De Russische industrie. Volkscommissaris Larin schrijft in de »Prawda« over hetgeen sovjet-Rusland tot nu toe heeft geproduceerd. De waarde van de geheele Russische opbrengst was gedurende het jaar 1920 vijf honderd vier en tachtig millioen roebels in goud. Ge durende het eerste halfjaar van 1921 bedroeg deze opbrengst reeds 368 millioen roebels in goud en gedurende het tweede halfjaar 420 millioen gouden roebels. Larin heeft de overtuiging, dat de Rus sische industrie in 1927 op dezelfde hoogte zal staan als voor den oorlog. Zware aardbeving in Japan. De Japansche ambassade heeft bericht ontvangen, dat te Tokio de zwaarste aard beving sedert twintig jaar heeft plaats gehad. Het bericht maakt geen melding van dooden, doch tallooze menachen zijn gewond en vele huizen beschadigd. De voornaamste schade aangericht door de aardbeving te Tokio bestaat in het scheuren van de waterleidingen, tengvolge waarvan de watervoorziening is afgesneden. De aardbeving had plaats Donderdagavond half tien. Duitscklands ontwapening. De Duitsche rijkskanselier heeft een onderhoud gehad met een vertegenwoor diger van de Matin* en blijkens een Wolff-bericht de bewering tegenge sproken van André Lefèvre, den voorma- ligen Franschen minister van oorlog, die Donderdag in de Kamer bad gezegd, dat de »Reichswehr< bij mobilisatie het noodige kader voor een vrijcorps zou leveren. Daar was niets van aan en ook geheime orga nisaties werden streng vervolgd, waartoe de regeering van een democratische repu bliek om redenen van binnenlandsche politiek al verplicht was. Ook sprak de kanselier tegen dat de gevonden jacht- kara'oijnen tot infanteriegeweren zouden gemaakt kannen worden. De Conferentie te Washington. Op de voltallige zitting van de ontwa peningsconferentie heeft Vivani Frankrijk's toetreding tot de viervoudige overeenkomst medegedeeld. Terstond na de ratificatie van de over eenkomst zal Frankrijk, verklaarde Viviani, evengoed alle verplichtingen op zich nemen, welke uit het verdrag voortspruiten, als dat het de rechten zal uitoefenen, welke het door de overeenkomst krijgt. Door alle tijdvakken van zijn geschiedenis heen is Frankrijk nauwgezet zijn verplichtingen nagekomen. BINNENLAND. Bezuiniging by de Spoorwegen. Een lezer te Waalwijk wijst er in het Rott. Nwsbl. op naar aanleiding van de plannen der spoorwegdirectie tot het ver- hoogen van de reizigers- en vrachttarieven, die een zwaren druk op het zakenleven zul len leggen met het twijfelachtige resultaat of dit nu wel vermeerdering van inkomsten zal opleveren, dat alleen flinke bezuiniging, waar maar eenigszins mogelijk is, de ba lans wat in evenwicht kan brengen, en dat b.v. op het parsoneel nog heel wat te be zuinigen is. Dit blijkt uit het volgende Een ambtenaar der S.S. huurde een stuk weiland met het doel dit voor moestuin in te richten er was nogal wat werk aan om het in orde te brengen, doch wat nood, aan het spoor zijn arbeiders genoeg. Zoo stonden er op een goeden morgen een 4-tal spoorwegarbeiders den grond te bewerken en bleven den geheelen dag be zig. Mij dunkt, schrijft hij, waar één amb tenaar kans ziet om tier arbeiders een ge heelen dag aan den dienst te ontrekken, zonder dat deze daardoor gestoord wordt, daar kan wel wat bezuinigd worden. Het gaat by de spoor evenals bij vele groote instellingen, men denkt de maat schappij is er goed voor, precies of dat een onuitputtelijke bron is. Tuberculose onder het ruidvee. De in onze provincie door de samenwer king van 't Rundveestamboek en den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken ingestelde ge zondheidsdienst voor het vee, houdt zich in hoofdzaak bezig met de tuberculosebestrij ding. De bij onderzoek aangetast blijkende dieren worden in de eerste plaats uit den stapel opgeruimd. Nu is er evenwel op de vergadering van de afd. Bremster van de Holl. Mij. van Landbouw door den veearts K. de Vink ernstig geprotesteerd tegen het op de vrije markt verkoopen van deze als ziek onder kende dieren. Menig kooper haalde op deze wijze met zijn nieuw gekocht stam stamboekdier tevens de tuberculose op zijn stal, of vermeerderde zijn aantal tuberculose dieren. Ir. 6. ran Swaay. Naar wij van zeer betrouwbare zijde vernemen zal de heer Ir. G. J. van Swaay tegen 1 Mei a.s. zijne betrekking van directeur der Provinciale Noord-Brabantsche Electriciteits-Maatschappij nederleggen, ten einde zijn professoraat aan de Technische Hoogeschool te Delft, hetwelk met het directeurschap van genoemde maatschappij niet vereenigbaar is, weer te aanvaarden. H.g.z. o Degrading Past eu Telegrafie. Verschenen is de begrooting van Post en Telegrafie. De kosten voor personeel zijn verminderd met 3J millioen, het ver lies wordt geraamd op bijna f 3 millioen tegen 13 het vorige jaar. In de volgende jaren verwacht men een sluitende begrooting. De begrooting der post telegrafie en telefonie voor 1922 beloopt f 116.933.753* Ernstig angeval te Hengelo. Een doode en twee ernstig gewonden. Te Hengelo is bij de in aanbouw zijnde Centrale de opzichter Selhors uit Amsterdam door den electrischen stroom gedood twee andere personen die te hulp kwamen, werden ernstig gewond. De heer Selhorst was gehuwd en vader van twee kinderen. o Het Metaal-Conflict. Met groote meerderheid van stemmen is door de personeelen van de metaalwaren- fabriek Daalderop en Kurz te Tiel tot staking op 15 dezer besloten. De arbeiders der ijzergieterijen en email leerfabrieken der firma Becking, Bongers, Diepenbroek en Reigers te CJlft hebben besloten de loonsverlaging niet te aanvaarden en zoo noodig in staking te gaan. Op deze fabrieken werken circa duizend arbeiders. In verband met de aangekondigde loons verlaging op de werf der J. Meyers Scheeps bouwmaatschappij en de ijzergieterij der firma A. H. van Voorden en Co. te Zaltbommel werd Vrijdagavond door de metaalbewer kers der drie organisaties, modernen, katho lieken en Christelijken, eene vergadering gehouden waarin met bjjna algemeene slem- men 107 tegen 5, tot staking werd besloten. De datum van ingang der staking is nog niet bekend. Bezuiniging op Rykikautoren. Blijkens een schrijven in het Hbld. is een referendaris, ressorteerende onder het departement van Financiën, sinds eenigen tijd voor het geheele land werkzaam, om na te gaan op welke wijze de ambtenaren, ressorteerende onder de verschillende de partementen, overal zijn gehuisvest, terwijl door hem gepoogd wordt om de ruimte, welke hier en daar onnut gebruikt wordt of overcompleet is, een zoo nuttig mogelijke bestemming te geven. Door tijdig in te grijpen, waar bleek dat op minder practi- sche wijze gehandeld werd, zijn thans duizenden bespaard en zullen op den duur millioenen aan huur, onderhoud en werkloon bespaard kunnen worden, als alle voor de rijksambtenaren als geheel beschikbare ruim te, zoo nuttig mogelijk wordt aangewend. Roode Mruis. Het hoofdbestuur vau het Nederlandsche Roode Kruis ontving in de week van 4 tot en met 10 Dec. de volgende giften, bestemd voor Nederlanders in verwoest Frankrijk f 10.000, Rusland frs. 15 en f 32.043.47, Oostenrijk f 24.99, Hongarije f 5, Duitsch- land f5, Helden der Zee f 1965, benevens talrijke Oostenrijksche en Hongaarsche fond sen en coupons en 500 Russische roebels. Dood doer schuld. Een schipper uit Varik kwam van Tiel met zijn bootje achter een stoomboot aan de Waal af. Er zat een zestal personen in 't vaartuigje, dat daardoor zeer vol was. By 't losgooien van 't sleeptouw sloeg het vaartuigje om, met 't gevolg, dat een der inzittenden, de 17-jarige Willemijntje Gijsen, verdronk. Beschuldigd van door zijn on voorzichtig handelen den dood van 't meisje te hebben veroorzaakt, stond dezer dagen de schipper voor de rechtbank te Tiel te recht. Geëischt werd een maand gevan genisstraf. De R. K. kerk fe Leeuwen. Het R. K. Kerkbestuur van den H. Willebrordus heeft besloten den aannemer en den architect der in 1917 gebouwde kerk, die gebleken is ondeugelijk te zijn gebouwd, aansprakelijk te stellen voor het herstellingswerk, geraamd op f 35.000. >'s B. Ct.i o Militairen in burgeriyke betrekkingen. In verband met de noodzakelijkheid van bezuiniging op de staatsuitgaven, is bij de beschikking van den Minister van Oorlog ter kennis van alle autoriteiten gebracht, dat voor de vervulling van betrekkingen, voor welke men gemeenlijk burgerwerk krachten aanneemt, moeten worden aange wezen actief dienende beroeps-militairen, die, in verband met de aanhangige plannen tot reorganisatie van het leger, reeds thans kunnen worden geacht overcompleet te zijn, omdat voor hen in hun vertegenwoordige functie geen volledige dagtaak meer is te vinden. Met den meesten nadruk wordt de aan dacht er op gevestigd, dat van vorenstaanden regel slechts zal kunnen worden afgeweken wanneer de autoriteiten afdoende aantoonen, dat voor de vervulling van vorenbedoelde burgerbedieningen, militairen niet beschik baar zijn of niet geschikt worden geacht. Ook voor kinderen zijn Foster's Maagpillen het ideale laxeer middel, gemakkelijk in te nemen en aan genaam van smaak. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkijgbaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De vaart langs Heusden is weder geheel hersteld. Alle stoombooten hebben de diensten hervat. Door de IJs-vereen. Heusdenwerd in haar jongste vergadering besloten tot het houden van een Kinder-jjsfeest, zoodra daarvoor ijs zal zijn. Maandag-namiddag had onder plechtig klokgelui de begrafenis plaats van den heer L. Bax, voorheen Tuinier, die zijn laatste levensdagen bij zyn zoon alhier sleet, om na eene ziekte van een paar weken, op 92-jarige leeftijd te komen overlijden. De overledene stond bekend als een braaf man en was een der voorstanders van de Oud-Gereformeerde richting, die hare vertakkingen over het geheele land heeft. De belangstelling van vrienden en geloofo- genooten was zeer groot. Uit alle deelen des Rijks waren belangstellenden opgekomen zelfs uit Friesland. Meer dan 150 personen hadden zich bij den lijkstoet aangesloten, waaronder ook een aantal vroawelyke personen. Aan het graf werd het woord gevoerd door een ingezetene uit Andel. Werkendam. Zaterdagavond liep K., varensgezel, beschonken en met een mes zwaaiende over het Slik, waar hij twee personen een steek toebracht. Vooraan aan 't Slik gekomen riep de gemeente- nachtwaker hem aan, dien hjj een steek in den arm toebracht, waarna hij het op een loopsn zette en nog een paar meisjes achterna liep. Hij werd echter door de Gemeente-veldwachter van Sleeuw jjk op gepikt en thuis gebracht. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Tot directrice van het post- en Telegraafkantoor is benoemd Mej. C. J. Meerdonk. De heer N. van Dijl, hoofd der school (B.) alhier komt voor op de voor dracht ter benoeming van een hoofd der school te Hardinxveld. Door den Raad der gemeente is besloten de boomen in het Laantje uit te rooien en hetzelve opnieuw te beplanten voor f131.Bij de heffing van H. O. voor noodzakelijk onderhoud af te trekken f 500 voor gehuwden en f 400 voor onge- huwden. Ten slotte wordt de gemeentebe- grooting aangeboden, terwijl de rekening van waterleiding wordt vastgesteld. Andel. Door den candidaat Boswijk te Groningen, die was beroepen bij de Ger. kerk alhier, is voor dit beroep bedankt. Almkerk. De Geref, Knapenvereen. »Obadja« alhier, hoopt einde Jan. 1922 haar jaarfeest te vieren. De heer H. de Rüijter alhier is benoemd tot Directeur van het fanfare corps ïWilhelmina* te Sleeuwyk. Naar wij vernemen hoopt Zaterdag 17 Dec. a.s., des avonds half 7 te N'dijk, (Gem. Almkerk) de Kiesvereen.Vreest God eert den Koning* een ledenvergadering te houden. A.s. Vrijdagavond half 7 hoopt te Nieuwendyk (Gera. Almkerk) de Geref. Jongel.-vereen, »de Zaaier* in het Insti tuutlokaal hare jaarvergadering te houden en tevens by deze gelegenheid haar 30- jarig bestaan te vieren. Beneden Langstraat. Nu de slacht tijd daar is, wordt menige krulstaart in den kuip gelegd. Voor de zware varkens vooral wordt echter de tegenwoordige prijs niet zeer loonend geacht. Men besteedt thans tot 55 cent per half K.G., schoon gewogen. De boterprijs is met 20 cent per K.G. afgeslagen. Desniettegenstaande wor den de melkprijzen op vele plaatsen nog hoog gehouden. Drongelen. Met de stemming voor de Commissie uit de ingezetenen, bedoeld in art. 121 der Gem.-wet, die alhier is gehouden, werden uitgebracht op de can- didaten die zich verklaarden vóór vereen. 213 en op de candid&ten die waren tegen vereeniging 339 stemmen, dus wel een bewijs dat het meerendeel der bevolking tegen vereeniging is. Doeveren, Door leden der Herv. Gem. alhier is in hare vergadering her kozen tot Ouderling J. G. W. Zoutenbier, tot Diaken G. J. Hartgers en tot Notabel J. A. Boll. 's Gravenmoer. Bij de gehouden stemming van notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier is herhozen dhr. A. Heijblom, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van dhr. P. Rutters is gekozen dhr. J. de Geus. Herstemming moet alsnu nog plaats hebben tusschen de heeren P. van der Dussen, aftredend, en M. J. van der Schans. Deze herstemming is bepaald op 27 dezer. Bij het op hol slaan van het paard van den landbouwer A. W. V. kwam de jeugdige geleider A. M. zoodanig te vallen, dat hij voor dood werd opgenomen. Na eenige rust bleek den geneesheer, dat het ongeval naast den schrik met een ernstige hoofdwond zal afloopen. Meeuwen. Vrijdag j 1. werd in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk al hier, een zeer drukbezochte algemeene vergadering gehouden van de Hulpvereen. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. De heer A. v. Bruchem werd met op één na al gemeene stemmen als bestuurslid herkozen. Op aandringen der vergadering besloot de heer J. A. v. Dis, die als zoodanig had bedankt, nog eenigen tijd bestuurslid te blijven. ln de vacature De Graaf werd gekozen de heer T. v. Rijsbergen. De vergadering drong met alle kracht er op aan, dat het Bestuur zal trachten de overname van het schoolgebouw van de gemeente te bespoedigen. Nederhemert. De Chr. Jongelings- vereen. alhier hoopt 15 Dcc. haar 54 jarig bestaan te herdenken, In afwijking vari vorige jaren zal ditmaal geen openbare godsdienstoefening voorafgaan. Oudheusden. Bij de Vrijdag plaats gehad hebbende verkiezing werd tot Kerk voogd der Ned. Herv. Gemeente alhier ge kozen de heer J. A. Bax en tot Notabel de heer T. v. d. Steenhoven. Foederoijen. De Chr. Gem. Zang- vereen. »De Lofstem« alhier, is voornemens op Woensdag 21 Dec., met medewerking van het pas opgericht Kinderkoor »Het Rozeknopjec, eene openbare uitvoering te geven onder leiding van den Heer A. W. van der Nat. Raamsdonksveer. Tot Notabelen der Ned. Herv. Gem. werden gekozen de heeren J. P. v. Dongen-Torman en A. J, Lankhuijzen, respectievelijk met 94 en 92 van de 103 uitgebrachte stemmen. Het weldadigheidsbal bezorgde een batig saldo van ongeveer f 100. Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. werd door het College van Notabelen herkozen dhr. S. J. Lankhuijzen G.zn. De melkprijs werd tot 15 cent per liter verlaagd en de boter tot fl.50 per pond. Sprang. Naar wij vernemen is bij het Gemeentebestuur van hooger hand bericht ingekomen, dat de vereeniging der gemeenten Sprang, Capelle en Vrijhoeve- Capelle niet zal plaats hebben vóór 1 Jan. 1923. De heer M. Zwart heeft voor zijn benoeming tot Ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Tot Predikant bij de Ger. Kerk alhier is beroepen Ds. Pontier van Maasdjjk. De heer A. Kooi is gekozen tot lid van het College van Kerkvoogden bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Tot leden van de Commissie van Toezicht op het L, O. alhier zijn benoemd de heeren A. Kool, J. L, van Santen, J. W. B. van Schuppen, C. A. Leempoel en F. M. de Jong. Heden, Woensdagavond, zal door de Chr. Zangvereen. ^Halleluja* van Capelle, in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier een uitvoering gegeven worden. get ge&tuur der A.-R. Kiesvereen, is thans uit de n.v. personen samengesteld G. J. van Willigen» Burg*» Voorzitter; C. Klootwyk, 2e Voorz.W. J. Leijssen, le Secr. W. M. Dalmayer, 2e Secr. M. Zwart,' le Penningm.C. J. v. Heijst, 2e Penningm.C. Timmermans, Alg. Adj. Wijk, Op de Vrijdag jl. gehouden aanbesteding tot het bouwen van 7 arbei derswoningen voor de Afd. Aalburg is ingeschreven als volgt J. M. v. Wijk, Heusden, in massa f 32730 H. Kleinloog, Genderen -29280 C. Honkoop, Veen, - 28339 G. Haspels, Genderen - 29300 Ant. Haspels, 34800 Joh, Zonneveld. Veen - 36500 W. Roei, Leerdam -30730 G. J. v. Dongen, R'donk -30969 G. v. Alphen, Wjjk -31700 Gebr. Dankers, Heusden - 32830 A. J. A. Smits en A. Tankens, Andel 29940 T. Tankens, -31000 J. Goesten en J. Merkx, Ammerzoden - 33800 A. H. Kramer, Genderen - 36309 C. Garstman, Wijk perc. II -18959 Tot Ouderling en Diaken by de Ned. Herv. Kerk zijn respectievelijk herkozen de heeren A. de Kok en L. v. Zandwijk. Op Donderdag 14 December a.s. zal des avonds ten 6£ ure vanwege de Landstorm Commissie De Meierij een lezing met lichtbeelden worden gehouden tot deel neming aan den Vrijwilligen Landstorm. Alle personen van 16 tot 19 jaar worden in hun belang aanbevolen deze vergadering bij te wonen. Waspik. Van Zaterdag tot en met Zondag had alhier een tentoonstelling plaats van den missie naaikring. Tal van inzen dingen waren ingekomen, waaronder zeer keurige. De ijver voor de missie bljjft hier onverflauwd voortleven. Onze nog jeugdige dorpsgenoote mej. F. Zijlmans behaalde het diploma machinoschrijven (systeem Pont). Naar we vernemen heeft de missieactie, Zondag jl. alhier gehouden, ruim f 400 opgebracht. Zalt-Bonimel. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken bjj de firma A. P. van Voorden en Co. Daar ze niets van hun gading vonden, trachtten zij hun slag te slaan bij het Veilingsgebouw, alwaar zij in hun werk gestoord werden door den veiiingsknecht, die boven woont, dus ook hier grepen hij of zij er naast. Van de daders gaen spoor. Vervolg Raadsverslag gemeente HEUSDEN. B. en W. zouden willen voorstellen, om, de in het najaar 1919 op voorstel van de heer de Haan alleen voor 1920 en '21 verleende vrijstelling^ van pensioenstorting door de gemeenteambtenaren, deze vrij stelling tot wederopzegging toe te ver- leenen. De heer H. Verhoeven vraagt, of alle Gemeenteambtenaren vrijstelling genieten, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. Hierop wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter zegt, nog te kunnen mede deelen, dat van de firma v. Wagenberg- Festen te Vlijmen, de koopsom groot f2500,is ontvangen van den verkochten gemeentegrond nabij de Conservenfabriek. B. en W. zouden Ged. Staten machtiging willen vragen, om deze f 2500.te be stemmen voor aflossing van crisisschuld en dientengevolge de gemeentebegrooting in dezen zin willen wijzigen. De Raad hecht ook aan deze wijziging zijne goedkeuring. Van Ged. Staten is nog ingekomen een circulaire betreffende het vervolgonderwijs. De Inspecteurs voor het L. O. achten de vastgestelde verordening niet geheel in orde en zouden daarin een kleine wijziging aangebracht wenschen te zien, betrekking hebbende op het aantal der cursussen, de vakken waarin onderwijs zal worden ge geven, de aangifte der leerlingen enz., alle wijzigingen van geen zakelijk belang, waarom op voorstel van den Voorzitter besloten wordt de heeren hun zin te geven en de verordening te wijzigen als aange geven. De agenda voor de openbare vergadering is hiermede afgeloopen, waarom de Voor zitter vraagt of een der heeren nog iets heeft. De heer de Haan informeert, hoe groot de crisisschuld is die de gemeente nog heeft en in hoeveel tyd die moet worden afgelost. De Voorzitter deelt mede, dat de aflos sing in 5 jaar moet geschieden en de sehuld na de aflossing van dit jaar nog f 10.600. f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2