apzijtf In korten tij d 99 Het adres voor TAFELSERVIEZEN. TAFELZILVER. Tel. 485 's-BOSCH. L. DERKS, liinthamerstraat 70 WAARHEEN Fransch-, Duitsch- Engelschfabrikaat. Gero Zilver, Wellner Sillier, Leviathan Silber Place. De Deventer 1 vermist. Sedert Zondag wordt vermist de vracht boot Deventer I, van Rotterdam over Am sterdam naar Deventer vertrokken. Thans is van den bakenmeester te Har derwijk bij de firma Van Egmond en Co., agent te Deventer van de reederij J. en A. van der Schuijt en Co. te Rotterdam, bericht ontvangen, dat een vrachtboot met alleen den schoorsteen boven water in het gezicht van de kust is gestrand. Vermoe delijk is dit de Deventer I. De beman ning van de boot bestond uit 5 of 6 per sonen. De naam van den kapitein is Katoen. De Deventer I is Zondagmorgen lOunr uit de Oranjesluizen vertrokken en het laatst gezien Zondagmiddag 2 uur, door een visscher, die 's avonds te Elburg is binnengeloopen. Men meldt nader aan de «N. R. Ct.«", dat bij onderzoek gebleken is, dat de Deventer I niet bij Harderwijk vergaan is, waar geen stoomboot is gezonken maar blijkbaar oude wrakstukken daarvoor zijn aangezien. De Deventer I heeft Zondagmiddag half twee de kust van Marken verlaten en is ondanks den opstekenden storm doorge stoomd. Vermoedelijk is het schip dus niet ver van het eiland vergaan. Bij een oefening met handgranaten bij de stormschool, lste divisie te Waalsdorp, is de milicien V. S. niet ernstig aan het rechterbeen door een scherf verwond. o Onder Hoek zijn de lijken aangespoeld van kapitein Webb en van den Afrikaan- schen scheepsjongen van de Engelsche barge, die Zondag in den Braakman is vergaan. In den Haag op den Loosduinschen weg is een 15-jarig meisje Van B., dat zich per rijwiel naar de handelsschool begaf, toen zij tusschen de Westlandsche stoom tram en een groentewagen wilde doorrijden, door de stoomtram gegrepen en op slag gedood. Doodgeschoten. Te Barger Compascuum wilde de Ne- derlandsche arbeider G. een paar biggen over de Duitsche grens brengen. Een Duitsche grensbeambte heeft op G die op zijn bevel geen halt hield een schot geiost, waardoor G. eenige oogenblikken daarna overleden is. Wie betaalt te reel roor 't gas Dat er hier en daar een groot, ja een te groot verschil in den gasprijs bestaat, is wel bekend, maar dat het zooveel bedraagt weten niet velen. Hieronder kan ieder nu eens zien hoe het er in iedere woonplaats mee siaat. Tilburg levert het goedkoopste gas n.l. ad 10 ets. per M8. Dan volgen Boisward met 12 ets. Groningen en Assen met 13 ets.Dordrecht, Middelburg, Utrecht en Haarlem met 16 ets.Arnhem, Zaan dam en Enschedé en 's Hertogenbosch met 17 ets. Delft, Amersfoort, Roermond en Heusden met 18 ets. Leerdam en Appin- gedam met 20 ets., terwij! Tholen met 24 ets. de twijfelachtige eer geniet, boven aan te staan. Een bloedig drama. De groote Novembermarkt te Doetinchem is Dinsdagavond geëindigd met een bloedig familiedrama. Onder den invloed van ster ken drank kregen in de danstent van Olt- huis de zwagers Van Halt en Jan te Kamp twist, welke zoo hoog liep, dat de messen werden getrokken. Een schoonzuster van beiden, die geheel buiten, de kwestie stond, sprong ter voorkoming van erger tusschen- beide, met het gevolg, dat zij een levens gevaarlijke steek aan den hals kreeg. In bewusteloozen toestand is zij naar het ziekenhuis gebracht, waar zij na eenige uren overleed. De verslagene, de 23-jarige Gerritje Burgman, huisvrouw van Ko van Dam, was moeder van vijf kinderen. De politie begon terstond, na het ge beurde een uitgebreid onderzoek, dat leidde tot de arrestatie van J. te Kamp, die de vermoedelijke dader is. De arrestatie ge- scheidde in de woning van de vermoorde vrouw, waarheen hij zich begeven had. De Nederlattdsche delegatie in Amerika. De verklaring, welke minister Van Karne- beek bij zijn aankomst in Amerika heeft gegeven en in de Amerikaansche pers werd opgenomen, luidt vertaald, woordelijk als volgt «Ik ben zeer verheugd, mij op Ameri- kaanschen bodem te bevinden. Ik heb lang verlangd, uw bewonderenswaardig land te bezoeken en de eigen omgeving van het groote Amerikaansche volk te zien, waaronder ik gelukkig ben reeds vele goede vrienden te tellen. Persoonlijk deel ik ten volle de warme gevoelens van het Neder- laudsche voik voor de Vereenigde Staten. Met trots denk ik van de nauwe historische banden tusschen beide landen, verleden jaar herdacht ter gelegenheid van het driehon derdjarig feest der Pelgrim Fathers. Het was een grootste gebeurtenis en verbonden met de namen van Hudson en Nieuw- Amsterdam. Ik zie naar Amerika als naar een land, dat in staat is tot een energieke actie, geleid door een gezonde en edelmoedige gedachte. Ik hoop, dat de conferentie zal leiden tot vruchtbare uitkomsten, die die wereld in het algemeen veel aan Amerika's initintief verschuldigd zullen maken, en als vertegenwoordiger van het Nederlandsche volk, dat levendig belang heeft bij de vraagstukken zijn van de Stille Zuidzee wegens zijn koloniaal rijk en de vijftig millioen rnenschen, die daar wonen in loyale aanhankelijkheid aan de Koningin der Ne derlanden, heb ik het voorrecht aan deze landen de verzekering te brengen niet alleen van Nederland's vrindschap, maar ook van hartelijke medewerking aan de vredelievende doeleinden waarnaar wordt gestreefd. Van kou omgekomeu. Te Beets (Fr.) is het lijk van een mans persoon gevonden. Het is herkend als dat van een 67-jarigen schipper J. M. uit Leeu warden. De kleeren waren doornat. Zeer waarschijnlijk is de man te water geraakt, heeft zich daaruit gewerkt en is toen van kou omgekomen. Ontploffing aan boord van de onder zeeboot R IV. Twee dooden. Uit Londen verneemt het persbureau V, D., dat volgens een bericht uit Colombo Woensdag j.l. een ontploffing ontstond aan boord van den Nederiandschen onderzeeër K. IV, die aldaar Zaterdag was aange komen. Twee matrozen werden gedood. Men denkt, dat de ontploffing te wyten is aan opeenhooping van gas in een accu- malator. worden likdoorns, steenpuisten, negen- oogen, bloedvinnen, wratten, zweren, brand- en andere wonden, fijt, baard-, ring- en dauwworm, winterhanden en voeten, open beenen, genezen door de Oprechte Winsumer Zalf. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f 4.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Heusden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt VBosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen -Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heusden. Door den Kastelein P. A. Leijten is een nieuwe biljart aangekocht, welke hij beschikbaar heeft gesteld aan de Biljartvereen. «Nooit Gedacht* en die j.l. Zaterdagavond met eenige feestelijkheid in gebruik is genomen. Door Regenten van Godshuizen is bij periodieke aftreding van een der leden de volgende voordracht opgemaakt, om aan den Raad der gemeente ter benoemiug te worden aanbevolen, als le cand.de Heer Vermeulen, aftr. lid, 2e S Schreuders. Werkendam. Door de slagers is de prijs van het varkens- en rundvleesch ver laagd met 15 cent per pond. De handel in aardappelen staat alhier bijna geheel stil. De prijzen blijven echter hoog. Men besteedt nog f 6.50 per H.L. De tarwe wordt verkocht voor f 13.50 per 100 K.G. Andel. Aan het herhalingsonderwijs dat door het hoofd der school alhier ge geven wordt nemen 15 jongens deel. Door de bakkers is het brood thans met 2 cent per 8 ons verlaagd. Toch wordt nog voor melkwit 30 en voor water wit 24 cent per genoemde hoeveelheid betaald. De verkooping van 5J perceel vier jarig griendhout der gemeente bracht op f636, tegenover f4550 in 1917. Almkerk. Naar wy uit goede bron vernemen, tracht men hier een Commissie te vormen met het doel op geregelde tijden sprekers te laten optreden. Aan de weegbrug alhier werden dit jaar 4.000000 K.(>. suiker ieten ge leverd. De storm van j.l. Zondag heeft hier in deze gemeente veel schade aan gericht. De daken van de huizen moesten het bijzonder ontgelden, waardoor de straten en wegen vol pannen en riet lagen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De landbouwer A. V. alhier, kwam dezer dagen tot de onaangename ontdek king dat een best merrieveulen verdronken lag in den sloot. Voorwaar een schadepost. Beroepen tot predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, Ds. J. Keine, predikant te Zevenhuizen. Dezer dagen geraakte het zoontje van den heer C. v. D. zoodanig tusschen een zolderslag bekneld, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Thans hebben de bakkers dezer gemeente de prijs van het tarwebrood ge bracht van 46 op 40 cent de 4 pond. Naar wy uit goede bron vernemen, zal het aantal voor d© militielichting 1922, voor deze gemeente 10 personen bedragen. Op de jl. te 's Bosch gehouden Rijkshengstenkeuring werden o.a. goedge keurd Veldmaarschalk en Ririaldo van A. Verschoor en Dublin van de wed. A. Kolff, alhier. Baardwijk. Ingediend is een wets ontwerp tot vereeniging van de gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Besoyen. Met het oog daarop, is in eene spoed - eischende vergadering besloten, in de ont stane vacature van gemeente-ontvanger terug te komen op het reeds besluit tot bet benoemen van een definitief ontvanger en in plaats daarvan te benoemen een tijdelijk ontvanger waarvan de benoeming in een volgende vergadering zal plaats hebben. Capelle. De heer H. J, P. Rijken te Loonschendijk, die dezer dagen bevorderd is tot arts, is bestemd tot reserve-officier 2de klasse bij de landmacht. Tengevolge van het hooge water is bij de sluis, die de Sprangsche vaart verbindt met den binnenpolder, een gat gewoeld door den winterdijk alhier. Met zeer groote moeite heeft men dit gedicht, zoodat verder onheil voorkomen werd. Door J. v. R. alhier werd jl. Woensdag in een fuik niet minder dan twee emmers spiering gevangen. Zeker wel iets zeldzaams, aangezien spiering hier nooit gevangen wordt. De heer J. H. Spierings alhier heeft bedankt als ouderling der Ned. Herv. Gem. te dezer plaatse. Drongelen. Met ingang van 9 dezer is hier een hulptelegraat- en telefoonkantoor geopend en tot Kantoorhouder is aange wezen den heer S. A. Bouman, thans Kantoorhouder bij den Postdienst. Dranen. Veiling 10 Nov. v.m. llu. Goudreinetten I 42|15 ct. per K.G. II 9—9\ Bellefleur j 10--16 II 7J 9J III 3-7 Campagnezoet I dj II 4| Rietperen I 16-16J II 11 Brederodes 19 Peren (winter) 14,20 Spruiten 3240 Witte kool lij stuk. Roode 815 Savoye 8—15J Andijvie Peen .275550 100 krop 525—675 K.G Genderen. De aansluiting aan het electrische net laat hier te wenschen over. Van gemeente wege kunnen de huisgezinnen nu elk 2 lichtpunten gratis ontvangen. Het gezaaide zoowel tarwe als rogge komt alhier prachtig uit den grond. Hedel. 7 Nov. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 1616 paarden en veulens. De prijzen der 1,- jarigen was f 350f 500 en der veulens f 400f 300. Handel traag. Meenwen. Dinsdagavond 15 November 6 uur dankuur voor het gewas. Nederhemert. Donderdag werd alhier de stemming gehouden voor 10 gemachtigden voor een kiescollege. Gekozen werden aan de Zuidzijde W. Knoop, W. Roozeboom en G. C. Straver aan de NoordzijdeG. A. v. d. Kolk, J. v. d. Stelt, G. van Genderen, D. Hobo, T. Schreuders, E. M. Smits en R. Oomen. Foederooijen Zondag stortte de voor enkele jaren gebouwde nieuwe woning van den landbouwer J. H. t. H. grootendeels in, terwijl vele anderen ook aanmerkelijke schade aan hun huis kregen Rijswijk (N. -Br.) De cursus voor 't vervolgonderwijs is alhier aangevangen met 18 leerlingen, op 31 Oct. De lessen worden eiken werkdag gegeven behalve Zaterdags, van 68 uur. Raamsdonksveer. Tot gemachtigden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. werden door Stemgerechtigden gekozen de heeren S. J. Lankhuizen, Adr. Ruijten- berg, W. J. Oosterling en A. C. Timmer mans. Voor de R.K. Kiesvereeniging trad op de WelEd. Gestr. Heer Winterman? Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Des namiddags (Zondag) voor de vrouwen, des avonds voor de mannen. In den breede zette de Spreker uiteen, wat deze Kamer tot nog toe deed en waarom men weder moet inhuren, als eenmaal de verkiezingstijd daar is. Door de ongunstige weergesteldheid was de ver gadering slechts matig bezocht. Tot Secretaris van de Bakkersver- eeniging werd gekozen de heer Simonis- Populier, als Penningmeester de heer v. Amelsvoort en als Commissarissen de heeren De Borst en Staps, terwijl de heer Wierkx tot Eerelid werd benoemd. Uitgeloot werden 5 aandeelen van de Renteloozeleening. Sleeuwijk. Tijdens den storm van Zondag is in de haven alhier een motor schuit van Joh. Kolijn te deWerken gezon ken. Sprang. In haar vergadering van jl. Maandagavond werd door de A.R. kiesver eeniging de heer G. J. van Willigenburg gekozen tot bestuurslid van den Chr. volks bond. In de vacature Hoek werd de heer W. Lijssen tot bestuurslid der kiesvereen. benoemd. Besloten werd deze winter een tweetal openbare vergaderingen te houden. De eerste zal vermoedelijk 8 Dec. e.k. gehou den worden. A.s. Dinsdagavond hoopt den Chr. volksbond zijn eerste jaarvergadering te houden. Deze vergadering is toegankelijk voor alle leden der organisaties die bij den Chr. Volksbond zijn aangesloten. Ook de donateurs hebben vrijen toegang. De agen da vermeld belangrijke punten, die behan deld zullen worden. Door de afdeeling «Patrimonium* werd de heer C. J. de Rooij benoemd tot bestuurslid van den Chr. volksbond. Veen. In de plaats van den heer J. v. B. die als penningmeester der fanfare «Wilhel- mina* Dinsdagavond ontslag aanvroeg en eervol verkreeg, werd als zoodanig met algemeene stemmen gekozen de heer P. Clement Az. hulpbesteller alhier. Onze vroegere dorpsgenoote mej. E. P. Vos behaalde dezer dagen diploma K. Z, verpleging te Blaricum (N.H.) Wondrichem. Veiling 9 November 1921. Goudreinette I 1516 ct. per K.G. II 812 s Zure Bellefleur I 9lOij II 6—8 Zoete s 89 Kafappelen 13—14 Kroetappelen 2,5 Jodenperen 15 Vanaf heden zal alleen des Vrijdags om 10J uur Veiling gehouden worden van fruit en groenten. Eenals vorig jaar, zal ook dezen winter een cursus voor volwassenen worden gehouden. Voor deelname wende men zich ten spoedigste tot het hoofd van school I, den heer L van den Tempel. De Coöperatieve Boerenleenbank alhier welke in het einde van Juli II. in werking is getreden, schijnt in een be hoefte te voorzien. Het ledental bedroeg in het begin 19, thans is het reeds meer dan verdubbeld. De omzet bedroeg in het tijdvak Augus tus eind October reeds 27000 gulden. Zaltbommel. Op de gehouden na jaarsveemarkt waren aangevoerd83 run deren, 59 kalveren en 1 schaap. De prijs van het vee is als volgt kalfkoeien f 475 tot f 550, kalfvaarzen f 300 tot f 390, varekoeien f 280 tot f 350, hokkelingsvaarzen f 240 tot f 275, hokke- lingsossen f200 tot f220, pinken f140 tot f 175, graskalveren f65 tot f90, nuchtere kalveren f 12 tot f 15, stieren f160 tot f200, vette varkens f 0.70 tot t 0.76 per K.G., vuil gewicht. Znilichem. De storm van Zondag nam het rieten dak van het huisje van de Wed. J. D. geheel mee, terwijl de gevel gedeeltelijk instortte. De bewoners moesten bij familie een onderkomen zoeken. INGEZONDEN. (Moet onder alle omstandigheden vrijhandel gehandhaafd blijven.) Nu in de metaalindustrie een conflict is gerezen, meen ik in het algemeen belang eenige woorden te mogen wijden aan den toestand die bezig is zich tot een groot gevaar voor ons land te ontwikkelen. Het genoemde conflict is nog maar een symptoom van wat komen kan, en ver moedelijk slechts kinderspel bij de conflicten die dreigen, wanneer niet zeer spoedig de middelen gevonden worden om de oorzaken van de tegenwoordige crisis, voor zoöver ons land betreft, met vrucht te bestrijden. Ik wil hier geheel in het midden laten of loonsverlaging in aanmerking kan komen om den toestand te verbeteren of te her stellen, en ook niet stilstaan bij de kwestie of, en in hoeverre de arbeidswet Aalberse van invloed is sp de malaise, doch alleen het volgende naar voren brengen. Er zou in ons land voldoende arbeid zijn voor alleen die willen werken, indien niet het grootste deel van dezen arbeid aan Duitschland werd opgedragen. Alle arbeid die in ons land beschikbaar is, onverschillig van welken aard, en on verschillig of het hoofd- of handenarbeid is, biedt Duitschland vele malen billijker te koop aan in zijn afgewerkte producten of voortbrengselen op elk gebied. Dat dit voor ons land rampzalig moet worden, schijnt er bij velen nog niet in te willen. Hoe ter wereld is het anders mogelijk dat wij toestaan dat ons het werk ontrukt wordt, waarvan wy ten slotte toch bestaan moeten Waar moet het heen, indien er geen koopers meer gevonden worden voor den Nederiandschen arbeid Als op de vraag naar werk voor den Nederiandschen werker in het algemeen, het antwoord moet luiden «Dat koopen wij in Duitschland, gij zijt te duur.* En danwaarvan zal de werkelooze moeten bestaan Wie zal hem helpen als de bron van inkomsten die «arbeid* heet, ophoudt te vloeien Moeten wij lijdelijk aanzien dat men ons onzen arbeid afhandig maakt, en onderwijl tevreden zijn met de maar al te gemak kelijke theorie. »De toestand moet uitzie ken* Laten wy ons hiervan niet te veel voor stellen. Dit uitzieken gelijkt veeleer op doodbloeden, en dienen wy dit in te zien nu het nog niet te laat is. Niet «afwachten* doch «handelen* zij onze leuze. Eischen wy wettelijke bescherming van onzen arbeid en..... onverwyldl Elke dag uitstel beteekent een stap verder naar de bittere ellende der werkeloosheid. Alle getheoretiseerd over het mooie van den vrijhandel is hier misplaatst. De harde noodzaak dwingt tot het nemen van dras tische maatregelen. „5!. 3oz«|

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2