Fa. ALiPH- HUPSCH Week's Inmaakglazen, Ketels, Saptoestellen en alle onderdeelen. >qfdpiji MiJnHARDT'^ Als sneeuw voor de zon Vughter straat 19. 's-BOSCH. TELEFOON 710. »Nooit maakte men zoo'n warmte en droogte mee, zoo dat in Juli de grond de voeten schroeide van hen, die barrevoets gaan.Men denkt van de hitte te ster ven en de eieren koken in de zon. Alle groente, uien, knollen, en alles in de tuinen is verbrand. Op St. Jan zag men op verschillende plaatsen de druiven groen worden. In vijf-en-twintig jaar heeft men niet zoo'n geringen voorraad haver, boonen en erwten meegemaakt als in dit jaar. In Augustus begon men den wijnoogst te houden de wijn was zoo goed, dat men ze dadelijk kon drinken. Yan Paschen tot Allerheiligen viel geen druppel regen...t Tot zoover de kroniek. Zoover zijn wij nog niet. Goddank Een algemeene spoorwegstaking iu Amerika. Aan den Raad van Spoorwegen, die thans te Chicago confereert, wordt het voornemen toegeschreven, de loonen te verlagen en den arbeidsduur te verlengen. De arbeidersaf gevaardigden in den Raad verklaren, dat in dit geval een algemeene staking zal worden afgekondigd. o— Opper-Silezië. De Duitsche gevolmachtigde in Opper- Silezië heeft de Britsche commissaris na mens zijn regeering zijn leedwezen betuigd, met de aanval van een Britsch regiment op Zondag 1.1. Hij gaf de verzekering, dat de wapens welke de Engelschen waren afgenomen zullen worden teruggegeven. o Griekenland. De bladen melden Het opperbevel heeft bepaald, dat de gebieden, die door de Grie ken zijn bezet en buiten de grensregeling in het verdrag van Sèvres vallen voortaan een onafhankelijke militaire eenheid zullen vormen, waar de Grieksche wetten van kracht zullen zijn. De kolenopbrengst van Spitsbergen. Op Spitsbergen zijn dit jaar 90.000 ton kolen geproduceerd, terwijl de opbrengst voor het a.s. jaar op 200.000 ton geschat wordt. Rutland's handel. Uit Moskou wordt gemeld, dat binnen eenige dagen de publicatie te wachten is, van het toestaan van den handel met het buitenland voor maatschappijen en vakver- eenigingen. Tot nu had ae volkscommis saris voor buitenlandschen handel het mo nopolie. Textielarbeidersstaking iu Italië. De Frankfurter Ztg. verneemt uit Rome dat een nieuwe ernstige staking in het textiel bedrijf aanstaande is. De fabrikanten zeggen wegens den ongunstigen toestand de loonverdragen op, waarop de arbeiders besloten in geheel Italië op 11 Aug. in staking te gaan. De petroleumbranden in Bakoe. Een bericht uit Moskou bevestigt, dat in de petroleumgebieden bij Bakoe een groole brand is uitgebroken. 18 Bronnen moeten in vlammen staan. De bewoners vluchten uit de streken die gevaar loopen. Het gebrek aan brandstof materiaal wordt hier door in Rusland nog erger. o Pinsk verbrand. Door een reusachtigen brand is de stad Pinsk in Wolhynië, die ongeveer 60.000 inwoners telt, bijna geheel in de asch ge legd. De toestand der bevolking is vree- selijk. Honderden families kampeeren in het open veld. Aan alle kanten woeden boschbranden. In Sovjet-Rusland. Uit Riga wordt aan het blad nPolitikenc bericht, dat volgens de Bolsjewistische bla den de Russische spoorwegen, die 't ver keer onderhouden met het Donetz-gebied en die de Oekraijne met Centraal Rusland verbinden, nog slechts voor drie dagen stook- materiaal hebben. Om een ramp te voor komen wordt alles wat brandbaar is in beslag genomen en wordt het reeds zoo sterk ingekrompen spoorwegverkeer nog meer beperkt, waardoor de toestand in het hongersnoodgebied nog erger wordt. De steenkoolindustrie in het Donsche gebied wordt door de beperking van het verkeer getroffen, omdat daardoor ook de aanvoer van levensmiddelen voor de mijnwerkers wordt bemoeilijkt. Uit betrouwbare bron wordt medege deeld, dat tot einde Juli circa 130,000 menschen aan cholera waren gestorven. De Amerikaansche gevangenen uit Rus land zijn, naar verluidt, de grens reeds Maandag gepasseerd. Brown en Carell, vertegenwoordigers van Hoover, zullen zorg dragen, dat de voor raden levensmiddelen, die in Baltische ha vens zijn opgeslagen, onmiddelijk onderweg gaan naar Rusland. BINNENLAND. Daling van vleeschprjjzcn 1 Volgens »De Vee- en Vleeschhandei« wordt in September een daliug van de vleeschprijzen verwacht. Vooral ten ge volge van den invoer van geslacht vee uit Denemarken gelooft men, dat de prijzen tot 90 80 ets. per pond voor eerste qualiteit vleesch zullen omlaag gaan. Drijvende mijn. Het stoomschip »De Dageraadhetwelk om 4 uur van den Helder naar Texel was vertrokken, passeerde op de reede van Texel eene groote mijn, welk vrij hoog boven water dreef, zoodat zij goed zicht baar waszij was geheel met schelpen begroeid. o Typhus. Te Baarn hebben zich, evenals te Ne- derhorst den Berg gevallen van typhu$» voorgedaan. In de laatste plaats zijn twee kinderen overleden. Volgens officieele opgaaf bedraagt thans het aantal typhusgevallen te Zwolle 68, (in één week een vermeerding van zes) het aantal sterfgevallen is thans gestegen tot tien. Het aantal typhusgevallen te Delft is weer toegenomen en tot 50 gestegen. Eergisteren is een 18-jarig jongmensch aan de ziekte bezweken. Woningen te veel. In de omgeving van de Staatsmijnnen Emma en Hendrik onder Heerlen, komen gaandeweg tal van arbeidswoningen leeg, zoowel van de bouwvereenigingen als van de Staatsmijnen. Boyendien zijn er in Hoensbroek en Brunssum nog tientallen woningen van bouwvereenigingen in aan bouw, zoodat eerlang meer dan 590 huizen in dit gedeelte van de mijnstreek onbe woond zullen staan. (L. K.) liet Rottcrdamsche stadhuis begint te scheuren. Nadat eerst verscheidene kleine scheuren in de deklijst van het hardsteenen base ment van het stadhuis te Rotterdam wa ren ontstaan, waarvan die links en rechts van den hoofdingang al op een minder gelukkige plaats zitten, is nu ook één hardsteenen blok in het basement midden door gescheurd terwijl in den linkerzijgevel zich mede scheuren van ernstiger aard gaan vertoonen. Op enkele plaatsen is de gevel afgescheurd van den bovenhoek der sousterrainramen naar den onderhoek van de vensters der hoofdverdieping. o Luchtvaart. Te Stockholm is een conferentie gehouden ter bestudeering van de mogelijkheid een luchtdienst in te stellej) tusschen Zweden, Denemarken, Duitschland, Nederland en Engeland. Nederland wordt vertegenwoor digd door de heeren van den Bergh van Heemstede, alg. secr. van de Int. Ver. voor Luchtverkeer en Albert Plesman. Gemaskerde inbrekers. Te Enschede hebben Dinsdagnacht twee gemaskerde inbrekers den nachtwaker van de tramremise overvallen. Terwijl de eene den nachtwaker met een revolver in be dwang hield, ontnamen ze hem de sleutels en stalen uit de brandkast ongeveer f 800 aan specie. Na de telefoondraad doorge sneden te hebben, poetsten ze de plaat. Zij zijn tot heden niet gevonden. De droogte. Een vroeger kerkhof bij Elahuizen (Fr.) eeuwen geleden door het water van de Finsen verzwolgen, is naar de »N. R. Ct.« meldt, door de droogte thans weer zichtbaar. o (lit Oost-lndië. Verdwaald in het oerwoud. Ee *Sum. Post« schrijft De bekende oüfantenjager Weber, vroe ger administrateur van Titian Oerat, is den 20sten van de vorige maand er weer eens op uitgetrokken, om zijn geliefde be zigheid. de jacht op gróf wild, ter hand te nemen. Thans, 17 dagen later, is de heer Weber nog niet terug gekomen, ter wijl men niet weet of zelfs gissen kan, waar hij zich bevindt. Als altijd, alleen vergezeld van één in lander, heeft hij zich in het oerwoud ge waagd, vertrouwend op zijn goed gesternte als Nimord en zijn buitengewone schutter- capaciteiten. Zijn boy, wien hij mededeelde op jacht te zullen gaan, verbood hij zulks te zeg gen aan vrienden of kennissen voor het geval hij langer zou wegblijven dan oor spronkelijk in zijn bedoeling had gelegen. Deze kloeke jager had voor slechts acht dagen mondvoorraad medegenomen, zoodat verwacht werd, dat hij binnen dien tijd zou terugkeeren. Het ligt voor de hand, dat hij dus verdwaald is in het oerbosch, wellicht bij het volgen van een spoor of bij de achtervolging van het aangeschoten wild. De staking van het Hotel-, Café- en Restaurant-personeel te Rotterdam. Volgens bericht van Horecaf te Rotter dam, is daar van geregeld posten geen sprake meer. Een enkele maal hebben nog wel eens ordeverstoringen plaats, waar toe voornamelijk kellners uit den Haag aanleiding gaven, maar die kunnen als na klanken van de staking worden beschouwd. Duitsche kolen voor Nederland. De Duitsche kolenuitvoer naar Nederland bedroeg in Juni 141.524 ton, wat aan zienlijk meer is dan de in de credietover- eenkomst bepaalde hoeveelheid. In het eerste halfjaar van 1921 bedroeg de totale uitvoer van Duitsche kolen naar Nederland 700.755 ton, tegen 802.412 ton in de zelfde periode van het vorige jaar. (Hbld.) Boefjes. Te Rotterdam zijn aangehouden vier jongens van 912 jaar, die haddeu inge broken in de Doelen en dear 21 flesscheri Oranjebitter hadden gestolen. Zij hadden deze verborgen in een pakhuis bij de Doe len, waar zij zich aan den inhoud der flesschen hadden te goed gedaan, met het gevolg, dat zij bij ontdekking allen dron ken waren. Op den goeden weg. De hengstenassocjatie in West-Brabant hebben zich vereenigd tot een bond. De eerste werkzaamheid van dezen bond is geweest het organiseeren van eeri fokpaar- dendag te Zevenbergen die naar wensch geslaagd is. Doodslag. Men meldt uit Princenbage d.d. 9 Aug. Aangaande den alhier onder Beek plaats gehad hebbende doodslag, kan worden medegedeeld dat 2 personen, nl. de 21- jarige M. F. en de 25-jarige A. N. bekend hebben, den verslagene L. met zware stukken hout (balken van een tonmolen) en die in beslag genomen zijn, te hebben geslagen, bij het schijnsel van een fiets lantaarn, die de 17-jarige J. F. droeg. Gisteravond werden de drie daders gedu rende 4J uur ten Raadhuize in verhoor genomen. Het sectieonderzoek had heden voormiddag plaats. Geconstateerd is dat aan L. twee slagen op het hoofd zijn toegebracht, waarvan eene zoodanig, dat de schedel is stuk geslagen. Eeu JIuseumdiofstal. In het begin van het vorige jaar werden uit het Kunsthistorisch Staatsmuseum te Weenen een aantal voorwerpen en kost baarheden, o. a. brillanten vermist, waar van de gezamenlijke waarde wellicht op een millioen geschat moet worden. Aan vankelijk gelukte 't niet te ontdekken hoe en door wien deze diefstal gepleegd was. Onlangs zijn eenige van de gestolen kost baarheden teruggevonden in het bezit van een meisje te Weenen, dat beweerde ze gekregen te hebben van iemand, met wien zij vroeger verloofd is geweest en die thans kantoorbediende te Amsterdam is. Deze kantoorbediende is op verzoek van de Weensche politie door de Amsterdamsche recherche aangehouden, en bevindt zich thans in het Huis van bewaring te Am sterdam. 't Is een zekere Erwin Back, wiens vader in verband met deze zaak in Weenen is gearresteerd. verdwenen de steenpuisten van den Heer J. W. ZUIDEMA te Uithuizer- meeden, na gebruik van de OP RECHTE WINSÜMER ZALF. Door 't gebruik van deze zalf worden steenpuisten, bloedvinnen, negenoogen, zweren en verouderde wonden geheel genezen. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en fl.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Hensden bij J. N, W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen -Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr.). Vergadering van den Raad der Gemeente NEDERHEMERT op Donderdag 11 Augus tus des n.m. 4 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer C. W. van Ommeren. Aanwezig de ledenv. d. Vliet, v. d. Werken, v. d. Kolk, Bakker, de Gaaij en Smits. (1 Vacature). De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen, die daarop zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Aan de orde Voorstel B. en W. verhooging jaarwedden Burgemeester, Secretaris en Gemeente-ont vanger. Dit voorstel luidt de jaarwedde van den Burgemeester te bepalen op f 2000, maximum f 2500,Secretaris f 2000. maximum f 2500,Ontvanger f 500, maximum f 700, Bij vereeniging der ambten 10 pCt^in mindering te brengen. De Voorzitter zegt dat de stemmen in de vorige vergadering over dit voorstel staakten en zal het thans nogmaals in stemming brengen. Vóór stemden de leden v. d. Vliet, v. d. Kolk en Smits tegen de leden v. d. Werken, Bakker en de Gaaij, zoodat de stemmen wederom staken en het voor stel dus verworpen is. De Voorzitter vraagt of een der leden ook een ander voorstel heeft te doen, waarop Wethouder Smits zegt, de zelfde regeling als door B. en W. voorgesteld te willen behouden voor de salarissen van Burge meester en Secretaris, doch bij cumulatie van het ambt van Burgemeester en Secre taris 20 pCt. in mindering te willen bren gen. De jaarwedde van den Gemeente- Ontvanger zou spreker willen stellen op f 300,maximum f 500, de Gaaij. Ik heb verschillende raads- verslagen gelezen, doch men is nergens boven het voorstel van Ged. Staten gegaan, dat wij daar nu boven gaan vind ik be zwaarlijk. v. d. Vliet. Verschillende gemeenten staan reeds boven het maximum, we zijn er hier altijd beneden gebleven. v. d. Werken. Ik vind he$ verschil van de jaarwedde yoor den Burgemeester nu niet zoo groot meer, om er over te blijven praten. Bakker. Ik vind het verschil van f 2000,- of f2500,wel groot en met de jaar wedde van den Secretaris is het ook zoo, zit het er hier dan zóó aan En waarvoor is het noodig de jaarwedde van den Ge meente-Ontvanger te verhoogen, diens werk zaamheden worden mindernaar ik hoor bedraagt het salaris te Bruchem slechts f 400,—. Voorzitter. Het voorstel is nu ook maar f500.maximum. Smits, De geheele gemeente was er mede ingenomen en gebaat dat een in gezetene tot Burgemeester was benoemd, nu is er toch niets tegen dat deze een be looning krijgt waarvan hij eenigszins kan bestaan. Bakker. Als de ambten van Burge meester en Secretaris vereenigd worden, wat binnenkort toch gebeurd, dan kan het toch wel. Smits. Dan wordt het salaris zoo wat gelijk aan de jaarwedde van de Hoofden der School, is dat nu zoo gek Bakker. Tegen de jaarwedde van de Hoofden wordt genoeg gesputterd, doch dat geven wij nietals de gemeente het moest geven zouden zij het niet hebben. Voorzitter. Ik zal het voorstel van Weth. Smits in stemming brengen, om de jaar wedde van Burgemeester en Secretaris vast te stellen op f 2000.maximum f2500.onder de bepaling, dat bij ver eeniging van beide ambten 20 pCt. in mindering zal worden gebracht, terwijl de jaarwedde van den Gemeente ontvanger zal worden gesteld op f 300.maximum f500.—. Dit voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem tegen stemde het lid Bakker. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering de stemmen staakten over het voorstel van het lid de Gaaij, om den ge meente-veldwachter een gratificatie van f 100 te verleenen. Spr. zou dit voorstel thans opnieuw in behandeling willen nemen. Wethouder v. d. Vliet meent, dat het in de vorige vergadering voldoende bespro ken is. de Gaaij. Het gaat hier niet over trac- tementsverhooging, doch alleen over een gratificatie, wegens de ziekte van zijn vrouw. Bakker. Ik meen dat we den man nu moeten helpen. Smits. In de vorige vergadering is reeds gezegd, hoe meer men toegeeft, hoe meer hij zal komen. v. d. Vliet. Hij is al meer met dit verzoek gekomen, reeds voor zijn vrouw ziek was, toen was Bakker tegen salaris- verhooging. Bakker. Als het over salarisverhooging ging zou .ik er nog tegen zijn. v. d. Werken. Als wij den man niets geven zal hij in groote zorgen komen, en wordt er in heel de gemeente over ge sproken. Al is hij niet goed voor zijn dienst, dan mag dit voor ons geen reden zijn, hem in armoede te laten zitten, hij is er en blijft er. Willen wij hem kwijt, dan is dit niet de weg, en moeten wij ons tot den Commissaris wenden. v. d. Vliet. We hebben al meer voor hem betaald, en mij dunkt dat hij met vrouw en een kindje van f 30 in de week best kan bestaan, er zijn er genoeg in de gemeente die minder verdienen, en er toch mede rondkomen. De Gaaij. Als die menschen met ziekte hebben te kampen betwijfel ik dat toch. v. d. Vliet. We hebben hem altijd verleend waarom hij heeft gevraagdik zou hem thans zelf willen laten zorgen. de Gaaij. Zijn vrouw is reeds ge- ruimen tijd ziek en het zal nog wei een tijdje duren eer zij hersteld is het is dus nu een ander geval en dan zou men hem er bij kunnen zeggen, dat hij nu tevreden moet zijn. v. d. Vliet. Dat is hem reeds eerder gezegd. De Voorzitter deelt mede, dat de veld wachter hem heeft gezegd, dat de ziekte van zijn vrouw, die thans in Utrecht wordt verpleegd, nog wel 4 5 maanden kan duren en zal het voorstel de Gaaij thans nogmaals in stemming brengen. Vóór stemden de leden v. d. Werken, Bakker en de Gaaij, tegen de leden Smits, v. d. Vliet en v. d. Kolk, znodat het voor stel is verworpen. De Voorzitter zegt, dat de agenda thans is afgewerkt en vraagt of er ook nog een beslissing genomen moet worden omtrent de gemeente-weide. Het lid de Gaaij zou B. en W. willen machtigen, daarmede naar eigen goeddun ken te handelen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigt het lid de Gaaij er de aandacht op dat de slachter van Aalst de geslachte varkens altyd in het gezicht van den openbaren weg plaatst. Het is spreker zelf reeds overkomen, dat zijn paard -er van schrikte en hedenmorgen hoorde hij dat een ander ingezetene het zelfde was overkomen. De Voorzitter zegt dat de politie-verorde- ning verbied om de geslachte varkens in het gezicht van den openbaren weg te plaatsen hij zal daarom den veldwachter opdracht geven, hierop te letten. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. verdwijnt binnen een kwartier door I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2