EER OM EER. Kinderkleertjes Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4147. Woensdaff 14 December1921. FEUILLETON. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De ontwapeningskwestie vordert en het is te hopen en we willen vertrouwen dat de conferentie te Washington in de toekomst mede zal werken om den vrede algemeen te bestendigen. De tekst van de viervoudige overeenkomst is inmiddels gepubliceerd. Het verdrag beperkt de mogelijkheid van oorlog in het Verre Oosten tengevolge van botsende be langen door de verplichting tot beraad over eventueele geschilpunten aan de betrokken partijen op te leggen. Dat de beperking van de bewapening thans volgen kan ligt voor de hand. Het is echter nog mogelijk dat Japan met toegeven aan Hughes' voor stellen wachten wil tot de kwestie Yap geregeld is en de moeilijkheden ten aanzien van Spantoeng opgelost zijn. Zoolang het in de verhouding 5:5:3 niet officieel toegestemd heeft, houdt de Japansche de legatie een troef in de hand. Blijkens het jongste telegram uit Was hington heeft deze delegatie nieuwe in structies ontvangen uit Tokio en er zal opnieuw vergaderd moeten worden met de andere mogendheden alvorens de houding van Japan bekend gemaakt wordt. Klaar- blikkeljjk heeft de regeering te Tokio dus nog niet toegestemd in de door Hughes voorgestelde vlootverhouding. Over het algemeen moet de stemming in Japan door het tot stand komen van de viervoudige Etente echter verbeterd zjjn. Volgens Reuter is men in het rjjk van den Mikado zeer geestdriftig gestemd en gelooft men dat de positie van het land door dit verdrag aanmerkelijk verbeterd wordt. Aan wantrouwen ontbreekt het evenwel niet. De Entente kan zoowel een bewijs van vertrouwen als een blijk van wantrouwen zijn. De groote mogendheden geven elkaar waarborgen maar leggen ook verplichtingen op. De »Temps« wjjst erop dat het verdrag een dubbele verdienste heeft. Het blaast »de dreigende oorlogswolken« weg en schenkt de betrokken en ook de andere mogendheden positieve voordeelen. Het verhoogt de veiligheid van de latijnsche republieken aan de kust van den Grooten Oceaan en eveneens die van het prachtige Nederlandsche koloniale rjjk* in dien oce aan. Inderdaad geeft het verdrag stabili teit aan den politieken toestand in het oosten en het wachten is nu nog maar op de beslissing betreffende de ontwapenings- 36) Ik heb u toch gezegd, hoe ik er toe gekomen ben, hem de schuld van alles, wat gebeurd is, te geven. Zou het dus ook niet waarschijnlijk zijn, dat anderen hem als de schuldige aanzien >Hij weet, dat ik hem genegen ben.c »Daarom vond hij het ook goed, dat ik mij hierheen begaf, c »Kom, ik zal naar hem toegaan. »Neen, wjj komen morgen bij u. Maar vertel u mij eens eerlijk en oprecht. Wat dunkt u van moeder? Zou zij vergeven en vergeten hebben »Ik geloof het niet mijn jongen. Ik heb met haar dikwijls over vader gespro ken en dan was zij wel aangedaan. Maar ongelukkig genoeg speelt de eigenliefde by haar de hoofdrol. Weet ge wat ik denk Ik geloof vast en stellig, dat als ik dit onderwerp weder aanroer, zij zich driftig maakt. In het tegenovergestelde geval, als je als pleiter in een zaak optreedt, waar voor je de rechte persoon bent, zou de storm van aandoeningen, die haar dan overweldigen, zeer nadeelig kunnen zijn. Wij moeten iemand zoeken, die haar be- kwestie en de definitieve regeling ten aan zien van China. Met Ierland was men, boven verwach ting, goed op weg om tot een gewaar- borgden vrede te komen, toen er een bom geworpen werd op den trein met vrijgelaten politieke geïnterneerden, hetgeen de Engel- sche regeering terecht als een lafhartigen aanslag betitelt. De regeering zal dan ook geen moeite ontzien om de inhechtenisne ming en bestraffing te verzekeren van hen, die voor deze wandaad aansprakelijk zijn, en heeft onverwijlde stappen met dat doel gedaan. De ontsteltenis van de Engelsche regee ring is verklaarbaar, daar deze aanslag is gekomen op het oogenblik, dat de Iersche regeling toch al door de extremisten onder de Valera bedreigd wordt, en het is teekenend, dat de officier van Sinn Fein, die tijdens het bestand in het district de tusschenpersoon was tusschen de republi keinen en de Britsche militaire overheid, uitgenoodigd is, om met de poiitie en de mililairen samen te werken tot opsporing van de schuldigen. Tijdens den wapenstilstand was de rust te Thurles al moeielyk te handhaven geweest. Er was daar steeds een verbit terde strijd gevoerd tusschen het Iersche republikeinsche leger en de koninklijke politie, en nog onlangs had men de plaat selijke politie, nadat een constabel beschoten was, niet kunnen beletten te Thurles er in het wilde op los te vuren. Men vermoedt ook nu de schuldigen onder de soldaten en de politie van de Kroon. In Engelsch-Indië maakt men korte metten met posters. De overheid te Calcutta heeft namelijk Vrijdag honderd en Zaterdag honderddertig mannen aangehouden die bereid waren om te *posten,« in verband met een boycott die beoogd werd tijdens het bezoek van den prins van Wales aan de stad. Honderd van hen zyn onverwijld tot gevangenisstraffen van zes maanden tot twee jaar toe, ver oordeeld. De politie heeft ook huiszoeking gedaan op het bureau van de Muzelmansche drijvers, alle stukken meegenomen en de beambten gevangengezet. In een ander huis zijn 200 degenstokken en andere wapens in beslag genomen. Het geval Pertinax is nog altijd niet daard het een en ander onder het oog kan brengen, zonder schade voor beide partijen. »En wie zou dan die persoon moeten zijn »Wie Wel, Marcelle 1c Het voorstel van Duviquet wekte geen achterdocht op. Maar de organist had er eene bedoeling mede. Door Marcelle als tusschenpersoon te laten optreden wilde hij Port-de-Bouc's genegenheid voor het meisje opwekken. Marcelle zag haar vader aan en begreep zeer goed de politiek, die hier achter school. Mejuffrouw Marcelle vroeg Laurent nadenkend. »Ja u heeft gelijk mynheer Duviquet, we zouden heusch geen beter persoon kunnen vinden.* Daarop wendde hij zich tot het jonge meisje. >Hoe denkt u er over juffrouw »Ik wil die taak wel op mij nemen, gaf zij ten antwoord. »Wat zyt ge toch welwillendt riep Jean Laurent uit. »Wat ben ik u daarvoor dankbaar.c »Ja, ja, dat komt wel terecht,* viel Duviquet den jongman in de rede. ïHoe bedoelt u dat mijnheer Duviquet De organist gaf geen antwoord. Hjj werd aangedaan. Marcelle kreeg een kleur. iGe zijt mij geen dank verschuldiigd,* hernam zy spoedig. "Wanneer wilt ge, dat ik tot uw moeder ga Morgen als het kon I* ^Natuurlijk kan het. Ik zal er heen geheel de wereld uit. Naar men weet, is hij beschuldigd de verhouding tot Italië vertroebeld te hebben door een onjuist telegram, volgens hetwelk Briand aan Schanzer, den eersten Italiaanschen gedelegeerde, in een besloten bijeenkomst zou hebben toegevoegd, naar aanleiding van Schanzer's voorstel tot beperking van de bewapening te land, waarbuiten Frankrijk zou mogen blyven, »dat het Italiaansche leger door revolutionnaire propaganda van zelf verloopt.* Na de offfcieele tegenspraken van weers kanten behoefde Pertinax niet meer in het feitelijke te treden. De algemeene opvatting was, dat de anti-Fransche herrie in ver scheiden Italiaansche steden ten gevolge van dat telegram in de Daily Telegraph, het Londsche blad, waaraan Pertinax mee werkt, hetwelk eenige Italiaansche bladen, gelijk de Stampa, ook kregen, is ontstaan. Dit nu loochent Pertinax. Den dag nadat de wanordelijkheden wa ren voorgekomen, nam de Stampa zijn telegram uit de Daily Telegraph in zijn geheel over. De opstootjes waren losge broken onder den invloed van een telegram in de Stampa, dat het bericht van Pertinax in de Daily Telegraph tendentieus, in voor Italië ongunstigen zin en met opstokende kopjes, weergaf. De schuld voor het ge beurde zou dus niet Pertinax maar de Ita liaansche heethoofden treffen, die elke ge legenheid aangrijpen om Frankrijk onaan genaam te zijn. Hoe het zij, het is goed dat men aan de zaak een mouw weet te passen. Het zag er aanvankelijk zoo geheel ongewenscht uit 1 zullen zacht, vlekkeloos en sneeuwwit blijven als U LUX gebruikt. U kunt een overvloedig zacht zeepsop verkrijgen door e&n weinig LUX in warm water op te lossen, hetgeen de teerste stoffen wascht zonder wringen. Probeer LUX eens! De kleertjes zullen volstrekt niet krimpen en het zal een genot zijn voor Uw kindje. DOET WOL NIET KRIMPEN. gaan.* »Maar op deze eene voorwaardevoegde Duviquet er nog aan toe, Gonenc zal eerst hier komen. Het is hoogst natuur lijk dat hij van alles op de hoogte wordt gesteld.* jMorgenochtend zal mijn vader hier zijn. Nogmaals mijn dank, mjjn hartelijken dank voor alles. Gegroet 1* Bij deze woorden ging Jean Laurent heen, Marcelle in een toestand van twijfel achterlatende. Zij trachtte haar smart te beheerschen en zich diets te maken, dat hare vrees wel wat ongegrond was. Diens volgens besloot zij te wachten tot den vol genden morgen. Mogelyk zou zij dan wij zer geworden zyn. Den dag daarop, in het vroege morgen uur was Gonenc reeds bij Duviquet. Deze bevond zich alleen. Het was een groote vreugde voor de beide vrienden, elkaar na jarenlange afwezigheid terug te zien. vLaat ik je eens goed bekijken,* zeide Duviquet. »Je hebt kruit bij je ontbijt gehad en kogels, wat een avontuurlijk leven, Gonenc vVindt je my veranderd »Neen.* »Kom, wind er maar geen doekjes om. De jaren zijn sinds ik Frankryk verliet, voorbijgegaan en in die jaren heb ik geen vreugde gekend, dat beloof ik je, maar gelukkig is myn leven vol afwisseling ge weest, ik heb een echt ongeregeld leven geleid. Als ik de wijn niet had gehad..* Wat viel Duviquet hem in de rede »de wijn »Wijn I* »Ja zeker, de wijn heeft mij niet alleen ware troost geschonken, maar ook vaak mijn treurig verleden doen vergeten 1 Je weet niet, wat dat zeggen wil. Wanneer er iets droevigs is, kunt je niet beter doen, dan afleiding te zoeken. Is dat niet zoo?* »Mij« zeide Duviquet, vgeeft de muziek afleiding. Van tijd tot tijd bespeel ik het orgel. Mijn leven is even kalm als het uwe zeer bewogen. Maar ik ben niet de hoofdpersoon.* vVoordat ik verder ga. Hoe gaat het met je dochter vKunt je je haar nog herinneren ïDat wil zeggen, als kind. Liep ze al, toen ik uit Frankrijk ging Laurent heeft mij verteld, dat zij zeer schoon is.« ïHeeft Laurent dat gezegd jJa, tal van malen. Want je weet, dat hij haar van kindsbeen af kende. Zie ik haar niet ?c »Zij komt zoo binnen. Spreken we nu over iets anders.* »Ja, over iets anders,* mompelde Go nenc, terwijl hij een diepen zucht loosde. aHeb je al eens over je vrouw gedacht »Ja, wat zal ik daarop antwoorden. Alle moeielijkheden ben ik tot dusverre gewoon geweest met de punt van mijn bajonet op te lossen, maar voor zoo iets sta ik stil. Afgezien nog van het gevaar, dat ik mij aan haar trots kan bezeeren IJe BUITENLAND. De Iersche kwestie. Kardinaal Logue, het hoofd der R. K. Kerk van Ierland, had een bijeenkomst belegd der Iersche bisschoppen, teneinde officieel de meening kenbaar te maken, dat het vredesverdrag diende te worden bevestigd. Naar vernomen wordt zijn alle bisschoppen voor ratificatie. De Britsche regeering heeft een ver klaring doen publiceeren, waarin zij haar diep leedwezen uitspreekt over den bom aanslag op den trein die Iersche geïnter neerden vervoerde. Zy zal de noodige stappen doen en geen moeite sparen om de schuldigen op te sporen en te straffen. o Briand naar Londen. Londen. Veel voldoening heeft het hier gewekt, dat Briand definitief Lloyd George's uitnoodiging tot een bespreking over de Duitsche schadevergoeding en andere aan gelegenheden, aangenomen heeft. De datum voor zijn bezoek aan Engeland staat nog niet vast, doch volgens den Franschen premier zelf zal het zoodra_ mogelyk zijn en waarschynlijk ongeveer 20 Dec. De fiiiaiitieele toestand ran Oostenrijk. Bij de begrootingsdebatten in den Na- tionalen Raad deelde de kanselier mede, dat de economische toestand van het land niet wanhopig is. In de naaste toekomst is een aanmerkelijke verbetering te verwachten, tengevolge van de ten uitvoerlegging der regeeringsplannen voor het herstel van het economisch evenwicht. Voorts deed hij andermaal een beroep op de finantieele interventie der Entente voor de verbetering van de financiën des lands. lit Rusland. De Raad van Russische volkscommissa rissen heeft een decreet uitgevaardigd, dat de levensmiddelenverdeeling en de loonen der arbeiders in de stedelijke fa brieken betreft. De arbeiders krijgen in het vervolg levensmiddelen en loon naar verhouding van den door hen verrichten arbeid. Vermindering der arbeidsprestatie voert onvermijdelijk tot vermindering van looneu. De arbeidsprestaties bedragen thans 50 pCt. van die van voor den oorlog. weet de geschiedenis, Duviquet. Verdiende ik zulk een straf ïLaten wij het verleden niet meer op halen. Ik heb my daarover reeds met Laurent onderhouden.* »Hij heeft me er van gesproken.* »Daar heeft hij wel aangedaan.* *Hij heeft mij ook omtrent eene ver zoening gesproken. »De zending mijner dochter Ik denk het wel. Ik zie er wat barsch uit, vindt je niet Maar op een leeftijd, waarop wij ons bevinden, is het toch wel bespottelijk, dat er tusschenpersonen noodig zijn. Als zij gewoon tot my gezegd had »Kom terug* zou ik geen oogenblik ge draald hebben. Zoo noodig zou ik ver geving gevraagd hebben voor een fout, als het tenminste een fout kan en mag ge noemd worden. Inplaats daarvan moet er onderhandeld worden, als ware ik een misdadiger. Een galeiboef, die terugkeert, wordt niet slechter ontvangen.* iLaat wat gebeurd is rusten. Mevrouw Gonenc weet niet dat gij hier zijt. Zoo lang ge van haar verwijderd zijt, toont zij zich onwrikbaar. Maar wie weet, of je komst niet de ijsschors zal ontdooien, die haar hart omhult. Zij ziet je steeds in den mist van een verleden, van een ver verleden. Als zij weet, dat je in hare onmiddelijke nabijheid bent, als zij hoort, wat je al geleden hebt, zal zij, daar ver wed ik alles onder, wel bijdraaien. NIEUWSBLAD voor let Lui vm Neusden en Altena, de Lanostraat en ile Bomnieierwaard JVaar het Fransch. DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPP1J, VLAARDINGEN. Fabrikante van Sunlight Zeep. i Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1