Strijd zou aanvaarden, aan te sluiten. Er heerschte eene groote opgewondenheid. Onder het aanheffen van vaderlandsche liederen kon men eiken dag gansche troepen mannen de steden zien doortrekken. Do vrouwen antwoordden met haar krijgszangen. Alles was in rep en roer. Den 25sten Juni kwam een jongman te Cattaro aan om zich voor het leger te laten inschrijven. Overeenkomstig de bepalingen der inschrijving bracht de overheid hem onmiddelijk bij 'den zeeprefect, die hem volgens krijgsgebruik aan een scherp ver hoor onderwierp. De jongman gaf ten antwoord mannen daarbij gebruiken. Ongelukkig wees alles er reeds op, dat deze wanhopige noodzakelijkheid ons wachtte, maar zonder de goedkeuring van het volk kon zulk een groote en kostbare actie niet worden vol gehouden. Het is duidelijk, dat de macht van Groot- Brittanië, indien zij in 't werk gesteld wordt zonder genade, met de noodige kracht en opofferingen, een einde kon hebben gemaakt aan het oproer in Ierland. Maar wie kon zeggen, hoe lang dit kon duren en welke opofferingen van mannen en geld daarvoor noodig waren In deze omstandigheden was hij overtuigd, dat het Britsche parle ment en het land met overweldigende meer derheid zouden goedkeuren, dat de regeering had toegestemd in onderhandelingen. Omtrent het vrijlaten der gevangenen, zeide de minister, dat, nu de regeering eenmaal was besloten tot onderhandelingen het ook noodzakelijk was, dat zij de hinder palen voor de besprekingen uit den weg ruimde, en de vrijlating der gevangenen werd daarom toegestaan om de discussies te vergemakkelijken. Hij was overtuigd, dat, als de voorwaarden openbaar werden gemaakt, het parlement het er mee eens zou zijn. Terwijl de regeering zoo ver mogelijk gegaan was om tot een werkelijke verzoening te komen, had zij echter tevens onwrikbaar vastgehouden aan de voorwaarden noodig voor de levensbelangen en de veilig heid van het Britsche rijk. BUITENLAND. üe vredesonderhandelingen met Ierland. De Valera ontvangt de vrijgelaten afgevaardigden. Londen. De invrijheidsstelling van den Sinn Fein-afgevaardigde Mc. Keown ver oorzaakte te Dublin groote vreugde. De »Irich Independence® merkt hierbij op, dat door de invrijheidsstelling wordt aangetoond dat de Engelsche regeering niet alleen nog steeds hoffelijk tegenover haar vijanden kan handelen, doch tevens, en dit is belang rijker, dat zij gestuwd wordt door den wil tot vredesstichting. De Valera ontving heden in het stadhuis te Dublin alle in vrijheid gestelde Sinn Fein-afgevaardigden, die bij hun aankomst door een groote menigte werden toegejuicht. fflunutie-oiitploffiug in Japan. 200 Dooden en gewonden Parijs, 40 Aug. De Mantin® verneemt »Ik heet Jean Laurent. Ik ben Fransch- man. Ik ben vier en twintig jaar oud. Ik kom u vragen, of ge van mijn diensten als soldaat wilt gebruik maken. Ik wensch voor uw land te strijden.® De prefect nam hem nauwkeurig op. Het was een flink gevormd man, met een beschaafd uiterlijk en een ferme houding. Hij zag er bruingetint uit en droeg zwart krullend haar. Een dicht baardje verhoogde zijn gelaatskleur. Alles wees ten duidelijkste aan, dat wilskracht en moed in het hart zetelden. vWat heeft u toch doen besluiten hier heen te komen vroeg de prefect. ïDe wensch, om voor het heil der onder drukte volkeren werkzaam te zijn »En wat verlangt ge als ge teruggekeerd zijt Niets. Zelfs niet mijn soldij »Men heeft ons medegedeeld, dat gij door eene vijandige natie ons toegezonden zijt 1 Is dat waar?® Den jongman voer een rilling door de leden. Hij herstelde zich spoedig en antwoordde »Zie mij goed aan Er lag in deze woorden zooveel open hartigheid, dat de prefect nu niet langer twijfelde. Het was niet de eerste vreemdeling, die zich aanmeldde tal van anderen hadden zich reeds vóór hem laten inschrijven. Het feit, dat men tot het Fransche volk behoorde was op zich zelf eene aanbeveling. De uit New York, dat volgens aldaar ontvangen berichten, zich, in het munitie-depot te Hiresjima (Japan) ernstige ontploffingen hebben voorgedaan. Het aantal dooden en gewonden zou meer dan 200 bedragen. o Een bomaanslag die niet doorging. Door de bekentenissen van enkele ter roristen, die in de laatste dagen gevangen genomen zijn, heeft de politie in een land huis in het departement Tarragona een bom in beslag kunnen nemen, welke oor spronkelijk bestemd was in Juni jl. tijdens het passeeren van den exprestrein van Madrid, waarmede de minister van oorlog Eza naar Barcelona reisde door middel van electriciteit tot ontploffing gebracht te worden. De electrische inrichting had toen echter niet gewerkt, en er was besloten, dat de bom tijdens het bezoek van den minister van openbare werken La Cierva zou wor den gebruikt. Deze had echter van zijn voorgenomen bezoek aan Barcelona afge zien, en was dus zoodoende eveneens aan het gevaar ontsnapt. Ten slotte hadden de communisten den bom voorloopig voor andere doeleinden opgeborgen. De bom bevatte niet minder dan vijf kilogram dynamiet. Nog eens de warmte. De vFigaro® vergelijkt onze beproevin gen, dit jaar doorstaan, met het lijden van de menschen in 4556, waarvan de kroniek van den kannunik van Troo getuigenis aflegt Montenegrijnen waren het nog niet vergeten, dat in 4862 met toestemming van het kiezerlijk gouvernement, Frankrijk te hunnen behoeve een loterij had georganiseerd, waar van de opbrengst voldoende was, om twaalf duizend karabijnen aan te koopen. De president vervolgde vZijt gij in het bezit van wapens »Ik zal ze me aanschaffen »Een bataljon door een Franschman ge commandeerd kampeert in de omstreken van Riéka »De naam van dezen Franschman »Port-de-Bouc« »Het is een naam, dien men in Zuid- Frankrijk vindt® »Hij komt uit Toulouse.® ilk ook.® »Een reden te meer, om zich bij hem aan te sluiten.® ïDat geloot ik ook, Waar kan ik een paard vinden iOp de kade zijn er eenige te koop.® iDank u.® »God zij u nabij. De prefect gaf den jongman een wenk, dat hij kon vertrekken, Het was drie uur in den namiddig. Jean Laurent, die besloten had niet eerder dan den volgende morgen te vertrekken, maakte eene wandeling door Cattaro de heerlijke stad wier schoone ligging hij nu kon bewonderen. NIEUWSBLAD voor liet Land van HBüsdëa en Attena, de Langstraat en de Bommelerwaard JSIaar het Fransch. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1