eeo groet en een woord van dank aan de gevallenen. Hierop volgde een plechtig requiem met militair eerebetoon. Alle klokken van de stad luidden. Yan het dak der bibliotheek klonken fanfares en tromgeroffel. Ook knalden kanonschoten. Lodewijk, de ge wezen koning, liet een vertegenwoordiger een krans neerleggen. Verschillende rede naars hebben daarna nog het woord ge voerd o.a. de sociaal-democratischen bur gemeester van München. Een gezonden eetlust verwekken Foster's Maagpillen, welke zorg dragen voor behoorlijke vloeiing der gal en afvoer der opgehoopte stoffen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. BUITENLAND. De hongersnood in Rusland. Londen. Aan den National liberal club te Londen heeft Nansen gezegd, dat hij de hongersnood in Rusland beschouwt als het ernstigste vraagstuk ter wereld. Er staan tenminste 10 millioen menschenlevens op het spel en er moeten ongeveer vier millioen ton levensmiddelen verschaft worden. Nansen is inderdaad van meening dat de sovjet-regeering doet wat zij kan en dat het volstrekt onmogelyk is de hongersnood afdoende te bestryden zonder hulp der regeeringen. Het vereischte be drag zou ongeveer de kosten van twee millioen ton levensmiddelen bedragen of 30 millioan pond sterling 5 millioen zou voldoende zijn tot het volgend jaar en Nansen was van meening dat het mogelijk zou zijn daarmee den toestand te redden. o Een aanslag op de trein van Trotsky. Parijs. Volgens een bericht uit Riga aan de bladen hebben samenzweerders getracht op de lijn Kasatin-Kief den trein, waarin Trotsky reisde, in de lucht te doen vliegen. De ontploffing had echter plaats bij het passeeren van een goederentrein. Talijke personen werden gewond, terwijl 40 wagons werden vernield. Er is een scherp onderzoek ingesteld, maar omtrent het resultaat wordt het diepste stilzwijgen bewaard. o Een moord. Ontvoeringen. De 23-jarige Maurice Ahern, een rnelk- rondbrenger, wonende te Monard, bij Cork, werd, toen hij in gezelschap van een ander, naar zijn woning terugkeerde, aangehouden en doodgeschoten. Toen hy op een paar mijl van de stad was gekomen, kwam een man uit een greppel te voorschijn, hield hem een revolver voor en eischte het geld dat Ahern bij zich had en hetwelk hij van zijn klanten had ontvangen, op. Ahern weigerde het geld af te geven. De moor denaar maakte zich op een fiets uit de voeten. Ahern was lid van het Republi- keinsche leger. Een onderzoek zal worden ingesteld, Na de ramp te ippau. In den Beierschen Landdag werd mede gedeeld, dat de veelgenoemde trechter, ontstaan door de ontploffing, 96 M. breed, 165 M. lang en 48.5 M. diep was. Van da overige cijfers is nog van belang, dat in het geheel 800 nieuwe huizen gebouwd zullen moeten worden en dat 192 huizen volkomen ingestort zijn. Van de bewoners van de plaats zijn uitsluitend wat de kin deren betreft, 1000 personen elders onder gebracht. Yerlenging van den arbeidstijd. Halle a.d. Saaie. De Leuna-fabrieken hebben als eerste bedryf in Duitschland den 8-urigen arbeidsdag afgeschaft. De directie gaf eenvoudig te kennen, dat wegens gebrek aan arbeiders de wekelijksche werk tijd op 56 uren moest worden gesteld. De juweelen van Keizerin Eugenie. Toen in 1870 de Duitschers het paleis in St. Cloud (Frankrijk) plunderden, ver dwenen ook de juweelen der keizerin. Men kwam niet te weten waar zij gebleven zijn. Een dezer dagen ontving de Fransche regeering een brief van twee veteranen uit den oorlog van 1870, die bekennen de juweelen gestolen te hebben en in de Seine geworpen. Wanneer het Fransche gouvernement ons verzekert, dat ons niets zal geschieden, zijn wij bereid de plaats aan te wijzen, waar wij ze in de Seine worpen, schreven de oud-militairen. Een zeldzaam dier. Prins Ranjitsinhji van Nawanagar in Engelsch-Indië heeft aan den Londenschen dierentuin een zeldzaam dier ten geschenke gegeven, n.l. een kruisingsproduct van leeuw en tijger. Eens in de tien jaar, zegt men, is een dergelijke verbintenis vruchtdragend. De prins heeft nog twee van deze kruisingsproducten in zyn bezit. o Onder reusachtige belangstelling van meer dan 30.000 personen is de ex-koning van Wurtumberg Vrijdag te Ludwigshafen begraven. o Scheepsramp in de Ierscke ice. Het s.s. Rowan gezonken. Talrijke passagiers omgekomen. Londen, 9 Oct. Te middernacht kwam het stoomschip »Rowan« in de Iersche zee in aanvaring met het Amerikaansche schip »West Carmak«. In den mist kwam het stoomschip »Clan MalcoIm« opdagen en ramde de Rowan zoodat deze in den grond geboord werd 13 personen worden vermist23 leden der bemanning en 53 passagiers zijn gered 2 personen zijn ge dood. o Een trein ontspoord. De trein Valenciennes—Bergen is ont spoord bij het station Thulin. De locomo tief stortte van de spoorlijn en drie wagons ontspoord. Er zijn verscheidene licht gewonden. De schade is aanzienlijk. o Een sneltrein verongelukt. De sneltrein uit Dresden is te Boden- bach verongelukt wegens verkeerden wissel- stand. Er zijn 6 personen ernstig ge kwetst. De materieele schade bedraagt een millioen Tsjechische kronen. BINNENLAND. De sneltrein RotterdamRoosendaal heeft even vóór Oudenbosch een kind aan gereden en gedood. Het kind was door een heg gekropen. De trein kreeg 20 minuten oponthond. In het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem is kort na aankomst overleden de heer H. M. d'Angremand, die te Hillegom, toen hij met zijn motorfiets uitweek, in botsing ge komen is met de stoomtram, waarbij hem beide beenen werden afgereden. Eeii 1609-jarig jubilee. In de N. Ct. brengt Baron du Tour in herinnering dat het dit jaar 1600 iaar geleden is dat de Zondag werd ingesteld. Op 7 Maart 321 werd bij edikt van keizer Constantijn de Groote de eerste dag der week tot algemeenen rustdag geprocla meerd. Godsdienstwaanzin. Te Hoog-Soeren, op ongeveer 10 mi nuten afstand van het hotel Eik-en-Dal, staat aan een landweg een arbeidershuisje, bewoond door de familie Bloemendaal, be staande uit man, vrouw, een grootmoeder en eenige kinderen, waaronder twee be stedelingen, een jongetje van 12 en een meisje van 9 jaar, van de vereeniging Mirjam. Die beide kinderen zijn reeds een jaar of vijf, zes in dat gezin. Bij dat gezin voegden zich in dezelfde woning nog twee echtparen, familieleden van Bloemendaal. De geheele bij elkaar huizende familie is thans lijdende aan godsdienstwaanzin en brengt met psalmenzingen, bijbellezen en oefeningen houden den ganschen dag door. Aan de vrouw van Bloemendaal werd de leiding bij deze godsdienstige handelingen gegeven, en zij werd tot aller koning (niet koningin) verkozen. Als zoodanig heerscht zij thans met onbeperkte machtzij re geert over allen en alleshaar bevelen worden direct en nauwkeurig opgevolgd. Gedurende de laatste dagen waren de deuren en ramen van Bloemendaal's woning zorgvuldig gesloten door de ruiten kon men de bewoners zien, de pleegskinderen echter niet. Reeds had de inspecteur van de vereeniging Mirjam, de heer Weverink te Apeldoorn, getracht de beide kinderen uit die omgeving te verwijderen, maar die pogingen bleven vruchteloosze werden van de zijde van de »koning« beantwoord met»Er moet geofferd worden er moet bloed vloeien De Apeldoornsche politie, van dezen toe stand op de hoogte gebracht, trachtte Za terdagavond onder leiding van den inspec- tevr van politie, den heer H. C. van de Loo, de pleegkinderen uit dat huis te be vrijden. Een goedschiksche poging daartoe stuitte af op de onwil van de »koning«, die zeide, de kinderen niet te willen af staan zonder daartoe vergunning van God te hebben ontvangen. De bevelen van de koningwerden ook in tegenwoordigheid van de politie op gevolgd. Op haar commando Sla er op, traden de mannen n verzetluidde het bevelzwijgen, dan heerschte er onmid dellijk stilte. De beide pleegkinderen zyn naar het gemeentelyk ziekenhuis te Apeldoorn over gebracht en er zullen verder maatregelen worden genomen, om »koning« en »onder- darien onschadelijk te maken. Aan het strand. Zondagmiddag stond een jonge dame aan het strand te Zandvoort naar de stem der zee te luisteren, toen plotseling een jonkman op haar toe trad, haar een arm om den hals sloeg en op barschen toon sprak »Genade zult ge me vragen Het jonge meisje schrok geweldig, doch die schrik ging over, toen de jongeman verklaarde maar een grapje te hebben be doeld en zijns weegs ging. Evenwel keerde de schrik terug, toen de jonge dame even later een kostbaar broche vermiste. Zij deed aangifte bij de politie maar deze kon haar weinig troost geven, daar de »grapjes maker« in geen velden of wegen meer te zien was. De havenstaking. Ingevolge het Zaterdagavond te Amster dam ter vergadering van Recht en Plicht genomen besluit hebben de havenarbeiders, die verleden week gestaakt hadden, zich allen weer gemeld. Het stempelen aan de H. A R. en zoo noodig besteken gaat den gewonen gang. Zes menschen zijn Ontslagen omdat zij zich tijdens de staking zouden hebben schuldig gemaakt aan molest van werkwilligen. o Vergiftiging Onder de gemeente Nieuwvliet (Zeeland) zijn in een paar dagen tijds drie kinderen uit één gezin overleden en thans zijn de vader en moeder ongesteld. Gedacht wordt aan de gevolgen van het gebruik van slecht drinkwater. o Weer petroleum. Te Valkenswaard (N.-B.) wordt door tal van inwoners weer van petroleum als verlichting gebruik gemaakt, daar het elec- trisch licht hen voor 65 ct. per K.W. te duur uitkomt. o Misplaatste liefdedadigheid. Onlangs deelden de bladeu mede, dat de blinde vrouw, die op den Dam te Amsterdam zich geregeld opstelde en van voorbij gangers liefdegaven ontving, een man had, die aan drank verslaafd was en een zoon, die te lui was om te werken, welke beide laatsten alleen van de liefdadigheid profi teerden. Nu komt aan het licht dat de tering achtige vioolspeler, die steeds in de Kal- verstraat post vatte en van ieder gaven ontving, die soms f 41 per dag beliepen, terecht staat als afperser. Vrijdag 1.1. had de violist en zijn echt- genoote zich voor de Amsterdamsche recht bank te verantwoorden wegens afpersing. Hij bracht zoogenaamd voor vioollessen in zijn huis in de Dusartstraat verschillende mannen en vrouwen bij elkaar en wist dezen dan geld af te persen, waarby hij op geraffineerde manier te werk ging Eén liet hij zelfs een schuldbekentenis van f 40.000 teekenen. Bij de afpersingen maakte hij soms ook gebruik van wapens. Ten slotte werd door een der slachtoffers de politie gewaarschuwd. Met het oog op de zedelijkheid werd de zaak met gesloten deuren behandeld De dagvaardiging is ook niet in het open baar uitgebracht. De officier van justitie mr. Massink eischte tegen den violist wegens afpersing vijf jaar gevangenisstraf. Vervolgens stond de vrouw terecht, die aan de afpersing meedeed. Tegen haar is drie jaar gevangenisstraf geëischt. o Broekhuys is in hooger beroep gegaan van het vonnis der Rotterdamsche recht bank, waarbij hij tot 2 jaren gevangenis straf werd veroordeeld. Te Vlaardingen zijn vier jongens van 44 tot 16 jaar, de gebr. Z. en de gebr. R., gearresteerd, die in den laatsten tijd 4 inbraken hebben gepleegd in kantoren. Bij een der inbraken hebben zij zelfs getracht de sporen van hun bedrijf te verbergen door brandstichting. Bij hun laatste inbraak werden zij op heeterdaad betrapt. DiereuBiUhandeling. Heerenveen. De rechtbank veroordeelde den pikeur II. Hijlkema te Scharsterburg, die op de harddraverij te Tjalleberd zijn paard met prikkeldraad sloeg en bloedend verwondde tot 7 dagen gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar. o Een needlottïg schot. Zondagnacht ten 1 uur reden eenige motorwielrijders uit Rotterdam, waar zij den dag hadden doorgebracht, over den Dordtschen staatweg naar Klaaswaal, waar zij thuisbehoorden. Een hunner had geen licht op. Twee politieagenten comman deerden halt en toen daarop niet werd voldaan schoten zij een paar maal. Bij de grens haalden de agenten de rijders in en wilden den overtreder mee terugnemen naar den politiepost Hillesluis. Toen de nalatige rijder weigerde, trachtte de agent hem een boei aan te doen. Het gevolg was een worsteling. De agent had de revolver nog in de hand, het schot ging af en de motorrijder, een rijwielreparateur C. v. S. uit Klaaswaal, kreeg den kogel dwars door het hoofd. In hoogst ernstigen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heusden. In de jongst gehouden ver gadering van het Dep'. Heusden v. h. Nut, is met algemeene stemmen als Voorzitter herbenoemd de Heer H. W. Hilwig en benoemd tot Secretaris van de Teekenschool de Heer J. Zonneveld. Tot leeraar in scheepstimmeren aan de Teekenschool is benoemd de heer Verschoor alhier. Besloten werd gedurende de a.s. winter maanden drie voordrachtavonden te geven. Tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool te Elshout werd benoemd de heer Ad. Vet hoeven alhier. Maandagmiddag viel het zoontje van den arbeider V. van het steiger in de rivier de Maas. Toegeschoten hulp mocht het gelukken hem spoedig op het drooge te brengen, zoodat hij er met een nak pak en den schrik afkwam. Aalburg;. De voerman J. M. had het ongeluk, terwijl hij aan 't houthakken was, een stuk hout tegen zijn lip te krygen, hetwelk zoodanig aankwam dat het door den dokter moest worden dichtgenaaid. Alhier is een begin gemaakt met bietenrooien. De eerste zijn reeds ter ver scheping op den bol gelost. Aalburg en Heesbeen Onze geachte Predikant, Ds. N. C. Bakker, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Iierv. Gem. te Driesum. Almkerk. Dezer dagen slaagde den Heer A. v. d. Kaaden alhier voor het prop. examen geneeskunde bij de Rijks universiteit te Utrecht. Op de j.l. Vrijdag gehouden paar denmarkt alhier, werden 725 stuks aan gevoerd. Er was weinig handel. Naar wij vernemen zullen deze week de Iiongaarsche kinderen, die hier bij hunne pleegouders weer eenige maanden vertoefd hebben, naar hunne woonplaats te Boeda pest vertrekken. Beneden-Langstraat. Begunstigd door zeer prachtig weder is het rooien der aardappelen weldra afgeloopen. In de klei streken en op de niet hoog gelegen zand gronden is het beschot en ook de kwaliteit uitstekend. Op de hoogere zandgronden is het evenwel een bitter slecht gewas. De zandsoorten worden verhandeld tegen f 4.50 f 5.de kleisoorten tegen f 6. k f 7.50 per H. L. Er wordt druk afge leverd voor de winterprovisie. Capelle. Ds. J. Bus, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Ouddorp heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk bedankt. De heer W. Slob heeft bedankt als Voorzitter van de alhier bestaande Chr. Zangvereeniging »Hallelujaht. In zijn plaats is benoemd de heer M. C. Rijken, die deze benoeming heeft aanvaard. Dassen. Donderdagavond a.s. 7 uur zal de Ring v. d. Geref. Jongelingsvereeni- ging in de Geref. Kerk alhier een verga dering houden, die ingeleid zal worden door de Heeren L. Vogelaar te Andel en D. A. Brienen van Werkendam. Hedenmorgen, ongeveer 9 uur, ont dekte men een begin van brand in een hooimijt, toebehoorende aan de Wed. Ha- goort. Door toegesnelde buren met de brand- spit is het mogen gelukken door eenparig werken het vuur in den aanvang te smoren en den brand tot een mijt te beperken. 10 Oct. Door de ijverige naspo ringen der politie is het hen mogen ge lukken den dader te snappen en tot de bekentenis te brengen van de brandstichting van een groote mijt tarwe, behoorende aan den heer J. Konings alhier, welke werd afgestookt op Zaterdag-nacht 10 Sept. De dader beweert nog dat hij voor zijne euvel daad betaald werd. Naar wij vernemen zullen de feest- lijkheden ter gelegenheid v. h. 25-jarig jubileum van den Heer Snijders op 25 en 26 Oct. a.s. gehouden worden. Drunen. Veiling 6 Oct. vm. 10 uur. Appels 2J16 cent per K.G. Peren 6£—22 Princessen I 54—65 II 28—50 Pronkboonen 10j Spruiten 15 Roode kool \Q\20 stuk Witte 72 18» Savoye Kroten 325 per 100 bos Herhaaldelijk is in den laatsten tijd elders gebleken, dat bij het ontstaan van brand, door gebrek aan water, aan blus- schen of beperken van den brand niet te denken viel. De bewoners der buurt bij de tramremise alhier, verkeeren op dat punt in gegronde onrust. Werd vroeger die buurt steeds ruim van water voorzien door een zich daar bevindenden waterloop, de laatste jaren is en blijft die waterloop ge heel uitgedroogd. Herpt. Bij het toelatingsexamen der R. K. Landbouwwinterschool te Boxtel gehouden op 3 October, slaagde A, de Wilt alhier. Bij den landbouwer J. Fitters ziet men thans enkele struiken aardbeien voor de tweede maal in bloei staan. Een en ander is zeker wel gevolg van de warmte dezer dagen. Raamsdonksveer. De ZeerEerw. Heer Ds. D. J. van der Graaff werd gekozen als bestuurslid van de A. R. Partij in den kieskring Tilburg. Naar ons medegedeeld werd is het suikergehalte der lieten niet gering te noemen. Wij hoorden zelfs van 17.2%> terwijl het gewicht zeer hoog is. De verpachting van het z.g. Kerken- land bracht weer hooge prijzen op. Ge middeld f200 f210 per H.A. Vier jaar geleden was die prijs ongeveer 50 gulden hooger. Bij den heer v. R. staan de fram bozen weder in bloei, wel een bewijs van een zeer zachte temperatuur. Marktbericht Hotel de Reyer. Tarwe 13 14 cent. Rogge 14 cent. Boonen f21. Hooi f40 per 500 K.G. K. Sn., knecht bij landbouwer Z. wilde op een aangespannen beladen bieten wagen stappen. Hij stapte mis en viel met het ongelukkig gevolg, dat de wagen op drie plaatsen de beenen geweldig kwetste. Natuurlijk volgen nu eenige weken van gedwongen rust. J. F. knecht bij den landbouwer A. L. geraakte onder een kar, beladen met bieten. Deze ging over zijn buik zoodat hij inwendig gekneutsd werd en opgenomen moest worden in het Gasthuis. Sprang. De 13-jarigen P. v. d, H. had in de Molensteeg het ongeluk te vallen, met het gevolg dat hij zijn rechter arm brak. Bij zekeren R. worden de laatste dagen kippen vermist. Tot op heden bleven de daders onbekend. A.s. Maandagavond zal voor de Ger. Zendingsvereen. in openb. vergadering op treden de Heer A. Meijer van Sliedrecht met het onderwerp »De Zendingsarbeidt. Een en ander zal met lichtbeelden ver duidelijkt worden. Vermoedelijk zal door de heer Helmsing Chr. onderwijzer alhier, een onderwerp op de Zending betrekking hebbende, worden voorgedragen. De landbouwers hebben in deze gemeente de melk van 18 op 20 cent per liter gebrachÜ In haar vergadering van j.l. Zaterdag besloot de afdeeling Patrimonium met over groote meerderheid van stemmen niet over te gaan tot opheffing der brandstoffen coöperatie. Bij het bestuur de2er Coöperatie werd aangedrongen met vernieuwden ijver deze zaak te blijven behartigen. Waspik. Zondag j.l. werd door onze voetbalclub D.E.V.O. 1 op hun terrein al hier een vriendschappelijke match gespeeld tegen »Victoria« uit Raamsdonk en won met 50. D.E.V.O. 2 speelde tegen »Wilhe!mina« uit Kaatshevvel en verloor 40. Zondag j.l. had het jaarlijks Koningschieten plaats der vereeniging Wil lem Telk. Koning werd de heer F. Ber- kelmans met 9 Rozen in 10 pijlen. De prijzen van het brood zijn al hier aanmerkelijk verlaagd en vastgesteld op 21 cent per 6 ons melkbrood 18 ct1 per 6 ons waterbrood 25 ct. per 1 K.G. tarwebrood 20 cent per 1 K.G, rogge brood en 22 cent per 1 K.G. krop. In de gehouden vergadering van de Burgerwacht alhier, werd verslag uitge bracht van de werkzaamheden van het bestuur. De begrooting voor 1922 werd vastgesteld in ontvangst op 600 gld. en in

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2