voor het Land van lensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 4138. Zaterdag 12 November r ZENUW-TABLETTEN TABLETTEN STAALTABLETTEN J "mijmhardt? SANAPERIIHABLIJïOf TïijnhardtT ï1AA6-TABLETTEn tlOOFDPIJn-TABLEJTEH iederen Vrjjdag te consulteeren zijn nIJNHARDT? "mijmhardt? LAXEER-TABLETTEN MIJNHARDTv Let op bb koop dat naam op de verpakking voorkomt zeisT. ARTS, MOND- en TANDARTS, van half elf tot 3 uur BEHOORENDE BIJ HET MOEDER! DENK ER OM Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwassenen deden wat zij onderwijzen vroeg naar bed gaan zouden veel minder menschen lijden aan nierkwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag 's avonds nog laat te strijken, ver stellen, stoppen enz. Denk er om, moeder 1 Laat naar bed gaan, zorgen, overwer king, en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur, en het filtreeren van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rug, in de len denen en zijden, is een waarschuwing van nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan leiden tot nierontsteking, blaaskwalen, nierwaterzucht, niergruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Ver minder de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige ge woonten. Geniet meer frissche lucht, wandel meer buiten, en zorg voor meer gezondheid-gevende slaap. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te wor den. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zulke uitstekende resultaten, door dat het uitsluitend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege behandeling is het best. Bijtijds genomen, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorkomen. Duizenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid aan dit speciale niergeneesmiddel. De handteekening van James Foster komt voor op elke echte doos. Verkrijg baar bij alle bekende drogisten f 1.75 per doos. Vergadering van den Raad der Gemeente GENDEREN, op Vrijdag 4 No vember 1921, nam. 2 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Aanwezigde leden Smits, G. J. W. Branderhorst, P. L. Branderhorst, P. A. Boll en de Graaff. Afwezig het lid v. d. Heuvel en met kennisgeving het lid Brouwers. De opening heeft op de gebruikelijke wijze plaats, waarna de notulen der vorige vergadering zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd en vastgesteld. De heer v. d. Heuvel komt ter ver gadering. Ingekomen eenige bezwaarschriften tegen hunnen aanslag in den Hoofdei, Omslag, n.l. van de ingezetenen P, W. de Raad, L. A. Branderhorst, J. v. d. Beek, G. de Koning, J. de Rooij, E. v. d. Beek, A. Branderhorst, B. W. Straver, B. de Graaf!, G. J. W. Branderhorst, M. J. v. d. Beek, H. A. Kleinloog en C. v. d. Kolk en een paar verzoekschriften om afschrijving wegens vertrek uit de gemeente nl. van M. J. Treffers en H. Bos. Op voorstel van den Voorzitter, worden deze stukken in handen gesteld van de Commissie, die het Kohier van den Hoofdei. Omslag heeft ontworpen, opdat deze zoo noodig de reclamanten kan hooren, en den Raad dan in een volgende vergadering van advies kan dienen. Aan de orde is Voorste! van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan mej. B. W. Straver als onderwijzeres te Eethen. Aangezien thans slechts 20 leerlingen deze school bezoeken, meenen B. en W. het voorstel te moeten doen, genoemde onderwijzeres met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag te verleenen, omdat be neden het getal van 25 leerlingen een tweede leerkracht niet door het Rijk wordt vergoed en de gemeente deze zelf moet betalen bovendien bestaat er geen uitzicht dat het aantal leerlingen zoodanig zal s'ijgen dat er een tweede leerkracht zal noodig zijn. Dit voorstel wordt zonder eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel van B. en W. om een of twee lichtpunten voor het Electrisch licht, gratis aan de ingezetenen te verstrekken. De Voorzitter zegt, dat slechts 50 in-1 gezetenen in Genderen en Eethen aan het net zijn aangesloten. De berekening is geweest, zou het geen strop zijn voor de gemeente, dat er dan minstens 125150 huisaansluitingen zouden moeten zijn. Spr. heeft begrepen, dat verschillende ingezetenen bezwaar hebben, om de kosten van aanleg te maken. Eenige gemeenten, o.a. Wer kendam, Woudrichem, Dussen, Meeuwen, hebben reeds besloten tot het verstrekken van een paar gratis lichtpunten en ook in Drongelen zal een dergelijk voorstel worden gedaan. Besluit de Raad er toe, dan heeft het dit gevolg, dat ook de reeds aange slotenen een of twee lichtpunten gratis zullen bekomen en dus de kosten daarvoor uit de gemeentekas terugbetaald zullen krijgen. B. en W. zouden voor willen stellen, twee lichtpunten te geven zooals o. a. ook in Meeuwen is geschied. Spr. heeft in Genderen laten vragen en 37 ge zinnen hebben verklaard, op die voorwaarde te willen aansluiten. In Eethen schijnt men nog niet zoo goed op de hoogte te zijn, want daar waren er slechts 4. Het verstrekken van 2 lichtpunten voor een 40-tal aansluitingen, zal de gemeente op plm. f1500.komen, die echter ook in 30 jaar maar behoeven te worden afgelost, zoodat men deze uitgaaf dubbel en dwars terug krijgt. de Graaff. Voor boe langen tijd wordt de gelegenheid open gesteld Voorzitter. Ik zou daarvoor geen tijd willen bepalen eD de gelegenheid laten bestaan. P. L. Branderhorst. Is iedereen vrij het te laten aanleggen door wien en waar hij wil Voorzitter. Neen, de gemeente laat het aanleggen, zoodat de menschen daarmede tevreden moeten zijn. P. L. Branderhorst. Dan zou ik toch willen doen inschrijven, er is nog al con currentie, zoodat de een met den ander nogal verschilt. Voorzitter. Daar is niets tegen. De hoofdzaak voor ons is, dat de zaak goed rendeert. G. J. W. Branderhorst. Men krijgt 2 lichtpunten, doch als men er nu eens 4 of meer wil hebben, dan heeft men een grooter schakelbord noodig en kan de aan nemer de menschen daarmede snijden. Voorzitter. We kunnen bij de inschrij ving, ten gerieve van het publiek, de be paling opnemen, dat meerdere lichtpunten tegen denzelfden eenheidsprijs, als de licht punten aan de gemeente kosten, moeten worden aangelegd. Feitelijk hebben we hiermede echter niets te maken. Ze krijgen 2 lichtpunten met schakelbord, willen ze er meer hebben dan moeten ze hei zelf betalen. v. d. Heuvel. Ik zou in zoo'n geval f 12 of bij 2 lichtpunten f24 uitbetalen, dan kunnen ze het laten aanleggen waar ze willen. Voorzitter. De aannemer kan het bij 40 aansluitingen goedkooper doen dan voor 4 of 5. G. J. W. Branderhorst. Ik zou toch in ieder geval een tijd willen bepalen tot wanneer de gelegenheid tot het verkrijgen van gratis lichtpunten open staatmij dunkt, men zal dan eerder besluiten. de Graafï. Ik ben het daarmee niet eens, men kan nu het nut van aansluiting nog niet inzien, en als men dit later wel inziet, zou men niet meer kunnen profiteeren van de gratis lichtpunten, dat vind ik onbillijk. Voorzitter. Als wij nu het bedrag gaan terug betalen, dan moeten wij ze ook later gratis geven. G. J. W. Branderhorst. Ik zou het niet langer open willen stellen dan tot Maart, zijn er later dan nog, die het wiilen hebben, dan kunnen we het nog geven, doch dan komen ze er om vragen en in het andere geval komen ze commandeeren. Voorzitter. Ik zou de gelegenheid dan toch in ieder geval tot April willen open stellen. Het voorstel om de ingezetenen, die zulks wenschen tot 1 April 1922 in de gelegen heid te stellen twee gratis lichtpunten te betrekken wordt hierop met algemet ne stemmen aangenomen. Voorstel B. en W, vaststelling verorde ning tot heffing 100 opcenten op de Vermo gensbelasting en 50 opcenten op de Rijks- inkomstenbelasting. De Voorzitter zegt, dat de wet sedert het vorig jaar gelegenheid geeft, opcenten te heffen op de Vermogens-, Grond- en Rijksinkomstenbelasting. Ook in deze ge meente maakt de stijging der uitgaven het noodzakelijk, dat naar nieuwe middelen moet worden uitgezien. Het volgend jaar worden de uitgaven vermeerderd met f1000.voor het bijzonder onderwijs; f200.a f250.als bijdrage aan de gemeente 's Bosch voor de uitvoering der wet op de keuring van Waren. Zeer waar schijnlijk zal met 1 Mei volgend jaar, met het oog op de vleeschkeuringswet een keur meester, misschien met hulpkeurmeester moe ten worden aangesteld. Spr. heeft bij den Rijksontvanger geinformeerd hoeveel de Vermogensbelasting voor Genderen zal be dragen en deze deelde mede dat dit f 1599,is, zoodat met heffing van 100 opcenten de inkomsten met 11600. verhoogd zullen worden. G. J. W. Branderhorst. Ik vind 100 opcenten wel wat veel. Voorzitter. Om de hoogere inkomens niet al te zeer te treffen, hebben B. en W. gemeend, bij de Rijksinkomstenbelasting slechts 50 opcenten te doen heffen, men moet niet vergeten, dat daarbij een zeer sterke progressie wordt toegepast, daarom is het voorstel 100 opcenten bij de Ver mogens- en 50 bij de Inkomstenbelasting. De plaatselijke inkomsten mogen niet meer KRACHTIGE zyïi zuiver en wetenschap pefyk samengesteld, zoo - dat zij met net volste ver trouwen gebruikt kunnen worden tegen bloedarmoede, b/eek- {zucht, ruópyn, du/ze -~~ lióheicr en zwakte ^PER FLACON 90CL, m-\ sget*»/ "MIJUHARDT? tegen zenuwachtigheid,on rust, overspanning, slapeloos Kheid, examenvrees J<oker 75 ct. j rheumatiek.koui in de ledematen, ii za, spierpun, enz k ^Koker 75ct. Ji tegen verstopping,traden stoel Canó, gal én slum, beslagen tonó ^gele gelaatskleur jgga Doos 60ct. j Izuur, maadpjn.op teóen maag; ris ping, mac Spihg,mèadjater, gebrek, eetlust stillen de hevigste hoofapgn olpnen k één Kwartier* Koker 60ct Verkrgóbaar by apoth. en drodisce, PHARMACEUT1SCHE fiftBRIEKj A.MIJMHARDT zullen bij den Heer v. ERP, Haven 8 B te WAALWIJK, voor het plaatsen van Kunsttanden en gebitten, waarmede men alles kan eten en het behandelen van mond- en tandziekten. progressief geheven worden, vanaf 1 Mei volgend jaar is het percentage voor ieder gelijk 2, 3, 4 of 5% alnaar er noodig is. B. en W. zijn van het standpnnt uitgegaan, dat de grootste inkomens wel wat meer mogen betalen, dat men echter niet on billijk mag worden. Wil men voorstellen om de 100 opcenten op de Vermogensbelasting terug te brengen op 80, dan dient men om consequent te blijven, de opcenten op de Rijksinkomstenbelasting ook hooger testellen G. J. W. Branderhorst. Ik vind bil lijker 100 opcenten op de Inkomsten belasting, dan op de Vermogenbelasting en misschien is het beter voor de gemeente. Voorzitter. Als er 15 a 16000 gulden noodig zijn, wat maken dan f 800.op de Vermogens. Men kan alles wel op de Rijksinkomstenbelasting verhalen, doch door de sterke progressie, vrees ik, dat men ontevredenheid zal krijgen. Bij de Rijks inkomstenbelasting is de aftrek bepaald op f 800.—-, terwijl wij bij den Hoofd. Omslag nooit hooger dan tot f 500.zijn gegaan. G. J. W. Brandei horst. Ik vind het het mooiste, als alles volgens de Inkomsten belasting werd geind. Voorzitter. Wij kunnen er daarmede niet komen, 400 opcenten op de Rijks inkomsten brengen f 10190.op. Als wij er daarmede maar waren, doch wij kunnen niet zoover gaan, dat wordt te drukkend voor de overige inkomens. Een zekere stijging mag er zijn, daarom hebben B. en W. 50 genomen en kan het verdere aangevuld worden met een Hoofd. Omslag, waarbij ieder hetzelfde percentage betaalt. Men behoudt dan ongeveer dezelfden toe stand als tot heden. G. J. W. Branderhorst. Als het per centage voor den Hoofdei, Omslag hetzelfde blijft, vindt ik 100 pCt. op de Rijksin komsten en 50 pCt. op de Vermogens belasting zuiverder, en de gemeente krijgt daardoor een voordeel van plm. f 4000. Voorzitter. Als U de hoogst aange- slagenen nog belangrijk zwaarder wilt gaan belasten, dan is mij dat ook goed. de Graaff. Ik vind het billijker anders om, met 100 pCt. op de Vermogens treft men de menschen met kapitaal, en anders ook hen die geen vermogen hebben. Boll. Ik ben het volkomen met Wet houder de Graaff eens, zijn zienswijze is zeer juist, ik betaal b.v. geen Vermogens belasting, doch wel Rijksinkomstenbelasting. Voorzitter. Het lid Boll merkt terecht op, dat hij geer. Vermogensbelasting betaalt, en zoo zijn er velen met hem, belast men de Rijksinkomsten zoo sterk, dan worden ook deze sterker getroffen. De grootere opbrengst der opcenten op de Vermogens belasting komt dan in elk geval ook ten goede aan de lagere inkomens. Ik zal daarom het voorstel van B. en W. om 50 opcenten op de Vermogensbelasting te doen heffen in stemming brengen. G. J. Branderhorst. Het is niet in orde. Het voorstel wordt hierop aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van het lid G. J. W. Brander horst. Voorzitter. Omtrent het voorstel voor de 50 opcenten op de Rijksinkomstenbe lasting is de toelichting reeds gegeven, is er nog iemand die er iets over in het midden heeft te brengen of te vragen G. J. W. Branderhorst. Deze zou ik willen vermeerderen en 75 nemen. v. d. Heuvel. Wordt de H. O. dan lager, liet is mij niet duidelijk. Voorzitter. Vroeger werd alles bij den H. O. geïnd. Laat ons beginnen, zooveel mogelijk met de Rijksbelastingen af te doen kunnen wij er niet komen, dan dient het te kort aangevuld met een Hoofdelijken Omslag, waarvoor dan telken jare het per centage moet worden vastgesteld en die ook door de Rijksontvanger wordt geïnd. Nu zyu cijfers altijd willekeurig, de een kan meenen, dat 40 opcenten voldoende zijn en het lid Branderhorst kan gelijk hebben dat het 75 moet zijn. B. en W. hebben gemeend, dat het 50 moet zijn. Ik ben echter niet tegen het voorstel van 75 pCt. Het voorstel van het lid Branderhorst om 75 opcenten op de Rijksinkomsten belasting te doen heffen, wordt verworpen met 5 tegen 4 stem. Het voorstel van B. en W. van 50 opcenten wordt hierop met algemeene stem men aangenomen. De Voorzitter zegt, dat thans aan de orde is het puntheffing van een straat- belasling. Reeds vroeger is daarover in het kort gesproken en is gezegd, dat het wel billijk was, dat Doeveren en Heesbeen, die niet in do straatverlichting deelen, ook niet in de kosten zouden behoeven by te dragen. Nu geeft de wet het recht, voor onderhoud van rioleering of straatverlichting een zekere belasting te heffen wegens ge bouwde eigendommen die aan of in de onmiddellijke nabijheid van deze rioleering of verlichting zijn gelegen. Het gaat er dus niet over of iemand veel land of een groot kapitaal bezit, doch alleen of iemand een woning heeft, die aan den openbaren weg ligt. Er bleef dus niets anders over, dan de woningen te schatten, waarvoor de bedragen zijn genomen van den kada- stralen legger. Evenals bij andere belas tingen is ook voor deze belasting een zekere progressie genomen en wel voor een huur waarde van fSO tot f300, B. en W. hebben gemeend, om met 1 Jan. a.s. eet» straatbelasting te heffen van 2 pCt. van de belastbare opbrengst van woningen van f 30 en daar beneden. 3 pCt. van f 31 50; 4 51—75; 5 - 76-100; 6 -101-150; 7 -151 en daarboven op die manier wordt in Genderen betaald f 550 ongeveer. Daarmede is de straat verlichting echter niet geheel gedekt en moet de rest uit de andere belasting komen, zoodat Doeven en Heesbeen er niet heele- maal aan ontkomen zegt dat de straat-, verlichting f 800 zal kosten, zoodat er nog f 300 over zou blijven, dan heeft Doeveren en Heesbeen, die J van de draagkracht vormen, dus plm. f 60 op te brengen. v. d. Heuvel. Ik kan mij met het percentage niet vereenigen, ik zou dit voor allen gelyk willen stellen. G. J. W Branderhorst. Ik zou het hoogste eri laagste bedrag afschrappen. de Graaff. Ik vrees dat het ontevreden heid zal wekken, men moet geen bolsje wieken kweeken. v. d. Heuvel. Bolsjewieken zijn nooit te vreden, die werken net zoo lang tot ze u er heelemaal onder hebben. Voorzitter. Kom heeren, we zullen daar maar niet verder op in gaan, ik zal het voorstel van B. cn W. in omvraag brengen. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van het lid v. d. Heuvel. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. De Voorzitter zegt, dat met 1 Jan. a.s. de bestaande verordening komt te vervallen en dus een nieuwe vastgesteld dient te worden. Het minste wat de wet toestaat dat mag geheven worden is 5 ets. per leerling per week. B. en W. stellen voor de geschatte inkomens beneden de f 800 vrij te laten en te heffen van inkomens f 800 f 1000 f 2.60 p. leerl. p. jaar, 4000 1200 3.90 1200 1500 5.20 d 4500 1800 6 50 1800 2200 7.80 2200 2600 9.60 2600 3000 12.x> 3000 3500 15.— 3500 4000 18.— 4000 5000 21. 5000 6000 24.— 6000 10000 telkens met iedere 1000 f 6.hooger en boven f 10.000 f 54per leerling per jaar. Voor het Vervolgonderwijs zijn deze bedragen respectievelijk: f 0.50, f 0.65, 0.75, f 1.f 1.25, f 1.50, f2.—, f2.50, f3.—, 13 50, f4.—, f4.50, f5.—, f5 50, f6.— en f6.50. Bezoekt meer dan één leerling uit één zelfde gezin een school van dezelfde soort, dan wordt het schoolgeld verminderd voor BIJVOEGSEL jVienwsblatl i«®< J. jü. Jon en j)'.. landveld

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5