Wgk PürolM HANDEN^! Juwelier rermeord. Zaterdagochtend hebben twee mannen den Weenschen juwelier Adler in zijn magazijn doodgeschoten en vervolgens het magazijn leeggeroofd. De beide daders zijn gevat. Amerika en Japan. De afzonderlijke besprekingen tusschen Amerika en Japan hebben te Washington veel opzien gebaard. Het zou volgens een officieuse mededeeling alleen besprekingen betreffen over vlootsteunpunten in den Stillen Oceaan. Men gelooft echter alge meen, dat de besprekingen een geheim verdrag beoogen, waarbij Amerika aan Japan zijn bezittingen in China waarborgt en van Japan daarvoor concessies in het vlootvraagstuk krijgt. De geallieerde «orlogsschuldeu. De «Times® verneemt uit Washington Hughes liet de geallieerden om een per soonlijke ruggespraak verzoeken. Hij deelde hun mede, dat hij in de eerstvolgende vol tallige zitting een voorstel zal doen om de oorlogsschulden der geallieerden tot de helft te verminderen, wanneer de delegaties in het ontwapeniDgsplan van Hughes toestem men. Een raluta-cenferentie. In het Witte Huis te Washington wordt bevestigd, dat in Januari een tweede in ternationale conferentie zal gehouden wor den, die het Valutavraagstuk zal hebben op te lossen. Tot deze conferentie zal ook Duitschland worden uitgenoodigd. lijnwerkcrsstaking in Duitschland. In het geheele Moezel- en Saargebied is een mijnwerkersstaking uitgebroken. Tot 70 percent van de arbeiders staken. dppSk^ i «CTh Gebruikt in BINNENLAND. |Nog juist op tyd. 't Is gebeurd in Naarden Ziek kindje speelde in bed met zijn paardentoom viel in slaap. Midden in den nacht werd moeder wakker door een vreemd gereutel. Haastig springt zij uit bed en is bij haar kind. Wat blijkt In den slaap is het koord om het halsje geraakt en heeft het kindje bijna gewurgd. Moeder kwam nog juist op tijd. o ïijii vrouw vermoord. Zondagavond heeft de 28-jarige P. v. W. in zijn woning aan de Hoofdstraat te Schiedam, zijn vrouw, met wie hij on- eenigheid had, met een mes in de borst gestoken. De vrouw werd naar het zie kenhuis vervoerd, waar zij kort na aankomst overleden is. Van W., die in beschonken toestand verkeerde, is aangehouden. Aangehouden. Eenige weken geleden is in een hotel te Rilland-Bath een belangrijk bedrag uit een kast ontvreemd. De verdenking viel op een logeergast, die thans te Serooskerke is aangehouden. De man heeft reeds bekend. Hij heeft maandenlang in ver schillende plaatsen gelogeerd, steeds onder valschen naam. Vergiftiging. Te Arnhem heeft zich vermoedelijk een geval van vergiftiging voorgedaan in het gezin van V., aan den Roozendaalschenweg. Man en vrouw en een Duitsche logée zijn na het gebruik van soep ernstig ongesteld geworden, en mej. R de logée, is over leden. V. en zijn echtgenoote werden naar het ziekenhuis overgebracht. De justitie heeft de zaak in onderzoek. Brand. Maandagnacht, ongeveer 2 uur, is brand uitgebroken in het bovenhuis Kettingstraat 11 in Den Haag, waarin de kantoren van Hofstad-Tooneel zyn gevestigd. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat bij de verbouwing van het daaronder gevestigde nieuwe gedeelte van het restaurant Bosch een balk is gelegd dwars door de opening van een schoorsteen. De brandweer heeft de buitendeur geforceerd en wist door kranig optreden het vuur tot het achterste kantoorlokaal te beperken. Maar hier is dan ook letterlijk alles verbrand. De rol- verdeelingen, particuliere correspondentie, het archief, de adreslijsten, het kaartsys teem alles is weg. Van manuscripten der nieuwe stukken zijn nog slechts half verkoolde fragmenten te vinden. (Vaderl.) PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. De commissie, die zich bereid verklaarde een collecte te houden voor noodlijdend Rusland, bestaat uit de heeren Am. Boer, J. v. Laarhoven, J. de Mol en L. Stal. Zaterdagavond gaf de Gemengde Zangv. «Crescendo®, onder leiding van den heer M. J. v. Heijst uit Engelen, voor een geheel uitverkochte zaal (zoodat verschil lende personen teleurgesteld moesten wor den) haar eerste winteruitvoering in «Het Wapen van Amsterdamalhier. Het program, dat uit negen zangnum mers bestond, werd keurig afgewerkt en getuigde van flinke studie en degelijke leiding. Daarna volgde het blijspel in 3 bedrijven door Gustav Schefranek, «Een groote Nul.® Zooals ieder weet, is «Crescendo® bekend door de prachtige uitvoering harer tooneel- stukken. Ook nu werd onze verwachting niet teleurgesteld. De tooneelisten kweten zich allen uitstekend van hun taak. Mel denswaardig waren de rollen Dr. Max Hellwich, Dr. Heinz Gründel en Therèse Winkler, die werden weergegeven door de heeren Schmiehausen, De Moor en Mej. Van Andel. Wij hopen dat «Crescendo® het niet zal laten bij ééne winteruitvoering en roepen haar een spoedig tot weerzien toe. Naar men ons meedeelt wordt door het bestuur der gemengde zangvereeniging »Crescendo« in overweging genomen in Januari nog eens dezelfde uitvoering als gepasseerde Zaterdagavond te geven voor hen, die een vergeefsche tocht naar Heusden hebben gemaakt. St. Nicolaas, met zijn zwarte knecht, omstuwd door honderden kleinen, deed gis teren een ommegang. Vermoedelijk is het de voorlooper, want vóór St. Nicolaas-avond moet hij bepaald nog een of meermalen verschijnen. Andel. Ofschoon door de firma v. d. Berg vanaf heden slechts 11 cent per L. melk wordt uitbetaald, kost deze toch bij de landbouwers, aan huis afgehaald, nog 14 cent per Liter. Door de bakkers is de prijs van het tarwebrood van 44 op 40 cent de 2 K.G. gebracht. Beneden-Langstraat. De handel in fruit, die voor eenige weken zeer lusteloos was, heeft zich, nu het grootendeels is opgeruimd, zeer hersteld. Voor goede zure appels is de prijs opgeloopen tot 30 35 cent per K.G. Capelle. Het was j.l. Zondag voor onze voetbalvereeniging «Excelsior® een glorievolle dag, aangezien haar beide elf tallen dien dag de door haar gespeelde competitiewedstrijden met sprekende cijfers wonnen. Het le elftal speelde te Kaatsheuvel voor de 2e klasse B.V.B. tegen K.V.V. I aldaar en klopte deze vereeniging met 51, terwijl de geelzwarte reserves op het terrein aan de Willem van Gendtsvaart voor de 3e klasse B.V.B. speelde tegen B.V.V. III uit Kaatsheuvel welke match eindigde in een 50 OAerwinning voor Excelsior II. Beide elftallen hebben zich tot heden goed gehouden en indien zij zoo blijven door werken zullen zij deze competitie een goede plaats verwerven op het ranglijstje. Bij den voerman D. B. aan de Vaart kant alhier lag vorige week een varken van 300 pond dood in het hok. Voorwaar een groote schadepost. Op den z g. «Eendennest® aan de Nieuwevaart alhier wordt sedert j.l. Zondag druk schaatsen gereden. Aangezien in den Buitenpolder nu geen water staat, zal deze gezonden wintersport zich grootendeels op den «Eendennest® concentreeren, zoodat daar, indien de vorst een poosje aanhoudt, deze dagen een gezellige drukte zal heerschen. Drongelen. Voor de commissie die ingevolge art. 131 der gemeentewet moet ^orden gehoord in verband met de ver eeniging van de gemeenten Drongelen GenderenMeeuwen tot één gemeente, zijn 3 lijsten ingeleverd. Op de lijst der neutrale kiesvereeniging zijn geplaatst de heeren C. M. Donker, H. C. den Dunnen, G. Nieuwkoop en M. A. de Wind. Op die der anti-revol. kiesv. de heeren M. de Haan en M: van Mersbergen, en op die der groep kiezers tegen de vereeniging de heeren W. Schilders en W. de Wind, Raadsvergadering op Woensdag 30 November nm. half drie. Punten ter behandeling Ingekomen stukken. Gemeentebegrooting 1922. Goedkeuring begrooting Burg. Armb. Benoeming stembureau. 's Gravemoer. Bij de Geref. Kerk zijn als ouderlingen gekozen de heeren R. Melsen en C. Dekkers en als diaken de heer P. de Geus. De heer Dekkers heeft zijn ambt niet aangenomen. Bij besluit van H. H. Ged. Staten dezer provincie van 23 dezer G. nr. 339 is de rekening van ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1920 gesloten en vastgesteld, zoaals die was in gezonden. Herpt. Thans is de levering van ondermelk van de zuivelfabriek aan de firma v. d. Berg in Rotterdam geheel stop gezet en zijn de boeren verplicht deze in hun bedrijf productief te maken. Meenwen. Door Joh. Vos alhier is na een dienstvervulling van 38 jaren, eervol ontslag aangevraagd en verkregen tegen 15 Januari a.s. als brievengaarder en post kantoorhouder alhier. Rijswijk. Zondagmorgen 11 uur ont stond brand bij den winkelier J. van Dijk alhier. Gebrek aan water was oorzaak dat de woning tot den grond afbrandde. De naastgelegen woningen werden met emmers water zoo goed mogelijk nat ge houden, zoodat het door vereende krachten mocht gelukken, den brand tot eerstgenoemd pand te bepalen. Oorzaak is een ongeluk met een petroleumstel. Het huis was heel laag, de inboedel in 't geheel niet ver zekerd. Dit is sinds menschenheugeois het eerste geval van brand dat zich in deze gemeente voordoet. Raamsdonksveer. Beursbericht. Tarwe f 12.50 a f13.Haver f 12.50 a f13.-—Boonen f 19.a f20. Hooi f 40.Stroo f 10 Voedererwten f 13.75. Dhr. Van Woerden werd gekozen tot Ouderling in de Ger. Kerk alhier en dhr. De Koning tot Diaken. Zondag werd hier by de rondgang van St. Nicolaas door de gemeente langs de huizen pl.m. f 150.gecollecteerd. Sprang. Tot Notabel bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren C. G. H. H. Meijer en M. Vos. In de vacature v. d. Hamme werd de heer G. J. van Wiliigenburg gekozen. De heeren A. L. de Jong en M. Zwart, respectievelijk Ouderling en Diaken, stellen zich niet meer herkiesbaar. Eerstgenoemde heeft bijna 25 jaren de kerk in het ambt gediend. De heer B. Verhoeven heeft met ingang van 1 Januari 1922 zijn ontslag ingediend als Kerkvoogd, welke functie hij een reeks van jaren heeft vervuld. Reeds kort na zijne benoeming werd het presidium hem opgedragen. Heden, Woensdagavond, zal het Kies college der Ned. Herv. Gemeente in ver gadering bijeen komen voor de verkiezing van 4 Kerkeraadsleden. Wijk. Woensdagavond gaf ons fanfa recorps «Oefening en Uitspanning« hare aangekondigde uitvoering voor hare dona teurs en Donderdagavond voor het publiek. Den eersten avond was de zaal goed bezet, terwijl den tweeden avond de opkomst grooter had kunnen zyn. Beide avonden werd het programma on berispelijk afgewerkt en heeft «Oefening en Uitspanning® voor de zooveelste maal be wezen, dat zij op zeer hoog peil staat en heel wat kan presteeren. Over de uitvoering der zware muzieknummers was slechts een roep. Ook de Heusdensche Tooneelvereen., droeg niet weinig by tot het welslagen der avonden. Vooral het kluchtspel «Een half uurtje bij Cisje in de scheersalon®, dat als toegift werd gegeven, deed de bezoekers schudden van het lachen; hierin warende spelers uitstekend. Door den aannemer van het G. E. B. alhier is aan de firma Furster en Andel het plaatsen der Meters opgedragen. Waspik. Onze beide voetbalclubs «Olympia® en D. E. V. O. speelden Zon dag jl. alhier, een competitiewedstrijd. Uit slag 22. Aan de havens alhier ligt het op gestapeld met suikerbieten, welke, wegens stremming der scheepsvaart niet meer naar de fabrieken kunnen worden vervoerd. Vervolg Raadsverslag gemeente WIJK.' Bouman. Waar bet zal komen kan ik ook nog niet zeggen. Roza. De ingenieurs hebben wel eens abuis, doch als wij hier waterwerken gaan klaar maken dan is het zeker mis. Voorzitter. Het voorstel van B. en W. is, het werk na Januari te doen verrichten omdat het dan op den dienst 1922 ge bracht kan worden en er geen geldleening aangegaan behoeft te worden. v. d. Velden. Het is thans open weer na Januari kan de rivier wel dicht zitten. De betaling kan dan toch op den dienst 1922 worden gebracht, als wij het afwerken op de zelfde manier als met de firma Eijsbouts. Als we aan het verdagen blijven we in hetzelfde schuitje varen. Voorzitter. Ik ben er niet tegen de aanleg plaats in orde te doen maken, doch al de praatjes dien er van rondgaan zijn leugens ik heb het dit jaar laten controleeren, er is geen enkel schip naar Aalburg behoeven te gaan. v. d. Velden. Met uwe bewering dat de praatjes leugens zijn kan ik me niet vereenigen, over dit jaar heb ik nog geen klachten gehoord, doch het vorig jaar zijn wel schepen naar Aalburg gegaan om te lossen, het heeft den bieten-agent D. Sluijmers geld gekost. Voorzitter. Van de 30 a 40 schepen is er geen enkel naar Aalburg behoeven te gaan, in Aalburg is het ook zoo'n rooskleurigen toestand niet. v. Kuijk. Daar kunnen de schepen even min aan den wal komen. Vooozitter. Ik zal het voorstel van B. en W. om alleen het benedenste gedeelte der aanlegplaats na 1 Januari te doen uit baggeren en in orde te doen brengen in omvraag brengen. Voor stemden de leden Bouman, v. Kuijk, Roza en Boender. Tegen de leden v. d. Pol en v. d. Velden. Het lid Roza stemt voor, onder de bij voeging ik zal maar voor stemmen anders komt er weer niets van. Herziening heffingsverordening H. Omslag In de nieuwe verordening stellen B. en W. voor een progressieve heffing, den aftrek voor ongehuwden te bepalen op f 500,voor man en vrouw op f 600, en voor ieder kind op f 50, Roza. Waarom is de aftrek verlaagd Voorzitter. Dit is geschied op advies van den Inspecteur der belastingen, deze vindt een aftrek van f500,voor onge huwden voldoende. Roza. Ik zou de aftrek voor de vrouw willen verhoogen en willen bepalen op f 200,—. v. d. Velden, Als wij een belasting verordening krijgen als hier wordt voorge steld, dan drukt dit het meest op de laagste klasse en wordt den druk op de hoogere inkomens verlicht. Voorzitter. Dit is een verkeerde voor stelling het percentage gaat toch omhoog we kunnen nu gaan tot 7%- v. d. Velden. Hoeveel percent der inge zetenen behoort tot de min- en hoeveel tot de meergegoeden Ik zou het laten zooals het thans is, aftrek f 600,we mochten gaan tot 6 pCt. waarom dat zulks niet gebeurd is begrijp ik niet, thans zijn er wel die aangeslagen zijn, die dit niet hadden mogen zijn. Voorzitter. Op dat geschetter, mogen wij niet ingaan, wij kunnen daar niet op terugkomen, dit hadt U bij het opmaken van het kohier moeten zeggen. Roza. Als we hier evenals in andere gemeenten 400 pCt. op de vermogensbe lasting en percenten op de inkomsten gaan heffen, dan mogen we den Hoofd. Omslag toch niet progressief gaan heffen. U zegt dat het gebeurdt op advies van den Inspec teur, doch verschillende gemeenten o.a. Dussen, Drongelen, Meeuwen hebben reeds besloten tot het heffen van opcenten op Vermogens- en Rijksinkomstenbelasting en het heffen van een H. O. met een vast percentage, hebben die dan abuis Ik vind dit een belangrijk punt en wil er liever een half uur over praten dan over den bol. U stelt hier den aftrek op f 500, bij de Rijk3inkomstenbelasting is dit belang rijk hooger, als de belasting door het Rijk wordt geind hebben wij dan het recht zoo te handelen v. d. Velden. Door deze verordening wordt de werkman het zwaartste getroffen die hebben het toch al slecht er zijn er verschillende die geen spek zien. Bouman. U spreekt u te sterk uit, als u spreekt over den werkman, dan zou ik het willen hebben over den kleinen boer. v. d. Velden. Deze hebben goede jaren gehad, doch het loon van den werkman gaat naar beneden, terwijl de levensstan daard nog hetzelfde blijft. Voorzitter. De kleine boeren hebben het op 't oogenblik veel slechter dan de werklui die tot heden een goed weekloon verdienden. v. d. Pol. Ik geef de Voorzitter gelijk, ik geloof dat de kleine boeren het harder hebben dan den werkman. v. d. Velden. Wij kunnen er makkelijk over redeneeren, de loonen der ambtenaren blijven het zelfde, doch die van de werklui zullen reusachtig gaan dalen, gaan wij nu den aftrek verlagen, dan treffen wij hun dubbel. Voorz. In 4920 is door jullie een verordening gemaakt, die heel mooi en goed bedoeld is. Blijven we bij de nieuwe verordening den aftrek op hetzelfde houden, dan vallen er minstens 200 aanslagen van de 500 weg en gaan wij den middenstand het zwaarste treffen, want dan wordt het vermenigvuldigingscijfer hooger. We kunnen het de gegoeden wel alleen laten betalen, doch dat is ook niet billyk en daarbij gevaarlijk. Bouman. Als de aftrek van f 500. te laag is, met het oog op de daling der arbeidsloonen, dan zullen er ook vele land bouwers buiten gaan vallen, ook die in komsten verminderen sterk. De belasting moet geheven worden, doch B. en W. hebben den aftrek lager genomen omdat alles omlaag gaat. Roza. De loonen gaan omlaag, zoodra dit is gebeurd kan ik me met verlaging der aftrek op f 500.voor ongehuwden wel vereenigen. Bouman. Wij spreken ook in de toe komst. Secetaris. Mag ik even een kleine toelich ting geven. De verordening door B. en W. ontworpen gaat voor de hoogste inkomens tot 7 pCt., bij de oude verordening was dit 5j pCt,, de verordening is dus juist volgens het standpunt van v. d. Velden, hoe hooger inkomen hoe hooger belasting wordt ge heven. Ik heb zoo juist een nieuwe ver ordening gekregen van de gemeente Heusden, die door den Burgemeester dier gemeente zelf is ontworpen en misschien nog mooier is dan de onze. B. en W. hebben die nog niet gezien, zoodat ze daarover niet kunnen oordeelen. In Heusden is de aftrek ook f 500. f400.-- voor de vrouw en f100 voor het eerste kind de hoogste aanslag gaat daar tot 8,7 om de laagste zooveel mogelijk te ontlasten. Roza. Ik geloof, dat die van Heusden nog mooier is dan de voorgestelde door B. en W., doch ik zou ze allebei eerst wel eens goed willen bestudeeren. Ik vind het wel lam, om een beslissing uit te stellen, doch acht dit punt te belangrijk, om zonder een degelijk onderzoek te be sluiten. Voorzitter. Ik heb daartegen geen be zwaar, willen de heeren de beide veror deningen aan elkaar toetsen, is mij dit goed. Het is bij B. en W. alleen de bedoeling om een billijke belasting te heffen. Bij een aftrek van f700.vallen er zeker 200 aangeslagenen af. Roza. U verwacht dus, dat de loonen het volgende jaar niet hooger dan f 14. per week zullen zijn. Voorzitter. Op een enkele uitzondering na zeker. v. Kuijk. Dat de loonen gaan dalen is goed, doch ik begrijp niet, dat de bakkers hun brood niet gaan afslaan, dat is wel een beetje treurig zoo hoog als zij het houden. v. d. Pol. Ik heb dit reeds lang ver wacht. Ik heb mijn twee broers ook al reeds een paar keer gezegd, dat ze zouden verlagen, omdat het anders zoo lang zou duren, dat men er hier over zou beginnen. Daarop is het ook 2 cent verlaagd. Voorzitter. Ze zullen het zoo ver drijven, tot er een concurrent optreedt. Hierop wordt de vaststelling heffings verordening H. Omslag aangehouden tot de volgende vergadering en wordt besloten dat de Raad Woensdag 30 November om 2 uur bij elkaar zal komen om de veror deningen nog eens te onderzoeken. Wijziging plaatselijke politieverordening. Naar aanleiding van het adres van de Ouder-commissie en het gesprokene in de vorige vergadering, stellen B. en W. voor in de politieverordening de bepaling op te nemen, dat het verboden is aan kinderen beneden de 14 jaar tabak of sigaren te verkoopen en zij zich niet rookende of pruimende op de openbare straat mogen bevinden. Op overtreding is een straf gesteld van ten hoogste 6 dagen hechtenis of f 25 boete. Het lid v. d. Velden zegt, dat het de bedoeling der Ouder-commissie is, alleen de verbodsbepaling voor schoolkinderen te doen gelden, zoodat hij 43-jarigen leeftijd voldoende acht. Hebben de kinderen de school verlaten, dan zijn de ouders zelf aansprakelijk. Het lid Roza ziet niet veel in het verbod en verwacht er niet veel van daarbij kan I gesprongen handen, winter- 8B I voeten, ruwe. schrale huid flH 1 en springende lippen. J|f8 In doezen van 5Qm60en90ci by apothekers en drocjis/en. 1 WARM FH3RIEK A.MIJNHARD! ZEIAT. I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2