voor het Land van fleusden en Altena, de Langstraat en de fiommelerwaard. Nb. 4130. Zaterdag 15 OctoHer Volkomen- •genezing Abd ij siroop Ontstoken keel BEHOORENDE BIJ HET MATIGHEID, opgewektheid, frissche lucht, geregelde gewoonten, de noodige rust en slaap, lichaamsbeweging en een zorgzame leefwijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren gezond, en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuchtige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig beschermen tegen het klimaat, on matigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen onge twijfeld de nieren verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, urinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, niergruis en dui zeligheid zyn verschijnselen van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaasontsteking en ongenees lijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig niergeneesmiddel onder alle omstan digheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket., zijn verkrijgbaar bij alle bekende drogisten a f 1.75 per doos. BUITENLAND. Een nicuwerwetsche doodstraf. De wetgevende raad van den Amerikaan- schen staat Nevada, heeft een nieuwe wijze van toepassing der doodstraf goedgekeurd en wel met giftige gassen. Te Corson Cyty is in de gevangenis een inrichting gemaakt, waar dit voortaan zal kunnen geschieden. Uiterlijk vertoonen de »drie cellen des doods« niets bijzonders. De toevoerbuizen voor het giftige gas zijn zóó ingebouwd, dat ze niet ontdekt kunnen worden. De ventilatie kan echter geheel worden stop gezet en de straf wordt aldus voltrokken Binnen 7 dagen na de uitspraak moet het vonnis zijn voltrokken. Dagelijks krijgt de ter dood veroordeelde zooveel vleesch als hij hebben wil en op den dag der terecht stelling bevindt zich daarin een sterk slaap middel. Heeft de gevangene dit genuttigd, dan gaat het raam van de cel hermetisch dicht en waarnemers plaatsen zich voor een glasruit in de cel om te controleeren of alles naar behooren functionneert. Zonder van te voren gewaarschuwd te zijn, zonder er iets van te bemerken, ondergaat de veroordeelde het doodvonnis Een g»ed gesalarieerd opruier. Te Sunderland heeft een zekere Wheeler terecht gestaan wegens opruiing. Volgens het officieele politie rapport had hij in een openluchlmeeting gezegd vlk ben een opstandeling van de eerste orde. Als ik ga vechten, zal ik dat doen aan de zijde der arbeiders, 't Kan mij niet schelen met welke wapens. Ik ben hier om de men- schen te organiseeren tegen de bazen om ze weg te jagen. Ik zou willen dat alle werkloozen dadelijk een verdedigingscorps zouden vormen en als ze leden zijn der communistische partij, weten ze wat te doen. Stoor u niet aan wet en orde. Wij gaan vechten voor de werkloozen en zullen vechten als bezetenen. Stel geweld tegenover geweld. Als men u ranselt, loop dan niet weg en laat niet uwe leiders in den steek. Er zal een groote meeting zijn, breng dan uwe wapens mede.c Uit papieren, op den man gevonden, bleek, dat hy door het communistisch comité te Londen voor zijn propaganda werd betaald met tien pond (f120) per week. o Te veel zen 1 Gedurende meer dan een jaar, aldus de ïTimese, is de gemiddelde temperatuur van elke maand ver boven het algemeen gemiddelde geweest, en men heeft gecon stateerd dat dit op de menschen tenslotte een neerdrukkenden invloed uitoefende in- plaats van een opwekkenden. Volgens Dr. Benjamin Moore kan te veel zonneschijn een slechten invloed uitoefenen op menschen die daaraan niet gewend zijn. Maar te weinig regen is schadelijker voor den plantengroei dan te veel zon, en hoe wel de menschen, die kleeren dragen en in huizen wonen, niet zoozeer als planten blootgesteld zijn aan regen, lijden zij toch zonder twijfel onder een te droge atmos feer. De droogte is even abnormaal ge weest als de hitte en heeft waarschijnlijk een nog grooteren invloed gehad. Valsche munters in Hongarye. De politie te Boedapest heeft een bende valsche munters gearresteerd, die zich bezig hielden met het namaken van Amerikaan- sche bankbiljetten van 10 dollar. De ver- valschingen zijn schitterend geslaagd. Zij waren voornemens de valsche biljetten door bemiddeling van een beursmakelaar in om loop te brengen. De drukpersen der bende zijn in beslag genomen. Men heeft tot dusver geen valsche bankbiljetten kunnen opsporen. o Een Grieksche overwinning. Naar een telegram uit Athene meldt is een groot gevecht begonnen in de omgeving van Afloen Karahissar, hetwelk in een groote overwinning voor de Grieken is geëindigd. De troepen gingen onmiddellijk over tot het offensief en noodzaakten door deze tak- tiek den vijand, die begonnen was met aan te vallen, een defensieve houding aan te nemen. Onder deze omstandigheden ont wikkelde zich het gevecht verder. Ofschoon de Turken voortdurend versterkingen ont vingen, begonnen zij toch terrein te ver liezen, totdat aan de noordelijke zijde door belangrijke troepenafdeelingen der Grieken overvleugeld, zij over de geheele linie moesten terugtrekken. De Turksche verliezen zijn zwaar, maar nog niet nauwkeurig bekend. Een rijke vondelinge. Een metaalarbeider, die terugkwam van zijn werk te Hayange in het Fransche departement Meuthe-et-Moselle, heeft aan den kant van den weg een klein meisje gevonden, gehuld in fijn linnen. Hij nam het kind mee naar huis en vond daar in den doek een brief met 40.000 francs in biljetten van 1000 francs. In den brief werd beloofd, dat als het kind den leeftyd van acht jaren bereikte en dan goed gezond was, de som verdubbeld zou worden. De brave metaalbewerker, die vader is van vier kinderen, heeft zich voorgenomen de tweede belooning te verdienen. Oorlogsschepen voor petrolenmvervoer. Chisholm, de handelscommissaris van de Canadeesche regeering op Cuba, heeft in een rede over de enorme ontwikkeling van de petroleumvelden in Venezuela en Colum bia medegedeeld, dat de Koninklijke Petro leum Mij. als tankschepen voor het vervoer der petroleum thans monitors gebruikt, welke tijdens den oorlog gebezigd werden bij de beschieting van de Belgische kust. Men heeft, naar de spreker mededeelde, de kanonnen en de verdere bewapening er afgenomen, maar de schepen zijn nog steeds bemand door officieren van de marine reserve. o Een hospitium te lperen. Veldmaarschalk John French heeft in de Engelsche bladen een oproep gericht tot steun van de Ypres-league, waar van allen, welke in den uitspringenden sector van Yperen medestreden, lid kunnen worden. Wat Verdun voor Frankrijk was, was Yperen voor Engeland, zegt French. In dezen sector lieten meer dan 250.000 Britsche soldaten het leven om de Duitsche legers den weg naar de kust te versperren. French vraagt in dezen oproep bijdragen om te Yperen een hospitium op te richten ten gebruike van hen, die dit beroemde slagveld willen bezoeken. o Arrestatie. De arts en econoom Georg Wilhelm Schiele uit Naumbourg aan de Saaie een der acht leiders van de Kapp-Putsch, tegen wien door het O. M. een bevel tot in hechtenisneming wegens hoogverraad is uitgevaardigd, is gearresteerd. Vergiftigde rijst. Te Makassar zijn 12 Chineezen naar het hospitaal vervoerd na het nuttigen van rijst, die vergiftigd bleek te zijn. Men vermoedt kwaadwilligheid. De politie stelt een onderzoek in. van alle mogelijke zweren en gezwel len, steenpuisten, bloedvinnen, negen- oogen, open beenen, zwerende borsten, dauw-, ring- en baardworm, fijt, lik doorn?, wratten, winterhanden en voeten en allerlei wonden is gegaran deerd, wanneer u Oprechte Win- snmer Zalf gebruikt. Deze ge neest u in enkele dagen. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en fl.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Hensden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's-Bosch Gebrs, Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr.). BINNENLAND. Afschuweiyke roofmoord. Aan de Asser Ct. ontleenen wij de volgende bijzonderheden over den afschuw lijken roofmoord te Buinerveen Het staat thans vast, dat inbrekers ongeveer 12 uur in den nacht hun slag hebben geslagen. Het schijnt, dat ze aan vankelijk getracht hebben, het raampje boven de achterdeur binnen te dringen doch deze poging is om de een of andere reden opgegeven. Daarop hebben ze het kelderraarapje geforceerd. Toen zijn de schurken op een andere manier te werk gegaan en hebben met een dikken houten paal eerst het luik van een der ramen van de voorkamer verbrij zeld en daarna een ruit van dat raam. Op al dat geraas kwam de oude Harm Trip toeloopen, doch vóór hij eigenlijk goed wist wat er gebeurde, werd hij, terwijl hij langs een schoorsteen liep, door een kogel aan den hals getroffen en stortte neer. Waarschijnlijk is hy dadelyk dood ge weest. Twee mannen drongen daarop binnen terwijl waarschijnlijk één buiten op wacht bleef staan. Ook de oude vrouw was van haar bed gekomen en dadelijk gingen de onverlaten nu op haar af om haar te dwingen, al haar geld af te staan. De doodelijk verschrikte vrouw gaf de f 200,die zij bij zich droeg en gaf te kennen, dat er geen geld meer in huis was. Dat wilden de schurken echter niet ge- looven en toen gingen ze op beestachtige wijze te werk om de vrouw te dwingen hun te zeggen, waar het vermeende meer dere geld zich bevond. »Laten we haar ophangena;, moet een van hen gezegd hebben, doch de ander was daarvoor niet te vinden. De oude stakker heeft daarop nog ge keken of haar man nog leefde, doch helaas, alles, ook haar man was haar ontroofd. Tegen half vijf in den morgen kon ze het niet langer uithouden en liep naar buurman Kroeze, wien ze alles zoo goed mogelijk vertelde. Deze ging dadelijk met haar mede en vond alles in de grootste wanorde en Trip, dood op den grond. Thans zijn reeds de daders van het misdryf te Buinerveen, zekere L. en Sch. te Nieuw Buinen gearresteerd. Bij den moord hadden zij een verfpot omgeworpen, welke verf op hun kleeren was teruggevonden. Tevens waren op deelen van hun kleeren de nog versche verf gevonden. Een der moordenaars had bovendien denzelfden dag f 200,huur aan den vermoorde gebracht. Hij wist dus, dat bij den verslagene geld aanwezig was. Voor plezier uit. Een bekend ingezetene uit Heerlen, de heer D., logeerde dezer dagen met zijn echtgenoote in een der grootste hotels te Keulen, 's Nachts meenden zij het zuchten van een mensch te hooren. Doch beiden sliepen weer in. Na een uur werden beiden weer wakker. Zij hoorden duidelijk schuiven over den vloer. Mevrouw draaide het electrisch licht aan en als de wind vloog een persoon door de kamer en ver dween. De heer D. miste behalve duienden marken ongeveer f 400 aan Hollandsch geld en gouden sieradem. Waarschijnlijk behoort de dief, die zich in de kamer had laten sluiten, tot het personeel van het hotel. De berooving in het nachtelijk uur wekte heel wat consternatie. Godsdienstwaanzin. De godsdienstige samenkomsten ten huize van de familie B. te Hoog Soeren, eenige dagen onafgebroken gehouden, worden niet voorgezet. De leidster, wier bevelen roet stiptheid werden opgevolgd, is tot beter inzicht gekomen en rekent zich weer tot de gewone stervelingen. De leden der andere familie's B. hebben hun eigen wonin gen betrokken en den arbeid hervat. o Uurwerkreparatie's. Een lezeres van het Vad. (met namen en toenamen) geeft het volgende verslag van wat in Den Haag met 't laten maken van een armbandhorloge gebeurd is Het werd aan een horlogemaker ter reparatie gegeven. Kosten f 2.50. Kort daarna was het weer niet in orde. Terug naar denzelfden horlogemaker. Heeft u er een groote reparatie aan gehad vroeg de man en toen hij hoorde, dat het er een van f 2.50 was geweest, zei hij dan zul len we 't nu wel schipperen. De veer was niet stuk, zeide hij nog. Het horloge kwam thuis met de rekening f 10 Na eenigen tijd stond het weer stil. Een ander hor logemaker repareerde het toen voor fl.25. De verklaring is zegt de lezeres dat deze laatste geen lid is van den Bond Wie er lid van is, moet de hooge kosten rekenen, die den Bond voorschrijft. Varkensziekte. Tot nu toe zijn tengevolge van een on bekende ziekte bij den landbouwer v. H. te Hoogeloon niet minder dan 16 prachtige varkens gestorven. Een heele schadepost. o Invaliditeitswet. Het maandelyksch overzicht op 1 Octo ber 1921 geeft aan dat op dien datum in totaal waren toegekend 13509 Ouder domsrenten, 756 Weduwenrenten en 1905 Weezenrenten, alles te samen tot een totaal jaarhjksch bedrag van f 2.509.294.92, ter wijl op kosten van het Invaliditeitsfonds 1801 verzekerden ter behandeling of ver pleging werden opgenomen en zich nog 496 personen in observatie bevonden, aan wie behandeling of verpleging zoo noodig alsnog zou worden verleend. Be kerk ais woning. Te Ilpendam werd eenige maanden ge leden een gezin op straat gezet. Het huisraad werd in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. gebracht en het gezin vond daar onderdak. Nog steeds vertoeven de menschen daar. Gasontploffing in een trein. Uit Groningen wordt aan de »TeI.« gemeld Toen het treinpersoneel Dinsdag middag bezig was in den vertrekkenden trein van 4.47 naar Assen een benzine reservoir te vullen en gelijkertyd een lampenist het licht in een der coupé's wilde ontsteken, ontstond in die coupé gasontploffing en brand. Mevrouw H. uit Veenhuizen bekwam eenige brandwonden aan haar hand, terwijl beur haar grooten- aeels verbrandde. Ook de lampenist be kwam brandwonden aan het gezicht. De oorzaak was een lek bij de koppeling in het reservoir. Marktberichten. GORINCHEM, 10 Oct. Aangevoerd 600 koeien, 5 nuchtere kalveren, 738 biggen, 118 overloopers. Men besteedde voor kalfkoeien f 500 a f 610, melkkoeien t 450 a f 560, kalf- vaarzen f 360 a f 440, guiste vaarzen f 220 a f 290, pinken f 200 a f 240, gras kalveren f90 a f120, nuchtere kalveren f 26 a f32, overloopers f20 a f45, big gen f8 a f 16. ROTTERDAM, 11 Oct. Aanvoer 197 paarden, 6 veulens, 1706 magere en 620 vette runderen, 140 vette kalveren, 437 nuchtere kalveren, 588 graskalveren, 42 schapen of lammeren, 45 overloopers, 637 biggen, 2 bokken of geiten, 2 ezel. Prijzen per kg.koeien 40/507085 ct., ossen 556580 ct., stieren 50 5565 ct., kalveren 6590115 ct. Melkkoeien f 350 a f 625, kalfkoeien f400 k f600, stieren f300 f675, pinken f150 a f250, graskalveren f50 a f 140, vaarzen f 190 k f 325, werkpaar den f 400 A f 600, slachtpaarden f 150 k f 225, hitten f 250 a f 400, nuchtere kal veren f 20 a f 30, slachtkalveren f 15 A f 20, biggen f23 p. w., overloopers f 3050. De Rotterdamsche eierreiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 15.95f 18.35 idem (klein) f13.00f 14.05 extra zw. f 18.95f 19.25 Aanvoer 77000 stuks, ZALT-BOMMEL, 11 Oct. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 5 kalveren, prijs f7590; 158 biggen, prijs f8 a f16 per stuk. 5500 eieren, prijs 16J a 18 ct. p. st. 460 K.G. boter, prijs per K.G. room boter fl.65, boerenboter fl.70 a fl.80. 's BOSCH, 12 Oct. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 660 run deren, 10 zeugen, 600 biggen en 30 lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 450 a f600, kalfvaarzen f350 a f425, ma gere ossen en koeien f 150 a f 220, vette ossen en koeien le kw. 82J, 2e kw. 70 ct. p. p., pinken f170 A f240, zeugen f60 A f105, biggen f 2.00 k f 2.25 p. w., vette lammeren f 25 a f 32 per stuk. Burgerlijke Stand. ALMKERK, over September 1921. Geboren: Aria, d. v. A. W. v. Hank en H. Pullen Joost, z. v. W. Oldenburg en E. Heystek Hendrik, z. v. J. Versteeg en C. A. v. OosterhoutAnna, d. v. A. Versteeg en M. v. Wijk Jan. z. v. J. J. Kant en A. de Graaff; Cornelis, z. v. A. v. Anrooij en A. de Jong Adriaan, z. v. W. Snoek en H. v. CampenAntonie Cornelis, z. v. Chr. v. d. Stelt en J. Heijstek, Ondertrouwd: J. de Peuter, 30 j. en C. v. d. Meijden, 24 j. Getrouwd: F. Zijnen, 29 j. en C. E. A. Lagrouw, 18 j.W. Bras, 28 j. en A. Ouwerkerk, 29 j.L. C. v. Drunen, 21 j. en A. Kentie, 19 j.J. W.Jansen, 24 j. en P. Kant, 24 j. Overleden: Marinus Colijn, 56 j. BRAKEL, over September 1921. Geboren: Gerrit Gijsbert, z. v. W. J. de Vries en C. ErmstrangCornelia, d. v. A. v. Zanten en J. Fukkink. Getrouwd: L. Bouman, 48 j. en IJke van Wijgerden, 53 j. J. M. v. d. Ven, 33 j. en T. v. Dalen, 30 j. Overleden: Gijsbertje v. Wijgerden, 57 j., echtg. van H. HanegraaffDirkje v. d. Oever, 53 j., echtg. van C. v. Dalen. POEDEROIJEN, over September 1921, Geboren: Mourits, z. v. J. M. Ver- nooij en T. Brienen Jan, z. v. W. van Giessen en T. van Meteren. Overleden: Aaltje van Ballegooien, 7 mnd. Maria van Driel, 30 j., echtg. van J. v. d. Pol. MEEUWEN. Geboren Nicolaas Jacobus, z. v. J. W. G. de Witt en M. Straver. Getrouwd: A. K. Lakerveld en A, v. d. Beek. Overleden: Marinus Burghout, 83 j. Peter de Fijter, 3 d. WASPIK. Over de maand September. Geboren Josina Elisabeth d. v. P. C. Dank-Okkers Adrianus Petrus z. v. J. van Turnhout-Smits Pieter z. v. C. Werther Adrianus Josephus z. v. W. E. de Wit- Popelier Richardus Johannes Joseph Marie z. v. J. A. Boogmans-LafarreCornelia Maria Anna d. v. Th. Zijlmans-Akkermans. Ondertrouwd J. van der Velden 27 j. en Th. J. M. Pagie 25 j. J. H. L. van Vugt 30 j. en P. M. Timmers 29 j. Getrouwd P. L. van Ryen 28 j. en J. C. Hooijmaijers 27 j. J. C. Pruyssers 29 j. en J. J. Pruijsen 20 j. Overleden C. Akker mans, echtg. van Th. Zijlmans 32. en pijn op de borst zijn gewoon lijk de voorboden van een zware catarrhale aandoening der lucht wegen. Tracht deze zooveel mo gelijk te verzachten door bijtijds de slijmoplossende te baat nemen, het veel geprezen middel bij hardnekkige hoest, bronchitis, asthma, influenza, griep, hooikoorts, slijm- en kinkhoest, zware verkoud heid. Prijs per flacon van 230 gr. fl.90, van 550 gram f3.60, van 1000 gram f6.Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger dus. Alom verkrijgbaar. Eischt rooden band met onze hand teekening L. I. AKKER, Rotterdam. BIJVOEGSEL nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5