r SENORIO de 10 cents sigaar, Bij dit nr. behoort een bijvoegsel. EER OM EER. Tel mi. 412, Hinthamerstraaft 24, 's-BOSCH Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No* 4148 Zaterdag 17 December1921. Rook ons SUCCESMERK, "i Zij die zich vóór het volgend kwartaal op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. URAAGT KAHLftlAM's Heeren- en Kiiiderkleediiig. Gorinchem. Und van alten^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht,. samengesteld uit de edelste tabakken en hoog fijne kwaliteit. UA0AZXJV !§3Ë£ Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Amerikaansche gedelegeerden ter ontwapenings-conferentie hebben medege deeld, dat zij toestemmen in het voorbe houd van de Japanners, die willen, dat de Moetsoe in de plaats wordt gesteld van de Setsoe. Dit laatste schip is nl. de oudste Japansche dreadnought in de vaarthet werd op stapel gezet in 1909, terwijl de Moetsoe, door welke het dus staat te wor den vervangen nog in aanbouw is. De groote beteekenis van deze wijziging blijkt dadelijk hieruit dat de Setsoe een schip is van 20,800 ton waterverplaatsing tegen de Moetsoe een van 40.000 ton. De vaart snelheden zijn onderscheidenlijk 20 knoop en 23.5 knoop. Voor deze concessie van Amerikaanscheri kant is echter het voordeel voor de Ameri kanen gestipuleerd, dat zij de Colorado en de Washington zullen mogen houden in plaats van de Delaware en de North Dakota. Deze laatstgenoemde twee sche pen werden in aanbouw genomen in 1907 FEUILLETON. 37) Enfin, de bewijzen voor mijn bewering zullen spoedig volgen. Heb slechts geduld 1c «Ik heb al zoolang geduld gehad,zuchtte Gonenc. «Je hebt haar dus nog lief «Daar komt nog iets anders by.« «Wat dan «De haat, dien ik den ellendige, haar beleediger, toedraag. Ik ben overal geweest om hem terug te vinden. Als hij in mijn handen ware gevallen, zou ik hem, hoewel ik niet wreed ben, het hart uit het lijf gescheurd hebben. Waarom moet ik alleen het slachtoffer zijn van deze schanddaad Hemel en aarde «Gonenc !t riep Duviquet, ontsteld door de dreigende houding, die zijn vriend had aangenomen. «Je vergist je 1 Het is PorLde Bouc die spreekt,» antwoordde Gonenc, terwijl hij moeite deed om te glimlachen. «Je hebt me nog nimmer boos gezien, jij, die zoo goed en zacht bent.» Duviquet zag hem aan met een zekeren angst, die de sterkere den zwakkeren inboezemen. en hebben ieder een waterverplaatsing van 20.000 en een snelheid van 21 knoop. De beide andere dreadnoughts, die ze nu zullen vervangen de Colorado en de Washington zijn nog niet klaar. Men is er in 1917'18 aan begonnen te bou wen en de afmetingen zijn formidabel nl. 43,200 ten (w. v.) terwijl de vaartsnel heid aanzienlijk is (23 kn.). Het succes van de Japansche vlootmannen met de Moetsoe wordt dus vrij duur gekocht. Immersde nieuwe Amerikaansche dread noughts zijn elk voor zich reusachtiger dan één schip van de Japanners. Daarentegen is de bewapening van de nieuwe Ameri kaansche schepen iets minder zwaar, nl. 8 stukken van 16 Eng. duim voor de Moetsoe, en eveneens 8 stukken van 16 E. d. voor zoowel Maryland als Washing ton, maar bovendien 20 stukken van 5| duim bij de Moetsoe en slechts 14 van 5 duim voor de beide Amerikaansche vaar tuigen. Groot is de ongelijkheid toch feitelijk ook weer niet want in het zeegevecht moeten vooral de zware stukken het doen en daarin zijn alle deze nieuwe schepen precies aan elkaar gewaagd. Zoowel in het Britsche parlement als in de Dail Eirean is het warm toegegaan. Maar een besluit is nog niet gevallen. Komt het heden Het is zeer waar schijnlijk. Zoowel in Ierland als in Engeland wordt het met spanning tegemoet gezien. Mag men de Britsche berichtgevers gelooven, dan was de volksmenigte, die zich buiten het gebouw van de Dail verzameld had, in Het omdraaien van een sleutel in de deur gaf een tooneelverandering, «Het is Marcelle,» sprak Duviquet. «Mijn advokaat,» voegde Gonenc, er aan toe. Toen zij Gonenc zag, bleef Marcelle even stilstaan. De krijgsman ging naar haar toe. «Sta mij toe, mejuffrouw, dat ik u als een oud vriend omarm.» «Zeker,» gaf Marcelle ten antwoord, hem naderende. «Laat mij, nu de kennismaking is gemaakt u bij voorbaat dank zeggen voor de moeilijke taak, die ge zoo welwillend op u hebt ge nomen, Ik reken op den hoogst aange name» indruk, dien ge maakt op allen, welke zich in uwe nabijheid bevinden en op de welsprekendheid van uw goed hart, om op mevrouw Gonenc een overwinning te behalen 1» «Ik zal mijn best doen,» sprak Marcelle, Gonenc aanziende met een vragende blik, om zich te vergewissen, of hij niet wist, dat er bij haar andere redenen in het spel zaten. Vijf minuten later begaf het meisje zich naar mevrouw Gonenc. Deze zat voor het raam, bezig met eenige brieven over te lezen. Aan haar gelaat kon men duidelijk zien, dat er iets droevigs en tegelijkertijd iets sombers haar kwelde. Zij was in haar lezen zóó verdiept, dat zij Marcelle's binnentreden niet eens bemerkte. Het meisje bleef eenige oogenblikken groote meerderheid ten gunste van de vrede en het aanvaarden van de overeen komst gestemd hetgeen behalve uit de gesprekken viel op te maken uit het ver schil in de wyze waarop Griffith en Collins en daarna De Valera bij hun aankomst werden begroet. De aankomst van De Valera werd be groet met gematigde toejuichingen, terwijl Collins en Griffith ontstuimig werden toegejuicht. De opening kenmerkte zich door een stille waardigheid, maar vervolgens ging het er eenigszins verhit toe. De onder teekenaars van het verdrag die gezeten waren tegenover De Valera drongen er op aan, dat het verdrag zou worden beschouwd volgens zijn mérites, onafhankelijk van het verschil van meening in het kabinet. De Valera klaagde erover, dat de ge volmachtigden hun instructies hadden over schreden. De overeenkomst had in ontwerp moeten worden overgelegd in goedkeuring door het kabinet. Collins beklaagde zich over het onbillijke van de opmerkingen van de Valera. Hij verzette zich bitter tegen een zitting met gesloten deuren, zeggende dat Ierland ge rechtigd was, de feiten te kennen. Hy verklaarde opgewonden Men heeft mij een verrader genoemd. Laat het Iersche volk beslissen. Als er menschen zijn, die mij als een verrader beschouwen, sta ik klaar om ze te ontmoeten, nu evenals voorheen. Wat de behandeling van de Iersche kwestie in Lager- en Hoogerhuis betreft, ook daar heeft het aan heftigheid niet ontbroken. De koning heeft het parlement met groote plechtigheid geopend en Coa litie-liberalen zoowel als Unionisten hebben zich voor de overeenkomst in het touw geworpen. De verklaring van Lloyd George is ook door de vertegenwoordigers der ar beiders goedgekeurd. Alleen de Iersche Unionisten, de »die-hards«, een kleine min derheid, blijven onverzoenlijk en hebben voor Lloyd George vrij onaangename woor den gesproken. Heden zal waarschijnlijk het lot van Ierland worden beslist. De Britsch-lndische overheid heeft zich genoodzaakt gezien krachtiger op te treden tegen de zich steeds meer uitbreidende nationalistische beweging in Britsch-Indië. Te Calcutta, Allahabad en Delhi zijn honderden nationalisten gevangen genomen wegens het deelnemen aan een onwettige stilstaan, totdat Mevrouw Gonenc haar toe vallig zag. «O, ben jij het kind I Ja, ik zat ook zoo in gedachten verzonken.» «Zoo mevrouw vroeg Marcelle na eene warme omhelzing. «Ik denk aan Montenegro, aan Herze- gowina waar Jean Laurent zich bevindt. Gedurende de laatste veertien dagen heb ik niets van hem gehoord en nu maak ik mij wel een weinig ongerust.» «Maar vreest u dan iets «Scheiden baart lijden.» «Bemerk jij het niet Marcelle, jij, die zooveel van hem houdt «Ja zeker mevrouw, maar myn smarten zijn van een gansch anderen aard. Ik ge loof niet, dat mijnheer Laurent ziek of gewond is ik geloof veel eerder, dat een of andere belangrijke zaak hem bezighoudt 1» «Welke belangrijke zaak zou dat zijn «Zooals u weet zijn wij, vader en ik, één. Wij hebben voor elkaar geen geheimen. Hij openbaart mij vaak zijn gedachten ik beken hem ook wat ik op het hart heb. Dat wil zeggen, dat ik wellicht wel weet, wat mijnheer Laurent doet.» •Zoo, weet je dat »Ik veronderstel, dat mijnheer Laurent is heengegaan, om zijn vader op te sporen.» «Denk je dat «Zonder twijfel. Ik droom heel dikwijls. In mijn droomen zie ik vaak Gonenc.» «En je hebt hem nimmer gekend «Dat kan wel zijn, maar u moet mij vereeniging, die ondermijning van het Brit sche gezag ten doel heeft en als middel daartoe het stelsel vea «non-coöperation» toepast, het niet samenwerken met de Britssche overheid en het boycotten van de reis van den Prins van Wales. Bij diens bezoek aan Allabahad had Gandhi, de leider der beweging, een «har- tak uitgeschreven, een boetedag voor de inlandsche bevolking, gepaard gaande met een algeheele werkstaking. Het gevolg was dat de prins bij zijn aankomst een stad aantrof die vrijwel uitgestorven geleek, waar alle verkeer stilstond en waar men behalve de Europeanen, schier niemand in de versierde straten zag. Vorige pogingen om de reis van den prins te boycotten waren niet gelukt, zoodat het gebeurde een teeken is van het toenemend succes der nationalistische pro paganda onder de inlandsche bevolking. Men vraagt zich af, hoe het te Calcutta zal gaan, als daar de prins op 24 dezer aankomt, want er wordt nu al ijverig propaganda gemaakt om ook daar een «hartal» uit te schrijven, waartoe een groot deel der bevolking gedwongen wordt niet zoozeer uit overtuiging, dan wel uit vrees voor weerwraak van de in 't ver borgen werkende onruststokers. De Britsch-lndische regeering neemt, zooals gezegd, nu tegenmaatregelen. Te Calcutta werden een honderdtal vrijwilligers van het Indisch congres voor zelfbestuur veroordeeld tot gevangenisstraf en zijn nog tweehonderd gearresteerd. In Oost-Karelië wordt op krachtige wyze stryd gevoerd tegen de Sovjets, welke aan alle fronten met succes verloopt voor de Kareliërs. Deze veroverden Dinsdag Revala. Het Oost-Karehsche centrale bewind wendde zich door een betoog aan de Deensche regeering met een bede om steun tot de geheele beschaafde wereld. Het Belgische ministerie is nu inderdaad samengesteld Theunis wordt minister president en minister van financien, Jasper zou de portefeuille van buitenlandsche zaken behouden, Franck die van koloniën, en Devèze die van nationale verdediging. BUITENLAND. De opstand op Kreta. Het schijnt, dat de opstandelingen op Kreta uiteen zijn gejaagd. De versterkingen zeggen of mijn voorgevoelens bedriegelijk zijn. Ik heb hem nimmer gekend, maar ik zou hem wel kunnen uitschilderen, zooals hij nu er uitziet.» «Dat is mogelijk Marcelle gaf van Laurents vader eene nauwkeurige beschrijving. Mevrouw Gonenc verbaasde zich. «Maar stel eens, dat hij vertrokken is, om datgene te doen, wat je zegt, is dat dan een reden, om niets van zich te laten hooren «Misschien heeft hij zijn vader wel terug gevonden.» «En dan «Misschien weet hij niet, hoe hy u dat moet berichten.» «Hebt je dat ook gedroomd?» «Mijn droomen zeggen nog meer «Wat dan Spreek, je maakt mij waar lijk bijgeloovig.» «Hij heeft niet alleen zijn vader terug gevonden, maar hij wenscht ook hier weer te komen, om het uit elkaar gespatte huis gezin weder in eere te herstellen. Op dit oogenblik bedenkt hij een middel, om tot dit gewenschte resultaat te komen.» «Is mijn zoon dan bang voor zijn moeder?» «Neen, maar uw echtgenoot heeft redenen om u te vreezen Mevrouw Gonenc werd stil. «Is dat niet zoo,» vervolgde Marcelle, om een antwoord uit te lokken, dat haar bevredigde. Mevrouw Gonenc bleef zwijgen. welke door de regeering zijn gezonden, zijn aangekomen. Twee Grieksche torpedo booten liggen voor Canea voor anker. Ernstig ongeluk in een Üpper-Sileiische fabriek. In de Silesia-fabrieken te Kriewald in het district Rybnik had weder eene ontploffing plaats in het menggebouw. De oorzaak daarvan is nog niet ontdekt. Vijf arbeiders werden gedood. o Een nieuw serum tegen tuberculose 1 Volgens een bericht uit Boekarest zijn merkwaardige genezingen van tuberculose gevallen verricht door het nieuwe serum, dat dr. Putzureano van Olanesti onlangs heeft ontdekt. Teringlijders van heide sexen en alle leeftijden komen uit alle deelen van Roe menië om zich te laten behandelen. Het üarinepersoneel met de helft verminderd Naar de «Chicago Tribune» uit Washing ton verneemt, beraadslaagt het Congres thans over een wetsontwerp tot vermin dering van het personeel der marine met vijftig procent. De huidige sterkte van het personeel is 175.000 man, waarbij de officieren zyn inbegrepen. Het is de bedoeling, het personeel met pensioen uit den dienst te ontslaan. Zij, die een graad hebben behaald aan de marineschool, doch niet in dienst worden gehouden, blijven bij de marine-reserve ingedeeld. Zij ging in gedachten tot in het verre verleden terug en trachtte haar eigenliefde te overwinnen. «Het is al zoo lang geleden» mompelde zij. In deze woorden meende Marcelle eenig toenadering te zien. Zy leunde met den arm op den schouder van Laurents moeder en stak haar de hand toe «Hij heeft zooveel geleden. «Hoe weet je dat riep mevrouw Gonenc op levendige toon uit. Marcelle kreeg een kleur. Door haar te groote openhartigheid gevoelde zij zich eenigszins verlegen, want nu was zij ver plicht meer fe zeggen, waarmede zij niet zoo dadelijk wenschte te beginnen. Mevrouw Gonenc vervolgde dan ook on- middelijk «Zoo, hebt je dan berichten ontvangen Heeft Laurent 2ijn vader terruggevonden Is reeds bij hem Marcelle naderde mevrouw Gonenc, die plotseling was opgestaan en het meisje den arm om den hals had geslagen. «Zij zijn beiden in Parijs,fluisterde Marcelle in het oor. «Beiden vroeg mevrouw Gonenc ver wonderd. Marcelle gevoelde, dat de dame zwaar op haar leunde. Mevrouw Gonenc verloor het bewustzijn. EUWSBL4B voor lot lim vib Hoisdsa bb AIïois, as Langslrsst on üs BsiiiiBlërw^nd Maar het Fransch. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1