Bericht van Inzet. 3- ft. Keza cent nette #ni;bo»d$ter, Bericht van Inzet, ~ltj7ba3g aan Politiken trekken de Russen aan de Finsche grens sterke troepenafdeelingen samen. Dit heeft eenige dagen aanleiding gegeven tot het gerucht van een bloedige botsing tusschen bolsjewistische troepen en Finsche vrijscharen. In Finsche militaire kringen beschouwt men het samentrekken der Russische troepen als een militaire betooging. Er zijn van Finschen kant maatregelen genomen voor het geval de bolsjewiki de grens over mochten komen. BINNENLAND. Nederland en Washington. De correspondent der N. R. Ct. te Was hington seint Minister Van Karnebeek verlaat met het grootste deel van de delegatie 4 Januari met de ïNieuw Amsterdam* Amerika. In Washington blijven jhr. mr. F. Beelaarts van Blokland als gedelegeerde, terwijl de zaakgelastigde De Beaufort eveneens gede legeerd wordt. Ook blijven hier de heeren Tjarda van Starkenborgh, secretaris van de delegatie en de China-deskundige de Kat Angelino. De minister verlaat ongaarne de nog niet beëindigde conferentie, maar de voor bereiding voor de samenkomst van het Internationaal Gerechtshof eischte zijn terugkeer. Motorongeluk. De motorrijder M. v. d. M. te Breda, die voor eenige dagen in botsing kwam met een boerenkar, is aan de gevolgen ervan overleden. lisdaad 1 Onder Winschoten is het lijk gevonden van den varkenskoopman Harm N. Waar vermoed wordt, dat N. niet den natuur lijken dood is gestorven, werd op bevel der justitie het lijk Zaterdag in beslag genomen voor onderzoek. De griep. Te Meppel komen vele ziektegevallen voor, doordat de patiënten door een soort influenza zijn aangetast. Van de leerlingen der Ambachtscbool zyn er niet minder dan een 30-tal ongesteld, zoo ook 4 van 6 leeraren dier school. Het personeel der posterijen en telegrafie telt 20 patiënten, van wie alleen onder de bestellers 12 personen. In sommige gevallen treed de ziekte vrij ernstig op. Bij de Rijkspostspaarbank is in November bijna 3 ton minder ingelegd dan terug betaald. Verlaging van rund- en var kens vleesch. In Purmerend wordt het rund vleesch verkocht voor 85 en het varkensvleech voor 75 cent per pond. o Dalende boterprjjs 1 Te Groningen wordt thans de fabrieks- roomboter verkocht tegen fl.05 per pond, een bedrag, dat al aardig in de vóór-oor- logsche richting komt. Toen bedroeg de boterprijs in de zomermaanden weliswaar niet meer dan 60 k 65 per pond, maar in de winter liep ze toch geregeld tot 85 a 90 cent op. De oorzaak van den snellen teruggang der laatste weken (twee maanden geleden was de prijs nog f 1.50 a f 1.60 per. pond) moet gezocht worden in groote aanvoeren uit Denemarken en Australië. Vergadering van den Raad der ge meente HEUSDEN op Woensdag 28 December, nm. 7,30 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. Te 7.45 opent de Voorzitter de verga dering en worden de notulen der vorige vergadering gelezen, die daarop onveran derd worden vastgesteld. Ingekomen is: 1. Een schrijven van den heer N. F. Vermeulen, waarin hij kennis geeft, dat hij zijne herbenoeming tot regent der gods huizen aanneemt. 2. Besluit van Ged. Staten van 14 December, waarbij de gem.begrooting 1922 is goedgekeurd. 3. Idem waarbij de gem.rekening 1920 definitief wordt goedgekeurd en vastgesteld in ontvangt op f 79685,44| en uitgaaf op f 75820,00|, sluitende alzoo met een batig slot van f 3865,44. De stukken onder 1, 2 en 3 worden aangenomen voor kennisgeving. Wegens gewone aftteding van de heeren J. H. Verhoeven, J. C. van Laarhoven en W. van Wijnen als lid der commissie tot wering van schoolverzuim moet een nieuwe benoeming plaats hebben. De Voorzitter deelt mede dat van den heer J. C. van Laarhoven een schrijven is ingekomen, waar- jn hij verzoekt met het oog op zijn hoogen leeftijd niet meer voor herbenoeming in aanmerking te komen. B. en W. bevelen aan voor de eerste vacature de heeren Verhoeven en Stassen, voor de tweede de heeren J. C. van Laar hoven en A. Verschuur en voor de derde de heer W. van Wijnen en Mej. Knoop. De aftredende heeren Verhoeven en Wjjnen worden met algemeene stemmen herbenoemd, terwijl de heer Verschuur met algemeene stemmen wordt benoemd in de plaats van den heer v. Laarhoven. De Voorzitter zegt dat, zooals de heeren waarschijnlijk wel zullen weten, het paard van de gemeentereiniging plotseling is over leden. B. en W. vragen daarom aan den raad machtiging om een ander aan te schaffen. De heer de Moll vraagt of het dier goed verzekerd was, waarop de Voorzitter ant woordt van voor f700.Waarschijnlijk zal de schadepost voor de gemeente niet groot zijn. De heer de Haan vraagt of het geen aanbeveling zou verdienen een Russischen hit aan te schaffen, het volhoudingsver mogen dezer dieren is grooter en het is voordeeliger te houdenbij aanschaffing van een kleinere wagen zou dan misschien één persoon de gemeentereiniging kunnen waarnemen. De Voorzitter zegt dat een persoon on mogelijk de werkzaamheden kan verrichten. Aanschaffing van een kleinere wagen, waar bij dan van zelf ook weder nieuw tuig zou moeten worden gevoegd, zou de gemeente veel duurder te staan komen. Hierop verleent de Raad met algemeene stemmen goedkeuring tot aanschaffing van een nieuw paard. De Voorzitter zegt, dat de twee, door den laatsten storm geteisterde op den wal staande boomen, waarvan de een staat op het terrein van de ijstent en de andere voor het traphuisje van de wed. Timmer mans, onmogelijk kunnen blijven staan, waarom B. en W. voorstellen beide boomen te doen verkoopen. Om het leelijke gezicht weg te nemen, dat door het rooien van den laatsten boom zou ontstaan, zou de stoep eenigszins ver legd kunnen worden, dan valt de kale plek zoo niet op. De heer de Haan vreest, als een begin wordt gemaakt met opruimen van boomen er meerdere zullen volgen. De Voorzitter verklaart dat hiervan geen sprake is. Hij is er ook tegen om, indien niet noodzakelijk, zooals thans het geval is, het sieraad van den wal weg te nemen. De eene boom is echter geheel afgeknapt en opruiming er van valt in 't geheel niet op, terwijl de tweede inwatert en het hart verrot en daardoor gevaarlijk wordt oor de omgeving. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter zegt dat door mijnheer H. Verhoeven in de vorige vergadering werd aangedrongen, dat B. en W. zich met Mevr. wed. Verhoeven in verbinding zouden stellen over den aankoop van een stukje grond, om den gevaarlijken bocht op den hoek der Zustersteeg en Putterstr. weg te nemen. B. en W. hebben hieraan voldaan, doch Mevr. Verhoeven vraagt voor de 2 vierkante meters grond, die de ge meente meent noodig te hebben, f 100, waarbij dan nog de kosten van afrastering zouden komen. Dezen prijs komt B. en W. te hoog voor, waarom zij voorstellen niet op deze aanbieding in te gaan. Ook dit voorstel wordt met algemeene stenmen aangenomen. De Voorzitter zegt, dat de gemeente is aangesloten bij het werkloosheidbesluit 1917. Daar de werkloozenkassen in 1922 niet in staat zullen zijn hunne reglemen taire uitkeeringen te blijven volhouden, is door den minister een regeling getroffen, om aan deze kassen bij te dragen, opdat zij in staat zouden zijn, deze uitkeeringen wel vol te houden. De minister vraagt thans of het gemeentebestuur ook bereid is om hieraan bij te dragen. Aangezien van regeeringswege hierop wordt aange drongen, zouden B. en W. willen voor- voorstellen hieraan te voldoen. Het is niet te voorzien dat het de gemeente veel geld zal kosten. De bond van transportarbeiders waarvan hier eenige aangeslotenen zijn, zou er voor in aanmerking komen. De heer de Mol vraagt, zoo aan de alhier wonende transportarbeiders geen uitkeering behoeft te geschieden, of de ge meente dan ook niet behoeft bij te dragen. De Voorzitter antwoordt hierop ontken nend het Rijk draagt in het tekort bij zoo de gemeente 3 bijdraagt. Deze bijdrage behoeft alleen te geschieden, wanneer de alhier wonende werklooze transportarbeiders wordt uitgekeerd en de kas van den bond niet toereikend is. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter zegt nog te kunnen me- dedeelen, zonder dat hierover een voorstel van B. en W. is, dat van de Directie der Holl. Buurtspoorwegen een brief is inge komen, waarin deze Directie het gemeente bestuur verzoekt, om in het tekort groot f 13322.42 op de exploitatie der lijn Dru- nen-Heusden over 1920, weder voor f 2000 te willen bijdragen. Spr. deelt dit mede opdat de heeren er eens rijpelijk over kun nen denken en dan in een volgende vergadering een beslissing kan worden genomen. De heer de Moll verklaart zich thans reeds tegen subsidie, de Directie moet de lijn maar beter behartigen en zorgen voor aansluiting op de treinen, dan was ook geen vrachtwagen van Drunen naar Heusden noodig. Bij de rondvraag informeert de heer de Moll hoe het staat met de uitkeering van de oorlogswinstbelasting. Spr. heeft indertijd uit de courant gezien dat Heusden in aan merking komt voor f 700.doch heeft sintsdien niets meer er van vernomen. De Voorzitter zegt dat het nog slechts een wetsontwerp betrof dat nog door de Tweede Kamer, naar spr. meent binnenkort, moet worden behandeld. Aangezien het de laatste vergadering is die dit jaar wordt gehouden wenscht de Voorzitter de heeren een zalig uiteinde, waarop de heer v. Everdingen namens den Raad den Voorzitter hetzelfde toewenscht. Hierop wordt de vergadering gesloten, PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden, 26 Dec. Vrijdagavond ver gaderde de Buitensociëteit. Dank zij de bijdragen der leden en het lage bijdrag, waarvoor de heeren Dankers en Kemps resp. timmer- en schilderswerk aannamen, is tot restauratie besloten, zoodat van li quidatie geen sprake is. Op Donderdag 5 Januari zal dé aBordini's Hypnose Varieté« in de zaal »Concordia* een voorstelling geven. Voor nadere bijzonderheden zie achter staande advertentie. Andel. De door Andels Muziekvereen. gegeven uitvoeringen mogen goed geslaagd heeten. De muzieknummers werden uit stekend gespeeld en ook de samenspraken en voordrachten zaten er goed in, doch waren van inhoud minder mooi dan vorige keeren. Bij de tweede uitvoering (voor het publiek) was de zaal stampvol en werd ruim f90.aan entrêegeld ontvangen. Almkerk. Naar wij vernemen zal in 't laatst van Januari a.s. het fanfarecorps »Nooit Gedacht* alhier een openbare uit voering geven in de zaal van den heer C. Dekker alhier. Dinsdag j.l. n.m. 6 uur trad voor de Ger. Jong. vereen, te Waardhuizen (gem. Almkerk) op Ds. Schilders van Gorinchem met het onderwerp »Zonen des Donders*. Deze zeer schoone rede, werd door velen met belangstelling en aandacht gevolgd. Dinsdag 27 Dec. vierden de kinderen der Zondagschool onder leiding van Ds. Kalkman van Werkendam, het kerstfeest in de Ned. Herv. kerk. De kleintjes ge noten dan ook bizonder. Nadat de kin deren allen een geschenk hadden ontvan gen eindigde Ds. Kalkman dezen feestavond met dankzegging. Bommelerwaard. Niettegenstaande de melkprijs aan de fabrieken steeds da lende is en reeds op 8 cent is gekomen, volharden de boeren maar immer hun prij zen hoog te houden. Particulieren moeten nog maar 16 en 17 cent per liter hetalen of 't zoo maar niks is. Wanneer zal daar verandering in komen De boeren klagen steen en been en roe pen maar, hooi duur, krachtvoer duur, pach ten hoog, doch de gewone burger moet daar zeker maar voor opdokken. Ook de aardappelen gaan maar steeds geregeld weg voor reuzenpryzen f 6.f 6.50 per H.L.. Hooi stil, weinig voorraad meer. Gelukkig dat we van rivierwater verschoond blijven, zoodat de werkzaamheden op de steenfabrieken geregeld doorgaan en met redelijke loonen betaald worden, en geen ontevredenheid onder 't werkvolk valt op te merken. Ook die menschen (enkele mogen een melkgeit hebben) moeten de zoete melk toch veel te duur betalen. Capelle. Op initiatief van de heeren A. J. de Roon en H. Kerst is alhier op gericht een commissie tot het in het leven roepen van een schoolvereeniging. J.l. Dinsdagavond werd de eerste ver gadering gehouden, waarbij een twaalftal personen tegenwoordig waren. Na een korte bespreking der plannen vereenigden zich allen met het doel, om voor deze gemeente en Vrijhoeve-Capelle een Chris telijke school op te richten, die tot grond slag zal hebben Gods woord, volgens de opvatting der drie formulieren van eenig- heid. Door de commissie werd uit haar midden een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren H. Kerst, J. Lankhuzyen, A. J. de Roon, A. Ros en J. Spierings. Het bestuur is voornemens binnenkort een ver gadering uit te schrijven en alsdan allen, die belang stellen in een Chr. school, op te roepen, die vergadaring te bezoeken. Hcrpt en Bern. Toen de machinist D. Lansdaal aan het stoomgemaal te Bern, Woensdagmorgen zijn dochter naar 's Bosch zou brengen en aan het veer te Well wachtende was op de komst van de boot, zakte hij plotseling ineen en was een lijk. De ontboden geneesheer constateerde, dat hartverlamming een zoo schielijk einde aan zijn leven had gemaakt. Hedikhuizen. Dinsdag j.l. had hier een niet alledaagsche staking plaats. Bij een begrafenis weigerden de dragers het lijk naar het kerkhof te brengen, omdat ze slechts een gulden vergoeding zouden ontvangen. Ze eischten f 2.50. Na eenige discussie werd daaraan voldaan en werd de overledene naar de laatste rustplaats gebracht. Nederhemert. Aangezien de Rijks veldwachter uit Aalst nog geen vol jaar in die gemeente in dienst is, is de door deze gemeente verleende subsidie niet f 10 zooals abusief in het Raadsverslag stond vermeld, doch slechts f 5. Nienwendijk. J.l, Maandagnacht zijn alhier bij den landbouwer A. v. d. Stelt Czn. een 20 tal kippen ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. Op Oudejaarsavond zal in de Ger. Kerk alhier om half zeven godsdienst oefening gehouden worden. Veen. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. alhier, heeft het aanslagbiljet ten bedrage van f 467, ten behoeve van den Raad van Beheer voor de predikantstrakte menten in de Ned. Herv. Kerk voor kennis geving aangenomen. Door notabelen van bovengenoende gem. zijn tot kerkvoogden benoemd de heer L. van der Pol, aftredend kerkvoogd en de heer W. van Wyk. Deze laatste in de plaats van den aftredende kerkvoogd, de heer H. Ambrosius, welke wegens hooge leeftijd niet meer voor herbenoeming in aanmerking wenschte te komen. Laatstgenoemde heeft gedurende 42 achtereenvolgende jaren de kerkelijke zaken in de Herv. Gem. alhier mede behartigd, waarvan 13 jaren als notabel en 29 jaren als kerkvoogd. Van deze 29 jaren, 27 jaren als administreerend-kerkvoogd. Door den kerkeraad is herbenoemd als ouderling de heer M. van der Velden. Waspik. Bij de N.V. Scheepsbouw- werven v.h. P. en A. Ruytenberg alhier, zijn, wegens gebrek aan materialen, ver schillende werklieden ontslagen. PREDIKBEURTEN 1 Januari. (Bevest. Ouderl. en Diak.) Oudj. nm. 6,30 u. dezelfde. (Coll. Em. pred. en pred.weduwen.) Geref. Kerk, vm. 9.30 leesdienst en nm. 6 u. ds. v. d. Sluis. Oudj. nm. 6.30 u. leesdienst. Werkendamvm. 10 en nm. 6 u. ds. Kalkman. Oudj. nm. 6,30 u. dezelfde. Ger. kerk A, vm. 9,30 en nm. 6 u. ds* André Oudj. nm. 6,30 u. dezelfde. Ger. Gem. vm. 9,30 en nm. 6 u. ds van Reenen. Oudj. nm. 6,30 u. dezelfde. Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30, nm. 6 u. ds. Barth. Oudj. nm. 6,30 u. dezelfde. Oudj. nm. 6 u. dezelfde. Geref. Kerk vm. 9,30 en nm, 2 u. ds. Bosch. Oudj. nm. 7,30 u. dezelfde. Oudj. nm. 5,30 u. ds. Nauta. Denderen, vm. 9.30 u. ds. Rijnenberg. Oudj. nm. 6,30 u. dezelfde. Ger. kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. v. d. Sluijs. Oudj. nm. 6,30 u. dezelfde, 'a-Gravenmoernm. 2 u. ds. v. d. Graaff. Ger. kerk, vm. 9,30 en nm. 2,30 u. dhr. Punt van Middelburg. Oudj. nm. 6,30 u. dezelfde. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leesdienst. Oudj. nm. 6,30 u. leesdienst. Heeabem, nm. 2 u. ds. Bakker. Oudj. Zz. nm. 6,30 u. dezelfde. Raamsdonk, geen opgaaf. Geref. kerk, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 5,30 u. ds. v. d. Hoorn van Bussum. Oudj. nm. 6 u. dezelfde. ADYERTENTIEN. Gevraagd tegen APRIL, bij dame alleen, circa 30 jaar, goed kunnende koken, om met hulp alle voor komende werkzaamheden te ver richten. P. G., v. g. g. v. Letter K. B., postkantoor Heusden. Het WEI- en BOUWLAND onder Meeuwen en Dussen, staat in bod Koop 1 f4775. Koop 2 f2200. 3 f1400. 4 f2800. Finale verkooping Donderdag 5 Januari 1922, n.m. 2 uur, in Café VAN BEURDEN te Dussen. Hoogingen worden inmiddels aan genomen ten kantore van Notaris PAAP te Werkendara. Het huis met tuin, te Rijswijk, is met verhooging ingezet op slechts f2200.—. Hoogingen worden tot den toe slag aangenomen ten kantore van ondergeteekenden Notaris VAN DER KAADEN. <J. ccmau, Heusden, 1 Jan. 4922. Heusden, 1 Jan. 4922. „De Automaat", Heusden. Vertegenwoord. J. PODDEWIJN. Mijn besten wensch op dezen dag aan vrienden en bekenden. Heusden, 4 Jan. 4922. H. Baaijens-Merkx. Café. S I ij t e r ij. A. BAAIJENS, Sigaren, Cigaretten en Tabak, Kol. Waren en Comestibles. Botermarkt 88. Mijn beste wenschen aan be gunstigers, vrienden en bekenden, zoowel binnen als buiten de stad. G VAN ALPHEN. N.V. E.D.A.H. p.f. Heusden 1 Jan. 4922. G. VAN ANDEL, BLORA, (N. O.-Indië. p. f. 1 Januari 4922. L F VAN BLADEL, Putterstraat Heusden. Handel in Koloniale waren, Tabak, Sigaren, Cigaretten enz., wenscht zijn geachte clientèle een gelukkig Nieuwjaar. Mijn beste wenschen aan be gunstigers en bekenden bij het intreden van 1922. G. BASTEN, Zadelmaker en Stoffeerder. Breestraat Heusden. Vrachtryder Heusden's-Bosch. p.f. Heusden 1 Jan. 4922. ANT. VOS, Aalburg. Brood-, Beschuit- en Kleingoedbakkerij. p.f. 4 Jan. 1922. Heusdenvm. 10 u. ds. Huijgens. Aalburgvm. 9.30 u. ds. Bakker. Andelvm. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Almkerk, vm. 9,30 u. ds. Benders van Rijswijk. Aalst, vm. ds. Stipriaan Louisius. B'broeknm. 2 u. ds. Nauta v. Doeveren. Drongelen, nm. 2 u. ds. Gobius du Sart. Dussen, vm. 9,30 u. ds. v. Stein Callenfels Geref. Kerk vm. 9 u. en nm. 2 u. ds. De Bruin. Doeverenvm. 10 u. ds. Nauta. Eethen, geen dienst. Meeuwennm. 2 u. ds. v. Stein Callenfels Geref. Kerk nm. 6 u. ds. Beumee van Sleeuwijk. NederhemertNz. nm. 2 u. ds. Kluin. Sleeuwijkgeen opgaaf. Sprang, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 2 ds. Jonkers. Uitwijk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. de Wit. Veen, vm. 9,30 en nm. 2 u. dr. Tjalma. Oudj. nm. 6.30 u. dezelfde. Ger. Gem. vm. 9,30 en nm. 2 u. leesdienst. Waspik, vm 9,30 u. ds. Jonkers. Wijkvm. 9,30 u. ds. Gobius du Sart Oudj. 's avonds dezelfde. mg. p.f. p. f. Heusden, 1 Jan. 1922.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2