voor bet Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Mo. 4150 Zaterdag 24 Deceier 4? [Antja-bonbon! [Anöa-siroop] j. jVL Jon en P'-. langeveld Beiersche Bierbrouwerij „DE AM STEL" AMSTERDAM. Alle soorten Almanakken L. J. VEERMAN. VERKOUDHEID Münchener Bieren Pil sen er Bieren Lager Bieren BOCKBIER. Keperilagiïij Lood- ia Zinkwerken Pompenmakerij. A.Vos-v.Mersbergen ARTS, MOND- en TANDARTS, iederen Vrijdag ie consulteeren zijn van half elf tot 3 uur Agentschap T. J ONKER De bekende HAARVERFKAM Pelzerstr. o 65 Heusden. HEUSDEN, K watta's Chocolatier eepen, K watta's, Olanda cacao, Tabletten, Croquettes, Bonbons, Kerstkransjes, Wijnen en Likeuren. BEHOORENDE BIJ HET INFLUENZA EN DE GEVOLGEN. Velen hebben tot hun schade ondervonden, dat de gevolgen van influenza en griep soms erger dan de kwaal zelf zijn. Een van de gevolgen is achteruitgang van de nieren, en dit kan maanden van pijn en ellende met zich brengen. Bij kou en koorts toch worden de teere nierorganen overspannen door hun pogen om de onge wone hoeveelheid onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Zorg voor de nieren, bij deze inspanning, zou uitputting voor komen, doch zelden wordt die zorg besteed. En deze verwaarloozing leidt tot ontsteking van de nieren en blaas, urinekwalen, on zuiver bloed, niergruis, nierwaterzucht, rheumatiek, steen, rugpyn, duizeligheid enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen baten tegen deze nierverschijnselen. Wees niet moedeloos door vroegere verwaarloozing hoewel vroegere behandeling het best is, kan verdere ernstige ontwikkeling voor komen worden. Dit speciaal geneesmiddel voor de nieren behaalde zelfs bij gevorderde en ernstige nier- en blaaskwalen succes. Duizenden dankbare mannen en vrouwen, hier in 't land, danken hun goede gezond heid aan tijdige behandeling met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar bij alle bekende drogisten f 1.75 per doos. Vervolg Raadsverslag NEDERHEMERT. De heer Bakker oordeelt, dat, als de nietbetalende ingezetenen iets onbillijks vragen, de Raad daaraan ook niet behoeft te voldoen. De heer Hobo vraagt waarom men te Well-Ammerzoden wel een progressieve heffing kan invoeren en hier niet, waarop de heer de Gaaij zegt, dat daar meer ingezetenen met een hoog inkomen zijn, terwijl er hier slechts twee worden aan getroffen. De heer Bakker vraagt hierop of men dan medelijden moet hebben met ingezete nen, die een inkomen boven de 40 of 16 duizend gulden hebben. De heer Hobo zegt, dat de Gemeentewet een lid van den Raad het recht geeft om een voorstel te doen hij zou daarom willen voorstellen thans een beslissing te nemen, over de al of niet invoering eener progressieve heffing. De heer de Gaaij zou het voorstel van den heer v. d. Werken, om de beslissing in deze uit te stellen, in omvraag gebracht willen zien, aangezien dit het eerst is ge daan. De heer v. d. Werken vraagt, of niet is te zeggen, hoeveel de vermogens- en inkomstenbelasting opbrengt, waarop de Voorzitter antwoordt dit niet te weten. De heer de Gaaij meent, dat daarnaar geïoformeerd kan worden en het dus, met het oog hierop, beter is een beslissing aan te houden. De Voorzitter vraagt aan den heer v. d. Werken, of hij zijn voorstel, om een beslising uit te stellen, handhaaft. De heeer v. d. Werken zegt, dat, met het oog op het gesprokene, nadat hij zijn voorstel heeft gedaan en men zoo noodig bij niet voldoening toch het volgende jaar weder een andere beslissing zou kunnen nemen, hij zijn voorstel terugneemt. Hierop wordt het voorstel Hobo, om een progressieve heffing in te voeren, in stemming gebracht. Dit voorstel wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Kolk en de Gaaij. De Voorzitter zegt, dat nu den aftrek nog geregeld dient te worden. Deze wordt bepaald voor gehuwden of hoofden van gezinnen op f 500.voor alle overigen op f 400.terwijl voor kinderen beneden de 15 jaar f50.in mindering zal worden gebracht. Tot heden was de leeftijd voor kinderaftrek bepaald op 14 jaar, op voorstel van den heer de Gaaij wordt dit op 15 gebracht. Tevens wordt bepaald, dat voor hen, die niet in hun eigen onderhoud kunnen voorzien, en ten laste van een gezin komen eveneens f 50.in mindering zal worden gebracht. Gratificatie Rijksveldwacht. De Voorzitter zegt, dat tot heden de Rijksveldwachter uit Ammerzoden een grat.ficatie van f 10.ontving voor de politiediensten, die hij hier in de gemeente verricht. Sedert een half jaar verricht de Rijksveldwachter uit Aalst politiediensten in deze gemeente, zoodat het spr. billijk voorkomt, dat ook aan deze een gratificatie wordt toegekend. De gemeente Kerkwijk betaalt voor extra-politiedienst f 100. zoodat f 10.voor hier niet veel is. De hear de Gaaij meent, dat Kerkwijk een verschil maakt met Nederhemert om dat de Rijksveldwachter in Kerkwijk woont en men hier toch reeds 2 onbezoldigd Rijksveldwachters heeft. De heer v. d. Werken zou de som op f 50.per jaar willen bepalen, en wel voor den Rijksveldwachter uit Aalst, die in hoofdzaak dienst verricht aan de Noord zijde, het grootste gedeelte dus f30. en aan den Rijksveldwachter uit Ammer zoden, die voornamelijk aari de Zuidzijde komt, f 20. De heer Hobo vindt het bedrag over» dreven de Rijksveldwachters hebben hun vast traktement, zoodat hij de voorgestelde gratificatie te hoog acht. Het voorstel v. d. Werken, hierop in stemmming gebracht, wordt verworpen met 3 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de heeren v. d. Werken en Bakker. De heer de Gaaij zou het bedrag willen stellen op f25.per jaar n.I. f15. voor Aalst en f 10.voor Ammerzoden. Dit voorstel wordt aangenomen. De heeren v. d. Werken en Bakker blijven buiten stemming. Met 4 stemmen wordt besloten dat de Rijksveldwachter van Ammerzoden over 1921 f10.en die uit Aalst eveneens f 10.zal worden uitgekeerd, omdat deze niet over het geheele jaar dienst heeft gedaan. De heer v. d. Werken bleef buiten stemming. Tot heden hadden de Rijksveldwachters uit Ammerzoden en Kerkwijk vrij over varen. Aangezien de Rijksveldwachter uit Kerkwijk in deze gemeente geen dienst meer verricht, wordt besloten het vry veer voor dezen in te trekken en dat te ver- leenen aan den Rijksveldwachter uit Aalst. Op de vraag van den Voorz. of nog iemand iets voorw de openbare vergadering heeft, zegt de heer Hobo, dat hij nog een klein voorstel heeft te doen. Spr. heeft er be zwaar tegen, dat onze goede Nederl. taal zoo wordt misbruikt. Als hij de oproeping voor deze vergadering beziet, dan komt daarop voor »convocatie«, «suppletoirzijn daarvoor geen uitdrukkingen te vinden in onze mooie rijk aan woorden Hollandsche taal. Ook op deze vergadering is gesproken van gratificatie, progressieve, waarom mag dat niet zijn opklimmend. Waarom steeds woorden gebruikt, waarvoor een eenvoudig mensch een woordenboek noodig heeft. Wordt er een vereeniging opgericht, dan wordt daaraan een vreemden naam gegejen. De opgerichte Zangvereeniging alhier, maakt een gunstige uitzondering, deze heeft als naam gekozen «Kunst en Genot®, doch meestal wordt daarvoor een vreemd hoog dravend woord genomen. Spr. zou voor willen stellen, dat zooveel mogelijk Hol landsche woorden zullen worden gebezigd en de Raad op deze manier meewerkt de Nederl. taal te behartigen. De Voorzitter zegt, dat niet altijd een goed Holl. woord is te vinden, doch wil gaarne medewerken tot bevordering van goed Nederlandsch. Ook de heeren Bakker en v. d. Wer ken verklaren hiertegen geen bezwaar te hebben, zoodat op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, dat bij de Raadsvergaderingen uitheemsche woorden zooveel mogelijk zullen worden geweerd. De heer v. d. Werken zegt, dat hem is opgdragen door den geërfdendag van den polder, om het onderhoud van den oprit aan den Noorderdijk hier ter sprake te brengen. Bedoelde oprit is door den polder aan gelegd op Rijksgrond, nu is door het Be stuur van den polder aan het Rijk ver zocht de onderhoudskosten van dezen oprit voor hare rekening te willen nemen. Zoo het Rijk hiertoe echter niet genegen is, dan zou genoemd bestuur gaarne zien, dat de gemeente hierin bijdroeg, omdat de op rit vooor de Zuidzyde een gemeentebelang wordt geacht. De heer de Gaaij zegt, dat de wegen in de gemeente door den polder worden on derhouden en heeft deze bezwaar voor den oprit een uitzondering te maken. Hij acht deze voor de gemeente van niet zoo'n groot belang, alleen in den hooitijd, zullen er eenige ingezetenen gebruik van maken, doch niet-gemeentenaren zullen er het meest gebruik van maken. De heer Hobo vraagt hoe groot de on derhoudskosten zullen bedragen waarop de heer v. d. Werken zegt, dat deze geraamd zijn op f25 per jaar, en dat wel veel in gezetenen van de Zuidz., dat toch ook een deel der gemeente vormt, er gebruik van maken, zoodat het, naar zijne meening, wel een gemeentebelang is. De Voorzitter meent dat eerst de be slissing van het Rijk moet worden afge wacht en dat daarna eerst door het pol derbestuur een verzoek bij den Raad moet worden ingediend. Daar niemand verder het woord verlangt sluit hij de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting tot vast stelling suppletoir kohier Hoofd. Omslag. BEGINNENDEN VEROUDERDEN,! "FaïGr™ A.MIJNHARDT^ zullen bij den Heer v. ERP, Haven 8 B te WAALWIJK, voor het plaatsen van Kunsttanden en gebitten, waarmede men alles kan eten en het behandelen van mond- en tandziekten. Vergadering van den Raad der gemeente 's GRAVENMOER gehouden op Vrijdag 46 Dec. 1921. Aanwezig alle leden, behalve de heer C. Mouthaan. Op de gebruikelijke wijze opent de Burgemeester deze vergadering en doet na voorlezing en vaststelling der notulen mede- deeling van verschillende ingekomen stukken, waarna hij aan de orde stelt a. De goedkeuring der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1920 en b. der begrooting als voor over 1922. Overeenkomstig de adviezen der commissie van onderzoek worden rekening en begrootiog goedgekeurd, zooals deze door het Burgerlijk Armbestuur zijn opgemaakt en vastgesteld. c. Benoeming van een armmeester ten gevolge der periodieke aftreding van den heer S. Blom, waartoe door B. en W. worden aanbevolen de heeren S. Blom en M. Mouthaan. De aftredende wordt wederom herbenoemd. d. De vaststelling van een suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1921, waartoe wordt overgegaan. e. Wijziging der gemeente-begrooting over 1921, waartoe volgens voorstel van B. en W. wordt besloten. f. De vaststelling der verordening en instructiën ingevolge de vleeschkeuririgswet, hetgeen echter wordt aangehouden. g. Bemerkingen van Ged. Staten op de Gemeentebegrooting 1922, betreffende de verleening van premievrij pensioen aan gemeente-ambtenaren. Met algemeene stemmen wordt besloten de post voor bijdrage der gemeente-ambtenaren daarvoor op de begrooting alsnog te schrappen en de bestaande verordeningen dienaangaande in te trekken. h. Voorstellen van B. en W. tot ver leening van hypothecair crediet, inzake woningbouw, die worden aangenomen. i Voorstellen van B. en W. tot open bare verhuring van een paar perceelen grasland en van de graskanten langs de gemeentewegen voor termijn en tot open bare verpachting van eenige kavels schaar hout in den Hoogen Dijk en de Geldeiooze Pad. waartoe wordt besloten. j. Sluiting der vergadering. Marktberichten GORINCHEM, 19 Dec. Aangevoerd 124 koeien, 5 nuchtere kalveren, 374 biggen, 62 overloopers. Men besteedde voor: kalfkoeien f500 a f 570, melkkoeien f 400 a f 480, kalf- vaarzen f 330 a f 390, guiste vaarzen f 260 a f 310, pinken f af gras kalveren f80 a f90, nuchtere kalveren f24 a f27, overloopers f20 a f40, big gen f8 a f 14. ROTTERDAM, 20 Dec. Aanvoer 134 paarden, 3 veulens, 938 magere en 778 vette runderen, 260 vette kalveren, 449 nuchtere kalveren, 208 graskalveren, 276 schapen of lammeren, overloopers. 267 biggen, 4 bokken of geiten, 0 ezel, Prijzen per K.G. koeien 4060 80 ct., ossen 455570 ct., stieren 40 50511 ct>> kalveren 5682|100 ct. Melkkoeien f310 a f610, kalfkoeien f375 f575, stieren f250 k f490, pinken f155 f275, graskalveren f100 k f 470, vaarzen fl75è,f320, werkpaar den f400 f650, slachtpaarden f 100 a f 200, hitten f 300 a f 400, nuchtere kal veren f 35 k f 50, slachtkalveren f 10 f 16, biggen f7 k f 13 overloopers f20 a f30. De Rotterdamgche eimeiling, Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 15.65f22.05 idem (klein) f 10.00—f 44.55 Aanvoer 32000 stuks. ZALT-BOMMEL, 20 Dec. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 87 biggen, prijs f8 a f20 per stuk. 6000 eieren, prijs 15 k 16 ct. p. st. 480 K.G. boter, prijs per K.G. room boter fl.20 a fl.35, boerenboter fl.35 a f 1.40, 's BOSCH, 21 Dec. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 660 run deren, 0 zeugen, 230 biggen en 25 lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 400 a f 500, kalfvaarzen f 300 a f 400, ma gere ossen en koeien f 150 a f 200, vette ossen en koeien le kw. 67|, 2e kw. 50 ct. p. p., pinken f 160 a f230, zeugen f f per stuk, biggen f 2.00 f 3 00 p. w. vette lammeren f 17 a f27 per stuk. BINNENLAND. Lijk aangespoeld. Op een schots ijs is bij Harlingen aan gedreven een lijk, vermoedelijk van den schipper van de Brandaris, Wiegman. o Een dankbaar patiënte. Een oude dame te Rotterdam heeft, naar het Rutt. Nwsbl. meldt, bij haar overlijden haar woning aan den geneesheer vermaakt die haar behandelde. Het huis heeft een waarde van niet minder dan ruim f 100.000. Gouden Medaille Amsterdam 1883. Eerediploma 1887. Eerediploma Brussel 1888. Eerekruis en Medaille H.H. M.M. de Koningin en de Koningin Regentes, Wereldtentoonstelling 1895. Verkrijgbaar bij den heer T. JONKER Café „Concertzaal". H.H. Caféhouders neemt proef. Alles wordt franco aan huis bezorgd. Vf Vanaf heden verkrijgbaar het heerlijke BIERBOTTELARIJ VEEN (I>y flensden). Telefoon No. 6. van Dr. MONTREUX, f 3.25, is weder verkrijgbaar. VerderElastieke Kousen, Patent geneesmiddelen, Gummiwaren, Toilletartikelen, Buikbanden, Breuk banden, warmwaterzakken, enz. M§~ VRAAGT PRIJSCOURANT N.V. Mij. SANITAS K-^n. goedgekeurd. TIEL Vleeschstraat. AMSTERDAM Damrak 51. BELEEFD AANBEVELEND. In de van ouds bekende Zaak van W. 112 - HEUSDEN, zijn verkrijgbaar alle soorten fijne sigaren en Sigaretten, van de duurste tot de goedkoopste soorten. Aanbevolen merken: VELASQUES. SENORITAS. CHIC. IDEAL. ROYAL. VUELTA. IMPERATOR. Het Seriemerk KAREL DE STOUTE NESTOR (Vorsten landen Sigaar.) Rookt het merk WEGWIJZERS. Alle soorten fijne sigaretten, een pracht-collectie HOUTEN PIJPEN. Aanbevelend, ALS BOVEN. GROSSIERS leveren beneden fabrieks prijzen enz. enz. Vraagt uitsluitend onze prima kwaliteiten VERKRIJGBAAR BIJ BIJVOEGSEL jvficuw^blad Neem bij Koest en verkoudheid voor Uzelf en uwe kinderen Deze helpen spoedig en gij voorkomt dat de hoest en koude zich op de borst vastzetten. Doos 60 en 90 c. Gebruik, echter bij hardnekkig vastzittenden hoest, bron chitis. alsmede bij kink en slijmhoest Deze zuivert de longen van slijmen, werkt verzachtend hoeststillend. slijmoplos send. Per flacon f 1.75. Bij Apoth. en Drogisten. Zeist. A.Richters

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5