SCHOUWVOERING. ter slot en grendel gezet. Er zijn ook huiszoekingen gedaan, waarbij talrijke do cumenten in beslag genomen zijn. De Belgische veiligheidsdienst heeft ingegrepen krachtens het reglement van de interge- allieerde commissie, waarbij geheime ver gaderingen verboden zijn. De Russische schuld. Bij het bespreken van de Russische schuld en de kredietkwestie, met betrekking tot de besluiten der Russische conferentie, uit de «Manchester Guardian* de meening, dat er volgens de Britsche opinie twee fazen zijn in de Russische kwestieten eerste onmiddellijk hulpverleening, ten tweede het belangrijke probleem van het economisch herstel. Voor de hulpverleening heeft de Britsche regeering 250.000 pd. sterl. toe gestaan en zij is genegen zoo mogelijk meer te doen. Wat de tweede kwestie betreft is de regeering van meening dat zij zich moet stellen op den grondslag van de in- ternationnale betrekkingen langs de lijn aangenomen door de Britsche vertegenwoor digers te Brussel. De minister van financiën is niet bevoegd een andere regeering krediet te verleenen, tenzij volgens het gewone economische beginsel van wederzijdsch ver trouwen, hetwelk voor zichzelf insluit de volledige erkenning der nationale schulden. o De lersehe kwestie Van de Iersche conferentie in Downing- street wordt gezegd, dat die veelbelovend is begonnen. De «Daily News* verneemt, dat tot dusverre de werkzaamheden wijzen op een vreedzame oplossing. «Wel zijn er langdurige en doorwrochte besprekingen te wachten met nu en dan een crisis, maar geen breuk.Men hecht veel beteekenis aan de benoeming van den secretaris der conferentie, Lionel Curtis, een van de beste kenners van de Britsehe constitutio neels vraagstukken, die wel eens de leiding gevende idealist van het Britsche rijk is genoemd. o De oorsprong van het duel. In het jaar 502, aldus de «Figaro*, vaardigde koning Goubedaud van Bourgon- dië een wet uit waarbij de procedure der godsoordeelen, waaronder de tweegevechten behoorden, geregeld werd. Zijn doel was hiermee een einde te maken aan de mein- eeden, waartoe de getuigen zich maar al te gemakkelijk lieten verleiden door hebzucht of angst. Van nu af aan werden partijen ge noodzaakt haar beweringen met de wape nen te staven, en moesten zij zich bij voorbaat onderwerpen aan de beslissing van God, die de overwinning aan het goed recht zou toekennen. Deze procedure stelde tegelijkertijd paal en perk aan familieveeten en twisten, daar vroeger de heele familie zich opmaakte ter verdediging van een bloedverwant. Eerst in 1570 vaardigde het Concilie van Trente het decreet «Detestabilis duel- licisu8« uit, en terzelfder tijd gaven de katholieke vorsten vreeselijke wetten om bet duel te onderdrukken maar zij wer den zelden of nooit toegepast. De geest was zoo doordrongen van de wettigheid en noodzakelijkheid van het duel, dat de vroomste gemoederen geen bezwaar hadden deze gevoelens te koesteren. Gelukkig schijnt nu na 1400 jaar wel de tijd gekomen, dat men over 't alge meen aan het duel vijandig gezind is. Een krasse oude. Op 101-jarigen leeftijd is dezer dagen te Witley (Surrey-Eng) overleden George Gleghorn een gepensionneerde beambte van de North-Eastern Railway Company, bij welke maatschappij hij 50 jaar lang in dienst was geweest. Hij werd op zijn tachtigste jaar gepensionneerd en leidde sindsdien nog een naarstig leven. Dage lijks maakte hij een flinke wandeling, hakte het brandhout, voerde het vee en schoor zichzelf met een scheermes van den ouden stijl. Daarbij was het tot het laatst toe een goede whister en op zijn honderdsten verjaardag deed hij zelf dan uittrap bij een plaatselijken voetbalwedstrijd, die te zijner eere werd gegeven. BINNENLAND. Dalende Koleuprtyien. De Redacteur van de N. R. C. in de Mijnstreek meldt De jongste offerte van de Vereenigde Kolenmaatschappijen (United Coal Com pany), wijst weer op een beduidende prijs daling der Engelsche kolen, welke onge twijfeld haar nadeeligen invloed op de Limburgsche kolenmarkt niet zal missen. Verschillende ladingen Schotsche-, New- Castle- en Yorkshire kolen zijn in den loop dezer week hier te lande wachtend. Ge offreerd worden o.m. per 1000 K.G. vrjj scheep Rotterdam Schotsche gezeefde kolen f 17.25; idem noodjes I f21; idem II f 20,50 idem III 119,50 idem IV f 18. Voorts New Castle gezeefde kolen f 20,50 ongezeefde idem f 18 Yorkshire dubbel gezeefde kolen f 23,50 en dito Colbles f 24. Deze prijsdaling moet hoofdzakelijk wor den toegeschreven aan de omstandigheid, dat wegens de in Engeland heerschende groote werkloosheid, de mjjnen daar te lande geen voldoende afzet voor haar kolen vinden. Ondeugdelijke garnalen. Men meldt uit Alkmaar aan het »Hbl.«, dat aldaar een aantal ingezetenen eenige benauwde oogenblikken hebben gehad door het eten van ondeugdelijke garnalen. Kor ten tijd na het gebruik deden zich bij hen dezelfde verschijnselen voor als te Meppel na het eten van ijswafelsn.l. hevige diarrhee en brakingen. Verschillende doc toren werden in den nacht geraadpleegd. Eenige personen voelden zich na enkele dagen nog zeer slap en zagen erg witjes. De Gezondheidscommissie is van het ge beurde in kennis gesteld. o Inbraak. Te Schaik is ingebroken in de boerderij «de Brobbelbies.* Er werd f700 ont vreemd. Daders onbekend. Een ledige doodskist. Op de begraafplaats te Wognum (N.-H.) werd dezer dagen een ledige doodskist opgegraven. Na informatie bleek «de Maasbode« dat deze kist ongeveer 25 jaar geleden met het lijk van de 17-jarige Trijntje BI. uit Hoorn is ter aarde besteld. Men denkt aan misdaad. Een streng onderzoek is ingesteld. Over boord geslagen. De stoomdrifter «Java* IJ. M. 340 van de Oceaan Visscherij-Mij. vertrok van IJmuiden naar Zee, maar keerde eenige uren later terug met het lijk van den stoker K. D., die over boord geslagen en verdronken was. o Overreden. Op de lijn LeidenHaarlem is de 24- jarige werkman W. Schreuder nabij Leiden door een trein overreden het zwaar ver minkte lijk werd op de rails gevonden. Verdronken. Te IJsselstein is het 3-jarig zoontje van P. M. in een onbewaakt oogenblik, in de Haven gevallen en helaas verdronken. Te Zuilen (Utr.) is de 14-jarige G. J. B. op de flets in de Vecht gereden en eenigen tjjd daarna levenloos opgedregd. BEKENDMAKING. BUGEMEESTER EN WETHOUDERS van Heusden, brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag 22 October a. s. des namiddags plm. 3 uur Schouw zal worden gevoerd over Straten en Goten in deze gemeente, zullende deze alsdan behoorlijk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straffe, bij de Algemeene Politieverordening bepaald. Heusden, 13 October 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heusden, 13 Oct. Door de heeren Verhoeven en genoodigden werd heden met 6 geweren een drijfjacht gehouden op de heerlijkheid Oudheusden, waarbjj geschoten werden 16 hazen, 86 fazanten, 2 sneppen en 1 eendvogel. Wij lezen in de Prov, Ct. dat alhier algemeen de klacht is over sterfte onder de kippen, terwijl de duiven eenzelfde lot schijnt beschoren. Wij vernamen dit nog niet en hopen dat het bericht overdreven is. Werkendam. De werkliedenvereni ging «Eendracht* hield hare driemaande- lyksche vergadering ten huize van mej. de wed. D. L. van der Wiel. Na de lezing der notulen bracht de pen ningmeester verslag uit over den financiëelen toestand der vereeniging. Hieraan ont- leenen we het volgende De ontvangsten bedroegen in het afge- loopen kwartaal f 438.74, de uitgaven f 374.94, voordeelig saldo f 63.80. Op 30 Sept. was bij den penningmeester in kas f 128.82. Hierbij gevoegd het Re servefonds k f 1208.50, het kapitaal k f 2038.95 en het aandeel k f 1000 in de Dord. Scheepsverb.-Mij. geeft een totaal van bezit van f 4386.27. Binnenkort zullen in deze gemeente en de omgeving ruim 20 Oostenrijksche kinderen geplaatst worden ter verpleging. De datum van aankomst is nog niet bekend. In plaats van den heer J. Dekker is tot bestuurslid van de ziekteverz. «Een dracht* gekozen de heer J. M. v. d. Straaten. Almkerk. Als eene bijzonderheid mag wel vermeld worden dat eenen druiven wingerd staande bij de woning van den heer A. C. alhier voor den 2e maal vruch ten draagt. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier ds. Fortgens van Lage Zwaluwe. J.l. Woensdagavond werden de kin deren der openbare school a. d. Voorsteeg alhier verrast op eene voorstelling van lichtbeelden. De ondernemer, de heer «Kant* van Giessen, kunnen wij met ge rustheid aanbevelen. De kleintjes provi- teeren dan bijzonder dien avond. De broodbakkers alhier hebben deze week de prijs van het bruinbrood met 4 cent verlaagd, en zoodoende gebracht op 46 centen de 4 pond. Capelle. Een groote verrassing viel ons muziekgezelschap «Kunst na Arbeid* vorige week ten deel. Bij den aanvang der repetitie werd de vereeniging geheel onverwacht door haar beschermheer, den heer R. Middelkoop, een prachtig nieuw basinstrument aangeboden, hetwelk in grooten dank aanvaard werd, te meer daar dit instrument in een groote behoefte voor ziet. Door voorzitter en vice-voorzitter werden dan ook woorden van waardeering gesproken voor dit stoffelijk blijk van be langstelling. Jl. Dinsdag werd de electrische brood- en beschuitfabriek «De Hoop* alhier geopend. Een kijkje in de fabriek doet ons zien, dat deze naar de eischen des tijds is ingericht en voorzien is van mo derne machines, zoodat de bereiding van het brood zoo hygiënisch mogelijk geschiedt. De Edelachtbare Heer, C, H. L. V. Valter, burgemeester dezer gemeente heeft het hem aangeboden eere-voorzitter- schap van het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid* te dezer plaatse aangenomen. Dussen. De bietenaflevering is in vollen gang. Als het mooi weer zoo nog wat aanhoudt zal de aflevering niet lang duren daar iedereen profiteert van het prachtige weer en het rooien gaat zeer vlug. De bietenoogst mag buiten verwach ting ook iets zeldzaams genoemd worden, daar er een groot kwantum van het land geleverd wcrdt. Drnnen. In hare laatste bestuursver gadering besloot de Harmonie «De Vol harding* het 20-jarig bestaan der ver eeniging feestelijk te herdenken en ter dier gelegenheid een festival of iets dergelijks te organiseeren. Herwijnen. Beroepen tot predikant bij de Geref. Kerk alhier ds. R. Brouwer te Baarland. Het petroleumstel in de woning van mej. A. Verploegh viel om. Het geheele vertrek was weldra één vuurzee. Geluk kig waren er veel menschen op den dijk, die het ongeval zagen, dadelijk toesnelden om hulp te verleenen en aan wie het mocht gelukken den brand te blusschen, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Loon-op-Zand. Alhier worden de zandaardappelen geleverd voor f5kf 5,50 de Eigenheimers loopen tot f 7, de Roode Star tot f 7,50 en de Bravo's tot f 8 den H.L. Nederhemert. Onze vroegere Predi kant, dr. J. A. Cramer, herdacht Dinsdag den dag waarop hij vóór 25 jaar zijn pre dikambt te 's Gravanhage aanvaardde. Het heeft den Jubilaris niet aan blijken van belangstelling ontbroken. Talryke schrifte lijke en telegrafische gelukwenschen werden zijn deel. Hij ontving bovendien veel bloe men. In de ochtenduren heeft de praeses van den Kerkeraad, ds. Posthumus Meyes, zijn echtgenoot namens dit college gecom plimenteerd. In den namiddag is een druk bezochte receptie gehouden, die, in verband met de benoeming van ds. Cramer tot hoogleeraar te Utrecht, tevens een afscheids receptie was. Raamsdonksveer. Algemeen wordt er geklaagd dat de appelen en peren zoo beginnen te rotten, terwijl zij toch zoo goed geplukt zijn. Ook komt het voor dat inge kuilde aardappelen nu al beginnen te schieten. Dit is toch al bizonder vroeg. Weder verlaagden de bakkers hun brood prijzen, tenminste wat het Wittebrood betreft, 2, 3 k 4 cent bedraagt die ver mindering per brood. De prijzen van vleesch en spek zijn hier heusch niet laag te noemen. Een der beesten van landbouwer v. d. M. was in een sloot terecht gekomen. Blijkbaar kon het er niet meer uit en ver dronk. Lichtelijk een schadeposje voor den eigenaar. Twee scholieren stonden bij de haven maakten ruzie, de een schopt naar den ander, deze wil den schop ontwijken, valt daar door achterover in de haven. Met behulp van grooteren werd hij er uitgehaald en de vechtlust was weg. Sleenwijk. Tot gemeenteveldwachter alhier is aangesteld, A. v. Elzelingen, nacht waker te Werkendam. Na vooraf bevestigd te zijn door Ds. A. André van Werkendam, deed Ds. Beumee van Landsmeer Zondagmiddag zijn intrede in de Ger. Kerk alhier. Beide malen was het kerkgebouw overvol. Sprang. Jl. Woensdagavond kwamen de leden der afd. «Patrimonium* met hunne vrouwen alhier, ter herdenking van het 12j.jarig bestaan, in feestvergadering bijeen. In zijn openingswooord wees den voorzitter op de onuitsprekelijke weldaden des Heeren, die de afd. gedurende 122 jaar had mogen ondervinden en en spoorde aan, tot ijverig voortvaren op den ingeslagen weg. Door den Secretaris werd een overzicht gegeven van den arbeid gedurende den afgeloopen weg. Breedvoerig stond spr. stil bij de wordingsgeschiedenis der afdeeling. Hierbij werd bijzonder stilgestaan bij den arbeid door ds. P. van Toorn in het belang der afdeeling verricht. Met een «Tegen de revolutie* besloot spr. zijn goed verzorgd overzicht. Door verschillende afgevaardigden werd het woord gevoerd. Onder deze bemerkten wij ook de heer Kruit uit Delft, bestuurs lid van den Z. H. B. P. Na de pauze werd door den 2e Voor zitter C. Klootwijk het woord gevoerd die in herinnering bracht hoe bij deze gelegen heid de Voorzitter den dag mocht her denken dat bij hem gedurende 12J jaar de leiding dezer afdeeling berustte, waarna namens de afdeeling een stoffelyk huldeblijk bestaande uit een prachtig koperen rookstel aan den Voorzitter werd aangeboden. Diep getroffen door de hartelijke woorden en het stoffelijk huldeblijk dankte den Voorzitter voor deze verrassing hem geboden. Een en ander werd afgewisseld door muziek en zang en het houden van voor drachten, terwijl de dienende dames zorgden voor de uitdeeling der versnaperingen. Door de feestcommissie was de zaal van den Chr. Volksbond voor dit doel met vlaggen en groen versierd wat het gezellige zeer verhoogde. Te middernacht dankte den Voorzitter allen voor hunnen verrichten arbeid om dit feest zoo gezellig mogelijk te maken en wees nogmaals op de »roeping« van Patrimoniums mannen. Na het zingen van Psalm 72 11 sloot den 2e Voorzitter met dankzegging en gingen de aanwezigen in dankbare stemming huiswaarts. Veen. Maandag 17 October 's avonds half zeven ure zal voor de Ger. Gem. alhier optreden ds. Hofman van Rijssen. Toen J. v. B, alhier dezer dagen met de melkkar ter hoogte van den z.g. «Nieuwen Oven« te Aalst, was gekomen, sprongen een paar witte geiten, die liepen te grazen, een beetje wild den dijk op en af, waardoor het paard schrok en in den kant van den dijk terecht kwam. Geen voermanskunst kon baten, de kar tuimelde driemaal over. De voerman bracht het er wonder boven wonder goed af, maar het paard liep eenige verwondingen op; en de kar is zoowat geheel vernield, zoodat het een belangrijk schadepostje is. Wijk. Door het onvoorzichtig open laten liggen van de gaten bestemd voor het te leggen Elec. net, kwamen drie per sonen op één avond daarin terecht, waar van één zelfs vrij ernstig werd verwond. Moet de put soms pas gedempt, als 't kalf verdronken is Waspik. Dingsdagavond sprak een ambtenaar van den Raad van Arbeid te Tilburg in de harmoniezaal over de vrij willige ouderdomsverzekering. Hij spoorde vooral aan om de kinderen te doen ver zekeren. Er was weinig publiek. De landbouwer A. Kamp alhier, vond een koe dood in de weide. Het vleesch werd voor consumptie afgekeurd en onder politietoezicht begraven. Door het R.K. Kerkbestuur alhier, is aan het gemeentebestuur verzocht de oude openbare school in eigendom te ont vangen. Openbare Raadsvergadering van de Ge meente ALMKERK, op Woensdag 12 October 1921, namiddag 2 uur. Aanwezig de heeren: Verschoor (L.B.), Ottevanger, Buizer, de Jong, Groeneveld, v. d. Wal, v. d. Meijden en Middelkoop. Voorzitter de heer Verschoor (L. B.) Secretaris de heer v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering, leest het gebed en verzoekt daarna den Secre taris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn Ingekomen stukken. Een schrijven van mej. v, Wijk-Verwoert alhier, waarin zij den Raad verzoekt, per jaar f 15 meer te mogen ontvangen voor het schoonhouden van de openbare school aan de Voorsteeg. Op voorstel van B. en W. wordt op dit adres gunstig beschikt. Een schrijven van den heer H. N. Roman, Hoofd der school te Uitwijk, waarin hij, met het oog op zijn gevorderden leeftijd, ontslag vraagt ais Hoofd van het herhalings- onderwijs. Overeenkomstig zijn verzoek, wordt den heer Roman zulks met 1 November a.s. verleend. Hierna wordt den Raad aangeboden eene begrooting voor de verbouwing van de Almbrug, tot een bedrag van circa f 1500. B. en W. stellen voor, het Bestuur van Alm en Gantel te verzoeken een bedrag van f 500 in de onkosten bij te dragen, terwijl de Gemeente f 1000 zal verstrekken. De heer de Jong, lid van het Polder bestuur van Alm en Gantel, zegt, dat het hem voorkomt, dat het bedrag door B. en W. voorgesteld, om door het Polderbestuur bij te dragen, te groot is. De heer Ottevanger zou, met het oog op de minder gunstige financieelen toestand der Gemeente, de verbouwing nog maar wat willen uitstellen. De heer Buizer is van meening, dat het in 't belang van het boerenbedrijf, en in 't bijzonder voor Uitwijk en Waardhuizen is, dat de verbouwing plaats heeft. Na eenige bespreking wordt besloten, om de Almbrug te verbouwen, indien het Polderbestuur bereid is minstens f 300 hieraan bij te dragen. Een adres van P. D. v. d. Water alhier, waarin hij den Raad verzoekt, zijn salaris gelijk te stellen met dat van den machinist van het G, E. B. te Nieuwendijk (gem. Almkerk). Op dit adres wordt, op voorstel van B. en W., goedgunstig beschikt. Een schrijven van S. Verlee alhier, waarin hij den Raad, met het oog op zijn groot huisgezin, verzoekt, vrijgesteld te worden van het betalen van schoolgeld. Op advies van den heer v. d. Meijden, wordt vrijstelling verleend. Eenige posten van den Hoofdelijken Om slag 1920 worden oninbaar verklaard, met uitzondering van den aanslag van G. A. Sterrenburg. Hierna wordt door den Secretaris het rapport van de Commissie, belast zijnde met het nazien van de Gemeenterekening 1920. voorgelezen. Het blijkt, dat eenige niet noemenswaardige aanmerkingen ge rapporteerd worden, welke echter niet de minste verandering in de administratie nood zakelijk maken. De Voorzitter dankt de Commissie voor hare werkzaamheden in deze. Aan B. en W. wordt overgelaten de regeling tot het geven van vervolgonderwijs dat zich waarschijnlijk zal bepalen tot de vakken lezen, rekenen, taal en aardrijks kunde. Nu wordt vastgesteld een verordening op de heffing van schoolgeld voor alle scholen, die in werking zal treden op 1 Januari 1922. Zij, die een inkomen hebben beneden de f 600, zijn vrijgesteld van f 600 tot f 800 25 cent per kind per maand van f 800 tot f 1000 40 centvan f 1000 tot f1400 60 cent; van f 1400 tot f 2000 80 cent per kind. Indien er meer dan één kind uit hetzelfde gezin de school bezoekt, wordt een bepaald percentage in mindering gebracht. Daarna wordt de Gemeente-begrooting 1922 den Raad aangeboden, vermeldende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 181.934.09. Hierna volgt de rondvraag door den Voorzitter, waarbij eenige minder belang rijke vragen werden gedaan. O.a. vraagt de heer de Jong of de waterschutten in de slooten van het Nieuwland wel in orde zijn, en of de sloot achter het Gemeente huis nog niet in orde wordt gemaakt. Terwijl de heer Groeneveld vraagt, hoe of het staat met de vacature Snoek, of

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2