r SENORIO de 10 cents sigaar, D nr. EER OM EER. Rook ons SUCCESMERK, Tel. int. 432. Hintham* rstraat 24, 's-BOSCH. LJ BA IILW ANNs Heeren- en land van alten^ Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4124, Zaterdag 24 September1921. FEUILLETON. Kiiiderkleediiig. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. DRAAGT Gorinclicui. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUXTENLANDSCH OVERZICHT De bemiddelingscommissie voor het tusschen de vergadering en den Raad van den volkenbond uitgebroken geschil over de benoeming van een vierde rechter- plaatsvervanger in het internationaal ge rechtshof, heeft haar taak vervuld. Het geschil is bijgelegd door de verkiezing van den Noor Beichmann. Verder heeft de Amerikaan, Prof. Moore, van wien het nog twijfelachtig was, zijne benoeming nu ook aangenomen, en is hiermede het internationaal gerechthof compleet. Hiermede is een der belangrijkste werkzaamheden van de tweede volken bondsvergadering tot een gelukkig einde gebracht. Terecht meende voorzitter Van Karne- beek dan ook te moeten zeggen, dat meer dan 40 staten, alle gedeelten van den aardbol vertegenwoordigend, het eens geworden waren over de keus van '15 uitnemende mannen, die de hoogste ge rechtigheid moeten uitoefenen, weike de wereld ooit heeft gekend. Buigen wij ons vol eerbied aldus ging de voorzitter voort voor deze historische gebeurtenis, die een nieuw tijdperk in het leven der. internationale gemeenschap opent. En na een gelukwensch aan de uitverkorenen, eindigde de heer Van Karnebeek zijn in diepe stilte aangehoorde herdenkingsrede met deze woorden: »Moge het gerechtshof JSlaar het Fr arisch. 14) 5>Er bestaat iets in ons, dat ons niet be driegt. Ik heb hem dadelijk her kend.« »Maar deze mannen dan »Dat moeten we onderzoeken. »Hoe ïDoor hen te volgen. Ik vermoed een schelmstuk. ïGe hebt gelijk. Laat ik ze volgen. ïlk verlaat u niet.* »Ze zouden ons wel kunnen verrassen.* »Vrees niets. Wij hebben hen verrast, Wijl* »Geef me de hand.« Het groepje mannen had het smalle pad verlaten en was den weg opgegaan, die naar het klooster voerde. De gravin en Jean Laurent volgden op een korten af stand. Bij het gebouw gekomen, vormden de mannen een kring om den graaf Pos- locaï want deze was het om ge duldig af te wachten, wat hij zou zeggen. De graaf sprak eenigen tijd met een doffe stem. Zij gingen naar de deur der kapel, waartegen de graaf een licht stootje gaf. De deur opende zich. Zij traden er binnen. »Nu zullen wij niets hooren,« sprak Jean Laurent. door de wijsheid en de onpartijdigheid zijner vonnissen er toe bijdragen, dat in de internationale betrekkingen de heerschap pij gevestigd wordt van het recht en de rechtvaardigheid, waarop het verdrag van den Volkenbond berust.* Op voorste! van den vertegenwoordiger van Columbia, werd daarna aan alle wettig erkende regeeringen over de geheele wereld, telegrafisch rnededeeling gedaan van deze stelling van het Internationaal Gerechtshof. Maanden geleden is zooals men weet Krassin, de afgevaardigde van de sowjet- republiek, in Engeland geweest met het doel om met dit land een handelsovereen komst aan te gaan. Langen tijd heeft men daarvan niets meer gehoord, en nu wordt gemeld, dat ten slotte de handelsovereenkomst na vele strubbelingen tot stand gekomen, ten slotte in de praktijk niets heeft opgeleverd. De Russische bestellingen hebben stellig niet op de Engelsche nijverheid geregend, tot verlichting van de werkloosheid in Engeland heeft de handel met Rusland niet bijgedragen. Toen de zaak goed en wel beklonken was, bleek Duilschland met zijn lagen markenkoers voordeeliger aan biedingen te kunnen doen. Onlangs heeft in de pers het bericht de ronde gedaan, dat de sowjet geen enkele bestelling in het buitenland kon handhaven, aangezien het goud dat zij beschikbaar had, dringend noodig was voor het koopen van levens middelen. Onwaarschijnlijk is dit niet. Maar het leek toch, dat Engeland met de Wacht even,* antwoordde Helène. Een der laagst gelegen gedeelten der kapel zag uit op den weg naar Rièka op een schoormuur met zachte helling, heerschte een weelderige plantengroei. Wanneer men zich op dezen muur bevond, was het zeer gemakkelijk een rooster te bereiken, waarvan de staven eenige dagen geleden waren gebroken. Van deze plek zagen zij alles, wat er plaats greep en konden zij duidelijk elk gesproken woord verstaan. Zoo vlug als een gems klauterde Helêne tegen den schoormuur op. Jean Laurent volgde haar. Toen zij liet rooster waren gena derd, zetten zij zich vlak naast elkaar en beschouwden het tafereel met de meeste aandacht. De gravin had gelijk niets van wat er plaats greep, kon hun ontgaan. De kapel, die nog bestaat, kan ternau wernood honderd vijftig personen bevatten. Zij is zeer eenvoudig gebouwd en bewaart het stoffelijk overschot van een drietal personen, de beroemdste, die het geslacht der Tsernagoré heeft opgeleverd. Zoodra men er is binnengetreden, ziet men de graftomben van den vorst van Anila en Nurko-Pretovitj, zijn broeder, vader van vorst Nikolaas. Een andere tombe, bij groote feesten geopend, bevat het goed bewaarde lichaam van den vladika Peter I, sedert vijf en dertig jaar door de Monte- negrijnen als een heilige vereerd. Er brandde geen licht. Het schynsel handelsovereenkomst een voordeel verkregen had, dat niet hoog genoeg aangeslagen kon worden, de staking van de gevaarlijke bolsjewistische propaganda in Azië, waar toe de Sowjet zich bij diezelfde overeen komst plechtig verbonden had. Uit de forsche nota, die Curzon verleden week als minister van buitenlandsche zaken naar Moskou gezonden heeft, heeft men nu beter geleerd. De Engelsche regeering klaagt, dat de Sowjet, ondanks plechtige verbintenissen, haar werk tot ondermijning van het Britsche gezag rustig heeft door gezet. In Perzië, Afganistan, tot in Engelsch-Indië vinden de Engelschen Sowjet-agenten tegenover zich. In Perzië is de Engelsche invloed bedenkelijk getaand. De Engelsche troepen, die er nog waren, zijn teruggetrokken en de Engelsch- Perzische overeenkomst, door den Sjah bij zijn bezoek aan Europa gesloten, laat op haar bekrachtiging wachten, omdat het Perzische parlement, dat danig bewerkt wordt dcor den staf van den gezant van Sowjet-Rusland, er niet aan wil. In Afganistan vlotten de onderhandelingen over een nieuw tractaat met Britsch-Indië evenmin. De emir, die zijn buitenlandsche betrekkingen van de Britsche controle vrij heeft gemaakt, is inmiddels de bondgenoot van Moskou geworden, dat hem een jaar- lijksche uitkeering waarborgt. En voorts beschuldigt Curzon de sovjet ook dat zij de hand heeft in de woelingen en gisting in Britsch-Indië. Ten slotte staat Kemal- pasja, een andere vijand van Engeland, tot Moskou in betrekking en krijgt vandaar moreelen en stoffelijken steun. Overal in Klein-Azië en het midden-Oosten vindt Engeland de Sovjet met vijandige bedoelingen in de oude centra van zijn invloed of gezag werkzaam. De polemiek tusschen Lloyd George en De Valera duurt voort, zonder dat de zaken over hun doode punt heenkomen. Als woordvoerders van een onafhankelijken vrijen staat, willen de mannen van Sinn Fein ter conferentie komen, als gekozen vertegenwoordigers van de meerderheid van het Iersche volk wil Lloyd George hen ontvangen. Voor Lloyd George is de zaak van het grootste principiëele belang, omdat de nationalisten in Egypte reeds scherp het oog houden op de ontwikkeling van de Iersche aangelegenheden, om er zoo mogelijk voordeel mee te doen. der maan verspreidde zich als lichtend stof, waarin de gestalte van den graaf in on scherpe vormen kon worden waargenomen terwijl de andere om en voor hem rechtop stonden. ïDe Hemel zij met ons,* mompelde Helène. »Zou het mogelijk wezen, dat zich onder mijn landgenooten verraders bevinden Jean Laurent wilde antwoorden. De gravin legde hem de hand op den mond. Z(j boog zich een weinig voorover. De graaf nam het woord Mannen, we staan aan den vooravond van hoogst gewichtige gebeurtenissen. Niet ver van ons wordt strijd gevoerdBos- niërs, Serviërs, de zonen van Herzegowina, Montenegrijnen worstelen tegen de woeste horden van Bachi-Bourouks, de Tcherkes- sen en de Kurden. Zij verdedigen hun vaderland, dat is loffelijk, maar, terwijl zij voor dat vaderland de wapenen opvatten tegen den brutalen indringer, beleedigen zij hun godsdienst, dat is verre van prijzens waardig 1* De graaf hield hier eenige oogenblikken op, alsof hij stond na te denken en ver volgde met luide stem »De Grieksche Kerk valt den Islam aan. Maar als zij triomfeert, wat zal er dan gebeuren Zal de Koran den Griekschen godsdienst vervangen 1 Neen, hij zal den godsdienst uwer vaderen verdringen, uw heiligste gevoelens vernietigen. Zult ge u dat laten welgevallen, terwille van eenige Het arme Rusland krijgt weer nieuwe beproevingen te doorstaan. De bolsjewistische bladen maken de correspondent van de Times te Helsingfort meldt het een besluit van de Sovjet- regeering openbaar, dat in zijn drastischen vorm een herroeping is van de schoone leusbrood vcor allen*, waarmee de roode revolutie in Rusland begonnen is. Het verklaart dat, nademaal de roode land en zeemacht en de werklieden en ambte naren van al de verschillende sovjet-instel lingen productieve leden van de samenleving zijn, het de plicht van de regeering is, hen van het noodige voedsel te voorzien. »Het kan niet als de plicht van de regee ring beschouwd worden om de overige klassen van samenleving te beschermen en hun voedselrantsoenen zullen daarom op zijn laatst op 1 October ophouden«. Of het bolsjewisme de productie eerst moedwillig stukgeslagen heeft, of er productie-gelegenheid is voor hen die niet produceeren, doet niet ter zake. Wie niet productief is, in den zin van een matroos op zijn schip of een soldaat in zijn kazerne of een ambtenaar op zijn bureau, zal niet uit de staatsruif eten en moet zijn voedsel maar zelf zien te produceereff. Het besluit laat ook geen andere slotsom toe, dan dat de bevolking in de hongersnooddistricten maar moet vergaan of van buitenlandsche hulp leven. BUITENLAND. Een ontzettende ramp in Baden. Woensdagmorgen tegen half acht hadden in de Badische Anilin-Fabriek te Oppau kort na elkaar twee buitengewoon zware ontploffingen plaats, die gepaard gingen met geweldige aardschokken, welke tot ver in den omtrek werden waargenomen, bijv, in Mainz, Heidelberg, Schlestadt, Braunstadt, Frarikenthal en Ludwigshafen, waar overal materieele schade werd aangericht. De ontploffing had in het Laboratorium plaats. Achthonderd werklieden, die zich in de fabriek bevonden werden gedood. Er zijn eveneens talrijke dooden en gewonden te xMannheim en te Worms, waar de schade enorm is vooral te Oppau, dat volkomen verwoest is. Het aantal dooden bedraagt tot nu toe meer dan duizend, het aantal gewonden verscheidene duizenden. De ontploffing werd gevoeld tot op een af stand van twintig kilometer, met name te Mannheim, waar 1 persoon werd gedood stukken lands, terwille van eenige roem volle overwinningen, die wel uwen roem zullen verbreiden, maar voor u zeiven niet de minste heerlijke gevolgen nasleepen. Wiit ge uwen godsdienst verdrongen zien door de Grieksche Kerk »Neenwas het gemeenschappelijk antwoord. »Welnu, er bestaat één middel, om dat te verhinderen. Dat middel zal ik u aan wijzen De maan wierp nu juist haar schijnsel op den j graaf Poloscaï, die daardoor een spookachtig aanzien verkreeg. Helène, even bijgeloovig als alle Monte negrijnen, bracht de hand aan een amulet, dat zij om den hals droeg. De graaf ging voort met half luide stem, alsof hij vreesde, dat de echo hem zou verraden »Wanneer de Montenegrijnen een bol werk behoeven, om zich tegen de Turken te verdedigen, hebt ge niet minder een bolwerk noodig, om de Grieken van u af te houden. Dat bolwerk is het fort van Nik- sicht. Tracht het in bezit te nemen, voor dat het in handen der Turken valt, maar tracht het ook in bezit te nemen, om u, zoo noodig, tegen Herzegowina te verdedi gen. Van de hoogten van dat fort wap- pere vrij uw vaandel «Wanneer wij ons van Niksicht meester maken,* merkte een der mannen onder de toehoorders op, aanvaarden wij den strijd tegen onze broeders 1 Het Herzegowi- en vijftig werden gewond. Alle verbindingen zijn verbroken. De »Neue Badische Landeszeitung« te Mannheim meldtDe schok was ontzettend De luchtdruk was zoo sterk, dat omlaag gelaten rolluiken geheel naar binnen werden gedrongen. De explosie bracht de geheele stad in rep en roer. Ook in Ludwigshafen ontstond groote opwinding. Twee arbeiderstreinen werden onder het puin bedolven. Alle vensters in Mannheim en in het op 25 K.M. afstand gelegen Heidelberg zijn door de ontploffing vernield. Groote brokken steen en ijzer werden kilo meters ver weggeslingerd. Stukken kwamen in Ludwigshaven en Mannheim terecht. In de plaatsen, die in de omgeving lig gen werden talrijke daken van de huizen geslingerd. In Ludwigshaven liggen de straten met glasscherven bezaaid. Ook in Mannheim hebben de fabrieken tengevolge van de ontploffing geleden. Ook hier zijn dooden en gewonden te betreuren. In Ludwigshaven zijn verscheidene huizen ingestort. Een sterke politiemacht, de geheele veiligheidsweer en alle brandweer uit de omgeving beproefden door de rookmassa's de plaats des onheils te naderen. De telefoonverbindingen met Mannheim, Ludwigshafen en omgeving zijn verbroken. De salpeter- en ammoniak-industrie in Oppau ontstond tijdens den oorlog, in ver band met de behoefte aan nitraten voor niaansch bloed schreeuwt om wraak!* »Dat heb ik trachten te vermijden, antwoordde de graaf. »Niksieht kan u toebehooren, zonder dat een enkele blaam op uw naam wordt geworpen.* »Hoedat »Door een list!* aVerklaar u nader »Versta mij goed. De vorst heeft het bataljon, waarover Port-de-Bouc het bevel voort, aangewezen, om Niksicht te ver overen.* Welnu »Maak u van dezen Port-de-Bouc mees ter, houdt hem gevangen, tracht te weten te komen, welke zijn consignes zijn en neemt zijn plaats in. Als de mannen wei geren u te volgen, zullen wij een leger op de been brengen, dat u op de hielen volgt.*. Port-de-Bouc strijdt voor ons vader land ïStrijdt hij ook voor uwen godsdienst »Hij verdedigt onzen grond *Ten koste van uwe godsdienstige over tuiging »Men zegt, dat hij een heiden is,« viel een grijsaard in de rede. iNatuurlijk,» antwoordde de graaf, ter wijl hy grijnslachte en zich innig verheugde, dat er tenminste één was, die zich met hem vereenigde, »0,« mompelde de gravin, kon ik hem nu maar het masker van schijnheiligheid van het gelaat afrukken.» Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor tit Lui vai Hsusdsn en Altena, de Langstraat en tie Bintltrwnrl 1 I G

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1