Fa- ALPH. HUPSCH Week's Inmaakglazen, Ketels, Saptoestellen en alle onderdeelen. De opgezwollen vinger Vughter straat 19. 's-BOSCH. TELEFOON 715. Scheepsramp in Aehter-lndië. Een schip van de Eastern Shipping Cy., de »Perlis«, is verleden week Woensdag in een storm nabij Poelo Pénang (Achter- Indië) verongelukt. Van de opvarenden, 37 man scheepsvolk en 11 passagiers, allen inboorlingen, hebben slechts 15 hun leven kunnen redden. De kapitein en zeven man werden in uitgeputten toestand uit een reddingsboot opgenomen. De andere overlevenden wisten, gesteund door reddingsboeien of planken, naar een eiland op twee mijl afstand te zwemmen, waar zij, na acht uur met de golven te hebben geworsteld, aankwamen. Op het eiland leefden zij van schaaldieren en wilde tamarinde. Vrijdag 11. werden zij gered door een passeerend stoomschip, waarop men hen opmerkte, toen zij met kledingstukken wuifden. "binnenland. De reis ran de Koningin. De Koningin en de Prinses hebben, naar de »N. R. C.« verneemt, van de reis naar Noorwegen veel genoten. Herhaal delijk heeft de Koningin verklaard, dat Zij bijzonder voldaan was. Zoowel Hare Majesteit als de Prinses zagen er bij aan komst hier gebruind en opgewekt uit. De Koningin heeft zich gedurende de reis veel bezig gehouden met teekenen en schilderen. De mooiste punten van de Noorsche fjordenkust heeft Zij in beeld gebracht. De motorboot heeft goede diensten ge daan voor het rondvaren in de fjorden en ook hebben de Koningin en de Prinses verscheidene tochtjes aan land gedaan, per auto maar ook in de typische Noorsche karretjes, de kariols. Uit Grave wordt gemeld In de rivier de Waal worden vele doode zalmen aangetroffen. Men schrijft dit toe aan verontreiniging van het water door den zeer lagen stand. Het water staat hier zeven Meter beneden het hoogste peil in het voorjaar 1920 1 Voorbeeld tot luinigheid. De gemeenteraad van Westzaan heeft besloten, het presentiegeld voor de raads leden af te schaften. De vroede vaderen zullen zonder vergoeding hun taak waar nemen. Opheffing van de Pasrisa. Van 15 September af zullen de consulaire visa voor Belgische en Nederlandsche on derdanen worden opgeheven. Aangenaam gezelschap. Te Nijkerk vond een landbouwer een nest met jonge bunzings in zijnbed. Hij had al dikwijls onraad bespeurd, doch in de meening, dat het muizen waren, had hij zoo nu en dan maar eens aan zijn beddegoed geschud en dan werd het weer stil. De man was dus wel dierlijk gezelschap in zijn bed gewend. Tilburgscke Crediet- en Ëffocteubank. Men meldt uit Tilburg Het parket uit Breda heeft met den commissaris van politie onderzoek gehouden ten kantore van de Tilburgsche Crediet- en Effecten bank. Na afloop van het on derzoek werden de twee directeuren gear resteerd. De spaargelden in gevaar! Uit Winschoten wordt aan het Volk ge meld Groote ongerustheid heerscht er te Win schoten bij de inleggers van de Spaar- en Voorschotbank. Het bestuur schorste toch den boekhouder, den makelaar J. W. Bödeker en kondigde heden o.a. aan ïHet bestuur van de Spaar- en Voor schotbank te Winschoten brengt ter alge meens kennis, dat in overleg met de com missie van toezicht krachtens art. 31 van het Huishoudelijk Reglement alle uitbetalin gen tot 22 September 1921 gestaakt worden, c Het kantoor, totdusverre ten huize van genoemden B. gevestigd, is verplaats naar een der lokalen van de Nutsbewaarschool. Ridderspelen te Amsterdam. Naar wij vernemen zullen de Ridder spelen, door de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak te geven, des avonds op het IJsclub terrein worden gehouden. Er zullen 225 personen aan deel nemen o.a. Ridderstoeten met compleet gevolg, de Hofstoet van den Prins van Anjou, bestaan de uit veertig paarden, 8 minnezangers, 8 klaroenblazers, 12 toernooiridders in harnas met lans. Het programma vermeldt ook nog Spie gelgevechten, Springrijden, en een omme gang van den geheele stoet over het terrein. Dit alles wordt opgeluisterd door twee muziekcorpsen. Het' geheel staat onder leiding van den heer Henri Brondgeest. o De petroleumprijs. In ons land is men aangevangen larnp- petroleum voor de Koninklijke Shellgroep aan het publiek te verkoopen. Dit is de eerste maal sedert het bestaan der 9Koninklijke*, dat door haar of door haar combinatie lichtpetroleum in Holland ten verkoop wordt ingevoerd. In dit verband is het merkwaardig te constateeren, dat de prijs voor lampolie, welke hier te lande in Mei nog 21 cents per liter bedroeg, thans, nadat de Konin klijke Shell haar intrede op de Nederlandsche markt heeft gedaan, teruggegaan is tot 14 cents per liter. van den Heer W. SMIT te Wester- riielend, was na 't gebruik van de OPRECHTE WINSÜMER ZALF na 4 dagen volkomen gene zen. Gezwellen en wonden van aller lei aard, zwerende borsten, open beenen, brandwonden genezen spoedig door de Oprechte Winsamer Zalf. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f 1.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Hensden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt VBosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen -Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Dinsdag 23 Augustus, nm. half vier. Voorzitter WelEdelAchtb. Heer Punt, Burgemeester. Secretaris de WelEd. Heer v. d. Wiel. Aanwezig Heeren de Jong, Groene- veld, Buizer, Middelkoop, Ottevanger, v. d. Meijden. De Voorzitter opent de vergadering, leest het gebed, en verzoekt daarna de Secr. de notulen van de vorige vergadering voor te lezen die hierop onveranderd worden goedgekeurd. Den Raad wordt aangeboden de gemeen- terekening over 1920. Er wordt een com missie benoemd bestaande uit de heeren de Jong; Groeneveld en v. d. Wal om deze na te zien. Aan de orde ingekomen stukken. Een schrijven van Heeren Ged. Staten dezer provincie waarin zij den Raad be richten hunne goedkeuring aan het raads besluit betreffende de opheffing der O. L. school te Uitwijk te verdagen. Een schrijven van verschillende ouders aan den Ippelschendijk (gemeente Almkerk) welke hunne kinderen ter school doen gaan in den Nieuwendijk. Daar minstens 60 kinderen die school bezoeken, verzoeken zij den raad om deze school naar den Ip pelschendijk te verplaatsen, met bijgaand schrijven van W. Noot loos Wz., waarin hij den raad verzoekt op bedoeld adres gunstig te beschikken. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten dit adres op een volgende vergadering te behandelen. Een adres van P. A. Nieuwenhuizen en anderen te Uitwijk, waarbij zij den raad verzoeken, om het reeds lang genomen plan tot het bouwen eener openbare school op de plaats daarvoor aangewezen, ten uit voer te brengen. Door den Raad wordt op voorstel van B. en W. op dit adres nog geen beslissing genomen. Naar aanleiding van een schrijven der gezondheidscommissie te Heusden betref fende overtreding van art. 6 der Bouwver ordening dezer gemeente, doar C. Heistek te Nieuwendijk, die een schuurtje binnen een afstand van 1 meter van het naastbij zijnde perceel heeft gebouwd, wordt door den Raad op voorstel van B. en W. be sloten aart Heistek ontheffing van dit arti kel te verleenen, op voorwaarde dat hij langs de schuur een cementen goot maakt. Een schrijven van den heer A, Groene veld alhier, waarin hij den raad mededeelt te bedanken als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen diensten wordt besloten eervol ontslag te verleenen. In zijn plaats wordt benoemd de heer P. L. Koekkoek. Een schrijven van den Voorzitter van het Waterschap de Alm en Gastel, waarin hij den raad bericht, gedeeltelijk te willen bijdragen in de onkosten voor de verbouwing van de Almburg, zulks in verband met de scheep vaart. Bij het opmaken van eene begrooting der werkzaamheden zou moeten blijken, wat in deze gedaan zou kunnen worden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een en ander te onderzoeken en de ge meenteopzichter de Later eene begrootirig voor de verbouwing te laten opmaken. Een schrijven van A. Bezemer en C. v. Mastricht alhier, betreffende aanslag H. O. 4920. Eerstgenoemd adres komt niet in be handeling, daar deze aangelegenheid reeds is afgedaan. Op voorstel van den heer Ottevanger wordt besloten aan adressant een afschrij ving van f 10 te verleenen. Een schrijven van den heer G. Dekker alhier, waarin hij den Raad mededeelt zjjn benoemingtot Gemeenteraadslid aan te nemen, waarna de Voorzitter aan de hee ren OLtevanger, Buizer en v. d. Meijden verzoekt de geloofsbrieven van den heer Dekker te onderzoeken. De heer de Jong vraagt inlichtingen aan den Voorzitter, op welken grond een lid van den Raad moet benoemd worden, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit in de vacature Snoek moest geschieden. De heer de Jong vraagt of den Voorz. dan niets bekend is aangaande de uitspraak van den Hoogen Raad. Spreker bezigde deze uitdrukking herhaaldelijk, doch be doelde daarmede den Raad van State, en geeft te kennen, dat voorzichtigheid wel is aan te bevelen om in de vacature Snoek te voorzien. De Voorzitter meent, dat nu alleen aan de orde is het onderzoeken van de Ge loofsbrieven van G. Dekker, en verzoekt de heeren daartoe over te gaan. Bijgestaan door den Secr. wordt daaraan voldaan. Daarna wordt bij monde van den heer Ottevanger door genoemde heeren mede- deeld, dat de bedoelde geloofsbrieven in orde zijn. De Voorzitter dankt de commissie voor hunne bereidwilligheid, en verzoekt den Raad over de toelating van het nieuw benoemde lid te besluiten. De heer de Jong zegtik ben er tegen en geef in overweging eerst eens by den Raad zan State te informeeren. De heer Buizer is ook van meening niet tot toelating te besluiten, en eerst eens te onderzoeken, daar de eene fout niet over de andere moet gemaakt worden. Besloten wordt de toelating van het Raadslid Dekker te verdagen, en advies in te winnen bij den Raad van State. Heeren Gedeputeerde Staten maken an dermaal bezwaar om de Gemeenterekening van 1919 goed te keuren, omdat blijkt dat het salaris van den Burgemeester, Secretaris en Gemeenteontvanger nog niet ten volle is uitgekeerd. Naar aanleiding hiervan zegt de Voorz. ongeveer het volgende Voor en aleer over te gaan tot behan deling van deze nota, voel ik mjj gedron gen naar aanleiding daarvan een enkel woord te zeggen, 't Spijt me dat ik in deze zaak persoonlijk zoo nauw betrokken ben, maar dat is niet anders. En aan gezien ik in de allerlaatste plaats hier zit om mijn eigen belang te verdedigen, doe ik 't met eenige schuchterheid, maar toch ook met volle vrijmoedigheid, omdat 't ook een gemeentebelang geldt. Daar ik tot heden niet in de gelegen heid was mij persoonlijk te uiten over deze onverkwikkelijke kwestie, grjjp ik dit oogenblik aan om daaraan nu gevolg te geven, 't Is wel een zeldzaamheid in de geschiedenis der gemeenten, dat een Burg. een gemeenteraad in rechten moet aan spreken, wegens 't niet uitbetalen van een gedeelte salaris, hem wettelijk toekomende. Zeer ongaarne nam ik, als ik 't zoo eens mag uitdrukken, tot dit paardenmiddel de toevlucht. Zooals u bekend is hebben èn Gedep. Staten èn ik zelf u trachten te bewegen alsnog op uw besluit terug te komen. Niets echter heeft gebaat. Nog eens ge zegd zeer noode deed ik dezen stap, maar uit 't oogpunt van recht en billijkheid, en gelet op de finantieele schade mij be rokkend, ook in verband met mijn pen sioen, meende ik niet anders te kunnen en mogen handelen. 't Heeft roe altijd bevreemd, welke motieven oorzaak waren en deden over gaan tot dezen stap. Schuilt hier soms een addertje onder het gras, en was het persoonlijke mede een drijfveer hier, dieu deed afzwerven op dit heillooze pad Als ik de notulen naga waarin wordt gehandeld over deze zaak vind ik voor dit vermoeden grond. Vooral als ik beluister den diep krenkenden toon van zoo'n werk kracht als de Burgemeester is toch vol doende betaald. Als men goed indenkt, dat dit gezegd werd in afwezigheid van den betrokken persoon en tijdens zijn ziekteverlof kan men voelen het beleedigende, het grievende, het onbarmhartige. Straks leest dit het nage slacht en ik acht mij verplicht met ver ontwaardiging die beschuldiging van mij af te werpen. Ik zal de laatste zijn mij zelf te prijzen. Met veel gebrek heb ik hier gearbeid, maar zelfrespect dwingt mij te zeggen dat ik vóór mijn krankheid in mijn ambt als Burgemeester meer gedaan heb dan ik moest. Waar zult ge vinden een Secretarie waarop in de allermoeilijkste jaren die men ooit beleefde, is gewerkt met minder perso neel dan voor den oorlog Gij naamt, door de administratie van het levensmiddelenbedrijf den eenigen ambtenaar ter Secretarie op te dragen, voor een groot deel den wettelijk mij toekomenden steun weg. Gij hebt misbruik gemaakt èn van de goedheid van v. d. Wiel èn van zyn lichaamskracht. En 't mag een wonder heeten, dat de zware last, ook hem op de schouders gelegd, niet te zwaar is geworden. Duizende guldens hebt ge zoodoende kunnen besparen, gelet op 't geen andere gemeenten in dien tijd moesten uitgeven. Bij dit geschetste beeld komt nu te beter uit de schrille tegenstelling van de uit drukking zoo'n werkkracht is voldoende betaald. Ik zal laten rusten 't geen ik hier en daar nog meer aantrof in de notulen over mijn persoon van krenkenden aard. Om terug te komen op bedoelde kwestie vermoed ik dat onkunde met de Wet hier ook een rol in speelde. Volgens de be trekkelijke art. der Gemeentewet worden de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger door Gedep. Staten nadat de Raad is gehoord onder Kon. goedkeu ring vastgesteld. Dus niet door den Raad maar door Gedep. Staten worden die jaar wedden vastgesteld. De Raad wordt daar over enkel gehoord. Dat alles is in acht genomen. Al hoor ik iemand over een zaak, daarom behoef ik zijn ad vies-nog niet te volgen. Dus enkel en alleen Gedep. Staten stellen de jaarwedde vast en achtpn zij dat noodig, ook met terugwerkende kracht. De Wet laat mijn inziens in dezen niets aan duidelijkheid te wenschen over. Alle Ge meentebesturen in Brabant waren ook van dit oordeel, alleen de Raad van Almkerk was een andere meening toegedaan. In 't belang der Gemeente met 't oog op den goeden naam der Gemeente, geef ik u dan ook den welgemeenden raad, keer terug op 't heillooze pad nu ingeslagen, 't Zou getuigen van moed en verstand om op den reeds ingeslagen verkeerden weg terug te keeren. De heer Buizer thans het woord vra gende zegt, dat het hem spijt dat de Voorzitter zoo beschuldigend over den Raad spreekt. Spreker weoscht er echter niet verder op in te gaan, maar wenscht zake lijk te blijven. In den breede betoogt spreker (waarvan wij in kort hiervan den inhoud aanstippen), dat wanneer men zich op Antirevolutionair standpunt plaatst zich met alle macht moet verzetten tegen een Wet waaruit zoo'n oud Liberalistische geest ademt, en die de Gemeente eenvoudig maar verplicht zooals de Hooge Autoriteiten adviseeren. De Voorzitter antwoordt hierop den heer Buizer dat zijns inziens een goed antire volutionair 't zich ten plicht moet rekenen de wet uit te voeren zooals ze daar ligt. Een verzet als de heer Buizer bedoelt, noemt spreker niet Anti-, maar Revoluti onair. De heer Ottevanger spreekt ongeveer in gelijken zin, daarbij wijzende op verschil van meening van Ged. Staten van Zeeland, die zich tegen terugwerkende kracht van een jaarwedde uitspreken en Ged. Staten dezer provincie, die voor terugwerkende kracht van jaarwedden zijn. Ook is het bij spreker nooit tegen den persoon van den burge meester gegaan. De raad is in deze aan gelegenheid niet van meening veranderd. Bij de gebruikelijke rondvraag zegt de heer de Jong, dat het naar aanleiding van eene rekening van den heer Derkse van Gorkum inzake werkzaamheden aan het electrische licht alhier noodig is, een des kundige aan te wijzen, die eerst eens na gaat wat door Derkse is gedaan. Spreker heeft den indruk dat genoemde persoon veel sigaren rookte, veel melk dronk en fietsen voor anderen repareerde. Nog wil spreker voortaan op het convocatiebiljet vermeld zien, wanneer er belangrijke onder werpen te behandelen zijn. De Voorzitter zal een en ander in over weging nemen. De heer Ottevanger dringt aan op de benoeming van een tijdelijk wethouder. Na eenige discusie wordt als zoodanig besloten en wordt de heer Ottevanger als tijdelijk wethouder benoemd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Een niet alledaagsehe vangst viel Woensdag den amateur-visscher, den heer P. Verheij, ten deel. Hij ving n.l, een z.g. maart-karper, die eene lengte had van 50 c.M. en breed 49 c.M. en 5Va pond woog. Een jongetje, gelogeerd bij de Wed. Van Herpt, maakte achterop een motorfiets een uitstapje mede. Hij kwam te vallen, geraakte met zijn been tusschen het wiel en werd een eind medegesleurd. Het ge volg was een gapende wond aan zijn knie. Bij de dcor het College der Gods huizen gehouden verpachting van bouw en weilanden, was de opbrengt veel hooger dan vorige jaren. Bij het bouwland was het verschil, sints de verpachting in 4946, circa 65 pCt. hooger en bij de toemaat of naweide sints het vorig jaar circa 30 pCt. hooger. Alles gevolg van gebrek aan veevoeder. Werkendam. De tentoonstelling van »Floralia« zal gehouden worden 44 en 45 September a.s. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heeren A. Blokland, C. H. Bogers, A. G. v. Duist, J. Egas, P. Cornet, C. C. Kie- boom, Jobs. Schaddelee, J. C. Visser en A. Vos. Almkerk. Naar wij vernemen heeft de Heer J. C. Ottevanger alhier zijn be noeming tot wethouder dezer gemeente, aangenomen. De heer G. Dekker heeft zijne benoeming tot lid van den Raad dezer gemeente aangenomen de Heer Dekker behoort tot de vrij Chr. Historische partij. Met de werkzaamheden tot het leg gen van een kabel voor 't electrische net in deze gemeete, wordt de volgende week een aanvang gemaakt, beginnende te Dussen. Bij het slichten van een loopgraaf langs de gantelsteeg alhier werd tevens een beknopte verblijfplaats van een gezin bestaande uit man vrouw en een kind op geruimd, de man had in die loopgraaf bij gebrek aan een woning een gat gegra ven, thans vertoeft hij met zijn gezin en huisraad op den openbaren weg, en is hulp bij deze zeer noodzakelijk. Capelle. Zondagmiddag nam onze voetbal vereeniging Excelsior met een com binatie eerste en tweede elftal deel aan de eindwedstrijden van den grooten seriewed strijd, uitgeschreven door de voetbalver- eeniging D.E.V.O. te Waspik. In de finale speelden onze geelzwarten tegen Olympia I uit Waspik, welke wedstrijd eindigde in het voordeel van Excelsior. Stand 30. In de demi-finale speelde Excelsior tegen Vitesse uit Geertruiden berg. Deze wed strijd werd gestaakt tengevolge eener ge weldige regenbui. De stand was toen 40 in het voordeel van Excelsior, waar door haar den eersten prijs, een zilveren lauwerkrans, werd toegekend. Zondag 1.1. gaf onze gemengde zang- vereeniging Het Rozeknopje* onder leiding van haar directeur, de heer N. Snyers, uit Raamsdonksveer in samenwerking met het muziekgezelschap uit Raamsdondsveer een uitvoering in den tuin van het hotel Santbergen te Geertruidenberg. De zang nummers werden ondanks het feit dat

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2