J^icuw^blad voor kt Land van Heusden ea Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. aa 4143 woensdag 30 Noveier St. NICOLAAS-CADEAUX VEERMAN te HEUSDEN. Proliteerd m mijne OPRUIMING Portemonnaie's, ZaKporteleuille's en Sigarenkokers, waarop BELANGRIJKE KORTING!! BEHOORENDE BIJ HET Een voortreffelijk laxeermiddel, waarvan de dosis niet voortdurend verhoogd behoefd te worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zich gemakke lijk laat innemen, vindt men in Foster's Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. RECTIFICATIE. In den Burgerl. Stand van de gemeente VEEN over de maand October, is een fout geslopen. Onder de geboorte staat Adrianus M., z. v. C. Schreuders en en J. E. Blankers, dit moet zijn Adriaan Marius, z. v. C. Schreuders en E. Blankers. BUITENLAND. Strijd om Bessarabië in zicht Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft Tsjitsjerin tot de Roemeensche regeering een nota gericht, waarbij hij deze verwittigt, dat noch het bolsjewistische Rusland, noch de sovjetistische Oekraine de annexatie van Bessarabië door Roemenië erkennen. Ellendige toestanden in het Spaansche Vreemdelingenlegioen. Te Londen zijn 53 Engelsche militairen van het Spaansche vreemdelingenlegioen aangekomen, die zich ruim twee maanden geleden hadden laten aanwerven om in Marrokko voor Spanje tegen de Mooren te vechten. Het waren allen oud-gedienden uit den grooten oorlog. Sommmigen hadden den rang van officier of van onderofficier in het Britsche leger bekleed, doch ook deze hadden als gewoon soldaat gediend. Door de werkloosheid werden zy er toege bracht, de aanlokkelijke wertcondities te aanvaarden. Er werd een soldij van 4£ peseta per dag beloofd en een royaal hand geld. Deze premie hebben zij nooit ont vangen en de uitbetaalde soldij bedroeg slechts 1 peseta per dag. Bovendien werden zij in Marokko zoo slecht behandeld, dat zij het in het Spaansche leger niet konden uithouden. Op grond van hun naar Engeland gezonden klachten, kregen zij door tusschen- komst van de Engelsche regeering gedaan, dat zij naar huis konden terugkeeren. Zy hebben in Marokko toch nog aan hevige gevechten tegen de Mooren deelge nomen. Van de 69 Britten sneuvelden er vier, negen liggen er gewond in de Spaansche hospitalen en drie zitten in Marokko in de gevangenis wegensinsubordinatie. Deoverige 53 werden naar hier gezonden platzak, en onvoldoende gekleed. Een noodlottige vergissing. Sedert den mislukten staatsgreep van Karl wordt in Boedapest gepatrouilleerd. De vorige week kwam een patrouille bij het station drie Britsche soldaten tegen, die naar de politie dacht, gewikkeld waren in een hevig gevecht. De Engelschen waren echter aan het boksen. De Hongaarsche soldaten dachten, dat de Engelschen dronken waren en trachtten hen uiteen te drijven Een der Britsche soldaten, een jonge Ier, Holiday genaamd, trachtte door gebaren de situatie duidelijk te maken. Deze tee kens werden echter ongelukkigerwijze ver keerde opgevat, meldt de «Daily Mail« en een van de Hongaren vuurde een schot af, dat Holiday door longen en maag drong. Holiday rekende er op, dat hij zou ge nezen en vroeg in het hospitaal, enkele uren voor hij stierf, aan kolonel Gosset van de commissie van herstel, verlof om zyn moeder te Belfast te bezoeken. Hij is echter aan de verwondingen overleden. Het ongeval wordt te Boedapest zeer betreurd. De Hongaarsche minister van Oorlog heeft aan kolonel Gosset zijn leed wezen betuigd. De begrafenis werd bijge woond door een delegatie van Hongaarsche officieren en een Hongaarsche eeregarde. Een fjjk goudveld iu Canada ontdekt. Het gelukkige broederpaar. Aan twee Ieren, broeders, is het gelijk] te beurt gevallen in Canada een goudveld te ontdekken, dat wellicht tot de rijkste goudvelden uit den tegenwoordigen tijd behoort, meldt de «Evening New.* Gordon Murray, de oudste der beide broeders, betrad achttien jaar geleden voor het eerst als goudzoeker den Canadeeschen bodem. Bij het uitbreken van den oorlog voegde hij zich bij het Canadeesche vlieger corps. Na de demobilisatie keerde hij weer naar Ohnada terug. Ook de jongste broer besloot na den oorlog, in Ierland geen werk kunnende vinden, naar Canada te vertrekken. Op zijn reizen kwam hij eens in een herberg waar hij in gesprek raakte met een man, die later bleek zijn eigen broeder te zijn. De beide broeders besloten hun geluk nog eens op de goudvelden te gaan beproeven. Bijna onmiddelijk nadat zij aan hun voor nemen uitvoering hadden gegeven, lachte de fortuin hun toe. De plek, waar zij het goud vonden, is gelegen in het Porcupine district, ten Noorden van Pass Manitoba. De plaats is ongeveer op honderd myl af stand van den spoorweg gelegen en 's zomers per kano, 's winters met slede te bereiken. Er zijn regeerings-ingenieurs naar de plaats gezonden om een onderzoek in te stellen. Het bleek, dat de werkelijkheid de verwachtingen, gewekt door de gezonden proefmonsters, nog verre overtrof. Daarna kwamen de ingenieurs van een groot syndicaat een kijkje nemen. Het rapport, hetwelk zij uitbrachten, was zoo gunstig, dat den beiden broeders werd gevraagd, hoeveel zij voor den grond moesten hebben. Zij antwoordden 120.000 pond sterling en pCt. van de winst. Deze voorwaarden werden aangenomen. Na de ontdekking werd de mijn streng bewaakt want het goud lag er letterlijk in brokken voor het grypen. Tot op zes voet diepte valt er nog geen vermindering in het goudgehalte van dezen ader te be speuren. Een schatting van de waarde van deze mijn is dan ook slechts op de gis te maken. Een Engelsch geestelijke over dansen. De Vicar van Swannington (Leicesters hire, Engeland) heeft dezer dagen op moreele gronden het deelnemen aan whist en danspartijen veroordeeld, doch naar de «Daily Chronicle* meldt, is zijn buurman, de geestelijke Deken in de parochie Coal ville het niet met hem eens. Hij verklaarde dat dergelijke amusementen een goeden invloed hebben op de algemeene zedelijk heid, inzonderheid in die dorpen, waar «zelfs geen bioscoop is*. Zy zijn als veiligheidskleppen en beschermen tegen de gevaren van kroegloopen en straatslenteren. Aan jonge menschen moet niet alles verboden worden, en vooral in dorpen, waar men elkaar allen kent, kunnen decente dansen geen kwaad. De tramstaking te Brussel. Ernstige gevallen van Sabotage. Brussel, 25 Nov. De vertegenwoordigers van het stakende trampersoneel en eenige gedelegeerden van het socialistische Vak verbond en den Bond van spoorwegpersoneel zijn heden ontvangen door den premier en den minister van Arbeid. Van arbeiders- werd aangedrongen op naasting van de tramlijnen door de regeering, daar de directie weigerde om eenige arbitrage te aanvaarden. De ministers antwoordden echter, dat geen enkele wet de regeering daartoe het recht geeft, en dat de tramdirecties ook niet kunnen worden gedwongen, dit geschil aan arbitrage te onderwerpen. Het eenige dat de regeering kan doen, is bemiddelend op te treden, en het hervatten der onder handelingen te bevorderen. In den afgeloopen nacht hadden nog enkele gevallen van sabotage plaats. Wissels werden onklaar gemaakt, en verschillende geleidingen doorgesneden. Gisteravond werd de stoomtram op weg van Enghien naar Brussel met steenen gebombardeerd. De machinist reed echter full speed door, en kon zoodoende aan de aanvallers ontkomen. Geen enkele der passagiers werd verwond. Ook heden vielen nog enkele incidenten voor, al was de dag kalmer dan gisteren Dit was het gevolg van de strenge bewaking door gendarmes van trams en autobussen, die door vrijwilligers bestuurd worden Aan de Avenue de la Renaissance had echter nog een buitengewoon brutaal geval sabotage plaats. Een jeudige vrywilliger, die een tramwagen bestuurde, werd aangesproken door iemand, die zich voorstelde als eeri ingenieur van de Tramwegmaatschappij. Onder voorwendsel, dat er iets aari de machine haperde, nam hij het werk van den jongen man over. Na het handel op full speed te hebben gezet, sprong den man van den wagen af, waarop den tram met volle vaart op een stilstaanden wagen reed. Eenige inzittenden werden door glasscherven licht gewond, terwijl materieele schade vry aanzienlijk was. VINDT MEN BIJ alsKinderboeken van diverse Schrijvers, Pren tenboeken, Kleurboeken, Kinderspellen, Kleur- potlooden, Kleurkrijt, Griffeldoozen, Sponzendoozen, Briefkaart-albums, Inktstellen in marmer en hout. LEDERWAREN als: Portemonnaie's, Zakportefeuilles, Sigaren kokers, Sehool-étui's, enz. Verschillende soorten Vulpenhouders, Zak-pot- looden, Passerdoozen. Groote keuze in doozen Post. Treindieven. Men meldt aan het Hbld.Van reizigers uit Duitschland vernemen we, dat er dezer dagen te Hannover in een trein voor Nederland twee »rechercheurs« stapten om de bagage der passagiers te controleeren. Verschillende koffers en andere reisbenoo- digdheden werden geinspecteerd en naar het voorste gedeelte van den trein gebracht om, zoo heette het, de visitatie aan de grens gemakkelijker te maken. Teon bij een volgend station de trein stil hield, zochten de verschillende reizigers naar de verblijfplaats hunner bagage, echter te vergeefsde koffers waren met hun inhoud verdwenen, alsmede de andere goederen, waaronder heel wat pelswaren. Eerst nu kwam men tot de ontdekking, dat hier treindieven hun slag hadden geslagen. o Keiletjes bij de opening van bet Parlement in Italië. Het Parlement werd Vrijdag geopend. Een groot aantal militairen had alle straten in de omgeving van het parle mentsgebouw afgezet. In weerwil daarvan hadden groote demonstraties van invaliden plaats. De cavalerie was genoodzaakt met de blanke sabel te chargeeren. Bij den vijfden aanval op het Parlement, werd de socialistische afgevaardigde Cavina zwaar gewond. Het totaal gewonden is groot. Ook een jubileum. Eeu zekere Charles Brceq, zonder beroep en zonder vaste woonplaats, werd dezer dagen door de Parijsche politie gearresteerd, omdat hij eenigszins beschonken was, de agenten op straat bespotte en een volks oploop veroorzaakte. Toen de dienstdoende commissaris hem vroeg waarom hij zich eigenlijk zoo had aangesteld, antwoordde de man, dat hij dien dag 45 jaar was geworden en 44 veroordeelingen achter den rug had. De commissaris zou 't hem dus niet kwalijk nemen, dat hij op dezen dag zijn 45ste veroordeeling trachtte te krijgen. De commissaris voldeed aan dit gerecht vaardigde verlangen van den man en sloot hem op. Bij onderzoek bleek inderdaad, dat de man 44 maal veroordeeld was, hoofdzakelijk wegens strooperij, dronken schap en kleine oplichtingen. o Een braud te Londen. Donderdagmiddag brak plotseling brand uit in een groot gebouw, staande in Norfolk Stieet, Strand, waarin kantoor lokalen zijn gevestigd en waarin ongeveer 500 klerken en meisjes werkzaam waren. De brand ontstond op de tweede verdie ping in het kantoor der «Westinghouse Int. Electric Co.* en hoewel de bewakers en liftmannen het vuur met stralen op standpijpen en met emmers water tracht ten te blusschen, gelukte zulks niet. De vlammen verspreidden zich zoo snel door liftkokers en langs de trappen dat de kantoorbedienden zich moesten spoeden naar het dak en vandaar, vaak met groote moeite, langs de brandladders der inmid dels aangerukte brandweer moesten gered worden. Zij hadden geen van allen tijd gehad hoeden, jassen of mantels te redden. Een groote menigte in de straat aan schouwde het reddingswerk. Een stakende olifant. Er bevindt zich in den dierentuin te Boedapest een olifant, die het vertikt om nog langer voor Hongaarsche kronen zijn kunstjes te vertoonen, aldus verneemt de «Daily Mailt. Een kind dat het dier een papiertje van één kroon ir. den slurf stak om even op zyn rug te mogen rijden was niet weinig verbaasd, toen de olifant dit papiertje met een verachtelijk gebaar van zich wierp. Toen een Amerikaan daarna een dollar iljet in de slurf stak, gaf het dier echter het geld prompt aan zijn op passer. Deze merkwaardige gave des onderscheids bij dit dier moet, volgens den oppasser, minder worden toegeschreven aan de waarde van het aangeboden geld, dan wel aan de lucht die het verspreidt. De drukinkt, die men voor het drukken van het Hongaarsche geld gebruikt, blijkt n.l. niet geheel van onaangename geuren verschoond te zijn. o BINNENLAND. Jacht ep bedorven vlceseh. De keuringsdienst in Bussum heeft het druk. Vier knoeierijen door slagers zyn in èén week aan het licht gskomen. De gevolgen blijven niet uithet publiceeren van namen staat gelijk met de doodstraf voor het bedrijf. Een slager die betrapt was miste op één dag 300 klanten Een harde les Yalsehe bankbiljetten. De politie te Weenen waarschuwt tegen valsche Nederlandsche bankbiljetten van f 300, f 200 en f 60. welke waarschijnlijk te Weenen gemaakt worden. De Neder landsche Bank heeft een belooning van f 500 uitgeloofd voor wie de daders op spoort. IBoordaauslag. Omtrent den dader van den moordaan slag op de echtgenoote van den mijnwerker winkelier P. te Spekholzerheide is nog niets naders bekend. De vrouw verkeert nog steeds in bewusteloozen toestand en het is zeer twijfelachtig of ze nog tot bewustzijn zal komen. Vrij zeker kan worden aan genomen dat de dader een Duitscher is waarschynlyk een vr egere kostganger, in ieder geval iemand die met de huiselijke aangelegenheden goed op de hoogte was. Enkele uren na den moordaanslag heeft de dader in Kerkrade het door hem gestolen geld in marken omgezet. Hij is ongetwijfeld naar Duitschland gevlucht waar hij wordt opgespoord. Centrale kas. De kerkvoogdij te Heerewaarden is door den Raad van Beheer voor het jaar 4922 aangeslagen voorjeen bedrag van f 4514. als bijdrage voor de centrale kas der pre- dikantstractementen. o Een sleepboot met menschen gezonken. Aneta meldt, dat een motorboot, ver voerende prauwen met huiswaarts keerende koelies, in de haven van Priok (N.-Indië) gezonken is. Velen werden gered door de politie-motorboot. Het aantal slacht offers is nog onbekend. Vijf lijken zijn opgehaald. In aansluiting op het bovenstaande meldt het B. N. de volgende bijzonderheden De »Martha«, een kleine motorboot van de Unie-kampong, moest het eten overbrengen voor de op de in de havenkom liggende «Celebes* werkende koelies. Op dat oo- genblik lag langszij van laatstgenoemde stoomer een prauw met koelies, die wacht ten op een gelegenheid om naar den kam pong terug te varen. Het aantal hunner bedroeg ongeveer 50 a 60 man. Toen nu de »Martha« aan denzelfden kant van het schip meerde, trachtten vele koelies op het motorbootje over te stappen, hetgeen hun door den mandoer werd belet. Allen werden er afgejaagd en sprongen op de prauw terug, doch nauwelijks had de mandoer zijn hielen gelicht om eenige werkzaamheden te verrichten, waarvoor hij met de motorboot was gekomen, of een nog groot er aantal dan de eerste maal sprong op de barkas over. Ook dezen werden er allen andermaal afgejaagd. Het verlangen naar huis was klaarblij kelijk zoo groot en het geduld om nog wat te wachten zoo gering, dat ten derde male een veertigtal koelies den sprong waagden, toen de mandoer naar beneden was gegaan om den motor voor den afvaart aan te zetten. En het tragische ongeluk greep toen plaats. De Martha* kantelde door den zwaren last op de eene zijde geladen en allen geraakten te water. De De motorboot kreeg nu zooveel water binnen, dat zij zonk en eenige drenkelingen mee de diepte in sleurde. De politieboot stoomde er direct op uit en redde een deel van de koelies, terwijl velen hunner zwemmende de prauw wisten te bereiken en door de achtergeblevenen weder op het droge werden getrokken. In totaal werden 47 drenkelingen gered, terwijl acht hunner onvindbaar bleken. Het reddingswerk werd door de zwarte duisternis, welke het drama omhulde, ten zeerste bemoeilijkt en derhalve na eenigen tijd opgegeven. Den volgenden morgen werd het voort gezet met het resultaat, dat 7 van de 8 vermisten werden opgevischt. Het lijk van een anderen koelie is nog niet gevon den. Men is thans bezig de «Martha* te lichten. Het is niet onmogelijk, dat de nog niet gevondene bekneld is geraakt tusschen het touwwerk van de motorboot. Onder de geredden bevindt zich ook de bemanning van de «Martha*. Ontzettende storm. Aneta seint uit Balapoelang (Ned.-Indië) l Tengevolge van een hagelstorm zijn te Bandjaran 22 huizen ingestort, waarbij twee personen gedood werden. De storm duurde ongeveer een half uur. BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5