agazijn L. DERKS, Hinthamerstraat 70 Radicaal - wordt gij TAFELZILVER. Tel. 485 'S-BOSCH. SfiF!Mftyi MUNHARDT* Zenuw-tabletten 99 Het adres voor TAFELSERVIEZEN. Fransch-, Düitsch- Engelschfabrikaat. Gero Zilver, Wellner Sillier, Leviathan Silber Place. wel staat vast, dat de schadevergoedings kwestie het voornaamste punt der bespre king vormt. Zij, die eenigszins achter de schermen kunnen kijken, beweren dat het politieke schaakspel tusschen Lloyd George en Briand een bittere strijd is met afwis selende kansen op succes. Wie zal den meesterzet doen, die tot de beslissing leidt Uit Lissabon komt weer eens het bericht van een revolutie in Portugal. De minis ters, die pas een dag of veertien aan de regeering zijn, zouden zijn geëclipseerd. Aangezien een ministerieel leven van 14 dagen in Portugal reeds bijzonder lang is, verwondert dat ons niet. BINNENLAND. Een schitterende belangstelling. Een schitterend bewijs van groote be langstelling ontving de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij te Amster dam van de Stichting «Hulp na Onderzoek». Deze stichting heeft aan voornoemde Red dingsmaatschappij een motorreddingboot aangeboden, ter vervanging van de verloren gegane Brandaris. Dit schitterend aanbod is dankbaar aan vaard. De nieuwe boot, waarvoor het ont werp thans gemaakt wordt, zal in over eenstemming met den wensch van de stichting »Hulp na Onderzoek» den naam »Brandaris« dragen. Zilverbons. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd dat aan het einde van deze maand de gelegenheid tot inwisseling van de volgende zilverbons vervalt a. de bij Kon. besluit van 20 Maart 1915 en van 31 Maart 1915 ingetrokken zilverbons van fl. en f2.50 (beide oude vorm) en van f 5 b. de bij Kon. besluit van 15 Februari 1919 en van 15 April 1921 ingetrokken zilverbons van f2.50 en f 1. aangeduid als zilverbons van de eerste soort. Naar men mededeelt, ligt het in de be doeling van den minister de gelegenheid tot inwisseling van deze zilverbons niet weer open te stellen. Van 1 Januari a.s. af zullen dus nog slechts gangbaar zijn de zilverbons van f 2.50 van het laatste model, met het medaillon, waarop aan de voorzijde links staat: f2.50, en de zilverbons van fl. van het laatste model, met de beeltenis van de Koningin aan de voorzyde. Aanslag op den dokter. Te Veenhuizen was dr. v. d. Wal op weg, zijn dagelijksch bezoek aan de patiënten te brengen, toen hij onverwachts door een verpleegde met een ijzeren voorwerp op het hoofd werd geslagen, waardoor hij bloedend verwond werd. De aanvaller is onmiddellyk in arrest gesteld. o De fiiianciecle onregelmatigheden te (iendringen. Het onderzoek der financieele onregel matigheden te Gendringen heeft nog aan het licht gebracht, dat de Burgemeester een bedrag van f 1830.hem in Augustus als batig saldo der brandstoffendistributie ter hand gesteld, niet in de gemeentekas heeft afgedragen. Dronken in een dakgoot. Een tweetal metselaars, die een schoor steen op het dak van een perceel aan het Heemraadsplein te Rotterdam moesten her stellen, vonden op den zolder van dit per ceel eenige flesschen wijn liggen. Zy deden zich hieraan te goed met het gevolg, dat zij onder den invloed raakten. De wijn had hun den werklust echter niet ontnomen. Zij klommen in de dakgoot, doch kwamen te vallen en bleven er ge deeltelijk overheen liggen in deze gevaar lijke houding werden zij al spoedig door het passeerende publiek opgemerkt. Nadat de politie ze uit hun benarde positie had bevrijd, werden zij eerst door den Genees kundigen Dienst naar het ziekenhuis ge bracht en daarna aan het politiebureau Groote Pauwensteeg ter ontnuchtering op gesloten. o Stopzetting premiebouw. Naar het »Vad.« meldt, heeft minister Alberse besloten, de verstrekking van rijks premie voor middenstandsbouw in de 4 groote steden te staken en om aan dit besluit zelfs terugwerkende kracht te geven. Gemaskerde roorers. Te Zaandam zijn Dinsdagavond drie ge maskerde roovers een huis aan den buiten kant der stad binnengedrongen. Zij eischten geld van de vrouw des huizes en toen zij dat weigerde, pakten twee van de roovers haar beet, en mishandelden haar. Intus schen brak de derde een kast open en haalde daaruit drie bankbiljetten van f 25. Daarna kozen zij het hazenpad in de rich ting van Amsterdam. De Zaandamsche politie bracht die te Amsterdam op de hoogte. Daarop werden onmiddellijk de ponten over het IJ bewaakt. De daders schjjnen bekend te zijn. Het dnre reizen. Mr. A. W. Stork schryft in »De »Kam- pioen» over het dure reizen in ons land. Hij berekent o.a., dat na 1 Januari een retour van Maastricht naar Amsterdam zal kosten f 32.80 le klasse, f 24.60 2e klasse en f 16.40 3e klasse van den Haag naar Groningen f 32.50, f 24.10 en f16.20; van Leeuwarden naar Maastricht f 41.50, f 31.20 en f 20.70 van Groningen naar Middelburg f 48.50, 36.40 f 24.30 van Vlissingen naar Winschoten f 53 90, f 40.40 en f 27. Voor den oorlog reisde men dus le klas ongeveer voor hetzelfde geld van Rotterdam naar New York, als an 1 Ja nuari van Vlissingen naar Wiuschotën en terug. En nog reist men nu goedkooper le klasse van Den Haag naar Weenen en terug, dan na 1 Januari van Vlissingen naar Winschoten. Dit is een opmerking van het nVsd.« Mr. Stork schrijft De Zuid-Limburgers znllen Holland mij den en hun koers richten naar de groote Belgische steden het Belgische visnm is immers afgeschaft en de reis van Maas tricht naar Amsterdam kost dan driemaal zooveel als de reis van Maastricht naar Brussel. Vacantiereisen naur Zuid-Limburg en naar 't Noorden van ons land worden door dezen maatregel vrijwijl onmogelijk gemaakt. Kortom, de nieuwe maatregel kan slechts leiden tot meer isolement van de genoemde streken, terwijl het doel vermeerdering van de inkomsten van de spoorwegen, naar alle waarschijnlijkheid zal worden voorbijgestreefd. o De nieuwe Dienstplichtwet. Door de aanneming van de door minis ter Van Dijk voorgestelde nieuwe Dienst plichtwet zal er een sterkte zyn van 317.000 man, waarvan 74.000 ongeorga niseerd. In het bestaande stelsel heeft men een maximum legersterkte van 381.000 man, waarvan 170.000 ongeorganiseerd, als landstorm. Er zal dus een kleinere sterkte zijn, waarvan 243.000 georganiseerde!) inplaats van 211.000, dus 32.000 georganiseerden meer. Volgens het nieuwe stelsel-Van Dijk zal er een vermoedelijke afvoering plaats heb ben van 250 officieren, 1750 onderofficie ren, 200 muzikanten en 100 werklieden. o Een halre eeuw rersehil. Een 66-jarig weduwnaar met vijf vol wassen kinderen in een Geldersch dorp is in ondertrouw op genomen met een 16- jarig meisje. o Yeor het herstel ran Noord-Frankryk. De Temps deelt mee, dat prins Hendrik vóór zyn vertrek aan jhr. Loudon een be drag van ruim f200.000 francs ter hand heeft gesteld. Deze som was door het Ned. Roode Kruis bijeengebracht en be stemd voor den herbouw van de bevrijde gebieden in Noord-Frankrijk. Nederland en België. Een telegram uit Brussel maakt melding van de regeeringsverklaring van den Bel gischen minister-president Theunis, waarin hij o.a. over de verhouding tot Nederland zegt »De gradueele verbetering der betrek kingen met Nederland geeft recht tot de verwachting, dat de onderhandelingen be treffende een herziening der verdragen van 1839 zullen worden hervat. De Belgische en Nederlandsche volken vullen elkaar op gelukkige wijze aan op economisch gebied en in talrijke gevallen zijn hun belangen soüdiar. De Belgische regeering is overtuigd dat het ministerie in Den Haag bezield is met denzelfden geest van verzoening. Het zal daarom gemakkelijk zijn om formules te vinden, die op een definitieve wijze de wederzijdsche betrekkingen zullen verze keren, en die ons zullen toestaan, terwijl onze rechten en onze veiligheid verzekerd zijn, onze industrieele en handelsbelangen tot volle ontwikkeling te brengen.» genezen van steenpuisten, negenoogen, bloedvinnen, fijt, likdoorns, wratten, zweren, open beenen, zwerende bor sten, brand- en andere wonden, ring-, baard- en dauwworm, winterhanden en -voeten door de Oprechte Win- sumer Zalf. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f 1.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Hensden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter- B markt's-Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar worden ver- koopers gevraagd. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De Kerstfeestviering voor de kinderen der Zondagschool van de Ned. Herv. kerk zal plaats hebben op den 2den Kerstdag des avonds om 6 uur in de kerk. Onze stadgenoot de heer B. van Diern is benoemd tot gemeente-electricien te Vught. Werkendam. Beroepen tot predikant bij de Chr. Gereformeerde gemeente te Leerdam ds. J. D. Barth alhier. De heer N. van Dijl, hoofd der O. L. School (B) alhier is als zoodanig benoemd aan de O. L. School No. 1 te Hardinxveld. Tot magazijnmeester van het Groene Kruis alhier is benoemd de heer C. Bakker. Tot Secretaris van het Kiescollege alhier is gekozen de heer A. Vos. Aalst. Tot onderwijzeres aan de open bare school alhier is mej. Hageman uit Dordrecht benoemd. Almkerk. J.l. Woensdagavond 7 uur gaf de Gem. Zangver. ^Eendracht maakt Macht» te Ippelschendijk |(gem. Almkerk) onderleiding van den heer Spiering voor een tamelijke bezette zaal haar aangekon digde uitvoering. Zoowel de zang- als de tooneelstukken getuigde dan ook van flinke studie, alles liep in de beste orde af. Bommelerwaard. De prijs der eieren is den laatsten tijd alhier zeer gedaald. Door verschillende opkoopers wordt langs de huizen besteed: voor kippeneieren 14 15, voor kuikeneieren 10 12 ct. per stuk. Genderen. Naar wij vernemen zal het fanfarecorps ^Excelsior» alhier op Don derdag en Vrijdag, 29 en 30 Dec. a.s. een uitvoering geven en wel Donderdag voor hare Donateurs en Vrijdag voor het publiek. De uitvoering zal plaats hebben in de Openbare school. Het mooi afwis selende program belooft een gezellige avond. Woensdagavond was het bij het begin van den avond weer het oude don kere Genderen. Ook in de huiskamers was men zonder licht, zoodat de huismoeders weer hun petroleumlamp moesten opzoeken totdat omstreeks 7 uur weer stroom ge leverd werd en plots straat en huislampen aangingen. Werkzaamheden aan de Centrale te G.-berg moet de oorzaak zijn geweest. 's Gravenmoer. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is als herder en leeraar be roepen de WelEerw. Heer F. Anker, predikant te Lopik, Als ouderling der Ned. Herv. Gem. is herbenoemd de heer H. Faro, en als diaken de heer C. Mouthaan. Land van Altena. Vanaf Maandag 19 Dec. 1.1. is de melkprijs door Van den Bergh, te Rotterdam verlaagd tot 9 ct. per liter afgehaald aan de boerderij. Met bezorgheid zien de landbouwers in deze streek de daling der melkprijzen, daar bij de tegenwoordige hooge landpachten het Zuivelbedrijf reeds spoedig een schade post dreigt te worden. Nederhemert. Door kiescollege en kerkeraad zijn herkozen tot ouderling de heer J. Hobo, tot diaken J. Vos en gekozen tot onderling de heer Adr. J. Bouman Azn. Oudendijk. Maandagmorgen viel het drie-jarig zoontje van de L. in een pot met heet water, met hevige brandwonden aan de beenen werd het ventje opgenomen. Dokter Giesberts uit Woudrichem verleende de eerste hulp. Zijn toestand is thans bevredigend. Op Woensdag 28 Dec. a.s. hoopt de Gemengde Zangvereen. »Kunst na Arbeid« Directeur de heer J. Spiering in de 2de Openb. School alhier een uitvoering te geven voor Donateurs en publiek. Raamsdonksveer. Onze vroegere dorpsgenoot de heer G. de Haas, slaagde voor het diploma, vanwege de Vereeniging van Leeraren ingesteld. Prachtig is de Kerstfeestviering met de 200 kinderen geslaagd. Ruim getrac- teerd werden ze, en allen ontvingen een leesboekje. Het woord van dank aan de Gemeente, die in grooten getale opgekomen was, voor de flinke by dragen, was wel verdiend. Sprang;. Tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv. gemeente is gekozen de heer D. Vos Mzn. Den 2den Kerstdag des nam. 2 unr hopen de leiders der Gereformeerde Zon dagsschool »Jachin« met de kinderen Kerst feest te vieren. Ouders en belangstellenden hebben vrijen toegang. Heden Zaterdagavond zal de afd. >Patrimonium« alhier in vergadering bijeen komen. De agenda vermeld rekening en verantwoording van den Penningmeester en bestuurverkiezing. In haar vergadering van j.l. Dins dagavond werd door de A.R. kies vereen, besproken het Program van Actie voor de komende verkiezing der Staten Generaal. Tot candidatan voor den groslijst in den Kieskring 's Bosch zullen door deze Kies- vereen. worden voorgedragen de heeren H. Colijn, J. Schouten en J. A. de Wilde. Tot bestuurslid van den Chr. volksbond werd C. J. v. Heijst benoemd. Door den kerkeraad der Ger. kerk alhier zijn voor het ambt van ouderling in de vacature W. Gemüt candidaat gesteld de heeren Vijan en C. Klootwijk en voor het ambt van diaken vacature G. Blok, F. M. de Jong en A. C. v. d. Esch. A.s. Dinsdagavond zal de stemming plaats vinden. Sleeuwijk. By de Geref. Kerk alhier is tot ouderling herkozen M. van Andel en in de plaats van G. F. van 't Sant, gekozen B. Visser. Tot diaken is in de plaats van G. van 't Sant, gekozen G. Scherff. Veen. Door de Ger* Gem. alhier wer den gekozen tot ouderling de heer H. Vos Gzn. alhier en tot diaken de heer L. van Helden te Wijk. Wijk. Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt zal de Haagsche Autobioscoop hier heden avond een voorstelling geven. Zie advertentie. Het schynt dat er wat meer vraag komt voor vette varkens. Er werden door de commissionairs alhier een 50 tal opge kocht en werd hiervoor besteed 40 cent per pond. Donderdagavond half vijf werd door de P.N.E.M. het electrische gemeentenet voor Wijk en Aalburg voor het eerst onder stroom gezet. Bij deze gelegenheid waren aanwezig de heerenRoels Ingenieur, Klut Hoofd opzichter van de P.N.E M., de Directeur van de firma Alberts en Kluft, Hoog, Ingenieur voor den spanningskabel en Burg. en Wethouders. Bij wijze van proef werd de straatver lichting des middags reeds onder stroom gezet, om door genoemde heeren te worden geïnspecteerd, alvorens de officieele opening zou plaats hebben. Toen het aangekondigde tijdstip van onder stroom zetting was aangebroken en de electrische lampen aangingen, gaf dit voor de bewoners van Wijk en Aalburg heel wat bekijks. Wanneer wij nu des avonds door onze anders zoo donkere en eenzame straten rondwandelen, zien wij, dat door de straat verlichting alles een geheelen anderen indruk heeft verkregen. Ook in huiselijken kring verhoogt een goed helder licht de gezelligheid. Wanneer wij terug zien, dat wij ons in de oorlogsjaren met een distributiekaarsje moesten behelpen, wat voor de vrouwen bij het verichten van hare bezigheden veel inspanning eischte, kunnen we nu toch zeggen dat wij op dat punt in onze ge meente een reuzen stap in de moderne richting zijn gevorderd. En als wij nu nagaan dat het electrisch licht niet zoo duur is als sommige inwoners somtijds beweerden en gezien het gerief lijke voordeel, zijn wij er ten volste van overtuigd, dat bij het ingaan van den nieu wen winter de bewoners van Wijk en Aalburg er in ruime mate van zullen pro fiteered Woudrichem. Veiling van!6Dec.4921. De aanvoer bedroeg 350 K.G. appelen. Daar de aangevoerde partij slechts bestond uit 2de soort appelen liep de prijs van 813 ct. per K.G. Aan de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose alhier is over 1921 toe gekend een provinciale subsidie van f 150. De heer L. van den Tempel, sedert: Aug. 1920 hoofd der le openbare school! alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Vlaardingen. Algemeen ziet men den ver dienstelijken onderwijzer om zijn ijver en toewijding noode vertrekken. onrusl, aeja&gdheid, slapeloösneid, examen vrees, prikkelbaarheid wordt spoedig overwonnen door '1 gebruik van per Koker TBabjj apoth. en drogisten. pabr axwrtarot. zmï PREDIKBEURTEN. 25 en 26 December. (In beide diensten Coll. Diac.huis.) 26, nm. 6 u. Kerstfeestviering. Geref. Kerk, vm. 9.30 leesdienst en nm. 6 u. ds. de Bruin van Dussen. 26, nm. 5.30 u. Kerstfeestviering. Werkendamvm. 10 en nm. 6 u. ds. Kalkman. Ger. kerk A, vm. 9,30 en nm. 6 tt. ds. André. Ger. Gem. vm. 9,30 u. leesdienst, en nm. 6 u. ds. van Reenen. Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30, nm. 6 u. ds. Barth. Geref. Kerk vm. 9,30 en nm. 2 u< ds. Bosch. Ger. kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. v. d. Sluijs. 26, vm. 9,30 u. dezelfde. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leesdienst. 26, vm. 9.30 u. leesdienst. Geref. Kerk geen opgaaf „5'. Jozef In dooien van3060m90d bij &po/hekerj en drxxfisten PMARMfABRlLhA.M IJOHAROTZE15T Heusdenvm. 10 u. ds. Huijgens. 26, vm. 10 u. dezelfde. Aalburgvm. 9.30 u. ds. Bakker. Andelvm. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Almkerknm. 2 u. dr. Gobius du Sart van Woudrichem. Aalst, nm. ds. Rappard van Brakel. B'broeknm. 2 u. ds. Huijgens v. Heusden Drongelen, geen dienst. Dussen, vm. 9,30 u. ds. v. Stein Callenfels Geref. Kerk vm. 9 u. en nm. 2 u* ds. De Bruin. Doeverenvm. 9,30 u. ds. Nauta. Eethengeen opgaaf. Genderenvm. 9.30 u. ds. Rijnenberg. 26, vm. 9,30 u. dezelfde. Gravenmoernm. 2 u. ds. Jonkers. Ger. kerk, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 6,30 u. dhr. Vermeer, Cand. 26, vm. 9,30 u. leesdienst. Hee8been, nm. 2 u. ds. Bakker. Meeuwennm. 2 u. ds. Nauta.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2