r L J Bij dit nr. behoort een bijvoegsel. EER OM EER. Prettig, dat er weer 'n stukje bij 't fonteintje ligt in Goud en Zilver, HEUSDEN. SPOEDIG, NET en BILLIJK. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4134. Zaterdaq 29 October. 1921 Rook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, MAIA2IJ! fl Tf X5 TtL lat. 482. |Jj 8 «bj Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. FEUILLETON. C. DE KEMP, Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. BUITENLANDSCH OVERZICHT In ons vorig blad hebben we als nage komen bericht reeds medegedeeld dat de ex-Keizer en Keizerin van Oostenrijk zijn gevangen genomen, waarmede het avontuur tot staan is gebracht. Thans wordt uit Praag de loop der ge beurtenissen aldus weêrgegeven De vorige week Woensdag kwam majoor Osztenburg als bijzonder koerier op Harten- stein aan hij deelde Karei mede dat thans het oogenblik gekomen was om terug te keeren, daar graaf Andrassy en Bakowsky bereid waren een kabinet te vormen. De koning nam 24 uur bedenktijd en besloot toen legatieraad Boroviczi de noodige voor bereidselen te laten treffen. Donderdag vertrok Karei per auto uit Hartenstein naar Dübendorf, waar een vliegtuig klaar stond. Dit vloog in de richting van Linz en landde te Benesfalva. Vandaar trokken Karei en Zita naar Oedenburg waar zij 's nachts aankwamen, naar het heet begeleid door zeven rijksduitsche officieren, 's Middags inspec teerde Karei de troepen en verleende hij audiëntie aan politieke persoonlijkheden. Daarbij werd Rakowskyalsminisler-president- desginatus benoemd. Vrijdagnacht kwam Karei te Raab aan om verder te gaan naar Nieuw Komorn. In opdracht der regeering waren bij Bioske en Sümeg de rails opgebroken, maar de koning reisde verder per auto. Van Nieuw- Komorn trok hij Zaterdagnacht in de rich- 24) Eerst hebt je mij uit de klauwen van Bogig verlost en een kogel voor mij be stemd opgevangen en tenslotte kwam je my te hulpe, toen men mij op den grond had geworpen en ik slechts den dood ver wachtte. Hebt je dat alles gedaan, omdat we beiden uit Toulouse afkomstig zijn «Dat schijnt wel zoo.« «Aan welk wonder ben ik zooveel toe wijding verschuldigd «Dat is voltrekt geen wonder.c «Maar wat is het dan «Och, een heel eenvoudige zaak.c «Je hebt mij waarlijk nieuwsgierig ge maakt. «Dan zal ik u wel spoedig bevredigen. Toen ik te Cattaro aankwam en vernam, dat ik onder uwe bevelen zou vechten, maakte zich eene groote vreugde van mij meester I Waarom Dat kan ik zelf niet zeggen. Ik kende u toch niet.c «0« mompelde Port-de-Bouc, «je ge looft dan aan iets in den mensch, wat hem tot zijn naaste aantrekt.* «Ja zeker.* »Ik heb er ook eenmaal aan geloofd.* «En heeft u er zich ooit over berouwd ting van Boedapest. Ondertusschen vaardigde Rakowsky een »regeeringsproclamatie« uit die een scheldpartij tegen Horthy en de zijnen inhield. Hierop volgde het bekende legerbevel van Horhy. Zondag van negen tot tien uur werd er geschoten. Als parlementair der troepen van Osztenburg meldde zich toen Hegedius, welke den ministeraad's konings wensch om de hoofdstad hinnen te trekken, over bracht. Hij kreeg ten antwoord dat de regeering het onmiddellijk vertrek van Karei eischte, evenals van de troepen. Tenslotte kwam men overeen, dat de laatsten zich tien K.M. zouden terug trekken, er ontstond een soort wapen stilstand. Om drie uur begon Osztenburg weer vooruit te rukken, een verwoedde beschieting volgde. Om vier uur trok Osztenburg stap voor stap terug. Zag het er in Duitschland duister uit door het aftreden van den rijkskanselier Wirth, tengevolge van de verdeeling van Opper Silez'ë. Thans vernemen we dat naar alle waar schijnlijkheid weer een kabinet onder leiding van Wirth zal tot stand komen, en met medewerking van de oude colitie van cen trum, sociaal democraten en democraten. De laatsten zouden aan het ondankbaie werk van het leveren van een ultimatum- kabinet alleen gedwongen meedoen, zoodat dr. Rethenan en Gesseler hun portefeuille bekleedden niet als leden van de democra tische partij, maar als »zaken«-ministers. Men kan er vrede mee hebben, dat de democraten na al het verlies dat zij bij de »Ja.« »Hoe dat dan «Dat zal ik later wel eens vertellen. Het is een geschiedenis, die niet in enkele woorden kan worden verhaald. Ga voort.* «Toen ik na hersteld te zijn met de vrouw van mijn gastheer een gesprek aan knoopte, heeft zij mij van uw persoon en uw karakter zoo'n loffelijke schets gegeven, dat ik mij in het vooruitzicht, met u ken nis te maken, reeds verheugde. Het kwam mij voor, dat ik u reeds kende. Er zijn sommige menschen, die men meent meer gezien te hebben I Waar In een andere wereld wellicht.* »Het is vreemd,* zeide Port-de-Bouc, «ik heb bij mijzelven hetzelfde verschijnsel opgemerkt. Het schijnt mij toe, of er tusschen ons een geheim verband bestaat.* «Dat heb ik ook gevoeld.* «Zoo Misschien is het, omdat ik geen vader meer bezit,* »Nu weet ik 't, waarom ik genegenheid voor u heb gevoeld.* Waarom dan?* «Ik heb geen zoon meer.* Zij zagen elkaar aandachtig aan. Gedurende eenige oogenblikken waren zij in gedachten verzonken. Jean Laurent brak het eerst het stilzwij gen af. «Is uw zoon gestorven.* «Neen.* «Waar is hij dan verkiezingen in Duitschland en Pruisen ge leden hebben, deze taktische manoeuvre verrichten, indien een kostbare kracht als Rathenau erdoor behouden blijft, die als uitvoerder van de overeeukomst van Wies- baden moeielijk te vervangen is. Zelfs is er nog een kansje op medewerking van de volkspartij (nationaal-liberalen) in dien Zapf de portefeuille van financiën mocht begeeren, alweer echter niet als lid van de nationaal-liberale partij, maar als deskundige. Zyn partij houdt dan in de regeering meezeggenschap bij het vaststellen van de nieuwe belasting-ontwerpen, een vooruitzicht, dat niet zonder verlokking is voor de gevestigde belangen, die zoo sterk onder de nationaal-liberalen vertegenwoor digd zijn. Maar Zapf's opneming is nog onzeker. Den Rijksdag blijft niets anders over dan het nieuwe kabinet, dat de voorge schreven regeling voor Opper-Silezië zal hebben uit te voeren, zyn vertrouwen te schenken. Deed hij anders, dan zou op een onwillige meerderheid de verantwoor delijkheid komen te rusten, een regeering te vormen, die de vaan van opstand tegen de Entente wilde hijschen, Inzake Ierland, dat zoo moeilijk te bevredigen is, stelt de Engelsche regeering de volgende vragen 4o. Of het de grondslag van de Iersche politiek was om in elk geval trouw aan de Britsche kroon te weigeren 2o. Of de Bassis dei onderhandelingen is opneming van Zuid-Ierland in de ge meenschap van naties bekend als het Britsche rijk 3o. Of de gedelegeerden het gezag van Engeland zullen erkennen op de kust en de havens van Ierland De kern van het antwoord van Sinn-Fein, zoo meldt de Daily Expresse schijnt gegrond te zijn op »een beroemd bijbelsch precedent over het onderwerp van het geven van cijns aan den keizer.* (Geef den Keizer wat des Keizers is.) •DE LEVER/5 ZEEPMU.VLMRDINOEM »Dat weet ik niet.* «Wat een ondankbare zoon «Neen, dat is niet waar. De vader was slecht »U?« «Ja, ja, mijn kind. Dat zult je wel hooren, als ik mijn geschiedenis vertel. Op welk eene wijze hebt je je vader ver loren.* «Mijn vader was gelijk uw zoon. Ik veronderstel het tenminste,* «Was je vader ook slecht «Nog erger dan slecht «Wat zegt ge Hij is misdadig geweest.* «Inderdaad als het een geheim is houd het dan voor je.« «Maar u is de openbaring daarvan wel toevertrouwd.* «Als het wellicht eenige verlichting kan verschaffen «Ja, het zal me verlichting geven. Dat geheim drukt mij van mijn kindsheid af zwaar op de borst. Op dezen leeftijd durf ik het niet prevelen uit vrees, dat de wind het mocht verbreiden. Niemand kent mij hier. Morgen kan ik gedood worden. Ik heb geen reden meer, om het te verzwij gen.* «Spreek dan De zon had haar hoogsten stand bereikt. Zy bevonden zich nu in het volle licht. De beide mannen stonden op en gingen ergens anders, verderop zitten. «Spreek I* herhaalde Port-de-Bouc. Jean Laurent bewaarde een diep stil zwijgen. «Je hebt mij gezegd* merkte Port-de- Bouc op, «dat je het geheim van je kinds heid af hebt bewaard. Heeft je moeder het je dan verteld «Mijn moeder weet niet, wat ik gezien heb. Als zij het wist, zoude zij tegenover haar kind niet behoeven te liegen, door te zeggen, dat zij weduwe was »0, heeft je moeder je in dien waan gelatendat moet voor eene moeder verschrikkelijk zijn 1* «Waarom is u aangedaan «Dat zult je later begrijpen kind. Je zult later hooren, welke smartelijke herinnerin gen je weer bij mij opwekt.* «Wilt u dan liever, dat ik zwijg «Volstrekt niet. De smart en ik zijn sedert lang goede vrienden. Dat klinkt zonderling nietwaar Je hebt mij altijd tot nog toe zien lachen. Ik heb redenen genoeg, om treurig te zijn, maar ik vrees den weemoed. Ik bekamp dien, door zoo veel mogelijk opgewekt te wezen. Maar ga verder, het geldt hier niet een verhaal van mijn levenservaringen 1* «Ja mijn moeder heeft mij gezegd, dat mijn vader niet meer leefde. Ik deed het voorkomen alsof ik haar geloofde, om haar niet tot een bekentenis te verplichten, die haar dood zou kunnen veroorzaken.* «Wie heeft je deze vreeselijke waarheid medegedeeld I «Heel toevallig ben ik er achter gekomen. WATERPOORT 133, Over Ierland zal in den eersten tijd het laatste woord nog niet gesproken zijn en de toekomst blyft nog steeds duister. BUITENLAND. Be revelatie ia Portugal. Lissabon is thans kalm. Maandagavond zijn echter bij een twist een vyftienta! personen gewond. De bedrijvers van den moord op den vroegeren minister-president Antonio Grandjo zijn gearresteerd zij zullen in handen der militaire autoriteiten worden gesteld. Tijdens de begrafenis van Granjo, den oud-minister president, waren de winkels en banken gesloten. Uit Vancouver, Britsch Columhië, beeft een ai end met een vlucht van zeven voet, getracht een meisje van 9 jaar van de veranda van haar buis weg te voeren. Haar moeder snelde te hulp en slaagde er in te voorkomen, dat de arend ontsnapte. Haar man, die er bij kwam, sloeg den roofvogel dood. Het meisje he$ft wonden van zijn klauwen. Ik was twaalf jaar. Eens op een avond keerde ik, na den dag bij de buren door gebracht te hebben, huiswaarts. Ik zou juist de deur van den tuin openduwen, toen ik eenig geraas vernam. De angst maakte zich van mij meester. Ik verborg me, om mij echter rekenschap te geven van wat er gebeurde, verliet ik myn schuil plaats en toen zag ik, ik zie het nog, mijn vader op een man een pistool richten en vuren. Ik gaf een schreeuw en viel in zwijm. Toen ik weder tot mijzelven was gekomen sprong ik over de schutting want op dat oogenblik kon ik de deur niet vinden ik liep naar myn moeder. Zy lag in een leuningstoel met betraande oogen en snikte «In de gevangenis Hij zit in de gevan genis 1* Toen zij mij zag holde zij naar mij toe. «Weet je alles, wat er gebeurd is 1* vroeg zij ontsteld. Ik begreep als 't ware uit instinkt, dat een openhartige bekentenis haar den doodsteek zou geven. Ik deed mij zei ven geweld aan en gaf ver baasd ten antwoord «Wat bedoelt u moe der Zij omarmde mij vurig, overlaadde mij met kussen en toen zij zich in lief- koozingen had uitgeput, zeide zij «Ik zal je wat nieuws vertellen, wij keeren naar Frankrijk terug I* Terwijl Jean Laurent dit verhaalde ver toonde het gelaat van Port-de-Bouc smar telijke trekken. Hij was nu zeer bleek. NIEUWSBLAD voor hetLantl van Henstlen en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard JVaar het Fransch. SmlightZeep Een arend. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1