Maagpijn, krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstopping, enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Zeerooverij ep de Oostzee I De bergingsmaatschappij te Taillin in Estland, heeft naar de Tel. bericht, op de Oostzee het Duitsche stoomschip Capella in totaal uitgeplunderden toestand aange troffen. De bemanning werd aan land ge bracht. Er wordt bovendien nog een tweede stoomschip vermist. Men vreest dat ook dit schip in handen van zeeroovers is gevallen. De griep in Engeland. Ook in Engeland schijnt de influenza- epedemie zich uit te breiden. Het aantal stergevallen door deze ziekte te Londen veroorzaakt, steeg volgens de Times gelei delijk van 6 in de week eindigende 5 No vember tot 43 in de week eindigende 17 December. In de 96 groote steden van Engeland steeg het sterftecijfer ten gevolge van influenza in de overeenkomstige periodes van 32 tot 212, Noodlottige gasontploffing. Tengevolge van een gasontploffing in een winkel in Dayton in Amerika, die druk bezocht was voor de Kerstiukoopen, zijn twaalf personen op slag gedood en veertig min of meer zwaar gewond. Ontploffingen. Uit Mainz in Duitschland wordt gemeld, dat bij een ontploffing in een smeltery drie arbeiders gedood zijn en 7 gewond. o Voor den noodlijdenden Duitsehen middenstand. De paus heeft aan de Duitsche bisschoppen als Kerstgeschenk voor den noodlijdenden Katholieken middenstand 500.000 lire toe gezonden. BINNENLAND. Opening Wilkelminakanaal. Naar wij vernemen zal het Wilhelmina- kanaal met ingang van 1 Maart 1922 voor de scheepvaart worden opengesteld en wel vanaf de Zuid-Willemsvaart tot de gemeente Son. De Portvrijdom. Naar aanleiding van de door de Eerste Kamer aangenomen motie-Van Embden zal de afschaffing van portvrijdom op 1 Januari nog niet worden ingevoerd. De inwer kingtreding van den maatregel is voorloopig uitgesteld. Ontrouwe dienstbode. De dienstbode M. E. van B. is aange houden, verdacht van diefstal van f 113.50 ten nadeele van een bewoner van de S:hie- broekschestraat te Rotterdam. Bijna f 1000 kwijt Twee heeren loopen voorbij de Beurs, te Rotterdam druk pratende. Een haalt zijn zakdoek uit den zak, waarbij, zonder dat de heer het bemerkt, een papiertje mede zijn zak verlaat. Iemand, die achter hem loopt, ziet het papier vallen, raapt het op en slaat het open. Het blijkt een bankbiljet van f 1000 te zijn. Niemand heeft van het gebeurde iets gezien. De vinder loopt den verliezer achterna en geeft dien zijn eigendom terug, mede- deelende wat was gebeurd. De verliezer zich tot den brugwachter wendend Wil je wel gelooven, daar word ik nu koud van, daar zou ik toch m'n briefje van f 1000 haast kwijt ge weest zijn. De brugwachter Ja, mijnheer, u mag van geluk spreken, dat een eerlijke vinder het opraapte. De verliezer Zeker, zeker, goeden mor gen. De verliezer af. De vinder af. De brugwachter stom verbaasd dat de verliezer den eerlijken vinder geen beloo ning gaf, schudt het hoofd. »Sch. Ct.« o Hertrouwen van gescheiden echtgeneoten 1 De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot wijziging van artikel 90 Burger lijk Wetboek aangenomen. Het ontwerp bepaalt, dat gescheiden echtgenooten binnen ééu jaar weer mogen hertrouwen. fleisje ontvoerd Een 37-jarige man uit Den Haag heeft dezer dagen een meisje van 47 jaar ont voerd. Haar vader deed aangifte bij de politie en het paartje is te Amsterdam aangehouden. De man is in voorloopige bewaring ge steld terzake van schakinghet meisje is aan den vader teruggegeven. o Verduistering van statistiekiegels De Rechtbank te A'dam veroordeelde een 56-jarigen commies 1ste klasse der posterijen, wegens verduistering van statis tiekzegels tot een bedrag van f 12.000 tot één jaar gevangenisstraf. —o De nieuwe StaatsleeHing. Blijkens een mededeeling van den Minister van Financiën in de Tweede Kamer zal binnenkort een wetsontwerp ingediend worden tot het aangaan van een staatsleening, waarbij echter uitdrukkelijk vermeld wordt dat geen gedwongen leening zal worden uitgegeven. Het beloofde land 1 Te Vechel 'n plaats van levendige welvaart en opgewekt verkeer is de eier prijs verlaagd van 20 op 10 cent. De broodprijzen zijn er teruggebracht tot vóór-oorlogsche prijzen. D g b 1. v. N B r t. Een mooie daad. De visschers te Breskens hebben 2 wagons visch beschikbaar gesteld voor de noodlijdenden in de Venen. Vergadering van den raad der gemeente DRONGELEN, op Dinsdag 20 Dec., nm. 2 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Alle leden zijn aanwezig. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die daarop onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen is een aanvraag om ontslag als lid van het Burg. Armbestuur door den heer J. Burghout. Met algemeene stemmen wordt dit ontslag verleend. Aan de orde is vaststelling begrooting 1922. De Begrooting is voor onderzoek in handen geweest van een commissie, be staande uit de heeren Nieuwkoop, v. Gam- meren en Treffers. De Voorzitter verzoekt de commissie verslag uit te willen brengen over haar onderzoek. Namens de commissie zegt de heer Nieuwkoop, dat het bij deze verwondering heeft gewekt, dat B. en W. op geen enkele manier getracht hebben om bij het op maken ber begroot'ng bezuiniging in te voeren. Iedereen weet, dat het belastbaar inkomen in de gemeente is gedaald, en toch is de post voor belastingen verhoogd. Naast een Hoofd, Omslag van f 4000. heeft men nog f2400.aan opcenten op de Rijksinkomstenbelasting. De meeste zaken zijn eer booger dan lager geraamd, terwijl veel artikelen lager in piijs zijn geworden. De cornmssie meent zich te herinneren, dat vroeger is besloten, dat de Hoofd. Omslag niet hooger zou worden geraamd dan f4000.terwijl bet tekort zou worden gevonden in opcenten op de Rijksinkomstenbelasting. Feitelijk komt het er thans op neer, dat de Hoofd. Omslag geen f 4000.bedraagt, doch f 6400, Voorzitter. U vraagt waarom B. en W. niet meer naar bezuiniging hebben gestreefd. Ik kan u daarop alleen dit zeggen, dat de begrooting nog nooit zoo nauwkeurig is opgemaakt als dezen keer. Post na post is nagegaan, of er niet op bezuinigd kon worden. B. en W. betreuren het zelf, dat ze niet verlaagd kunnen worden. Misschien kan de commissie posten aan wijzen, waarop bezuinigd kan worden. Nieuwkoop. Kijk, mijnheer de Voorzitter, met dat al heb ik nog geen antwoord op mijn vraag. Voorzitter. Waarom niet Wat is er aan te doen, dat wij niet kunnen bezui- gen B. en W. zijn er van overtuigd dat de posten van uitgaaf eer te laag dan te hoog zijn geraamd. De begrooting dient toch sluitend te zijn. Of nu al aangeno men is dat we niet hooger dan f 4000. aan H. O. zullen gaan, en we kunnen er daarmede niet komen, dan kunnen we daarover wel praten, maar is daaraan niets te doen. Nieuwkoop. Jawel, dit heb ik wel be grepen, doch moeten wij dan het Raads besluit niet herzien, waarbij besloten is, dat wij niet hooger zouden gaan dan f 4000. Voorzitter. Hierover kunnen wij later praten. Er zal nog een percentage vast gesteld moeten worden voor den U. O. Dan kunnen we zien welk bedrag wij noodig hebben, het is een voorloopige raming. Later zal blijken of we 3, 4 of 5 pCt. moeten heffen of misschien met 2 pCt. kunnen volstaan. Nieuwkoop. Zeker moeten wij dit later uitmaken. Het percentage zal afhangen van de hoegrootheid van het belastbaar inkomen. Als omslag kunnen en mogen echter f 6400.worden geheven. De uitgaven als hier geraamd zullen toch plaats mogen hebben. Voorzitter. Die mogen en zullen waar schijnlijk ook tot die bedragen moeten plaats hebben. Misschien worden wij echter nog verblijd met een ontvangst waarop niet is gerekend. De herziening der wet, regelende de verhouding tusschen rijk en gemeente, geeft daarop uitzicht, dat brengt misschien een gunstige wijziging in den toestand. v. Campen. Mijnheer de Voorzitter, zooals Nieuwkoop terecht heeft gezegd is vroeger besloten, dat wij niet hooger dan f 4000.zouden gaan en nu hoor ik van de Commissie dat dit f 6400.is geworden. Zou ik ook mogen weten, als de zuinigheid betracht wordt, waar dan die hoogere uitgaven vandaan komen. Alle inkomens worden minder en alle belastingen wor den nog hooger. Voorzitter. Dat is overal. v. Campen. Weineen. Voorzitter. Dat is overal hetzelfde, of ik weet het niet. In Genderen was de H. O. f15500.nu f13000.waarby f4500.aan opcenten op de Rijksinkom stenbelasting en f1600.aan opcenten op de vermogensbelasting, terwijl aan straatbelasting een bedrag van f500. is geraamd. Dat is dan ook heel wat meer als bet vorige jaar, evenals hier. Ook hier is een post geraamd voor straat belasting, wij hebben anders geen kans gezien de begrooting sluitend te krijgen. Wil de Commissie de consequentie aan vaarden, dat we ook hier f6000.zullen moeten heffen, dan heb ik daar vrede mede. Er is niet te bezuinigen. Ik vraag u, waarop is te bezuinigen? Op den post van f981.nadeelig saldo 1920 toch zeker nietjaarwedde en presentiegelden ook niet, evenmin op rente van geldlee- ningtn. Dan staat er f1840.voor af lossing, hierop is ook niet te bezuinigen. De post onvoorziene uitgaven fl24.04j is toch ook niet te hoog geraamd. Misschien is op enkele posten wel een kleinigheid minder te ramen, doch ik geef u de ver zekering, dat we dan den post onvoorziene uitgaven met hetzelfde bedrag moeten ver- hoogen. Dit zijn juist de postjes waar we vroeger nog eens van overschreven. Een begrooting van f 20830.70, waarop voor onvoorziene uitgaven slechts f124.is geraamd, is nu werkelijk niet zoo schitterend, wat kan men daar nu af doen Alles is even hoog geraamd als voor 1920. Nieuwkoop. Aan de hand van hetgeen U daar gesproken hebt, wat Wethouder v. d. Schans nogal belachelijk schijnt te vinden, doch dit zullen we maar in het midden laten, zou ik nog iets willen zeggen. In 4920 stond voor dezelfde uitgaven een Hoofd. Omslag op de begrooting van f 3000 dit is misschien in lengte van jaren ai zoo geweest. Yoor 1921 is dit bedrag f 4000. Nu staan dezelfde onderwerpen op de begrooting die, zooals u zegt, niet hooger zijn geraamd. Inplaats dat echter bezuiniging is bereikt, wijzen de uitgaven een groote vermeerdering aan. Deze zijn met f 2400.gestegen, dat is niet weg te cijferen. Voorzitter. Dat cijfer ik niet weg. Dit heeft men echter uit de memorie van toelichting kunnen zien. De ontvangst der landerijen is tot een gelijk bedrag geraamd als het vorig jaar. Voor gem. electr. bedrijf is onder ontvangst en uitgaaf een bedrag geraamd, wat tot heden niet op de begrooting voorkwam. De opcenten op de grondbelasting komen er op voor tot het dubbele bedrag van het vorig jaar. Vorig jaar aan opcenten op de Rijksinkomstenbelasting f 1211.65, thans f2400.dus f1200.meer. Voor H. O. vorig jaar f 4000.thans hetzelfde bedrag. Voor buitengewone subsidie voor Lager Onderwijs het vorig jaar f 1000,thans f300,dus f700,— minder, en ik geloof vast dat wij geen cent zullen krij gen. Het nadeelig saldo der rekening 1920 is belangrijk hooger dan dat van de reke ning 1919. Toen bedroeg dit f 398.93', thans f984,50, dus f600,meer. Inde salarissen van Burgemeester en Secretaris is een kleine verandering gekomen wegens een periodieke verhooging. Op de memorie van toelichting zijn alle posten tot hetzelfde bedrag geraamd als 't vorig jaar. Er komt thans op voor een post van f 50,voor kosten stemming, en voor straatverlichting f 600,die er het vorig jaar niet op voorkwamen. Vorig jaar was voor rente en aflossing van geldleeningen f 697,80, en nu f 1816,90 geraamd. De schuld der gemeente bedraagt f30.990, Nieuwkoop. Tegenover vermeerdering der rente staat ook vermeerdering der inkomsten. Ik heb ook gemeend dat er bij de begrooting op is gerekend dat het Gem. Electr. Bedrijf zichzelf zal bedruipen, hetgeen vermoedelijk de eerste jaren wel niet zal zijn, want dan zou het, als alles normaal loopt, al heel goed worden. Hier voor zal dus ook weer extra moeten wor den betaald. Het is zeker waar, dat de uitgaven, zooals zij zijn geraamd, enorm zijn geste gen. Of het bepaald stijgende moet blijven is een open vraag. De uitgaven zijn de laatste jaren geregeld stijgende, de nieuwe werken waarvoor geld noodig is, kunnen buiten beschouwing blijven De opcenten der gebouwde en ongebouwde eigendommen hebben we verhoogd, steeds is getracht meer inkomsten te verkrijgen, nu zijn de opcenten op de Rijksinkomstenbelasting weer met f2400.verhoogd. Voorzitter. Neen, met f1200.daar tegenover staat dat het nadeelig saldo f 600.hooger is, terwyl ook voor straat verlichting een uitgaaf van f 600.is ge raamd. De Secretaris, de uitgaven toelichtende, zegt, dat f1800.als aflossing op de begrooting '22 zijn geraamd, die eigenlijk nog ten laste van 1921 komen. Nieuwkoop. Een aflossing die dus het vorig jaar niet heeft plaats gehad. Op 't oogenblik is het duidelijk dat het geld er moet komen, en het zal er ook wel korr.en, maar de vraag is hoe. Als ik alle postjes bij elkaar reken, zullen de weinige inwoners van Drongelen ruim f 7050.aan gem. belastingen moeten opbrengen. Daar het gezamelijk inkomen moeilijk hooger dan f 75000.is te ramen, komt het er op neer, dat zy 10 pet. van hun inkomen moeten opbrengen. Daarom zou de com missie willen, dat wat er op de gemeente financien te bezuinigen zou zijn, ook zou worden aangegrepen. De toestand wordt zoo onhoudbaar. Voorzitter. Heeft u nog iets voor de begrooting Nieuwkoop. De commissie meent, dat de post onder Hoofdstuk II, afd. I, groot f 130.wel zou kunnen vervallen. Voorzitter. Deze post betreft boekwer ken, bindwerk, archief, gedrukte stukken, waaronder bevelschriften. We kunnen deze toch niet missen. Nieuwkoop Hebben wy nog wel be velschriften noodig, ais de vereeniging tot stand komt. Voorzitter. We zullen toch moeten betalen en daarvoor 2yn bevelschriften noodig. Betalen wy niet dan gaat het met ons precies als met de gemeente Emmen. Dan staat er een post van f 50 voor reis- en verblijf kosten worden deze in 't oog der commissie zoo misbruikt, dat die geschrapt dienen te worden. Als ze echter hier geschrapt worden, dienen ze achter bij den post onvoorziene uitgaven weder bijgezet te worden. Dit zyn altijd postjes geweest, waarop nog eens voor andere posten, die te laag geraamd bleken te zijn, kan worden overgeschreven. Nieuwkoop. De Commissie is van mee rling, als het totaal bedrag verminderd kan worden, dat dan een heel jaar kan worden uigezien op welke posten te bezuinigen zou zijn. Voorzitter. We kunnen niets vermin deren. Nieuwkoop. De post waarop naar het oordeel flink kan worden bezuinigd is de post voor verlichting, verwarming en schoonhouden der school. Hiervoor staat f 563.op de begrooting, dit komt de Commissie wel wat veel voor. Voorzitter. U vergist zich, daar staat niet f 563.doch f 250.voor op. Nieuwkoop. Het spijt me, dat ik met u van gedachten moet verschillen, alle uitgaven voor de Openbare School by el kaar staan op f563. Voorzitter. Nu zegt u iets anders, als u alle posten bij elkaar telt. Voor onder houd van schoolgebouw en onderwijzers woning staat f 75.Men behoeft hier voor nog geen week te laten werken of men komt reeds te kort. Voor onderhoud schoolmeubelen f 30.als we het ongeluk hebben, dat de kachel in de school waar mede we reeds twee jaar hebben getrokken, 2 of 3 Januari uit elkaar valt, dan komen we reeds te kort. Voor leermiddelen staat f150.of f2.50 per leerling, dat heeft men overal noodig. Ik geloof dat men het zoekt waar niet is verloren. v. d. Schans. Voor onderhoud school staat f 75.zy is daarvoor niet behoor lijk te onderhouden. Als de raampjes aan den Noorderkant niet binnen de twee jaar worden nagezien, dan zijn ze geheel verrot. Nieuwkoop. Hierop kan ik niet anders zeggen, dan dat de pas kort gebouwde school onder zeer slecht opzicht is gebouwd. Par ticulieren bouwen meestal veel zuiniger en dan komt zoo iets niet voor. v. d. Schans. Particulieren woningen worden op zijn tyd geverfd en dit is hier niet gebeurd. Nieuwkoop. Nu maakt u het iets anders, doch het doet aan mijn gezegde niets af. Voorzitter. Verlangt nog iemand het woord over de begrooting, zoo niet dan zal ik het voorstel van B. en W., om de begrooting in ontvangst en uitgaaf' tot een bedrag van f20830.70 goed te keuren, in omvraag brengen. Dit voorstel wordt hierop aangenomen met twee stemmen tegen, die van de heeren Nieuwkoop en v. Campen. Begrooting Burgerlijk Armbestuur 1922, De heer Nieuwkoop zegt, namens de commissie, dat het moeilijk is te beoordee- len of de uitgaven al dan niet noodig zijn, zij adviseert daarom de begrooting goed te keuren, zooals zij is aangeboden. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Benoeming leden Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer M. de Haan en wegens de ontslagaanvrage van den heer J. Burghout. Voor de vacature Burghout, waarvoor eerst gestemd zal worden, bevelen B. en W. aan de heeren M. v. Mersbergen en C. v. Gammeren. De heer v. Mersbergen verkreeg 4, de heer v. Gammeren 3 stemmen, zoodat de eerste is gekozen. Voor de vacature M. de Haan worden door B. en W. voorgesteld de heeren M. de Haan, J. de Raad en J. v. Campen. Bij de stemming verkreeg de heer de Haan 4, en de heeren de Raad en van Campen elk 1 stem, terwijl een stem was uitgebracht op den heer C. v. Gammeren. zoodat de heer de Haan herbenoemd is. By de rondvraag zegt de heer Nieuwkoop nog een vraag te hebben, namelijk deze, wat of de reden is, dat bij eventueele be noeming altijd door B. en W. als nummer één, een anti-revolutionair wordt aanbevolen. Is het college van meening dat bij de andere partij geen geschikte personen zijn te vinden, of kunnen zij zich niet boven de partyen verheffen zooals verwacht mag worden. Voorzitter. Ik heb er absoluut geen bezwaar tegen, dat u deze opmerking in een openbare vergadering maakt, doch ik kan u daarop geen antwoord geven. Bij benoemingen waarvoor een voordracht moet plaats hebben wordt deze per stem briefje opgemaakt. Stemmingen behooren geheim te blijven, zoodat wij daarover geen discussie kunnen gaan voeren. Evenmin kan ik verantwoording geven, over iets wat een ander aaagaat. Met evenveel recht kan ik vragen waarom het de gewoonte is te stemmen op personen die niet tot hun partij behooren. Als ik aanneem dat er 2 partyen in Drongelen zijn. kan ik niet begrijpen wie straks op v. Campen en wie op v. Gammeren heeft gestemd, wel kan ik vermoedens maken, doch zekerheid heb ik niet. Nieuwkoop. Dit heb ik niet gevraagd. Voorzitter. Een voordracht wordt volgens het reglement van orde opgemaakt door B en W., doch de Raad is daaraan niet gebonden, daar met stembriefje wordt ge stemd kan ik niet weten wie op A. en wie op B. heeft gestemd. Verder antwoord moet ik u schuldig blijven. v. Gammeren. Ik geloof dat Nieuw koop meent, dat de eene persoon meer bekwaam wordt geacht dan de andere. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Vergadering van den Raad der gemeente op Woensdag 28 December 1921 des n.m. 7J uur. Agenda: 1. Notulen der vorige vergaderiug. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming van 3 leden der com missie tot wering van schoolverzuim wegens gewone aftreding van de heeren J. H. Verhoeven, J. C. van Laarhoven en W. van Wijnen. 4. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een paard voor de gemeente reiniging. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop van 2, door den storm beschadigde iepen boomen op den wal. 6. Vaststelling van kohieren wegens navordering van hoofdelijken omslag. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. J. Spitzer8, thans te Utrecht, slaagde dezer dagen voor het examen Duitsche Handelscorrespondentie. De slagers alhier hebben het vleesch met 20 cent per kilo verlaagd. Den 2den Kerstdag des avonds vierde de Zondagschool der Ned. Herv, Kerk haar Kerstfeest in het kerkgebonw, waarbij zeer veel belangstellenden tegen woordig waren. Het feest werd door den leider Ds. Huij- gens met gebed en gemeenschappelijk ge zang der gemeente geopend, waarop de kinderen hunne liederen ten gehoore brach ten. Hierop werden de kinderen onthaald.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2