oanaperin INFLUENZA Aambeien. De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoedig zwichten voor Foster's Zalf door haar verzachtende, heelende en antiseptische eigenschappen. Foster's Zalf helpt ook uit stekend bij je'ukende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Pry's f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. Meer dan 50 gewonden. Te Dinkelsbühl, waar op Oudejaarsnacht op 't marktplein een groote menigte stond te luisteren naar het koraalgezang op den kerktoren, heeft een jonge man een door hemzelf vervaardigde bom te midden van het dicht opeen gedrongen volk geworpen. Door de bom, die met dynamiet, schroot en spijkers was gevuld, werden voor zoo ver thans bekend is, meer dan vijftig per sonen gewond, waarvan twintig zeer ernstig. Elf peronen zijn naar het ziekenhuis ge bracht. De bomaanslag was waarschijnlijk be doeld tegen de politie, daar zich nabij de plek, waar de bom werd geworpen, politie beambten bevonden. Een aantal personen, die van medeplichtigheid worden verdacht, zijn in hechtenis genomen. Storm en de springvloeden. Uit Hamburg wordt gemeldtHet Noord westelijke kustgebied van Duitschland, voornamelijk te Westerland en op het ei land Sylt, zijn door den storm en de springvloeden weer groote verwoestingen aan de kustwerken toegebracht. Op het eiland is opnieuw een stuk kustmuur ter lengte van dertig meter weggeslagen. De springvloed drong het Kurhaus binnen en vernielde de leeszaal. De veiligheidsmaat regelen, welke door de gemeente waren genomen, hebben niets geholpen, Het Ca sino van Otto Triedsch dreigt ineen te zullen storten. Men vreest, dat de Kuran- lagen geheel vernield zullen worden. De schade wordt op millioenen geschat. Zware straffen. Het woekergerecht te Aken veroordeelde vrouw N. wegens verboden uitvoer van 490 eieren tot drie maanden gevangenis straf en 3000 mark boete den tolk A. Roubaix wegens verboden uitvoer van eieren tot 6 maanden gevangenisstraf en 5000 mark boeteJosephine F. uit Duffenten wegens uitvoer van twee kilo boter tot drie maanden gevangenisstraf en 6000 mark boeteden invalied F. uit Aken wegens uitvoer van ganzen tot 4 maanden gevangenisstraf en 5000 mark boete en vrouw K. uit Aken, die suiker te duur had verkocht, tot een week gevangenisstraf en 2000 mark boete. De •rereenkamst lap. Het ontwerp der overeenkomst betref fende* Yap bevat de toewijzing van den Yap-Guamkabel aan de Vereenigde Staten, dan Yap-Monadokabel aan Nederland. Engeland en Italië hebben onder voorbe houd deze regeling aanvaard, terwijl Enge land verklaarde dat zijn belang in de toekomst zou eischen dat het zekere rechten op Yap zou kunnen doen gelden. BINNENLAND. Roofmoord in den sneltrein AmsterdamDen Haag. Zaterdagavond heeft in den sneltrein, welken om 7.45 uit Amsterdam vertrok en om 8.36 uur in Den Haag aankwam, een roofmoord plaats gehad. De 34-jarige heer Mr. J. L. Wijsman had des avonds omstreeks 7 uur zijn woning aan het Rokin 124 verlaten om den Oudejaarsavond bij zijn ouders te Den Haag door te bren gen. Toen de trein in Den Haag aan kwam zag een witkiel dat zich in een af gesloten le klascoöpé een heer bevond met den jas over het hoofd getrokken. Toen hij de coupé opende zag hij een grooten plas bloed op den grond. De Haagsche recherche die onmiddellijk hier van in kennis was gesteld, ving haar on derzoek aan en maakte al spoedig uit dat de heer Wijsman door drie revolverschoten was getroffen. Ook was de portefeuille van het slachtoffer verdwenen. Echter werd wel een portemonnaie met f 10 op het lijk gevonden. Men heeft dus klaarblijkelijk met een roofmoord te doen gehad. In de coupé werden de drie pa troonhulzen teruggevonden, doch geen re volver. De handkoffer, die de heer Wys- man bij zich had en die met lijfgoederen was gevuld, was ongeschonden. Uit een en ander vermoedt men, dat de moord tusschen Leiden en Den Haag moet hebben plaats gehad. De heer Wijsman was juist Zaterdag jarig. De recherche die een uitgebreid onder zoek is begonnen tast thans nog in het duister. De conducteur van den bewusten trein zou zich, naar wij vernemen, nog vaag herinneren dat in dezelfde coupé nog een heer en dame hebben gezeten. De heer Wijsman was werkzaam ten kantore van Mr. L. van Gich Jr., Heerengracht 370. Man vermoord. In den Nieuwjaarsnacht heeft de los- werkman J. T. te Leiden zijn zwager de 40-jarige E. van E. eveneens loswerkman met een groot mes aan de Oostdwarsgracht vermoord. Aanleiding was een twist. Bei den verkeerden onder invloed van sterken drank. T. is getrouwd en vader van zes kinderen. De verslagene was gehuwd. -o- (Crt) Een 19-jarige jougea verbrand. Bij een kleinen binnenbrand in een per ceel in de Yan Woustraat te Amsterdam is een 49 jarige jongen, die te bed lag in een kamertje op den zolder (vier hoog) omgekomen. Het lijk werd door den ge meentelijken geneeskundigen dienst naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. En grot. Naar het huis van bewaring te Maas tricht zijn overgebracht een tweetal per sonen, die verdacht worden schuldig te zijn aan niet minder |dan 21 diefstallen met braak in Zuid-Limburg gepleegd. Meerendeels werden geldsommen en rij wielen gestolen. »N. K. Een nieuw artikel. Het is een verblijdendend verschijnsel, dat in een tyd van malaise een onderneming een nieuw artikel in der. handel brengt. Iri ons blad treffen de lezers een adver tentie aan van de Lever's Zeep Maatschappij te Vlaardingen de bekende fabriek van Sunlicht Zeep en Lux, welke fabriek thans uitkomt met een zeepproduct »Twink«, dat reinigen en verven tegelijkertijd moge lijk maakt en wel verven in 48 verschil lende kleuren. o Diefstal van diamauten. Bij den juwelier W. J. J. v. Pampus te Amsterdam is een groot aantal waar devolle diamanten en sieraden uit de eta lage ontvreemd. Het bedrag der ontvreemde sieraden wordt op f 10.000 geschat. De Fa. v. P. is tegen inbraak verzekerd. De politie, die reeds met haar onderzoek is aangevangen, heeft vingerafdrukken geno men by de plek waar de inbraak ge pleegd is. o Terug uit Amerika. Naar Reuter uit Washington seint, heeft jhr. Van Karnebeek in het Witte Huis een afscheidsbezoek gebracht aan president Harding. Jhr. Van Karnebeek denkt 4 Januari de Vereenigde Staten te verlaten op de terugreis naar het vaderland. Vrijdag ongeveer half 10 tijdens den storm nam een windhoos een groot ge deelte van het dak van het sigarenmaga zijn »De drie Meren« van den heer Schou ten te Purmerend weg. Het verbrijzelde het electrische net zoodat een gedeelte der stad in donker zit. Het was een ware ruïne. De Harmonie I«, op weg van Tiel naar Rotterdam, is Vrijdagmorgen, ter hoogte van Brakel, door den lagen water stand, op bazalt gestooten, waardoor een lek ontstond en de boot zonk. De goede ren konden nog worden gered. De boot zal leeggepompt en ter reparatie naar Rot terdam gezonden worden. tdoletterit BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HEUSDEN, brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Woensdag 4 Januari a.s. door het Col lege van Brandmeesters eene schouw zal worden gevoerd, zullende alsdan alle rook- geleidingen behoorlijk moeten zijn geveegd of gereinigd, terwijl voorts op de naleving van de andere bepalingen der algemeene politieverordening ter voorkoming van brand vastgesteld, streng zal worden toegezien. Heusden, 2 Januari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS, Heusden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost- kantoren werd gedurende de maand De cember 1921 ingelegd f 17814,50 en terug betaald f 16649.87. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 9087. Mej. Chr. de Mol is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. Meisjesschool te Zeeland (N.-Br.). Aan onzen stadsgenoot A. F. van Spijk is op verzoek eervol ontslag verleend als agent van politie te Eindhoven. De brugwachter aan de draaibrug naar Nederhemert, had het ongeluk zich in den vinger te hakken. Eenige dagen bleef hij met de wond loopen, toen zijn hand begon op te zwellen, en wel zoo ernstig, dat hij deze niet meer kon bewegen. De ontboden geneesheer constateerde bloedvergiftiging. De toestand, die zich eerst ernstig liet aanzien, is thans voor uitgaande. Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag kenmerkten zich door een buitengewone kalmte. De jaarwisseling had ongemerkt plaats. Misschien dat storm- en regen vlagen en den Zondag daartoe het hunne bydroegen, Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen alhier G. van Veen, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Terschelling. Aalburg. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier is tot Ouderling gekozen de heer D. Hille, in de plaats van den heer Joh. Boender welke als zoodanig bedankt had, en tot Diaken herkozen de heer Jac. Mans. Almkerk. Op den Oudejaarsavond gehouden collecte in Ger. Kerk alhier, werd de som van f 100 gecollecteerd ten bate voor den Armen. Zaterdag 7 Jan. n.m. 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier, de gewone jaarlijksche verhuring van zitplaatsen worden gehouden. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel komt eenig meerder vertier en ten gevolge van den geringen voorraad, wordt de marktprijs ook hooger. Voor het goede handelshooi besteed men f 40 f 45 en voor het schrale pershooi tot f 20.per 500 K.G. Baardwijk. Men schrijft aan het »Hbld De oude toren alhier in zoo'n staat van verval de storm van 6 November jl. havende hem ernstig dat herstel on mogelijk zal zijn, indien men niet dadelijk ingrijpt. De oude toren, herinnert de Echo van het Zuiden, is 36.5 hoog. Een legende zegt, dat hjj bij den St. Elisabeths- vloed tot aan den uitgemetselde rand onder stond. Hij is uit de 13e eeuw. Onder de toren is nog aanwezig een blokgevangenis met strafwerktuigen uit den lijd, dat Baardwijk zijn hoog- en iaaggerecht bad, nl, de beschikking over leven en dood. De grootste klok draagt de namen van dominee, drossaert, schepenen en secretaris van 1752 en het opschrift: 'k Gaf eerst een helderen toon, Mijn tongh die deet mij breeken. Petit heeft mij vernieuwt En doet mij schoonder spreken. De andere vermeldt de namen van de kerkmeesters en Jan Fremie als gieter in 1683. Drongelen. De heer Joh. Burghout alhier, die op 1 Januari 1922 juist 30 jaren lid van het Burgerlijk Armbestuur is heeft als zoodanig tegen dien datum ontslag aan gevraagd. In zijn plaats is benoemd de heer M. van Mersbergen. Dassen. Aanbestedingsstaat van in schrijving Watervoorziening dezer gemeente op 29 December 4921 A. Damen en A. de Wit te Raamsdonk f 51900 M. Hoeke, deWerken 54500 D. Monshouder, 53000 H. Kaniers, Raamsdonk 60000 Th. Blijlevens, Made 52000 C. Verwater, 54450 A. Verhagen, 49900 H. Kleinloog, Genderen 54000 M. Visser, Drunen 50900 Betonmaatschappij Oosterhout 56400 H. de Wijs, Made 51300 P. C. Langeveld, Hardinxveld 50200 P. v. d. Wecker, Made 52320 F. H. v. d. Pluijm, Dussen 49400 A. E. Tempelaars, Oosterhout 58000 H. Michaël, Kaatsheuvel 51600 J. Oome, Raamsdonk t 53630 C. van Loon, deWerken 52000 Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Genderen. De heer T. J. Hajer slaagde te 's Gravenhage voor 't examen Handelskennis L O. Heesbeen. De heer W. van Kuijk alhier had het ongeluk zoodanig te vallen, dat er geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Meenwen. De omzet der Coöp' Boe renleenbank alhier, bedraagt over het jaar 1921 ruim een millioen gulden. Over 1920 was dit bijna f 700.000. Tot Bestuursleden der Ant. Rev. ICies- vereen. alhier zyn herkozen de heeren T. v. Rijsbergen teBabiloniënbroek, P. Scherff te Meeuwen en J. v. d. Stelt te Drongelen. In de plaatsen opengevallen door vertrek van den heer J. A. v. Dis te Meeuwen en door overlyden van den heer B. Vos te Drongelen werden gekozen de heeren J. v. Dijk te Meeuwen en J. G. van Wijk te Drongelen. Loop der bevolking gedurende 1921. Geboorten 9 m. 13 vr, totaal 22 Vestiging: 15 m. 47 vr. 32 Tot. verm. 24 m. 30 vr. 54 Overleden 7 m. 4 vr. 11 Vertrokken19 m. 32 vr. 51 Tot. vermin. 26 m. 36 vr. 62 Verschil 2 m. 6 vr. 8 Op 1 Jan. 1921 waren in de gemeente aanwezig 426 m. 389 vr. 815 Verschil2 m. 6 vr. 8 Op 4 Jan.'22 424 m. 383 vr. 807 waren aanwezig. Raamsdonksveer. Gedurende de maand December werd aan het postkantoor alhier met de daaronder ressorteerende hulppostkantoren ingelegd f 11258,23 en terugbetaald f 19432,11 Bij de gehouden verhuring van zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerken op 'tDorp en 'tVeer werden verbazend ho:ge prijzen betaald, zoodat dan ook de opbrengst onge veer 3500 gulden beloopt. Sprang. Ds. Pontier te Maasdijk heeft voor het beroep naar de Ger. Kerk alhier bedankt. De heeren A. C. v. d. Esch en C. Klootwyk hebben hunne benoeming tot het ambt van diaken bij de Ger. Kerk alhier aangenomen. J.l. Zaterdagmorgen had in deze gemeente een droevig ongeval plaats. De landbouwer W. v. d. S. (die in hevige mate zenuwlijder was) zou een bezoek brengen aan zijn dochter aan de Sprangsche Vaart, c Volgens getuige verklaring stond hij op het »vondertje« tegen over het kerkhof in de Biersteeg, toen juist den tram van 10 uur, komende van de richting Waalwijk, deze plaats passeerde. Voor over gevallen zijnde werd hem het hoofd van het lichaam gereden dat op 3 meter afvtand langs den keiweg lag. Ook zijn beenen en handen waren verbrijzeld. Onmiddellijk was de Burgemeester, de dokter en de gemeente veldwachter op de plaats des onheils. Het lichaam werd op een baar gelegd en in het lijkenhuisje gezet, van waar het des 's avonds na in de kist gelegd te zijn naar zyn woning werd overgebracht. Den machinist treft geen schuld. Waspik. Op Zondag 22 Jan. a.s. zal alhier in de Harmoniezaal een R. K. jongens patronaat worden geopend. De loonen der arbeiders op de scheepsbouwwerven, alhier, zijn met 10 pCt, verlaagd. De EdelAchtb. Heer Dekkers Burge meester alhier, heeft het beschermheerschap aanvaard van de vereeniging Wilhelm Teil. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente ALMKERK, op Vrijdag 30 Dec,, vm. 9 uur. Aanwezig de heeren Verschoor (L. B.)( Ottevanger, Buiser, Walraven, v. d. Meij- den, de Jong, Groeneveld, Middelkoop, v. d. Wal en Ouwerkerk. Na opening door den heer Verschoor (L. B.) met gebed, leest de Secr. de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd, Aan de orde zijn ingekomen stukken. Een schrijven van het bestuur der bijzondere school te Almkerk, waarin het den Raad verzoekt f 5000 beschikbaar te stellen voor den aankoop van een perceel, grenzend aan de genoemde school (eigenaar de heer A. Brand alhier), in verband met het uitbreiden der school. De eigenaar van het perceel is niet bereid om er een gedeelte van te verkoopen, doch het ge- heele perceel is voor den verbouw niet benoodigd. De heer de Jong zegt, voorzichtig te moeten zyn met de gem. financiën, De heer Buizer stelt voor aan het ver zoek van het schoolbestuur te voldoen, onder voorwaarde dat eventueele baten ten voordeele der gemeente komen. Dit voorstel wordt met 5 tegen 4 stemmen en 1 blanco verworpen. Volgens een schrijven van de heeren C. Dekker en Z. v. Herrewijn te Waard huizen (gem. Almkerk) zal het bouwplan v. d. chr. school niet worden goedgekeurd wanneer er aan de school niet een over dekte speelplaats zal worden aangebracht. Naar aanleiding daarvan verzoekt het schoolbestuur aldaar den Raad, f 4000 beschikbaar te stellen boven de raming, opdat alsdan een overdekte speelplaats kan worden aangebracht. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. De heer de Jong is van meening, dat het niet een onderwijswet is, maar een o n w ij z e wet. Na een discussie, waarbij de heer Bui zer opmerkt, dat het hem bevreemdt, dat de heer v. d. Wal er nu voor is en daar straks tegen stemde, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Een schrijven van den heer Rentenaar, machinist van hen G. E. B. alhier, waarin hij den Raad verzoekt zijn salaris zoodanig te verhoogen, dat hij daarvan bestaan kan. De heer Ouwerkerk keurt het af, dat adressant geen gladde rekening kan houden, doordat zijn salaris te weinig is. De heer v. d. Meijden zegt, hij moet de tering maar naar de nering zetten. De heer Walraven betoogt, dat de machinist op 't oogenblik kwade dagen heeft door te maken. Besloten wordt dit adres ter praeadvies in handen van B. en W. te stellen. Tot leden van het stembureau van de Kamer van Koophandel werden benoemd de heeren C. G. de Jong, J. B. Branger, A. v. Kuijk, J. Verschoor, H. Crezee, A. Brand en A. v. Dis. Een schrijven van den Algemeenen Ned. Grondwerkersbond te Nieuwendijk (gem. Almkerk) waarin het Bestuur den Raad verzoekt, voor het houden van een openb. vergadering, van de openbare school aldaar gebruik te mogen maken. Op voorstel van B. en W. wordt, met het oog op de mindere geschiktheid voor het houden van vergaderingen van die school, afwijzend beschikt. Thans komt ter tafel een schrijven van den heer Punt, burgemeester dezer ge meente, van den navolgenden inhoud: Mijne heeren 1 Met het oog op mijn ge zondheidstoestand is het niet gewenscht, dat ik persoonlijk bij u afscheid kon nemen vandaar dat ik het nu langs schriftelijken weg doe. Nog maar enkele dagen scheiden ons van 1 Jan. 1922, den dag, waarop ik niet meer uw burgemeester zijn zal. Ruim 10 jaar bekleedde ik het bedoelde ambt in uw gemeente. Wanneer wij aan een eind punt staan, overzien we als van zelf onzen afgelegden weg. Daar is veel gebeurd in die jaren. We kunnen gerust zeggen, de gedaante der wereld is totaal veranderd. De ontwrichting op allerlei gebied, niet het minst op het terrein der gemeentehuishou ding is zeer groot en een geslacht zal moeten heengaan, eer alles zoo wat op orde is. Van burgemeester, secretaris en ontvanger, en verier secretarie-personeel werden dan ook de laatste jaren oneindig meer arbeidskracht vereischtvanzelf ook van den raad en het college van Burg. en Weth. Het financiëele vraagstuk nijpt al meer en meer en zal m.i. Almkerk ook nog moeilijke tijden bezorgen doch als maar eendrachtig onder biddend opzien tot God, verder gearbeid wordt voor de belangen der gemeente, dan kunnen ook deze be zwaren het hoofd worden geboden. Eendrachtig zeg ik en als ik daaraan denk, huiver ik wel eens voor de gemeente Almkerk in 't afgeloopen tijdvak, heb ik weinig daarvan bespeurd en dat is hoofd zaak geweestdat ik zeer onprettig met u als raad gearbeid heb. Ik ga hier echter niet verder op in, wijl ik dan licht per soonlijk zou worden, wat ik tegen eiken prijs heb getracht te voorkomen en nog wil voorkomen. Wat echter 't meest te bejammeren is, dat is, dat de gemeente de dupe er van wordt. Bi) koude en pi|n in de ledematen Rheumatiek en Verkoudheidshoofdptjn ny. Gebruik hiertegen Zij riemen elk gevoel van on- welzijn weg Prijs per koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten iFABRlKAIiT. A. MIJNHARDT. Z.EISt"| 's Gravemoer. Bij de gehouden her stemming voor een notabel der Ned. Herv. Kerk alhier is als zoodanig gekozen de heer M. J. v. d. Schans.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2