abonneeren, wf GRATIS -m Bi' dit nr. beloert een bijvoegsel. Zenuw-Tabletten Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4122. Zaterdag 17 September. 1921. onrasl, gejaagdheid, overspanning, exami vrees, priKkelbaarhei en zenuvachHghel MUNHARDT" UAIILMAWs Heeren- en DRAAGT Gorincliem. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Die zich voor het volgend kwartaal op ons biad ontvangen de tot 1 October verschij nende nummers BÜITENLANDSCH OVERZICHT In Beieren is het op een kabinetscrisis uitgeloopen. De Beiersche volkspartij heeft von Kahr en zijn ministerie bij een stem ming in de Landdag-commissie in den steek gelaten en daarmee de regeerings-coalitie verbroken. Het is nu gegaan zooals wel te voor zien was het Beiersche centrum is zich bewust geworden, dat het voor alles een katholieke partij was en dat het in het machtsconflict dat na en tengevolge van den moord op Erzberger ontstaan was, niet meer in het kamp hoorde van dege nen die den moord op dezen katholieken staatsman verheerlijkten of toelieten dat hij verheerlijkt werd. De verzwakking i van de reactie door de gewelddaad gaat verder, nu de Kappist von Kahr als Bei- ersch minister-president ten val gekomen is. Voor de steviging van de Duitsche republiek is het afschuiven van het centrum van rechts een winst. Een ministrieele crisis in Beieren is een gebeurtenis waarover men zich vroeger niet druk maakte. Nu heet het in som mige berichten, dat de toestand buitenge woon ernstig is. Er wordt gemompeld, dat deze zaak tot ernstige politieke schok ken in Duitschland en zelfs tot revolutie aanleiding zou kunnen geven. De moordenaars van Erzberger schijnt men nu toch te pakken te hebben. Zij hebben ook de hand gehad in het avontuur van Kapp. De episode van Kapp werd door de machteloosheid van de mannen, die er achter zaten en die zich zoo hevig hadden opge blazen, een komische vertooning, en al het gewoel van den kant van de onafhankelijken heeft hun geen winst aan kiezersstemmen uit de gelederen der arbeiders gebracht, maar verlies. De bedreiging met de repu bliek Noord-Beieren behoeft ook niet al te tragisch opgenomen worden, zeis niet als zij tot uitvoering kwam. De moord op Erzberger heeft zuivering in de rijks atmosfeer gebracht en de partijen, die het best tot regeeren in staat zijn, geconsoli deerd. Een bevredigend verschijnsel is ook, dat de berichten uit Munchen van tege moetkoming onder de sociaal-democraten gewagen. Zij toonen neiging, om het de Beiersche regeering niet al te moeilijk te maken om tct normaler toestanden terug te keeren. De slag aan de Saharia, dien de Grieken voor onbeslist geëindigd verklaren, is ver moedelijk niet beslist en ook nog niet ge ëindigd. De Grieken trekken terug. Voor Engeland is deze Grieksche tegenslag een afbreuk aan zijn eigen prestige in Azië. Men weet toch, dat Engeland er het grootste belang bij heeft, dat Griekenland zal winnen. In Engelsch Indië is pas een opstand bedwongen en gist het nog op allerlei plaatsen met Afganistan staan de onder handelingen over een nieuw tractaat niet fraai; in Mesopotamië is de toestand on zeker Perzië is door de Britsche troepen ontruimd. En de bolsjewiki woelen in Azië overal waar zij kunnen tegen Engeland's positie. In Palestina wordt het evenwicht in den toestand bewaard door een uitspelen van Arabieren en Joden tegen elkaar. Tegelijkertijd komen er berichten over een inval in Kenya (Oost-Afrika) van Abes- sinië uit, waarbij ook volgelingen van den razenden Mollah (die sedert eenigen tijd voor de zooveelste maal gesneuveld heet) de hand in het spel hebben, en moet af gewacht worden, hoe de nationalistische beweging in Egypte zich ontwikkelt. De nederlagen van de Spanjaarden in Marokko hebben het prestige van het blanke ras tegenover de Muzelmannen ook al ver zwakt. Dergelijke berichten verspreiden zich, ook zonder telegraaf en telefoon, onder inlandsche bevolkingen met de snelheid van den wind. De kwestie van Opper-Silezië, die eigen lijk reeds ontstaan is, toen Lloyd George te Parijs voorstelde eane volksstemming te houden omtrent de verdeeling, waartegen de Fransche regeering gehard was, die maar lieverfdirect geheel Opper-Silezië had willen schenken aan Polen, is nog ver van hare oplossing. Na den feilen strijd tusschen Duitschers en Polen over de beteekenis van den uit slag van die volksstemming, na den borid- genootschappelijken twist in de Entente is het geïsoleerd in de passie- looze atmosfeer van een subcommissie, welke samengesteld is uit vertegenwoordigers van Belgie, Bra zilië, China en Spanje. Uit de minst be langhebbenden (alleen België kon misschien om redenen van hooge politiek geacht worden, naar het Fransche standpunt over te hellen) had men een keus gedaan, om allen argwaan ter zijde te stellen. En nu komt bericht uit Genève dat de vier leden van de subcommissie opdracht hebben ge kregen het vraagstuk elk van een verschil lend standpunt te bestudeeren. Welke standpunten dit zijn, wordt er nog niet bij gemeld, maar men zou er vier hebben als men de zaak b.v. van politiek, van econo misch, van ethnologisch en van godsdien stig standpunt beschouwde. Andere mogelijkheden zijn beschouwin gen van historisch strategisch, mineralogisch, metallurgisch, verkeer-technischstand punt, in onzen specialiseerden tijd zouden er zelfs nog wel een dozijn andere te noe men zijn. Elk lid krijgt bij de opdracht een eigen stel deskundigen en dezen zullen zoo noodig een onderzoek in loco instellen, om hun bevindingen te toetsen cf hun materiaal aan te vullen. Het gevaar is zoodoende niet denkbeeldig, dat men door deze zware specialistische studie eerst tot verschillende conclusies over de verdeeling van het gebied komt. De Franschen, die hun zin hebben gekregen in het zenden van militaire versterkingen naar Opper- Silezië vóór de eindbeslissing (wat nu zon der dat er ophef van gemaakt wordt ge schiedt) krijgen dus ook nog hun zin, wat het voorafgaand degelijk onderzoek betreft. Waar het bericht ons stellig op voorbereidt, is op verder uitstel. Maar als de uitspraak er dan eindelijk is, als uitkomst van beraad en onderzoek door vier man, die de zaak elk van een ander standpunt hebben bezien en tegelijk den uitslag van de stemming (die toch ook nog wat te beteekenen zal hebben) nauwkeurig hebben bestudeerd, moet men een kniesoor zijn, als men er dan nog aan twijfelt dat die uitspraak een model van onpartigheid zal zijn. Jammer alleen, dat het streven naar volmaaktheid geen haast toelaat. BUITENLAND. Bet grootste schip ter wereld. Op een Engelsche werf wordt op het oogenblik de laatste hand aan het passa giersschip ïMajestic«, dat het grootste ter wereld zal zijn, gelegd. Het is bijna duizend voet lang en ruim honderd voet breed. Het zal 4000 passa giers kunnen vervoeren en zijn vaart zal drie en twintig knoopen zijn. Er zyn bij zondere maatregelen voor de veiligheid genomen door het kwistig aanbrengen van waterdichte schotten. Als voorzorg tegen brand zijn de stalen tusschenschotten be kleed met onbrandbaar materiaal er. is een reeks van automatische brandalarmtoestellen aangebracht. Dan zijn er toestellen voor het ontdekken van rook en het geheele stelsel is gecentraliseerd op de navigatie- brug, waar voortdurend wacht wordt ge houden. De i Majestic* zal met olie gestookt worden en is van turbines, die vier schroe ven in beweging brengen, voorzien. Berige slagregens ir. Engeland. Evenals hier heeft het de laatste dagen te Londen hevig geregend, maar het is daar toch nog wat erger geweest dan bij ons naar 't schijnt. Op het observatorium te Hampstaed werd op één dag tusschen 9 uur 's avonds en 2 uur 50 's morgens een regenval geconstateerd van ruim 5 centimeter, de grootste hoeveelheid die daar sedert 15 jaar op één dag is gemeten. In twaalf minuten tijds viel er IJ c M. regen en gedurende enkele minuten viel er een hoeveelheid van 13| c.M. per uur. De natuur doet blijkbaar haar best om het tekort aan regen gedurende de laatste maanden aan te vullen, maar voor den landbouw is dit Dhollen of stilstaan* aller minst gunstig en helpen die wolkbreuken niet veel. De slagregens waren over 't algemeen niet dieper dan vijf centimeter in den grond gedrongen. 0 De ramp rau Sail Antonio. Bij de overstroomingen van San Antonio zijn tot nog toe 150 dooden. De door het water aangerichte schade wordt op 8 millioen dollar geschat. Drie torpedojagers, vertegenwoordigende de nieuwe Poolsche vloot, worden, volgens dagbladberichten, in de haven van Kopen hagen verwacht, waar zij, evenals de onlangs aangekomen Amerikaansche oorlogsschepen, eenige dagen zullen blijven, alvorens naar Dantzig te vertrekken. De ïiooil in Rusland. De plaatsen aan de Wolga zijn over stroomd met vluchtelingen. De meesten van hen, die met eigen voertuigen gekomen zijn, hebben die onderweg door sterfte der trekdieren, door rooverbenden en door noodgedwongen verkoop ingeboet. Zij bevinden zich nu in de groote havensteden aan de Wolga en wachten op transport door schepen of den spoorweg. Samara en Saratow zijn overvuld. De spoorweg kan slechts enkele duizenden vervoeren er komen echter dagelijks tienduizenden bij. Een Zweedsche schoener vergaan. Uit Kopenhagen wordt gemeld De Zweedsche schoener sNannacc is aan de westkust van Zweden ter hoogte van Mölle, in een zwaren storm vergaan. De bemanning, bestaande uit vijf personen, is omgekomen. De kapitein en twee man verdronken met het zinkende schip. De beide andere leden der bemanning waren in een boot aan de schipbreuk ontkomen, doch stierven eenige uren later tengevolge van uitputting. 0 Storm. Zuid-Afrika is door een hevigen storm geteisterd het grootste deel van Natal en Oranjevrijstaat en gedeelten van de Kaap en Transvaal hebben er van te lijden gehad. Pietermaritsburg was geheel van het noor den afgesneden, doordat de spoorwegen, de telegraaf en telefoon vernield waren. Door den hevigen sneeuwval, waarbij de sneeuw tot drie vier voet hoogte viel, hadden de treinen groote vertraging. Botsing tusschen rliegtuig entram. Een Fransche vlieger kwam bij een lage vlucht, boven een weg nabij Levroux met zijn toestel in botsing met den laat- sten wagen van een passeerende tram. Het vliegtuig werd met groote kracht in de telefoondraden langs den weg geworpen en sloeg daarna op den grond neer. De vlieger was op slag dood. 0 Staking van belasting-schuldigen In het dorp Harbury bij Leamington hebben de belasting-schuldigen besloten hun »betaling« te staken, omdat de graafschaps- raad van Warwicksnire hun een water» leiding wil opdringen, die jB 24.000 moet kosten. o Botsing tusschen auto cn sneltrein. Bij Remagen is een auto met zes Ame rikanen op een overweg tegen den sneltrein naar Frankfort gereden. De auto werd geheel vernield en alle zes inzittenden zijn gedood. Ernstige ketel ontploffing. In de ketelfabriek Hanseman te Dort mund, heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. De oorzaak is nog niet bekend. Twee arbeiders werdar. onmiddellijk ge dood drie overleden bij het transport naar het ziekenhuis. Voor het leven van een zesden arbeider wordt gevreesd. Afschuwelijke moord. Een afschuwelijke misdaad is dezer da gen gepleegd in het dorpje Bellas, 't welk behoort tot de Fransche gemeente Sevérac- le-Chateau (Aveyron). Er was gedorscht bij een boer, Sarrouy, en daarbij hadden de boerenknechten uit de buurt meege holpen. Na afloop trakteerde Sarrouy en er werd flink geschonken. Plotseling deelde een der knechts, zekére Pradeilies aan het gezelschap mee, dal hij een anderen boeren knecht, evenals hij zelf in dienst van een boer Salingnet ging vermoorden. Pradeilies greep een flesch wijn en ging aan het hoofd van dronken boerenjongens naai de kamer, waar zijn medeknecht, Arnold ge naamd, zich juist te bed wilde begeven. Men noodigde den ongelukkige uit, mee te drinken, en toen hij aan dat verzoek voldeed, werd hij plotseling aangevallen en overhoop gestoken door Pradeilies en een anderen boet, Clavel. Een derde aan wezige, die zich tegen de gruwelijke daad verzette, werd weggedragen, en het slot was, dat de beide moordenaars hun schoenen uittrokken, en er den stervende de hersens mee insloegen. De daders zijn gevat. wordt spoedig overwonnen door tgebraik van per koker 7s a bij opoth en drogisten 1FABR AWNHAROT. "binnenland! Sluiting ran dc Staten-Generaal. Bij Kon. besluit vati 12 dezer is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 47 September 1921, des namiddags te drie uren. De minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam van de Koningin te sluiten. De onlusten in Indië zijn nog niet ge ëindigd. Volgens telegrammen, welke wer den ontvangen, heeft Maandag een bende van 1000 welgewapende mannen het politiebureau van Paghat aangevallen. Zij wilden den inspecteur en 7 agenten dooden doch deze wisten te ontkomen. Het ge heele bureau werd vernield en in brand gestoken. Te Nilambar hebben de benden verschillende gebouwen vernield, Riiiderklcediiig. Een gewild baantje. Voor de betrekking van opzichter bij de gemeentereiniging te Apeldoorn hebben zich niet minder dan 1354 sollcitanten aange meld. 0 De Koningin in Zeeland. Uit Middelburg wordt gemeld De Koningin met de Prinses zijn Woens dagavond laat aan 't station Heerabskerke aangekomen. Zij hebben in den trein overnacht en zijn Donderdagmorgen per auto naar Middelburg gekomen. Onderweg werden zij te Arendskorke en Nieuwland en om zoo te zeggen bij iedere boerenhoeve luide toegejuicht, mede omdat de prinses voor het eerst in Zeeland komt. Bij aan komst te Middelburg woei alom de drie kleur. Duizenden stedelingen en buiten- men8chen waren op straat om de koningin blijde in te halen. Bestrijding van steenbrand in tarwe en gerst. Het nog steeds veelvuldig voorkomen van steenbrand, zoowel in tarwe als in gerst, maakt het noodzakelijk, dat nogmaals wordt aangegeven hoe deze ziekten bestreden moeten worden en waarop bij de bestrij ding dient te worden gelet. In de eerste plaats is het noodzakelijk dat de land bouwers al htm zaaigraan ontsmet ten, ook dat wat afkomstig is van te velde goedgekenrde partijen. Enkele brand-aren toch kunnen een vrij groote besmetting van het zaaizaad te weeg brengen. In de tweede plaats moet de ontsmetting zelf met de pijnlijkste nauw keurigheid geschieden. Juist aan het minder goed werken van den verbouwer bij de ontsmetting is in de meeste geval len de onvoldoende bestrijding toe te schrijven, Waar dit jaar op ons proefveld door omscheppen van de tarwe met koper- vitriooloplossing geen bran-daren voorkwa men terwijl in het onbehandelde veldje 39.68 procent brand-aren aanwezig waren moet het ook in de praktijk, waar zelden zulke sterk besmette partijen als zaaizaad gebruikt worden, mogelijk zijn, deze resul taten te bereiken. Voof de ontsmetting van tarwe moet gebruik gemaakt worden van een 8 pCt. oplossing van kopervitriool, waarvan per H.L. 2j L. onder voortdurend omscheppen van den graanhoop wordt aangewend. Men lost dus voor 1 H.L. tarwe 200 gram (2 ons) kopervitriool op in 2| L. water. Het oplossen moet ge schieden in houten of steenen vaatwerk, geen blikken of ijzeren omdat deze wor den aangetast. Met het oog op gelijktijdige bestrijding van strepenziekte is het aan te raden voor de gerst deze oplossing aldus te wijzigen dat men neemt J K G. (J pond) kopervitriool opgelost in 3 L. water per H.L. graan. Men moet zich precies aan dit voorschrift houden, omdat anders of een onvoldoende bestrijding of vermindering van de kiemkracht verkregen wordt. Het omscheppen van den graanhoop moet met zorg geschieden. De quantiteit NIEUWSBLAD voor hst Land van Heüsdsii en Mtëoa, de Lansstraat en d6 Boimelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1