Week's Inmaakglazen, Ketels, Saptoestellen en alle onderdeelen. 3 Vughterstraat 19. 's-BOSCH. TELEFOON 715. de vervaardiging van ontploffingsmiddelen. Later ging het bedrijf over aan een belangen gemeenschap, waaraan naar het Duitsche Rijk verscheidene chemische fabrieken, als die van Höchst en Leverhusen betrokken waren. De Badische heeft verschillende fabrieken o.a. in Ludwigshafen (speciaal aniline kleur stoffen), in Oppau (waar de salpeter ge maakt wordt) en in Leuna. Het bedrijf in Oppau is een der groot.ste chemische fabrieken ter wereld. Het aantal arbeiders bedraagt 8000. Nadere berichten melden hoe de ramp gebeurde. Des morgens om kwart voor acht ont stonden in Laboratorium 53 der Badische Anilline en Sodafabrieken twee zware ont ploffingen. Het geheele gebouw werd door den luchtdruk omhoog getild en stortte ineen. In .Mannheim, dat slechts 2 K.M. hemels breed van de plaats des onheils verwijderd is, zijn tot nu toe een doode, 36 zwaar en 20 licht gewonden» Men vermoedde eerst, dat een Fransche minutiebewaarplaats in de lucht was ge vlogen. Na de ontploffing werden Mannheim en Ludwigshafen in dichte rookwolken gehuld en verspreidde zich over deze steden een sterke ammoniaklucht. De verwoesting. De aangerichte verwoesting in Oppau, Friesenheim en Ludwigshafen is verschrik kelijk. In Ludwigshafen is geen enkele vensterruit meer heel, daken werden afge rukt, gesloten deuren sprongen open, de meubels in de huizen vlogen door de ramen de straat op, de menschen werden in hun huizen voor den grond geslagen. Het heele verkeer staat stil. De trams kunnen niet meer rijden en de electrische geleidingen zijn vernield. Er zijn meer dan dnizend gewonden. Het aantal dooden is bij geen benade ring vast te stellen. Er bestaat weinig hoop, dat van de 800 arbeiders er een gered is. Het gevaar voor verdere ontploffingen is nog niet geweken. De werklieden, die juist de fabriek binnen gingen, zijn bijna allen gewond. Bij hoopen stroomden de werklieden voor het meeren- deel badend in hun bloed de fabriek uit. In de fabriek te Oppau liggen honderden gewonde arbeiders. Op het noodlottig oogenblik van de ontploffing moeten in de fabriek 820 werklieden aan den arbeid zijn geweest, over wier lot men nog in het duister verkeert. Een der werklieden heeft verteld, dat er van de nachtploeg nog ongeveer 800 man aan den slag waren, van wie waarschijnlijk niemand er het leven heeft afgebracht. Volgens mededeelingen van de directie van de anilinefabriek is de vrees voor een nieuwe ontploffing onge grond. Volgens de »Neue Badische Landes- zeiting« zouden op het oogenblik van de ontploffing in de verschillende fabrieken 6000 werklieden en bedienden aan het werk zijn geweest, volgens andere lezingen 2500. Naar de ^Frankfurter Zeitung* uit Lud wigshafen verneemt, was de luchtdruk tengevolge van de ontploffing zoo hoog dat er te Oppau en in een kring van twee tot drie uur gaans in den omtrek geen ruit heel is gebleven. Het dorp Oppau is nagenoeg geheel vernield. De verwoesting is afgrijselijk. Honderden dooden en ge wonden liggen in den omtrek verspreid. Duizenden menschen vluchten naar de stad. De suikerfabriek Frankenthal heeft groote schade geleden. De stad Frankfort is op aanstichting van den eersten Burgemeester met behulp van het roode kruis dadelijk met het reddings werk begonnen. Een aantal ziekenauto's is met 14 geneesheeren en de noodige verplegingsmiddelen naar Ludwigshafen ver trokken. Verdere medische hulp zal volgen. Onmiddellijk na de ontploffing te Oppau bij Ludwigshafen in de Paltz, hebben de Fransche troepen maatregelen van orde genomen en meegewerkt aan den reddings- arbeid, waarbij twee soldaten ernstig werden gewond. Generaal Degoutte is te Ludwigshafen aangekomen en heeft het heele personeel van den geneeskundigen dienst, met de dokters en chirurgijns van het Rijnleger laten komen. Ook heeft hij gezorgd voor spijs uitdeeling onder de bevolking. De Fransche regeerinscomrais- saris heeft bovendien 75000 mark ter be schikking van de arbeiders-vakvereen. gesteld. Uterstrooaiingen. Tengevolge van hevige regens is te Lissabon een muur omgevallen op een tram. Zeven personen werden gedood en ver scheidene gewond. Berichten van overstroomingen komen eveneens uit Motilla del Palandar waar 30 buizen zijn ingestort en 11 personen zijn gedood. De schade bedraagt meer dan een millioen. In Granada en Saragossa hebben over stroomingen mede een aantal slachtoffers gemaakt. Een lucktmaneeurre in Frankrijk. Een merkwaardige luchtmanoeuvre heeft onder leiding van maarschalk Fayolie, in specteur-generaal van de militaire lucht vaart, boven Metz plaats gehad. De bombardements-regimenten van Metz Throuville en Neustadt deden een gefingeerd bombardement, terwijl het jacht-regiment van Straatsburg poogde dit te doen mis lukken. 200 militaire vliegtuigen waren tege lijkertijd in de lucht en namen aan de goedgeslaagde manoeuvre deel. o De Britsche arbeiderspartij dringt aan op een onmiddellijk bijeenkomen van het parlement met het oog op de kwestie der werkloosheid. "binnenland™ Lijk gevonden. Te Terwispel (Fr.), is het lijk gevonden van den heer J. K. aldaar, die sedert een week vermist werd. Jongentje gedood. Te Ufïelte is een zesjarig zoontje van G. Eggen aldaar, op weg van school naar huis, door een auto uit Groningen over reden en vreeslijk verminkt. Na een paar uur is het overleden. Steun aan wcrkloozen. De gemeenteraad van Eindhoven besloot, naar aanleiding van een verzoek der tabaksbewerkersorganisaties om de steun verlening voort te zetten, om hen zooveel mogelijk te werk te stellen bij de gemeen te- ontginningen, en om aan hen, die op 30 Juli den maximum steun volgens de rijks regeling hadden ontvangen, nog 4 weken uit te keeren. Tot nu toe heeft de ge meente aan werkloozen in de tabaksin dustrie 1 80 000 uitgekeerd. Een 102-jarige. Johannes Matthijssen te Hoogerheide, hoopt op 25 Sept. zijn 102en verjaardag te vieren. Hij is nog kras en goed ter been. Dagelijks maakt hij zijn wandelin getjes. Onthulling van het monumeut te Scheveningen Dinsdagmiddag is, in tegenwoordigheid van de Koninklijke familie, verschillende deputaties en autoriteiten, te Scheveningen door de Koningin het gedenkteeken ont huld, dat op den strandboulevard is op gericht ter herdenking van de diensten door leger en vloot gedurende de mobilisatie aan den lande bewezen. Het woord werd eerst gevoerd door den oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht generaal Snijders, waarna de oud-minister Cort van der Linden een rede hield, Hierna had de onthulling plaats, nadat de Koningin vooraf generaal Snijders had toegesproken. Na de onthulling werd nog door eenige autoriteiten het woord gevoerd. Het gedenkteeken bestaat uit een zuil, waarvan de kosten geheel worden gedragen door vrijwillige bijdragen van landgenooten. Kleereu van eigen wel. Nu de wol voor de boeren vrijwel on verkoopbaar is de prijzen die geboden worden zijn belangrijk lager dan in de voor-oorlogsche jaren stelt de vereeni- ging tot verbetering van den wolhandel haar leden in de gelegenheid de wol van hun schapen te doen verwerken tot dekens en serge voor costuums. Ze sloot een overeenkomst met een fabrikant en dien tengevolge kunnen aan de leden dekens geleverd worden tegen den prijs van f 16 a f 18 per stuk, terwijl voor een lap blauwe of grijze serge, voldoende voor een heeren- costuum slechts van f 19 tot f 22 in reke ning wordt gebracht. o Bezuiniging b|) de speorwegeu. Door de directie der Nederlandsche Spoor wegen is per circulaire bekend gemaakt, dat gestreefd moet worden naar een zoo groot mogelijke bezuiniging, welke o.m. te bereiken valt door vereenvoudiging van de administratie en alles wat daarmede samen hangt. Het personeel kan in deze richting voorstellen doen en indien zij tot belang rijke vereenvoudiging leiden, zal het daar voor beloond kunnen worden. Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Augustus 1.4 millioen minder opgebracht dan in Augustus 1920. o Loonsverlaging. De Limburgsche mijndirecties handhaven de voorgestelde loonsverlagingen. Yoorstel-Wijnkoop verworpen. De Amsterdamsche Raad verwierp met alle stemmen, tegen die der Communisten, het voorstel Wynkoop om een krediet van f 100.000 voor de noodlijdenden in Rusland te verleenen. Een onhandig schutter. Een heer en een dame uit Emmen fietsten langs den weg van Oudepekela naar Winschoten. Plotseling moest halt gehouden worden. Een jager schoot over den weg op een patrijs en raakte de dame. Een hagelkorrel drong achter het oor naar binnen. Zij moest zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling stellen. Later is gebleken dat ook in den bovenarm een hagelkorrel zat. De jager, die bekend is, legde de grootste brutaliteit aan den dag. o Een fanilienunimer. Bij de loting voor de nationale militie in Leeuwarderadeel viel aan iemand no. 48 ten deel, welk nummer vroeger ook door zyn vader en grootvader was getrokken. Typhuz te Zwolle. Te Zwolle zijn thans nog 39 typhus- patienten onder behandeling. In het geheel zijn 13 patiënten overleden. Doodgeschoten. Te Heerlerheide is Zondagavond de metaalbewerker Th. bij een herbergtwist doodgeschoten. Eenige personen, die bij den twist betrokken waren, zijn gearres teerd. plaatselijk nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te s Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heusden. Naar we vernemen zal Zondag 25 September a.s. het scherp- schuttersgilde »St. Blasiusx deelnemen aan het groote concours te Helvoirt, uitge schreven door het gilde »Ons Genoegen* aldaar. Maandag werden eenige jongens uit het naburige Baardwijk, terwijl ze te Drunen bezig waren in een rijwielzaak in te bre ken, door de politie gesnapt. In het arrestantenlokaal bekenden ze van plan te zijn geweest eenige onderdeelen van een rijwiel te willen ontvreemden. Nadat ze eenige uren in het arrestantenlokaal waren opgesloten geweest, werden ze in vrijheid gesteld. Later echter bleek de marechaussee alhier, dat dezelfde jongens zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal bij den rijwielhandelaar K. te Elshout en arres teerden ze weer om ze later naar 's Bosch voor den rechter van instructie voor te brengen. Na aldaar bekend te hebben zijn ze weer op vrije voeten gesteld. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat in afwijking van het bepaalde in art. 12 lid 1, van het Binnenvisscherijreglement, tijdelijk het visschen gedurende den nacht wordt toe gelaten in le. de Boven-Merwede en de Beneden- Waal opwaarts tot aan den as van de spoorwegbrug te Zaltbommel 2e. de Beneden-Lek beneden de schip brug bij Vreeswijk 3e. de Bergsche Maas beneden de spoorwegbrug bij Hedel 4e. de afgedamde Maas, met inbegrip van het Heusdensche Kanaal. Door wijlen den ZeerEerw. Heer pastoor A. Karthon is zijn geheele Boeken- bibliotheek vermaakt aan de nieuw op te richten R. K. Universiteitnaar we ver nemen is het woonhuis in koop overgegeven aan den heer Chr. Merkx en in huur over gegaan aan dr. Auër. Aalbnrg. Tot bestuursleden voor de Ouder-Commissie voor de Openb. Lagere School alhier, zijn gekozen de heeren L v. Wijk (Voorzitter), H. C. Jurrie (Secre taris), J. v. d. Pol, K. v. d. Wetering en T. Smookers (leden). Andel. Gisteravond werd door de kabelwagen der P.N.E.M. met het afrijden der stoep een telephoonpaal stuk gereden, waardoor storing kwam. Den boom van den wagen, die met 2 Paarden bespannen was, waarvan één deerlijk gewond werd, drong door de ruiten van de woning var» M. D., waardoor een tafel benevens de kinderwa gen werden omver geduwd. Even te voren was de kleine uit den wagen genomen, anders ware het zeker niet zonder onge lukken afgeloopen. Door de firma v. d. Berg en tevens door de landbouwers is de prijs der zoete melk weer met 1 cent per liter opgeslagen. Almkerk. Naar wij vernemen zal het laatste gedeelte van de Dienstplichtige Mili taire (lichting 1920) voor deze gemeente onder de Wapenen moeten komen op 7 October a.s. Capelle. Mej. H. Ros, onderwijzeres, aan de Chr. School te Loonschendijk, is in gelijke betrekking benoemd te 's Bosch. Bij de alhier gehouden aanbesteding van het bouwen van een landbouwerswoning voor den heer A. Huisman a. d. Loonschen dijk, werd als volgt ingeschreven J. Quirijns te Capelle f 12325. C. Michaël te Vrijhoeve-Capelle f 11475. Firma H. Michaël en Zonen te Kaatsheuvel f 10550. J. Spierings te Capelle f10500 Het werk werd aan den laagster» in schrijver gegund. j.l. Donderdag werd alhier een in de haven liggende schuit met aardappelen onder politietoezicht gelost, als verdacht van ontvreemding. Drnnen. Veiling 20 Sept. vm. 11 uur. Appels 218 cent per K.G Peren 237 Snijboonen I 49 59 II 38 stek 10j24 Princessen I 36—46 x> Duitsche boonen 2021 Stamboonen 1340 Aardappels 6g Peen 425—675 100 bos Ramanas 130250 stuk Roode kool 6,18 per stuk Witte ÏOJ16g Savoye 12J—14J Perziken 22J Genderen. De handel in aardappelen is thans zeer levendig. Voor Eigenheimers wordt betaald f5.50 a f 5.75 per 70 K.G. De kwaliteit is zeer goed, over de kwan titeit valt niet te roemen. Had onze bloeiende coëp. Stoom- zuivelfabriek tot heden een onvoldoende bergplaats voor de kazen, zoodat bij warm weer aanmerkelijke schade werd geleden, thans zal dit euvel worden ondervangen, doordat onze fabriek eene kolosale ver bouwing tegemoet gaat, waaraan in kort zal worden begonnen. Zoowel voor het oog als voor de zaak zelve ziet bestek en teekening er zeer aardig uit. Gameren. Op de najaarskeuring van dekhengsten, welke 21 Sept. j.l. te Tiel plaats had, is o.m. goedgekeurd de 3£-jarige Belg, Vosh. ^Robert de Sweve« eigenaar de heer M, A. de Geus alhier. »R. d. S.« welke van zeer gezochte familie afstamt, is in elk opzicht een praeht-exemplaar. De handel in aardappelen wordt met den dag levendiger en de prijzen hooger. Werden ze geregeld voor f5.75 en f 6.nu worden ze weer vastgehouden en er zullen voor dien prijs geen aardappelen meer los te maken zijn. Het beschot in de latere soorten valt niet mee. Hooi stil, dezer dagen werd nog een klein partijtje verkocht voor f38.per 500 K.G. Handel in paarden en veulens traag. Meeuwen. Het Raadsverslag kan wegens plaatsgebrek niet geplaatst worden en moet blijven liggen tot het volgende nummer. Nieuwendijk Vrijdag 16 September behaalde onze dorpsgenoot, de heer Joh. v. d. Stelt op de nationale schietwedstrijden voor Burgerwachten een 3de prijs, welke bestaat uit een kunstvoorwerp. Raamsdonksveer. De landbouwer P. K. kwam tot de minder aangename ontdekking, dat bij hem 6 zakken aard appelen ontvreemd waren. Het gelukte de politie nog niet de(n) dader(s) op te sporen. Sprang. In deze gemeente heerschen onder de kinderen de mazelen. Ook doet zich een geval van diphtirtus voor bij het kind van A. V. uit Nijmegen dat bij haar familie alhier gelogeerd is. Dinsdagavond kwam de afd. »Pa- trimoniumc alhier in vergadering bijeen. Door den heer A. v. d. Esch werd ter bespreking ingeleid het onderwerp »Sab- bats-heiligingc. Besloten werd 12 October e.k. het 12J- jarig bestaan der afdeeling op feestelijke wijze te herdenken. Naast het bestuur werd nog een feest commissie benoemd. -- Vrouw de B. alhier had het ongeluk met kokende pap haar voet zoodanig te branden dat zij genoodzaakt was genees kundige hulp in te roepen. Woensdagavond kwam de afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders onder leiding van een der hoofdbestuurders in vergade ring bijeen ten einde te bespreken het nieuwe Collectief arbeids-Contract voor de schoenmakerij. Woudrichem. De heer P. Verhagen is met ingang van 9 October tot burge meester dezer gemeente opnieuw benoemd. Veiling 21 Sept. Fruit. Zoete appelen 12 14 ct. per K.G. Zure 1013£ Kroet 57| Stoofperen 912J Handperen 2022 Gelijktijdig met het fruit zal ook aard appelveiling gehouden worden. Bij de omzetting van den tijd zal de volgende week de veiling toch te 10.30 uur gehouden worden. Op verzoek zijn door de ver. tot bestr. der t.b.c. alhier op de Internationale Hygiënische tentoonstelling (groep aTuber- culosebestrijding) welke van 8 Oct.-8 Nov. te Amsterdam wordt gehouden, ingezonden een tweetal foto's betrekking hebbende op, door de de vereeniging aangebrachte woning verbetering bij patiënten te Sieeuwijk en te Rijswijk. Waspik. Voor het vervolgonderwijs aan de R.K. Jongensschool alhier, hebben zich ongeveer 30 leerlingen aangemeld. De cursus wordt 3 October geopend. De moedercursus, door het Wit- Gele-Kruis onder leiding van Zuster Gelde- dens gegeven, wordt geregeld door onge veer 60 moeders gevolgd. Wel een bewijs, dat de lessen bijzonder in den smaak vallen. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de auto van den heer P. van Dongen uit Raamsdonk. Door voorbijgan gers opmerkzaam gemaakt, werd de auto onmiddellijk stop gezet en wist men den brand met enkele emmers water spoedig te blusschen, waardoor grooter onheil voor komen werd. De landbouwer A. Verschuren al hier, vond des morgens in zijne weide in 't Overdiep, zijn eenjarig rund door honden doodgebeten. De nek was geheel doorge beten. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld. Zaltbommel. Uit het reeds ingstelde onderzoek blijkt, dat de verwoesting onder onze iepeboomen geschiedt door den iepen- spintkever. Zuilichem. Tot onderwijzeres aan de Ned. Herv. school te Schoonreweerd werd benoemd, onze dorpsgonoote Mej. Truus Kuijntjes, thans in gelijke betrekking aan de 0. I. school te Nieuwaal. PREDIKBEURTEN. 25 Sept. (Zomertijd). Heuedennm. 5 u. ds. Huijgens. Coll. Diaconessenhuis. Geref. Kerk, vm. 10 u. leesdienst en nm. 6 u. ds. v. d. Sluijs van Genderen. Werkendamgeen opgaaf. Aalburgvm. 10.30 u. ds. Bakker. Andelvm. 10.30 en nm. 3 u. ds. v. d. Put. Almkerkvm. 10 en nm. 7 u. ds. v. d. Berg van Grijpskerk. Ger. Kerk vm. 10 en nm. 3 u. ds. André van W'dam. Aaht, nm. ds. Stipriaan Luissius v. Well. B'broeknm. 3 u. ds. Rijnenberg. Drongelen, nm. 3 u. ds. van Stein Cal- lenfels van Dussen. fa. alph- hüpsch

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2