ging der wolken uitoefenen. Op groote hoogten zijn de wolken steeds sneeuwachtig, hetgeen verklaart, hoe het mogelijk is, dat in zeer heete zomers, zooals dit jaar, toch op bergen van minstens 2000 meter nog sneeuw valt. De lersche kwestie. Lloyd George en drie andere vertegen woordigers der Britsche regeering hebben geconfereerd met de drie voornaamste Sinn Fein-gedelegeerden. De conferentie duurde anderhalf uur. In antwoord op inlichtingen, ingewonnen aan het huis van de mededeeling verstrekt, dat de toestand zeer weinig beloovend was maar dat 't niet onwaarschijnlijk was, dat een nieuwe bijeenkomst zal worden gehouden. 9e Duitsehe krediet-actie. Zaterdagavond werd in de Rijkskanselarij eene uit verschillende vertegenwoordigers bestaande commissis gekozen, die met het buitenland over de krediet-actie zal onder handelen. De hulp aan ltusland, Kranin heeft te Oxford gesproken ten bate van de halp aan Rusland. Hij schreef de catastrofe in het Wolga-gebied toe aan militaire invasies, die door de Entente werden gefinanceerd. Hulp moest worden verschaft door een internationale leening, die Rusland niet kon organiseeren, omdat de Entente de Russische regeering niet ei kende. Zoo lang de regeeringen in Europa en Amerika bij die houding bleven zou aan het Russische volk belet worden met volle energie de bebouwing van het land te hervatten en grondstoffen te produceeren. Alle jetokende huidkwalen als eczema, uitslag, netelroos, acne, winter handen enz en ook lichte kwalen als zadel pijn, insectenbeten, klcwen en^. worden geheeld door aanwending^ vau'FosW's Zalf. Prijs fl.75 per doos, alom verk\ijgbaar, BINNENLAND. De Buitscke trein ap een steetjuk geloopen. Verscheidene gewonden. Zondagmiddag is de Duitsehe trein, welke om 12.47 aan het station Maas te Rotter dam aankwam, vermoedelijk door de glad heid van de rails op het stootjuk aan het uiteinde van het buitenperron geloopen. De buffers daarvan werden verbrijzeld en de stukken in de rondte geslingerd zonder evenwel persoonlijke ongevallen te veroor zaken. Onder de reizigers ontstond even een klein paniekje. Door de scherven der ruiten, welke door den schok gekomen werden bleken vijf der reizigers licht aan het hoofd gewond, terwijl de 29 jarige G. H. Dewitte een ernstige verwonding aan den rechterpols had gekregen. Verder had Mejuffrouw G. Hettig uit Deu Haag een schouder ontwricht. Be ex-Keizer en de gemeentebelasting. In de raadsvergadering van Amerongen kwam dezer dagen naar de »Stand.« meldt, aan de orde een verzoek van den gewezen Duitschen keizer om algeheele ontheffing van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag van deze gemeente over de maanden Ja nuari tot en met April 1920. Waar de raad reeds op een vorige reclame besloot het geschatte inkomen ad f 250.000 terug te brengen op het ais werkelijk inkomen opgegeven bedrag van f 135.000, en mits dien het bedrag van den aanslag met on geveer f 3200 verminderde, stellen B. en W. voor, den verminderden aanslag te handhaven, en aangezien de tijd voor rec lame over het dienstjaar 1920 reeds lang is verstreken op voormeld verzoek afwij zend te beschikken, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. De besninigingsactie. Zooals men weet, zou de Tweede Kamer Dinsdagmiddag in behandeling nemen de motie-Oud-Dresselhuys in zake bezuini ging van ambtenaren op de begrooting van Arbeid. De begrooting zelf zou dan 's avonds worden behandeld. Naar de Tel. verneemt, hebben de leden der Tweede Kamer thans van den voor zitter bericht ontvangen, dat hij Dinsdag zal voorstellen de motie en de begrooting niet in behandeling te nemen, maar zoowel 's middags als 's avonds voort te gaan met de behandeling der Grondwetsherzie ning. De reden hiervoor ligt in een mededee ling, die de voorzitter heeft ontvangen van de Regeering, en die er toe zal kunnen leiden, dat de motie Oud-Dresselhuys, die thans alleen betrekking heeft op Arbeid, veranderd zal kunnen worden in een motie, rakende de geheele Staatsbegrooting. De bedoeling is nu, dat de behandeling der begrooting van Arbeid eerst zal worden voortgezet na beëindiging der algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting. Tot zoover de mededeelingen van den voorzitter aan de Kamerleden. Men kan er uit afleiden, dat de Regeering in beginsel bereid is te voldoen aan den inhoud der motie, en wel ten aanzien van de geheele Staatsbegrooting. Slachtoffers van het (js. Te Warmenhuizen is het 8-jarig zoontje van den heer S. door het ijs gezakt en eeriige oogenblikken daarna dood opgehaald. De fietshandelaar W. L. uit Gouda, die zich in de gemeente Reeuwijk per schaats op den Sluipwijkschen plas bevond is in een wak gereden en verdronken. Instorting op de m^n „Emma". Twee personen afgesloten. Heerlen. Zaterdagavond heeft op de staatsmijn ï>Emma« een instorting plaats gehad tengevolge waarvan een tweetal personen, de gebroeders K. uit Hoensbroek van de buitenwereld zijn afgesloten. Zij leven beide nog alle pogingen worden in het werk gesteld hen te redden. Tal van mijnwerkers zijn bezig om een gang te maken en hen zoodoende te hereikeo. o De vaart gestremd. De booten van Fop Smit op Dordrecht en Gorinchem, benevens de diensten op de Lek en de booten op Arnhem en Nijmegen hebben door ijsgang den dienst gestaakt Dc inbraak te Dorinchem Een der gouden horloges, die bij de be langrijke inbraak in hotel »De Gier« te Gorinchem vermist werd, is, als eerste be wijsstuk, toevallig gevonden bij Y. W. te Schiedam, die vorige week zijn vrouw ver moordde. De strijd tn de metaal-industrie. Op de fabriek »Vulcaansoord« te Doe- tinchem, Beckering en Bongers te CJift en Diepenbroek en Reigers te Ulft, is tegen 15 December een loonsverlaging van 10 pet. voor meerderjarigen en 15 pet. voor minderjarigen aangekondigd. Wie deze regeling niet aanvaardt, wordt geacht te zijn ontslagen. De valsche bankbiljetten van 60 gulden. Door de recherche te Utrecht zijn een tweetal personen aangehouden, die getracht hebben valsche Nederl. bankbiljetten van zestig gulden uit tefgeven.'? De inf beslag genomen biljetten dragen de serieletters O. N. en resp. de nummers 08173 en 08184. Botsing tusschcn een auto en een motorfiets. Op den weg tusschen Weesperkarspel en Abcoude kwam Zondagmiddag circa 3 uur een motorfiets in botsing met een auto mobiel. De motorrijder was op slag dood, terwijl degene, die achter op het motor rijwiel zat, zoo ernstig gewond werd, dat hij naar het O. L. Vrouwe Gasthuis moest worden overgebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. Hetisden. Vergaderirg van den Raad dezer gemeente, op Woensdag 7 December 1921 n.m. 1\ uur. Agenda 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeelir.g van ingekomen stukken. 3. Vaststelling der gemeente begrooting. 1922. 4. Rekeningen over 1920 en begroo tingen voor 1922 der Godshuizen. 5. Benoeming van een Regent der Gods huizen wegens periodieke aftreding van den heer N. Vermeulen. 6. Beslissing op bezwaarschriften tegen aanslagen in den Hoofd. Omslag. De vaart ligt thans, sedert enkele dagen, geheel stil. Wel poogden enkele stoombooten er nog door te dringen, maar het bleek dat ze niet verder konden komen en toen hebben ze de tramhaven als vlucht- haven weten te bereiken. Thans liggen een twintigtal stoombooten en vaartuigen in rust, waaronder ook de passagiersboot 's BoschRotterdam. By kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van het waterschap de Hooge Maasdijk van het Benedenland van Heus- den, de heer H. Schreuders te Veen. Voor de acte wiskunde L. O. slaagde o. m. onze stadgenoot de heer J. W. Stassen. Werkendam. Er gaat hier veel dryfys door de Merwede. De legger van de Fop Smit-booten is Zaterdag al weggehaald, zoodat de stoombooten hier niet meer komen kunnen. Ook is het overzetveer stopgezet, zoodat men hier alleen maar met de schouw over kunnen aan het Sleeuwijksche veer. Met ingang van 16 December is Mej. Weerdink uit Doesburg benoemd tot Directrise van het Post- en Telegraaf kantoor alhier. Almkerk. J*l. Donderdagavond hap de heer W. R. alhier, het ongeluk, terwijl hij van het schaatsen rijden huiswaarts keerde, zoodanig te vallen, dat ten spoe digste geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel komt meerder leven, al is dit nog niet van invloed op den marktprijs. Men besteedt voor goed handelshooi f40.en voor stroo f 12.per 500 K.G. Capelle. Op het tweetal ter beroeping van een predikant bij de Ger. Kerk alhier zijn geplaatst Ds. Pontier uit Maasland en Ds. de Jong uit Naarden. Van de gelegenheid tot schaatsen rijden op den ïEendennesU aan de Nieuwe- vaart alhier wordt druk gebruik gemaakt. Vooral j.l. Zondag was het verbazend druk, waaronder zeer velen uit omliggende ge meenten. De stapels suikerbieten die aan de haven liggen en tengevolge den vorst niet verscheept konden worden, worden nu per as naar het station vervoerd, teneinde per trein verzonden te worden naar de fabriek. Genderen. Bij den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier zyn herkozen de heeren Joh. v. d. Mooren Adr.zn. en M. v. Wijk A.zn. Respectievelijk als Ouder ling en Diaken. Zondag 11 December hoopt Ds. Rijnenberg in de v.m.-Godsdienstoefening een zendingsrede te houden. Bij het uit gaan der Kerk zal, ten behoeve der zen ding, met open schaal collecte worden gehouden. Hnrwenen. Door den commissionair A. J. werd eene partij exportvarkens ge laden. De prijzen varieerden van 36—38 per pond naar kwaliteit. Ook de biggen worden wiliiger. Meeuwen. Aan den heer A. Pruim, Hoofd der school alhier, is tegen 1 Febr. a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend, wegens benoeming in gelyke betrekking te Ileurnen. Bij de Donderdag j.l, gehouden zitting voor candidaatstelling van leden der Bijzondere Commissie tot onderzoek van het wetsontwerp tot vereeniging der gemeenten Meeuwen, Genderen en Dron- gelen, is geen enkele candidatenlijst inge leverd. De nieuwe candidaatstelling zal plaats hebben op 14 December a.s. De Raad dezer gemeente verklaar de zich met 4 tegen 3 stemmen voor vereeniging der gemeente Meeuwen met Genderen en Drongelen. Rossum. Alhier zyn twee gevallen van vlekziekte geconstateerd. Een varken is gestorven. Moge 't hierbij blijven. -Bij het te Arnhem gehouden examen slaagde mej. E. B. J. W. Dinge- mans alhier, voor diploma A der wereld hulptaal Esperanto. Zij genoot haar op leiding van den heer J. Meijer te Heere waarden. Foederoijen De aanslag voor de Ned. Herv. Kerk alhier ten behoeve van het fonds voor de predikantstractementen be draagt f 800. Raamsdonksveer. Gedurende de maand November werd er op 't postkantoor alhier c.s. ingelegd f 11484.04 en terug betaald f 14497,lij. Door de Dongebrug passeerden de afgeloopen maand niet minder dan 2037 op- en afvarende stoombooten en zeilschepen, met een gezamenlijken inhoud van 146789 ton. De ZeerEerw. Heer Ds, D. J. de Graaff ontving een beroeping naar de Herv. Uem. van Oosterwolde (Gld.). Zeker door het minder aanlokkelijke weder was de openbare vergadering der A.-R. Kiesvereen., waar als Spreker optrad dhr. R. A. den Ouden uit Den Haag, slechts matig bezocht. Mogelijk dat het aangekondigde onderwerp »de Perse ook weinig tot bezoek aantrok. Op de Jaarvergadering van de Onderlinge Varkensverzekering werd het salaris van den Secr.-Penningm. gebracht op f 50.de eventueele uitkeering voor jonge biggen op f 10.voor zware varkens 40 ct. per pond, levend gewicht. Het kassaldo bedraagt f1175,en het aantal leden 162. Marktbericht Hotel »de Re$er.« Tarwe f 13.50 a f14.Rogge f12. Haver f 13.50 a f14.Boonen f20.50 a f 21.Mais (La Plata) f 10.50, Erwten f21.Hooi f40.—, Stroo f12. Door een af en toe varend roei bootje wordt de gemeenschap met het overland nog onderhouden. Bij eenig aan houden van den vorst zal er weldra over de Maas geloopen worden. Nu is de ver binding wel heel lastig voor de arbeiders van de papierfabriek. Sprang. Aan het hulppostkantoor al hier werd gedurende de maand November op 's Rijkspostspaarbank belegd f 2554.39 en terugbetaald f2763,03. De heeren A. Janson en Jac. de Bie hebben hun benoeming, respectievelijk tot Ouderling en Diaken bij de Ned. Herv. Gemeente, aangenomen. De heer A. Kool heeft voor zijn be noeming als Ouderling bedankt, Door de afdeeling Patrimonium werden tot Bestuursleden van den Chr. Volksbond aangewezen de heeren C. J. de Rooij en Arn. Hoevenaars. A.s. Donderdagavond 6 uur zal in het Ned. Herv. Kerkgebouw, in het belang van den Ger. Zendingsbond, optreden Ds. Rappard van Brakel. Wijk. De ijsclub »Wijk en Aalburg heeft op Dondordag 8 Dec. 1921 een wed strijd georganiseerd in het schoon- en hard rijden. Vermoedelijk zal het feest met muziek opgeluisterd worden. Waspik. Vrijdag a.s. des namiddags 6 uur zal alhier eene Openbare Raadsver gadering worden gehouden. Saltfaommel, 4 Dec. De rivier over de helft der breedte bedekt met zwaar drijfijs. Veerdienst tot heden geregeld onder houden met veerhoot en halve pont. Rivier stand 0 87 M. -J- N. A. P. Vervolg verslag van de Raadsvergadering der gemeente DRONGELEN. Voorzitter. Is er nog iemand, die iets voor deze vergadering heeft? v. Gammeren. Daar zijn nog enkele aangeslotenen die stroom afnemen zonder meter. Voorzitter. Naar aanleiding van het gesprokene in de vorige vergadering, heb ik er met den aannemer over gesproken, die is mij komen zeggen dat alles in orde was, verder weet ik het ook niet. Kunt u namen noemen v. Gammeren. Bij W. v. Gammeren, de schuur van Nieuwkoop, aan de Eethen- sche sluis bij Bouman dit laatste weet ik echter niet zeker. Voorzitter. Zoodra ik in Genderen kom zal ik er met de heeren over spreken. Hebt u nog iets v. Gammeren. De straatlantaarn bij den Oliepot tegenover het koetshuis van v, Campen beantwoordt niet aan zyn doel. Hjj staat nu achter den notenboom en had een paal verder geplaatst moeten worden. De menschen verder op betalen ook straat belasting en hebben er geen licht van. De Voorzitter zegt te meenen, dat het de bedoeling van den Raad was den lan taarn te plaatsen waar hij thans hangt, hij zal echter eens gaan opnemen of de opmerking van den heer v. Gammeren juist is. De overige leden zijn de meening van den Voorzitter toegedaan. De heer v. Gammeren zegt, dat de yzeren paal by de woning van zijn vader, die een trek van 15 16 meter heeft, niet stevig genoeg is geplaatst, het op een gegeven oogenblik zal begeven en naar zijne meening 2 meter tekort is. De Voorzitter zegt, dat de Gemeente een jaar garantie op het net heeft en de aannemer dus aansprakelijk blijft voor eventueele gebreken. Er zijn nog slechts 2 termynen betaaid, de derde termijn blijft als waarborg staan, Spr. zal er den aannemer echter attent op maken en naar doen zien. De heer Nieuwkoop wil naar aanleiding van het gesprokene door den heer van Gammeren ook nog iets hierover opmerken. Spr. heeft den Voorzitter hooren zeggen, dat de aannemer beweert, dat nu alles in orde is. Spr. wil niet zeggen dat er na de laatste Raadsvergadering niet gewerkt is, doch wel dat er heel weinig is gewerkt en alles verbazend slecht is afgewerkt. Hij acht den nooddraad gevaarlijk, deze is wel geïsoleerd, doch deze isolatie kan door schuren langs de muur of een kozijn wor den opgeheven, en wordt dan gevaarlijk voor de menschen. De aannemer is er wel even geweest om een noodaansluiting te maken naar de schuur van zijn vader, doch dit heeft tot gevolg gehad dat de straatlantaarn die in de nabijheid en op een gevaarlijk punt staat, sindsdien niet heeft gebrand. De Voorzitter zal den aannemer op een en ander wijzen. De heer Treffers betwijfelt, of alle bliksemafleiders wel zijn geplaatst, bij zijn woning ligt tenminste nog een ongebruikte plaat, De Voorzitter antwoordt hierop dat het Gemeentebestuur zich met de plaatsing daarvan niet heeft gemoeid, de P.N.E.M. behoort daarop toezicht te houden, misschien zijn echter teveel materialen aangevoerd, zooals dat wel meer geschiedt. Spr. zal hierop echter de aandacht van de P.N.E.M. vestigen. De heer Nieuwkoop vraagt of er al iets naders bekend is omtrent de aansluiting van het veer. De Voorzitter zegt, dat hierop nog geen bericht is ingekomen, hij zal echter nog eens doen schrijven. De correspondentie met het Rijk loopt echter over vele wegen en het duurt altijd lang eer men daarvan bericht heeft. De heer Nieuwkoop vindt het jammer, dat geen spoed met de aansluiting wordt gemaakt, het is thans de beste tijd voor stroomafname- v. Campen. Mijnheer de Voorzitter, den laatsten keer dat wij hier zijn geweest, is na de vergadering de stemming besproken. Door u is gesproken, dat u er prijs op zoudt stellen, als evenals te Genderen, de verkiezing van den nieuwen Raad by enkele candidaatstelling kon geschieden. Hier was ook veel voor. U stelde toen toor, dat de Anti-Rev. en Neutrale leden bij elkaar zouden komen en zouden trekken wie 3 en wie 4 leden zouden hebben. Dat is gebeurd, met het gevolg dat de A -Rev. 3 en de Neutrale 4 leden trokken. Wij zouden allen trachten een stemming te vermijden. De Neutralen hebben zich stipt aan de afspraak gehouden en een lijst met 4 candidaten ingediend. De andere partij heeft er echter veel publiciteit aan gegeven, veel voor gewerkt en de leden der vereeniging bezocht. Dit heeft tot gevolg gehad, dat nog een aparte lijst is ingediend. Het was veel flinker en roijaler geweest als er dan maar niets was afge sproken. Voorzitter. Mijnheer van Campen, ik kan u daar niet verder het woord over geven. Er zijn hier niet 2 kiesvereen. tegenwoordig, misschien is er iets verkeerds gebeurd en misschien ook niet. Na de vorige Raadsvergadering hebben we be sproken om de verkiezing zoo mogelyk zonder stemming te doen geschieden, het spijt me zeer dat het niet gaat, doch we kunnen daar niet verder over discussieeren. Ik kan daar niets aan doen. B. en W. kunnen daar, evenals de overige leden van den Raad, niets aan doen en de kies vereen. kunnen zich hier niet verantwoorden. Wy discusseeeren daarover niet, wil u na de vergadering er nog een half uur over pralen is mij dit goed. v. Campen. Kan dat dus in 't vervolg zoo maar gaan en is daar niets aan te doen Voorzitter. Ik vraag u, heeft u nog iets in het belang der gemeente, zoo niet dan sluit ik de vergadering. v. Campen. Verder heb ik niets, ik wil alleen spreken over de stemming voor den nieuwen Raad, niets meer en niets minder, doch als u de vergadering sluit, dan sluit u ze. Voorzitter. Natuurlijk. Ik wil de heeren er nog even op attent maken, dat do stemming plaats heeft volgens het oude stelsel. Men moet niet denken, als ik nummer een stem zijn alle candidaten op de lyst daarmede gestemd men moet nu op den persoon zelf stemmen. Kort Verslag van de Raadsvergadering van MEEUWEN gehouden Donderdag 1 Dec. 1921 's avonds te 7 uur. Aanwezig alle leden. Voozitter de EdelAchtb. Heer Brune. (Burgemeester.) Secretaris de Heer P. Sprong. Na de opening door den Voorzitter worden de Notulen der vorige vergadering voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten waarin op de vraag door de heer van Buuren in een vorige vergadering gesteld, of de goederen van den Algemeenen Armen, bij het combineeren der gemeenten zullen blyven of zullen overgaan aan de groote gemeente, wordt gemeld, dat dit een lichaam is dat blijft bestaan zooals het altijd i3 geweest. De Voorzitter merkt op dat hiermede alweer een bezwaar uit de wereld is. 1 Ingekomen is van Ged. Staten de goedkeuring der rekening 1920. 2 Een schrijven van den heer A. Pruim waarin hij den raad kennis geeft van zijn benoeming als Hoofd der school te Heumen en waarin hij tevens zijn ontslag als Hoofd der school alhier aanvraagt. Dit ontslag wordt hem eervol verleend met ingang van 1 Februari 1922. 3 Een brief van Ged. Staten behelzende de opheffing der Openbare School te Meeuwen. Daar Ged. Staten is gebleken, dat nog een 25 tal kinderen de Openbare School willen blijven bezoeken wordt den Raad in over weging gegeven deze kinderen naar Dussen en Drongelen ter school te zenden. 't Voorstel van B. en W. is naar aanleiding

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2