EER OM EER. Hoe het komt dat wollen goed krimpt 4 Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4119. Woensdag 7 September1921. FEUILLETON. m Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De kwestie van de verdeeling van het eerste milliard, dat Duitschland als schade vergoeding gestort heeft, zal een nadere gedachtenwisseling tusschen de geallieerden noodig maken, daar de Fransche regeering niet accoord gaat met de regeling, welke Doumer enkel onder voorbehoud had ge- teekend en waarbij Frankrijk met leege handen blijft staan. België zou volgens die regeling meer dan de helft van dit mil liard ontvangen en Engeland de rest. Frankrijk, zoo meende men, was vol doende schadeloos gesteld uit wat het de mijnen van het Saar-gebied getrokken trad. Frankrijk zit vermoedelijk nog meer om geld verlegen dan Engeland en als t v nog iets van de oude gezindheid tusschen beiden over is, zal men te Londen geneigd zijn, om de zaak in der minne te plooien en te schikken. Aan Belgie's aandeel zal daarbij nauwelijks geraakt worden, want reeds te Spa was aan dat land prioriteit voor den eersten termijn beloofd. Het antwoord van Sinn-Fein is openbaar gemaakt en men kan daaruit opmaken, dat de lersche kwestie nog niets naders tot zijn oplossing is gebracht, omdat de pas sages waarop het aankomt, in de Valera's antwoord van 24 Augustus j.l. en in dat van nu byna geheel gelijk zijn. Van het eerste antwoord luidde het slot «Op den grondslag van het breede leidende beginsel van regeering met toestemming van de geregeerden, kan vrede verzekerd worden een vrede, die rechtvaardig en eervol zal zijn voor allen en eendracht en duurzame vriendschap waarborgen. Om over zulk een vrede te onderhandelen, is Dail Eireann bereid haar vertegenwoor digers te benoemen, en, indien uwe regee- ririg het voorgestelde beginsel aanvaardt, hen te bekleeden met volmachten ten einde bijeen te komen en met u zijn toepassing en bijzonderheden te regelen.Nu luidt de passage, die het slot vormt«De ge volmachtigden moeten bereid zijn, de over blijvende geschillen te verzoenen niet door beroepen op geweld, maar door verwijzing naar het een of andere leidende beginsel, waarover gemeenschappelijke overeenstem ming bestaat. Wy stellen het beginsel vooV van regeering met toestemming van de geregeerden, dat, naar de Engelschen beweren, een bij uitnemendheid Britsch beginsel is. Dit beginsel is de eenige grond- JVaar het Fr arisch. 10) Jean Laurent deed zich geweld aan, om eerlijk te zijn en te blijven, maar nu eerst kwam hij tot de overtuiging, hoe zwak hij op dit punt was. Toen de gravin zweeg, zag Jean Laurent haar aandachtig aan. Hij bemerkte, dat tranen haar oogen vulden. Een onwille keurige beweging deed hem haar naderen. «Wat scheelt u «Niets »U weent «Mij scheelt niets zeg ik u toch k «En dat op een dag van roem «Men vergalt mij het leven Haat gij den graaf k «Ja k gaf zij hartstochtelijk ten ant woord. Een vuurroode blos overtoog heur gelaat. «Waarom heb ik u dat bekend «Omdat ge gevoeld hebt, welke gene genheid mij tot u getrokken heeft k «En welk vertrouwen zou ik in u kun nen stellen ?t Zij gaf hem de hand. Jean Laurent nam die aan, en toen, een wild gebaar makend zeide hij «Neen k «Wat Wat scheelt er aan I Geef ant slag, welke de kardinale opvattingen van de Britsche en lersche vertegenwoordigers verzoent. Op dien grondslag zijn wij be reid onverwijld gevolmachtigden te noemen." Het betoog, dat er aan voorafging, ver schilde natuurlijk in beide antwoorden, maar in beide wordt nadruk gelegd op de verwerping van de Britsche voorstellen door Dail Eireann, en de twee betoogen komen, zocals aangetoond is tot eenzelfde conclusie. Het slot van Lloyd George's antwourd op den brief van 24 Augustus was, dat «hij met genoegen met de leiders van gedachten zou wisselen, indien zij bereid waren te onderzoeken, in hoeverre de overwegingen, die Britsche staatslieden voor oogen moesten houden, met hun aspiraties verzoend kunnen worden.Zijn nieuwe antwoord zou weinig anders kunnen luiden, tenzij de minister raad, die Woensdag te Inverness, in Schot land bijeenkomt, zoo groote onverzoenlijk heid bij de leiders van Sinn Fein veron derstelt, dat hy in voortzetting van de de onderhandelingen geen gat ziet. Dat zou een besluit met vèr strekkende gevol gen zijn, omdat het aan den wapenstilstand in Zuid-Ierland een einde zou maken en den oorlog tot het biltere einde zou inlei den. Sinn Fein hoedt zich angstvallig in de oogen van de wereld het odium op zich te laden, door de onderhandelingen voor afgebroken te verklaren, en het zou van Engeland's kant geen wijs staatsmansbeleid zijn, zichzelf in die nadeelige positie te plaatsen. Reuter, die zyn inlichtingen van de regeering gekregen moet hebben, had er zich verleden week toe bepaald, den inhoud van het lersche antwoord zoo sterk verkort weer te geven, dat men niets anders vernam, dan dat het de deur voor verdere onderhandelingen openliet. Er is daarom alle reden, de onderhandelingen nog niet als afgeloopen te beschouwen. Beieren begint, zooals te verwachten was, al in te binden tegenover de Duit- sche regeering. De Beiersche gezant heeft het grondwettelijke recht van de lijksre- geering tot het uitvaardigen van verorde riingen voor het geheele gebied van het ryk in beginsel erkend. Beieren zal het echter ook wel voor elk bijzondere geval moeten erkennen, als de Rijksdag hier omtrent een uitspraak doet. Het is dus te voorzien, dat eerlang de staat van beleg of uitzonderingstoestand die in Beieren nog van kracht is, afge schaft zal worden en het zich ook in an- woord «Er is Mevrouw, ik ben bij den graaf Poloscaï en Ic «Verder «Als ik u eens ging liefhebben I<r «Wat zou dat dan vroeg zij verbaasd. Scherp en snijdend klonk deze weder vraag. Haar stem trilde, en getuigde van een inwendigen strijd. Hare woorden had den de snelle uitwerking van een dolkstoot. Jean Laurent gevoelde, dat hem het hart in de schoenen zonk. Hij nam ijlings de vlucht, de gravin Helena verbaasd en in den hoogsten staat van opwinding achterlatend. Dienzelfden avond om zeven uur bevond het drietal zich aan tafel. Tegen zijn gewoonte in, scheen de graaf opgeruimd te zijn. De gravin deed het voorkomen, alsof zij zich daarover bezorgd maakte, en in de vroolijkheid van graaf Poloscaï een slecht voorteeken zag. Jean Laurent had zich voorgenomen het geheim te doorgronden, dat tusschen de beide echtelieden bestond. Aan het groote ver schil van leeftijd kon de onverschilligheid, die tegenover elkaar koesterden worden toegeschreven, maar geenszins de haat en de bitterheid, die hen vervulde. De graaf sprak over verschillende zaken. Hij had de gewoonte, alles aan een scherpe kritiek te onderwerpen. Uit zijn gesprek ken, openbaarde zich een koudheid, waar door hij de sympathie van hen, die naar hem luisterden verloor. THANS KUNT U LEEREN HOE DIT VOOR ALTIJD TE VERMIJDEN y Wol verschilt geheel van alle andere •weefsels. In de keuze van Uw zeeppre- paraat en in Uw behandeling van het goed ligt het geheim van het welslagen van het wasschen Uwer wollen stoffen. De gevoeligheid van wollen weefsels voor alkali, en voor temperatuursver anderingen, alsook boenen, zijn de oor zaken van het krimpen. DE LEVER'S ZEEPMAATSCHAPPIJ, Vlaar dingen. Doet wol volstrekt niet krimpen dere opzichten schikt. De rijksminister van binnenlandsche zaken heeft de overtuiging geuit dat de overweldigende meerderheid van het Duitsrhe volk achter de regeering staat. Inderdaad, dat heeft de reactie, door het al te bont te maken, bereikt. In de dagen van Kapp was het niet anders. De Miesbacher Anzeiger, die de rijks- regeering op den index had geplaatst, is nu ook door de Beiersche regeer ing ver boden. Overtuigend voor den goeden wil van Munchen is dit weliswaar nog niet, want het blaadje had in zijn smakeloozen Bij het dessert werd over Frankrijk ge sproken. «Met dat alles« zeide de graaf op ge- meenzamen toon, «begrijp ik u niet Kon ik denken «Wien u gastvrijheid heeft verleend «Neen, die het goede wil doen, vraagt niet naar naam of nationaliteit. Maar toch zou het mij aangenaam zijn, als ik weet, met wien ik aan tafel zit «Inlichtingen omtrent mijn persoon ben ik u wellicht schuldig, dat erken ik. Ik weet, dat het de gewoonte is aan het des sert een gescheidenis te verhalen. Staat u mij toe, dat ik de mijne vertel De graaf stak een sigaar op. De gravin, die van het oogenblik af, dat zij zich aan tafel had gezet, zorgvuldig het stlzwijgen bewaarde, nam een Turksche sigarette, stak deze aan en luisterde met alle aandacht. «Ik heet Jean LaurenU begon de jong man. «Ik ben te Toulouse geboren. Mijn moeder stamde van een oude familie uit Haute-Garonne. Toen ik geboren werd drukte zij mij hartstochelijk aan heur boe zem en sprak Wees dapper 1 dat is alles wat ik wensch. Van een geestelyke, die bij ons vaak in huis kwam, ontving ik mijne opvoeding en over de uitstekende leiding heb ik mij niet te beklagen, want hij heeft van mij een dege'ijk patriot gemaakt. Ik begon mij aan dien man te hechten, toen een omstandigheid ons noodzaakte. Frank rijk te verlaten, en ons in Herzeowina aanval op de «verjoodschte verdorven, ver liederlijkte en karakterlooze® Rerlijrische regeering, ook de vraag gesteld, of men in Beieren nog een regeering had en dus Munchen in zijn dollemansuitval betrokken. Op deze vraag, heeft de Miesbacher nu het antwoord ontvangen. Een taktische fout van Berlijn lijkt echter dat ook de Lokal-Anzeiger, die niets anders gedaan had, dan in een telegram van haren cor respondent te Munchen, met het opschrift «De nijdige Miesbacher®, het artikel zon der eenig commentaar weergeven, verboden Ik was toen metterwoon te vestigen negen jaar 1» «In Herzegowina®, viel de graaf hem in de rede. «Gij zijt dus met dit land bekend «Wij hebben er drie jaar gewoond «In welke plaats, als ik vragen mag «Te Mostar.® «Wanneer «Van 1861 tot 1864.® «Toen was ik er ook.® «Daar hebt gij nooit over gesproken merkte de gravin op, den graaf aanziende. «Dat is best mogelijk 1® antwoordde de graaf. «Ge weet, dat ik veel gereisd heb.® «Tegen het einde van 1864 moest mijn moeder met mij naar Frankrijk terugkee- ren. Wij vestigden ons te Parijs. Ik had den leeftijd van twaalf jaar bereikt. Een onuitwisbare herinnering aan de bewoners dezer streken nam ik mede. Hun zeden en gewoonten, hun lijden wakkerde een idee aan, dat ik mij, ondanks mijn jeug digen leeftijd, had gevormd. Ik vervolgde mijn studiën met geen ander doel, dan om een man te worden, en het fortuin mijner moeder stelde mij in staat, een werkkring te kiezen, die mij het best aanstond. Toen ik achttien jaar was, gevoelde ik mij sterk genoeg, om den bestaansstrijd te voeren. Mijne moeder sprak mij over een beroeps keuze. Ik kwam tot de ontdekking, dat, waar zoovele anderen voor allerlei beroepen goed zijn, ik tot niets deugde. Mijn ka- raktar deugde niet voor een beoefening is. Als verschijnsel en tot teekening van de stemming onder de Beiersche reactie was het stellig evenzeer vermeldenswaard als de ongeloofelijke uitladingen in een telefoongesprek van een generaal te Berlijn na den moord op Erzberger en andere der gelijke onsmakelijke ontboezemingen. Het Sedan feest, dat de nationalisten te Berlijn met ophef hadden willen vieren, is door den politie president verboden, om te verhinderen dat de gelegenheid slechts aangegrepen zou worden voor een betooging voor de reactie en de monarchie. Het heeft uit vaderlandlievend oogpunt trouwens niet den minsten zin meer om den 2den September 1870 in Duitschland te herdenken, sedert Britsche en Canadeesche troepen op dienzelfden dag van 1918 de Duitsche Wodan-linie over een breedte van ver scheidene mijlen doorboorden en daarmee een van de beslissende overwinningen uit het laatste gedeelte van den oorlog be haalden. De slag aan de Sakaria, waarin de Turken van Kemal reeds meldden, dat zij de overwinnaars waren, schijnt echter ten slotte toch een anderen keer genomen te hebben. De Grieksche berichten luiden, dat de tegenstand van Kemal's leger aan de overzijde van de rivier gebroken is en dat de Turken op Angora terugtrekken. Deze gang van zaken is misschien hieruit te verklaren, dat de Grieken eerst een aanval voor de leus hadden gedaan, waarbij de Turken de overhand behielden, maar de hoofstoot van het offensief ten slotte op een ander punt van het front is losgekomen. De Grieken zijn op de vervolging, maar de s'rijd kan pas als beslist gelden, indien hij uitloopt op de vernietiging van hun vijand. BUITENLAND. De onrust in Itritsch-liulië. De onlusten in het Millgebied duren voort. Patrouilleerende troepen en politie ontdekten brandende Hindoehuizen. Hevige gevechten waren aan den gang tusschen Hindoes en Diavidas. De politie werd met steenen begroet. Zij verspreidde de vech tenden eri arresteerde eenigen. Ali Mulaliar, een rebellenhoofd, is met dertig andere Moplah's gearresteerd. Bericht wordt dat 300 Hindoes van Melmuri en Anshon met geweld tot den Islam zijn bekeerd. der zoogenaamde afgetrokken wetenschap pen. Een voorstander van de schoone kunsten gevoelde ik evenwel niet den min sten lust, mij er aan te wijden. Kortom, ik had een afschuw van alles wat naar het nuttigheidstelsel zweemde. «Waarom hebt ge dan niet de militaire loopbaan gekozen «Ik heb er een oogenblik over nage dacht. Twee zaken hebben er mij van afgehouden het kazerneleven, waaraan ik mij onmogelijk zou hebben kunnen wennen,, en het denkbeeld, de wapenen op te vatten voor iets, waaraan men niet gelooft. Te midden van dezen twijfel, deze besluite loosheid, kwam er een weinig bloed van Don Quichot in mijn aderen. Ik zeide tot mij zeiven Bravo gij zult een Don Qui chot wordenDe gelegenheid, om aa dien drang van mijn hart toe te geven, heb ik afgewacht. Toen ik hoorde, dat in Herzegowina, in Servië, in Montenegro, een gisting was ontstaan, heb ik niet langer getwijfeld. Ik omhelsde mijn moeder, en ben heengegaan. Wanneer het ongeluk niet had plaats gehad mijnheer de graaf, waaraan ik de kennismaking met u en de gravin heb te danken, zou ik reeds eenige dagen gestreden hebben. Terwijl Laurent dit alles vertelde, had de gravin geen oog van hem afgewend. Wordt vervolgd.) •„.•Syï voor U\Lui van Heusden en A11 e n a. Ie Laiostraat en U Boimelerwaard w Fabrikante van Sunlight Zeep. LUX

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1