MMAZIJ» Tel iat. 412. Dit nummer öestaat uit drie Diadoii. EER OM EER. Rook on. SUCCESMERK, Uitgever: L. J. YEEEMAN, Heusden. No4138. Zaterdag 12 November. 1921 SEN0R10 de 10 cents sigaar, Hinthamenstraat 24, 's-BOSCH. RAHLMANN's Heeren- en Kinderkleediiig. UND VAN ALTENA samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. I Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. DRAAGT Gorinchein. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De vredesconferentie te Washington is thans aan de orde en de geheele wereld zou ze gaarne tot een goed einde zien ge bracht. Of het in alle opzichten zal ge lukken, willen we gaarne hopen maar we vreezen met groote vreeze dat het doel niet geheel zal verwezenlijkt worden. Br iand is als de voornaamste gedelegeerde uit Europa te Washington aangekomen en feestelijk ingehaald. En.geïnterviewd. Hij heeft zich evenwel tot algemeenheden bepaald gesproken van zijn ernstig voor nemen om minder te praten dan te werken en het gestelde doel ook te bereiken en deze algemeenheden nog eens bevestigd in een boodschap aan het Amerikaansche volk, waarin hij bovendien den wapenbroe ders van den »Pollu« nogmaals den dank der Fransche natie brengt. Dat Frankrijk niets liever wenscht dan de duurzaamheid van den vrede te bevestigen heeft de Fran sche premier nogmaals nadiukkelijk ver zekerd. Ik ben hier gekomen, zegt hij, om den goeden wil van mijn land te be wijzen en ondanks de groote moeilijkheden, voor mij aan deze reis verbonden, heb ik niet geaarzeld het bewijs te brengen. In dien zijn veiligheid gewaarborgd is wil Frank rijk alles beproeven, om nieuwe conflicten te vermijden. De Iersche kwestie is nog steeds niet opgelost en wanneer zal zij dit wel worden JVaar het Fr arisch. 27) Alleen tabak, dat uit zichzelf niet brandt.® «Sla wat vuur en steek dan een pijp op. Zij moet mij als lantaarn dienen.® De soldaat deed alzoo, stak een reus achtige «tjaboek® op, bij het schijnsel waar van Jean Laurent den volgenden brief las «Vriend, Ziehier, door welke omstandigheden ik mij te Niksickt bevind. Ge weet toch, dat hier een staatkundige vergadering wordt gehouden. De graaf is er bij. Niets kon hem omtrent den staat van ons land beter inlichtingen verschaffen dan zoo iets. Voordat hij hierheen vertrok stelde hij mij voor hem te vergezellen. Ik heb geweigerd. Hij heeft mij er toe ge dwongen. Waarom Omdat alles in het leven van dezen man een doel heeft. De graaf, die mij als een vijand laat bewaken, vreesde, dat, zoo hij mij alleen in Cettinje achterliet, ik alles zou verijdelen, wat hij met zooveel zorgen heeft voorbereid. Om dat ik weigerde zijn mijn handen nog meer gebonden. Hij dreigde mij geweld te ge bruiken. Het belang van de conferentie concen treert zich thans geheel op Ulster. Wat zal men wel, wat zal men niet van Sir James Craig loskrijgen En zal, hetgeen Ulster loslaten wil, bevredigend zijn voor Sinn Fein, De «Evening Star® verneemt van een gezaghebbende persoonlijkheid uit Ulster, dat Sir James Craig niet bereid zal zijn om genoegen te nemen met een parlement voor geheel Ierland. Hij wil ook niet marchandeeren over Tyrome en Ferma nagh. De Sinn Feiners denken misschien, dat zij de band zijn en dat Ulster zich aan hen heeft te onderwerpen, doch een regeeringsconferentie, welke van deze op vatting uitgaat, is doelloos, aldus de onge noemde zegsman. Maar welke concessies hoopt Lloyd George dan van Ulster los te krijgen als het niet deze zijn De «Man Chester Guardiangeeft, in een bespreking van den stand der Iersche onderhandelin gen de meening weer van een actief po liticus der Ulsterpartij, die van oordeel is, dat het Noordelijke parlement onder pressie van Engeland, naar rede zal luisteren en de voorkeur zou geven aan handhaving van de eenheid der zes graafschappen uiet deel neming aan het parlement voor geheel Ierland, boven een herziening der Ulster- greuzen. Volgens dezen zegsman is Ulster dus wel bereid tot tegemoetkoming. Hoe het zij, men kan zich op het cogenblik uitputten in onderstellingan en zij zijn toch niets waard. Zelfs De Valera en Craig kunnen niet bij benadering weten of zeg gen, welke richting de onderhandelingen ten slotte zullen nemen. Ik herinnerde mij toen, dat ge u te Niksickt moest bevinden, om, na de mannen van den graaf zoo roemvol verslagen te hebben, het fort te bezetten. De vreugde om u te zien heeft mij doen besluiten ge hoorzaamheid te veinzen. Ik ben dus mee gegaan. Het huis, waarin wij ons bevinden, wordt door soldaten van Herzegowina bewaakt. Het is, alsof zij er een voorgevoel van hebben, dat het verraad den graaf op de hielen volgt. De minste onvoorzichtigheid van onzen kant zou u in het oog van ons volk beleedigen en hun het vertrouwen doen verliezen, dat zij in Port-de-Bouc en de zijnen stellen. Zoek mij niet te spreken dan nadat ik het u heb laten weten, maar ga onder mijn raam voor de «Witte Fontein.® Daar zal ik bij zonsopgang zijn en zoo wij tot elkaar niet kunnen spreken zullen onze oogen het harte toch voldoening kunnen schenken 1 Groot is het loon, dat voor mijn held is weggelegd. Hij is steeds in mijn ge dachten. Ik zal hern naar den Hemel vergezellen. Helène,® «Is u al klaar vroeg de soldaat. «Jat gaf Jean Laurent ten antwoord, terwijl hij een muntstuk in mijn hand liet glijden, «Wel te rusten dan.® «Wel te rusten.® De daling van de mark sleept Duitsch- land mee naar den afgrond van het ban kroet. De uitvoering van het ultimatum schijnt onmogelijk te worden de aflossing van de binnenlandsche schuld eveneens. De belastingschroef kan niet nog méér worden aangedraaid. De sprekers van den Rijksdag hebben nogmaals gewezen op de redelooze politiek van de Geallieerden, die tegelijk van Duitschland schatten aan schadeloosstelling eischt en het land econo misch ruïneert. Te Parijs hecht men evenwel geen geloof aan de klachten uit Berlijn, gelijk wederom blijkt uit het rapport van Lasteyrie, die uit Berlijn teruggekeerd, in de financieele Kamer-commissie mededee- lingen heeft gedaan omtrent den econo- mischen toestand en die in een eventueel bankroet niet anders zien kan, dan een manoeuvre om aan de financieele verplich tingen tegenover het buitenland te ontkomen. Toch is er eenige verbetering in de waarde van de Mark gekomen, die reeds tot heneden 1 cent en wel tot 95 cent per honderd was gedaald. Zij is daarna weder voor f 1 .i 5 en f 1.19 verhandeld. BUITENLAND. Ecu ondergroudsche distelleerdery ontdekt. In de bosschen ten Oosten van Eddington in de Vereen. Staten is, naar de «Chicago Tribune® meldt, een ondergrondsche dis tilleerderij gevonden, toegerust met alle benoodigdheden voor het bereiden van sterken drank. Bovendien was er een periscoop om op een eventueelen inspectie tocht van de autoriteiten verdacht te kunnen zijn. Duizenden liters sterken drank, gereed voor den verkoop en honderden liters, welke zich nog in den distilleerketel be vonden, werden in beslag genomen. De distilleerderij bevond zich in een ruimte van achtentwintig voet in het vierkant en deze ruimte werd geventileerd door buizen, waarvan er een tevens als periscoop was ingericht. Toen de autoriteiten deze ge heime werkplaats ontdekten, waren de distillateurs afwezig. o Rockelooze autobcstnurders In Amerika. Naar uit Washington aan de «Chicago Tribune« wordt gemeld, is de Amerikaan) sche «Safety First«-bond voornemens er bij de Amerikaansche automobielclub op aan te dringen, op de wegwijzerborden ook het cijfer van de in 1920 door automo- De soldaat verdween in de duisternis. Jean Laurent luisterde nog lang naar zijn stappen en toen alles weer doodstil was geworden, trachtte hij het genot te ver lengen, dat de brief hem had verschaft. Hij stond onmiddellijk op en begaf zich naar de «Witte Fontein®, om onder het venster der woning, waarin de gravin was, den dageraad door te brengen. Hij vergat niet de waarschuwing, die hem in het schrijven was gegeven. Het beste zoude onder deze omstandigheden zijn, een dag langer te wachten. Beider belangen waren er mede gemoeid. Den ganschen dag bracht hij in het fort door, bij zijnen vader, wien het niets doen hoe langer hoe meer begon te vervelen. Zy spraken over het verleden. Jean Lau rent luisterde met genoegen na de avon turen, waaraan het leven van Port-de-Bouc rijk was en Port-de-Bouc leende evenzeer aandachtig het oor aan wat Laurent om trent zijn kindsche jaren had mede te dee- len. Port-de-Bouc wilde, dat hij zijn moe der een brief zou zenden, om iets omtrent haar lot te vernemen. Zij zoude het wel licht niet weigeren haar man na zoovele jaren van scheiding weder te ontvangen. Jean Laurent vond het echter geraden, de komst van zijn vader langzaam te voor bereiden. Dat eischte de voorzichtigheid. Port-de-Bouc erkende het verstandige van dezen maatregel en gaf toe. Den volgenden dag ging Jean Laurent weder stad in en begaf zich ten tweede bielongelukken om het leven gekomen per sonen te schilderen als waarschuwing voor roekelooze snelheidsmaniakken. Volgens een officieele statistiek zijn er verleden jaar in de Vereenigde Staten 9.403 personen door automobielen gedood, in 1918 bedroeg het aantal 7,968. Groote boschbraudeu. Uit Australië worden, volgens de N. R. Ct., reusachtige branden gemeld in het westelijk gedeelte van Nieuw Zuid Wales en wel in het driehoekig gebied, ingesloten door de rivieren Darling, Bogan en Lachlan, Het vuur front beslaat een breedte van 40 50 K.M. en men vreest, dat verscheiden menschen zijn omgekomen. Uitgestrekte velden hoogopgaand gras zijn absoluut kaal geschroeid. Men spreekt van een opper vlakte van 2,000.000 acres. Door het gebied, waar de brand woedt, zou een spoorweg worden gelegd. Stapels houten dwarsliggers men spreekt van 47000 stuks zijn door den brand verslonden. Verscheidene houthakkers worden vermist. Tegen den woeker. Voor de Duitsche woekerrechtbanken zijn in het jaar 4920 27,524 personen gedaagd. 22.588 personen hadden zich wegens kettinghandel te verantwoorden. 4587 hadden de maximumprijzen overschreden. 23.492 zijn er veroordeeld. 11.920 tot geldboeten en de overigen tot gevange nisstraf. De lage markenkoers. In verband met de ernstige koersver mindering van het Duitsche geld kwamen de vertegenwoordigers van de Zuid-Duitsche en Zwitsersche handelskamers te Constanz bijeen. Zij eischen een oogenblikkelijke herzieninig van het verdrag van Versailles om het ineenvallen van Duitschland te voorkomen. o De afzetting der Habsburgers. De entente-mogendheden hebben geëischt, dat in de toekomst ook geen Habsburgers door vrije koningskeuze op den troon zullen kunnen komen. Daar de ontroningswet reeds aangenomen is, zal de regeering nog in functie blijven om dit vraagstuk nog in anderen vorm op te lossen. o Relletjes in Rome. Op het station te Rome hebben relletjes plaats gehad tusschen spoorwegpersoneel male naar de «Witte Fontein.® Hij ont waarde spoedig de gestalte der gravin achter een doorzichtig gordijn verscholen. De gravin had hem evenzeer opgemerkt en zond hem kushandjes toe. Jean Laurent zag, dat zij de Fransche kleeding droeg. Hij moest snel voorbij loopen, zonder een teeken te maken. In de eerste plaats wemelde het van nieuwsgierigen voor de woninig van den graaf en ten tweede hiel den soldaten van het huis de wacht. Den daarop volgenden dag herhaalde hij zijn wandeling. Dat duurde zoo een volle week. Port-de-Bouc, had te veel menschen- kennis, om niet onmiddelijk te bemerken, dat zijn zoon melacholisch werd en dat die weemoed in verborgen liefde zijn grond had. «Jongen® sprak hij met vaste stem «ik begin zoo zachtjes aan te gelooven, dat er niet alleen soldaten in de stad zijn.® «Waarom gelooft u dat?® «Waarom 1 Wel drommels, omdat je ter dege aan den scharrel bent.® «Wie heeft u dat gezegd «Niemand. Ik zie het aan je somber gezicht, aan je uitgaan op regelmatige uren, aan je, ik weet eigenlijk niet wat «Ge vergist u vader. Van een schar relen is in de verste verte geen sprake.® «Drommels. Je houdt er dus zuivere liefdesbetrekkingen op na «Ja zeker.® «Zoo 1 Luister. Ik ben er achter. Heb en fascisten. Er werd geschoten, waarbjj een spoorwegman gewond werd. Tengevolge van dit voorval werd het vertrekken van de treinen uit Rome opgeschort. Vervolgens besloot de Kamer van Arbeid tot de al- gemeene staking te Rome. o Een licht ter sterkte van 1 milliard kaarsen. Op last van het Fransche luchtvaart departement wordt nabij Doyon een licht toren gebouwd ten dienste van de luchtvaart Frankrijk-Italië, Algiers en andere zuidelijke lijnen. De toren wordt voorzien van een licht bron ter sterkte van 1000.000.000 kaarsen de lamp is voorzien van acht lenzen en de afstand waarop het licht kan worden waar genomen wordt op 200 Eng. mijlen geschat. De route Londen-Parijs is of wordt voorzien van zeven lichtbakens, die alle echter door den thans in aanbouw zijnden vuurtorenvan Dyon in lichtsterkte wor den overtroffen. BINNENLAND. Bomaanslag te 's Gravenhage. De activiteit der politie kan in deze ten zeerste geroemd worden. Reeds den zelfden avond had men aan het Centr. Station te Amsterdam, den bedrijver te pakken, die ook reeds bekend heeft. Het is de 26-jarige J. de Haas, een colporteur van de socialistische-anarchistische beweging. Nog zijn in den Haag een drietal personen gearresteerd, die men vermoedt, er mede in betrekking staan. je de schoone dame van Cettinje weer ge zien >Ik berijpt u niet «Wel sapperloot 1 Je bent een grap penmaker Toen je mij vertelde, dat je bij toeval was verpleegd en door wie, kwam er een eigenaardige schittering in je oogen klonk je stem, alsof je door aandoeningen werd overstelpt I Zou daar geen vrouw achter de schermen zitten Toen je op mij den indruk hebt gemaakt, dat de engel, die zich je lot aantrok nie mand anders kon zijn dan de vrouw van hem, die mij te Riéka door sluipmoord wilde laten ombrengen toen heb ik niet langer aan een liefdeavontuur getwijfeld Om dien man zou je niet gezwegen heb ben, maar wel om zijne vrouw, die je lief hebt. Maak geen uitvluchten. Het is aan je leeftijd toe te schrijven. Alleen zou, als zij met haar man hier is gekomen, voor mij de gelegenheid uitermate schoon zijn, om je van een mededinger te ver lossen. Den grappenmaker, die het op mijn hoofd gemunt heeft, breek ik met het grootste genoegen den ruggegraat. Ik ge loof, dat zijn vrouw hem niet zou bewee- nen. Waarom antwoordt je niet Mij goed, bewaar je geheim en wordt gelukkig. Maar boven alles Jean, denk aan dat Bo- heemsche spreekwoord: «Er zijn twee dingen, waartegen men op zijn hoede moet zijn blonde vrouwen en teleurgestelde liefde.® Wordt vervolgd NIEUWSBLAD voor het Land van Heustisn ei Altena, de Langstraat en de Sommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1