PREMIE EER OM EER. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4143. Woensdag 30 November. 1921, voor onze Abonné's. FEUILLETON. BANGE DAGEN. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Met het oog op het St-NICOLAAS- FEEST heeft de Administratie van Het Nieuwsblad besloten voor hare abonné's de volgende premie beschikbaar te stellen, n.l.: M. v. d. STAAL Verhaal uit den tijd van Antwerpen's val (October 1914). Dit boeiende verhaal, sierlijk ge bonden, kost voor niet abonné's f 1.40. Voor onze abonné's hebben wij de prijs gesteld op flafgehaald of f 1.16 franco per post. BUITENLANDSCH OVERZICHT Het is nog steeds Washington, waarop de geheele beschaafde wereld het oog ge richt houdt. Een incident dat nog niet geheel opgehel derd is, heeft echter reeds eene stoornis gebracht tusschen Italië en Frankrijk. Laat ons hopen dat die thans weder tot het verledene behoort. De ltaliaansche pers heeft van dit incident melding gemaakt op gezag van het Eogelsche blad «Daily Telegraph. Het gedeelte van het verslag over de besprekingen te Washington in de Daily Telegraph« dat de gemoederen van de snel en fel bewogen zuidelijke Italianen zoo buitensporig had vei hit, luidde als volgt: »Nadat de ltaliaansche vertegenwoordiger Schanzer de ltaliaansche denkbeelden omtrent een algemeene bewapening had uiteen gezet en herhaaldelijk had verzekerd dat zijn regeering getracht had tot een verzoening te komen met haar vijanden aan den anderen kant van de grens, om tot een beperking van de militaire bewapening te komen zeide Briand spottend »Wie zijn uw vijanden Kunt gij ze noemen j>Schanzer, die de Zuid-slaven niet kon noemen, met wie sedert het verdrag van Rapallo, Italië verbonden is, bleef het ant woord schudig en Briand vervolgde daarop »Is die aanzienlijke vermindering van uw JVaar het Fr arisch. 32) Zjj hoorde wel wat haar vader zeide maté- hare gedachten waren toch ergens anders. Zij liep in gedachten voort, met een volmaakt onverschillig oog de winkels, de rijtuigen, de voorbijgangers beschouwende. ïNeem u toch in achtWij worden overreden Duviqet sprong als een wild hert op zyn magere beenen zijwaarts, en haalde eerst ruimer adem, toen hij weer op den trottoir was. *Je herinnert me aan de geschiedenis van den sterrewichelaarc sprak hij, »die zich in een put liet vallen.» Zoo wandelden zij een half uur voort. Zij volgden nu de kade. Duviquet had meer dan vijftig restauraties gezien, maar volgens zijn idee waren ze alle hem te duur. Hij zocht er blijkbaar naar een, waar hij gratis iets zou kunnen gebruiken. Zoo was het gaandeweg middernacht ge worden, zoodat Marcelle eindelijk zeide »Maar vader, waar gaan we toch heen?» ïWe gaan toch dineeren nietwaar.» »Te Versailles »Waar je maar wilt.» legers, waarop gij u beroemt, niet meer het gevolg van de moreele verbrokkeling van uw leger, dan van wettelijke maatregelen? Hebt gij niet van den nood een deugd gemaakt Hierop zijn anti-Fransche betoogingen ge volgd te Turijn en te Napels. Van officieele Fransche zijde is dit bericht tegengesproken en ook de ltaliaansche minis ter van buitenlandsche zaken heeft zich ge haast in de Kamer 't bericht te logenstraffen. Om weder tot de conferentie terug te keeren, merken we in de eerste plaats op dat de verhouding tusschen Engeland en Frankrijk veel te wenschen overlaat. Dat blijkt wel uit hetgeen men in de niet- officieele verslagen uit Briands redevoerin gen en interviews opdiept. Al heeft de Fransche premier zich dan ook niet scherp uitgelaten over het ltaliaansche leger, hij heeft dit wel gedaan over Engelands ontwapeningsplannen, toen hij opkwam voor Frankrijks goed recht op een uitge breide duikbootvloot. Hij heeft duidelijk laten uitkomen, dat Engeland zijn half millioen ton linieschepen, die het ook na de beperking der bewapening behoudt, slechts als wapen tegen en met het oog op Frankrijk paraat houdt. Want Engeland is een vriend van de Unie der Vereenigde Staten, een bondgenoot van Japan van Rusland en Duitschland heeft het niets te duchten. Waartoe moet de groote slag- vloot dan dienen Briand heeft het niet openlijk gezegd om Frankrijk onder den duim te houden. En hij heeft het ook niet gezegd daarom zal Frankrijk zijn vloot juist versterken. Maar hij heeft de geestige onderstelling geopperd, dat Enge land zijn groote slagschepen vermoedelijk noodig heeft om sardientjes te visschen. Zoo verlangt Frankrijk een groote duik bootvloot, alleen maar met de bedoeling de flora op den bodem der zee nauwkeurig te onderzoeken. Geestig is dit zeker. Maar ook scherp. En teekenend voor de verhouding tusschen de bondgenooten. Zal men hierover te Berlijn verheugd zijn of bevreesd Verdeeldheid onder de overwinnaars kan tot een afzonderlijk optreden van Frankrijk leiden en men zal te Berlijn liever zien, dat de Fransche politici zich laten intoomen door de Brit- sche. De gezindheid te Londen en te Washington is voor Duitschland niet on gunstig. Ook dat maakt, dat de Fransche politiek zich geleidelijk van de Angelsak »Kijk, daar is een restaurant.« Welnu mijne dochter, treden we er binnen.» Zij kwamen nu in een gelegenheid, hon derd maal prachtiger ingericht, dan het twee derde gedeelte der restauraties, die zij juist om den hoogen prijs hadden ver meden. Zij gingen nu iets gebruiken of liever Duviquet at alleen, want Marcelle raakte geen gerecht aan. Toen hij ge ëindigd had, legde hij zich achterover in zijn stoel neder om een weinig tot zich zeiven te komen en zag eenige oogenblikken Marcelle aan, die in gedachten was ver zonken. Marcelle» sprak de organist, terwijl hij op tafel tikte »waar ben je?» vNergens, ja ergens, in dit restaurant natuurlijkgaf zij op levendigen toon ten antwoord. Daviquet zag haar nog eenmaal veelbe- teekenend aan, haalde zijn schouders op, betaalde de rekening, stond op zette zijn hoed op en ging heen. Toen zij buiten gekomen waren begon hij aldus Marcelle luister eens, ik heb iets op het hart, wat ik je niet wil verzwijgen. En bovendien, wanneer twee menschen zooveel van elkaar houden, als dit met ons het geval is, mogen wij niets voor elkaar verborgen houden. Beloof je me dat je op al mijn vragen een openhartig antwoord zult geven »Hoe zoo vader »Je bent mij openhartigheid verschuldigd. sische moet losmaken. Op de conferentie te Washington is het voorstel gedaan om ook Duitschland tot deze of volgende besprekingen toe te laten. Geen der delegaties schijnt hiertegen bezwaar gemaakt te hebben, behalve de Fransche. Want de desbetreffende tele grammen gewagen alleen van een protest van Viviani, die sinds Briands vertrek het hoofd der Fransche delegatie is. Ook dit is teekenend voor de positie die Frankrijk ten opzichte van de andere ter conferentie vertegenwoordigde landen en ten opzichte van Duitschland inneemt. De besprekingen te Washington hebben de laatste dagen overigens niet vee! gunstigs opgeleverd. De maritieme deskundigen zetten hun onderzoek naar de mogelijkheid van vlootbeperking voort en de Britsche en Amerikaansche deskundigen schijnen reeds hun conclusies getrokken te hebben. Het wachten is thans op Japan, dat niet zoo spoedig gereed is, daar het de voor stellen van Harding, gelijk men weet, niet voetstoots aanvaarden kan. Engeland blijft aandringen op een regeling, betreffende de duikbooten. Als Amerika en Japan daarin toestemmen, zal Frankrijk een spaak in het wiel steken. Briand heeft dit reeds aangekondigd. Maar het is zeer wel mo gelijk, dat het wiel sterk genoeg voortge dreven wordt om de spaak te verbrijzelen. Ten slotte is de aehterstand bij de Fransche marine te groot dan dat men veel van den wedijver der Franschen te duchten heeft. Met Ierland blijft spanning en onge rustheid voortleven. De hiaat in de onderhandelingen zal nog wel eenige dagen duren, daar de betrokken partijen niet in staat zijn te handelen voor de bekendmaking van de overeengekomen mededeeling. Lloyd George doet blijkbaar zijn uiterste best door de conferentie tech nisch in het leven te houden De kwestie van tiouw aan de kroon wordt beschouwd als een struikelblok, naar ook de rede voeringen van Hewart en Birkenhead doen vermoeden. Het heet hier en daar, dat de Ieren niet geneigd zijn trouw aan de Kroon te zweren, maar wel bereid zijn trouw te zweren aan een Iersch staatshoofd, is geen zeeppoeder - geen geraspte zeep geen tablet - doch zuivere zeep in vlokken! DOET WOL NIET KRIMPEN! MAAKT ZIJDE NIET GEEL! DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPJJ, VLAARDINGEN. Fabrikaate van Sunlight Zeep. Ik weet, dat je van me houdt, maar weet dan ook, dat ik dubbel zooveel van je houd, niet alleen om je moeder, maar ook om mijzelven, zoodat ik mij spoedig ongerust maak, als ik iets bemerk, wat mij niet aanstaat. Sedert eenigen tijd, beste meid, vind ik je veel, ontegenzeggelijk veel ver anderd. Je ziet er bleek uit, zenuwachtig, somber, ja zeer droefgeestig. Ik heb je nooit erg vroolijk gekend, wat ik toeschrijf aan de omstandigheden, waarin wij ons bevinden, maar zoo melancholisch als je nu bent, neen zoo ben je nooit geweest Van het oogenblik af, dat Duviquet deze woorden begon te zeggen, zag Marcelle haar vader angstvallig aan, met een paar groote oogen, alsof zij voor iets bevreesd was. Zij scheen te gevoelen, dat men de diepte van heur hart wilde peilen. »Mij scheelt niets,» gaf zij ten antwoord. »Je bent niet openhartig, Marcelle »Heusch vader, ik lieg er niet om.« »Ik herhaal, dat je al weinig vertrouwen in mij stelt en ik moet het zeggen, dat die achterhoudendheid mij ten zeerste grieft. Het gelaat van den grijsaard begon ernstig te worden. Marcelle moest zich bedwingen, om niet in een luid weenen uit te barsten. Het vaderoog had haar getroffen. ïVader» zeide zij, de hand haars vaders tusschen de hare brengend, »beschuldig niet nw dochter, dat zij in u, zoo goed en vol toewyding, geen vertrouwen stelt. Maar wat nut heeft het een ziekte te openbaren, die niet genezen kan worden »Heb ik het niet gedacht Je gaat onder een lijden gebukt En waarom zou ik je niet kunnen genezen »Omdat het geneesmiddel niet bestaat.» Duviqet zag zijn dochter scherp aan, om den indruk te zien, die zijn woorden op haar zouden maken en zeide toen »Je bemint Laurent.» »Hoe west u dat?« vToen je klein waart, vervulde ik steeds je wenschen en bespaarde je zooveel mo gelijk verdriet. Later heb ik duidelijk gemerkt, wat je steeds na aan 't harte lag. Ik gevoelde, hoe, dat kan ik niet zeggen, maar ik gevoelde, dat je een liefdesgeheim had. Dat geheim ken ik. Kom, laat ik er maar verder over zwijgen.» ïMaar ik niet,» antwoordde Marcelle, »ik niet, ik zal niet zwijgen.» Ik wil u integendeel een geschiedenis verhalen, om misschien mijn hart te ontlasten van iets dat het zwaar drukt.» ïSpreek vrijuit, als je daartoe behoefte gevoelt. Je kunt in je vader natuurlijk een onbeperkt vertrouwen stellen.» Er kwam een sterke wind opzetten. Duviquet sloot het raam en de aangestoken kaars begon te flikkeren. »Ik luister,» sprak hij, de oogen sluitend, om zich dcor niets te laten afleiden. Marcelle zweeg voor eenige oogenblikken en begon toen te vertellen. Duviquet had in zijn jonge jaren aan mevrouw Gonenc kennis gehad. Hun fa- dat op zijn beurt den eed van trouw aan de kroon kan afleggen. BUITENLAND. De fascisten. Te Triest hebben de fascisten twee per sonen, waaronder den secretaris van den boekdrukkersbond, weggevoerd en met re volverschoten afgemaakt. Ëconomisehe herstel. De liberale Britsche oud-premier Asquith hield te New-Castle een openbare rede tot besluit van een aldaar gehouden partijver gadering van de onafhankelijke liberalen. Om den weg te banen voor het economi sche herstel achtte hij voor de buitenland sche politiek drie dingen noodig: lo, De herziening van het verdrag van Versailles, in het bijzonder de bepalingen omtrent de schadevergoeding. 2o. Annuleering van alle geallieerde schulden. 3o. Verwijdering van alle handelstariefmuren. Complot •iitdekt. Aan de Times wordt uit Praag gemeld, dat politie-autoriteiten van Plesburg een complot ontdekt hebben, dat ten doel had de vermoording van dr. Benesi en dr. Mi- curna, den minister voor Slowakije. Een gemeente ambtenaar, Kaiser, trachtte door middel van een handlanger een hoe veelheid dynamiet te verkrijgen van een chauffeur, die de politie er mede in kennis stelde. Kaiser en vier andere personen zijn gearresteerd onder hen bevindt zich de vader van Kaiser, die leider is van de Hon- gaarscheChriötelijk-sociale partij te Presburg. De jonge Kaiser heeft bekend, de ge meentelijke electrische tram te hebben op gelicht voor 20.000 kronen, om zich met dat geld dynamiet te verschaffen. o De toelating van Duitschland. In antwoord op eer» vraag, naar aan leiding van het voorstel om Duitschland toe te laten tot deze of toekomstige con ferenties, heeft Viviani, die thans het hoofd der Fransche delegatie te Washington is, verklaard, dat Frankrijk zou weigeren zulk een voorstel in bespreking te nemen, al vorens zij, die menschelijke rechten hebben geschonden, gedurende langen tijd hierover oprecht berouw zullen hebben betoond. o miliën waren intieme vrienden en de beide jongelieden gevoelden voor elkaar eene vurige genegenheid, zoodat iedereen niet anders dacht, dan dat zij man en vrouw zouden worden. Maar het lot had anders beschikt. Mevrouw Gonenc, toen mejuffrouw Mil- land, zou, wanneer zij in het huwelijk trad, een aardig sommetje geld medebrengen de organist was, zooals men weet, niet alleen van fortuin ontbloot, maar ook bo vendien in zeer zorgvolle omstandigheden. Hun vurige genegenheid veranderde in ge wone vriendschap en niets had kunnen verhinderen, dat mejuffrouw Milland met Sebastiaan Gonenc in het huwelijk trad. Duviquet liet geen oogenblik verloren gaan, om zich met dezen in eene nauwe ver binding te stellen. Het goedhartige hu meur en de openhartigheid van Gonenc, dien wij reeds onder den naam van Port- de-Bouc hebben leeren kennen, verzekerden hem een hechte vriendschap. »Wel grappenmaker» sprak Gonenc zoo dikwijls, terwijl hij zijn breede handen op de tengere schoudertjes van den kleinen organist liet vallen, »zoo hebben wij om de zelfde vrouw geloopent. De organist werd zoo rood als een haan. Mevrouw Gonenc wenkte haar man, om over die zaak het stilzwijgen te bewaren, terwijl Gonenc glimlachte. Duviquet werd peetvader van Laurent. Wordt vervolgd,) NIEUWSBLAD voor let Laid van Neusden ti Altena, de Langstraat ti Ie BomiDelerwaartl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1