apzijtt L. DERKS, Hinthamerstraat 70 'hevhatiek 99 Het adres voor TAFELSERVIEZEN. TAFELZILVER. Tel. 485 - 's-BOSCH. Nieuwjaarsgroet Fransch-, Duitsch- Engelschfabrlkaat. Gero Zilver, Wellner Silber, Leviathan Silber Place. tabletten F&brikAr^ A Een revolutie in Albanië i Een nederlaag der regeeringstroepen. Een »Temps«-bericht uit Tirana meldt, dat de regeering aldaar door de aanhangers van Essad Pasja zou zijn omvergeworpen en gevangen genomen. Een leening aan Duitschland 1 De »Intransigeantc meent te weten, dat er, naar aanleiding van Rathenau's bezoek aan Londen, volle overeenstemming van dezen bestaat met de geallieerden omtrent 'n internationale leening van een milliard dollars, die weldra zal worden uitgegeven. (Een telegram uit Brussel maakt melding van een zelfde bericht in het blad »Le Soir«.) Kwijtschelding van oorlogsschulden. Washington, Verscheidene buitenland- sche diplomaten ter conferentie zijn de meeningen toegedaan, dat Lloyd George zich voorbereidt het initiatief te nemen betreffende de kwijtschelding van oorlogs schulden, die aan Engeland nog moeten betaald worden door Italië, Frankrijk, België, Rusland en de kleinere Balkanstaten. Er wordt verder medegedeeld, dat deze kwijtschelding slechts kan plaats hebben indien ook Frankrijk de door de geallieer den verschuldigde sommen kwijtscheldt. Een andere voorwaarde zal zijn, dat de door Duitschland aan Frankrijk verschul digde schadeloosstelling zal verminderd worden met milliard francs. De aardbeving in Japan. De ïMorning Post« verneemt uit Tokio De jongste aardbeving heeft in de provincie meer dan 400 dooden en 6000 gewonden geëischt. In Tokio zyn ongeveer 1000 huizen be schadigd, waarbij talrijke personen ernstig gewond zijn. Onder de bevolking heerscht een paniekstemming, daar men een her haling der aardbeving vreest. Wolraorraden verbrand. Een brand vernielde te Sydny een groot wolpakhuis vol nieuwe wol. De schade bedraagt millioenen pond sterling. De ver woesting eener zóó groote hoeveelheid eerste kwaliteit wol, zal wellicht in niet geringe mate de prijzen beïnvloeden. Een geheimzinnige misdaad. Te New-York heeft een dokter, zekere Glickstein, een groote dames-practijk. Het is zijn specialiteit, zijn patiënten te helpen aan morfine, cocaine en andere dergelijke middelen. Op een middag krijgt hij op zijn spreekuur bezoek van een jonge vrouw, die bij hem wordt toegelaten, terwijl in de wachtkamer verscheidene andere pa tiënten zitten te wachten. Na drie mi nuten komt zy uit de kamer van den dokter en verlaat het huis. De volgende patiënte, die bij hem wordt toegelaten, vindt hem vermoord liggen. Niemand had het schot gehoord. De vermoedens gaan in de richting van een roode kruis-ver- pleegster, die echter nog niet is opgespoord. Het lijk van den dokter wordt opgenomen en op bed gelegd, waarna de 63-jarige moeder van den verslagene wordt gewaar schuwd. De komt, ziet haar dooden zoon, kust hem en valt dan zelf dood over het lijk heen. Landru's gezondheid geknakt. Naar de »Chicago Tribune« verneemt, heeft Landru tot den gevangenisdokter gezegd, dat hij zich gedurende het proces zeer heeft moeten inspannen om zich goed te houden, maar dat zijn gezondheid geheel is geknakt nu de sslag verloren is«. Hij hoopt nog steeds dat zijn vonnis door het Hof van Appèl zal worden ver nietigd, maar, zoo zeide hij tot den dokter, *dit zal geen wijziging brengen in mijn houding, want zelfs de grootste schelm mag zijn gedragslijn bepalen, en dit recht is het eenige, wat mij is overgebleven De Popocatepetl in werking. Een groote lavastroom. De vulkaan Popocatepetl, in den staat Puebla, Mexico, 5450 M. hoog, dus nog 700 M. hooger dan de hoogste berg van Europa, is hevig in werking. Tot een hoogte van 2500 voet worden rook en asch uitgestooten. Er vloeit een groote lavastroom. BINNENLAND. Prins Beudrik in Erankryk. Prins Hendrik, vergezeld door den kapitein ter-zee von Mühlen, en luitenant-kolonel Delvan, bezocht het slagveld te Verdun. Hij werd op het stadhuis ontvangen en zette zijn handteekening in het Gulden Boek. Van Verdun komende, arriveerde de Prins met een specialen trein te St. Hilaire-au- Temple, waar een automobiel wachtte, om hem naar het front te vervoeren. Hij ver toefde langen tijd aan het front te Cham pagne en kwam in den avond te Reims aan. De vriendelyke buurvrouw. Een onbekende kwam aan een woning in de Van Houweningenstraat te Amsterdam een kwitantie van f 53 presenteeren. De bewoners waren niet thuis, maar een buur vrouw was wel zoo vriendelijk het geld voor te schieten. De menschen waren er immers goed voor Maar de kwitantie, dat bleek later, was niet goed. De buur vrouw had haar geld gegeven voor een valsch papiertje. Gasrcrstikkiiig. Mevr. S. te Hilversum, van een pleizier- reisje thuiskomende, constateerde een sterke gaslucht. Bij onderzoek bleek een lek te zijn in de gasleiding. Zij verwonderde zich erover, dat haar man niet thuis was maar wie schetst haar ontzetting, toen ze, in de slaapkamer komende, haar man met vale kleur half uit bed hangende vond. De ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De tabakswet. De minister van financiën stelt bij nota van wijziging een nieuwe bepaling in de tabakswet voor, die ontduiking der wet door verkoop in het klein buiten de winkels onmogelijk te maken. De wet zal 1 Maart 1922 in wei king treden, Begrootiug Posterijen 1922. De begrooting der Posterijen voor 1922 wijst aan een verliespost van bijna 3 rnil- lioen (in 1921 13 millioen). Aan salarissen is geschat een uitgaaf van 548/10 millioen (in 1921 58 millioen). Weldra zullen, by toepassing van een gepaste zuinigheid, de inkomsten de uitgaven weder kunnen dekken. De getalsterkte van het personeel bedroeg met inbegrip van vacatures, op 1 Januari 1921 22,993. De geraamde sterkte op 1 Januari 1921 is 23.261, terwijl die op 31 December 1922 wordt geraamd op 23.746. Hierbij verklaart de minister uitdrukke lijk, dat waar een uitbreiding van perso neel is geraamd, dit bepaald noodig is voor de behoefte van het staatsbedrijf bij den steeds grooteren omvang, welken het vooral bij het onderdeel »TeIefonie« aan neemt. De onregelmatigheden te Gendrlugen. De Staatscourant van gisterenavond meldt, dat de heer A. Stoot, burgemeester te Gendringen, met ingang van 12 December is ontslagen. Door kokende koffie. Het anderhalf jarig kind van den landbouwer B. te Doetichem wist Zondag een ketel kokende koffie te bemachtigen. De kleine dronk uit de tuit en brandde zich daarbij zoo hevig, dat het den derden dag aan de gevolgen is overleden. Door een molenwiek. Vrouw Lamers te Duiven, die door een molenwiek werd getroffen, is gisteren aan de bekomen wonden in het ziekenhuis te Zevenaar bezweken. Zij was in den afge- loopen zomer gehuwd. o Vereeniging van de gemeenten Waalwyk, BaardwQk en Besoyen. De regeeririg heeft een nota van wijzi ging ingezonden met betrekking tot het wetsontwerp betreffende bovengenoemde vereening van gemeenten. Het tijdstip van ingang van de vereeni ging wordt een jaar verschoven, omdat wegens den kort op handen zijnden datum van ingang, thans 1 Januari 1922, de tijd ontbreekt voor de noodige voorbereiding in de tbetrokken gemeenten en voor het verkrijgen van andere betrekkingen door hen, die niet in dienst der nieuwe gemeen te overgaan, waardoor de wachtgelden be perkt worden Inplaats van 1 Januari 1922 wordt nu gesteld 1 Januari 1923. Verder worden nog eenige wijzigingen voorgesteld o.a. betreffende het wachtgeld en vrijstelling van bijdragen door de be trokkenen. IBisdaad I Onder Tijnje, bij Heerenveen, heeft men het lijk gevonden van den 24 jarigen tim merman H, v. d. Vliet aldaar, met eenige schotwonden in de borst. De justitie is gewaarschuwd. o Lerend begraven, De 22-jarige Hendrik Harms, te Zuid laren wonende, was bezig, bij zijn broer te Schuilingsoord, steenen uit een ouden put te halen, waarbjj de zijwanden in stortten en de ongelukkige levend werd begraven. o Oplichting. De heer B. in wijk B te Sliedrecht is de dupe geworden van sluwe oplichters. Een koopman uit Rotterdam verkocht hem een lap stof onder conditie, dat hij voor een kleermaker zou zorgen. De koop lukte en later kwam de kleermaker om de maat te nemen. Nu nam deze ook de lap mee. Geruimen tijd hoorde men nu niets en nu bleek dat de heer B. beetgenomen was. In meer plaatsen wordt deze truc toe gepast, men zij dus op zijn hoede. Utrecht, 12 Dec. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 950 paar den en veulens aangevoerd. De prijzen be liepen voor weeldepaarden f 700900, werkpaarden f 300600, oude paarden f 150250, 1 |-|arige veulens f 200450, 2-jarige veulens f 300500, jonge veu lens 1 80-200 en hitten f 175-450. Invaliditeitswet. Het maandelijksch overzicht betreffende de toegekende renten op 1 December 1921 vermeldt, dat op dien datum waren toege kend 14806 ouderdomsrenten, 848 weduwen- renten en 2141 weezenrenten, waarvan in het gebied van den Raad van Arbeid te Tilburg resp. 392, 24 en 49. Tot op bovengenoemden datum werd aan 21197 verzekerden geneeskundige behande ling of verpleging toegestaan en werden 576 verzekerden in observatie genomen voor wie behandeling of verpleging alsnog ver leend kan worden. o De mist van Woensdag. Twee spoorwegarbeiders gedood. Door den hevigen mist zijn Woensdag middag tusschen Elten en Emmerik twee spoorwegarbeiders, tijdens het verrichten van werkzaamheden aan de lijn, door een passeerende losse locomotief gegrepen en gedood. o Doodslag. Te Spijck bij Lobith kregen de twee vrienden M. en W. om een kleinigheid in dronkenschap twist. Plotseling ging een hunner naar binnen om even later gewa pend met een hooigaffel, zijn vriend te lijf te gaan. Deze kreeg eenige steken in het hoofd en is reeds aan zijn wonden bezwe ken. De dader is gevankelijk naar Arn hem overgebracht. Een bom Woensdagavond half elf werden de be woners van den middensteiger te Rotterdam opgeschrikt door een geweldigen slag, die ook in den Houttuin en omgeving werd gehoord. Er bleek een ontploffing te hebben plaats gehad in een brandgang, die langs het café-restaurant Monopole aan den Middensteiger no. 10 loopt. De in het café veroorzaakte luchtdruk deed de deuren van een paar vertrekjes, waarvan de raampjes in de gang uitkomen, openslaan. In de brandgang werd een scherpe kruitdamp waargenomen en daar werden ook gevonden de overblijfselen van het ontplofte voorwerp, hetwe'k naar schatting ongeveer een halve dicimeter hoog en 5 centimeter breed kon geweest zijn. Het gedeelte van het gevonden omhulsel bestaat uit touw, in hars gedrenkt. Een gedeelte van de lont waarmede het aan gestoken is, was er nog aan bevestigd. Op het door de politie in beslag geno men omhulsel is een in het Duitsch ge stelde gebruiksaanwijzing geplakt, waar boven het woord Kanonenschlag. Vermoedelijk heeft men met een mis plaatste grap of een soort vreesaanjaging te doen. Schade is niet aangericht. (N. R. C.) In het nummer van 1 Januari, wordt weder evenals andere jaren de gelegenheid geboden voor het plaatsen van een aan Familie, Vrienden, Ken nissen en Clientèle. Tijdige opgave wordt ver zocht. De Administratie. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Naar wij vernemen is de >Heusdensche Harmoriie« voornemens de volgende maand een uitvoering te geven voor hare Donateurs. - Naar aanleiding van zijn 122-jarig Priesterschap, dat de Eerw. heer A. v. d. Heijden deze week herdacht, heeft de tooneelvereeniging »Kunst en Vermaak« hem als haar leider een prachtig geschenk aangeboden. Insgelijks deed het Zangkoor »St. Cecilia« in haar bijeenkomst, waarna een gezellig samenzijn volgde. In de vergadering der IJsclub werd het bestuur samengesteld als volgtA. B. de Moor, Voorz. A. J. v. d. Kolk, Secr. C. Verhoeven, Penningm. en H. v. Her waarden, J. Kuijpers, G, Doedeyns en A. v. Tuyn, Comm. Voorts bleek een batig saldo aanwezig van f 80.52|, terwijl be sloten werd tot een ijsfeest voor kinderen, zoo de gelegendheid zich nog voordoet. In de gisterenavond te Herpt ge houden vergadering van aandeelhouders van de Boterfabriek St. Isidore aldaar, is o. ro. besloten ook weder zoete melk in deze gemeente te doen venten en daarbij den prijs zeer concurreerend te stellen. Misschien een reden voor de Heusden- sche melkslijters om ook de prijzen te verlagen. Naar men ons meldt, heeft de firma v. d. Bergh te Rotterdam den prijs wederom met 1 cent verlaagd en gebracht op 10 ct. per Liter. Aalburg. Naar men verneemt, heeft het Kerkbestuur alhier besloten, om nog dit jaar een kachel in de kerk te doen plaatsen. Tot Notabel der Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer Peter Bouman, zulks ter vervulling van de vacature ont staan door het overlijden van den heer H. Wijgers. Almkerk. Wij herinneren onze lezers nogmaals aan de openbare uitvoering die zal worden gehouden door de Gem, Zangvereen, >Eendracht maakt machU te Ippelschendijk (Gem, Almkerk) op Woensdag 21 Dec« a.s. in het café Dekker alhier. Naar wij vernemen zal op Donderdag 22 Dec. a.s. n.m. 6£ uur in de zaal van den Heer Dekker alhier, voor de Anti rev. Kiesvereen. optreden den Heer C. F. Bramer van Nijverdal met het onderwerp »Des Christens roeping Zoowel vrouwen als mannen zijn tot deze vergadering toegankelijk. Capelle. De heer M. Boogaerdt, hoofd der O. L. school in de kom alhier komt onder no. 1 voor op de voordracht ter benoeming van een hoofd der school aan school F. te Vlaardingen en als no. 2 op de voordracht voor school H. in dezelfde gemeente. De heer J. v. Campen heeft bedankt als notabel der Ned. Herv. gem. aan den Loonschendijk. In zijn plaats is benoemd de heer G. Rosenbrand. Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat het kerkgebouw der Ned. 1 Herv. Gem. alhier, thans van electrisch licht is voorzien. De verlichting is schit terend, zoodat de firma, die den aanleg heeft uitgevoerd, hiervoor alle eer toekomt. Meeuwen. Bij de op 14 dezer ge houden 2e candidaatstelling voor de bij zondere commissie ingevolge art. 131 der Gemeentewet inzake de vereeniging van gemeenten zijn bij enkele canidaatstelling benoemd verklaard, de heeren A. Bax, C. de Graaf, H. Redeker, W. de Graaf, L. A. van Andel, A. J. Lankhaar en A. Lankhaar Czn. Tot lid van het Burg. Armbestuur te Babilouiënbroek-Hill is door den Raad herbenoemd, de heer A. Vos Cz. Nienwendijk. Bij de j.l. Zondag ge houden kerkeraaadsvei kiezingen voor de Geref. Kerk werden gekozen voor ouder- liugen W. H. van Helden (aftr.j, J. Ver steeg Hz., voor diakenen Joh. Heijstek (aftr.), Joh. van der Stelt Cz. Nederhemert. Onze vroegere predi kant Ds. C. Verloop thans te Zoelmond, heeft voor het beroep naar Varik bedankt. In den jl. gehouden geërfdendag van den buitenpolder 't Eiland Nederhemert werd met algemeene stemmen besloten, om over te gaan tot het plaatsen van een molen, dienende ter inmaling van water in bovengenoemden polder. Daar wij hier bijna eiken zomer zelfs van drinkwater voor het vee verstoken waren, zal dit uit te voeren werk, bij voldoening, een nuttige aanwinst worden. Het hierboven omschreven werk zal, behoudens goedkeuring door hoogere auto riteiten, worden daargesteld vóór 1 Mei 1922. Een woord van dank mag hierbij niet onthouden worden aan het geheele bestuur van dezen polder, voornamelijk aan den voorzitter, den heer O. v. d. Werken, die reeds meermalen pogingen had aangewend om hiertoe te geraken. -J Alsook nog een dankbetuiging voor de totstandkoming van den oprit aan den Noorderdijk in Oostelijke richting, welke door hetzelfde bestuur is uitgevoerd, en waarvan wij allen dagelijks groot gemak ondervinden. Raamsdonksveer. Het ledental van de R. K. Vrouwenbond gaat steeds vooruit. Het ledental bedraagt nu reeds 300 en zal door de propaganda der ijvering propa gandisten nog wel aanmerkelijk uitgebreid worden. Tot Secr. van de Bouwvak arbeiders, afd. van den Volksbond alhier, werd gekozen j dhr. J. Broeders Pz. Sprang. J.l. Woensdagavond gaf de I Christelijke Gemengde Zangvereen. »Halle- I lujah* van Capelle in het Ned. Herv. kerkgebouw onder leiding van haar direc teur de heer N. Snijders van Raamsdonk- veer een goed geslaagde uitvoering op zeer verdienstelijke wijze werd het keurig s&am- gesteld programma afgewerkt. Deze uitvoering op gebruikelijke wijze door de heer M. Rijken, Chr. onderwijzer, geopend werd ook alzoo gesloten. Het ruime kerkgebouw was flink bezet. Van verschillende plaatsen uit den omtrek wj 1 ■mwrMm/KmmKmmmmm? s. Jozef koude en pijn en zwaar gevoel in hoofd en ledematen, aangezichtspijn.ver- koudheidshoofdpijn. Neem Zi) verdrijven elk gevoel' van onwelzijn en zetten de koude af. Prijs per koker 75 ct Bij Apoth en Drogisten w 2«isf> In doozc-n van30'60tn90d bij &po!kekerj en drogisten PHAIUlrABRItK .A./lUflHAROTZEI5T 's Gravenmoer. Dinsdagavond gaf het fanfarecorps »Euterpe« in de zaal van den heer M. J. de Geus hare eerste winter- uitvoering. De opkomst was flink en het geheel liep uitstekend van stapel, zoodat de uitvoering welgeslaagd mag heeten en waar voor den volijverigen directeur een pluimpje toekomt. mmm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2