EER OM EER. artikel TwinK Uitgever: L. J. YEERMAN, Heusden, No. 4153, Woensdag 4 Januari 1922 FEUILLETON. Land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT. De Washingtonsche conferentie begint zoo zoetjes aan te verloopen. De meeste hoofden der delegaties hebben Washington reeds verlaten of staan op het punt zulks te doen. Frankrijk heeft geweigerd om zich neer te leggen bij het Washingtonsche voorstel in zake de sterkte aan duikbooten, die haar in het bezit van haar huidige onder- zeeërsvloot 34.000 ton liet, terwijl de Vereenigde Staten en Engeland ongeveer driemaal zooveel zouden hebben, Japan een paar duizend ton minder, en Italië zoowat 20.000 ton. Frankrijk wenscht een limiet van negentigduizend ton. Het is te hopen dat op de een of andere manier overeenstemming wordt bereikt en de onzinnige wedstrijd in bewapening, die voor een groot deel schuld droeg aan het ontstaan van den oorlog in 4944, niet opnieuw zal beginnen. De grootste kans voor het bereiken van overeenstemming geeft naar onze meening het feit, dat de meeste schatkisten ledig zijn en de finan ciën de groote uitgaven, aan een dergelijken wedstrijd verbonden, niet kunnen dragen. Het memorandum van de Engelsche ge delegeerden ter conferentie van deskundi gen te Parijs, die een voorbereiding is van de aanstaande conferentie van den Opper sten Raad te Cannes, werd met algemeene goedkeuring ontvangen. Volgens den Pary- schen correspondent van de >Times® liggen er de volgende breede beginselen aan ten grondslaghet ecomonische herstel van Europa is afhankelijk van 4o. het herstel en de ontwikkeling der spoorwegen. 2o. herstel van wet en orde en erkenning der private rechten en eigendommen, 3o. gron dige behandeling van het koers-vraagstuk. Die middelen zouden natuurlijk onmiddel lijk van toepassing zijn op Midden- en Oost-Europa, doch Europa als geheel ten goede komen. Het tweede van deze be ginselen brengt bovendien de voornaamste der politieke overwegingen naar voren en, daar het economisch en niet poltitiek is, voor zoover dat gescheiden kan worden dat is de zaak der conferentie is het niet waarschijnlijk dat de discussie verder in bijzonderheden zal loopen. De >Daily Chronicle® vermeldt het plan voor een consortium, dat geen regeerings of politiek instituut zal zijn, doch eenvoudig een groote industrieele corporatie, die de JV aar het Fr arisch, 42) Ik ben bereid Marcelle te huwen en ik geef uw volkomen toestemming daarvoor nog heden avond de noodige stappen te doen.® >0® riep mevrouw Gonenc uit, >wat maak je je moeder gelukkig >Bravovoegde Gonenc er aan toe, >zoo gaat het goed Duviquet en zyn dochter moesten nu met het een en ander in kennis gesteld worden. Men besloot, dat Laurent zelf de tolk zijner gevoelens zou zyn. Hij ging daarom naar Duviquet en zijn dochter. Beiden zaten zwijgend in een portret album te bladeren. >Mejuffrouw Marcelle,® begon Laurent, »weet u soms, waar vader en moeder het over gehad hebben?® Marcelle kreeg een kleur. »Ik geloof, dat ik het weet.® >Over uw trouwen en het mijne.® Waarlijk,® sprak Dnviquet, zich houdende alsof hy nergens van wist. >Mijn moeder heeft mij gezegd, dat u mij niet ongenegen is en mij gevraagd, of ik dacht u gelukkig te kunnen maken. Ik heb op die vraag dadelyk bevestigend industrie, handel en financieele kringen van de betrokken landen vertegenwoordigd. Regeerir.gen, steden en particuliere zaken kunnen zich tot die corporatie wenden. Als Oostenrijk b.v. aan deze internatio nale corporatie herstelling van zijn spoor wegen verzocht, zou het 't noodige kapitaal, grondstoffen, machines enz. ontvangen. Het kapitaal, dat het nieuwe consortium noodig heeft, wordt volgens den >Petit Parisien® geschat op 70 millioen p. st. De organisatie zou worden voorbereid door een commissie van Fransche en Britsche bankiers. De maatschappij zou bankcor- poraties mogen uitvoeren en filialen op richten in alle landen waar hulp mocht noodig zijn, Men gelooft niet dat de aan neming van het plan op moeilijkheden zal stuiten. De spoorwegstaking, verleden week in Duitschland uitgebroken, zal weldra weer tot het verleden behooren. Naar aan »De Courant« uit Berlijn wordt gemeld, hebben de onderhandelingen tusschen de drie or ganisaties der spoorwegarbeiders en't rijks ministerie voor het Verkeerswezen betref fende de looneischen der spoorwegmannen tot overeenstemming geleid. De organisa ties hebben zich verplicht om, met alle haar ten dienste staande middelen, voor de onmiddellijke hervatting van den arbeid zorg te dragen. Volgens Italiaansche bladen zal men Donderdag by de samenkomst van Goenaris en Delle Torretta grondslagen trachten te vinden voor eene Italiaansch-Grieksche overeenkomst aangaande het conffict in Klein-Azië Thans dreigt weder een spoorwegstaking in Ierland. De maatschappijen willen vasthouden aan een scheidsrechterlijke uitspraak met betrekking tot de arbeids uren en de loonen. Verwacht wordt, dat de Iersche kwestie deze week haar beslag krijgtmen rekent op een voor Engeland gunstige beslissing. Naar de Times uit Dublin verneemt, zal de voorloopige Iersche regeering waar* sahijnlijk uit niet minder dan 7 en niet meer dan 40 leden bestaan, met tenminste één zuidelijke unionist. Naar algemeen wordt geloofd zal Griffith voorzitter zijn. geantwoord. Neem mij niet kwalijk, dat ik het u zoo zonder omhaal van woorden verhaal. Misschien had ik het anders moeten aanleggen, maar daar wij elkaar zoo goed hennen, zijn alle formaliteiten, dunkt mij, geheel onnoodig. Daarom ben ik recht op het doel afgekomen. Marcelle. wil je mijn vrouw worden Marcelle greep de hand van haar vader om niet in onmacht te vallen en na eenige zware oogenblikken, waarin zij met haar zelve een harden innerlijken strijd voerde, gaf zy ten antwoord >Dat is het vurigste geweest, wat ik ooit heb gewenscht.® V. Een maand ging voorby. Gonenc, die nu weer zyn eigen huis bezat, trachtte zijn avonturiersleven te ver geten en een waardig burger te worden. Dit ging niet zoo gemakkelijk, want elk oogenblik kwam de geest van Port-de-Bouc weder boven. Mevrouw Gonenc gevoelde zich in den nieuwen staat gelukkig, maar zooals Gonenc het had voorzien, bleef er altijd eene kleine mate van vervreemding bestaan. Het geluk is iets zwaks, gelijk aan een brooze vaas, die, eenmaal gebroken, wel hersteld kan worden, maar nimmer de oude vormen terug krijgt. Laurent bracht Marcelle dagelijks een bezoek. Hij sleet dan twee volle uren in haar atelier, terwijl zy bezig was met BUITENLAND. Een jong meisje vermoord. Irene May Wilkens, een jong meisje uit Streatham, had de vorige week, volgens het Hbld., in de Morning Post een advertentie geplaatst, waarin zy zich aanbood als huis houdster, liefst in een kostschool of derge lijke instellingen. Zij ontving den dag daarop een telegram uit Bournemouth om met den trein van 4.30 aldaar te komen, waar een auto haar opwachten zou. Onder teekend Wood, Beech House. Het meisje ging er heen, en werd den volgenden dag vermoord gevonden ergens op een verlaten terrein buiten de stad. Het op het telegram opgegeven adres bleek niet te bestaan. De sterfte aau kanker. Volgens officieele opgaven zijn er in 4920 in de Vereenigde Staten niet minder dan 89000 personen aan kanker overleden. Hef heste&t uit wonderlijke gekleurde vlokjes als LUX ze wascht. Het óeeft irv eert oogwenk een kom vol Kleurnó zeepsophetgeen Uwe ver», schoten blouses als bij toovensla^ weder» hurpe oorspronkelijke tinten her»<3eeft,of andere frissche kleuren. TWinK wordt vervaardigd in lö ven. schillende kleurenwaaronder de meest moderne van dit seizoen. Hieuwe stoffen zyn teóenwoorduj zeen duur» WELNU,THAMS KOMT TwinK U TE HULP. PQMIGT eh verft tegelukerttld De Lever-s Zeep Maatschappij VLAAR.DI NGEhl schilderen. Zij spraken over duizend dingen, waarover verliefden gewoonlijk spreken. Marcelle twijfelde niet langer aan de liefde van Laurent en zijn hartelijkheid schreef zij toe aan de onverbroken vriendschap, die tusschen haar en den jongeling bestond. Wat Laurent aanging, hij trachtte tot kalmte te komen, om zijn hart voor eene andere liefde ontvankelijk temaken. Werke lijk slaagde hij er in. De liefde voor de gravin begon langzamerhand te verminderen en gaandeweg werden de lijnen van het beeld, dat hem steeds voor den geest zweefde zwakker. Op een zekeren namiddag besloot hij zijn hart voor Marcelle bloot te leggen. >Marcelle« zeide hij, »ik moet je toch iets zeggen, een geheim openbaren, waar van ik je deelgenoot wil maken. Ik wil dat je, voordat je mijn vrouw wordt, mij goed zal leeren kennen, opdat je me nimmer later zult kunnen verwijten, dat ik geen vertrouwen in je heb gesteld. Tijdens mijn verblijf in Montenegro, na het gevaarlijke avontuur, dat ik je verteld heb, ben ik door een voorname dame, uit dat land afkomstig, opgenomen en verpleegd geworden. Of het uit dankbaarheid of uit liefde voor kwam, kan ik niet zeggen, maar dit staat vast, dat ik haar heb liefgehad. Hieraan moet je de afgetrokkenheid, de terughoudend heid toeschryven, die je in mij hebt opge merkt, toen ik voor het eerst hier weer kwam. Daaraan moet je ook de koelheid toeschryven, die onze eerste gesprekken Een generaal gefusilleerd. Volgens berichten uit Arizona is generaal Francisco Royna, die in de Mexicaansche omwentelingen zulk een belangrijke rol speelde en gedurende de laatste tien jaar zooveel van zich deed spreken, in Nogales (Sonora) gefusilleerd, omdat hij op heeter- daad betrapt was op het opkoopen van geweren en het binnensmokkelen van munitie. De Antvrerpsche haren. In een der dokken van de Antwerpsche haven zullen, meldt de >Msb.«, eerstdaags 30 nieuwe electrische hijschkranen in werking komen. Het aantal afgetuigde schepen, dat wegens gebrek aan orders in de haven is opgelegd, bedraagt 421, waaronder 94 Belgische. Slachtoffers ran den storm. Een geduchte storm heeft over Engeland gewoed, en de dood van zeven personen en ernstige schade veroorzaakt. Slechts een expres-vliegtuig van het vasteland dat van Parijs kwam slaagde er in, zyn reis te volbrengen. Het toestel vocht gedurende vier en een half uur met den storm en ontkwam nauwelijks aan een ongeval bij het landen te Londen. De Clyde trad buiten haar oevers. In Glasgow werden huizen beschadigd. In Schotland hadden verscheiden grondver schuivingen plaats tengevolge van den zwaren regenval en de smeltende sneeuw. In Du blin woeien eenige voetgangers in de straten omver en werden gewond. o Scheepiongelukken. Het Engelsche stoomschip »Port Gwarra« is bij het Maasvuurschip gezonken. Van de opvarenden zijn vier man verdronken. 49 man werden bij Hoek van Holland ge land. De bootsman Th. Westerberg en de donkeyman Camille Sand zijn gewond. De namen van de verdronken opvarenden zijn volgens de Crt. de 2e-stuurman James Mann, steward D. Green, de matroos K. Allenan en de stoker J. Fostera. Van het te Den Helder gestrande schip aRecore Reign® zijn de 7 opvarenden met touwen uit den mast gehaald. Een droevige geschiedenis. Te Versailles werd dezer dagen Louis Delpierre door een militairen vrachtauto kenmerkte. Maar op dit oogenblik zijn alle gedachten, die voor ons gevaarlijk zouden kunnen wezen, verdwenen. Alles is in orde.® Marcelle stak hem hare hand toe. Laurent, ik dank je voor je openhartig heid. Zij is ons beider waardig.® Zoo stonden de zaken, toen op zekeren morgen aan Laurents woning werd gescheld. Het was een vrouw, die hem persoonlijk wenschte te spreken. Laurent liet haar binnenkomen. Nauwelijks had hij haar goed aangekeken of verwondering en verbazing maakten zich van hem meester. >Herkent ge mij vroeg de vrouw. >Kijk. Ik heb u te Niksicht gezien. Waart ge toen niet in dienst van de gravin Poloscaï »Ik ben nog in haar dienst.® Bevindt de gravin zich dan te Parijs »Sedert acht en veertig uur. Hier is de brief, dien ik u moet overhandigen.® Laurent brak het couvert open. Naar mate hij las, veranderde zijn gelaat. De brief, die de teerderste bewoordingen bevatte smeekte hem, zoo spoedig mogelyk te komen. Het schrijven eindigde aldus >Ik zal je alles vertellen, hoe ik er toe gekomen ben, naar Parijs te gaan en je zult zien, waartoe de liefde al niet in staat is.® overreden en dusdanig verwond, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Een geneeskundig onderzoek bracht aan het licht, dat hij inwendig ernstig gekneusd was. Niet lang daarna werd ook de verloofde van het slachtoffer binnengedragen zij was door denzelfden auto overreden, als haar aanstaande man. Den avond voor Kerstmis was de toe stand van Delpierre zóó zorgwekkend, dat de doctoren alle hoop op het behoud van zijn leven opgaven. Op het dringend ver zoek der beide jonge menschen zijn zij toen op hun ziekbed in den echt verbonden. Nog denzelfden nacht overleed Delpierre. o Een ysbreber-zeeschuinier. Een Stokholmsche firma heeft het Zweed- sche ministerie van buitenlandsche zaken verwittigd, dat het Estlandsche stoomschip Sarema, 't welk een lading van bedoelde firma inhad, door den Russischen ijsbreker Vinga zonder voorafgaande waarschuwing in den grond is geboord. Tengevolge daarvan zijn 23 opvarenden verdronken. De Zweedsche en Duitsche schepen die voor St, Petersburg waren bestemd, zyn daarom de laatste dagen naar Reval ge stoomd en hebben daar gelost in plaats van te St. Petersburg. De droogte in Italië. De droogte doet zich in Italië nog altijd gevoelen, vooral in het Noorden. Het water in een meer daar is zoo laag geworden dat een eilandje zichtbaar werd, hetgeen sedert 4806 niet is voorgekomen. In de Po-vlakte schijnt een dergelijke droogte zich niet sedert 4621 te hebben voorgedaan. o Verschillende personen door een krankzinnige met een dolk gewond. De Kurfürstendamm te Berlijn was het tooneel van een sensationeel drama. Een krankzinnige rende van het station Zoolo gischer Garten den Kurfürstendamm op, en stak naar alle voorbijgangers. Verschillende personen werden gewond. Een wachtmeester van de veiligheidspolitie, die den krankzin nige wilde ontwapenen, werd zoo zwaar gewond, dat hij kort daarna overleed. Eerst nadat een andere beambte der veiligheidspolitie den man door een schot in den buik buiten gevecht had gesteld, slaagde men erin, den razende te arresteeron. Hy werd naar de Charité overgebracht. >Het is goed® sprak Laurent. »lk zal antwoorden. Aan zichzelven overgelaten, onderzocht hij zijn hart en kwam tot de ervaring, dat het daarbinnen erg spookte. Weldra overviel hem een zekere angst. Het leed geen twijfel, of hy bemind haar nog vurig en hartstochtelijk. Wat moest hy doen Zou hy den moed hebben, de gravin te zeggen, dat zij er niet meer aan moest denken, hem terug te zien Zou hij de liefde voor haar be kampen en zou hij uit dien kamp als over winnaar optreden Zou hy de rust, het geluk, ja misschien het leven van Marcelle opofferen Plicht streed tegen hartstocht. Na lange overwegingen besloot hy de gravin te schrijven. Wat moest hij haar raededeelen Moest hy veinzen haar niet meer te beminnen Hy aarzelde, hij be gon te twijfelen en verviel in eene lang durige droomery. Maar de plicht had het pleit verloren. Hij gevoelde de hartstocht weder opgekomen, nog sterker dan te voren. Hij zou Marcelle opofferen en alleen zij, die nooit bemind hebben, zullen hem wel licht van onrechtvaardigheid betichten hij beschuldigde zijn moeder hem, voor met Duviquet over de zaak te spreken, niet geraadpleegd hebben. Kon hij het helpen, dat hij liefde had opgewekt by een meisje, van wie hy slechts geloofde een vriend te zyn Wordt vervolgd NIEUWSBLAD vosr let Laid m Heusden en Altena, de Langstraat en tie Bonsleriiard WBRJKAMTËN VAN SUNLIGHT ZEEP EN LJUX

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1