Alle jeukende huidkwalen als eczema, uitslag, netelroos, acne, win» terhanden enz en ook lichte kwalen als zadelpijn, insecten beten, kloven enz. worden geheeld door aanwending van Foster's Zalf. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijg baar. Ongeregeldheden te Jlünchen. Een doode en een gewonde. Bij de demonstratie-vergadering tegen de duurte, die Vrijdagavond heeft plaats gevonden, is het niet tot de ernstige on lusten gekomen, waarvoor men aanvanke lijk gevreesd had. De politie had uitge breide maatregelen getroffen. Het kwam slechts tot kleine botsingen en op de Karls- platz tot een schietpartij, waarbij een der demonstranten gedood en een ander zwaar gewond werd. Een spoorwegramp in Italië. 30 dooden, 100 gewonden. Te Mogiano bij Rome heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, tot dusver werden reeds 30 dooden onder de verbryzelde wagens vandaan gehaald. Men denkt, dat er meer dan 100 gewonden zijn, waarvan velen ernstig zijn gekwetst. Y(jf personen verbrand. In het huis van den boekhouder Chinger, te Hagenau aan het meer van Constanz, zijn bij een hevigen brand, die daar was uitgebroken. Chinger zelf, diens vrouw, zijn beide kinderen en een logeergast in de vlammen omgekomen. Struikroorers in Frankrtyk aan het werk. Dezer dagen zijn op klaarlichten dag en op den openbaren weg, 18 kilometer van Marseille, zeven groentekooplieden bij hun terugkeer van de markt door een bende bandieten aangevallen, die met geweren, revolvers en messen gewapend waren. Zij vuurden van uit het kreupelhout op de paarden der marktbezoekers, doodden deze, en sprongen daarna uit hun schuilhoek te voorschijn, om de onthutste gardeniers van de opbrengst hunner op de markt verkochte producten te berooven. Daarna trokken zij verderop, legden zich andermaal in hin derlaag en beroofden op dezelfde wyze 5 andere kooplieden van hun hebben en hou den. De geheele politie van de streek is gemobiliseerd voor de achtervolging der bandieten. Op de plaats van den overval werden geweerpatronen gevonden, welke er op wezen, dat de roovers gewapend waren met Mauser-geweren, zooals bij het Duitscher leger in gebruik waren. De Duitsche republiek in gevaar. Tegenover een vértegenwoordiger der ^Frankfurter Zeitung* sprak de rijkskanse lier dr. Wirth als zijn meening uit, dat de binnenlandsche politieke toestand zeer ernstig was en de republiek in gevaar ver keerde. De demagogie, die de maatschappij wil ontbinden, zal uit alle macht worden bestreden. o Een paar oudjes. In Demerara (Br. Guyana) is dezer dagen een echtpaar gestorven dat een bijzonder hoogen leeftijd bereikte. De man, John d'Arbreu geheeten, bracht het tot den res pectabelen ouderdom van 105 jaar, terwijl zijn vrouw, die een week later stierf dan haar echtgenoot, den 100-jarigen leeftijd haalde. BINNENLAND. Veelbelovend jongmensch. De 20-jarige Hagenaar, die zijn vader voor f 1000 bestal en van wiens arresta tie te Rotterdam melding gemaakt is, blijkt nog meer op zijn kerfstok te hebben. Hij had een motorfiets gekocht, waarop hij 't land doorreisde. Te Assen verkocht hij de motorfiets voor f850, maar toen de koop gesloten was, wist hij weer met den motor er van door te gaan. Te Amsterdam han delde hy insgelijks. (■een loonsverlaging van ambtenaren. In kringen van Haagsche ambtenaren doet het hardnekkige gerucht de ronde, dat de regeering, ten einde tot bezuini ging te geraken, zou hebben besloten, de salarissen der ambtenaren in minima en maxima met 10 pet. te verlagen. »Het Volk* heeft naar aanleidiug hier van inlichtingen ingewonnen, en deelt nu mee, dat te alleszins bevoegder plaatse van een dergelijk voornemen der regeering niets bekend is. Familieleden van den ex-keiier naar Doorn. De hertog en de hertogin van Bruns- wijk zullen naar de »Lokal Anzeigerc mededeelt, naar Doorn verhuizen. De keizer voelt zich na den dood van de keizerin zeer eenzaam en mist het familieleven. Hij heeft daarom zijn dochter en schoonzoon verzocht, bij hem te komen wonen. Behoorltyk nachtverblijf. De Rotterdamsche politie heeft een aan tal jengdige zwervers gearresteerd, die hun intrek hadden genomen in een onbewoonde villa aan de Parklaan. Één van hen was een practische kerel. Hij verhuurde* aan onbekende dakloozen nachtverblijf in de villa I Zelfs kwam er regelmatig des mor gens een haringventer om de heeren een hartig brokje bij het ontbijt te verkoopen 1 In de villa is intusschen veel marmerwerk, enz. vernield. De inbraken te Yught. Op aanwijziging van een burger te Vught heeft de politie te Groningen Donderdag avond drie personen gearresteerd, n.l, de twee gebroeders De H. en H. uit Zwaag- westeinde (Friesland,) die men verdacht van de brutale diefstallen de vorige week gepleegd ten huize van mr. Swane, Rouppe van de Voort. Een der broeders De H. heeft als soldaat van het 9e regiment infantrie tijdens de mobilisatie in Vught in kwartier gelegen. o Yreeseltyke brand te MierU. Zaterdagmorgen circa elf uur brak alhier brand uit in de woning bewoond door J. Manders in de dichtbewoonde Markstraat, In eenige oogenblikken sloegen de vlammen van huis tot huis, zoodat in korten tijd een 20-tal woningen in lichte laaie stonden. Er ontstond een vreeselijke paniek. Men meldt nog aan het Hbld. Een geluk bij dit groote ongeluk is, dat de Woningbouwvereniging »Mierlo-dorp« juist 32 woningen voor aflevering gereed had, zoodat de dakloozen gezinnen dadelijk weer een woning konden krygen, zij 't dan ook zonder meubilair, daar niets kon gered worden. Een man, die in een der brandende huizen op sterven lag, werd naar buiten gedragen en op de openbare straat van de H. Sacramenten der stervenden voorzien. De schade is natuurlijk zeer groot, te meer daar in de boerderijen een geheele oogst en in de winkels de aanwezige voor raad geheel vernietigd werd. De huizen waren allen verzekerd, zij 't dan ook zeer laag. Van een der getroffen families, de erven Brandtsen, verbrandde o.a. ook een waarde van f1000 aan effecten. Naar ruwe schatting kan men de schade op f150.000 berekenen. o Wiuterdienst Spoorwegen. Naar men van olficieele zijde mededeelt, zal de winterdienst op de Ned. spoorwegen Maandag 26 September a.s. een aanvang nemen. Een 102-jarige. .Mevr. de wed. Zilverde Jong, Leu- venschestraat, Den Haag, vierde Donderdag haar 102en verjaardag. De oude dame is nog zeer kras, hoort en ziet goed, eet flink, slaapt uitmuntend zonder middagdutje en heeft nooit een drankje geslikt. Ze is van een tweeling haar broer stierf op 84-jarigen leeftijd. Toen zij 82 jaar was reed ze nog schaatsen, maar nu gaat het loopen moeilijk. Man en twee kinderen zijn in den cho leratijd overleden. Een lief kindje uit het 5e geslacht, een meisje van 7, maand, was de jongste van de vele familieleden, die op dezen dag in de Leuvensche straat hun opwachting maakten. Men meldt uit Leerdam De arbeiders, werkzaam in de flesschen- fabrieken, hebben de voorstellen der pa troons een werkweek van 51 uren, aan genomen. Een pet plus Een kleermaker uit de Reguliersdwars straat te Amsterdam deed aangifte bij de politie, dat hij door twee personen, die zijn winkel bezochten, is opgelicht. Zij gaven voor een pet te willen koopen, doch plotseling verliet een hunner den winkel met mede- nemen van een nieuwe pet. De kleer maker nam met een dergelijke handelwijze geen genoegen, holde zijn standje uit en liep den man op straat na. Intusschen bleef het in den winkel achtorgebleven heerschap niet werkloos en legde beslag op een geldtrommeltje met een inhoud ter waarde van f 230, Bij zijn terugkomst kwam de kleermaker, die er niet in ge slaagd was zijn pet terug te bekomen, tot de ontdekking van het tweede meer ernstige verlies. De oegst te Haarlemmermeer. Op vele plaatsen in dezen polder is de opbrengst van de verschillende halmgewas sen en van de erwten een buitengewoon meevallertje. Er worden door sommige landbouwers meer dan 60 H L. tarwe per H A. gedorscht, terwijl bij één hunner een oppervakte van 3 H.A. niet minder dan 180 H.L. erwten opleverde. Opbrengst ran de Oarlegswinstbelasting. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het Vilde hoofd stuk B der Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1921. (Derde uitkeering aan gemeen ten uit de opbrengst van de oorlogswinst belasting). Bij dit ontwerp wordt voorgesteld in te lasschen een nieuw artikelUitkeering aan gemeenten uit de opbrengst der oorlogs winst belasting f 45.800.000. Uit eersfgenoemden staat blijkt o.m., dat uitgekeerd zal worden aan in Noord-Brabant(voor zoover dit tot den kring onzer lezers behoort.) Dussen f1720, Heusden f464, 's-Hertogenbosch f 263,957, Loon op Zand f 14.618, Ooster hout f 101.165, Raamsdonk f 11.568, Rijs wijk f341, Veen f4360, Waalwijk f51.328, de Werken c. a. f6338, Werkendam f1187, Woudrichem f4307, Wijk f9163, Zevenbergen f 158.988 in Gelderland: Brakel f 10.30, Gameren f2994, Geldermalsen f7198, Herwijnen f435, Nederhemert f1502, Poederoyen f8170. Liefdesdrama. Zaterdagnacht heeft te Utrecht een ze kere G. A., die in relatie staat met een vrouw op het Vredenburg, na een ruzie een revolverschot op haar gelost. Hij had de revolver in zijn jaszak en loste daarin het schot, zoodat de jas een brandgat ver toonde. De vrouw werd slechts licht aan den voet gewond. De dader ging op de vlucht en wierp de revolver, waarop nog 5 scherpe patronen zaten, weg. In de Kore Viestraat wist men hem te grijpen en aan het hoofdbureau van politie te brengen. De weggegooide revolver heeft men later teruggevonden. o lllooie vondst. De landbouwer S. te Baarle-Nassau stootte bij het uitgraven van een oude sloot op verschillende harde voorwerpen, hetwelk scherven bleken te zijn van een oude aarden pot. By nauwkeurig onderzoek kwam hij tot de aangename ontdekking dat daar een pot begraven was geweest, bevattende een groot aantal gouden en zilveren munten, alle in gaven toestand, dateerende uit het begin der zestiende eeuw. o De heidebrand. Te Helenaveen is de hei nog altijd smeu lend en hier en daar ziet men nog rook wolken opstijgen. Er wordt dan ook ge regeld nog wacht gehouden. De werkloosheid in Drente. Uit Assen wordt aan »Het Volk* ge meld, dat 30 a 35 pet. der Drentsche ar beiders werkloos is. By de beëindiging van den oogsttijd zal dit percentage na tuurlijk nog grooter worden. o Tragisch. Bij een brand, die Zaterdag te Bohinte, niet ver van Ter Apel woedde in de boer derij van den heer Stegeman, is een treurig ongeluk gebeurd. Zondag werd het lijk van den vader van den heer Ste geman onder de puinhoopen weggehaald. Voor haar oogen verdronken. De motorboot »Noel« van de Engelsche Kerk te Rotterdam, bracht Zaterdagavond eenige zeelui uit het zeemanshuis aan den Pieter de Hooghweg, naar hun op stroom liggende schepen. Onder hen bevond zich de eerste stuurman, Brunston de Capac, met zijn vrouw en zevenjarig zoontje. Bij het aan boord gaan stapte de stuurman met zijn kind op den arm, zonder zich vast te houden, op de statietrap, gereed om zijn vrouw uit de motorboot te helpen. Hij verloor, naar het »Hbld.« meldt, zijn evenwicht en verdween met het kind voor de oogen zijner vrouw in de rivier. Po gingen om hen te redden bleven vruchte loos. De lijken zijn nog niet opgevischt. o Wanbetalers der Ned. Herv. Gemeente. Voor het Kantongerecht te Almelo zijn gedagvaard een aantal leden der Ned. Herv. Gemeente aldaar, wegens het niet betalen van hun aanslagen in den Kerke- lijken Hoofelijken Omslag. Van de voorloopig 53 gedagvaarden waren ongeveer een 15 tal verschenen. Ter behartiging van de belangen der Ned. Herv. Gemeent^ trad op mej. mr. H. G. Veth te Almelo. De bezwaren, welke meerendeels door de gedagvaarden werden ingebracht, waren hoofdzakelijk, dat men geen lid van de Ned. Herv. Gemeente was of wenschte te zijn. Op de vraag van den kantonrechter, of ze dan gedoopt waren, was het antwoord der meesten, dat ze dit niet wisten wel had men het hen verteld. Eenigen voelden geen financieele verplichtingen tegen over een lichaam, waarvan zij op 17- of 18-jarigen leeftijd lid geworden waren, op aandrang of onder dwang van hun ouders. Voor de meeste gevallen vroeg mej. mr. Veth 14 dagen uitstel, om het lidmaat schap te onderzoeken, terwijl voor de anderen over 14 dagen uitspraak zal zijn. (Ned.) Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente MEEUWEN, gehouden den 23 Augustus nm. 7.30 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune, burgemeester. Secretaris WelEd. Heer P. W. Sprong. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig de heeren Adr. Straver Wz. en A. van der Beek. De Voorzitter opent de vergadering, waarna overgegaan wordt tot beëediging van het nieuw benoemd verklaard raadslid den heer T. van Rijsbergen. Deze, ter vergadering aanwezig, legt de vereischte eeden in handen van den Voorzitter af, die hem met een enkel woord welkom heet en hem tevens wijst op eenige alge- meene plichten aan het lidmaatschap ver bonden. Besloten wordt de notulen aan te hou den tot de eerstvolgende vergadering. De Voorzitter doet mededeeling van eenige ingekomen stukken a. Een besluit van den Raad tot het aangaan eener geldleening ad f 24000. voor het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. b. Eenige besluiten van den Raad tot af- en overschrijving in de begrooting '20. Al deze besluiten zijn door Gedeputeer de Staten goedgekeurd. Verder zijn ingekomen een 4tal beslis singen van Gedep. Staten inzake beroep Hoofd. Omslag, waaruit blijkt dat alle verzoeken om vermindering van H. O. zijn afgewezen. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Aan de orde komt een brief van Ged. Staten, waarbij zij verzoeken een door B. en W. aan hun college gerichte brief, inzake de vereeniging van de gemeenten Meeuwen met Genderen en Drongelen in den Gemeenteraad ter tafel te brengen, teneinde de zienswijze van den Raad daarover te vernemen. De Voorzitter, door voorlezing van den bewusten brief, waarin o. m. wordt voor gesteld le de nieuwe gemeente den naam van Eethen te geven als centrum der verschillende dorpen2e Doeveren en Heesbeen bij de combinatie te houden en niet zooals Gedep. Staten zich voorstellen, deze dorpen bij Oudheusden en Elshout te voegen. Tevens wordt daarbij opgemerkt dat dit voornemen van Ged. Staten zeer vreemd lykt, wijl Doeveren en Heesbeen bijna uitsluitend Protestantsch en Oudheus den en Elshout bijna uitsluitend R. Cath. zijn. 3e het aantal raadsleden te bepalen op 11 inplaats van 7. De Voorzitter stelt voor instemming te te betuigen met dit schrijven. De heer de Graaff acht het totaal overbodig daarmede in te stemmen. De Raad heeft zich in vorige vergaderingen uitgesproken dat hij in geen geval vereeni ging wenscht. Spr. zou dit nogmaals aan Ged. Staten willen berichten en niet verder op het schrijven van B. en W. willen ingaan. Zich over dit schrijven in een of ander opzicht uit te laten acht hij onnoo- dig en zelfs niet gewenscht, aangezien dit zal leiden tot verzwakking van de positie van den Raad inzake zijn ingenomen standpunt. De heer v. Rijsbergen oordeelt met den Voorzitter, dat de vereeniging toch wel door zal gaan. De heer v. Buuren zou slechts voor waardelijk met het schrijven willen accoord gaan. Hij is nog steeds de meening toe gedaan dat vereeniging op kleine schaal geen voordeel zal brengen, doch wanneer er vereenigd moet worden, dat dan het heele of halve land van Heusden en Altena bij elkaar gevoegd moet worden. De Heer de Graaff acht het accoord gaan met het schrijven van B. en W. in zekeren zin reeds een toegeven aan het verlangen van Ged. Staten, om de ge meenten te vereenigen. Hij stelt mitsdien voor te antwoorden, dat de Raad in geen geval voor vereeniging is en mitsdien geen termen aanwezig acht om zich over het schrijven van B. en W. verder uit te spreken. De Voorzitter stelt voor, te berichten, dat de Raad met de vereeniging niet in genomen is, maar als Ged. Staten het gewenscht achten met voorstellen dien aangaande te komen, dat de Raad dan nstemt met het schrijven van B. en W. Het voorstel van den heer de Graaff wordt daarna in stemming gebracht en met 3 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Vos en van Rijsbergen. Verder komt aan de orde de overname van de openbare school voor Christelijk onderwys. Gedep. Staten hebben gemeend de ver schillende adressen in verband met deze zaak, nogmaals aan het oordeel van den Raad te moeten onderwerpen, vooral aan gezien thans gebleken is, dat voor het openbaar onderwijs minstens 27 kinderen overblijven. Ged. Staten verzoeken daarom met 's Raads beschouwingen en een eventueele intrekking van zijn besluit tot opheffing der openbare school in kennis te worden gesteld. De heer van Buuren zou nog steeds de openbare school als zoodanig te Meeuwen willen behouden, temeer aangezien er thans nog 27 kinderen voor het openbaar onder wijs zijn overgebleven. Hij acht het niet billijk dat deze school thans zou worden opgeheven. De heer de Graaff verklaart, vóór gestemd te hebben voor opheffing uit een financieel oogpunt, en zal thans buiten stemming blijven, aangezien thans tevens beslist zal moeten worden, of de afstand voor de Meeuwensche kinderen naar Babi- loniënbroek al of niet te ver zal zyn. Na lange discussie stelt vie Voorzitter voor de zaak in tweeën te splitsen, eer stens of de Raad zijn besluit inzake over gave der school handhaaft, en ten tweede of de afstand al of niet te ver zal zijn. Bij stemming over het eerste punt blijkt dat de Raad met 4 tegen 1 stem zijn besluit tot overgave handhaaft. Tegen stemde de heer van Buuren. Inzake het tweede punt verklaren de heeren de Graaff en Vos buiten stemming te blijven. Na een lange discussie wordt tot stem ming overgegaan, waarbij blijkt dat met 3 tegen 1 stem is besloten aan Ged. Staten mede te deelen dat slechts enkele kinderen ongeveer 4 K.M. van de school te Babiloniënbroek verwijderd zijn, echter het grootste aantal niet verder dan 3 K.M. en de Raad geen reden ziet om de open bare school te blijven doen voortbestaan. Tegen stemde de heer v. Buuren. De. heer de Graaff bleef buiten stemming. De heer v. Buuren zou thans nog een beslissing van den Raad willen, of het billijk is, dat de openbare school te Meeu wen onder de bestaande omstandigheden wordt opgeheven. Hij wijst op de motieven die tot de actie om de openbare school op te heffen, hebben geleid, het algemeen gevoelen daaromtrent, en oordeelt, dat zelfs de meest vooraanstande voorstanders van deze beweging niets voor de kern der zaak schijnen te gevoelen, aangezien zij anders in de eerste plaats wel in hun eigen gemeente de zorg voor christelijk Onderwijs zouden ter hand nemen, doch dat daarvan tot heden niets is gebleken. Na een uitvoerige duscussie daaromtrent wordt overgegaan tot de behandeling van een volgend puntvaststelling ingevolge art. 178 der Gemeentewet van een her zieningsverordening der nog geldende strafverordeningen. Wordt met algemeene stemmen vast gesteld. Ten slotte wordt overgegaan tot vast stelling van het Kohier Hoofd. Omslag Dienst 1921. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de Vergadering. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend dat de loting voor de militie der lichting 1922 voor deze gemeente zal worden ge houden op Dinsdag 27 September a.s. des v.m. 9.45 uur ten stadhuize alhier. Heusden, 10 Aug. 1921, De Burgemeester voornoemd, H. J. van EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Naar we vernemen is de heer Hamilton, Rijksontvanger alhier, be noemd tot Referendaris bij het Departement van Financiën te 's Hage. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M, de Koningin, zal de »Heusden- sche Harmonie* hedenavond 7 uur eene muzikale wandeling maken door de gemeente. Vry onverwacht overleed Zaterdag middag op 47-jarigen leeftijd de Z.Eerw. heer A. Karthon, wien Vrijdag de laatste H. H. Sacramenten werden toegediend. Z.Eerw., die hier geboren werd, werd Priester gewijd in 1908, was vervolgens

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2