r SENORIO de 10 cents sigaar, XA0AZ2J* 9 lel. int. 412. Bij dit nr. behoort een bijvoegsel. EER OM EER. Rook on. SUCCESMERK, land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4130 Zaterdag 15 October. 1921. 1 Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. FEUILLETON. immivws Heeren- en Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25; en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. BUITENLANDS CH OVERZICHT De Opper-Silezische kwestie die den Raad van den Volkenbond zich tot taak gesteld heeft, kan niet alle partijen voldoen en in parlementaire en economische kringen ziet men den toestand zeer ernstig in. In Opper-Silezië valt een voortdurend stijgende onrust te constateeren. In Bres- lau zijn tegen Vrijdagmiddag twee groote betoogingen georganiseerd. De sociaal-de mocratische partij in Opper-Silezië seinde aan het partijbestuur te Berlijn De komende beslissing zal, naar het schijnt geen reke ning houden met het recht en de econo mische behoeften van het larid. Voor de noodlottige gevolgen van een dergelijke beslissing kan nog de algemeene Duitsche bond van vakvereenigingen, noch de sociaal- demokratische partij in Opper-Silezië de verantwoordelijkheid aanvaarden. Daarom wordt het bestuur verzocht, aan de sociaal democratische leden der rijksregeering op dracht te geven, in geval van een voor Duitschland ongunstige beslissing hun func ties in het rijkskabinet neer te leggen. Uit Berlijn wordt gemeld dat in verband met de verschillende berichten over de oplossing van de Opper Silezische kwestie door den Raad van den Volkenbond, heerschte in Opper-Silezië een uiterst gespannen toe stand. Van Woesdag af zyn de geallieerde troepen in Opper-Silezië geconsigneerd. Gemeld wordt, dat op den dag, dat de be slissing bekend zou worden, de beperkte JVaar het Fr arisch. 20) Port-de-Bouc zag eenige oogenblikken het jonge mensch aan, trok aan zijn knevel en zeide schertsend Ala een Franschman van Toulous, neemt gij de zaak zeer ter harte. ï>En gij dan »Ik maak een uitzondering. Ik behoor nu tot dit land, terwijl gij betrekkelijk nog vreemdeling zijt. Zeg eens openhartig, beste kerel, zit er soms ook een vrouw in het spel Ge antwoordt niet Ik was er half zeker van 1 Maar enfin dat is uw zaak. Ge zijt hier gekomen, om ons een dienst te bewijzen en als ge zoo doorgaat zult ge nog vóór het einde der maand generaal wezen. IX. De Vossenboerderij was een groot ge- j bouw, aan den oever van den Tsemoïevitje- Rièka opgetrokken en sedert twee jaar verlaten. De boer, die er in gewoond had, zag zich al heel spoedig genoodzaakt de woning vaarwel te zeggen. Niemand had hem zien vertrekken. De rivier kronkelde zich behagelijk in schoone krommingen om staat van beleg zal worden afgekondigd. In parlementaire en economische kringen ziet men den toestand zeer ernstig in. De Duitsche Volkspartij zond den Rijks kanselier dr. Wirth een telegram, waarin zij verzekerde, dat eiken maatregel van den rijkskanselier tot behoud van een on verdeeld Opper-Silezië zal steunen. Verder seinde de Voorzitter der partij dr. Stresemann, dat samenwerking met een regeering, die toeliet dat Opper-Silezië uiteen werd gerukt, onmogelijk was. De sociaal-democratische partij in Opper- Silezië heeft het partijbestuur in Berlijn geseind, dat indien de beslissing omtrent Opper-Silezië voor Duitschland ongunstig mocht uitvallen, zij verwacht, dat de soci alistische leden van de rijksregeering uit het kabinet zullen treden. Gelijksoortige telegrammen zijn door de democratische en centrumpartij in Opper- Silezië aan den rijkskanselier gezonden. Duitsche arbeiders en ambtenaren hebben aan den Baad van den Volkenbond, aan Lloyd George en aan Briand een telegram gericht, waarin zij met klem protesteeren tegen een verdeeling van O.-S. De onder- geteekende organisaties die met hun ge zinnen 40 millioen Duitsche staatsburgers vertegenwoordigen, sluiten zich onvoorwaar delijk aan by het programma voor de schadeloosstelling van de regeering, ofschoon dit voor hen de hardste arbeid en de ergste ontberingen beteekent. Maar elke afscheiding van gewichtige economische hulpbronnen van Duitschland maakt de doorvoering van dit programma onmogeljjk. Een verdeeling van O. S. is bovendien in de hoeve. Breede rijen populieren vorm den eene krachtige beschutting tegen den Noordenwind. Den volgenden morgen, op het vooraf bepaalde uur, traden de bondgenooten van den graaf Poloscaï de boerderij binnen, onder geleide van Bogig den grijsaard, die een kruis op de borst droeg en zich met het commando had belast. Van de vijf honderd mannen, die hem vergezelden, kampeerden er tweehonderd in den hof. De driehonderd anderen bleven buiten, om bij het minste onraad bij de hand te wezen. De grijsaard koos tien mannen uit, wien hij een teeken gaf hem te vergezellen. Het waren tien krachtige soldaten, jong genoeg, om de grootste ontberingen te doorstaan. Bogig geleidde ze naar een groote kamer, die vroeger tot eetzaal had gediend. »Vrienden«, zeide hij hun, »zijt gij hel der bewust, welke groote eer voor u weg gelegd is?« »Wij weten het,* antwoordden de man nen. ïGe zult den godsdienst uwer vaderen verdedigen, door zich van hem meester te maken, die, tegen de Turken optrekkende, aan uw geloofsovertuiging den gevoeligsten knak wil toebrengen. Kent ge hem De mannen bewaarden het stilzwijgen. ïHij heet Port-de-Bouc. Als de duisternis niet zoo groot ware geweest had de grijsaard tien mannen zien sidderen. tegenspraak met het resultaat van de volks stemming. Uitspraak betreffende Opper-Sileiië t De correspondent van de Westminster Gazette te Genève verzekert, dat de groote trekken van het besluit van den volken bondsraad inzake Opper-Silezië als volgt zijn De grenslijn volgt geen der lijnen van de Engelschen, Franschen of van Sfoiza, maar is zoo recht mogelijk gemaakt om wiggen van Poolsch gebied in Duitschland en omgekeerd, welke moeilijkheden zouden kunnen veroorzaken, te voorkomen. De rechten der Poolsche en Duitsche minderheden zullen door den Volkenbond beschermd worden. De Duitsche minder heden zullen overal waar zij zulks wenschen hun eigen scholen en kerken krijgen en de Polen zullen overeenkomstige voorrech ten genieten. Een bepaling ten aanzien van wederzijdsche emigratie voorziet in den terugkeer van Polen en Daitschers naar hun eigen land. Er is een overgangs tijd toegestaan (van onbepaalden duur) voor het regelen van deze en tal van andere bijzonderheden. In ons volgend nummer zullen we daar omtrent meer kunnen mededeelen. Omtrent de besprekingen in zake de Iersche kwestie zal behoudens officieele communiqué's niets gepubliceerd worden. De begroeting van de Sitm Feiners door de Britsche delegatie moet zeer hartelijk geweest zijn, maar dit is voorloopig ook alles wat de buitenwereld weten mag. De te Londen vertoevende Ieren gedragen zich evenwel weer op een wijze die weinig strookt met de parlementaire gebruiken. Zij houden tijdens de conferentie fanatieke betoogingen, zingen hun volksliederen voor de regeeringsgebouwen, liggen in Dowings- street biddend neergeknield en trachten op velerlei wijze indruk te maken op de Britsche regeeringsvertegenwoordigers. Zulke demonstraties kunnen de stemming in Britsche regeeringskringen slechts ver troebelen. Ook op andere wijze treden de Ieren tactloos op. Zij laten zich door gewapende mannen uit hun eigen kring begeleiden en bewaken. Vertrouwen zij de bescherming van de Britsche politie niet Zulk optreden moet de Britsche openbare meening prikkelen en ontstemmen. Ge lukkig is Lloyd George er niet de man naar om zich door de openbare meening te laten beïnvloeden als hij dit niet wil. »Wij moeten ons van Port-de-Bouc meester maken.e Wanneer* vroeg een hunner. iVannacht.* >Hoe laat?« ïTe middernacht. Luister goed naar mij. Het kamp van Port-de-Bouc ligt op eenige meters afstand van hier, aan den oever van den Rièka. Wanneer gij deze boerderij verlaat zal het u gemakkelijk vallen de vuren te zien, die u den weg zullen wyzen. Port-de-Bouc wordt nooit door zijn mannen verlaten. Hij slaapt of waakt, dat kunt ge spoedig bemerken aan de beide schildwachten, die bij hem zijn. Wanneer ge, langs den rivier opgaande, naar den heuvel trekt, waar de muilezels staan, kunt ge aan de aandacht der schild wachten ontsnappen. Blootvoets zult ge den stroom doortrekken, het water staat niet hoog. Langs een smal pad kunt ge spoedig de plaats bereiken, waar Port-de- Bouc zich bevindt. Deze aanwijzingen zijn van een onzer meest betrouwe spionnen. Wanneer gij eenmaal in zijne nabijheid zijt zult ge geen enkel oogenblik verloren laten gaan, om hem gevangen te nemen maakt des noods van uwe wapenen ge bruik.* Moeten wij hem levend voor u bren gen vroeg een jongman.* >Levend of dood, als hij mij maar toe behoort.* »En dan *Dat zullen wij dan nog zien. De He- Het jongste officieele bericht uit Melilla heeft gemeld, dat twee Marokkaansche stammen hun onderwerping hebben aan geboden. Het met kracht aangevangen Spaansche offensief, ten zuiden van Melilla ingezet, heeft dus wel de uitwerking ge had die men er van verwachtte. Eerst kwam het bericht van de verovering van het geheele Goeroegoe-gebergte en nu de onderwerping van twee oproerige stammen. Een paar dagen vroeger reeds was Abd-Kl-Krim, de leider der opstandelingen, vergezeld van een duizendtal Mooren die zijn persoonlijke lijfwacht vormden, de Kert-rivier overgetrokken, om een toevlucht te zoeken in het binnenland omdat hij de zekerheid had, dat het geheele gebied tusschen Melilla en die rivier verloren was en dat, als hij niet spoedig terugtrok, hij gevaar liep met zijn heele macht te worden omsingeld. Het rebellenhoofd heeft door zijn overhaasten terugtocht de Kabijlen- stammen van Maroern, Beni-Sicar, Beni- Boegafar en Beni-Boeifroer in den steek gelaten en deze zijn daardoor zoo gedemo raliseerd, dat ze onderhandelaars naar kolonel Riqueine hebben gezonden, het hoofd van de Spaansche inlannsche politie, om genade te vragen. Zij boden aan hun wapens in te leveren en aanvaardden bij voorbaat de eischen welke de Spanjaarden zouden stellen om de schuldige raddraaiers van den opstand te staffen en alle dwang maatregelen aan te nemen welke de Spaansche regeeringscommissaris zou op leggen. Het schijnt dat de Rif-Kabijlen zich hardnekkig tegen de voortrukkende Spaan sche troepen hebben verdedigd en dat dezen slechts na herhaalde stormaanvallen en nadat ze een zeer aanzienlijke krijgsmacht in het veld hadden gebracht, hun doel konden bereiken, nadat aan beide zijden zware verliezen waren geleden. BUITENLAND. De WashitigUnsche conferentie. President Harding zal actief deelnemen aan de voorbereidende werkzaamheden der der ontwapeningsconferentie, en waarschijn lijk eenige zittingen bijwonen. In de eerste zitting zullen vier algemeene onderwerpen ter sprake komen 4 e. de nationale po litiek, waaraan elke regeering gebonden is 2e. de samenvatting van de inlichtingen omtrent den juisten toestand der Oostersche kwesties 3e. gegevens over den toestand der legers. mei zal ons verder den weg wijzen. »En als Port-de-Bouc in die worstel strijd het kamp wekt »Daarin heb ik voorzien. In dit geval zult gij ons waarschuwen door bij korte tusschenpoozen schoten te lossen, dit zal het teeken voor den strijd zijn. Hebt gij mij begrepen ïWij hebben u begrepen. »Laat ons thans den zegen des Hemels over onze onderneming afsmeeken. Dezen kunnen wij niet ontberen.* De tien mannen knielden neer. De grijsaard strekte de handen uit en na eenige oogenblikken nagedacht te heb ben, prevelde hij iets binnensmonds. »Vrienden«, zeide hij, ïde nacht is be volkt met de zielen dergenen, die hun m- loof niet hebben kunnen verdedigen. Zy hebben den wolven tot voeding gestrekt. Ziet, daar zijn ze. Zij slapen,"maar bij het volle maanlicht ontwaken ze en vallen ze aan. De wolven verslinden de gesneu velde soldaten, wier hoofden niet getroffen zijn door kogels, en de eerlooze jonge maagden; de wolven zijn de slechte chris tenen. Trotseert ze dan in uwen strijd voor den hemel, die u zal beschermen en zegenen.* ïAmen,* antwoordden de soldaten. Er ontstond nu voor eenige oogenblik ken eene doodsche stilte. Iedereen herhaalde zijn gebed. Daarop stonden zij op en gingen zonder een woord te spreken hij elkander staan. DRAAGT Goriitclienie Hughes zal den gedelegeerden president Hardings inzichten kenbaar maken, terwij! alle gedelegeerden een memorandum zullen ontvangen, hetwelk alles zal behelzen wat in diplomatiek opzicht ter voorbereiding der conferentie is gedaan. Foch by de Indianen. Maarschalk Foch, die eerstdaags naar de Ver. Staten vertrekt om de conferentie te Washington bij te wonen, zal bij deze ge legenheid een bezoek brengen aan de Sjoux- Indianen in Zuid-Dakota, Men zal hem daar feestelijk ontvangen er zullen Indianen- dansen worden uitgevoerd, en de maarschalk zal worden uitgenoodigd in een der kampen de vredespijp te komen rooken. Zelfs zal men hem een Indiaansch hoofddeksel met veeren aanbieden. Staat van beleg te Petrograd. Volgens berichten van de Finsehe pers is in de haven van Petrograd de staat van beleg afgekondigd. Een te Riga ontvangen telegram uit Moskou, meldt, dat 51 buitenlandsche sche pen met een lading van 2| poed steenkool, 2g poed rails en belangrijke hoeveelheden levensmiddelen in den loop van September te Petrograd zijn aangekomen. Cleheime Duitsche bijeenkomsten. Het bericht wordt bevestigd van de ar restatie te Krefeld door de Belgische veilig heidspolitie van officieren van het vroeger Duitsche leger die daar een samenkomst hielden. Al de gewezen officieren zijn ach- »Gaat heen,* sprak de grijsaard. Zij verwijderden zich. Intusschen werd in het kamp van Port- de-Bouc een ander tooneel afgespeeld. Gedurende den ganschen dag had hij, opgeruimd door de verschijning van Jean Laurent en de verwachting het kruit eens flink te kunnen laten branden in vereeni- girig met den jongman en de legerhoofden de middelen beraamd, hoe hij het best de samenzwering kon verijdelen en de scha vuiten in de Vossenboederij« gevangen nemen. ïKijk eens,* zeide Port-de-Bouc, ïluister eens mijn jongen. Weet ge wel, hoe groot hunne strijdkraehten zijn ?t »Ze zijn vijfhonderd man sterk, Dat heb ik u, geloof ik, reeds medegedeeld. »Dat kan best mogelijk zijn. Ik ver geet die kleine zaken zoo dikwijls als ik ga vechten. Vijfhonderd, sapperloot. Ik weet niet, wat zij van mijn troepje den ken, maar het is toch wel de moeite waard, om met de tweehonderd mannen, waarover we beschikken, den strijd te aanvaarden. Rasta Hebt gij mij niet gezegd, dat zij in de ïVossenboerderij* zich zullen ver eenigen >Dat zijn zij tenminste overeengekomen.* Juist. Waarom zullen wij er langer mee dralen De zaak is hoogst eenvoudig. Vandaar uit willen zij Port-de-Bouc vangen. Grappenmakers Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD loer let Laid vu Hgusüen ti Alteia, öfi Laiystraat si U BoniiiieUrwaard KntSL.. -a— mZrS: 4 J A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1