r J nr. Und van altena Rook ons SUCCESMERK, HASAZXJV Til lat. 492, Hinthamei*sti*aai 24, 's-BOSCH. EER OM EER. Uitgever: L. J. VEEKMAN, Heusden, No. 4152. Zaterdag 31 December1921. SENORSO de 10 cents sigaar, samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. Kei pieihtfe jaar. FEUILLETON. ItUILHAYVs Heeren- en liiiiderkleeding. Gorincheni. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Wanneer wij in onze gedachten teruggaan en zoeken naar een jaar- begin, dat onder blijde verwachtingen werd ingegaan, dan moeten wij een grooten stap terug doen. Het is helaas waar, dat de laatste jaren sloten met eene groot tekort en de telkens uitgesproken hoop op verbetering in den toestand jammerlijk teleurgesteld werd. Het jaar 1921 is voorbijgegaan en er zijn niet velen in ons vaderland, geneigd, een lofrede op zijn graf uit te spreken. Het is gemakkelijker gezegd wat het overleden jaar niet heeft gebracht dan wat het voor goed heeft gedaan. Het heeft den handel uit zijn kwijnende toestand niet op gewekt en de nijverheid weinig goed gedaan. Steeds is in de verschil lende bedrijven de werkloosheid grooter geworden, zelfs zoodanig, dat zij een ramp voor ons land dreigt te worden. Het landbouwbedrijf heeft niet die voordeelen gebracht, waarop men rekenen mocht, de landbouwers en vooral de veehouders zuchten on der hooge pachten, terwijl hunne pro ducten steeds dalende zijn. Als ge volg van dit alles heeft 1921 geen werk genoeg gehad voor den werk mansstand, geen debiet voor de JVaar het Frarvsch. 41) •Denk je nog aan haar Laurent zweeg. Mevrouw Gonenc zag haar man veelbe- teekenend aan. Waarom vraagt u dat vroeg Laurent. »We zullen het je dadelijk zeggen. Denk je nog aan haar •Ja.* •Je hebt haar dus liefgehad •Stellige. Maar er is zeker geen kans meer, om haar terug te zien Wie weet?* •Ben je van plan naar Montenegro terug te keereo viel mevrouw Gonenc haar man in de rede. •Dat kan ik niet bepaald zeggen. Het kan zijn, dat zij zich hier bevindt.® •Heeft ze dan soms een plaats van sa menkomst bepaald •Neen.* •Waarom zoude zy dan te Parijs zijn Om je daar te ontmoeten Als ik mij niet vergis is zij niet vrij.* •Zij is getrouwd. Mevrouw Gonenc zuchtte. neringdoenden. Alles is teleurgesteld en waar verbetering bespeurd werd, bleek deze niet meer dan een sche mering te zijn, waarop nog in lange niet de dag zal volgen. Het Nederlandsche volk heeft dus, globaal genomen, slechte verwach tingen van het nieuwe jaar. De slechte toestand, het gevolg van den rampzaligen oorlog en den samenloop van omstandigheden, zal ongetwijfeld niet in één jaar ten goede keeren. Wanneer we derhalve den schemer zien voordtduren en van tijd tot tijd een lichtpunt gewaar worden van den nieuwen aanstaanden dag, laat ons dan reeds blijde zijn. Dit neemt echter niet weg, dat wij thans elkaar, evenals vroeger, van harte begroeten op den eersten dag in het nieuwe jaar. Ja, daarvoor is in de magere jaren zelfs meer reden dan in de vette, waarin het iedereen kan welgaan. Daarom nu ook onze beste wen- schen aan onze lezers. Dat ieder, op welke manier en langs welken weg hij een eerlijk stuk brood tracht te verdienen, daarin slagen moge. Zoo ongelukkig ziet het er niet uit of arbeidzaamheid en spaarzaamheid hebben nog wel wat te verdienen en te bewaren. Met goeden moed het jaar inge treden, wie weet of 't einde niet groote reden van tevredenheid geven zal. •Maar dan begrijp ik riiet, hoe zij met een ander liefdesbetrekkingen kan aanknoo- pen. De man moet dan een geweldenaar zijn of. •Niets van dat alles* viel Laurent zijn vader in de rede. ®De omstandigheid, dat ik voor de vrijheid van haar gebcorteland de wapenen heb opgevat, is de reden ge weest dat zij voor mij eene bizondere ge negenheid gevoelde.* Een zonderlinge vaderlandsliefde, die zoo gemakkelijk tot menschenvergoding over slaat.* •Zij haat haar man.* »Zoo.« Zij haat haar man, omdat hij een ver rader is.« Dat zegt zij* lk heb er de bewijzen van.* •Heeft hij dan zijn land verraden vroeg Gonenc op trillenden toon. Voor een oogenblik kwam Port-de-Bouc weder in hem boven. Neen, niet zijn land, hij was vreemde ling. Maar hij werd verrader van het land, dat wij gingen verdedigen en dat zijn vrouw toebehoorde." Maar kameraad, dan was het je plicht geweest hem aan Port-de-Bouc over te leveren.* •Dat heb ik gedaan.* Wanneer dan?* •Op den dag, toen ik u waarschuwde dat iemand, gesteund door tal van mannen, het plan had u te overrompelen. Onzen heilgroet aan eiken lezer in 't bijzonder. Dat het hem welga en rampen en tegenspoeden ver van hem blijven. Het nieuwe jaar, we vragen er niet veel van, geve ons gelegenheid in vrede voort te werken aan onze welvaart, aan ons volksgeluk, aan beschaving en ontwikkeling van 't algemeen. BUITENLANDS CH OVERZICHT. De »Temps* meldt, dat Lloyd George op zijn voornemen, om de intergeallieerde schulden te annuleeren, van het Engelsche deel der schadevergoeding af te zien en op de Londensche markt een Duitsche leening te bevorderen, is teruggekomen, daar de Vereen. Staten daarvoor steun weigerden. Nu is hij het met Briand, onder voorbehoud van de beslissing van den Oppersten Raad, eens geworden van Duitschland 500 millioen goudmark in baar te verlangen, de Rijksbank als autonome instelling te hervormen met een Anaeri- kaanschen of neutralen controleur, een termijn vast te stellen waarbinnen de Duitsche regeering zekere hervorming moet doorvoeren, een Europeesche economische conferentie voor te stellen enz. De zitting van den Oppersten Raad te Cannes begint op 6 Januari en zal 6 dagen duren. Dan heeft de conferentie der mi nisters van buitenlandsche zaken plaats over de kwestie van het Nabije Oosten. Die besprekingen zullen 12 dagen duren. Aan de conferentie te Cannes zal een par ticuliere bespreking tusschen Lloyd George en Briand voorafgaan. Briand, die de uitnoodiging voor de zes mogendheden heeft verzonden, kan met een geiust hart naar deze conferentie vertrekken. Met een flinke meerderheid van 355 tegen 417 stemmen heeft de Kamer de motie van vertrouwen aangenomen, nadat tevoren met 390 tegen 213 stemmen een door Briand krachtig bestreden en onaan nemelijk geachte motie was verworpen tot het instellen van een enquête door de Ka mer betreffende de geallieerde Iudustrieele Bank van China. Zooals men weet hadden Briands tegen standers, die tijdens zijn afwezigheid ge durende zijn bezoek aan Washington al begonnen zijn tegen hem te stoken en die iedere gelegenheid aangrijpen om te trach- •Aan de oevers van den Rièka. Het gevecht bij de Vossenboerderij Is hij dat geweest •Nu wordt alles mij duidelijk. Toen ik je vroeg, mij den naam te zeggen van den boef, die op mijn hoofd aasde, hebt je ge weigerd aan mijn verzoek te voldoen, on der voorwendsel, dat je onder zijn dak gastvrijheid had genoten. Zoo, was hij die grappenmaker. Hy was er zelf niet bij, maar zijn mannen hebben voor hem geboet. Sapperloot, wat was dat een zaakje. Weet je wel« hier wendde Go nenc zich tot zijn vrouw, ïdat wij beiden er bijna gebleven waren. Wat een slag was dat Zonder mij zou zijn gebeente al lang verbleekt zijn. Jongens, wat rook het er toen naar bloed en kruit. Duizend bommen en granaten I* Gonenc werd bloedrood in het gelaat en het speet hem dat hij zijn krijgsmantel niet omhad, waardoor hij in de gelegen heid zou geweest zijn, meer toespelingen te doen. •Zoo, zoo. Laat ik maar tevreden zijn, dat het gebeurd is, zooals het gebeurd is Zoo, wat een leuken grappenmaker. Dus, terwijl hij tegen ons eene samenzwering op touw zette, deedt gij hetzelfde tegen over hem. Hij wilde je je vader ontnemen en jij ontfutselt hem zijn vrouw. Prachtig spel I Dat is recht I Maar, beste jongen, ik geloof, dat je je de zaak te sterk hebt aangetrokken. De soldaat gaat in oorlogs tijd over alle liefdesgeschiedenissen nog al ten hem een beentje te lichten, om zelf weer eens op het kussen te komen, het geval van de Industrieele Bank van China, dat eigenlijk het geval Berthelot werd, aan gegrepen om de regeering het vuur na aan de schenen te leggen. Die bank, welke zwak stond, was ijverig gesteund door Berthelot, secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, omdat hij het voortbestaan van deze batik een belang voor Frankrijk achtte, wijl dit een toenemenden invloed van Duitsch kapitaal in China moest voorkomen. Ber- thelot's tegenstanders echter trachten munt te slaan uit de omstandigheid, dat Berthe- lot's broeder president-commissaris van de Banque industrielle de Chine is, verweten hem dat hij ter wille van de familierelatie de bank had gesteund en betrokken na tuurlijk in hun aanval de geheele regeering met Briand aan het hoofd, die de gestie van Berthelot had gesteund. Het Belgische voorkeurrecht blijft de gemoederen bezig houden. Ofschoon Paul Hymans, na een onder zoek van het vraagstuk der schadeloosstelling verklaard heeft, dat het Belgische voor keurrecht nog onaangetast is en dat het niet zou worden betwist, schijnt men toch van plan het wel niet »ad calendas Graecas,* maar tot een zoo laten datum in ieder ge val uit te stellen, dat het voor België practisch geen nut meer zal hebben. De ministers Jaspar en Theunis zullen dus te Cannes op hun qui vive moeten zijn. Men zit met het Belgische voorkeur recht blijkbaar zeer verlegen en men be gint zich te verontrusten over de vrees, die daardoor in België is gewekt en die zich tegen Frankrijk keert, dat cp zyn beurt Lloyd George als den zondebok aan wijst. Ter conferentie te Washington vroeg in de bijeenkomst der vloot-commissie Frank rijk opnieuw als minimum voor de tonnen- maat van zijn duikbooten 90.000 ton. De gedelegeerden verklaarden, det hat Fran- sche voorstel de deur sloot voor elke over eenkomst. De Amerikaansche delegatie deed later een nieuw voorste! ter beper king der grootte van de duikbooten en de andere hulpeenheden der vloten tot een maximum van 10.000 ton. Naar verluidt legde Sarraut een verkla ring af, welke klaarblijkelijk Frankrijk's laatste woord is, dat zijn land geen ge- luchtig heen. Dat is tusschen beide prettig.* Mevrouw Gonenc kuchte. Haar man hoorde het niet. •Maar aan Niksicht te denken, als men zich te Parys bevindt, de oogen ten hemel te heffen, als er over Montenegro wordt gesproken, kijk, nn ja, je begrijpt me wel dat is wel wat overdreven, lk heb er niets op tegen, dat je verliefd bent, dat is met mij ook het geval geweest, maar het zou mij spijten en je moeder ook, als de liefde je tot wanhoop of razernij ver voerde.* Mevrouw Gonenc hoestte niet meer. Zij wenschte vurig, dat het gesprek meer zakelijk werd. Zij toonde zich ongeduldig en sprak •Maar laten we zakelijk worden 1* Laurent begreep nu, wat er komen zou. Hij begreep, dat men over een huwelijk had gesproken en dat de vrouw, met wie hij in den echt zou treden, niemand anders kon zijn dan Marcelle. Maar laten we zakelijk worden,* begon mevrouw Gonenc. »Wij hebben het over je gehad, mijn jongen, over een huwelijk, dat je mettertijd zult sluiten en ik dacht heusch niet, dat een gril een bui zou kunnen medewerken tot het in duigen doen vallen van wat ik altijd vurig heb begeerd. Laat mij uitspreken. Gedurende uw beider af wezigheid heb ik over de zaak, in ver- eeniging met een oud vriend van je vader, heel dikwijls nagedacht. Als je weigerde Laurent, zou je mij niet DRAAGT noegen kan nemen met minder dan 330.000 ton aan bijkomstige schepen, naast en behalve 90.000 ton duikbooten. Het heet, dat de Engelsche en Japansche afgevaar digden verklaard hebben, dat zij met het oog op Frankryk's standpunt, gedwongen zijn zich vryheid van handelen voor te behouden inzake de rantsoeneering van de bijkomstige schepen. De onlusten in Egypte zyn tot bedaring gekomen, en de laatste te Londen inge komen berichten rechtvaardigen de hoop, dat zy niet zullen worden hervat. Het was voor een groot deel gespuis, dat voornamelyk de rustverstoringen ver oorzaakte, maar de vlugge militaire maat regelen hebben een heilzame uitwerking gehad, en de berichten uit alle groote steden, zoowel als van het platte land, wijzen op een herstel van de orde. De Egyptische regeeringsambtenaren gaan weer aan het werk, ofschoon de school staking nog voortduurt. Lord Allenby, de Engelsche hooge com missaris, heeft militaire voorzorgsmaat regelen genomen om aan alle mogelijk heden het hoofd te bieder, en men ver wacht geen nieuwe verontrustende ont wikkeling der gebeurtenissen. Het meerendeel van de verstandige Eyptenaren is het volkomen eens met de maatregelen, die genomen zijn om de wan ordelijkheden te weerstaan. Volgens een telegram uit Helsingfors alleen naamlooze smart bezorgen en ik heb toch al genoeg geweend, nietwaar, maar ook mijn vriend, die zyn dochter zielslief heeft, veel verdriet aandoen. Er is nog iets anders, waartoe je weigering aanleiding zou kunnen geven, maar daar zullen wij voorloopig over zwygen. Marcelle, je zult wel begrepen hebben, dat het over haar handelt, Marcelle heeft je zielslief. Zij heeft je sedert geruirnen tijd lief. Zij heeft dit geheim zoolang in heur hart bewaard, totdat men het haar, om zoo te zeggen ontrukt heeft. Je kent haar, je weet, dat het een lief meisje is, dat er geen liever schepseltje op aarde bestaat. Enfin en hier moet ik het je op het hart drukken, waar je wel aan denken mag, als je met haar niet in het huwelyk wil treden zullen de gevolgen rampzaliger zijn. Het zou haar dood zijn 1* Te onwetend, om in liefdeszaken te handelen, had Gonenc door zijn taal bij zijn zoon eenigen wrevel opgewekt. Mevrouw Gonenc daarentegen sloeg den juisten weg in, zij sprak meer tot het hart en wist de gevoeligste snaren te treffen. Laurent was zich helder bewust, dat hij der ouderliefde een offer moest brengen en na eene aandoening bestreden te hehben, wier openbaring hij zooveel mogelijk on derdrukte, om aan de waakzaamheid van scherpe oogen te ontkomen gaf hij ten antwoord (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor net Land van Heasden en Alteia, de Langstraat en tie Boneierwaard 8 fl*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1