—Ms 's= BOSCH. 99 J. M- 5on en pt. Eangeveld iederen Vrijdag te consulteeren zjjn ÉfflSBl Inrol KOPER-, TIN- NIKKELWAREN. HINTHAMERSTRAAT 70 Naast onze bekende groote sorteering in PORSELEIN, KRISTAL, TAFELZILVER, brengen wij een pracht collectie St. Nicolaas Cadeaux, als SIERVAZEN, ROOK- en BITTERSTEL.LEN, in de meest moderne dessins, ARNHEMSCHE FAYENCE GOUDA REGINA SCHOONHOVEN BOHEEMSCH. KLOKSTELLEN. THEEKASTEN. Hoe Hofstra naar den weg rrocg. Op een der slechte dagen van de vorige week verloor de Nederlandsche vlieger Hof stra op weg van Londen naar Amsterdam boven zee zijn koers tengevolge van den mist. Toen hij een schip zag, vnnrde hij een Verysignaal af om de aandacht to trek ken. Al spoedig werd hij opgemerkt. Op een papier schreef Hofstra een mededeeling waarin hij vroeg of iemand op het schip door signalen wilde aanduiden, in welke richting hij het spoedigst de kust kon be reiken. Hij stopte het papier iu het pistool en wierp dit met bewonderenswaardige nauwkeurigheid op het dek van het schip. Even later werd door middel van een vlag- signaal de richting aangegeven, zoodat Hof stra de kust spoedig bereikt had. (Tel.) Weggeldkaarten. Sedert 1 October jl. werden door de Rechtbank te 's Hertogenbosch circa 250 weggeldzaken behandeld. Men mag dus wel zorgen bij fietstochtjes op onze provin ciale wegen zijn weggeldkaart bij zich te hebben. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. De afgeloopen week was niet slecht voor de huismoeders vele levens middelen daalden werkelijk in prijs, o. a. de volle melk van 20 cent op 18 cent, de karnemelk van 8 op 7 centterwijl het bruinbrood 2 cent per 750 gram en het rundvleesch met 20 cent per K.G. wer den afgeslagen. Prov. Ct. Donderdagavond gat de Fanfare «Oefening en Uitspanning» uit Wijk hare aangekondigde uitvoering in de zaal van «het Wapen van Amsterdam®. De vereeniging heeft haren goeden naam weder hoog gehouden en het talrijke pu bliek doen genieten van hare mooie, be schaafde muziek. Hoewel alle muzieknum mers uitstekend werden ten gehoore ge bracht, waren het vooral de beide con coursnummers«De Dochter van den Tamboer-Majoor« en «Cortege de Ballet® die een luid en langdurig aplaus verwier ven. Ook het blijspel «Een nieuwe manier van poffenvan de Heusdensche Tooneel- vereeniging verwierf veel bijval. Wij gelooven dan ook de tolk te zijn van velen als we beide vereenigingen een spoedig wederzien toeroepen. Werkendam. Verleden week Vrijdag zijn circa 25 Oostenrijksche kinderen aan gekomen en bij verschillende ingezetenen ondergebracht. Andel. Als bewijs, dat de prijs van het vierjarig griendhout enorm is gedaald kan zeker wel dienen, dat alhier een perceel voor vier jaren opbracht de som van f 4550 en thans niet meer kon worden besteed dan f 636. Het heeft dus bijna geen waarde. Almkerk. Dezer dagen ontvingen du Heeren A. de Bok Cz. en G. struik te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) de blijde tijding dat hen ieder f 10 was ten deel gevallen, voor de goede oplossing van het prijsraadsel uitgeschreven door de sigaretten- fabriek te Eindhoven. Capelle. Dinsdagavond werd in het vergaderlokaal in de O L. School in de Nieuwstraat alhier een vergadering gehou den door den Chr. Besturenbond, waarin door een ambtenaar van den Raad van Arbeid te Tilburg een lezing gehouden werd over de Invaliditeits- en Ouderdomswet van 1919. In zijn keurig referaat schetste de inleider de voordeelen aan deze wetten verbonden en wees met het oog op de laatste wet nog eens op de gelegenheid voor personen van 35-jarigen leeftijd en ouder, die niet verzekeringsplichtig zijn, om zich alsnog vrijwillig te verzekeren en wel zoo spoedig mogelijk, daar na 3 Dec. e.k. voor genoemde personen geen gelegenheid hiervoor meer bestaat. Woensdag raakte een paard van de wed G. aan den Winterdijk tusschen een schip en de schoeiing der haven alhier. Met veel moeite werd het dier op het droge gebracht. Wonder boven wonder had het geen letsel bekomen. Tengevolge der malaise in de in dustrie is de schoenfabriek der firma G. Vos in de Nieuwstraat alhier stopgezet, waardoor verschillende schoenmakers werk loos zijn geworden. In den hooihandel, die geruimen tijd stil gelegen heeft, begint meer leven te komen. Men besteed op het oogenblik f40.per 1000 pond. Druilen, In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werd met meerheid van stemmen aangenomen om op de vermogens belasting 50 opcenten te heffen en met algemeene stemmen eveneens 50 opcenten te heffen op de inkomstenbelasting. Voorts om bij de gemeentelijke inkom stenbelasting f400 voor ongehuwden en f 600 voor gehuwden in mindering te stellen. Genderen. Tot voorzitter van de com missie van toezicht op het Lager Onderwijs, bedoeld bij art. 176 der Wet op het L,O., is gekozen de heer W. G. J. Branderhorst, tot secretaris de heer M,-Verzijl alhier. 's Gravemoer. De heer J. van de Ruit is benoemd tot secretaris van de kerk voogdij der Ned. Herv. Gem. Meeuwen. Aan het vervolgonderwijs alhier wordt door niet minder dan 15 per sonen deelgenomen. Het door deze gemeente te dragen aandeel in de militielichting 1922 bedraagt 3. Mitsdien zullen worden opgeroepen de lotingsnummers 1, 2 en 3. Bij totstandkoming van het wetsontwerp tot vermindering van het contigent zullen slechts dienstplichtig zijn de nummers 1 en 2. Nederhemert. Op de Uiterwaarde van den heer Pelletier werd bij een gehouden drijfjacht met 4 geweren 43 hazen en 2 patrijzen geschoten. Raamsdonksveer. Tot ouderling der Ned. Herv. gemeente werd gekozen dhr. C Boezer eri tot diaken dhr. D. Konings Azn. De knecht van Wed. Schoenmakers uit 't Dorp geraakte bij de terugkeer van de Gorkumsche paardenmarkt onder de paarden. Inwendig gekneusd, en met ge broken vingers moest hij opgenomen wor den in het Ziekenhuis te Gorkum. Naar ons medegedeeld werd zal door de goede bemiddeling van de St. Vin- centius-Vereeniging alhier St. Nicolaas, Zon dag 4 Dec. een bezoek brengen aan de gemeente zeer waarschijnlijk zal hij per stoomboot met zijn knecht arriveeren, De ZEerw. heer Ds. D. J. v. d. Graaff komt voor op het zestal ter beroe ping naar Kampen, terwijl de vorige Pre dikant, Ds. C. B. Holland thans te Kam pen, een roeping ontving naar Elburg, De bakkers besloten de prijs van het Roggebrood steeds een cent per brood lager te stellen dan dhr. Sneep uit Capelle. Blijkbaar willen zij dien concurrant weren uit de gemeente Sleenwijk. Voor de lichting 1922, zullen er uit deze gemeente 22 lotelingen ARTS, MO AD- en TAADARTS, zullen van balf elf tot 3 unr bij den Heer v. ERP, Haven 8 B te WAALWIJK, voor het plaatsen van Kunsttanden en gebitten, waarmede men alles kan eten en het behandelen van mond- en tandziekten. moeten worden ingelijfd en bij vermindering van het contingent 19 personen. Sprang. Van de 13 lotelingen uit deze gemeente zullen er 9 bij de militie lichting 1922 moeten worden ingelijfd. A. O. had het ongeluk te vallen, met het gevolg dat hij zijn arm brak. Dinsdagavond vierde de leden der Chr. Zangver. »Excelsior« op zeer gezellige wijze jaarfeest. Was er eerst sprake van om de vereeniging te ontbinden, daar men geen directeur kon krijgen, thans heeft men besloten dit voor als nog niet te doen, doch dit voornemen nog een half jaar uit te stellen. Het bestuur zal dus in dien tyd trachten een directeur te krijgen. Veen Dinsdagavond hield in café Vos alhier de heer J. Schneider uit Rijsoord een lezing over bestaanszekerheid van Land en Tuinbouwbedrijf. Spreker schetste de vele moeilijkheden, waarmede land- en tuinbouw te kampen hebben inzonderheid storm, hagel, vorst, buitengewone regenval of droogte. Daartegen zich te verzekeren achtte spreker een ieders plicht, door het geheelc land gezamenlijk elkanders lasten te dragen, achtte hij noodzakelijk. Mochten andere verzekeringen als vee-, brand- en levensverzekering niet zijn geheele goed keuring wegdragen, doordat er nogal veel verkeerd mee kan gebeuren, met deze ver zekering kan niet geknoeid want men kari het maar niet laten vriezen, hagelen, stor men enz. Hierna werden brochures uit gegeven, en stelde spreker de gelegenheid open om vragen te stellen, waarvan door enkele werd gebruik gemaakt. Doordat het niet was bekend gemaakt, dat er een spreker zou komen, was de opkomst maar gering. De bieten zijn hier thans alle van het land, en liggen te wachten op ver scheping. Grootendeels zijn nu de werk zaamheden afgeloopen. Wijk, Het jaarlijks onderzoek der land weer lichting 1920 zal alhier plaatshebben op Dinsdag 22 November e. k„ des voor middags ten 9 uur in het gemeentehuis en het voor deze gemeente te leveren aantal dienstplichtigen der lichting 1922 bedraagt 10 lotelingen. Het fanfarecorps «Oefening en Uit spanning® alhier, is voornemens om op Woensdag 23 Nov. a.s. eene uitvoering te geven voor hare kunstlievende amateurs en op Donderdag 24 Nov. a. s. voor het publiek. Ruwe, /'schrale huic barsCen, doven, sprin-S gende lippen, winterhanden en voeten. Gebruikt jDoozen v. 30-60-90 ct. Bij apoth. en drogisten. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT op Woensdag 16 Nov. 1921 n.m. 2» uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer C. W. v. Ommeren. Aanwezig de leden v. d. Vliet, v. d. Werken, v. d. Kolk, Bakker, Hobo, en de Gaaij. Afwezig wegens ziekte het lid Smits. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarop de notulen der vorige ver gadering worden gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat volgens art. 9 der Woningwet een ambtenaar benoemt moet worden, die belast is met het toezicht op het bouwen van woningeh. Het voorstel van B. en W. was om metselaar v. d. Leij te benoemen op een jaarwedde van f 25. Over dit voorstel staakten in de vorige vergadering de stemmen, zoodat het thans nogmaals in stemmen gebracht moet worden. Intusschen is van den timmerman J. Hobo een adres ingekomen waarin deze kennis geeft, dat hij uit het Raadverslag heeft gezien, dat een ambtenaar voor bouwtoe zicht noodig is en hij verzoekt daarvoor in aanmerking te mogen komen, tegen een vergoeding van f 15 per jaar. Dat door eenige leden bezwaar werd gemaakt tegen zijn benoeming met het oog op zijn leeftijd, doch dat hij nog dagelijks zijn werk ver richt en den kost voor zijn gezin verdient, zoodat dit bezwaar naar zijne meenirig ongegrond is. Het voorstel van B. en W. om metselaar v. d. Leij te benoemen op een jaarwedde van f25 wordt hierop in stemming gebracht. Voor stemde de leden v. d. Vliet, v. d. Kolk en de Gaaij tegen de leden v. d. Werken, Bakker en Hobo, zoodat het voorstel hier mede verworpen is. Voorzitter. Heeft een der leden een ander voorstel Bakker. Dan zou ik voor willen stellen het verzoek van Hobo in te willigen. Hobo. Behalve v. d. Leij en mijn vader zijn er nog v. Heemskerk, Joh. Smits, L. v. Wijk, allen vaklui die de betrekking best kunnen waarnemen ik zou het redelijk vinden, daaruit een voordracht op te maken. Als iemand het voor f15 wil doen, zou ik het dwaasheid vinden een ander er f25 voor te geven. Ik ben v. d. Leij best genegen, maar daar gaat het niet om. Voorzitter. Als ik u goed begrijp, zoudt u een vrije stemming willen houden, doch dan dienen wij eerst het salaris vast te stellen. Bakker. Dat zou ik maar zoo laten. v. d. Vliet. Dat vind ik ook, het is niet zoo'n groot bedrag doch ik zou voort willen werken, het heeft den vorigen keer veel te lang geduurd. de Gaaij. Ik zou er voor zjjn, het op f 15 te bepalen. Hoewel ik het adres niet flink vind, het wordt zoo'n onderkruipers- werk. v. d. Werken. Nu flink vind ik het ook niet, ik zou het bedrag echter op f 25 willen houden. Voorzitter. Dus zal ik eerst laten stem men wie er voor f 45 en wie er voor f 25 is. Voor f 15 verklaren zich de leden v. d. Vliet, v. d. Kolk, Bakker, Hobo en de Gaaij, terwijl het lid v. d. Werken voor f 25 stemt. Voorzitter. Thans krijgen we een vrije stemming tusschen de vakluiHobo, v. d. Leij, Joh. Smits, L. van Wijk en H. van Heemskerk. de eerste vrije stemming verkregen Hobo en v. d. Leij elk 3 stemmen hetzelfde herhaalde zich bij de tweede vrije stemming, zoodat tusschen deze beide vaklui eene her stemming moet plaats hebben, waarbij het lid Hobo zich wegens bloedverwantschap moet onthouden. De uitslag dezer stem ming was 3 stemmen voor metselaar v. d. Leij en 2 voor timmerman Hobo, zoodat de eerste wordt benoemd. Benoeming leerkracht vervolgonderwijs. De Voorzitter zegt, dat in de vorige ver gadering het Hoofd der school, de heer Baljé, en de heer Wijnen zijn aangewe zen voor het geven van vervolgonderwijs, terwijl mej. Leenhouts als plaatsvervangster werd benoemd. De heer Baljé heeft spr. gevraagd of mej. Leenhouts Donderdags- avonds niet geregeld vervolgonderwijs zou kunnen geven met het oog op de repetities der zangvereeniging. De Inspecteur voor het lager onderwijs, hierover gehoord, vindt het toelaatbaar, indien mej. Leenhouts dien avond in een eigen vak, dus niet in het vak waarin het Hoofd zelf les geeft. Indien dit mogelijk is, dan zou het leerplan gewijzigd moeten worden, anders zal de Inspecteur het niet goedkeuren, en krijgen wij van het Rijk het geld niet terugbetaald wat het ons kost. De Gaaij. Zou het niet gevonden kunnen worden als het vervolgonderwijs Donderdag van half zes tot half acht werd gegeven. Ik vind het niet bevorderlijk voor het onderwijs als dit door een onderwijzeres wordt gegeven. Voorzitter. Het is eenmaal goedgekeurd om het van 6 tot 8 te geven. Hierin verandering te brengen is bezwaarlijk. v. d. Vliet. Waarvoor is de heer Baljé benoemdvoor het onderwijs of voor de zangschool Bakker. Kan het niet gevonden worden als de heer Baljé 3 avonden in de week herhalingsonderwijs geeft met hetzelfde aantal uren als anders in de 4. Voorz. B. en W. zouden met den Inspecteur in overleg kunnen treden, na eerst het Hoofd gehoord te hebben, we zouden dezen dan ook kunnen vragen of het leerplan zoodanig is te wijzigen dat mej. Leenhouts Donderdagsavonds in een bepaald vak les geeft. De Gaaij. Ik vind het toch beter dat het Hoofd les geeft dan een onderwijzeres. Me dunkt met les te geven van half zes tot half acht was de zaak toch ook in orde. Voorz. Zou dhr. Baljé daarmede gebaat zijn Ik denk het niet. Ik zou hem 2elf de wijziging laten indienen en dan de beslissing aan B. en W. laten. Bakker. Met gevolg dat de zangschool komt te vervallen, wat jammer is voor de 45 leden. Baljé begint 's morgens om 8 uur, dan tot 's avonds half acht herhalings onderwijs, en daarna nog zangles, dan wordt de dag we! wat zwaar. v. d. Vliet. Daar wordt van het Hoofd niets meer gevergd, dan waarvoor hij is aangesteld. Al het andere legt hij zich zelf' op. Hobo. Ik vind het ook nuttig, dat het zangonderwijs in de hand wordt gewerkt. Voorzitter. Het beste is, dat B. en W. in overleg treden met den heer Baljé, en vragen hem eerst of hij met het verzetten van half zes tot half acht geholpen is, zoo niet of hij dan het leerplan zoodanig kan. wijzigen, dat Mej. Leenhouts in een bepaald vak les geeft. Tegen bevordering van het Zangonder wijs is niets, als het onderwijs er niet door lijdt. Het voorstel van den Voorzitter wordt hierop goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat van Ged. Staten bericht is ingekomen, dat voor het tijdvak 1 Januari 30 Juni 4920, inge volge het werkeloozenbesluit f 43.75 ten laste dezer gemeente komt. Spr. zegt, al is de gemeente niet aangesloten, zij toch aan betaling van dit bedrag niet zal kun nen ontkomen. De heer de Gaaij, meent dat het toch een aanmerkelijk verschil zal maken en de gemeente indien zij aangesloten was geweest, veel meer te betalen zou hebben. Deze mededeeling wordt aangenomen voor kennisgeving. Begrooting 1922. De Voorzitter leest de verschillende posten van ontvangst en uitgaaf voor en begint met een vermoedelyk nadeelig slot van f978.94 van het vorig dienstjaar. Bij den post, jaarwedde voor Burgemeester en Secretaris, deelt hij mede, dat deze op de begrooting is geplaatst voor het bedrag als door Gedep. Staten voorgesteld en niet zooals het door den Raad is vastgesteld, omdat dit bedrag door Ged. Staten niet goedgekeurd zal worden. Bij den post, f150 voor verkiezing, zegt de Voorzitter dat deze belangrijk is ver hoogd, met het oog op de verkiezing voor de Tweede Kamer die het volgend jaar moet plaats hebben. Bij den post, uitgaaf voor politie, deelt de Voorzitter mede, dat heden van den Commissaris der Koningin een circulaire is ingekomen, waarin deze aandringt op een behoorlijk salaris van de gemeente politie. Deze zou het salaris gelijk wen- schen te zien met de rijksveldwacht in de gemeente en zou bij Ged. Staten aandringen om bij het onderzoek der begrootingen van de verschillende gemeenten met deze circulaire rekening te houden. Het salaris wordt in de circulaire voorgesteld op f 4500 als minimum met 3-jaarlijksche verhoo gingen, waarvan voor vrije woning een zeker bedrag mag worden ingehouden en vergoeding voor rijwiel. De Voorzitter zegt, dat het aanvangs salaris dan gesteld zou kunnen worden op f 1450, waarvan voor vrije woning een zeker bedrag mag worden afgetrokken, hetgeen Spr. zou willen bepalen op f 100, het bedrag voor vrij rijwiel op f 52 en 3-jaarlijksche verhoogingen van f 50, De heer Bakker meent, dat Ged. Staten de begrooting niet zullen goedkeuren, in dien de Raad anders besluit. De Voorzitter zegt, dat over het begin salaris niet zal te praten zijn, alleen het bedrag voor aftrek vrije woning en de 3-jaar- lyksche verhoogingen. De heer v. d, Vliet meent, dat in om gekeerde richting wordt gewerkt men hoort overal van verlagen en van hooger hand wil men nog maar verhoogen. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten het salaris te bepalen op f 1450. met f 100.aftrek voor vrije woning en f52.vergoeding voor een rijwiel, terwijl geen verhoogingen worden toegekend. Als aflossing op de 5 geldleeningen, die de gemeente heeft loopen, wordt een bedrag van f 980.geraamd, voor onvoor ziene uitgaven f 388.75 en als vermoedelijk batig slot f 2651.25. De begrooting wordt hierop in ont- Magazijn „St. JOZEF

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2