L. DERKS, Hinthamerstraat 70 Het is niet noodig 99 Het adres voor TAFELSERVIEZEN. TAFELZILVER. Tel. 485 - 'S-BOSCH. Fransch-, Duitsch- Engelschfabrïkaat. Gero Zilver, Wellner Sllber, Leviathan Silber Place. en verkoudheid neem Straatcollecte De te Amsterdam gehouden straatcollecte voor Rusland heeft f16.000 opgebracht. Een gestolen paarleu-collier. Toen een familie uit Hengelo dezen zo mer via Arnhem naar Zwitserland reisde, vermiste ze bij aangifte aan 't douanekan toor te Elten een kostbaar paarlencollier dat in een étui in een der koffers was ge borgen. Het étui bleek bij de aangifte ledig. Overnacht was in een hotel te Arnhem. De hotelhouder was van meening dat de eerlijkheid van zijn personeel boven verdenking was. Er werd natuurlijk van de vermissing aangifte gedaan. Men waande het collier reeds verloren, want er werd niets meer van gehoord, tot men dezer dagen uit Berlyn bericht ontving met ver zoek over te willen komen, daar het collier aldaar door een kamermeisje, dat in het hotel te Arnhem gediend had, ten verkoop was aangeboden. Het meisje was bij de politie aangehou den. Bet collier bleek werkelijk het ont vreemde te zijn. o moordaanslag te Eysden. Een ingenieur doodelyk gewond. Dinsdagmiddag, omstreeks halféén, werd een moordaanslag gepleegd op den heer S., ingenieur der zinkwilfabriek te Eysden. Dicht bij zijn woning, die zich achter genoemde fabriek bevindt, werd de heer S. in bewusteloozen toestand gevonden. Het bleek, dat het slachtoffer met één of meer revolverschoten doodelijk gewond werd Men brengt deze poging tot moord in verband met het ontslag van eenige ar beiders van genoemde fabriek. o Gasontploffing. Dinsdagavond omstreeks halfnegen, zoo meldt het »Hbld.«, was de familie van den politieagent Langerhuis, wonenden Djam bistraat, Amsterdam, met eenige kennissen den Sint-Nicolaasavond aan het vieren, toen plotseling een hevige knal weerklonk. Op hetzelfde oogenblik werd in de voor- en achterkamer alles door elkaar gesmeten. Een stuk van den vloer zakte naar be neden, het plafond viel in stukken, de rui ten sloegen uit elkaar en de menschen werden met een geweldigen smak tegen den grond gesmeten. Zoo groot was de druk, dat een meisje van een jaar of twaalf werd opgenomen en over de veranda heen in den tuin neer plofte. De verwarring was natuurlijk groot Buurtgenooten, door den knal opgeschrikt, kwamen ran alle kanten aansnellen. Om den chaos te volmaken, laaiden ook de vlammen plotseling op. De brandweer kon het vuur in den aanvang stuiten. De geneeskundige dienst bood den slacht offets van de ontploffing hulp. Het jongste dochtertje uit den huize, een meisje van tien jaar, werd met een gekneusd been bij de buren binnengedragen. Het meisje dat in den tuiri terecht kwam, bleek in het gezicht gewond te zijn. Ver der liepen nog eenige aanwezigen brand wonden op, gelukkig niet van emstigen aard. De schade in de woning van Langer huis aangericht, is groot. In de kamers bleef zoo goed als geen enkel meubel intacf. Toen Langerhuis enkele uren na het gebeurde thuis kwam, vond hij de luiken voor de uitgebroken rarnen en groote stuk ken kalk voor de deur. Zijn huisgenooten waren bij de buren ondergebracht. Omtrent de oorzaak deelt men het vol gende mede: De gasleiding moet onder den voorgevel op nog niet verklarende wijze zyr» afge broken. Het ontsnappende gas heeft zich toen onder den vloer verzameld. De men schen in de kamer roken gas en sloten den gasmeter af. Toen iemand in de kamer een lucifer aanstak kreeg men een ontploffing. o Jlelkoorlog Te Wormerveer zou de melk Maandag plotseling van 20 op 17 cents komen, met het vooruitzicht, dat ter wille der concur rentie de prijs per kan nog eenige centen zal dalen. De kwestie is, dat eenige leden van de melkfabriek om de Noord zich lebben losgemaakt en nu zelf met melk uit Wormer gaan venten, rechtstreeks van de boerderij af, aldus de concurrenten nood zakend de prijzen te verlagen. Men dacht, dat de groote coöperatieve fabriek «De Zaanstreekvan den Boerenbond de prijzen desnoods tot 10 cents zal laten terug loopen om de nieuwe concurrenten »er o»der« te krijgen. Een en ander is in den duren tijd even welkom als wonderbaar. »N. v. d. D.« Emmen niet failliet. Op verzoek van den eischer is de fail- issementsaanvraag der gemeente Emmen ingetrokken, 8 9Iaanden rsor het afbijten ran een neua Eenige weken geleden had te Zeven bergen een vechtpartij plaats, waarbij een der vechtersbazen zijn tegenpartij den neus heeft afgebeten. Voor dit misdrijf heeft de Rechtbank te Breda 8 maanden gevangenisstraf ge- eischt. dat n lang last heeft van likdoorns, zwe- ren, negenoogen,steenpuisten,bloedvin nen en andere gezwellen. In drie dagen worden deze genezen door Oprechte Winsumer Zalf. Ook open been- nen, zwerende borsten, brand- en andere wonden, fijt, wratten, baard-, ring- en dauwworm, winterhanden en -voeten genezen er zeer spoedig door. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en fl.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Hensden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's-Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de Mat ktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen -Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier zijn benoemd tot Vader en Moeder van het Diaconessenhuis alhier, de Heer Joh. G. Will en Echtge noote, thans werkzaam als zoodanig aan het Diaconie-Weeshuis der Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage. Donderdag-namiddag arriveerden alhier, van 's Rijkswaterstaat, twee ijs brekers, die terstond begonnen l et ijs op de Bergsche Maas te breken en dat werkje Vrijdagmorgen verder voortzetten. Nu zag men ir. een wenk alle stoom- booten en vaartuigen, die in de Tramhaven opgesloten lagen, zich in beweging zetten en Vrijdagmorgen had een algemeenen uittocht plaats zoodat het stoombooten- verkeer weldra weder normaal zal zijn. Door Notabelen der Herv. Kerk alhier, is als Kerkvoogd herbenoemd de Heer G. Vos. Andel. Bij de Dinsdag gehouden hard rijderij op schaatsen, werden de pryzen als volgt behaald lste prijs, f10.B. Hartman. 2de f 7.50, G. de Lorm. 3de f 5.B. Bouman. 4de f 2 50, J. N. Boumati. Door den Candidaat Boswijk te Groningen, is voor het beroep by de Ger Gem. aihier bedankt. Onder de kinderen heerscht hier in hevige mate de kinkhoest. Almkerk. Dezer dagen kwam de vrouw van J. P. D. te Sleeuwijk, zoodanig van haar rijwiel te vallen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wij vernemen zal de Gem Zangvereeri. «Excelsior* alhier half Jan 4922 eene openbare uitvoering geven in het café Dekker alhier. Capelle. Bij den landbouwer L. M alhier, stierf deze week een beste koe, ter waarde van circa f 500, terwijl bij C. O in de Nieuwstraat een vet gemest varken dood in het hok gevonden werd. Voorwaar een groote schadepost voor betrokken land- brouwers. Bij de j.l. gehouden verkiezing van notabelen in de Ned. flerv. gem. aan den Loonschendijk werd de heer J. de loon, die periodiek moest aftreden herbe noemd, terwijl de beer V. Camper» werd gekozen in de plaats van II, S. die wegens vesiiging elders zijn functie had moeten neerleggen. Genderen. De oudercommissie, inge steld volgens art. 20 der Wet op het Lager Onderwijs en verbonden aan de Openbare School alhier, bestaat uit 7 leden. Gekozen zijn de H.H. F. W. Colet, D. vanGammeren, P. A. Kramer, M. van Wyk Azn, W. de Waal, P. W. Prinse en P. Vos Johzn. 's Gravenmoer. Tot ouderling bij do Ger. Kerk is herkozen de heer A. Verduin. Het aandeel dezer gemeente in de Nationale Militie lichting 1922, bedraagt 4 wanneer het nieuwe wetsontwerp evenwel tot wet wordt verheven slechts 2. Naar men verneemt zal de derde aanbesteding tot verhooging en verzwaring der Dongekaden langs de Groenendijksche haven enz. nog dit jaar worden gehouden en wel op Woensdag 21 dezer. Raamdouksveer. De Uniecollecte bracht alhier de som van f 31.75 op. Voor de a.s. Kerstfeestviering met de kinderen der Herv. Zondagsschool alhier werd ruim 250 gld. bijeengebracht. Sprang. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente werd in de nog restende vacature gekozen de heer M. Zwart. De in deze gemeente langs de huizen gehouden collecte ter behoeve der Russische kinderen heeft f 73,58a opgebracht. Veen. In aansluiting van ons bericht 1.1. Zaterdag diene, dat Ds. Kievit van Veenendaal voor de Ger. Gemeente a.s. Woensdag 44 Dec. hoopt op te treden om een dankuur te houden voor het gewas. Het 12 jarig dochtertje van A. 't Lam alhier, kwam zoodanig te vallen op het ijs dat zij naar huis gedragen moest worden, waar Dr. Schmitz een gebroken bovenbeen constateerde. Waspik. De handel in hooi wordt levendiger. Prijzen vast. Voor best hooi wordt f 40.per 500 K.G. betaald. Om nog te redden, wat te redden is, worden de suikerbieten, die by duizen den Kilo's langs het Oude Maasje liggen opgestapeld, met wagens en karren naar de fabriek te Statendam vervoerd, wat enorme kosten en moeiten veroorzaakt, Aan de N.V. Frank Rijsdijks scheeps werf alhier, is door B. en W. vergunning verleend tot uitbereiding van haren scheeps werf, door plaatsing var» 6 electromotoren De beer F. J. Boon, stationche alhier, is overgeplaatst naar Wychen. Zaltbommel, 6 Dec. Op de heden gehouden najaarsveemarkt waren aange voerd 7 runderen en 16 kalveren. Vergadering van den Raad der Gemeente HEUSDEN, op Woensdag 7 December, nam. half acht. Voorzitter EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering om 7.40 uur, en verzoekt den ambtenaar de notulen der vorige vergadering te lezen, die daarna zonder op- of aanmerkingen worden vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van den heer J. L. A. Boeren, waarin deze, naar aan leiding van het overlijden van zijn vader, dank zegt, voor het vertrouwen en de samen werking die deze laatste als gemeente opzichter, van de zijde van het Gemeente bestuur mocht ondervinden. Dit schrijven wordt aangenomen voor kennisgeving. Verdere ingekomen stukken zijn er niet. Aan de orde is thans vaststelling ge- meentebegrooting 1922. Alvorens de Voorzitter het woord geeft aan de Commissie, belast met het onder zoek der begrooting, wil hij mededeeling doen van een paar veranderingen, die na de aanbieding zijn ontstaan. In de allereerste plaats is per abuis voor jaarwedde der beide Wethouders geraamc een bedrag van f 200.dit moet volgens de regeling, voorgesteld door Ged. Staten gebracht worden op f300. De Ryksuitkeering, volgens art. 9bis der Wet van 1897 op de Financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeente, is ge raamd op f 4329.75. Bij de wijziging der wet is het betreffende wetsartikel inge trokken en is daardoor een hoogere uit jeering aan de gemeente toegekend van f 4020.zoodat de post onder hoofdstuk V art. 1 gebracht moet worden op f 5349.75. B. en W. stellen voor, om het uitgetrokken bedrag voor H. O. met f 1000.te ver lagen en te brengen op f 22000.en de post «Onvoorziene Uitgaven* te ver- hoogen met de resteerende f 20. Thans wordt het woord gegeven aan de heer de Haan, als rapporteur van de commissie voor onderzoek. Deze zegt, dat voor de leerlingen uit Herpt. die de bij zondere meisjesschool bezoeken, geen bedrag voor uitkeering van genoemde gemeente is uitgetrokken. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de betreffende post onder Hoofdstuk V is open gehouden, omdat niet is te berekenen, hoe groot het bedrag zal zijnde gemeente Herpt is niet te verplichten tot bijdrage. Met de gemeente Oudheusden is een rege ling aangegaan, doch deze bestaat niet in 't algemeen. Voor de M.U.L.O chool, waar op een aantal kinderen uit de omliggende gemeenten gaan, behoorden de betrokken gemeentebesturen ook bij te dragen, doch daaraan is ook niets te doen. Er zijn reeds verschillende pogingen gedaan deze onbil lijkheid opgeheven te krijgen, doch tot heden hadden deze geen resultaat. Voor de M.U.L.O. school is het bezwaar nog grooter geworden, omdat voor de schoolgaande kinderen uit andere gemeenten geer» hooger schoolgeld meer mag worden geheven. De besturen der bijzondere scholen hebben wel het recht om ren bijdrage tot de instand houding der school te vorderen, voor de openbare scholen geldt echter deze bepaling niet. Spr. zal deze leemte der wet ter kennis brengen van de Vereeoigirg van Nederl. Gemeenten, het aangewezen lichaam, die misstanden mede helpt verbeteren. De heer de Haan zegt dat onder Hoofd stuk 5 art. 7, bijdrage van andere gemeenten tot instandhouding der teekenschool, een post van f 50.voorkomt, waartegen de commissie bemerkingen heeft. De gemeente draagt f 400.bij voor de instandhouding de commissie zou willen, dat de omliggende gemeenten evenredig per leerling bijdroe gen. De Voorzitter wil de heeren hiervoor verwijzen naar de aanstaande wijziging der Nijverheidsonderwijswet, waarbij wordt bepaald, dat de betrokken gemeentebe sturen een evenredig deel ia de kosten moeten bijdragen. Tot heden geldt deze bepaling niet en geschiedde de bijdrage vrijwillig. Enkele gemeenten hebben de subsidie verleend, die het gemeentebestuur heeft gevraagd, terwijl b.v. Herpt, niets wenscht bij te dragen. De gevraagde subsidie bedraagt f 10.per leerling. Spr. zegt, uit het Raadsverslag van Wijk te hebben gezien, dat men daar de zaak eerst nog eens rijpelijk wil overdenken en men wil trachten de leerlingen zelf de verhoogde kosten te doen dragen. Hij begrijpt niet hoe men op deze gedachte is gekomen, omdat van de leerlingen slechts het gewone en geen verhoogd schoolgeld mag worden geheven. Spr. hoopt op een goeden luirn der Raadsleden te Wijk, zoo dat deze het verzoek zullen inwilligen. De heer De Haan vraagt waarom de kosten voor bestrating f 1000.hooger zijn geraamd dan vorig jaar. De Voorzitter licht dezen post toe en zegt, dat de verhooging met geen bijzonder doel is geschied. B. en W hebben echter besloten grint en keislag aan te schaffen om de wegen het volgend jaar eens flink te bewerken. Met het oog op de hooge kcsten dezer materialen hebben B. en W. gemeend een voldoend bedrag te moeten ramen. De heer De Haan zegt, dat de Com missie op de begrooting ook een post groot f 400 heeft gezien voor de keuring var» levensmiddelen en vraagt of dit met het oog op de Warenwet en een blijvende post is. De Voorzitter antwoordt, dat de wet op de keuring van waren 1 Sept. jl. in wer king is getreden. De kosten daarvoor over de maanden Sept.Dec. van dit jaar be dragen f 150.k f160.B. en W. hebben daarom op de begrooting 1922 hiervoor een post van f 400.gebracht, hieronder zijn dan de f 150.en f 160. voor dit jaar begrepen. Spr. noemt de wet nuttig, vindt het alleen jammer dat het zooveel geld kost. De heeren van den keuringsdienst brengen nogal eens een be zoek aan deze gemeente en nemen zoo nu en dar» ook monsters van melk. Zij verklaarden dat het onderzoek uit heeft gemaakt, dat de melk, die in deze ge meente wordt verkocht, van betere kwa liteit is, dan in eenige andere gemeente van het district. Spr. wijt dit gunstige resultaat aan de bestaande Gemeentever ordening. De heer De Haan merkt lachend op, dat misschien het watergebrek het zijne daartoe heeft bijgedragen. De Commissie kwam ook de post «ver pleging krankzinnigen* zeer boog voor. De Voorzitter zegt, dat dit het natuur lijke gevolg is, van het groot aantal, nl. zes, krankzinnigen dat verpleegd wordt. De kosten daarvoor komen echter gedeel telijk terug van het Rijk en Provincie, terwijl de Godshuizen het resteerende bij dragen. De heer de Haan vraagt, of de Htiur- commissie voor deze gemeente nog niet zou kunnen vervallen. Het Rijk vergoedt wel f 400.doch voor de gemeente blijft het altijd nog eer» bedrag van f150, dat bijgepast moet worden. Woningnood is er niet meer in deze gemeente, zoodat spr. meent, dat dit lichaam thans overbodig is te meer, omdat de meeste zaken die behandeld worden, zaken uit de omliggende gemeenten zijn. De Voorzitter acht het tijdstip om de Huurcommissie op te heffen thans nog niet gekomen. Ook de Minister verklaarde op een desbetreffende vraag in de Kamer, bet tijdstip om de geheele Wet af te schaffen, nog niet aangebroken. Worden zaken uit omliggende gemeenten behandeld, dan dra gen ook deze daarvoor de kosten, zoodat naar zijne meening dat bezwaar niet geldt. Spr. zou de opheffing nog een jaar willer» afzien, mer» kan dan beter beoordeelen of er weinige zaken zyn behandeld en opheffing gewettigd is. De heer de Haan vraagt, of het de bedoeling van B. en W. is om de vacature van gemeente-architect, die door het over lijden van den heer Boeren is ontstaan, voorloopig onvervuld te laten, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. Daar geen der leden verdere op- of aanmerkingen heeft op de verschillende posten der begrooting, wordt deze in ont vangst en uitgaaf op eer» bedrag van f 70543.25;- voorloopig vastgesteld en dankt de Voorzitter de Commissie voor de ge nomen moeite van haar onderzoek. Rekening 1920 en begrooting 1922 der Godshuizen wordt, op voorstel van den Voorzitter, in handen gesteld van een Com missie bestaande uit de heeren de Mol, H. Verhoeven en v. Herwaarden, die zich bereid verklaren voor dit onderzoek. De heer v. Herwaarden vindt den tijd, die de commissie voor onderzoek besteedt tekort, twee uren acht spreker onvoldoende om alles behoorlijk te controleeren. De heer H. Verhoeven zegt, dat alles altijd zoo nauwkeurig in orde is, dat twee uren naar zijne meening voldoende zijn om een en ander na te zien. De Voorzitter meent, dat de kwestie over het bepalen hoeveel tijd de commissie voor het onderzoek wil besteder», door haar zelf moet worden uitgemaakt, zij kan daar zooveel tijd aan besteden als zij zelf wil. Op de voordracht voor de benoeming van een Regent der Godshuizen, wegens periodieke aftreding van den heer N. Vermeulen, is door het Bestuur var» ge noemd college een voordracht opgemaakt, waarop als eerste candidaat voorkomt de heer N. Vermeulen, en als tweede de heer S. Schreuder. Met algemeene stemmen wordt de heer Vermeulen herbenoemd. De Voorzitter zegt bij de behandeling der begrooting te hebben vergeten mede te deelen, dat B. en W; den post voor de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie met f 100.zouden willen verhoogen, met het oog op het door dezen ambte naar behaalde diploma, ei» vraagt of de Raad aan deze verhooging zijne goedkeuring kan hechten. Deze goedkeuring wordt met algemeene stemmen verleend. Vervolg Verslag in het volgend nummer. NAGEKOMEN BERICHTEN. Drongelen. De stemming voor de commissie uit de ingezetenen, bedoeld in art. 121 der Gemeentewet, die jl. Woensdag alhier is gehouden, had tot uitslag dat werden uitgebracht 132 stemmer., 5 stem biljetten moesten van onwaarde worden verklaard. De heer C. M. Donker (Neutr. kiesver.) ajiziji „5!- Jozef

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2