EER OM EER. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4145. Woensdag 7 December. 1921. FEUILLETON. Ja, mevrouw, mef denkruidenientën pakzeep lijkjKverhoop geen andere! Q1 niijn planten vg^cn bjjde bestelling?.-SonlightZeep, z^gtU Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Met de beste bedoelingen, naar wij vertrouwen, is de conferentie te Washing ton bijeengekomen en op de meest hoffe lijke wijze heeft men elkander begroet maar toen het op handelen aankwam, geraakte de eensgezindheid verstoord, zoo niet geheel, dan toch ten deele. Zoo optimistisch om te verwachten, dat de conferentie te Washington zal eindigen met twee monumentale stukken werkeen bindende regeling van de vlootverhoudirig tusschen de Drie Grooten, en een afdoende regeling van de vraagstukken van de Stille Zee en het Verre Oosten tusschen de Vijf Grooten en de Vier Kleinen (waarbij het onmetelijke China onder de kleinen gere kend wordt omdat het ondanks alle uiterlijk vertoon, een goeddeels lijdelijke rol heeft te spelen) zoo optimistisch om dit te verwachten zal niemand wel meer zyn. Men mag zich al gelukkig rekenen in dien de conferentie eindigt met iets dat als tastbaar succes den volken kan worden voorgehouden en als zich dan niet dadelijk een verschiet vol gevaar opentindien deze conferentie de kiem legt voor een duurzaam samengaan en overleg tusschen de nu vertegenwoordigde mogendheden in de vele vraagstukken die onafgedaan zullen bljjven. Als men de zaken zoo nuchter beschouwt zal men zich ook niet licht laten meevoeren met de wisselende stemmingen van te juichen om de toekomst of ten doode bedroefd te zijn, waarin velerlei berichten uit Washington de menschheid brengen. Tot deze soort van berichten behoort b.v. dat van de Japansche Dzjidzji als zou den Japan, Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk over een stractaat® onder handelen. Dat is in de gegeven omstan digheden volkomen onwaarschijnlijk. De Amerikaansche politiek toont nog door niets, dat zij af wil wijken van den raad van den grooten Washington om verwar rende bondgenootschappen te vermijden. De directe moeilijkheid van de conferentie is voor het overige gemakkelijk samen te vatten Hoe kan men, vooropgesteld dat er goede kans is op een compromis over de vloten en nog geen kans is op een de finitieve overeenstemming over de Stille Zee en Oost-Azië (waarbij Rusland ook zou moeten meespreken), Engeland, Amerika en Japan ertoe krijgen een vlootoiereen- komst in goed vertrouwen uit te voeren, JV aar het Fr arisch. 34) Ik zeg alleen of liever ik gevoel het goed, dat zijne afwezigheid onze plannen in den weg staat, dat is alles en daarom spijt het mij wel Ge zult toch niet meer beginnen met me ongelijk te geven. »Ik heb u nooit ongelijk gegeven® her nam de organist fier adat zy verre. Alleen...® Alleen?® herhaalde mevrouw Gonenc op een toon, die onder andere omstandig heden den musicus vrees had aangejaagd. aAlleen heb ik altijd gevonden dat. aSpreek er niet van Duviquet, ik ben beleedigd door den man, die mij had moe ten verdedigen I® »U weet toch, dat de schijn tegen u was. U weet, u kent toch Gonenc; een zuidelijk, driftig, oploopend ja, zeer harts tochtelijk man maar, in den grond der zaak met degelijk karakter. Ik ben er haast zeker van, dat hij door uw genomen besluit zeer veel geleden heeft. U heeft den echtgenoot en vader zwaar gestraft !c Diviquet sprak met klem. Hij had nooit zoo gesproken, de woorden waren hem, zonder dat hij het zelf wist, over de lippen gevloeid. Het was waar, zy had den man, terwijl het onzeker is, of zich niet binnen afzienbaren tijd in Oost-Azië een conflict zal ontwikkelen. Een politieke entente cordiale tusschen deze drie zou minimum voorwaarde voor de uitvoerbaarheid van van een vlootovereenkomst zijn. Het plan van Engeland, om den Opper sten Raad bijeen te roepen ten einde de kwesties betreffende den Levant (kust van Klein-Azië) zoo spoedig mogelijk te regelen schynt ondanks het aanvankelijk verzet van Frankrijk toch verwezenlijkt te worden. Curzon en Briand kunnen elkaar dan mondeling de waarheid zeggen en de Britsche minister van buitenlandsche zaken kan de Fransche politiek ten aanzien van Turkije nogmaals hekelen. Dat het op een conferentie tusschen Curzon, Briand en Delia Torelta warm toegaan zal behoeft geen betoog. De grieven van Engeland ten opzichte van den door Frankrijk gesloten afzonderlijken vrede met Turkye, zullen breed uitgemeten wor den, en eveneens zullen de in Italië voor gevallen incidenten aanleiding geven tot besprekingen. Engeland poogt intusschen in te halen wat het in den Levant heeft verzuimd en de verhouding van Groot- Brittannië tot Turkije op een vriendschap- pelijken voet te brengen. Men weet dat Balfour bemiddelend wil optreden tusschen Turkye en Griekenland. Te Inebole, een havenstad aan de Zwarte Zee, wordt sinds geruimen tijd door den minister voor landsverdediging uit Angora met een Britsche delegatie geconfereerd over de mogelijkheid van een overeenkomst tusschen Angora en Londen. Op de conferentie te Parijs zal, naar Havas mededeelt, behalve de reeds ge noemde kwesties, ook het vraagstuk van de schadeloosstelling ter sprake komen. Het is niet heel gewaagd om te beweren dat, wat in het officieele bericht terloops wordt genoemd, de hoofdschotel en het diplomatieke maal zal uitmaken. Want het vraagstuk der schadeloosstelling boezemt op het oogenblik Frankrijk meer belang in dan welk ander internationaal probleem ook. Dat Rathenau te Londen blijft on« derhandelen beangstigt den Franschen meer dan zij zeggen willen. De geest van on rust die te Parijs heerscht komt evenwel duidelijk uit in den scherpen toon dien de Parysche bladen jegens Engeland gebruiken en die nog r.ooit zoo vyandig geweest is als thans. die in een opwelling van drift handelde^ zwaar gekastijd. Mevrouw Gonenc was stil geworden. Dat gaf Duiviquet moed. »Jat vervolgde hij »ge hebt meer ge daan, door den vader te straffen hebt ge den zoon eene onverdiende tuchtiging doen ondergaan. De bewijzen liggen hier voor de hand nietwaar Hebt ge daar wel ooit aan gedacht Hebt ge niet in een oogen blik van drift, van razerny zelfs, wat ik mij zeer goed kan voorstellen, veel ten offer gebracht, een daad verricht waarvan de gevolgen in de toekomst ernstig zouden kunnen worden. Uw zoon gelooft, dat zijn vader gestorven is of schijnt het ten minste te gelooven, want dat zal u zich wel herinneren, hij sprak over deze zaak bijna nooit, zoodat ik veronderstel, dat hy met zijn buitengewone scherpzinnigheid on getwijfeld een zekeren achterdocht koestert. Wanneer u hem eens de waarheid vertelde, wat u al lang had moeten doen, zou u dan denken, dat hij u gelijk gaf? Zou hij het in u billijken, dat u hem onder voorwendsel van eene tuchtiging van den vaderlijken bijstand berooft Zou hij die daad niet een zekere hooghartigheid, voort gesproten uit égoisrae, noemen Wanneer alles gebeurt wat ik nu reeds voorzie, zult ge misschien nog eenmaal de kaart van Europa voor u nemen, om de plaats, waar de banneling zich bevindt op te zoeken. Wellicht heeft n naar hem reeds geïnfor meerd BUITENLAND. De Conferentie te Washington. De verhouding der vloten. Naar men verneemt, heeft Groot-Bri- tannië als bondgenoot van Japan zijn in vloed gebruikt om Japans inzicht omtrent de kwestie van de verhouding der vloten in overeenstemming te brengen met den wensch der Vereenigde Staten. De Ja panners hebben nu weer omtrent de ge- heele kwestie instructies gevraagd uit Tokio. Een goed idee. Bij de bespreking der begrooting voor volksgezondheid in de Fransche Kamer is een wetsontwerp ingediend om bij de spoor wegen afzonderlijke coupé's te reserveeren voor vrouwen met kinderen onder de twee jaar. o Tengevolge van de arbeidersonlusten te Weenen verlaten de buitenlanders overhaast de Oostenryksche hoofdstad en vele duizen den Hongaren, die aldaar vertoefden, zyn naar hun land teruggekeerd. Bij de jongste plunderingen leden de Hongaarsche bezoe kers van Weenen voor millioenen schade, doordat zij beroofd werden van hunne kleederen en verdere bezittingen. De Brusselsche Tramstaking. Solidariteitsstaking te Luik. Brussel, 4 Dec. Het trampersoneel te Luik heeft met een kleine meerderheid in principe tot staking besloten uit solidariteit met het Brusselsche trampersoneel. Heden morgen hebben de leden van het Brussel sche trampersoneel, die den dienst hebben hervat, voor het eerst in uniform op de trams dienst gedaan. o Verlaging der Amerikaansche spoorweg tarieven. De interfederale handelscommissie heeft de spoorwegmaatschappijen gemachtigd, om de vrachten van landbouwproducten met 40 pCt. te verlagen. Vrijwel alle spoor wegen van het land zijn by deze vracht verlaging betrokken, met uitzondering van die in Nieuw Engeland. o rfe i ^3 ff i De Levcry^eeprtijj.Vlaardinjer» Clemeneeau als dokter. In een der Parijsche ziekenhuizen kwam, naar de ïFigaro vertelt, Zondagochtend telefonisch de boodschap, dat meneer Cle meneeau over een kwartier in het zieken huis zou komen. Deze boodschap wekte eenige ontsteltenis in het gestichtzou de Tijger ziek zyn Het was n.l. dezelfde kliniek waar Clemeneeau indertijd geopereerd was. Weldra kwam hij, glimlachend, en hij scheen het uitstekend te maken. »Ziek, ik vroeg de meer dan tachtigjarige, »wel nee, ik kom den chirurg assisteeren,® Zoo was het. In de kliniek in de Bizet- straat is Zondag een vriend van Clemeneeau geopereerd en deze, die, gelijk men weet, eigenlyk medicus van zyn vak is, had er op gestaan by de operatie te assisteeren. Vlug trok hij de operatie-jas aan en met den chirurg wjjdde de vader van de overwinning® zich aan den zieke. De patiënt maakt het goed Maarschalk Foch ingelijfd by de Roodhuiden. Maarschalk Foch heeft op zijne groote rondreis door de Vereenigde Staten ook een bezoek gebracht aan den stam der Sioux-indianen in Noord Dakota en hij is bij die gelegenheid plechtig bij den stam ingelijfd. Hij rookte een vredespijp met het Indiaansche opperhoofd de »Roode Tomahawk®, een geducht stryder in zijn stam en nadat de calumet van hand tot hand en van mond tot mond was rond gegaan, ontving de maarschalk zijn nieuwen Indiaanschen naam; Wa-Tak-Pech®, welke welluidende woord-combinatie zooveel be- teekent als saanstormende stier®. Een bijzonderheid die nog wel vermel ding verdient is, dat dit bericht komt uitBismarck, de naastbijgelegen plaats in Noord Dakota. Het ontstaan der welken. Generaal Bourgeois heeft in de Fransche academie van wetenschappen de theorie van den heer Guilbert over het ontstaan der wolken behandeld. Volgens dezen laatste ontstaan de wolken steeds uit z.g. lichte vederwolkjes, welke gevormd worden door microscopische sneenwvlokjes. Deze formatie kan dagen, maandenlang blijven zweven en zelfs een of meermalen een tocht om de aarde maken, voordat zij tot zulk een hoogte daalt, dat zij in de gewone wolken overgaat. Warme en koude luchtstroomen zijn n;et de oorzaak van de wolkvorming deze kunnen enkel invloed op de bewe- »Nooitriep mevrouw Gonenc levendig uit, alsof zij verheugd was, dat zij er een onkennend antwoord op kon geven. Mevrouw Gonenc was een vrouw van vyftig jaren. Ondanks haar grijze haren en de diepe rimpels door het verdriet op op het voorhoofd gegroefd, kon men dui delijk aan haar zien, dat zy schoon geweest was. Haar slanke figuur had niets van hare bevalligheid verloren. Uit haar oogen sprak een vastheid van wil. Zij bezat eene rijzige gestalte, zonder lomp te wezen. Als men haar op straat zag zou men gezegd hebben, dat zij tot de hoogste standen, in plaats van tot de gewone burgerklasse, behoorde. »Hoor eens® ging de organist voort wilt ge, dat ik u zeg, wat ik feitelijk van de zaak denk Het zou mij niets verwonderen, of Jean Laurent is heenge gaan in de hoop zijn vader terug te vin den.® »Ge veronderstelt dus, dat hij aan Go nenc dood niet gelooft Ik heb voor die veronderstelling geen enkelen grond, dat verzeker ik u, op mijn woord van eer. Ik denk het maar. Maar by die gedachte mag wel werden stilge staan®. Mevrouw Gonenc bewaarde voor eenige oogenblikken een diep stilzwijgen. Zy vroeg zichzelve af, roet welk doel vader en zoon naar het buitenland waren gegaan. Duviquet nam zich heilig voor, haar in haar gedachtenloop niet te storeo. Hy haalde ruimer adem. »Enfin« sprak Mevrouw Gonenc, »die dan leeft die dan zorgt. Wij zullen daar over nog wel eens praten, als Jean Lau rent teruggekeerd is en als er bezwaren zijn, zullen wy ze wel te boven komen. Intusschen, beste Duviquet, deel Marcelle ons onderhoud mede en als gij haar alles hebt verteld, voeg er dan nog by, dat ik haar zeer genegen ben.® >Hoelang zou Jean Laurent wegblijven »Zoodra ik van hem berichten heb ont vangen, zal ik u een boodschap sturen.® ^Uitstekend, tot ziens, ja, tot hoelang »Tot morgen. Ik wil wel eens zien, hoe ge thans ingericht zijt.® Aangenaam,glimlachte Duviquet. Met een verlicht gemoed verliet de or ganist de vertrekken van mevrouw Go nenc. Nog nooit was hij zoo tevreden over zichzelf geweest. Hij hoopte nu op de toekomst, hij, die diezelfde toekomst steeds zoo donker inzag. De gedachte alleen, zijn dochter gelukkig te kunnen maken, bracht hem in hemelsche verrukking. III. By de opgeruimdheid van Duviquet voegde zich die van Marcelle. Zij waren zoo weinig aan het geluk ge woon, dat zij behoefte gevoelden, die vreugde op een andere wijze dan door woorden kenbaar te maken. De beoefening der kunst verschafte hun daaitoe ruimschoots de gelegenheid. Meer dan ooit verlangend, om zich een naam te verwerven en in het bezit te komen van eene talrijke clientèle werkte Marcelle ijverig voort. Zij zag in het schil deren een uitstekend middel, om den tijd, die haar van Laurents terugkeer scheidde, door te brengen. Zij verzamelde de schoon ste modellen. Zij vormde groepen azalea's, tulpen, lelies en rozen. Op het doek gaf zij haar denkbeelden terug, haar hartstocht, waarmede zy het werk verrichtte. En zoo vervaardigde zij werkelijk meesterstukken van schilderkunst, die niet alleen de be wondering der kenners wegdroegen, maar haar ook aardige inkomsten verschaften. Met groote juistheid wist Marcelle Flora's kinderen in kleuren te vertolken met zulk eene bewonderenswaardigheid wist zij de natuur weer te geven, dat de natuur zelve bij de aanschouwing van zooveel kunst moest blozen. En in dien tusschentijd zette Duviquet zich met vollen ernst aan de muziek. Hy bespeelde dagelyks met vuur het orgel en zong het hoogste lied uit. Eens op een zekeren morgen kwam me vrouw Gonenc hen opzoeken. »lk heb een brief ontvangen van Lau rent®, sprak zij »en ik kom u thans iets van hem mededeelen. Hij bevindt zich te Cattaro, geniet eene volmaakte gezondheid en heeft verheven plannen. (Wordt vervolgd.) MEinSltLAB ïoop list Land van Housden en Altena, de Langstraat en de Bommelerweard -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1