r J Rook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, MAHAZIJI -ï IwS Tel. iat. 482. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. 1 iiii nr. aenoort een üjjvoeosei. EER OM EER. IttllLUAYVs Heeren- en Kinderkleeding. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4146 Zaterdag 10 December1921. (*orincheui. UND VAN ALTENA samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De wereldpolitiek is een schrede vooruit gegaan en wel in zaken Ierland. Er is n.l. een regeling verkregen die door den Britschen koning is goedgekeurd en die door de officieele vertegenwoordiging van Sinn Fein is aanvaard. Weliswaar moet de Dail Eireann te Dublin, het Sinn Fein parlement, de regeling nog bekrachtigen en er zijn ongetwijfeld fanatieke tegen standers van de voorgestelde regeling in het parlement van Dublin maar men heeft goede hoop dat de meerderheid naar het bezadigde woord der uit Londen terug keerde delegatie luisteren zal. En wat Ulster betrefthet heeft zekere vrijheid van handelen, het zal bij een koppig isole ment kunnen volharden of de aansluiting kunnen zoeken die voor de eenheid bevor derlijk is in ieder geval ducht men uit het noorden geen groot gevaar meer. De vreugde in Engeland is groot en Lloyd George, den onoverwinlijke, onver moeibare, wordt gehuldigd en toegejucht. Indien ooit, dan heeft hij zich thans een blijvende plaats veroverd in de harten zijner landgenooten. Zelfs de Westminster Ga- zette die in het algemeen niet geneigd is den coalitiepremier te prijzen erkent de beteekenis van zijn diplomatiek beleid waar door na een strijd van zevenhonderd jaar vrede is gekomen tusschen beide landen aan de lersche zee. De Northcliffe pers huldigt den premier eveneens en vergeet JVaar het Fr arisch. 35) «Hij heeft mij opgdragen u duizend groeten te brengen en aan u ook Marcelle.* Duviquet zag mevrouw Gonenc met een zijdelingschen blik aan, alsof hij haar wilde vragen, of Laurent werkelyk aan zijn doch ter had gedacht. «En hoelang zal het duren, eer hij weer hier is vroeg hij. «Hij spreekt, er niet van. Alles wat ik weet is, dat hij ingelijfd is by een com pagnie, gecommandeerd door iemand uit Toulouse, Porl-de-Bouc geheeten.c Zij trachtte te glimlachen, maar men kon het duidelijk aan haar zien, dat zij zich niet erg op haar gemak gevoelde. Nu zij wist, dat haar zoon zich op korten af stand van het oorlogsveld bevond, gevoelde zij langzamerhand meer behoefte om zich vaak met hem te onderhouden. Van dit oogenblik af kwam zij eiken dag bij Duvi quet. De volgende week kwam zij weer zeg gen, dat zij een tweeden brief van Lau rent had ontvangen, dien zy met luider stemme voorlas. Marcelle stond achter haar en bemerkte, dat Laurent geen en- voor een oogenblik de felle vijandschap tusschen Lord Northcliffe en Lloyd George. De Times spreekt van een der grootste daden uit de Engelsche geschiedenis. Ierland wordt, volgens de thans getroffen regeling, een dominion in het Britsche we reldrijk. En elk parlementslid van den Ierschen vrijstaat zal den eed van trouw moeten zweren aan de Britsche kroon. Aan dezen eisch heeft Lloyd George vast gehouden, en ondanks de fanatieke bewe ring van De Valera heeft de lersche de legatie hem niet verworpen. In Engeland zijn thans aller oogen op Ulster gericht. Zal het in zijn isolement volharden Bekende Unionisten, de Ulster vriend Lord Birkenhead in de eerste plaats, hebben gepleit voor de verzoening en tege moetkoming. Maar ook al blijft Sir James Graig doof voor hun vertoogen, de houding van Ulster zal naar wij willen hopen het tot stand komen van den vrede nier meer kunnen verhinderen. De Schuldenlast van Duitschland is niet alleen voor het betrokken Rijk, maar voor alle volken eene zaak van groot gewicht maar voor toegeven en den last verminderen is Frankrijk niet le vinden. Zoo heeft Briand in den Senaat ook over het vraagstuk van de vergoeding gesproken. Hij zeide na het door de commissie voor de vergoeding ingestelde onderzoek de over tuiging gekregen te hebben dat Duitschland als staat, verarmd is. Zijn bewoners zijn het echter niet. Wanneer Duitschland failliet ging zou dat geen faillissement zijn maar een frauduleus bankroet. In 1871 had de kelen groet aan haar deed. Mevrouw Go nenc vergat dit keer een leugentje te be denken ter geruststelling van het jonge meisje. Van nu af aan kwamen er geen berichten meer. IV. Zoo stonden de zaken, toen op een ze keren herfstavond bij Duviquet gescheld werd. Het was omstreeks negen uur. Aangezien mevrouw Gonenc bij hem den ganschen dag had doorge racht verwacht ten zij niemand. Een bezoek, zoo laat in den avond, moest iets bizonders beteekenen. Marcelle verbleekte. «Wat mag dat beteekenen vroeg Du viquet opstaande. «Mevrouw Gonenc is zeker iets overkomen.* Marcelle gaf geen antwoord en volgde haar vader naar de trap. «Wie daar riep de organist. «Ik ben hetI* «Wie ik «Laurent Gonenc «Laurent Gonencc herhaalde de oude, zijn jas dichtknoopende. Marcelle moest tegen den muur leunen, om niet te wankelen. De ontroering was groot, zoo groot zelfs, dat zij het meende te besterven. In de duisternis, flauw verlicht door het zwakke schynsel eener kaars, zag zy Jean Laurent verschijnen. «Beste Laurent 1* riep Duviquet uit, den Fransche regeering geen vijf milliard in zijn kluizen, maar alle burgers stonden borg voor haar handteekening. Duitschland zal dat voorbeeld moeten volgen. In dezen zin bedoel ik het wanneer ik zeg, dat wij een algemeene hypotkeek op Duitschland hebben tot dusver heeft Duitschland niet geweigerd te betalen. Dit te beweren en te zeggen, dat wij niets ontvangen, is overdrijving. En door dergelijke overdryving bederven wij onze zaak. Wat de volgende termijnen betreft, die Duitschland nooit voldoen, de commissie voor de vergoeding heeft daaromtrent een besluit vastgesteld. Ik weet nog niet ver volgde Briand, wat er gebeuren zal, maar ik meen, dat Duitschland z'ch middelen zal moeten verschaffen, dat het zijn zaken goed moeten beheeren, dat het zal moe ten bszuinigen ea tot het heffen van de noodige belastingen overgaan. Het moet zijn schulden betalen. Toen Briand het overzicht, dat hij van den staat van zaken gaf, voltooid had, zeide hij aan het slot van zijn uiteenzet ting Ik wilde wel, dat men niet reeds bij voorbaat deed alsof alle gebeurtenissen noodzakerwijze op een katastrofe uitloopen en dat men afwachten tot ze zich voor deed om haar te beoordeelen. Aan het einde van zijn uiteenzetting heeft Birand de kwestie van vertrouwen gesteld. De Senaat heeft daarop met 249 tegen 12 stemmen een motie aangenomen, waarin de verklaringen van Briand worden goed gekeurd evenals zijn optreden te Washing ton en waarin het vertrouwen wordt uit gesproken in de regeering, dat deze, in volkomen overeenstemming met de bond- genooten, betaling van Frankrijks schuld vordering! zal verkrijgen en zijn veiligheid en vrede zal verzekeren. BUITENLAND. Moord op Said Ali pasja. Prins Said Ali pasja gewezen groot-vizier van Turkije, is op een rit, dien hij in een rijtuig maakte, getroffen door een revolver schot, dat een onbekende op hem loste. Hij is overleden tydens het vervoer naar een hospitaal. Een postduif, die 8000 mtyl aflegt. Een postduif, die eenige weken geleden bij een vlucht over het Engelsch Kanaal zoek was geraakt is te Caiifornië, 8000 jongeman om den hals vallend, als ware deze zijn zoon. »Kind, wat hebt je allen, die je lief zijn, in ongerustheid gebracht Laurent ging naar Marcelle, die geen enkel woord kon uiten. «Wel juffrouw Marcelle, kan er geen enkel woordje voor mij overschieten «Ach* antwoordde zij, die zich nu ge weld moest aandoen, «we vreesden zoo, u nooit meer terug te zien Hij gaf haar de hand. De jongelieden bleven een oogenblik ver legen voor elkander staan. Duviquet zag ze glimlachend aan en sprak «Wel, waarom omhelzen jelui elkaar niet Laurent naderde haar en drukte op het lelieblanke voorhoofd een kus. Marcelle gevoelde, dat hij stijf, ja eenigs- zins koel was. Onwillekeurig zag zij hem scherp aan, alsof zij in zijn hart trachtte te lezen. Zij herstelde zich evenwel spoe dig en zeide «Wat zal je terugkomst je moeder ver blijd hebben, c «Mijn moeder weet niet, dat ik mij te Parijs bevind.* «Wel, hoe is dat mogelijk riep de organist verbaasd uit. «Je bent zeker bang, dat je onvoorbe reids komst haar kwaad zal doen?* «Zy is zeer sterk!* merkte Duviquet op. «Het is te hopen* mompelde Jean Lau rent. «Hoe zoo* sprak de organist «ge zegt mijl ver, opgevangen. Men vermoedt, dat de vogel de reis over den Oceaan met een schip heeft gemaakt. Een millioenen-iwendelaar gearresteerd. Een procuratiehouder is te Dusseldorp gearresteerd, die door allerlei zwendelarijen de Allgemeirie Bankverein te Dusseldorp voor vijf ét zes millioen mark heeft opge licht. De gearresteerde is de bank-employé Lindt. De verduisteringen beloopen volgens de »Tel.« ongeveer tien millioen, waarvan men 5| millioen heeft teruggevonden. Waar de overige 4, millioen gebleven zijn, heeft men tot dusver nog niet kunnen ontdekken. Oplichting van de posteryen in Engeland. De «Daily Chronicle« maakt melding van een bedriegerij, waarvan de posterijen het slachtoffer werden. Een bende, welker leider, naar men gelooft, bekend is, maakte haar werk van het innen van vervalschte postwissels en schatkistbiljetten, terwijl zij ook groote bedragen verkreeg door middel van vervalschte spaarbankboekjes. De bende heeft de Posterijen op deze wijze voor meer dan 10.000 pond sterling opgelicht. BINNENLAND. Prins Hendrik te Parys. Prins Hendrik is Dinsdag naar Parijs vertrokken. Hij is o.a. voornemens een bezoek te brengen aan het zoogenaamde Nederlandsche dorp te Lens. Uit Parijs wordt gemeld, dat prins Hen drik aldaar Dinsdagavond half zeven is aan gekomen. Onze gezant jhr. Loudon wachtte den prins aan het station op. De rede van den Internuntius 1 In antwoord op het door den bijzonderen Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam aan H. M. de Koningin opge zonden protest inzake de woorden, die de pauselijke internuntius bij de overhandiging van zijn geloofsbrieven, meende te mogen uitspreken, heeft de Kerkeraad, naar het Pred. Blad meldt, volgend antwoord ontvangen Het Loo, 18 Nov. 1921. Voldoende aan de bevelen van Hare Ma jesteit de Koningin, heb ik de eer den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam Harer Majesteits dank over te brengen voor de in zijn adres van den 7en November j.l. geuitte gevoelens van ver knochtheid aan Haar en Haar Huis. Hare dat op zulk eene eigenaardige manier. Is er iets gebeurd, iets ernstigs wellicht «Ik heb mijn vader teruggevonden «Je vader 1 Hij leeft Gonenc was dus niet gestorven I Ik heb we! geljjk gehad, toen ik zeide, dat je heen was ge gaan, om hem op te sporen «Neen, dat is niet waar, mijnheer Du viquet, gansch andere redenen hebben mij uit Frankrijk gedreven. Maar het toeval heeft ons samengebracht «En houdt je van je vader?* vroeg Duviquet. «Ik heb hem lief om alles, wat hy heeft geleden «Ligt daarin soms eene beschuldiging opgesloten «Ik beschuldig niemand, misschien ben ik zelf de schuldige, omdat ik heb geloofd Ik zal u dat later misschien wel ver tellen.* Duviquet kwam er niet meer op terug. Er was niet veel noodig, om het gemoed van den grysaard te ontroeren. Hy bleef eenige oogenblikken stil. De terugkeer van Gunenc te Parijs geleek veel op eene verrijzenis uit de dooden. «Gonenc te Parijs* herhaalde Duviquet wel twintig maal, toen hij van de eerste verbazing was bekomen »en weet je moe der er niets van maar vertel mij toch, hoe dat alles in zijn werk is gegaan.* «Daarom ben ik juist hierheen gekomen* antwoordde Jean Laurent «ook om van u raad en bijstand te erlangen.* DRAAGT Majesteit verbindt daaraan den wensch, dat zoowel de Kerkeraad dier Gemeente als geheel de Ned. Herv. Kerk den bloei van het Koninkrijk van Christus in ons Vaderland krachtig blijve bevorderen. De Particuliere Secretaris van H. M. de Koningin (w.g.) VAN GEEN. De Heninglii naar de veenstreken. Zooals reeds werd gemeld, had de Ko ningin het voornemen in de eerste dagen dezer week een tocht op schaatsen te maken in Friesland en Groningen. Het was de bedoeling zich op den terugweg in de veenstreken op de hoogte te gaan stel len van den toestand. Nu de tochten op het ijs door den in vallenden dooi niet kunnen plaats hebben, heeft Hare Majesteit er toch prijs opgesteld het voorgenomen bezoek aan de veenstreken te laten doorgaan. Hare Majesteit is Donderdagochtend met den trein van 5 u. 48 min. naar het Noor den vertrokken. Bevroren roeten. Te Naarden is op de Galgesloot een jongen aangetroffen met schaatsen in de hand, die het uitschreeuwde van pijri. Bij onderzoek bleek, dat de voeten van den knaap bevroren waren. Sehapenschurft. In Naarden zijn eenige gevallen van sehapenschurft geconstateerdl Laurent zweeg even en verhaalde Du viquet alles wat de lezer reeds weet, zonder den naam der gravin Heléne te noemen. «En toen« aldus besloot hij zijn verhaal «na de verdediging en de overwinning bij Niksicht hadden wij redenen om te ver onderstellen, dat de oorlog was geëindigd. Maar wij vergisten ons deerlijk. De op standelingen besloten tot het uiterste door te drijven, gaven menigmaal blijk van hunne bedoelingen om of Herzogowina onfhankeljjk te laten verklaren of het met Montenegro te vereenigen. Onder dergelijke omstandig heden zou de strijd eeuwig kunnen voort duren. Mijn vader en ik hadden haast, om naar Frankrijk terug te keeren. Na eenige aarzeling besloten wij onze vrienden te verlaten. Wij zijn hier sedert vier en twintig uren. Ik zou wel wenschen, dat mijn moeder in kennis werd gesteld met ons beider aanwezig zijn in Parijs. Vindt u dat niet goed mijnheer Duviquet «Stellig 1* «In dit geval waarde heer zou ik u wel met het een en ander willen belasten.* «O zeker, dat wil ik wel doen. Maar zeg mij in de allereerste plaats, waarom i8 Gonenc zelf niet gekomen «Hij heeft niet gedurftl* «Zoo'n echte avonturier «Hij vertegenwoordigt twee personen: Port-de-Bouc en Gonenc. Port-de Bouc heeft ginds zijn mantel en zijn naam achter gelaten. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD mr iel Lui van Heusden en Altena, ie Laigstraat ti Ie Bnielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1