agazijtt L. DERKS, Hinthamerstraat 70 numm 't Js et# feit*- TAFELZILVER. Tel. 485 •- 's=BOSCH. 5ALMUK-TABLETTDI Het adres voor TAFELSERVIEZEN. Fransch-, Dnitsch- Engelschfabrikaat. Gero Zilver, Wellner Silber, Leviathan Silber Place. Ê2S2 en 3 gewonden. De schade beloopt 1 millioen frcs. Groote staking. In de streek van Roesselaere en Kortrijk is een staking in de weefindustrie uitge broken die 12.000 man omvat. remde A.MIJfi HARDT I ZEIST BINNENLAND. Den dader op het spoor 1 Uit 's Gravenhage wordt aan de »Tel.« gemeld, dat het onderzoek der politie thans in een zoodanig stadium is gekomen, dat men veronderstelt te kunnen weten, wie hoogstwaarschijnlijk den moord heeft ge pleegd. De persoon, dien men er van ver denkt, heeft men echter nog niet kunnen achterhalen. De bomaanslag in den Haag. Tegen de hoofddaders wordt 15 jaar gevangenisstraf geëischt. Onder groote belangstelling zoowel in als buiten het gerechtshof, werd door de Haagsche Rechtbank hedenmorgen de zaak behandeld van de vier bedrijvers van de bomaanslag gepleegd op 7 Nov. aan het woonhuis van het Krijgsraadlid majoor Verspijk, te 's-Gravenhage. Het O. M. op grond van art. 157 van het Wetboek van Strafrecht eischte tegen Koopman en v. d. Linde 15 jaar gevange nisstraf, tegen de Haas en Eikhout resp. 5 en 2 jaar. o Gala-soiree ten Dove. Voor het eerst sedert 1914 heeft Dins dagavond ten koninklijke paleize in den Haag weder een groote gala-soirée plaats gehad, die werd bijgewoond door ongeveer 800 genoodigde dames en heeren. Behalve door de koningin-moeder werd deze soiree ook bijgewoond door prinses Alice, dochter van de hertogin van Albany en graaf Athlorie. Nieuw bankbiljet van f10. De directie van »De Nederlandsche Bank a deelt in de »St.Crt.« mede, dat zij een nieuw bankbiljet van f 10 in omloop zal brengen. Verduistering. In verband met het bericht omtrent ver duisteringen van bedragen aan geld, ver- moedelyk gepleegd door G., wonende in de Dibbetstraat in den Haag, kan nader worden gemeld, dat deze verdachte geen candidaat-notaris is, zooals hij voorgaf, doch eerste klerk op een notariskantoor. De politie beeft in den Haag bij de gemeente- bank van leening en bij verschillende ban ken effecten en gelden in beslag genomen gezamenlijk ter waarde van ongeveer f 3500 door den verdachte daar gedeponeerd en toebehoorende aan een te Amersfoort wo nende dame. Onweer. Woensdagmiddag is te Delft de bliksem op het telefoonnet geslagen, tengevolge waarvan bij vele abonné's de verbinding werd verbroken. Eeu oplossing van het conflict in de metaal-industrie. Naar het Persbureau Vaz Diasz verneemt had Woesdagmorgen te Rotterdam onder leiding van burgemeester Zimmerman een beslissende conferentie plaats tusschen de hoofdbesturen der samenwerkende metaal bewerkersorganisaties en het bestuur van den metaalbond. Vervolgens hebben ae be sturen der metaalbewerkersorganisaties Woensdagmiddag een conferentie gehouden met de R. K. Werkgeversvereeniging, welke te Utrecht zal gehouden worden. Verwacht wordt, dat men op deze con ferenties tot een oplossing van het conflict in de metaalindustrie zal komen en dat nog deze week de staking zal worden op geheven. De moord te Doorn. Men zal zich herinneren dat op Zondag 30 October te Doorn in het bosch een straatventer, een zoogenaamde marskramer, gevonden werd met afgesneden hals. Een kameraad van hem, met wien hij tevoren den dag had doorgebracht, werd nog den zelfden dag bij Amerongen aangehouden in het vermoeden van schuld aan dezen moord in arrest gesteld. Deze verdachte, tegen wien aanvankelijk eenige bezwarende vermoedens gerezen waren, hield echter zijn onschuld staande en betoogde dat de vermoorde, dat reeds lang door een zekeren angst achtervolgd werd, de hand aan zich zelf moest hebben geslagen met een mes, dat de man in z'n mars altoos mededroeg. Het geval is, raar wij vernemen door medische deskundigen te Utrecht nauwkeurig onderzocht bij lijkschouwing en studie die op deze schouwing gevolgd is. Het resultaat van dat onderzoek is geweest, dat de des kundigen tot de conclusie zijn gekomen dat inderdaad zelfmoord mogelijk kon zijn ge weest en aan moord door een ander niet beslist behoefde te worden gedacht. In verband met het desbetreffende rap port is de marskramer die sedert 31 October 1921 in voor-arrest was gebleven in ver band met deze zaak, thans op last van den rechter-commissaris uit die voorloopige hech tenis ontslagen en op vrije voeten gesteld. De justitie heeft in dit geval zelfmoord aangenomen, zich vereenigende met de con clusie der deskundigen. U. D. dat men fijt spoedig geneest, indien men Oprechte Winsamèr Zalf gebruikt. J Alle zweren, steenpuisten, negen- oogen, [bloedvinnen, [likdoorns en wratten genezen vfug en geheel door 't gebruik dezer zalf. Verkrijgbaar pejr bus van 75 cent en f 1.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) by Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Hensden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt s Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. J558 en Vuchterstr. 77 Gorinchèm Firma Schoon, Apoth. HoogstiyWaalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar worden ver- koopef-s gevraagd. Vjyk) Gen-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr.). PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Loop der bevolking Op 1 Jan. 1921. Gevestigd Geboren Vertrokken 992 m. 1072 vr. 106 m. 120 vr. 30 m. 30 vr. 1128 m. 1222 vr. 159 m. 173 vr. 969 m. 1049 vr. 16 m. 16 vr. 953 m. 1033 vr. Overleden Blijft 31 Dec. '21. Samen 1986. Andel. Door den heer D. G. Mans, sinds jaren Ouderling bij de Herv. Kerk, is als zoodanig bedankt. In 1921 werden op het hulptele graafkantoor 878 telegrammen en 1060 gesprekken behandeld. Zaterdag 14 Januari zal de Gem. Chr. Zangver. »Hebt dan de Waarheid en den Vrede lief,c< hare winteruitvoering geven, in het gebouw der Openbare School. Aanvang des avonds half zeven. Vanaf 2 Januari wordt aan de landbouwers slechts 8 cent per liter voor de zoete melk uitbetaald. Almkerk. Donderdag 12 Januari a.s. 's-avonds half zeven zal in de Geref. Kerk alhier optreden Prof. Dr. F. Hoekstra met het onderwerp>De bevinding in het Godsdienstig leven der Christen. De Jong. Dochterver. ïArbeid Adelt* alhier, verblijde deze week 25 gezinnen. Ruim 100 stuks kleeding werden uitgereikt. Dat ieder deze vereeniging steune. Woensdag 11 Jan. 's-avonds 7 u. hoopt de Jong. Dochterver. ïMartha* te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) haar jaar feest te vieren in het Instituutlokaal aldaar. Aalst. Tot onderwijzeres aan de open bare school alhier is benoemd Mej. Hagemans te Dordrecht. Capelle. Gedurende de afgeloopen maand werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f 1283.89 en terugbetaald f 1443.21. Het aantal in lagen bedroeg 35, dat der terugbetalingen 20. Er werden 63 telegrammen behandeld, waaronder 25 verzonden en 38 ontvangen, terwijl 194 telephoongesprekken gevoerd werden, waarvan 25 celgesprekken. Ds. J. H. Th. Rappard te Brakel heeft voor het beroep naar de Ned. Herv, gemeente alhier bedankt. Onze vroegere dorpsgenoot, J. Waarts thans hoofd der O. L. school te Groot- Ammers is in gelijke betrekking benoemd te Hilversum. Op 18 en 19 Januari a.s. zal onze gemengde zangvereeniging »Het Rozeknopje« in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier onder leiding van den heer N. Snijers, muziekleeraar te Raamsdonksveer haar win teruitvoering geven. Dassen. A. s. Dinsdagavond zal de Knapenvereeniging »Josia« aihier haar eerste jaarfeest vieren in de Ger. Kerk alhier. Eethen. A.s. Woensdag 11 Januari 's avonds 6 uur hoopt voor de gemeente alhier op te treden Ds. J. H. Gunnink van Lage Vuursche tevens collecte voor de Ger. Zendingsbond. Genderen. Op Woensdag 11 Jan. des n.m. half zeven hoopt voor de A.R. Kiesvereen. »Vreest God eert den Koning« te Genderen in de Geref. Kerk op te tre den den WelEd. heer Francken uit Rot terdam met het onderwerp »De beteekenis der A. R. Pers. 's-Gravenmoer. Op 1 Januari 1921 bestond de bevolking dezer gemeente uit 723 m. en 688 vr., samen 1411. In den loop van 1921 vermeerderde zijdoor geboorten met 21 m. en 14 vr., samen 35 en door vestiging met 24 m. en 36 vr., samen 60zij verminderde door overlijden met 9 m. en 7 vr., samen 16, en door vertrek met 34 m. en 40 vr., samen 74, zoodat deze gemeente op 31 December jl. telde 725 m. en 691 vr,, samen 1416 zielen. Er werden 7 huwelijken voltrokken, Dinsdagavond gaf de tooneelvereen. »Cathurne« uit Dongen in de zaal van den heer C. Blom alhier eene uitvoering. Het opgevoerde dramaspel werd keurig afgewerkt. De opkomst van het publiek was niet bijzonder groot, waaraan het slechte weder zeker niet vreemd was. Daar het hulp-telegraafkantoor wer den in de vorige maand behandeld 90 telegrammen, waarvan 29 verzonden en 61 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 146. Óp de Rijkspostspaarbank werden 18 inlagen gedaan tot een bedrag van f 2284 57j, terwijl 15 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f3328.09. Oadendijk. Naar aanleiding van een verzoek der Lanbouwver. »Samen werking*, werd voor eenigen tijd ten huize van A. Schrek een telephoonstation geopend. Deze post is voor het publiek geopend op gelijke uren met het postkantoor te Woudrichem. Men kan dan telephoongesprekken aan vragen en tevens telegrammen ter verzen ding opgeven. Wij twijfelen niet, of er zal door de bewoners van Oudendijk. Van deze aansluiting met het wereldtelephoon- verkeer wel een dankbaar gebruik worden gemaakt. Raamsdonksveer. Gedurende de maand December passeerden 905 op- en afvarende stoombooten en zeilschepen de rolbrug. De gezamenlijke inhoud beloopt 85455 ton. Over 1921 bedroegen deze cijfers resp. 15057 en 1296984. Tot gemachtigde van het kiescol lege alhier werd in de plaats van den heer D. Konings Az. gekozen de heer G. J. Knaap J. Gzn. Naar ons medegedeeld werd, besloot de directie van een der hier bestaande scheepswerven het loon met 50 pet. te verlagen. By den heer Kr. werden al zijn konijnen gestolen. Van den dader(s) tot nog toe geen spoor. Gedurende het jaar 1921 viel er alhier 382,6 m.M. regenwater, waarvan in de maand December 51,6 m.M. Marktbericht Hotel de Reijer. Haver f12 a f 12.25, tarwe f 12, rogge f 11boonen f T 5, hooi f43, stroo fll. Sprang. In de maand December werd aan het hulppostkantoor alhier op 's Rijks postspaarbank over 51 inlagen gestort een bedrag van f8605.40, en over 13 terug betalingen uitgekeerd f 2444.27. Dinsdagavond e.k. zal in de zaal van den chr. Volksbond alhier optreden de heer J. C. Franken van Rotterdam met het onderwerp »Een dure roeping*. Ook zal een serie lichtbeelden vertoond worden. Een werkman, bezig zjjnde aan het stellen van den motor bij den molenaar A. D. alhier, geraakte met zyn linker pink zoodanig bekneld, dot deze geheel werd opengespleten. Door dr. v. d. M. werd hulp verleend. Door het bestuur van den Chr. Volksbond werd de heer G. J. van Wil- ligenburg tot voorzitter gekozen. Benoemd werd tot secretaris dhr. J. C. de Roon, tot Penningm. dhr. C. J. de Rooy, en tot Biblioth. dhr. C. J. van Heijst. Maandagavond jl. werd de biblio theek, uitgaande van den Chr. Volksbond alhier, geopend. Van het afhalen der boeken werd druk gebruik gemaakt. Na genoeg werden alle aanwezig zijnde boeken ter lezing uitgegeven. Naar men ons meedeelt, zal a.s. Zondag in het Ned. Herv. kerkgebouw een collecte worden gehouden voor het Ned. Herv. kerkgebouw te Spijk (bij Gorcum). Veen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Vos te Amsterdam heejt dezer dagen met gunstig gevolg 't diploma behaald voor examen Engelsche handelscorrespon dentie, afgenomen door de vereeniging van Leeraren in Talen en handelscorrespondentie. Waspik. Op 1 Jan. 1921 bestond de bevolking dezer gemeente uit 1658 m. en 1576 vr.totaal 3234. Vermeerdering gedurende het jaar 1921 door geboorten 61 m. en 42 vr., totaal 103 door vestiging 69 m. en 80 vr., totaal 149. Totale vermeerdering aldus 130 m. en 122 vr.in totaal 252. Vermindering door overlijden 18 m. en 15 vr., samen 33door vertrek 63 m. en 84 vr., samen 147. Totale verminde ring 81 m. en 99 vr., samen 180. Óver 1921 vermeerderde onze bevolking aldus met 49 m. en 23 vr., samen 72 zoodat de bevolking op 1 Januari jl. be droeg 1707 m. en 1599 vr„ samen 3306. De rekening van inkomsten en uit gaven dezer gemeente over 1920 is door Ged. Staten vastgesteld met een goed slot van f 8521,53|, bij hun besluit van 28 Dec. 1921 G. No. 349. Znilichem. Des avonds met Nieuwjaar werden bij R. B. en A. v. d. B. de ruiten boven de deur ingegooid. De dader(s) van deze baldadigheid is weer niet te vinden. In de Zondagavond gehouden bij eenkomst van de Jongelingsvereeniging werd Ds. S. C. Groeneveld tot eere-voor- zitter gekozen. BEKNOPT VERSLAG van de Openbare Vergadering van de Commissie in de gemeente DRONGELEN, om advies uit te brengen, in zake de door Gedep. Staten voorgestelde vereeniging van gemeenten, op j.l. Donderdag 5 Januari 1922, des nam. 2 uur te Drongelen. Aanwezig de Burgemeester en Secretaris der gemeente, en de leden der Com missie A. de Haan, W. de Wind, Schilders, M. van Mersbergen, M. A. de Wind, M. de Haan en Den Dunnen. De Burgemeester opent de vergadering en zegt, dat de Secretaris der gemeente de notulen dezer vergadering zal houden en dat voorts het reglement van orde, dat geldt voor de vergadering van den gemeente raad, ook nu van kracht zal zijn. Spreker zegt voorts, dat nu een beslissing zal moeten worden genomen, vóór of tégen vereeniging. Hy wil nog met enkele woorden er op wijzen, dat niet alleen Gedep. Staten, maar ook het rijk de verschillende kleine ge meenten tot één willen vereenigen, opdat men daardoor zou komen tot groote be zuiniging. Immers, men begrijpt, dat het aan de provinciale griffie een groot ver schil maakt, of men 160 rekeningen en begrootingen krijgt van allerlei kleine ge meenten, of men krijgt er maar 60. Dit zou op de prov. griffie een aanmerkelijke besparing zyn van ambtenaren, welken in vloed van zelf ook gelden zou voor het rijk. De drijfveer van de regeering is om te bezuinigen door vereenigen, zoodat die kleine gemeenten, die nu afzonderlijk staan, één geheel zullen vormen. In den Bosch heeft men spr. gezegd, dat zoo mogelijk een gemeente 5000 inwoners moet tellen, maar hieraan kan men zich niet houden, men moet ook rekening houden met de uitgestrektheid van de te vereenigen ge meenten. Hiermede heeft Spr. gezegd, wat hij hierover te zeggen had. Men kan de bezwaren, die men tegen vereeniging meent te hebben, kenbaar maken aan Gedep. Staten. Schilders. Ged. Staten zijn voor ver eeniging en zien het misschien goed in. Ik ben er ook niet tegen, als men ons op gezegeld papier wil berichten dat alles minder zal worden. Burgemeester. U begrijpt wel, dat dit een opmerking is, waar Ged. Staten geen rekening mee houden. En wat betreft op gezegeld papier, gezegeld papier is niets anders dan een belasting, een onderteekend stuk op ongezegeld papier heeft evenveel waarde. Schilders. Wij mogen voor de vereeni ging van kracht zou worden, toch zekerheid vergen, dat de toestand in 1923 verbeteren zal. Burgemeester. Ged. Staten beloven inf 1923 geen verbetering, dat wordt in het wetsontwerp niet gezegd. Zij stellen zich voor dat het gevolg er van zal zijn, dat de uitgaven minder zullen worden. Schilders. Wanneer ze nog niet op ge zegeld papier kunnen bevestigen, dat alles binnen korten tijd minder wordt, dan ben ik sterk tegen vereeniging. W. de Wind. Waar zal bij vereeniging het raadhuis komen Burgemeester. In Eethen, doch dit is geen bezwaar. Het ligt in het centrum van de gemeenten. Ook behoeft men niet bevreesd te zijn voor een te vormen meer derheid in den nieuwen Raad. De kiezers uit Genderen, Meeuwen, Drongelen en Ba- biloniënbroek kiezen dan 7 personen, zoodat Genderen niet de meerderheid krijgt. We hebben een evenredige vertegenwoordiging en als dan Drongelen, B.-Broek en Meeuwen dwaas genoeg zijn om Genderen de over hand te geven, dan moeten ze dat zelf weten. W. de Wind. Er zal toch gebouwd moeten worden. Burgem. Koopen of bouwen. W. de Wind. Dat zou ons duur te staan komen, dat kan wel f60,000 zijn. Burgem. Zet u voor de zes maar een eentje, met 10.000 komen we er ook wel. W. de Wind. Het gaat hier net als met het trouwen, daar wordt alles ook zoo licht mogelijk opgenomen, maar nader hand blijkt het anders. A. de Haan. Een kleine gemeente laat zich beter overzien dan een groote. Burgem. Ik heb nooit opgemerkt dat dit zoo is, Wijk is even groot als onze gemeente zal worden en daar gaat het ook goed. A. de Haan. Dat weet de Burgem. misschien niet zoo als ik. Om een voor beeld te noemen. Ik moet hard werken om rond te komen. De burgemeester ge niet een groot salaris. Mijn aanslag in de H.O. is f1200.en ik kan bewijzen dat ik die niet heb. Ik was voor vier jaar terug net zoo rijk als nu. De Burgem. moet goed begrijpen wat ik bedoel, dat iemand met een klein inkomen een beter overzicht heeft over uitgaven en inkomsten dan iemand die een groot salaris heeft. Wanneer men een kleine gemeente heeft, kan men die in alle dingen beter overzien dan een groote. Burgem. Over aanslagen H. O. kan ik nu niet persoonlijk praten. Deze worden door den Raad vastgesteld. Ik wil niet tegenspreken, dat u te hoog zijt aange slagen, dat kan heel goed zijn, anderen zullen wel weer wat te laag aangeslagen zijn. Dit heeft men overal in kleine en in groote gemeenten. En ik kan niet inzien, waarom men een kleine gemeente beter kan overzien dan een groote. A. de Haan. Naar mijn meening is dit niet het geval. Burgem. Een gemeente van 2500 in woners is nog geen groote gemeente, dan zou het in plaatsen van 30.000 k 40.000 inwoners er treurig uitzien. S 3ozd OlOTS Vraag voortaan Deze zijn zuiverderSaarrgesleld en helpen beter/eten hoest en verkoudheid dan de ruitvormige öalrmakpastilles doozen van 40 en 60d bi) apolh.en drogisten. Fabrikant: "Wr

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2