Fa- ALPH- HOPSCH Week's Inmaakglazen, Ketels, Saptoestellen en alle onderdeelen. 's-BOSCH. "Vughter straat 19. TELEFOON 715. vloeistof waarmee het graan bevochtigd wordt is gering en daarom is het nood zakelijk dat de graanhoop meerdere malen wordt omgezet. Alle korrels moeten bevochtigd zijn. Men dient er op te letten dat ook de korrels welke op den rand van den hoop liggen mee worden omgeschept. Dit is een fout die meerdere malen gemaakt wordt. De ontsmetting moet plaats hebben op een plaats waar geen brandsporen kunnen aan wezig zijn, dus liefst niet op den dorsch vloer tenzij deze vooraf eerst goed is ont smet. Beter is de ontsmetting te ver richten op een plaats buiten de schuur. Om het gevaar voor herbesmetting van het ontsmette graan te voorkomen mag dit niet gedaan worden in dezelfde zakken als waaruit het gekomen is, tenzij ook deze zakken b.v. door ze gedurende 10 minuten in kokend water te dompelen ont smet zijn. De zaaimachine kan ook een bron van herbesmetting van het zaaizaad zijn. Wanneer er gevaar hiervoor bestaat moet deze ook vooraf ontsmet worden. Dit kan geschieden door ze met kokend water te reinigen of door er eerst een paar mud haver door te draaien. De haver neemt dan de aanwezige sporen mee. Voor de ontsmetting moet gebruik ge maakt worden van kopervitriool dat aan den eisch voldoet25 pCt koper, zuiver heid 9798 pCt. dus dezelfde eisch welke ook gesteld wordt voor kopervitriool dat gebruikt wordt ter besproeiing van de aardappelen. Wanneer om een of ander reden ver wacht kan worden dat de kiemkracht door een kopervitrioolbehandeling te veel achter uitgaat kan ook gebruik gemaakt worden van Uspulun naar den in een minstens tweemaal sterkere oplossing dan de fabrikanten aangeven. Voor het omschep pen moet dus genomen worden een 1 pCt. oplossing en per H.L. graan 7 k 8 L. vloeistof. De stuifbrand wordt door het omschep pen met een ontsmettingsmiddel niet be streden. Hiertoe is noodig de warmwater behandeling. Uitvoerige beschrijving hier van is te vinden in Mededeeling No. 4, »Steen- en Stuifbrand in tarwe en gerst«. De Plantenziektekundige Dienst te Wa- geningen en de daaraan verbonden tech nische ambtenaren en controleurs verschaffen gaarne gratis verdere inlichtingen over de hierbovengenoemde ontsmettingen. Openbare vergadering van den Raad dei- Gemeente WIJK op Woensdag 13 Sept. vm. 10 uur. Voorzitter EdelAchtb. heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. heer E. Sluijmers. Aanwezig de leden Bouman, v. d. Pol, v. Kuijk, v. d. Velden en Boender. Afwezig de leden Vos en Roza (met kennisgeving). Opening met gebed, daarna lezing der notulen van de vergadering van 8 Juli en 16 Augustus, die zonder op» of aanmer kingen worden goedgekeurd. Thans is dan aan de orde de verpach ting van het wei- en bouwland der Gem. en der Ebbe. Het lid v. d. Velden zou de toemaat van het Korenzand schaarsgewijze willen verpachten, de kleine boeren hebben dan ook een kans. De Voorzitter zegt dat dit onmogelijk is; hoe moet het met het afheinen, dat voor rekening van den pachter komt. Hierop wordt besloten de verpachting te houden als tot heden gebruikelijk, dus bij opbod, en te bepalen dat alle afheiningen ten laste der pachters komen, het Groot Korenzand beweid mag worden met rund vee en 2 veulens beneden het jaar, terwijl men het verdere weiland alleen met rundvee mag beweiden. De opbrengst der gehouden verpachting was Groot Korenzand met buitenpas f167. Klein - 72. De Kuijper - 91. Wei d' Ulven - 79.— Totaal f 409. Afdeeling Aalburg (Ebbe) Ebbe f 150. "Waardje -101. Wei (Korte Steeg) - 75. Rietgewas Ebbe - 20. Totaal f 346. Bouwland dijkkuilen Deze verpachting geschiedt voor den tyd van 5 jaar, ingaande blootschoof dit jaar en eindigende den lsten November van het laatste pachtjaar. Tevens wordt de verplichting opgelegd, dat alle sloten en greppels voor 1 Januari 1922 gegraven moeten zijn. Opbrengst per jeren van perceel 117 in totaal f531.tegen f189.in 1917—1921. Opbrengst bouwland d'Ulven f141. tegen f 100.in 1917--1921. Bouwland Ebbe (Eng) Opbrengst perceel 1 tot en met 13 f 982.tegen f592.in 19171921. De Raad besluit met algemeene stem men het gepachte te gunnen. Wijziging verordening Hoofdei. Omslag. De Voorzitter zegt dat het volgend jaar slechts van 1 Januari tot 1 Mei een hoof- delijken omslag behoeft te worden geheven, omdat met dien datum de heffing overgaat aan het Rijk. De verordening op de hef fing dient daarom in dier voege gewijzigd te worden dat slechts over het tijdvak van 1 Jan. 1922 tot 1 Mei 1922 een aanslag wordt opgelegd, dus j van den aanslag die anders over het geheele jaar 1922 zou worden opgelegd. In de verordening op de invordering, moet de bepaling worden opgenomen, dat de invordering zal geschie den op de wijze als bij de verordening is bepaald. Het lid v. d. Velden zegt, dat, toen de nieuwe verordening is gemaakt beweerd werd, dat de hoogere klasse niet hooger kan worden opgevoerd dat tot 5* pCt. Spr. wist toen niet beter en heeft er niet verder op aangedrongen, te meer, omdat men toen verklaarde dat bij opdrijving ook de lagere klasse omhoog zou moeten, doch thans is hem gebleken, dat men de bezittende klasse mag opvoeren tot 6'q pCt., zonder dat de lagere klasse verhoogd behoeven te worden. Het vorig jaar was er niets tegen, dat de arbeiders die een goed weekloon ver dienden mede belasting betaalden, doch thans nu de loonen dalen, zou hij de hoogere klasse tot het uiterste willen opvoeren om de arbeiders zooveel mogelijk te verlichten. Vooral met het oog op de overdracht aan het Rijk zou spr. daarop aan willen dringen, omdat het Ryk daar waarschijnlijk rekening mede zal houden. De Voorzitter vreest, dat dan in hoofd zaak de middenklasse gedrukt zal worden. Voor de overdracht van de heffing is echter een nieuwe verordening noodig, zoodat dit iels van lateren datum is. In de eerst volgende vergadering hoopt spr. met een concept-verordening te komen, die de Raad dan krijgt te behandelen en goed te keuren. Met algemeene stemmen worden de voorgestelde wijzigingen van de verorde ningen op de heffing en invordering op den Hoofdelijken Omslag goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat ook de verordening op de heffing van schoolgeld gewijzigd moet worden. Het laagste wat de wet toestaat is 5 ct. per leerling per maand. Sor. zou voor de samenstelling dezer verordening een commissie willen benoemen, opdat de verordening in de volgende vergadering kan worden goedgekeurd. Als commissieleden zou hij dan aan willen wijzen de heeren v. d. Pol, v. d. Velden en Boender. Het lid v. d. Velden zegt, dat hij het liefst het geheele schoolgeld wilde af- sshaffen, doch de wet laat daartoe geen vrijheid. De meeste leerlinngen der school zijn kinderen van arbeiders, spreker zou daarom het schoolgeld zoo laag mogelijk willen stellen, te meer daar het schoolgeld toch geen bedrag vormt. Hierop verklaren de door den Voorzitter aangewezen commissieleden, dat zij de opdracht accepteeren. Slot raadsverslag in het volgend nummer. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend dat de loting voor de militie der lichting 1922 voor deze gemeente zal worden ge houden op Dinsdag 27 September a s. des v.m. 9.45 nar ten stadhuize alhier. Heusden, 15 Sept. 1921. De Burgemeester voornoemd, H. J. van EGGELEN. PLAATSELIJK NIEÜWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Weder viel een jongen nl. H. L,, oud 5 jaar, die speelde aan het voormalig wieldraaibruggetje, van de hooge muur in het water en kwam met zijn hoofd in den modder terecht Voorbijgan gers snelden toe en brachten den drenke linge op het droge. Bloedende uit het hoofd en in bewusteloozen toestand werd hij naar het R. C. Gasthuis gedragen al waar hij verbonden en verder behandeld werd. Gelukkig keerde het bewustzijn weder terug en kon de jongen een poos daarna naar zijne ouderlijke woning wor den gebracht. Werkendam. De in de afgeloopen week gehouden Floralia tentoonstelling is heel goed geslaagd. Er waren fraaie Bloemen ingekomen en aardige Veldbouquet- ten. Des avonds werd de tentoonstelling opgeluisterd door het Werkendamsche Ka mermuziekgezelschap. De heer D. Akrijn, Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier is met ingang van 16 dezer overgeplaatst in gelijke betrekking naar Heeze bij Eindhoven. De molenbaas, P., die de vorige week zwaar gekneusd werd op de Baggermolen is in 't Ziekenhuis te 's Bosch overleden en hier Woensdag j.l. begraven, uitgeleid door de H.H. aannemers en personeel van den molen. Almkerk. In hooger beroep werd voor de Bossche Rechtbank de strafzaak behandeld tegen den gemeenteraad alhier waarvan alle leden veroordeeld waren tot 50 cent boete wegens overtreding der arbeidswet. De geschiedenis kwam op het volgende neer. Een jongen, A. Colijn geheeten, was in het gemeentelijk eclectriciteitsbedrijf in dienst genomen door den directeur in over leg met den wethouder. De jongen moest overmatigen arbeid verrichten en de ge- meenteread werd door het Kantongerecht te Heusden aansprakelijk gesteld wegens over treding der arbeidswet. De president merkte op dat raadsleden niet aansprakelijk kunnen gesteld worden voor werkzaamheden in de gemeente-be drijven. De administratie zou dan te ver gedreven moeten worden en de raadsleden zouden niets anders te doen hebben. Het O. M. eischte vrijspraak. De verdedigers pleitten eveneens vrij spraak. Mr, Van Leeuwen beoogde aan de hand der arbeidswet dat de directeur van het bedrijf aansprakelijk is voor de overtreding, doch de dagvaarding sprak alleen van raadsleden. Om vervolgingsorikosten te voor komen worden belastingschuldigen dooi den Gem ontvanger alhier herrinnerd de verschenen termijnen van den H, O. 1921 voor of op 22 Sept. a.s. te voldoen. Zaterdag 24 Sept. a.s. des n.m. 6j uur (Z T.) zal bij C. Dekker alhier een openbare vergadering gehouden worden tot het oprichten van een Oranjevereeniging een ieder wordt beleefd uitgenoodigd. Naar mij vernemen zal binnenkort het fanfarecorps »Nooit Gedacht« alhier een concert geven aan den Ippelschendijk. Capelle. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier Ds. J. van Ingen te Harderwijk. Bij het stappen over een greppel had M. D. aan den Winterdijk alhier het ongeluk een been te breken. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Drongelen. Onze vroegere dorpsge noot, de heer A. J. Lagendyk, thans on derwijzer aan de O. L. school te Bolnes, slaagde 13 dezer voor het examen hoofd- acte. Dassen. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. zyn lij den landbouwer J. R. alhier twee schelften tarwe tot den grond toe afgebrand. Men vermoedt dat hier kwaadwilligheid in 't spel is. Door het hemelvuur werden j.l. Zondagmiddag bij den landbouwer Joh. v. T. een paard en een veulen doodelijk getroffen. Dranen. Veiling 15 Sept. vm. 11 uur. Appels 20 cent per K.G. Peren 24 Snijboonen I 50 68 II 47 1 stek 17-—18 Duitsche boonen 1921 Princessen I 55-71 II 39—46 »- 18 18-28 35—49 100 stuk 70—350 625 1 100 bos 6g18 per stuk 6|-20 61-10* 7J-16 n 15-70 j» Pronk boonen- Stamboonen Augurken Perziken Peen Roode kool Witte Savoye t Bloem Komkommers Meloenen Genderen. De transformator van de P.N.E.M. is thans gereed gekomen ge rekend wordt dat 1 Oct. electrische stroom zal geleverd worden. Het vlas dat geruimen tijd bijna onverkoopbaar was wordt weer iets williger ook werd deze gemeente de laatste dagen bezocht van een Belgisch vlasindustrieel, die hier eenige partijen groen en geroot vlas heeft gekocht. Gameren. De regen der laatste dagen welke zeer welkom was, heeft aan het steenvormen een einde gemaakt. Op de steenfabriek firma Gebr. de Jongh alhier, zijn t/, meer steenen geproduceerd als 't vorig jaar, de droogte heeft daar zeer voor medegewerkt. Blijven we van hoog water vrij dan blijft het vooruitzicht der arbeiders zeer gunstig want ongetwijfeld wordt er veel werk ter hand genomen. Handel in hooi stil, geen vraag, in aardappelen beter, prijs f 6 per H.L. en worden dagelijks geleverd. Kaatsheuvel. Bij verschillende kip- pephouders alhier komt op het oogenblik een zeer gevaarlijke kippenziekte voor nl. de hoendercholera. De ziekte is zeer be smettelijk en heeft zonder uitzonderingen den dood ten gevolge. Meeuwen. De uitslag van het j.l. Donderdag alhier gehouden concours hippique was als volgt Concours van aangespannen dekhengsten le prijs f 50 »Cicero« van Gebr. Oer- lemans van der Schans te Drongelen. 2e prijs f25 »Caladijn« van de Coöp. Vereeniging te Meeuwen. 3e prijs f 25 »Emigrant« van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. Concours van aangespannen stamboek- merriën le prijs f 50 »Nelli I« van Adré Tim mermans te Helvoirt. 2e prijs f 40 »Diate« van Gebr. Oer lemans van der Schans veornoemd, 3e prijs f30 nEvalat van H. Smits te Waspik. 4e prijs f25 »Dot« van Gebr. Oer lemans van der Schans voornoemd. 5e prijs f 10 »Anna« van D. van Buuren te Meeuwen. 6 prijs »Darzina« van Gebr. Blankers te Almketk. Daarna werden voorgereden eenige Rus- sche ponny's van den heer A. Middelkoop te Nieuwendijk. Springconcours voor boerenpaarden, le prijs f 50 B. de Haan te Drongelen met »Aline«. 2e prijs f 30 B. Wijnbelt te Drongelen met x>Carita«. 3e prijs f 10 M. W. van der Schans te Drongelen met »Diate«, alle drie toebe hoorende aan Gebr. Oerlemans van der Schans, voornoemd. 4e prijs A. D. van Buuren te Meeu wen met »Aakje« van D. van Buuren te Meeuwen. Ringrijden voor paren. le prijs f40 Mej. C. de Jong te Alm kerk en de Heer Van Campen te Drongelen. 2e prys f30 Mej. Ockers en de Heer J. A. Ockers, beiden te Meeuwen. 3e prijs f 20 Mej. van Bruchem en de heer T. van der Nat, beiden te Meeuwen. 4e prys f 10 Mej. Rina Vos te Meeu wen en de heer D. Vos te Giessen. Door een tweetal aanwezige heeren wer den vervolgens nog uitgeloofd een tulband en een krentebrood. 5e prijs tulband Mej. G. Vos en de heer J. Blankers beiden te Veen. 6e prijs krentemik Mej. J. Rijken te Sprang en de heer A. Millenaar te Dron gelen. Sprang;. In de vacature van Wijlen den heer F. Maat, is tot kantoorhouder alhier benoemd, de heer Smit, beambte aan het postkantoor te Waalwijk. De najaarskeuring van Springstieren voor deze gemeente is nu bepaaldelijk vastgesteld op Vrijdag 23 September e.k. des voormiddags 11 uur en wel op het marktplein te Waalwyk. Veen. Woensdagavond had hier een ongeluk plaats, dat naar omstandigheden goed is afgeloopen. Een wielrijder kwam met volle vaart de stoep, waarin onderaan verschillende kinderen liepen te spelen, afrijden. Trots hard roepen kwam het 3-jarig meisje van den heer C. H. onder de fiets terecht, zoodat de wielrijder eveneens een hevige val maakte. Na opnem ng bleek gelukkig, dat het kind na afgewassen te zijn, geen gevaarlijker letsel had bekomen, dan een gehavend gezicht, door het meesleuren over den scherpen grintweg, zoodat èn wielrijder èn kind er verder met den schrik afkwa men. Moge dit geval tot waarschuwing strek ken aan alle bestuurders van eenig ver voermiddel, om toch boven aan de stoep even af te stappen, 't kan toch maar eenige seconden schelen, en men waagt er geen menschenlevens aan. Wijk. De familie v. Rijswijk alhier ontving het treurige bericht, dat hun 23- jarige zoon, die in April als employé der Bataafsche pefroleum-maatschappij naar Curasao (West Indië) was vertrokken, al daar aan typhuskoortsen is overleden. Wondrichem. Veiling 14 Sept. Zure appelen I 10—15 ct. K.G Zoete appelen I 912 Zoete appelen II 68 Maagdeperen 1922 t> Stoofperen 10—12 t> 15 Sept aangevoerd 9 H.L. Eigenhimers f5.50 p. H.L. de Wet f5,50—5.60 Waspik. Aan A. IJpelaar, alhier, is een bouwpremie toegekend van f 1400. De echtgenoote van den heer d. K,, alhier, die des avonds van een visite huis waarts keerde, vond op straat een nog zoo goed als nieuw heerenrijwiel. Zekerheids halve nam zij het rijwiel mee naar huis. Des anderendaags kwam de eigenaar reeds opdagen. De eerlijke vindster kreeg echter voor haar zorgvuldige bewaring niets dan een bedankje. PREDIKBEURTEN. 18 Sept. (Zomertijd). Heusdenv.m. 10 u. ds. Huijgens. Coll. noodlijdende kerken en personen. Geref. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. leesdienst. Werkendamnm. 6 u. da. Kalkman. Ger. kerk A, vm. 10 en nm. 6 u. ds. André. Ger. Gem. vm. 10 u leesdienst en nm. 6 u. ds. van Reenen. Chr. Ger. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. ds. Barth. Aalburgvm. 10.30 u. ds. Bakker. Andelvm. 10.30 en nm. 3 u. ds. v. d. Put. Almkerkvm. 10 u. ds. Kalkman van W'dam. Ger. Kerk vm. 10 en nm. 3 u. ds. Bosch Aalst, vm. 10 u. ds. Stipriaan Luissius van Well. B'broek, nm. 3 u. ds. Huijgens van Heusden. Drongelen, geen dienst. Dussen, geen opgaaf. Geref. Kerk vm. 10 en nm. 3 u. ds. de Bruin. Doeveren, nm. 3 u. ds. Nauta. Eethen, nm. 3 u. ds. Bakker. Oenderen, vm. 10.30 u. ds. Rijnenberg. Ger. kerk, vm. 10,30 en nm. 3 u. ds. v. d. Sluijs. ^•Gravenmoer, nm. 2 u. ds. Louwe Kooijmans, Ger. kerk, vm. 9,30 en nm. 2,30 u» ds. Dalhuijsen, em. pr. te Doorn. Chr. Ger. kerk vm. 9.30 en nm. 2.30 u. leesdienst. Heesbeen, geen opgaaf. Meeuwenvm. ds. v. Stein Callenfels. Nederhemert, Zz. vm. 10.30 en Nz. nm. 3 u. ds. Kluin. Raamsdonk(p.\ vm. 9,30 u. ds v. d. Graafi (F.), nm. 2 u. dezelfde. Sprang, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 2 u. een predikant. Geref. kerk, vm. 9,30 en nm. 2.30 leesdienst. Sleeuwijk, geen opgaaf. Geref. Kerk geen opgaaf. Uitwijknm. 2 u. ,ds. de Wit. Veen, vm. 10.30 en nm. 7 u. dr. Tjalma. Ger. Gem. vm. 10.30 en nm. 3 u, leesdienst. Wijk, nm. 6 u. ds. Rappard v. Brakel. Waspik, vm. 9.30 u. ds. Jonkers. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Arnoldius z. v. G. van der Loo en M, M. de Goeij. v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2